Verbied knalwerk in Europa" ao-akkoord metaal- ijverheid zet trend ponmatiging voort PTT verstrekt geen voorlopige jaarcijfers I JURWERK-IMPORTEUR: RVD ontzenuwt berichten over rijkdom Koninklijk Huis TE VEEL BEZOEKERS STORMVLOEDKERING NENLAND CeidócSouiont DONDERDAG 24 DECEMBER 1987 PAGINA 3 ïtslagen bij overname edietbank van de baan i IECHT - In tegenstelling tot eerdere be ten zullen er geen ontslagen vallen bij vername van de Nederlandse Crediet- c door Crédit Lyonnais. „De vakbonden )en in samenwerking met de onderne- igsraad van de NCB bereikt dat de voor- jmen fusie zal verlopen zonder gedwon- ontslagen", aldus districtsbestuurder A. ien van de Dienstenbond FNV gister- id. Bij de NCB en Crédit Lyonnais Ne- md werken samen 3.800 mensen. Door usie zouden er 600 banen vervallen, rvan een kwart door gedwongen ont- Wijnen verwacht dat ook aan het ver- gelvan arbeidsplaatsen nog een mouw te en is. Hierover praten de vakbonden en jit Lyonnais dinsdag verder. Jarig Prins Bernhard junior wordt morgen 18 jaar. MILIEUORGANISATIES BOOS OP KABINET DEN HAAG Het kabinet komt met geen enkele concrete maatregel ter beperking van de verzuring van het milieu ondanks de erkenning dat het met de verzuring de verkeerde kant op gaat. Deze kritiek hebben de milieuorganisaties gisteren laten horen op de nota's die het kabinet aan de Kamer heeft gezon den. Het kabinet erkent dat de doelstelling om de verzuring van het milieu tussen 1980 en het jaar 2000 met 50 procent te beperken niet wordt gehaald. Zelfs met de extra maatregelen lukt dat niet. Eind volgend jaar wil minister Nijpels (VROM) een heffing invoe ren voor de veroorzakers van de verzuring. Verder zullen de boeren worden verplicht alle mestopslagen die na 1 juni van dit jaar zijn gebouwd, vanaf 1 janua ri 1991 af te dekken en zal de Algemene Periodieke Autokeuring (APK) worden uitgebreid met een mi lieukeuring. Voor 1990 geen gedwongen ontslagen bij Nestlé UTRECHT - Het voedingsconcern Nestlé Ne derland heeft de vakbonden gisteren toege zegd dat bij de reorganisatie van het concern tot 1 januari 1990 geen gedwongen ontslagen zullen vallen. Aanvankelijk wilde de directie niet garanderen dat gedwongen ontslagen zouden uitblijven bij de reorganisatie waarbij 600 van de 2500 banen zouden moeten ver dwijnen. De vakbonden lieten van meet af aan weten dat ze gedwongen ontslagen niet zouden accepteren. Na acties - met name in Rotterdam - en langdurig overleg met de vakbonden deed Nestlé gisteravond alsnog de toezegging dat gedwongen ontslagen zijn te vermijden onder meer via natuurlijk verloop, vertrekpremies en interne overplaatsingen. Volgens de Voedingsbond FNV zijn gedwon gen ontslagen nu definitief van de baan. Order Eurotunnel voor Nagron DEN HAAG - Het ingenieurs bureau Nagron in Den Haag mag acht „vacutlm-manupulato- ren" leveren aan een consorti um bestaande uit de Ameri kaanse Robbins Company en de Japanse Kawasaki Heavy In dustries. Deze installaties ma ken onderdeel uit van de 200 meter lange tunnelboormachi nes die door het consortium worden geleverd voor de hoofd spoortunnels aan de Franse zij de van de Eurotunnel. In ver band met verwachte vervolgop drachten wil Nagron geen gege vens verstrekken over de finan ciële omvang van de order. PPR wil beëindiging apeproeven bij TNO DEN HAAG - PPR-fractievoorzit- ter R. Beckers heeft staatssecretaris Van Houwelingen van defensie ge vraagd het TNO-onderzoek op marmosetten (een kleine apesoort) te beëindigen. In schriftelijke vra gen informeert zij naar het weten schappelijk belang van dit onder zoek. Ook wil zij informatie over de herkomst van de marmosets, die gerekend worden tot een bedreigde diersoort. De dieren zouden worden gebruikt voor een onder zoek naar de gevolgen van het ge bruik van chemische wapens, in het bijzonder het Russische zenuw gas Soman. VANDAAGi IN HET lEUWi ARDEN - „Ver- het knalwerk maar. zou me écht niets len schelen, maar dan het wel in Europees id gebeuren. Het is lurlijk een rare zaak Duitsland gemaakte daar verboden maar wel naar ons geëxporteerd mogen ben. Nee, als ze wat doen aan het ille- vuurwerk, dan Ren ze gewoon op de Europese markt de uktie en verkoop ver in en". i/e wi erkelijke woorden voor iemand die zijn brood verdient in de vuurwerkhandel. Direc teur G. Oudendag van de Ko ninklijke Eerste Nederlandse Kunstvuurwerkfabriek Schuurmans in Leeuwarden, de grootste importeur van Ne derland, neemt echter geen blad voor de mond. Een rigou reus verbod op al het vuur werk ziet hij overigens niet slagen. „Afgezien van het feit dat ik mijn boterham dan ver lies, zou je hetzelfde krijgen als bij de drooglegging vam Amerika. De illegale handel rijst de pan uit. Want de be hoefte aan vuurwerk blijft be staan. Ook op illegale wijze zal daarin voorzien worden Strijkers Oudendag schat de omvang van de illegale handel op der tig procent. Het grootste ge deelte daarvan bestaat uit strij kers uit Duitsland. Die zijn in Nederland verboden omdat moment van ontploffen niet te zien is en omdat het spul in de volle hand vastgepakt moet worden. Zwaarder telt, dat ze de norm van 150 decibel flink overschrijden en derhalve het gehoor kunnen beschadigen. Directeur Oudendag toont een paar stuks vuurwerk FOTO: PERSUNIE Volgens Oudendag is het „veel te strerïg" hanteren van deze norm nu juist de oorzaak van de illegale handel in strijkers. „Wij hadden altijd de astro naut uit China. Allemaal handwerk en dan is het moei lijk inspelen op de Nederland se norm. Want bij handwerk zit je de ene keer net onder de 150 decibels, de andere keer wordt hij afgekeurd omdat je er net boven uit komt. Van daar dat ze overgingen op een klapper die minder hard klinkt.-.Nu krijgen we knallen tussen de 140 en 150 decibels, maar dat vinden de jongens op straat niet genoeg. Dus stappen ze over op een strijker, want die geeft tenminste een dreun van jewelste. Kortom: door heel strak aan die 150 decibels vast te houden, werk je de ille gale handel in de hand. Een astronaut van 155 decibel moet, vind ik, ook nog ver kocht kunnen worden, dat zou dan het maximum moeten zijn". De directeur van Schuurmans vuurwerkfabrie ken wijst als goed voorbeeld op Frankrijk. Daar zou minder strak de hand gehouden worden aan de decibelgrens. Als gevolg hiervan wordt in Frankrijk nauwelijks een strij ker verkocht. Crimineler Volgens Oudendag wordt de illegale handel in vuurwerk almaar crimineler nu de be langen toenemen. „De winst marge op het illegale vuur werk is nu nog niet zo groot, maar het wordt steeds com merciëler". Volgens Oudendag faat een aantal importeurs uiten zijn boekje. Ze zouden aan de illegale handel deelne men, onder meer illegaal vuurwerk importeren. Ook zou volgens hem de illegale handel de reguliere handel al hebben verdeeld. De grossiers en importeurs van vuurwerk in Nederland hebben zich ver enigd in een federatie van vuurwerkimporteurs en han delaren. Oudendag is daar nu nog voorzitter van, maar hij heeft laten weten die functie te zullen beëindigen. Hij is van mening dat de handelaren on derling zo zijn verdeeld dat ze ten opzichte van de overheid ongeloofwaardig zijn gewor den. SWIJK Met het be- rj en van een cao-ak- r» d voor de 235.000 e%nemers in de metaal- erheid wordt 1987, het van felle botsingen naüen werkgevers en jüyeweging, op de val- positief afgesloten. ds8 hele jaar rommelde het gt iet sociaal-economische h'ldje. Tot wanhoop van lier Lubbers slaagden de le partners er niet in het elkaar eens worden over daadwerkelijke aanpak de werkloosheid. Met ogen moest Lubbers toe dat door tal van omstan- eden zijn fel gepropa- de doelstelling van een miljoen werklozen in steeds moeilijker te rea- en zou zijn. aren van een succesvol d van herverdeling van en loonmatiging, lieten cgevers en bonden we- ig»om verschillende rede- niet langer op de inge- ;™j:n weg door te willen n Werkgevers wilden af nee ;een in hun ogen onbe- geworden vut en de len dreigden de volledi- de oonruimte voor salaris- la eteringen op te eisen. 1 werd de verwachting sproken dat de cao- on- andelingen „op het ^1(*rp van de snede zouden ■n uitgevochten". Kabi- III! en regeringsfracties '""repelden loongolven die st zouden zijn voor de mie en het terugdrin- fan de werkloosheid en :ten bijkans de onder handelaars toch vooral vast te houden aan loonmatiging. Vorige maand begonnen de onderhandelingen in de groot- en kleinmetaal. Tradi tioneel ging alle belangstel ling uit naar het cao-overleg voor de 200.000 werknemers in de grootmetaal. De uit komst van dat overleg zou immers bepalend zijn voor de ontwikkeling van de ar beidsvoorwaarden in de ove rige bedrijfstakken en onder nemingen. Wat echter nie mand verwachtte, gebeurde gisteren in Rijswijk waar de onderhandelaars in de klein metaal (235.000 werknemers) het na slechts vier bijeen komsten, eens werden over een cao voor 1988. Niet alleen is de korte duur van de onderhandelingen op merkelijk te noemen. Na het wapengekletter dat aan de onderhandelingen vooraf ging, had niemand een snel akkoord verwacht. Nog op zienbarender is de inhoud van het akkoord. Tegen alle verwachtingen en voorspel lingen in werd verdergaande loonmatiging, een forse aan pak van scholing en werk loosheid alsmede handha ving van de vut overeenge komen. Dat is exact hetgeen wat Lubbers en de zijnen steeds bepleitten en waarvan niemand nog geloofde dat deze woorden ter harte geno men zouden worden. Beperkt De loonkostenstijging in de kleinmetaal beperkt zich het komende jaar tot nog geen 2 &rocent, wa'arvan de helft estaat uit een salarisverho ging. De rest komt ten goede aan werkgelegenheids- en scholings maatregelen. De vut voor werknemers vanaf 59 jaar wordt voorlopig met anderhalf jaar verlengd en kost werkgevers en werkne mers geen cent. Er is zelfs sprake van een lichte pre mieverlaging omdat het de bedrijfstak het afgelopen jaar, ondanks allerlei sombe re voorspellingen, voor de wind ging. Door de groei breidde de werkgelegenheid zich uit en daarmee ook het aantal mensen dat premie betaalt. Over arbeidstijdverkorting wordt in het akkoord met geen woord gerept. De bon den wilden weliswaar de ar beidstijd verder verkorten, maar stuitten op verzet bij de werkgevers die liever terug gaan naar de 40-urige werk week. Intussen ziin de onderhande lingen in de grootmetaal op geschort tot 20 januari. Aan gezien de bonden de beide onderhandelingen zijn inge gaan met nagenoeg dezelfde wensen, ligt het voor de hand dat de uitkomst van het overleg begin volgend jaar hetzelfde resultaat zal opleveren. Met aan zeker heid grenzende waarschijn lijkheid zullen de nu ook de bondsvertegenwoordigers in Zoetermeer hun eis tot ver dere arbeidsduurverkorting laten vallen. Als dan ook nog de werkgevers hun veto op loonsverhogingen en hand having van de vut inslikken, zal het compromis gelijk aan het Rijswijkse resultaat zijn. Nog nimmer waren sociale partners zo realistisch. MARGA RIJERSE (KNOLLEN 'U fcQDkT OM# 'W BOLK WAK 2I£|K.M>\M MAM WA$ DEN HAAG - De PTT verstrekt begin volgend jaar geen voorlopige cij fers van de resultaten over 1987. De directie wil een jaar vóór de verzelfstandiging „rust en duidelijkheid" binnen het be drijf creëren, aldus een woord voerder. Ook het traditionele nieuwjaarsbericht van de di recteur-generaal en de bijbe horende persconferentie gaan dit jaar niet door. De ambtenarenbonden zeggen de indruk te hebben dat de di rectieraad de nieuwjaars bijeenkomst met de pers liever vermijdt om pijnlijke vragen over het benoemingenbeleid van minister Smit-Kroes met betrekking tot de PTT-top te voorkomen. De minister stelde onlangs per 1 april Unilever- topman ir. W. Dik aan als plaatsvervanger voor direc teur-generaal ir. C. Wit Bo- vendien zou voor 60-plussers geen plaats meer zijn in de top en wil de minister voor top functies in principe buiten het bedrijf kijken. De ambtenarenbonden CFO en AbvaKabo vrezen dat een aantal PTT'ers hierdoor ten onrechte terzijde wordt ge schoven of elders in het bedrijfsleven zijn heil zoekt. In een brief aan de minister doen ze het verzoek bij het benoe mingenbeleid betrokken te worden. De benoemingen heb ben betrekking op een nieuw bedrijf waarvoor de Wet op de Ondernemingsraden geldt. Dan is advies van de bonden vereist. Archieffoto van het vakantieverblijf van koningin Beatrix in het Italiaanse Tavernelle. Eén van de weinige bezittingen van het ko ninklijk huis in het buitenland, zegt de RVD. FOTO: ANP (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Recente publicaties in een Ameri kaans tijdschrift dat het vermogen van de Oranjes negen miljard gulden be draagt en dat koningin Beatrix de op één na rijks te vrouw van de wereld zou zijn, zijn volgens de Rijksvoorlichtingsdienst (RVD) uit de lucht gegre pen. Het bezit van Ko ninklijk Huis aan onroe rend goed schat de RVD op enkele tientallen mil joenen guldens. De RVD bevestigt hiermee be richten van deze strekking in het Haarlems Dagblad van gis teren. Volgens de RVD- woordvoerder kunnen geen inlichtingen worden verstrekt over de waarde van het juwe- lenbezit van het vorstenhuis. „We weten dat gewoon niet De sieraden zijn niet verze kerd en derhalve ook nooit ge taxeerd". De juwelen en het kunstbezit zijn volgens de RVD dusdanig goed' beveiligd dat diefstal zo goed als uitge sloten is. Zelfs de waarde van de Gouden Koets is onbekend. Volgens de woordvoerder zijn de voorwerpen over het alge meen niet verzekerd omdat de te betalen premie veel te hoog zou zijn. De gronden die in eigendom zijn van de Oranjes (prinses Juliana bezit 807 hectaren) be treffen met name natuurgebie den. Deze zogeheten kroondo meinen zijn betrekkelijk wei nig waara (5.000 gulden per hectare) omdat natuurgebie den niet voor andere doelein den gebruikt mogen worden. Uit het overzicht blijkt dat prinses Juliana naast de gron den, acht boerderijen en een twintigtal woningen bezit. Ook behoren het Haagse paleis Lange Voorhout, het gebouw van het Koninklijk Huisar chief, het landgoed De Horsten in Wassenaar en een apparte ment in Nijmegen tot haar ei gendom. Het onroerend goed- bezit van koningin Beatrix be perkt zich tot kasteel Draken- steyn. Kroonprins Willem Alexander heeft een eigen huis in Leiden evenals de prinsessen Margriet en Christina in respectievelijk Apeldoorn (het Loo) en Was senaar. Overigens zijn vrijwel de meeste paleizen staatseigen dom. In het buitenland bezit de koninklijke familie twee buitenverblijven in Italië. Kinderfeest In het Amster damse Emma kinderzieken huis heeft de kerstman gis teren cadeaut jes aan patiën tjes uitgereikt. De cadeaus zijn afkomstig uit giften die via een collec te werden op gehaald. De actie werd door mede werkers van de storings dienst van het Amsterdamse GEB georgani seerd. FOTO: ANP BURGSLUIS - De stormvloedkering in de monding van de Oos- terschelde en de Delta-expo in het Topshuis op het werkeiland Neeltje Jans trekt zoveel bezoekers dat er snel uitbreiding van de opvang nodig is. De Stichting Delta-expo heeft nu besloten om voor 1.750.000 gulden een groot tijdelijk opvangcentrum neer te zetten vlakbii de pijlerdam op het werkeiland Neeltje Jans. Bezoekers aan de Deltawerken zullen vanaf 1 april vanuit dat punt hun excursie over het eiland kunnen starten. Het Topshuis zelf kan 800 mensen tegelijk ontvangen. Dit jaar zijn er 425.000 mensen naar de Deltawerken komen kijken. Nieuwe inschrijving voor verkoop weilanden Zoeterwoude ZOETERWOUDE Er komt een nieuwe inschrijving voor de verkoop van enkele percelen weiland langs het Molenpad te Zoeterwoude. De commissie algemene zaken heeft gisteravond ingestemd met dit gewijzigde voorstel van het college van B en W. Vorige week nam de gemeenteraad geen besluit over de ver koop omdat de gevolgde procedure fel werd bekritiseerd. Er zou namelijk nog onderhandeld zijn met nieuwe kandidaten, nadat de inschrijving was gesloten. De nieuwe inschrijving sluit 15 januari 1988. Indien na de nieuwe inschrijving blijkt dat de geboden prijs niet acceptabel is, dan zal het college in onderhandeling treden met de twee hoogste bieders. Overeenkomst banken over elektronisch betalen AMSTERDAM - De Neder landse banken die deelnemen in de Bankgirocentrale en de Postbank na lange tijd van overleg uiteindelijk overeen stemming bereikt over de ge zamenlijk op te zetten techni sche infrastructuur voor elek tronisch betalen. Deze zal zo worden ingericht, dat per eind 1988 elke bij detaillisten te plaatsen betaalautomaat ge schikt zal zijn voor betalingen van pashouders van alle ban ken in ons land. De automaten bij de winkeliers sturen de transacties electronisch naar de nieuwe organisatie, die ze doorschakelt naar de afzon derlijke banken. Banken en detaillisten zullen de kosten gezamenlijk dragen. Of de kaarthouders moeten betalen wordt aan de afzonderlijke banken overgelaten. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur. telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. Werkloosheid iets gestegen RIJNSTREEK De werk loosheid in het rayon Alphen aan den Rijn is in de afgelopen maand licht gestegen. In totaal staan nu 1214 mannen en 1073 vrouwen geregistreerd als werkzoekende, tegen respec tievelijk 1198 en 1040 begin november. Bij de schoolverla ters nam de werkloosheid iets af. De vraag naar personeel daalde licht.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 3