KLM-directeur De Soet: .Die vent is goed gek" t België wil kernafval ruilen met Bondsrepubliek voor negende maal bij kaping betrokken Kaper in paniek: „Dan ontploft de bom nu!" KAPING DOOR TIENER MET SISSER AFGELOPEN: TENLAND QeidtaQowuvnt DONDERDAG 24 DECEMBER 1987 PAGINA 7 in atoombommen tkust Groenland HAGEN De Verenigde hebben ontkend dat er ommen liggen op de bodem zee voor de basis Thule in lordwesten van Groenland >en ongeluk met een bom- rper van het type B-52 in Iet Pentagon wees daarmee ingen van Deense ooggetui- dat een onderzeeboot een in- iom heeft gesignaleerd. Het ermoedelijk om het wrak t verongelukte toestel. Vol- ïet Pentagon zijn de vier >n die de B-52 meevoerde, op >nblik van het ongeluk ver en zijn er geen resten van tiviteit in het gebied meer. Katapulten ontdekt uit dertiende eeuw OOST-BERLIJN Archeologen die een middeleeuwse burcht in de streek van Gera in de DDR uitgraven, hebben antieke kata pulten gevonden die met tot nu toe onvermoede kracht en accu ratesse stenen konden wegwer pen. Dit heeft het Oostduitse per sagentschap ADN bericht. De oudheidkundigen stelden vast dat de burcht Wysburg op het einde van de dertiende eeuw werd ka- potgebeukt door stenen van tus sen de 28 en 76 kilo en dat de ste nen van op een afstand van 450 meter werden geworpen. Geen plaats voor autohandelaren en makelaars in Iran NICOSIA Makelaars en autohandela ren deugen niet en zij oefenen „valse be roepen" uit. Dat heeft de Iraanse toe zichthouder op ambachten, Ramazani gis teren verklaard. Hij waarschuwde dat de beide beroepsgroepen hun zaken wel eens zouden moeten sluiten en hen de doodstraf wacht. Ramazani zei dat zolang makelaars en autohandelaren als bemid delaars op blijven treden, de prijzen van huizen en auto's nooit omlaag kunnen. „Als makelaars en autohandelaren niet snel van stiel veranderen zullen de wet ten worden toegepast en zullen zij be schuldigd worden van corruptie BONN In de Bondsrepubliek zijn tot nu toe 1758 illegaal ingevoerde en opgeslagen vaten met Belgisch kernafval gevonden. Dit heeft de West- duitse minister van milieuzaken, Klaus Töpfer, gisteren gezegd. De vaten werden vervoerd door het door schandalen geplaagde Westduitse tran- portbedrijf Transnuklear in Hanau. De Belgische en de Westduitse regering ziin gis teren met elkaar overeengekomen de illegaal naar de Bondsrepubliek en naar België vervoer de vaten kernafval tegen elkaar uit te wisselen. De afspraak werd gemaakt in een telefoonge sprek tussen Töpfer en de Belgische staatssecre taris Firmin Aerts. In België bestaat overigens de vrees dat de Westduitse kernindustrie veel meer vaten opgeeft dan in werkelijkheid worden aan getroffen. Op die manier zou men wat afvalpro blemen op eenvoudige wijze kunnen doorschui ven naar de Belgen. Volgens de Westduitse auto riteiten vormen de illegaal opgeslagen vaten nu cleair afval geen bedreiging voor het milieu en voor de volksgezondheid. Behalve van het ille gaal invoeren en opslaan van kernafval wordt Transnuklear ook beschuldigd van corruptie. Vorige week werd hangende het onderzoek naar Transnuklear de transportvergunning van het bedrijf ingetrokken. VS: Niet schieten in bezette gebieden WASHINGTON Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft Israël gisteren opgeroepen niet langer met scherp te schieten bij het neerslaan van de onlusten in de door dat land bezette gebieden. Woordvoer ster Oakley van sprak ook de Ameri kaanse bezorgdheid uit over de geweld dadige confrontaties tussen het Israëli sche leger en protesterende Palestijnen op de westelijke Jordaanoever en in de Gazastrook. Ongeveer vijfhonderd mensen hebben gisteravond in Amster dam gedemonstreerd tegen het „ge welddadige optreden" van Israël. Het protest was georganiseerd door het Pa lestina Comité. frvolg van de voorpagina) dBTELVEEN „De ■gvoerder had hem ^klap om de oren kun- verkopen en hem de de steward op - plaats laten zetten. teraf was dat mis- |en het beste geweest. r achteraf praten is te akkelijk. Wij kunnen v* mogen nu eenmaal Ji enkel risico nemen. rij is echt niets nodig - een ramp en dan je je goede naam )5fl°Pig kwijt". 57 ident-directeur J. de Soet de KLM. even tevoren gespannen als een veer iet erg mededeelzaam, be- jg spontaan handen te )7 dden en zijn hart te luch- |T ipluchting in het KLM- icentrum te Amstelveen |a an ook groot wanneer half elf gisteravond be- - wordt dat de kaping van Boeing 737 na ruim vier nende uren tot een goed e is gekomen. De Soet gfEt zijn eerste crisis als top- a van de KLM, na de op ing van Orlandini, achter 8fg- over. Een pak van mnn Godzijdank", verzucht Boet, even voordat het -journaal het goede ws landelijk bekend kt. Nauwelijks hoorbaar Nnpelt hij in zichzelf: „Er qjjtoch niets voor nodig ge- ier6t cf het was een ramp ge- oost. Een moment ver is de KLM-topman zorg- jiilig te formuleren. Over de tierige jongeman die 91 pas ars en zes bemanningsle de stuipen op het lijf joeg ^hij eerder nog behoed- r p: „Je zou denken dat de ïfr geestelijk minder even- is". Maar als de ka- zijn ontknoping heeft be- meent De Soet: „Wie President-directeur Johan de Soete (links) staat verheugd verslaggevers te woord na de goede afloop van de kaping. foto: anp doet zoiets? Die vent is goed gek. Gelukkig is hij nu in handen van de politie". De kaping begon tien minu ten voordat gezagvoerder De Ridder zijn „Abel Tasman" in Milaan aan de grond wilde zetten. De vijftienjarige Vitto- rio (Dino) Scioni stond plotse ling op uit zijn stoel en liep naar de cockpit. Daar vertelde hij De Ridder dat hij door op zijn horloge te drukken, een koffer met explosieven tot ontploffing zou brengen. Hij eiste dat gezagvoerder Henk de Ridder door zou vliegen naar Rome. Al snel werd duidelijk wie die blufpoker spelende Vittorio is. De jongen woont bij zijn ou ders zijn vader Sardijns. zijn moeder Nederlands op Sardinië, maar was na een ru zie met hen een week geleden naar zijn grootouders in Ne derland gekomen. Opa en oma hadden hem echter giste ren weer naar Schiphol ge bracht en afgezet voor de te rugreis aan boord van het KLM-vliegtuig naar Milaan. Vandaar zou hij overstappen op een binnelandse vlucht naar Sardinië. Na veel tegenstrijdige berich ten, speculaties en geruchten duurt het nog bijna een uur voor duidelijk wordt dat Vit torio Scioni werkelijk had ge bluft. Met een staalhard ge zicht vertelde hij gezagvoer der De Ridder dat zijn pols horloge in verbinding stond met een koffer explosieven in het ruim van het vliegtuig. De Ridder nam het zekere voor het onzekere en zette koers naar Rome. „Wij kunnen nu eenmaal geen enkel risico ne men", verklaart De Soet als gebleken is dat de koffer van Vittorio geen explosieven be vatte. Ook had hij geen vuur wapen door de douane ge smokkeld. Het veiligheidssys teem van Schiphol, vorig jaar nog bekroond tot 's werelds beste luchthaven, had niet ge faald. Vijfde kaping De verbazing in het crisiscen trum was groot, toen duidelijk werd dat in feite een puber verantwoordelijk was voor de vijfde kaping uit de geschie denis van de KLM. Een puber bovendien, die geheel op ei gen houtje opereerde. Vijf mi nuten voor de landing in Mi laan was hii de cockpit van de Boeing 737 binnen gewandeld; niet vanwege een kinderlijke belangstelling voor het instru mentenpaneel, maar met een pakket keiharde eisen. Eisen die overigens tijdens de on derhandelingen met de Itali aanse autoriteiten nogal ver anderden. De onderhandelingen werden rechtstreeks vanuit Rome ge voerd, en in Amstelveen kon den de beleidsmakers de ont wikkelingen nauwelijks bij houden. Even na acht uur zei KLM-woordvoerder N. Harmse: „Hij schijnt geen po litieke motieven te hebben. Er is sprake van een geldeis. Hij zou naar Kuwayt willen vlie gen". Om negen uur: „Er wordt inderdaad een bedrag van één miljoen dollar ge noemd. Hij zou naar Tchad hebben willen uitwijken". Een half uur later bleek de kaper toch zijn zinnen op de VS te hebben gezet. In Am stelveen werden ze er moede loos van. Harmse: „Ik vraag me af hoe hij dat met zo'n klein toestel wil doen. Als je daarmee de VS wil halen moet je wel een heleboel tus senlandingen maken". Veiligheid Als ten slotte de kaping zon der geweld beëindigd is, wordt al weer druk gespecu leerd over de nasleep. Weegt het vergrijp van een kaping voor een puber net zo zwaar als voor een volwassene? Wordt de jongeman aan Ne derland uitgeleverd? Moeten de veiligheidsprocedures op Schiphol, die de laatste jaren niet van kritiek verschoond zijn gebleven, nu veranderd worden? De Dienst Luchtvaart van de Rijkspolitie en de KLM-direc- tie vinden in elk geval van niet. „Zelfs als wél een bom in de koffer van die jongen was gevonden, hadden we geen reden gezien om de beveili ging opnieuw door te lichten", vertelt R. Hirs van de Rijks politie Dienst Luchtvaart. „Wij zijn ervan overtuigd dat op Schiphol, met de beperkin gen die we hebben, een opti male beveiliging is gereali seerd. Sinds kort is er een aantal explosievenhonden bij gekomen en daarmee kunnen we toch aardig wat begin nen". Of behalve de handbagage ook de „gewone" koffers die naar het ruim van het toestel gaan worden doorgelicht op explosieven wil Hirst niet zeggen. „Wat de beveiliging betreft volgen we een soort veldherenstrategie die er op neerkomt dat wij geen ope ning van zaken geven om eventuele kapers niet in de kaart te spelen. Of er gecon troleerd wordt hoort u dus niet van me". Om dezelfde re den willen voorlichters van de KLM niet vertellen welke instructies KLM-piloten heb ben in geval zich een kaping voordoet en of een anti-terro- risme-training deel uitmaakt van de opleiding. Cockpit Hoe het ook zij: een bezoekje aan de cockpit blijft voor jon ge KLM-passagiers in de toe komst gewoon mogelijk. „Wij volgen een beleid waarbij normale verzoeken worden ingewilligd", vertelt voorlich ter Harmse. „Dat blijft zo. Als een knul van vijftien jaar zich niet abnormaal gedraagt mag hij van mij een kijkje in de cockpit komen nemen, als de werkdruk van de piloten het tenminste toelaat". De kaping van de Boeing Abel Tasman is nog maar net achter de rug, maar in het cri siscentrum op het hoofdkan toor gaat men al weer over tot de orde van de dag. Koffieap paraten en dozen met spritsen worden opgeruimd. „Nog prettige feestdagen", roept president-directeur De Soet de verzamelde pers na. Dat was hij in alle drukte bijna nog vergeten te zeggen. HAAG Hoewel (Ierland en de Neder- luchtvaartmaat- ippij KLM tot dusver lelijk gevrijwaard zijn lieven voor terroristi- aanslagen, i§ ons gisteren toch voor legende maal betrok- geweest bij een ka- [sactie. eerste kaping waar de 1 mee te maken kreeg da- van 16 april 1962. Boven erswijk bedreigde een igees met wat later bleek lamaakpistool de beman- van een DC-7C. De „ka- werd nog tijdens de cht opgelost. 25 november 1973 kaapten 54 leden van de Nationaal bische Jongeren Organisa tion Boeing 747 van de 441M, die van Schiphol op was naar de Indiase iJfdstad New Delhi. De ka- ,l!F eisten dat Nederland de Ttrgangskampen voor Russi- LJe joden, die naar Israël ,90 hten emigreren, zou slui pen dat de KLM geen wa- L-»s meer naar dat land zou ,61 roeren. Voorts werd de 41 ating van zeven Pale- J*se terroristen geëist. Uit- lelijk werden' de passa- jofs na 68 uur angstige span- Hin Dubai vrijgelaten. De ^rs verdwenen. (94? maanden later, op 3 E-Irt 1974 was het weer k- Het betrof ditmaal geen "M-toestel, maar een VC-10 -*t British Airways dat met —je kapers aan boord op Jphol landde. De twee le- ~"1 van het Palestijnse Jon en Bevrijdingsfront staken (toestel in brand, maar alle ittenden konden aan de fnmen onstnappen. De kapers werden in Haar lem veroordeeld tot viif jaar cel. Overigens leidde éen van hen, Nuri, de gijzelingsactie in de Scheveningse gevangenis in datzelfde jaar. Die zaak kreeg nog een lugu ber staartje, toen een half jaar- de bovengenoemde twee ge detineerden werden opgeëisf door de kapers van wederom een Britse VC-10 in Tunis. Sa men met zes andere terroris ten uit Egyptische gevange nissen werden zij geruild te gen de passagiers van het toe stel. Tijdens die actie werd een Duitse inzittende doodge schoten. Onderhandelen Overigens werd eveneens in 1974 een kaping van een KLM-Boeing 747 op het nip pertje voorkomen: in Beiroet werd een kruier in de kraag gevat, die koffers vol wapens en bommen aan boord van het toestel wilde rijden, in op dracht van zes kapers. Twee jaar later stond Neder land voor een veel directer kapingsdilemma. Op 4 sep tember 1976 werd een DC-9, die via Nice van Malaga naar Schiphol vloog, gekaapt door drie Palestijnen. De beman ning werd gedwongen naar Tunis te vliegen en vervol gens naar Larnaca op Cyprus. Omdat de Israëlische regering de vlieghaven Tel Aviv geslo ten hield, waren de kapers ge dwongen terug te keren naar Cyprus. Na onderhandelingen met een PLO-vertegenwoor- diger en een Libische diplo maat besloten de kapers de volgende dag hun passagiers te laten gaan in ruil voor een vrijgeleide. De laatste kaping waarmee de KLM werd geconfronteerd vond plaats in 1978. Een 20-ja- rige geestelijk gestoorde man, bewapend met een speelgoed- Grote vreugde bij een Italiaanse familie, die veilig de aankomsthal van het Romeinse vliegveld binnenloopt. revolver, kaapte een DC-9 die veilig op het vliegveld van op weg was naar Madrid. Barcelona. Dankzij moedig ingrijpen van Een apart verhaal vormt het drie passagiers, onder wie een optreden in 1974 van de bankier uit Wassenaar, liep de Transavia-bemanning, die zaak na drie uur (redelijk) zich vrijwillig had aangemeld goed af en landde het toestel om drie leden van Japanse Rode Leger naar Damascus te vliegen. De Japanners hielden in september elf leden van de Franse ambassade in Den Haag in gijzeling. In ruil voor het leven van de gegijzelden. dollar plus hun collega Foe- roeja uit de Franse cel en vlo gen gezamelijk naar Syrië. De Nederlandse gezagvoerder Pim Sierks kreeg een konink lijke onderscheiding voor zijn Moe, maar met een lach van opluchting op het gezicht, zette ge zagvoerder Henk de Ridder de „Abel Tasman" vanmorgen op Schiphol aan de grond. GEZAGVOERDER HENK DE RIDDER KIJKT OPGELUCHT TERUG: kregen de Japanners 300.000 moedige gedrag. (Vervolg van de voorpagina) SCHIPHOL Hoeveel had het gescheeld of vlucht KL 343 was vanochtend niet op Schiphol geëindigd, maar een paar uur eerder met een grote knal in de Ita liaanse wolken? Gezagvoerder Henk de Ridder heeft er wel even aan getwijfeld, toen de vijftienjarige kaper Vittorio Scioni gisteravond tijdens de vlucht in paniek raakte en schreeuwde: „Dan ontploft de bom nu!" Maar er gebeurde niets, hoe onheilspellend Vittorio ook op zijn horloge wees. „Ik wist niet wat hij daarmee kon en ik wilde geen onnodige risico's nemen", zei De Ridder vanochtend, nadat hij zijn toestel om kwart voor vijf veilig op vaderlandse bodem had gezet en met zijn vijfkoppige bemanning in de armen van toege stroomde familieleden was gevallen. „We naderden onze bestemming Milaan en vlak voordat we met de daling begonnen, kwam er een passagier de cockpit binnen. Hij overhandigde eèn briefje: „Bom aan boord, geen paniek", vertelde De Ridder. „We waren net bezig met de voorbereidin gen voor een eventuele uitwijkprocedure vanwege het slechte zicht. Even later kwam hij terug met de mededeling dat het toe stel gekaapt was en dat hij naar Rome wilde. Ik vroeg hem of hij zich bewust was van de consequenties van zijn daad. maar hij antwoordde: „Geen discussie, naar Rome". De jongen was de cockpit binnengekomen door mee te lopen met iemand anders, die even een kijkje mocht nemen. Hii dreig de via zijn horloge een koffer vol explosieven tot ontploffing te brengen, als De Ridder niet naar Rome zou uitwijken en er geen miljoen dollar voor hem zou worden klaargelegd en een nieuw vliegtuig neergezet. De Ridder: „We zaten in de daling naar Rome, maar we kregen geen toestemming daar te landen. Toen raakte de jongen in paniek en begon hij te schreeuwen dat de bom nu zou ontploffen. Op grond van die dreiging gaven de Ita lianen toch toestemming op het vliegveld Fiumicino. Daar moes ten van de kaper de deuren twintig minuten dichtblijven, zodat de bom „geactiveerd" werd. De jongen bleef steeds in de buurt van de deuropening van de cockpit. Nee. hij bedreigde de passa giers niet. Hij sprak Nederlands, dat gaf geen problemen. Dat hij de zaken niet op een rijtje had was duidelijk, maar niet dat hij blufte. Het punt is dat je het nooit helemaal zeker kunt zijn. Ik wilde eerst de passagiers vrij zien te krijgen en zolang daar zich» op bleef de zaak niet overhaasten. Nee. de jongen was niet echt in de war, maar gewoon niet zeker van zichzelf. Hij werd ver rast door de meest vanzelfsprekende vragen en wijzigde zijn ei sen voortdurend". Terwijl hij steeds rechtstreeks contact had met de KLM in Am stelveen, voerde De Ridder de onderhandelingen met Vittorio. „Op een gegeven moment wilde hij binnen tien minuten het los geld hebben. Dat kon natuurlijk niet. Gelukkig konden we het ultimatum steeds verlengen, uiteindelijk kregen we twee uur respijt, dat gaf een enorme rust. Na wat meer praten was hij be reid zestig passagiers te laten gaan, als één ervan zou terugkeren met het losgeld. Van dat moment maakte een man nog goed ge bruik door te doen alsof hij een hartaanval kreeg. Twee maten hielpen hem het vliegtuig uit, dus toen waren éu 63 passagiers vrij. Intussen had de jongen al de gekste plaatsen genoemd waar hij heen wilde: Tchad, Kuwait, Tokio, Zuid-Afrika, Lybië en New York. Al die tijd gingen de onderhandelingen alleen via ons. Er werden door de passagiers geen pogingen ondernomen de jongen te overmeesteren en ik had de Italianen uitdrukkelijk gevraagd afstand te houden. Maar die waren uiteraard wel bezig een en ander voor te bereiden, om de zaak eventueel te force ren". De jonge kaper wilde onder geen beding via de radio praten met de Italiaanse autoriteiten, maar De Ridder wist hem daar uitein delijk, in de eindfase, toch toe te bewegen. De gezagvoerder: „Er volgde een vrij heftige discussie in het Italiaans, met als resul taat dat hij de passagiers en het vliegtuig vrij zou geven als er een auto klaar zou staan met 250.000 dollar. Hij is toen het toe stel uitgegaan de zes bemanningsleden zaten er met 28 passa giers nog in. Ik had het idee dat hij deed alsof hij de buit in ontvangst ging nemen, terwijl hij wel wist dat het afgelopen was". De bemanning (drie stewardessen, een steward, een co-piloot en de gezagvoerder) werden vervolgens in Rome nog uitgebreid verhoord. „Dat duurde vooral zo lang omdat de politie zo slecht Engels sprak en wij geen van allen Italiaans", aldus De Ridder. Onderkoeld, zoals het een gezagvoerder betaamt, zei hij „blij" te zijn met de afloop van de „spannendste" vlucht uit zijn zestienja rige KLM-carrière. STEVO AKKERMAN Gezagvoerder De Ridder en drie van zijn bemanningsleden kort na afloop van de kaping op het vlieaveld van Rome. foto: anp

Leidse Courant | 1987 | | pagina 7