J. Verbree was overal inzetbaar Gedeeltelijke sloop Oostenrijkse woningen BIJZONDERHEDEN Acties tegen drempels en verkeerssluizen C^tdócSouoaut dagpuzzel Grondwater Synthese veel schoner BOUWVERENIGING ALKEMADE: Laboratorium onderzoekt brandstichting bordeel Inbraak in woning Portemonnee gestolen LEIDEN OMGEVING DINSDAG 29 DECEMBER 1987 PA( aan tafel Macaroni met Hollandse tomatensaus en koolsalade - koffievla De benodigdheden voor twee personen zijn: 250 g volkoren)macaroni, zout, 1 grote ui, 20 g margarine, 150 g gehakt, 2 dl water, 1 bouillonblokje, tomatenpu ree, paprikapoeder, peper, aroma, 50 g geraspte kaas; 250 g savooiekool, zout, 1 lepel yoghurt, 1 lepel mayonaise, peper, suiker, 1 lepel paprika-zoetzuur, azijn; 0,5 liter blanke of gele vla (0,5 liter melk, 25 g maize- na of custard, 30 g suiker), 2 theelepels oploskoffie, 1 pakje vanillesuiker, 2 a 4 lepels advokaat Kook de macaroni gaar vol gens de gebruiksaanwijzing op de verpakking. Fruit de ge snipperde ui lichtbruin in de margarine. Bak vervolgens al roerende het gehakt mee tot het rul is en bruin begint te worden. Voeg water, bouillon blokje, tomatenpuree en papri kapoeder toe en laat de massa tien minuten koken. Meng de maizena met weinig koud water tot een papje en kook dat al roerende een mi nuut mee met de gehaktmassa. Maak de saus op smaak af met zout, peper en aroma. Doe de macaroni in een voorver warmde schaal, schenk de saus er overheen en geef er de ge raspte kaas apart bij. Haal lelijk blad van de savooi ekool, spoel haar af en snijd of schaaf haar in fijne reepjes. Strooi naar smaak zout over de groente en kneed dat er door tot de massa nattig wordt. Meng een sausje van yoghurt, mayonaise, peper en suiker en schep dat met het wat kleiner gesneden paprika-zoetzuur door de kool. Maak de salade op smaak af met azijn. Meng een koude fabrieksvla of een lauwe zelfgekookte met oploskoffie en vanillesuiker. Laat het mengsel vijf minuten staan en roer het dan nog eens door; op deze manier lossen oploskoffie en vanillesuiker moeiteloos op. Garneer de kof fievla met advokaat of een schepje blanke of gele vla, als u het liever zonder alcohol doet. JEANNE dienstverlening APOTHEKEN Van maandag 28 tot en met donderdag 31 worden de diensten waargenomen door apo theek Tot. Hulp d. Menscheid in Lei den en apotheek Stevenshof in Lei den. KLACHTENMELDPUNT Ambulante Psychotherapie Zuid-Holland Noord. Spreekuur 18.00-19.00 uut. Tel. 071- 6EZ0EKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconeseenhuia: Bezoekuur dage lijks van 16.00 tot 17.00 uur en van 18.30 tot 19.30 uur. Kinderafdeling dagelijks van 14.00 tot 20.00. Niet meer dan twee bezoekers per patiënt. Sint Elizabeth-ziekenhui8: Volwas senen dagelijks van 14.00-14.45 u. en van 18.30-19.30 u.; klasse-afdelingen ook 11.15-12.00 u. Kraamafdeling: dag. van 15.00-16.00 u. en van 18.30- 19.30 u. en van 19.30-21.00 u. alleen voor vaders. Kinderafdeling dag. 15.00-18.30 u. CCU (hartbewaking) dag. van 14.00-14.30 u. en van 19.00- 19.30 u. Intensieve verpleging: dag. van 14.00-14.30 u. en van 18.30- 19.00 u. Sport-Medisch Adviescen trum: Spreekuur ma. 19.30-20.30 u. in het St. Elisabeth-ziekenhuis. En-, degeest: Di. en vr. 13.00-14.30 u.; zo. 11.00-12.00 u. en 14.00-15.00 u.; eer ste klasse: de gehele dag. Jelgers- makliniek: Jongerenteam: za. en zo. 14.00-17.00 u. Opname: werkdagen 16.45-17.45 u.; za. zo en feestdag. 10.00-11.30 en 14.00-16.30 u. Team A. C en D: dag. tot 21.00 u. met uit zondering van behandeltijden en etenstijden. Academisch Zieken huis: Voor alle patiënten (behalve kin deren) zijn de bezoekuren als volgt: Dagelijks 14.15-15.00 u. en 18.30- 19.30 u. Avondbezoekuur afdeling verloskunde: 18.00-19.00 u. De Prae- maturenafdeling: voor ouders en fa milie is na overleg met patiënten doorlopend bezoek mogelijk. Bezoek aan ernstige patiënten: wanneer aan ernstige patiënten doorlopend be zoek wordt toegestaan kan de hoofd verpleegkundige hiervoor speciale kaarten verstrekken. Kinderkliniek: zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen 15.15-17.00. babyzaal en boxenafdeling: volgens afspraak met het verpleegkundig hoofd. Bezoektij den kinderafdelingen: voor ouders van opgenomen kinderen na overleg met verpleegkundig hoofd. Voor an dere bezoekers van kinderen: Keel-, neus- en oorheelkunde en neurologie: 14.15-15.00 en 18.30-19.30. Oogheel kunde en heelkunde: 14.15-15.00 en 18.30-19.00. Rijnoordziekenhuis: Dagelijks 14.30-15.15 u. en 18.30- 19.30 u. Extra bezoek hartbewaking: 11.00-11.30 u. Extra bezoek vaders kraamafdeling: 19.30-29.30 u. Kinder afdeling 15.00-15.30 u. alleen voor ouders 18.00-18.30 u. den Ingevuld, waardoor zowel horl-, zontaal als verticaal woorden van navolgende betekenis verkregen kunnen worden: 1 zedig; 2 soort struisvogel; 3 roosvorrnlg sieraad; 4 alkachtige zwemvogel; 5 in de gedachte; 6 stad In Rusland; 7 Joods profeet. OPLOSSING bub l iBI®oi 9 :|BBjueui g :»eo>ieez p Uezoi e Z '.ujeeuee i Brandje in Leiderdorp I Door snel op te treden kon de brandweer van Leider- dorp gisteravond om half negen voorkomen dat het 5 padvindershonk aan de Mauritssingel in brand vloog. Achter het gebouw tje was brand ontstaan in een hoeveelheid opgesla gen materialen. Brand stichting wordt niet uitge sloten geacht. Een toeval lig passerende politieman (op foto) ging het vuur als eerste te lijf, maar moest wachten tot de brandweer. FOTO: WIM VAN NOORT KATWIJK De meeste verontreinigingen in het grondwater onder de wijk Synthese zijn afgeno men. Alleen de concentraties benzeen zijn gelijk gebleven. De grondwaterspoeling blijft in ieder geval tot 1988 in werking. Het grondwater achter de flat is inmiddels geheel gereinigd. In september is in de wijk opnieuw verontreinigde grond aan getroffen. Het gaat om een stuk grond van tien vierkante meter dat hoge concentraties aromaten bevatte. De grond is afgegraven. De naar aroma ten ruikende grond die in december is gevonden, hoeft niet te worden afgegraven. Het is niet uitge sloten dat er nog meer naar aromaten ruikende plekken zijn. Wie een verdachte plek vindt, wordt verzocht dit te melden aan de gemeente Katwijk. Juwelen uit hotelkamer gestolen SASSENHEIM Bij een inbraak in een kamer van Mo tel Sassenheim aan de Warmonderweg is gisteren een aan tal juwelen gesto len. De waarde daarvan is onbe kend. Ook werd een koffer met kle ren weggenomen. De inbreker kwam binnen door de deur te forceren. De spullen waren ei gendom van een Zwitserse gast. Vijf inbraken in Zoeterwoude ZOETERWOUDE— RIJNDIJK Inbre- kers ziin de afgelopen nacht bijzonder actief geweest in het Julia- napark in Zoeterwou deRijndijk. Zij be zochten in totaal vijf woningen. Wat uit de woningen is wegge haald, is niet bekend. In Hazerswoude Rijndijk werd ingebro ken in een garagebe drijf door de zijdeur te forceren. Er wordt niets vermist. CD-uitleej- in Noordd NOORDWIJK Noordwijkse theek begint oj: dag 9 januari i' uitlenen van cc discs. Er wordt, nen met duizen' in muziekgeni klassiek, jazz, b pop. Iedereen d van de Noon bibliotheek en h de 14 jaar oi gratis een CD-r halen bij de ir> tiebalie van de theek. ALKEMADE Het be stuur van woningbouw vereniging Alkemade overweegt om van de houten Oostenrijkse wo ningen alleen de slechtste af te breken en deze te vervangen door houtske- letbouw op de bestaande fundering. De overige huizen zouden dan worden opgeknapt. Dit staat in het eerste num mer van een informatie- blad dat de bouwvereni ging uitgeeft. Het blad is bedoeld om de contacten tussen de vereniging en haar huurders te verbete ren. Het blad verschijnt tweemaal per jaar, in mei en december. In het eerste nummer wordt ondermeer uitgebreid verslag gedaan van een informatiea vond over de zogenaamde „Oostenrijkse" houten wonin gen. Deze zestig woningen, ge bouwd in 1950, staan in Roelo- farendsveen (Berkenweg, Dijkstraat, Essenweg en Lin- denlaan), de Kaag (Juliana- laan en Prins Bernhardlaan), Oud Ade (Kolk) en Nieuwe Wetering (Voorweg). Het zijn échte Oostenrijkse woningen. Ze zijn in Alkemade terecht gekomen doordat Philips Gloeilampenfabrieken er een aantal over had. De woningen waren destijds met Oostenrijk geruild voor de levering van aardappelen. In 1950 ging het Alkemadese gemeentebestuur ervan uit, dat de woningen een levensduur van minstens vijftig jaar zouden hebben. Zes van de zestig huizen zijn te genwoordig in het bezit van particuliere eigenaren. De ove rige zijn eigendom van bouw vereniging Alkemade. De meeste woningen verkeren in slechte staat van onder houd. Bovendien-^voldoen ze niet of nauwelijks aan de eisen van de huidige tijd. De wo ningbouwvereniging voert de laatste jaren bewust een terug houdend onderhoudsbeleid voor de woningen. Dat bete kent in de praktijk dat uitslui tend acute gebreken worden verholpen, zij het soms provi sorisch. Een onderzoek naar het verbeteren van de wonin gen heeft diverse mogelijkhe den opgeleverd. Een daarvan is om de slechtste woningen af te breken en deze te vervan gen door houtskeletbouw op de bestaande fundering. Huur verhoging is daarvan de con sequentie. Voorlopig geeft het bestuur van de bouwvereni ging aan deze oplossing de voorkeur boven het opknap pen of het afbreken van alle Oostenrijkse huizen. Voor het opknappen van alle houten woningen wordt overigens door het ministerie van Volks huisvesting geen subsidie ge geven, omdat er teveel aan verbeterd zou moeten worden. Het afbreken van alle Oosten rijkse huizen vindt het bestuur van de bouwvereniging echter al te ingrijpend. Dat zou name lijk betekenen dat woningen, die door de bewoners zelf goed zijn onderhouden en verbe terd, ook zouden moeten worden afgebroken en daar voelen noch de bewoners noch de verhuurder voor. Om een juiste beslissing te kunnen ne men vindt het bestuur het no dig om eerst een onderzoek in te stellen naar de staat waarin de constructie van de huizen zich bevindt. De huurders van Oostenrijkse woningen blijken ondanks veel klachten over hun hui zen, in elk geval niets te voe len voor afbraak. De meesten zouden hun woning het liefst willen aankopen, teneinde het huis zelf op te knappen. De bouwvereniging heeft de huurders opgeroepen om een bewonerscommissie te forme ren, zodat het overleg in klei nere kring kan worden voort gezet. Oostenrijkse woningen, die leegkomen, worden momen teel wel opnieuw verhuurd. In het huurcontract wordt de huurder er echter op gewezen dat er in de nabije toekomst herstel- of sloopwerkzaamhe den zullen plaatsvinden. HAZERSWOUDE „Als de brand is aangestoken, dan keuren wij dat ten zeerste af. Dit is niet de weg, die wij zouden be wandelen". Dit zegt de heer J.A. de Kam, voorzit ter van de stichting wijk- comité Groenendijk over de brand die op kersta vond het bordeel aan de Hoge Rijndijk 21 ver woestte. Het wijkcomité protesteert al jaren tegen de twee sexhuizen aan de Hoge Rijndijk. Rijnsburgertje aangereden RIJNSBURG Een 11-jarig jongetje uit Rijnsburg is gistermid dag om twaalf uur aangereden op het kruispunt Hofstraat- /Kerkstraat. Het jongetje fietste over de Kerkstraat richting de Vliet. Bij bet passeren van het kruispunt met de Hofstraat zag hij de auto, bestuurd door een 25-jarige Rijnsburger, uit de Ab dijlaan niet naderen. De auto raakte het fietsertje dat met schaafwonden naar een Rijnsburgse arts werd gebracht. Na de behandeling mocht hij naar huis. De fiets was totaal vernield. De Kam bevestigt dat ook hij de geruchten heeft gehoord dat de brand zou zijn aangesto ken. Een van de vrouwen die op de bewuste avond werk zaam was in het pand, zegt dat ze een geweldige knal hoorde en dat er onmiddellijk daarop vlammen waren te zien. Ieder een zag kans veilig buiten te komen. De Kam, die naast het sexhuis woont, was thuis, maar zegt geen knal gehoord te heb ben. De voorzitter benadrukt dat het sexhuis niet op deze ma nier gesloten had mogen worden. „We zijn inderdaad niet gelukkig met die panden, maar er werken ook mensen die de kost moeten verdie nen". Zoals bekend is de ge meente Hazerswoude bezig het sexhuis te onteigenen, zodat het kan worden gesloopt. Het pand moet plaats maken voor een weg. Inmiddels heeft de politie en kele voorwerpen en monsters uit het uitgebrande pand naar het gerechtelijk laboratorium in Rijswijk gebracht. Op deze wijze probeert de politie achter de oorzaak van de brand te komen. *Mocht er sprake zijn van brandstichting dan hopen we dat zo te kunnen bewijzen. Zo niet, dan kan dit onderzoek deze mogelijkheid uitsluiten", aldus een woordvoerder van de Hazerswoudse politie. Pauselijke onderscheid De heer P.B. Vink (rei1 Aarlanderveen heeft avond de pauselijke scheiding Pro Ecclesia tifice ontvangen uit han pastoor N. van der (links). Dit gebeurde een bijeenkomst van stuur van de Petrus en kerk. Vink zit precies 2 het kerkbestuur waai laatste tien jaar als meester. Vink was d(J niet-agrariër in het stuur. FOTO: WIM VA ALPHEN AAN DEN RIJN Een videorecorder, een nog onbekende hoeveelheid siera den en contant geld zijn giste ren gestolen uit een woning aan de Stuifzwam. De inbre kers zijn via het openbreken van een raam aan de achter kant van de woning naar bin nen gegaan. Automobilist over de kop NOORDWIJK Een 33-jari- ge Engelsman is gistermiddag rond zes uur op de Gooweg enkele malen met zijn auto over de kop geslagen. De oor zaak van het omslaan van de auto is niet bekend. De politie constateerde dat de man niet geheel nuchter was. De be stuurder is er zonder kleer scheuren vanaf gekomen. De auto is totaal vernield. Er wa ren geen andere weggebrui kers bij betrokken. AFSCHEID VAN PLANTSOENEN DIENST „Je moet erg flexibel zijn op zo'n klein dorp als Koude kerk. Als het nodig is, moet je overal inzetbaar zijn Aan het woord is de 60-jarige voorman van de Koudekerk- se plantsoenendienst, de heer J. Verb ree. Op 31 december, de dag waarop hij 61 jaar wordt, neemt Verb ree, na ruim 25 jaar arbeid, afscheid van zijn perken en plantsoe nen. Het „kleine mannetje in het gele autootje", zoals veel Koudekerkers hem kennen, zal niet meer in het straat beeld terugkeren. „Je werkt werkt altijd aan de weg, dus je kent veel men sen", vertelt Verbree. „Als geboren Koudekerker kende ik vroeger echt iedereen, maar dat wordt de laatste ja ren wat moeilijker. Het con tact met de mensen heb ik al tijd heel belangrijk gevonden en vaak heel gezellig. Door- datje zo voor iedereen zicht baar werkt, ben je ook heel kwetsbaar. Vooral bij het snoeien krijg je heel wat commentaar. Dat is niet erg geliefd bij de mensen, maar het is een noodzakelijk on derdeel van het werk. Je moet het groen echt bijhou den, anders verwildert het snel. Ik heb altijd tijd uitge trokken om met de mensen te praten als ze aanmerkin gen hebben, ik probeer ze dan te overtuigen van het nut van de handeling waar mee ik op dat moment bezig ben. En dat lukt dan meestal wel". Bloemisterij Verbree begon zijn werk bij de gemeentelijke plantsoe nendienst in 1962, na eerst ruim 20 jaar in een bloemis terij werkzaam te zijn ge- Bijdrage: Sarie Katsman. weest. „Je had geen keus vroeger hè. Mijn vader be paalde dat ik maar in de kwekerij van de gebroeders Lekx moest gaan werken. Maar dat was een goede keus hoor, want ik ben altijd graag in de natuur bezig geweest. Ik ben geen fabrieksmens". Het werk in de bloemen was een goede ondergrond voor het werk in de plantsoenen dienst. „Ik begon helemaal onderaan. Alles wat ik nu weet, heb ik in de praktijk geleerd. Het boeit me nog steeds. Nu ben ik verant woordelijk voor het Koude- kerkse groen. Toen ik begon waren ze net het Artesia- plantsoen aan het bouwen. Dus al het groen vanaf die straat heb ik mee aangelegd. Veel van de plantsoenen heb ik zelf gedaan. Het leukste vond ik het aanleggen van de Weidedreef. Dat heb ik hele maal zelf uitgedacht. Het komt nu al regelmatig voor dat ik bomen moet omzagen die ik zelf nog geplant heb. Daar heb ik wel eens pijn van hoor. Daar moet je tegen kunnen; je bent altijd met le vend materiaal bezig". Verbree vindt dat er wel veel veranderd is in de 25 jaar dat hij bij de plantsoenendienst werkt. Door de bezuinigin gen mogen er nu vrijwel al leen onderhouds-arme per ken worden aangelegd. Alles moet zo eenvoudig mogelijk en dat gaat ten koste van de variatie. Verbree: „Het aan leggen van een mooi bloem perk is heel leuk werk. Maar dat mag dus tegenwoordig nauwelijks meer. Vroeger was er voor het gemeente huis een groot veld met alle maal tulpen. Echt een visite kaartje voor het dorp, maar dat werd te arbeidsintensief. Ook de bloembakken bij het zwembad zijn allemaal ver dwenen. Dat vind ik echt jammer, want het dorp is nu een stuk minder kleurrijk". Daarvoor terug kwam de hondenpoep. „Een grote ramp", noemt Verbree het verschijnsel. „Zelfs de voet balvelden worden niet ont zien. De mentaliteit is daarin helemaal zoekgeraakt". Met de vernielingen in Koude kerk valt het volgens Ver bree wel mee. We wonen hier met zoveel mensen op een kluitje, het is een wonder dat er niet veel meer gebeurt. Af en toe een kleinigheid, maar dat is eigenlijk te ver- j. Verbree hangt zijn snoeischaar aan de wilgen FOTO: WIM VAN NOORT Contact Verbree zal zich niet verve len na 1 januari. Wel denkt Hij dat hij het contact met de mensen door het vele buiten werk zal missen. „Maar mijn werk ligt hier rondom me. Mijn collega 's blijf ik zien als ik een rondje ga wandelen. Om toch contact met de men- Sen te houden, denk ik maar bejaarden te gaan bezoeken. Dat doet mijn vrouw nu al en dat lijkt me leuk en zinvol werk. Ook krijg ik nu de tijd om overdag wat in mijn ei gen tuin te werken, dat moest anders altijd in de avonduren gebeuren. Verder fiets ik graag en ik heb nog een heleboel andere hobby's. Ik vind het niet erg om met m'n werk te stoppen. Het is slecht voor je rug, zeker als je wat ouder wordt. Ik ga wel tot en met de laatste dag met plezier naar m'n werk, dat wel. Maar daarna ga ik uitge breid van andere dingen ge nieten WASSENAAR De nieu we actiegroep „Hart voor Wassenaar" is niet tevre den over verkeersrem- mende maatregelen die het Wassenaarse college wil treffen in de gemeen te. De in de actiegroep verenigde verontruste burgers wonen allen langs de sluiproutes, waarop deze maatregelen betrek king hebben. De actie groep stelt in een brief aan B en W het eens te zijn met de analyse en in ventarisatie van het sluip- verkeer op de Noord- Zuidroute, maar het abso luut oneens te zijn met de voorgestelde oplossingen, namelijk het aanleggen van een tiental verkeerss luizen en verkeersdrem pels op de doorgaande binnenroute. Woodvoerder drs. R. Mulder: „De door de gemeente voorge stelde drempels, sluizen en bermpaaltjes zullen het ver keersprobleem op dei Zuid route verplaatsen! Oost-West route. Een constructie van een k vinden wij volkomen Ruim tweederde van keer over de binnen lokaal bestemming zoals moeders die hu ren naar school br« boodschappen gaan c* betekent dat met dez« gelen in hoofdzaak d naarders gepakt worden. In onze visie gemeente maatregelei aan de grenzen van W en zorgen dat er zo mogelijk een stelsel v wegen rond Wassena aangelegd. Wij zullei ieder geval tot het verzetten tegen de j lijke plannetjes". Inmiddels hebben de ruste bewoners van gaande Noord-Zuid n brief aan het gemeent geschreven, waarin 2" genoegen kenbaar ma brief is ondertekend bewoners van de Sl Groot Haesebroeksewf gaaielaan, Backersha Prinsen weg, Lange en Van Oldenbarneve ALPHEN AAN DEN RIJN Uit een boodschappentas werd gistermiddag in een super markt in winkelcentrum De Ridderhof een portemonnee gestolen met daarin een be drag van 230 gulden werd van het winkel weggenomen. Even la de tas in dezelfde sui teruggevonden. Nu eel der portemonnee. Keukenbrand NOORDWIJK Een pan vet die te lang op. het gas staan, was gisteren de oorzaak van een keukenbrand in ning aan de Zeewinde. De keuken liep veel rookschade soonlijke ongelukken deden zich niet voor. (ADVERTENTIE) Mededeling aan de cliënt van de apotheken in de regio Leiden t.w. Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest e Voorschoten Per 1 januari 1988 komt er een nieuwe tariefstructui geneesmiddelen, zowel in de ziekenfondssector als particuliere sector. Deze veranderingen zullen ing zijn. De ziekenfondsverzekerden zullen weinig of niets 1 nieuwe maatregelen merken. De 2,50 eigen bijdn1 blijven bestaan en het recept zal via het ziekenfonds kend worden. Voor de particuliere sector ontstaan geheel nieuwe j De marge op het in de apotheek afgeleverde genees verdwijnt. De prijs, die de consument uiteindelijk in de apothefi betalen komt voortaan tot stand doordat op de inko van het geneesmiddel een vaste opslag voor de kos de apotheek wordt gezet. Deze opslag is door de 0 vastgesteld en is in geheel Nederland gelijk. De maatregel is een overheidsmaatregel. Het is een onvriendelijke en bureaucratische maatregel. De medewerkers in de apotheek zullen u een en an( delijk maken. Wij hopen dat u hiervoor begrip zult hebben en verti op uw aller medewerking. De gezamenlijke apothekers uit de Leids6 i

Leidse Courant | 1987 | | pagina 10