Christelijk georiënteerde opvoeding als „remedie" tegen cultuurcrisis CcidócSoiLtaï GEESTELIJK LEVEN/OPINIE kerk wereld PROEFSCHRIFT ETIENNE KUYPERS: v M \iÊk Geen reden tot trots over 1987 Beloofde vrijlatingen nog niet gerealiseerd weer Wachten op de gouden tip Meevallers De combinatie van dit alles bracht een belangrijk als De Koning al tot de conclusie dat de doelstellii het vorig jaar onder zijn eigen leiding opgestelde i! koord niet meer reëel waren. Een wijziging van de a. achtte hij onontkoombaar. En ook Lubbers zelf v Hij die jaren (je stelling had verdedigd dat de over niet met de arbeidsvoorwaarden in het bedrijfslef bemoeien, speculeerde openlijk over de mogelijk een looningreep! CcidócSouacuit DINSDAG 29 DECEMBER 1937 PAG Pater Corbey overleden VOORSCHOTEN De voorzitter van de Bond Zonder Naam, de montfortaan Chris Corbey, is 23 december in Huize Beres- teyn te Voorschoten overleden. Hij is 60 jaar geworden. Hij leed aan een ongeneeslijke ziekte. Christiaan Gerard Marie Hubert Corbey volgde in 1966 pater Charles Knibbeler op als voorzitter van de Bond Zonder Naam. Corbey was tot 1983 rec tor van het jongensinternaat van de montfortanen in Voor schoten. De Bond Zonder Naam, in 1938 opgericht door pater Henri de Greeve, wil „niets anders dan een grootscheepse pro paganda voor de beoefening der naastenliefde en de bestrijding van het egoïsme". Pater Corbey is vandaag begraven op het kloosterkerkhof van Huize Beresteyn. Pauluskerk tegen gevangen zetten vluchtelingen ROTTERDAM De Rotterdamse Pauluskerk van dominee H. Visser vindt het „onverantwoord en onbeschaamd" dat er plannen zijn ontwikkeld door de regering om een oude gevan genis in Hoorn opnieuw in gebruik te nemen voor het detine ren van uitgeprocedeerde vluchtelingen. Dat heeft ds. Visser in een persoonlijke brief aan premier Lubbers geschreven. Visser schrijft de premier: „Verscherping van opsporing en in bewa ring stelling zullen naar onze mening de situatie van deze men sen nog uitzichtslozer maken". De Rotterdamse Pauluskerk heeft een langdurige traditie in het opvangen van onbehuis- den, vluchtelingen en dergelijke. Volgens ds. Visser is het veel beter om te zoeken naar een oplossing die afgewezen vluchte lingen vernedering en gezichtsverlies bespaart. Alle kunst is opstandigheid tegen het lot van de mens. Andrö MalrSus Paus benoemt Palestijn tot patriarch van Jeruzalem VATICAANSTAD De paus heeft voor de eerste maal een Palestijnse geestelijke benoemd tot patriarch van Jeruzalem voor de gelovigen van de Latijnse rite. Het Vati- caan maakte bekend dat paus Johannes Paulus II de 54-jarige Michel Sab- bah tot opvolger van de 77-jarige Italiaan Giaco- mo Giuseppe Beltritti heeft benoemd. De in Nazareth geboren Sab- bah was sinds vier jaar presi dent van de katholieke uni versiteit van Bethlehem. Hij heeft onder meer in Parijs en de Duitse Bondsrepubliek ge studeerd. Het Vaticaan ont kende dat de benoeming van de Palestijn gezien moet worden als een keuze van de paus in de huidige confronta tie tussen Israël en de Pale stijnse bevolking van de Ga- zastrook en de westelijke Jordaanoever. Benoemingen zijn veel langer onderweg, zo zei een Vaticaanse prelaat, die onbekend wenste te blij ven. Dat het Vaticaan ook heeft beseft dat de eerste benoe ming van een Palestijn tot patriarch van Jeruzalem hier en daar toelichting behoeft, blijkt uit de ontvangst op het Vaticaan maandagmorgen vroeg van een diplomaat van de Israëlische ambassade in Rome. Israël heeft geen am bassadeur bij het Vaticaan, omdat de RK Kerk weigert diplomatieke betrekkingen met het Heilig Land aan te knopen. Avi Granot, woordvoerder van de Israëlische ambassade in Rome, zei in een reactie dat de benoeming een kwes tie van de RK Kerk is en dat Israël Sabbah alle goeds in zijn nieuwe functie toewenst. „We hopen op een nuttige en constructieve samenwerking zoals die reeds met andere kerkelijke gezagsdragers in Israël bestaat." Het diocees van het Latijnse patriarchaat van Jeruzalem omvat Israël, Jordanië en Cyprus. In deze landen wo nen drie miljoen joden, ruim drie miljoen moslims en 200.000 christenen, van wie 100.000 katholiek zijn. Onge veer 50.000 van deze katho lieken behoren tot de latijnse rite. „Bondgenoot te worden.." motto nieuwe manifestatie Acht Mei Beweging UTRECHT „Om bondge- noot te worden...". Dat is het motto van de vierde landelij ke manifestatie van de Acht Mei Beweging. Tijdens de. manifestatie, die op zaterdag 7 mei in de Veemarkthallen in Utrecht wordt gehouden, staan twee zaken centraal: het conciliair proces voor ge rechtigheid, vrede en behoud van de schepping en de situa? tie van de mensenrechten binnen de kerk. De groepen en organisaties die zich in de beweging hebben verenigd, willen met het motto aange ven dat zij bondgenoot willen worden van mensen die het slachtoffer zijn van onder drukkende maatschappelijke structuren. Een kerk die naar een dergelijk verbond streeft, zal ook zelf de trek ken van een verbond moeten tonen. Onder meer zal zij, ter wille van haar geloofwaar digheid naar binnen en bui ten, de mensenrechten in ei gen kring dienen te respecte ren. MAASTRICHT Hoe kan het koren nu precies groei en" „Nou, de zon en ook de regen zorgen ervoor dat het koren groeit, totdat het geschikt is om er brood van te maken. Dan bakken de bakkers er brood van" „Ja, maar hoe kan het koren nou door de zon en de regen groeien?" Dat weet ik ook niet" Zijn er mensen die dat wel weten?" „Ja, er zijn mensen die weten dat er bepaalde stoffen in het koren zitten, die de zonne stralen en het water van de regen in andere stoffen ver anderen, zodat het koren gaat groeien „Ja, maar dan weet je nog niet hoe het groeien nu ei genlijk mogelijk is. Laat God niet eigenlijk alles groeien? Hij heeft toch alles gemaakt en zorgt ervoor dat alles kan leven? De dingen die wij niet weten, weet God wel. Daar om is het ook zo gek en zul len wij toch nooit van alles iets weten". Bovenstaand gesprekje met de zevenjarige Johny is ei genlijk de kern van het proefschrift van de Maas trichtse pedagoog-filosoof dr. Etienne Kuypers: „Spelen met beelden". Het gesprekje laat zien hoe kinderen bezig zijn met de zin-vragen van de wereld om hen heen; vra gen naar de echte betekenis van de dingen. Maar ook hoe ze zelf met antwoorden ko men. In het verhaaltje over Johny blijkt dat: haarscherp voelt hij aan dat de natuur wetenschappelijke verklaring van het groeien van het ko ren niet het echte antwoord is; er zit meer achter. Daar over gaat het onder meer in het proefschrift van Kuy pers. Heel kort samengevat komt zijn verhaal hier op neer: Schep als opvoeders een kli maat waarin kinderen ko men met hun vragen, hun verhalen, hun „beelden" („God is een meneer") over de dingen die ze zien, voelen en ervaren. Opvoeders moeten in die zin- ervaringen, verhalen en beelden meegaan en hun ei- fen, (aanvullende) antwoor- en inbrengen. In dat kli maat kan het bijbelse visioen van gerechtigheid en liefde worden opgeroepen, het Ko- Dr. Etienne Kuypers ninkrijk Gods. Samen met de kinderen zijn de opvoeders geroepen die visioenen om te zetten in daden; dromen pro beren om te zetten in werke lijkheid. Het dromen van dat visioen en het oefenen in de verwer kelijking ervan is een van de grote uitdagingen en kansen van christelijk-religieuze ge- orienteerde opvoeding (en onderwijs). Opvoeding en on derwijs kunnen zo een we zenlijke bijdrage leveren aan de strijd tegen de crisis waar in de samenleving zich be vindt. Kierkegaard Dr. Kuypers, katholiek, heeft zich in zijn studie diepgaand bezig gehouden met die crisis van de samenleving in groter en kleiner verband. De ver schijnselen waar hij op doelt gaan van voetbalvandalisme tot en met de uitputting van het milieu en de diverse brandhaarden van geweld en politieke spanning. Hij heeft geprobeerd te ach terhalen wat de wortels zijn van die crisis. Daarbij heeft hij ontdekt dat wat de Deen se filosoof-theoloog Kierke gaard in de vorige eeuw schreef, uiterst actueel is. Kierkegaard meende dat de natuurwetenschappen met als toepassing de techniek en de uitwerking in politiek als instrument voor het rege len van het samenleven aanvankelijk waren inge haald als de nieuwe goden, maar zijn verworden tot on derdrukkers van mensen. De destijds triomferend binnen gehaalde bevrijders zijn de nieuwe onderdrukkers ge worden. Kuypers zegt dat in onze tijd die analyse wel heel erg actu eel is. De antwoorden van techniek en politiek op de zinvragen van het bestaan zijn schijnantwoorden geble ken. Steeds sterker wordt het besef dat er iets anders moet zijn dat het leven zinvol maakt en toekomst geeft. Die zoektocht naar zingeving brengt sommigen naar „het zwarte gat", het (kas)succes van de magie, het spiritisme en de astrologie en anderen hopen de antwoprden op de grondvragen van het leven te vinden via de therapie bij de psychiater. Kuypers heeft bij Kierke gaard een weg gevonden om fundamentele antwoorden te vinden. Van belang is de kri tiek van Kierkegaard op het denksysteem: We leven na Descartes en Kant. Bij hen overheerst de rede; de wer kelijkheid laat zich kennen via het verstand en wordt zo tot object gemaakt. Wat men- FOTO: LÜTSEN KOOISTRA sen voelen en ervaren is niet van belang; de rede brengt immers de ware aard van de dingen aan het licht. Kuypers herinnert in dit ver band aan wat Kierkegaard zegt over de „geatomiseerde samenleving", die hiervan het gevolg is. Dat wil zeggen: mensen leven op en voor zichzelf. De samenhang van alles wordt niet meer gezien: „ieder voor zich". Kierkegaard wijst er op hoe mensen ertoe moeten komen de samenhang wél te zien. Ieder deel van mens en we reld is verbonden met het ge heel. Dan wordt ook de ver antwoordelijkheid geboren. Ik ben er niet voor mijzelf, maar ook voor en met de an der. Verantwoordelijk han delen als antwoord de huidi ge objectivistische levenshou ding. Die geesteshouding is de basis voor antwoorden op de vragen naar de zin van het bestaan. Alleen in die geesteshouding kan ook het geloof worden geboren. Onderwijs De kritiek van Kierkegaard op het objectiverend denken van de Verlichting kan ook worden uitgewerkt het on derwijs. Het gaat dan niet om de kale kennis, die doel in zich zelf is geworden, maar om de zingeving, de beteke nis van de kennis. Dus: het gaat niet om de kennis als zo danig, maar om de verhou-, ding tot die kennis, wat je er mee doet. Kennis wordt dan instrument van en voor de verantwoordelijkheid. De praktijk op de scholen is vaak het tegengestelde. De kennis wordt „objectief" ge meten in bijvoorbeeld toetsen of tests. Maar de score van een Cito-toets zegt niet alles van een kind. Want cijfers en getallen kunnen nooit de le vende werkelijkheid van het kind aangeven. De objectiverende manier van denken uit zich in onze hele samenleving: De effec ten van de verzuring van het milieu worden uitgedrukt in geldelijke schade; de schade aan de kwaliteit van leven blijft vaak ongenoemd. En de kille cijfers van de hongers noodramp in Afrika zijn niet de werkelijkheid van die ramp, maar slechts een be paalde manier van zeggen van iets wat ook mee-beleefd moet worden. Kennis in objectivistische zin pretendeert de werkelijkheid te beschrijven, maar in feite wordt die werkelijkheid ver engd, tot object gereduceerd. Want de subjectiviteit, de er varing aan iemand of iets, is de enige mogelijkheid tot zin- ervaring. Objectivistische kennis leidt tot een scheiding van weten en doen, conclu deert Kuypers, omdat de zin- ervaring wordt ontkend. En die zin-ervaring roept op tot verantwoordelijkheid, tot doen. Een conclusie die getrokken kan worden uit het betoog van Kuypers is dat het con fessioneel onderwijs een we zenlijke bijdrage kan leveren aan de oplossing van de crisis van mens en wereld. Juist omdat de christen-opvoeder weet heeft van de zin van mens en wereld vanuit het christelijk visioen, het Ko ninkrijk van God. Opvoe ders: ouders en leerkrachten, zouden samen met de kinde ren moeten oefenen in het beantwoorden van de verant woordelijkheid die hen wordt gegeven in de zin-ervaring van de dingen om hen heen. LÜTSEN KOOISTRA Het proefschrift „Spelen met beelden" is als handelseditie uitgegeven bij Van Gorcum in Assen. MGR. BAR: ROTTERDAM „Trots kunnen wij niet zijn op 1987, althans niet als bisschoppen conferentie.". Dit schrijft mgr. R. Bar van Rotterdam in een nieuwjaarswens aan de lezers van het Katholiek Nieuwsblad waarin hij de (kerkelijke) gebeurtenissen van dit jaar de revue laat passeren. Naar aanleiding van het heengaan van kardinaal Al- frink merkt mgr. Bar op dat de bisschoppen gesteld zijn voor de vraag wat hij zelf zal kiezen: „een houding van on buigzaamheid in ieder op zicht, of een methode van Re- leideiijkheid". De wijze van optreden van kardinaal Al- frink was een duidelijke keu ze, reden waarom hij, aldus de bisschop, daarvoor door velen is verguisd. Maar zo vraagt hij, is de keuze van het tegendeel beter? De bisschop meent overigens dat de oplossing niet echt moeilijk is, aangezien een bisschop uit dient te gaan van de geloofstrouw van al len die hun katholiek-zjn niet uitdrukkelijk hebben be ëindigd en deze geloofstrouw staat in de onderhavige moei lijkheden niet ter discussie. Wel meent hij dat het nood zakelijk is dat alles wat die katholiek geblevenen doen, zeggen en schrijven geëva lueerd en waar nodig gecor rigeerd dient te worden. Dat dient te gebeuren in weder zijds respect en met accepta tie van ieders eigen plaats. Aan de bisschop is wel gesug gereerd, gelet op de gebeurte nissen van het voorbije jaar, afstand te nemen van het landelijk geheel omdat het bisdom dermate onder de on enigheid te lijden zou heb ben. Deze benadering wijst mgr. Bar resoluut van de hand, omdat de remedie er ger is dan de kwaal. Hij noemt het „echter onmisken baar waar dat het eigen bis dom vreugde geeft omdat de Heer het zegent. Naast veel wat niet goed is en zeer on volmaakt, is er vrede in de gelederen en dat maakt het mogelijk verder te komen." De Rotterdamse bisschop maakte zijn opmerkingen mede in het licht van de rap portage die de Nederlandse bisschoppen komende maand in Rome gaan uitbrengen bij gelegenheid van het zoge naamde ad limina-bezoek. SOVJETUNIE: LONDEN Het Sovjetregime is zijn belofte gevangenen uit psychiatrische klinieken vrij te laten, tot nu toe nog maar ge deeltelijk nagekomen'. Volgens het Britse 'Keston College', dat zich inzet voor de vervolgde kerk in Oost-Europa, heeft de Sovjetregering bij de topontmoeting tussen president Reagan en partijleider Gorbatsjov begin december een lijst met 28 gevangenen overhandigd. Tot die gevangenen beho ren zes christenen, een Jehova s Getuige en een Hare Krish- na-aanhanger. Sléchts vijf van de op de lijst genoemde men sen zijn tot nu toe vrijgelaten, onder wie de baptiste Anna Tsjertkova. De Sovjetdelegatie heeft begin december volgens Keston Col lege bovendien verklaard dat over vrijlating van drie, in psy chiatrische inrichtingen vastgehouden christenen nog niet valt te praten. Het gaat in dit geval om de Russisch-orthodoxe Vasilij Schipilov, de Oekralens-katholieke Hannah Michai- lenko en de lutheraan Gederts Melngailis. Tot de gevangenen die niet voor een voortijdige vrijlating uit hun strafkamp of interne verbanning in aanmerking komen, behoren de4baptistenpredikant Nikolai Boiko, de Russisch-or thodoxe diaken Vladimir Rusak en de rooms-katholieke priesters Alsonsas Swarinskas en Sigitas Tamkevicius uit Li touwen. In totaal zitten volgens Keston College in de Sovjetu nie 260 mensen wegens hun religieuze overtuiging gevangen. Aanhoudend zacht DE BILT (KNMI) Voorlo- pig verandert er in het weer nog niet veel en houdt de zuidwestenwind nog aan. De komende nacht passeert er een bewolkingsgebied waaruit wat regen kan vallen. Na enkele opklaringen in de ochtend neemt de bewolking in de loop van de dag toe en gedurende de middag of avond kan er wat regen vallen. De tempera turen liggen zowel vannacht als morgenmiddag rond de 9 graden. De wind is zuidwest en matig, langs de kust en op het IJsselmeer krachbj tot hard. H^ ziet'er naar uit dat pas vanaf Saterdag de aanvoer- van zachte lucht afgesneden gaat worden.„ Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig voor morgen en donderdag: Zuid-Scandinavië: Ten zuiden van de lijn Oslo-Stockholm enkele graden boven nul en af en toe regen. Meer naar het noorden nu en dan sneeuw en 's middags enkele graden on der nul. Denemarken: Veel bewolking, van tijd tot tijd regen. Middag- temperatuur 5 tot 9 graden. Midden- en zuid-Duitsland, midden- en noordoost-Frank rijk: Wolkenvelden, maar overwegend droog. Hier en daar enkele opklaringen. Mid- dagtemperatuur 7 tot 11 gra den. Zuid-Frankrijk, Spanje, Portu gal, Italië, Joegoslavische kust: Overwegend zonnig. Landin waarts in midden- en noord- Spanje en noord-Italië plaatse lijk mist. Middagtemperatuur van 12 graden meer naar het noorden tot 17 graden in zuid- Spanje en zuid-Italië. In mist- gebieden 5 tot 10 graden. Sneeuwbericht DEN HAAG Sneeuwbe richt, samengesteld door de ANWB in samenwerking met het KNMI, naar de situatie van maandag 28 december. Dicht-bij-huis In België en Duitsland geen wintersportmogelijkheden. Alpengebied De wintersportmogelijkheden zijn op de lage pistes in het al gemeen slecht. In de meeste dalen ligt nauwelijks of geen sneeuw. Om te kunnen skiën moet men veelal uitwijken naar de hoge pistes. In tal van filaatsen is langlauf niet moge- ijk. Een overzicht van de gemid delde sneeuwhoogten op reeds geopende pistes in cm. Oostenrijk dal pistes Vorarlberg 15 50 Tirol 25 45 Salzburgerland 45 55 Karinthië 35 65 Weersverwachting Alpengebied gel dig tot en met woensdagavond: Geen neerslag. Nulgradengrens over dag tussen de '000 a 2500 meter. Voor meer gedetailleerde informatie uit de genoemde landen de ANWB/KNMI sneeuwlijnen: Belgische Ardennen/Eifel/Sauer- land/Harz: 06 - 910 910 20 Oostenrijk 06 - 910 910 30 Zwitserland/Frankrijk/Noord-Italië 06 - 910 910 40 motregen 14 11 0.2 Is tan boel 'Las Palmas De slotsom na 111 dagen toegeven aan de eisen van cE voerders van Gerrit Jan Heijn is triest: redelijkerwijs^, ken is de topman van het Aholdconcern niet meer inj De overtuiging bestond al langer, maar is nu voor hel openlijk uitgesproken door minister Korthals Altes vas tie. De politieonderzoekers moeten die conclusie delen, milie Heijn heeft met het verlopen van het ultimatu^ laatste hoop zien vervliegen. Ze zal niet langer pijnli i het lijntje worden gehouden door de ontvoerders. POLITIE en justitie hadden er behoefte aan openiu zaken te geven. De samenleving moest worden geïnfoi, en ingeschakeld, want het onderzoek was vastgelopen politie werd beschuldigd van „knullig" optreden bij d^j handiging van een deel van het losgeld op 27 noveml: j laatste was ten onrechte, zoals gisteren bleek uit de t ting door de grote man achter het politieonderzoek, c sterdamse commissaris Sietsma. De kwalificatie knul! meer van toepassing op de reportage in het NOS-jt j waarin het politieoptreden in een onjuist daglicht wi, steld. DEZE opening van zaken was noodzakelijk gewordi i dat de ingestelde informatiestop niet alleen het beoop sultaat, de bevrijding van Gerrit Jan Heijn, had gemis ook tot een averechts effect had geleid. De politie hi voor een deel vleugellam laten maken bij gebrek aane gingsvrijheid en door' het gemis aan informatie van van het publiek. In de afweging van het persoonlijk van de ontvoerde en het openbaar belang van de op j was gekozen voor het eerste. In die omstandigheden informatiestop „geboden en aanvaardbaar", aldus ni Korthals Altes in zijn brief aan de Tweede Kamer, c willen wij niets afdingen. ALS de daders eenmaal zijn gepakt, is pas vast te st< de informatiestop ook heeft gewerkt.'Gezien de harde ling van de ontvoerders die volgens Sietsma „volstrir voorspelbaar en volkomen irrationeel" handelden, zoj conclusie kunnen trekken dat de kansen van de hee( vanaf het eerste begin uiterst klein zijn geweest. Z 1 eerdere ontvoeringen gebleken is hoeft niet gerekj worden op enige clementie van de kant van dergelijk E nelen, zij zullen nauwelijks medewerking verlenen i vrijlating van hun slachtoffer als eenmaal aan hun ii' voldaan. Toch, hoe miniem de kans ook is, het zou on;1 lijk zijn niet alles te doen in het levensbelang van j voerde. Als de opsporingsactie - nu in volle omvang in| straks ten einde is, zal opnieuw tussen justitie, politie moeten worden gepraat over de voorlichting in zaj deze. Het showachtig optreden van de autoriteiten i mendaal gaf aan hoe de verhoudingen in deze zaak vp zijn, zonder dat overigens sprake is van grote irritatie! blunder van het NOS-journaal en binnen de concu1 verhoudingen in Hilversum, werd dankbaar gebr maakt van de faciliteiten die het AVRO-programnij Daardoor ontstond pas later op de avond een reëel bej de situatie toen met journalistieke en kritische vragel verklaringen van 's middags kon worden gereageer pas bleek dat de politie heel wat informatie mist, ml veel achter de hand houdt in het belang van dit en 1 stig onderzoek. En dit is terecht. De samenleving is nu geïnformeerd en deze voorzit haar beurt de politie van de nodige informatie. Vele den tips zijn binnengekomen na de verklaringen di' teiten van justitie en politie hebben kunnen geven. hopen dat daarbij de gouden tip zit die het Aholdconct wil belonen. Dank zij het Aholdkapifaal kunnen de i1 len nu met hun eigen wapens worden bêstreden. De' van een miljoen gulden die is uitgeloofd voor de ver j tip moet immers vooral lieden uit het criminele mili tent lokken. Verraad lijkt de snelste weg naar gerecl i PREMIER Lubbers heeft zichzelf ooit omschreven zondagskind in de politiek. Hij bedoelde daarmee dal i der er (veel) moeite voor te hebben gedaan in bel functies was gerold: minister van economische z fractieleider van het CDA. Sinds die uitspraak heeft malige zakenman zelfs voor de tweede keer zijn n een kabinet kunnen verbinden. OOK als het gaat om beleid, werkt Lubbers vaak 01 gelukkig gesternte. Men denke aan het verloop va beurtenissen in de kwestie van de kruisraketten. E( gelijke ontwikkeling lijkt zich nu voor te doen op economisch gebied. Ook in dit geval leek een ramp kelijk onafwendbaar. De ene onheilstijding volgde c dere: de vakbonden dreigden met hoge looneisen, raakte in een vrije val (waardoor de opbrengst van j derlandse aardgas steeds geringer werd) en de effec zen stortten in. MAAR vlak voordat het kabinet bijeenkomt om te lagen over een „herijking" van het regeerakkooi het tij te keren. Directeur De Ridder van het Centr bureau, de „rekenmeester" van het kabinet, heeft vi dat de waardedaling van de dollar en de beurski minder effect hebben op de Nederlandse economie verwacht. Dit komt tot uiting in de stijging van de I opbrengst. Minister Ruding (financiën) mag voor 19 meevaller rekenen van drie a vier miljard gulden. GEEN noodzaak dus voor een nieuwe ronde van| sche bezuinigingen of voor een verhoging van belas sociale premies, concludeert De Ridder. En ook ge zaak voor een openbreken van het regeerakkoord, eraan toe. Het moet-Lubbers allmaal als muziek ii' klinken. AARMEE overigens niet gezegd wil zijn dat het i het kabinet gemakkelijk zal zijn. Want De Ridder 1 aan zijn conclusie wel de voorwaarde dat het kal houdt aan de afspraak dat èlle financiële tegenv' overschrijdingen (in totaal circa 6,5 miljard gulden t 1990) compenseerd worden door elders op de rijksf te bezuinigen. Veelgeplaagde bewindslieden als (onderwijs), Brinkman (WVC) en Heerma (volkshu staan voor een nieuwe krachtproef. HETZELFDE geldt in nog sterkere mate voor hi& De Koning van sociale zaken. Hij is immers de eery woordelijke voor de bestrijding van de werkloosheid is bezuinigen iets anders dan het scheppen van banl gunstigste scenario komt CPB-directeur De Riddj- 550.000 werklozen in 1990, aanzienlijk meer dus dar. miljoen dat het tweede kabinet-Lubbers heeft belf „herijking" van het regeerakkoord in dat opzicht I wel in. Maar hoe vreemd het ook klinkt, ook dat zal niet onprettig in de oren klinken. Tot voor kort hil immers rekening mee dat zelfs de grens van 60lp doorbroken zou kunnen worden. h

Leidse Courant | 1987 | | pagina 2