Kans voor VN-eskader in de Golf? ^Zachte deken" hard elag voor wintersporters Tongarije voert btw in op de goulash site: NLAND £aidóC0otviont DONDERDAG 24 DECEMBER 1987 PAGINA 9 PEST Als de Hongaren op aarsdag hun oudejaarskater pn portie scherpe goulash ver- zullen zij voor het eerst btw En wanneer een arbeider t einde van de maand op zijn fetrookje kijkt, ziet hij voor het hoeveel loonbelasting is inge- •ige Karoly Grosz, die sinds een "ar minister-president is, wil zich 1 jk profileren met een markt-geo- rde economie en een bijna onuitvoerbare vermindering op de subsidies aan de bedrijven, die in 1986 nog een derde deel van de uitgaven van de overheid uitmaakten. Ook de Hongaarse partijleider J&nos Kadar bevestigde voor het parlement de noodzaak van de hervormingen. Dat hij daarbij de werkloosheid vermeldde, is eveneens hoogst ongebruikelijk in een Oostblokland: „Het recht op arbeid is niet gelijk aan het recht op een arbeids plaats", zei hij letterlijk voor het parle ment. Hij sprak ook van „echte offer vaardigheid" en verwees naar de mede werking van de kerken. Zij moeten, zo is het in het arbeidsprogram van het ministerie vastgelegd, zich bijzonder ac tief opstellen op het gebied van de soci ale zorg. Want het is duidelijk dat veel Hongaren zwaar worden getroffen door de belas tinghervormingen, ondanks de verkla ring van vakbondleider Sandor Góspér dat „de arbeiders nauwelijks loonsver mindering moeten incasseren". Overigens heeft de hoogte van de lonen de Hongaren al eerder gedwongen neveninkomsten te zoeken. De Honga ren hebben als uiterst vindingrijk volk een schaduw-economie opgebouwd. Zonder deze economie zou de verzor ging van de bevolking niet mogelijk zijn. Maar ook de aantrekkelijkheid van het tweede inkomen uit privé-activitei- ten, zoals de paprikateelt, neemt af. De inkomsten uit hoofd- en nevenactivitei ten worden namelijk bij elkaar opgeteld en volgens progressief tarief belast. Om de ontevredenheid op te vangen, nam de regering behalve een besluit tot vermindering van de bureaucratie een besluit tot een bezuiniging die het in de publieke opinie goed doet. In plaats van over vijf vice-premiers, zal Grósz er voortaan over twee beschikken. Beiden hebben een economische achtergrond: Peter Medgyessy, minister van finan ciën, die voorzitter wordt van een nieuw opgerichte commissie voor plan ning en economische vraagstukken en Józef Marjai, de minister van handel. Tenslotte is de verhoging van de ex portmogelijkheden zwaartepunt van het hervormingsprogramma van de Hon gaarse minister-president. Het tref woord is convertibiliteit, het vrij wisse len van de valuta van de Oostbloklan den onder elkaar en in de toekomst mo gelijk ook met het Westen. Het Hongaarse goulash-communisme. synoniem voor een socialisme dat vrien delijk staat tegenover hervormingen, is niet alleen van nationale betekenis. Mislukken van de hervormingen kan de perestrojka in de Sovjetunie afrem men. Zonder twijfel betekent het nieu we belastingsysteem dat dit deel van Oosteuropa meer westers wordt. Er is kapitalistische terminologie binnenge slopen en de nadruk op de medewer king van de kerken klinkt voor wester lingen wel wat vreemd uit een Oosteu- ropese mond. GABRIELE NEUWIRTH (door kolonel b.d. A. Lind) DEN HAAG Nederland heeft met België het be sluit genomen zijn mijnen- jagers tot 1 mei 1988 in de Perzische Golf te houden. Weliswaar keert De Brey- del naar België terug, maar dat is een aanvaard baar risico. De mijnen- dreiging in het operatiege bied, de Golf van Oman en het zuidelijk deel van de Perzische Golf is im mers verminderd. De laat ste tijd is er geen her nieuwde mijnenleg is ge constateerd. Zolang het conflict echter voortduurt en Iran nog over voldoende mijnen beschikt, blijft het leggen van mijnen een mogelijkheid waar reke ning mee moet worden gehou den. De controle op de veilig heid van de zeeroutes blijft daarom noodzakelijk. Een ui terst nuttige taak, die echter wordt gekenmerkt door iets van eentonigheid, gezien het routinematig karakter daar van. Ook zal mettertijd het warme seizoen weer aanbre ken, met alle ongemakken vandien. Al met al redenen om het doorzettingsvermogen van de bemanningen die dit alles blijmoedig ondergaan, te prijzen en te waarderen. hoe lang dit nog moet duren. De aanvallen op de tankers en koopvaardijschepen door Irak en Iran worden steeds grim miger en de toegebrachte schade aan schepen, de lading en vooral ook de opvarenden neemt steeds meer toe. Spe ciaal de laatste aanvallen van de Iraanse marine en de klei ne open motorboten worden, naar het lijkt, uitgevoerd met zwaardere wapens of althans wapens die meer brandschade aanrichten en zelfs schepen tot zinken brengen. Nog steeds worden deze aanvallen slechts uitgevoerd op koopvaardij schepen die niet behoren tot naties die een marineschepen hebben in de Perzische Golf. Dit is een teken aan de wand: zo belangrijk is de aanwezig heid van een vertegenwoordi gende marine-eenheid. Ander zijds duidt het op een Iraanse gedragslijn die kennelijk een escalatie met de Westerse lan den tracht te vermijden. Het is echter voor de argeloze toe schouwer van deze aanvallen op weerloze schepen en hun bemanning een onbegrijpelijke aangelegenheid dat het ge beurt terwijl er zoveel oorlogs schepen in de buurt zijn. Neutraliteit De moeilijkheid is echter steeds weer de opdracht aan de commandanten ter plaatse, dat zij de strikte neutraliteit moeten bewaren en zich slechts met de scheepvaart on der eigen vlag mogen bemoei en. Uiteraard mag wel huma nitaire hulp worden geboden, maar dan is het kwaad meestal al geschied. De vraag rijst dan ook hoe de aanvallen op de neutrale scheepvaart in te dammen. Kennelijk is een gezamenlijk en gereglementeerd optreden van de Westeuropese en Ame rikaanse marine politiek niet realiseerbaar. Een grote rol speelt hierbij het nationaal be lang dat bijna elk deelnemend land in deze arena heeft en dat het niet wil schaden door een optreden dat tot een mogelijke escalatie aanleiding kan ge ven. Een optreden namens de NAVO is niet mogelijk omdat de verdragsorganisatie het op treden beperkt tot het NAVO- bevelsgebied waar de Perzi sche Golf buiten valt. Een op treden in naam van de WEU- verdragsorganisatie heeft tot nu toe nog weinig concreets opgeleverd en zou te weinig rekening houden met de Ame rikaanse en Russische belan gen. Een gezamenlijk optreden on der de vlag van de Verenigde Naties lijkt daarom nog de eni ge mogelijkheid. Resolutie 598 van 20 juli geeft naar het schijnt hiertoe de meeste gele genheid. De aanvaarding van deze resolutie die door Irak reeds is toegezegd - mits niet wordt toegegeven aan de Iraanse eisen - wordt echter door Iran vertraagd en afhan kelijk gesteld van eisen zoals het vooraf instellen van een internationaal tribunaal. Dat moet dan de schuld vaststellen van Irak voor het ontstaan- van het conflict, alvorens tot een staakt het vuren kan worden overgegaan. Grote Vijf Van de Grote Vijf in de Vei ligheidsraad die de resolutie oorspronkelijk goedkeurden zijn er twee, China en de Sov jetunie, die de mogelijkheid van sancties die in de resolutie besloten ligt nog niet willen toepassen. Hun beweegreden is dat de secretaris-generaal van de VN, Perez de Cuellar, eerst de gelegenheid moest krijgen door onderhandelingen met Irak en Iran alsnog de resolu tie aanvaardbaar te krijgen. In de eerste helft van deze maand vonden die onderhan delingen plaats zonder dat enig zichtbaar resultaat werd bereikt. Voorstellen van Ame rikaanse zijde om een wapen embargo in te stellen leden tot nu toe schipbreuk. Toch zijn er thans tekenen die er op wijzen dat met name de Sovjetunie door de Arabische wereld en enkele andere landen meer onder druk wordt gezet en meer neiging vertoont even tuele sancties te steunen. Sanc ties hebben echter alleen zin als zij kunnen worden onder bouwd door controle. Zo zou een eventueel wapenembargo door een VN-eskader kunnen worden gecontroleerd. Twee redenen dus - het af dwingen van een embargo en de beveiliging van de scheep vaart - die ertoe kunnen lei den een VN-eskader te vor men. In theorie misschien een eenvoudige zaak, in de prak tijk vrijwel onuitvoerbaar zon der de medewerking van de beide grootmachten, de Vere nigde Staten en de Sovjetunie. De Verenigde Staten hebben al aangegeven dat zij in princi pe niet afkerig zijn van een VN-eskader. De VS verbinden daar echter de voorwaarde aan dat eerst een tweede reso lutie de Veiligheidsraad moet zijn gepasseerd die het wapen embargo aan Iran oplegt zo lang dit land resolutie 598 niet aanvaardt. Ook zullen de VS niet toestaan dat het VN-eska der in de plaats zal komen van de Amerikaanse aanwezigheid aldaar. Dit zou de weg open zetten voor de uitbreiding van de invloed van de Sovjetunie in de regio. En om ondermeer juist dét tegen te gaan, zijn de Amerikanen in de Golf aan wezig. Terugtrekken De Sovjetunie heeft weliswaar voorzichtig laten blijken niet afkerig te staan tegenover een VN-eskader, maar toonde zo als gezegd tot nu toe weinig neiging een wapenembargo van de grond te krijgen. Ook steunt het de Iraanse eis dat de Amerikanen en de marines van de niet-Golfstaten zich ge heel of grotendeels uit de Golf terugtrekken. Ten slotte zal na een eventueel vaststellen van de resolutie en het oprichten van een VN-es kader nog moetèn worden af gewacht of het afdwingen van een wapenembargo ook zal in houden dat de koopvaardij ter plaatse wordt beschermd. Dat zal de het controleren en af dwingen van het wapenem bargo aanzienlijk verzwaren. Op korte termijn zal er derhal ve ten aanzien van de bescher ming van de koopvaardij nog weinig veranderen. De koop vaardij ou er dan ook meer bij gebaat zijn als de eis van strik te neutraliteit bij de bescher ming van de scheepvaart niet langer zo rigoureus door de commandanten ter plaatse be hoefde te worden toegepast. Dan krijgen ze de gelegenheid duidelijk bedreigde schepen of schepen die uitdrukkelijk om assistentie vragen te begelei den en te beschermen voorzo ver tenminste de eigen scheep vaart daar niet onder lijdt. Het risico voor de koopvaardij zou daardoor kleiner worden en het bovendien zou de buiten wereld een bevredigender beeld krijgen van de taak van de marines in die wateren. (De autevr is verbonden aan het Nederlands Instituut voor Internationale Betrekkingen Clingendaelin Den Haag) J fÉflRUCK/DEN De deken van °jatief zachte lucht X-Jn groot deel van Eu- Eipedekt, is een plaag >Efcien voor de winter- rJrs in de Alpenlan- "Temperaturen boven lulpunt hebben de ^Efrikelijk zo sneeuw- jvooruitzichten voor Jstvakantie letterlijk wegsmelten. Van het Hek dat eind novem- e Alpen vanaf 1000 hoogte bedekte, is ^jr boven de 1500 me ts terug te vinden. Jht lekker wil skiën pog veel hoger gaan. txdat is in Oostenrijk, Je meeste Nederlan- vakantie houden, "iet overal mogelijk. "Ik op „sneeuwpagina" Jeletekst bevestigt de vermoedens. „Door de m de hoge temperatu- p de wintersportmoge- ]Rn vooral op de lager I pistes momenteel erg >e|Door een gebrek aan ad zijn afdalingen tot in iel en langlaufen veelal ogelijk", luidt het zake- ■^richt, dat de vakantie- n van tienduizenden —noten bij voorbaat zal en. ame in Oostenrijk en ^land is de situatie nog- it. Een lange rij nulle- de Teletekst-pagina's lan dat in de meeste (portdorpen geen vlokje ligt. Op de hogere pis- het sneeuwdek enkele ters dik en alleen in en- iofcr hooggelegen gletsjer- ligt meer dan een 7 i n» sneeuw iet kan nóg erger. Uit chje plaatsen werd giste- - vneld dat er helemaal ineeuw" lag. In een la- ef]ieht op Teletekst was dedeling overigens ver- i door „liften gesloten". 'Offet effect blijft hetzelfde, bijvoorbeeld ligt vol- Tle wintergidsen van trators in de „sneeuw en Tirol" en is vooral in i langlaufers. Maar hier I winter het voorlopig afweten. Voor Walchsee, dat 's winters normaal gesproken in een „sprookjesachtig sneeuwlandschap" ligt, staan de sneeuwmeters eveneens nog op nul. „Heel vervelend voor die mensen. Er zijn situaties denk baar waarin bij het mislukken van een vakantie de schuld kan worden gegeven aan de touroperator, maar in dit geval is het echt een zaak van over macht. De natuur hebben we niet in de hand", zegt Frans van Steenis, directeur van Ho telplan, een van de grote tour operators naar de wintersport. „Voor de beste sneeuw moetje rond Pasen naar de Alpen gaan. Dat proberen we met onze prijzen ook een beetje te stimuleren. Maar er zijn nog altijd mensen die er op gok ken, dat er met Kerstmis wèl sneeuw ligt. Die lopen een risi co. Overigens betekent dat niet, dat wij om deze reden an nuleringen binnenkrijgen. Wintersporters zijn over het algemeen mensen die zich goed zelf kunnen bezighouden. Ze wandelen, lezen een boek, gaan lekker uit eten of zoeken het meest nabij gelegen hoge skigebied. Maar staan daar dan wel in de rij. Nogmaals, het is stomvervelend als je tijdens je wintersport niet of nauwelijks kunt skiën. Maar wij kunnen het niet laten sneeuwen", al dus Van Steenis. Warme hoge druk Volgens Henk Plomp, de „Al- Links: Tegernsee In Zuid- Duitsland. De bontjas van deze verdwaalde toerist Is wat misplaatst, want tot op grote hoogte Is de temperatuur boven nul. FOTO: AP penspecialist" onder de weer kundigen van het KNMI in de Bilt, is de werkelijke situatie op de skiheljingen nog veel slechter dan uit de sneeuw hoogtes blijkt. „Kiik, we zitten met een warm hogedrukge- bied boven de Alpen. Dat be tekent dat de zon er uitbundig schijnt. Dat is fijn voor de mensen die van de zon hou den. Maar voor het skiën is het ronduit slecht". „De temperatuur stijgt ook op grotere hoogte boven nul. In de middag ligt het nul-graden- niveau boven de tweeduizend meter. Daaronder is het tussen 5 en 7 graden. Gelukkig is het hele droge lucht, waardoor de sneeuw langzaam smelt. Maar hij verdwijnt wel. Kijk maar eens naar de Dolomieten. Daar is vier weken terug meer dan twee meter sneeuw gevallen, en hoe weinig daar nu nog van over is „Gelet op de kleine hoeveelhe den sneeuw en de grote aan tallen mensen die met de kerstdagen, noodgedwongen, op een klein gebied moeten skiën, schuift de sneeuw in snel tempo van de hellingen af. De zestig centimeter die nu nog als sneeuwdikte op een hogere piste wordt aangege ven, ligt er onder deze omstan digheden allang niet meer. Vooral de steilere pistes zijn zó kaal. Eigenliik zou er elke dag een vers pak sneeuw moeten vallen. Maar ja, daar is voorlo pig geen kans op", aldus Plomp. Voor José Noordman, hoofd van het ANWB-steunpunt in Innsbruck, de hoofdstad van het zo druk door Nederlanders bezochte Tirol, is er voorlopig weinig werk te doen. „Als ik hier naar buiten kijk. is alles groen. Met die zon erbij is het net voorjaar. Dat geeft bepaald geen winters gevoel". „Wat de mensen doen in plaats van skiën? Eh, ze bezoe ken een stad of gaan een beet je sporten in een sporthal. Een van de meldingen van patiën ten betrof een man die iets aan zijn achillespees had opgelopen bij het tennissen", aldus José Noorman. Voor de komende dagen ver wacht zij overigens dat de drukte wel wat toe zal nemen, als Oostenrijkers en Nederlan ders gezamenlijk op weg gaan naar de weinige gebieden waar wèl geskied kan worden. „Maar dat wil natuurlijk niet zeggen dat er meer ongeluk ken gebeuren. Er wordt reke ning gehouden met lange files op weg naar de skigebieden. Maar eenmaal op het gletsjer- gebied, lost de drukte wel weer enigszins op". Geen hoop Maar is er dan echt geen enke le hoop meer op sneeuw tussen kerst en de jaarwisseling? Niets is immers zo verander lijk als het weer? Het ant woord van „alpinist" Henk dse Jannen vieren Kerstmis in de Golf van Oman, na 'lode van eentonig maar uiterst nuttig werk in de Perzi- llfa FOTO: ANP Plomp laat weinig ruimte voor illusies. „We kunnen zo'n dag of vier vooruit voorspellen. Voor die periode verwachten we voor het Alpengebied hetzelfde weer als nu. Hoge druk, veel zon en relatief warme lucht Voor een nieuw pak sneeuw hebben we een westelijke stro ming nodig. Die is nog niet in zicht. Voor de Dolomieten zijn de vooruitzichten helemaal somber. Als we daar sneeuw willen zien, moet er een sto ring vanuit de Middellandse Zee komen. Die zie ik hele maal niet. Maar ja, er is een troost. De hellingen zullen niet kaal blijven. Want sneeuwen doet het in de Alpen 's win ters altijd". JOS TIMMERS

Leidse Courant | 1987 | | pagina 9