Langs Omwegen Lido Noord wijk wordt gesloopt Nieuwe glorie voor hervormde Gemeente van Noordse Dorp Voorhout klaar voor historisch feest senheim wil toch ^lzoekers opnemen F)EN omgeving" CetdacSomant DINSDAG 29 DECEMBER 1987 PAGINA 11 EEN AFGELEGEN STUKJE HOLLAND STAAT EEN KERKJE I fc. zelfs in het dichtbe- e en bijna volgebouwde n dat de „pronknaam" tad heeft te dragen, in and nog gebieden en s te vinden waar een ïstaander nauwelijks weet van heeft. Onze cie Zuid-Holland bij- eld. kent zulke afgele- rden. Vooral in de die aan het Utrechtse i waar een stokoude soms ook wel met voor nostalgische den „riviertje" genaamd S de Kromme Mijdrecht it het land van Amstel romantisch en kronke- Zijn weg vindt langs de (n omtrent Noorden en •echt als een vaart zijn vindt in de Oude Rijn i de autochtonen en de ineerde watertoeristen eanten weten hier van Helemaal verbergen die heerlijke plekjes aar als je een vreemde- dit paradijselijke stukje id bent ken je heg noch "n zo zouden de bewo- an dit waterland het houden, hoewel ze zich zijn van het feit dat de ■ristische slokop op de Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12 22 44 op toestel 10. 5» is: Hoor Ton Pictcrs eeds zijn de automobilist moet voor een tegenlig- [aar je kans loopt in een Lrbrei langs de berm te en. waar poldervogels, j en pluimvee vrij spel "fo en waar de Hollandse »n in allerlei vormen zo Zijn als je je het Holland- !rk maar enigszins kunt dien. Kun je nagaan, t was in de middeleeu- •ij de komst van de re- ie, gepaard gaande met teratie, als plaatselijke its de nieuwe leer om- in en hun parochie liamen" in de maal- V Of ze bleven volhar- het geloof der vaderen lige Moederkerk; maar (dden ze een zware dob- een land dat de Span- i en Rome de rug had ieerd. daar konden hard ie roomsen hun heilige len nog vieren op boer- P weggetjes r~.~" Aan een stukje ingetoomd randwater van de Nieuwkoopse of Noordense Plassen, het Schippersgat, ligt het kerkje verscholen. Juweeltje in het Noordense land. derijen, maar dan was het wel behoorlijk uitkijken voor de schout en zijn ongenuanceer de rakkers, die paal en perk moesten stellen aan al dat paapse bijgeloof. Maar de geo logische bereikbaarheid was erg voornaam. Je hebt in de Veenstreek kernen als Oud Ade en Rijpwetering, die des tijds zo afgelegen waren dat roomse priesters het heft in handen konden houden en waar de op afgestuurde predi kanten geen vat konden krij gen. En ach, de verstrooide schapen van de Goede Herder volgden in de meeste gevallen de geestelijke leidsman aan wie ze gewend waren: „cuius regio, illius et religio"; wie de streek beheerste, beheerste ook de (vorm van) godsdienst. Zo ging dat nog, eeuwen gele den, toen er verder weinig communicatiemogelijkheden waren. Stekje bij Schippersgat Vanwaar, in hemelsnaam, deze bijkans oeverloze, wilde uitweiding over moeilijk be reikbare plaatsen in een moe rasachtig plassenland, waar hooguit Eric de Noorman eni-> ge weg zou kunnen vinden? Welnu, omtrent de gemeente Nieuwkoop, zonnige en door water en lagunen omgeven residentie van vele forensen die in de blokkendoossteden van de randstad hun dagelijks brood verdienen en daarna „gemütlich" hun avonden en weekeinden familiair willen doorbrengen, vindt men een ongedacht stekje bij het Schippersgat, een ingetoomd randwater van de nabije Nieuwkoopse of Noordense plassen. Wie er woont is er doorgaans gelukkig. Wie er naar op zoek is, zal het, na enige tijd, ongetwijfeld ook wel vinden, als de richting wijzer gevolgd wordt. Maar het blijft moeilijk. Het gaat om de eeuwenoude nederzet ting Noordens Dorp, of het Noordse Dorp. De scheidslij nen tussen de gemeenten lo pen grillig, maar een wettelij ke bepaling zegt, dat dit stuk je dorp eigenlijk bij Zevenho ven hoort, ofschoon het zich veel eerder Noordens voelt. De achtergrond van deze klei ne samenleving is woest, van huisuit. Dat neemt niet weg, dat er sinds onheuglijke tijden een kerkje staat. Eerst was er een kapelletje, waar de inlanders uit de omgeving hun gods dienstige accu konden opla den. Al heel vroeg in de mid deleeuwen waren ze christen, dankzij de angelsaksische be moeienissen van geloofsver kondigers; katholiek volgens de richtlijnen van Rome, de geboden der H-Kerk min of meer volgend. Ik weet niet of de aflatenhandel ook tot daar is doorgedrongen. Maar sinds de helft der 16e eeuw dreven de arme boeren en vissers hier af in de richting van Cal- vijn, als voornaamste hervor mer, omdat hun pastoor het op z'n hervormde heupen had gekregen. Het kapelletje was eens een schamel kerkelijk oord voor de mensen uit Westveen, Achttienhoven. Woerdense Verlaat (de bis schop van Utrecht lag daar op de loer, aangaande zijn in komsten ook). Noorden, Ze venhoven en Nieuwkoop. Op de een of andere manier zijn de vissers en andere landslui daar altijd gelovig geweest. Ook al troffen ze het soms be roerd. Over het Noordense Dorp valt een boekwerkje te schrijven. Psalmen We schrijven nu over de hui dige toestand. Sinds de refor matie, met haar predikanten, is het Noordens Dorp in han den, geest en gebeden van de Hervormde gemeente. Je vindt daar nog steeds „het Hervormde kerkje aan de Noordense Plas". Daar wordt geen knie meer gebogen, maar zingt men volop, bege leid door louter tongwerk van het orgel, de psalmen, berijmd en onberijmd. Wellicht vertel ik nu nonsens, maar ik weet niet beter als nietingewijde roomse. Er werd, in elk geval, geschiedenis geschreven en alweer een tijd terug werd er de Ned.Hervormde kerk van Noorden gebouwd. Een eigen gemeente voor het hervormd Noordse Dorp. Al vanuit de verte zie je het speelse toren spitsje tussen de bomen be scheiden naar omhoog wijzen. Daar moet dus iets aan de hand zijn. Inmiddels is dat kerkje van de Hervormde gemeente van het Noordse Dorp aan restau ratie toe. Die vernieuwing wordt ondersteund door de uitgave van een boek, dat werd samengesteld door Wim Kwakkenbos (bekend van z'n boek „Wandeling in het ver leden"). Dat werkstuk, met ruim 150 bladzijden en 40 fo to's. heeft heel wat te vertel len in „een leesbaar boekje voor iedereen". Het is het Noordens Dorp ten voeten uit. Een vastgelegde historie, bij gelegenheid van de lopende restauratie. Het doel was. te laten zien hoeveel offers men door de jaren heen heeft ge geven aan school, kerk en ge meenschap. in de vorm van bruggen, gebouwen en andere zaken. Het Noordense Dorp staat voor niets. De opbrengst van het boekje komt ten goede aan de restau ratie van het prachtige kerkje in dat stukie Noorden. Ik ver neem nu, dat het boekje begin febr.'88 zal verschijnen, tegen de prijs van 22,50 (plus5,25 aan verzendkosten) bij ver schijning. Daarna kost het 23 gulden. Cadeaubonnen (ook na de feestdagen) zijn ver krijgbaar bij: Woerdense Ver laat, L.M.Vos van der Blom, 01724-8623; en J.v.d.Graaf. 03489-336; Zegveld zit er ook bij. Kleinschaligheid voor een groots doel. Het gerestaureer de kerkje van het Noordense Dorp is de moeite van het on dersteunen waard. instuif ketbal-, de badmin- ilen de volleybalvereni- i}\houden vandaag een \instuif in sporthal Ou- 1 )k in Woubrugge. Doel Sinismaking met de ver vende sporten. De vere- i*en organiseren de middag samen met de 'ég van de sporthal. «jame is gratis. Deelne- moeten zelf zorgen yportkleding en schone thoenen. Schoenen ivarte zolen zijn in de »n)al niet toegestaan. Om eHeer 17.00 uur is de in- weer afgelopen. ufng 13.00 uur erjassen i feltennisclub A vanti morgenavond de open woudse klaverjas- Ioenschappen in de hal Sportparklaan 2 in woudc-dorp. 19.30 uur. Kosten: per koppel. Inschrij- 01728-7354, 9812 of inder Itnorme belangstelling de kalender van oud- chendam heeft er toe j dat de Stichting „De Dam" nog 200 exem- J extra heeft laten S<en Oorspronkelijk 000 kalenders gedrukt m 750 exemplaren al gereserveerd. Na de 'fng van een kalender Ie vrouw A. de Grijs, Iter van de Culturele was het restant in en kele dagen uitverkocht. De nieuwe exemplaren die nog voor Kerstmis door de druk ker worden afgeleverd kun nen worden besteld bij me vrouw Van Rossen, tel. 070- Afrika Nu! Door de plaatselijke afdeling van het Ned. Rode Kruis werd in Sassenheim voor de internationale hulpactie Afrika Nu!' het bedrag van 6.500 overgemaakt. In Lis- se werd tijdens de algemene kerstzangavond in de St. Agathakerk onder auspiciën van de Stichting Vrienden van het Adema-orgel de meeropbrengst van de col lecte bestemd voor 'Afrika Nu!'. Het ging om een be drag van 541,95 Gebedsweek In het Evangelisch Ontmoe tingscentrum De Ark aan het Picképlein 1 in Sassen heim wordt het nieuwe jaar begonnen met een gebeds week van maandag 4 t/m zaterdag 9 januari, elke mor gen vanaf 9 uur tot 's avonds 9 uur. De jaarlijkse evangeli satiecampagne is van 9 juli tot 6 augustus, waarvoor men ook een internationaal gezelschap hoopt te ontmoe ten. Het voorbereidings weekend heeft plaats van 22 tot en met 24 april. Kaartavond Morgenavond wordt in café ,,'t Lage Land" in Oud Ade weer de jaarlijske kerst/ nieuwjaarskaartavond ten bate van de bejaarden ge houden. Aanvang 20.00 uur. Tekenfilms „In „Ons Huis" aan het Kos terspad te Zoeterwoude- dorp wordt donderdag een tekenfilmmiddag gehouden voor de jeugd van de basis scholen. Aanvang 14.00 uur en de entree is slechts één gulden. JJÏHEIM De ge- '0; Sassenheim gaat naar 28 plaatsen lelzoekers. De helft b moet voor 1 juli /schikbaar zijn, ter- nT resterende plaat- o jaar later gevon- "beten zijn. In totaal it om zeven wonin- «it voorstel wordt op ^ri besproken in de commissie voor volkshuis vesting. De gemeente Sasssenheim komt hiermee terug op een eerder ingenomen standpunt. Aanvankelijk wilde het colle ge van B en W dat Sassenheim niet zou meewerken aan de opvang van de asielzoekers omdat de vrijkomende huizen hard nodig zijn voor de eigen woningzoekenden. Sassenheim De families Warmenhoven en Van der Lans in oude kledij. Op de mouwen van de creatie van Hetty Warmenhoven (midden) zijn 450 pareltje genaaid. FOTO: HENK VAN DEN ENDE VOORHOUT Veel Voorhouters zijn klaar voor de viering van 1000- jarig bestaan van hun dorp. In veel gezinnen wordt historische kleding vervaardigd. Lappen flu weel, vaak afkomstig van oude gordijnen, tule en kant worden omgetoverd tot de mooiste creaties. Vooroorlogse trouwpak ken doen weer dienst. Met een beetje fantasie worden zonnehoeden sjie- ke uitgaanshoedjes en eenvoudige zwarte leren schoenen door middel van ceintuurgespen „middel eeuws". Zo ook bij twee Voorhoutse fa milies uit de Julianalaan: War menhoven en Van der Lans. Wekenlang is alle vrije tijd in het ontwerpen, naaien en pas sen van de kleding gaan zitten. „Onder mijn jurk heb ik de hoepel van mijn trouwjurk zit ten", vertelt Atie van der Lans terwijl ze de laatste hand legt aan de struisveren op haar hoed. Hetty Warmenhoven draagt een creatie uit de tijd van Mary Stuart. Zij heeft de jurk zelf ontworpen en met de hand op de gesmokte mouwen 450 pareltjes aangebracht. „Ja a 7 cent t stuk", vult vader Joop aan. „Laat ik het goed weten want ik moest ze beta len", zegt hij er lachend ach teraan. Patronen van histori sche kinderkleding zijn op de scholen verspreid en in Voor hout is men druk in de weer het kroost „in 't pak" te krij gen. Op zaterdag 2 januari is het re sultaat te zien tijdens de mani festatie in de sporthal. Er zul len zes wagens met aangespan nen paarden door het dorp rij den om genodigden naar de sporthal te brengen. Daar kun nen alle Voorhouters het glas heffen op het Voorhoutse jubi leumjaar Burgemeester M.Th. van de Wouw opent het feest jaar met een korte speech. Ook de voorzitter van de Stichting Voorhout Tien Eeuwen Oud, Chris Tetteroo, houdt een in leiding. Door Voorhouters van 1000 maanden, 1000 weken en 1000 dagen oud zal de vlag „1000 jaar Voorhout", vervaar digd door mevrouw Tiny Bel, aan de burgervader worden aangeboden. Ook de vereni gingen zullen zich presenteren en de kinderen van de basis scholen zullen onder andere het Voorhoutse Volkslied laten horen. Aanvang 15.00 uur. Klaverjasmarathon levert 10 mille op NOORDWIJKERHOUT De echte klaverjassers konden af- gelopen zondag terecht in ho tel Van der Geest, waar de handbalvereniging Northa haar al weer achtste kaartma- rathon organiseerde. Er kon gespééld worden over zes ron des van elf uur 's morgens tot elf uur 's avonds. In totaal de den er 432 liefhebbers mee aan 20 tafels en van deze deelne mers waren er 39 die de hele marathon mee klaverjasten. Dp total»» onbrpnpst voor Nort ha is bijna 10.000 gulden waar bij de opbrengst van de loterij en de inbreng van sponsors is inbegrepen. Daarmee werd de opgaande lijn van de laatste ja ren van dit evenement vastge houden THEATER WIJKT VOOR BEDRIJVEN EN APPARTEMENTEN NOORDWIJK Het Lido-theater wordt naar alle waarschijnlijkheid ge sloopt. Het markante ge bouw aan de Prins Ber- nhardstraat maakt plaats voor appartementen, be drijven en een parkeerga rage. Eigenaar E. Kraska wil het theater afbreken omdat het volgens hem niet rendabel is. Wethou der V. Salman (ruimtelij ke ordening) zegt blij te zijn met de plannen en ook de omwonenden rea geren positief. Het Lido-theater werd vier jaar geleden gekocht door Kraska b.v. uit Noordwijk. E. Kraska, een van de directeu ren van Kraska b.v.: „De ge meente Noordwijk wil het Lido-theater niet subsidiëren. Verder proberen ze alle vere nigingen die subsidie ontvan gen, gebruik te laten maken van de dorpshuizen De Rank en De Kuip. Voor het Lido blijft onvoldoende over om rendabel te draaien". Kraska noemt dit beleid „valse con currentie" en wijst op het feit dat het Lido. als enige bio scoop van Noordwijk, meer bezoekers trekt dan andere culturele, wel gesubsidieerde evenementen. Jaarlijks komen Fraai Het definitieve bouwplan is twee weken geleden ingediend bij de gemeente. Er komen 12 appartementen boven een ruimte die bestemd is voor be drijven. De exacte indeling van deze bedrijfsruimte staat nog niet vast. Het staat nog open of er kantoren en/of winkels komen. Onder het ge bouw komt een parkeergarage voor de bewoners van de ap partementen. De plannen zijn gemaakt door de Noordwijkse architect L. Korbee. Wethouder Salman: „Het ziet er fraai uit. Het enige pro bleem is dat de appartementen van het planologisch contin gent afgaan. Wij willen daar om graag betrokken zijn bij de verdeling van de appartemen ten". Salman erkent dat de ge meente blij is met de eventue le, sloop van het Lido. De ge meente heeft ook wat druk uitgeoefend om het zover te krijgen ..Het past in het ge meentelijk beleid om uitgaans gelegenheden in woonwijken tegen te gaan. Het Lido zit nu eenmaal op een ongunstige plaats. Weliswaar is het aantal klachten sinds Kraska het pand in zijn bezit heeft, sterk verminderd, maar wij zijn bang dat we in de toekomst weer met problemen worden geconfronteerd. Kraska is be gonnen met één country and westernavond in de maand, maar dat aantal neemt steeds meer toe. Je kunt je dan afvra gen wat het verschil is met een rock and roll-avond of een avond met alleen maar disco- muziek. Met het verbod van de Raad van State om er een bar/dancing van te maken in de hand. hebben wij met KraS* ka gepraat. Die bleek gelukkig ook een andere kant op te wil len met het Lido", aldus de wethouder. Snel Salman verwacht dat de bouwplannen op zijn vroegst in de commissievergaderingen van februari worden bespro ken. „Op dit moment heeft het pand een bijzondere bestem ming. Dat moet veranderd worden. Een artikel 19 proce dure kost veel tijd. We kijken op dit moment of er een snel lere manier is. Het aantal be zwaren speelt daarbij een rol". Van de kant van de omwonen den lijken niet veel bezwaren te zullen komen. De voorzitter van de Stichting Belangenbe hartiging Bewoners. F. Bos, is blij met het bouwplan. „Op dit moment hebben wij geen klachten over het functione ren van het Lido. Maar als wij hierdoor definitief van de overlast af zijn. is dat plan ons alleen maar welkom". Volgens de plannen moet het Lido-theater plaats maken voor dit geboüw

Leidse Courant | 1987 | | pagina 11