KERST „Geefje hart op z'n donder, zei de dokter" Met een baby van twee pakken suiker de lucht in Ton Vraens houdt zijn handen twintig tot dertig centimeter uit elkaar. „Het zijn maar zulke kleine mensjes, en ze wegen doorgaans zoiets als [anderhalf tot twee kilo: zeg maar twee lakken suiker. Soms zijn ze zelfs maar 5 weken in plaats van negen naanden". Het gaat over baby's, te roeg geboren baby's. Mini-mensjes, die bovendien ernstig ziek zijn en die J - veilig ingepakt in een speciaal ontwikkelde couveuse - met behulp ran een helikopter naar een van de acht icademische centra van Nederland t worden gevlogen waar ze onmiddellijk worden opgenomen op de afdeling ntensive care. Helikoptervluchten, die jegeleid worden door een neo-nataloog r gespecialiseerde kinderarts) en een ,erp leger. Sindsjuni vorig jaar worden i :r proeven genomen met dit ïelikoptertransport in Nederland. [J Haagt het experiment - en daar ziet 'ahet wel naar uit - dan is de weg vrij 'oor veel meer gespecialiseerde nedische-hulp-door-de-lucht. Want de dfiekenfondsen hebben stilzwijgend 1 ja" toegestemd in dit type vervoer, zij ai iet dat ditja" voorlopig alleen het ipvervoer van baby's betreft. li .ELYSTAD - Héél kleine ruimtemensjes: zo zien e te vroeg geboren, zieke baby's er uit als ze in helikopter worden gedragen. In het ziekenhuis, raar ze het levenslicht zagen, konden ze niet die nedische hulp krijgen die ze absoluut nodig heb- ien. Ingepakt in een deken van zilverfolie liggen c met oordoppen op tegen het motorlawaai in de ouveuse. Met hartbewakings- en ademhalingsap- laratuur wordt de toestand van het kind voortdu- Jend in de gaten gehouden. Maar het slaapt door- oaans rustig als de tweemotorige Bölkow-helikop- er omhoog wiekt en koers zet naar dat acade- lisch centrum waarvan via Viditel bekend is dat r een lege couveuse is, waar het kind onmiddel- jk kan worden behandeld. on Vraets, directeur van Ace helikopters in Le- t ystad. is enthousiast over deze vorm van trans- lort. ..Het is snel", zegt hij. „En snelheid is een a erste vereiste voor deze kinderen. Denk eens aan k e kilometers lange files in de Randstad. Welis- aar kan een ambulance-auto begeleiding van de erkeerspolitie krijgen, maar met een helikopter aat het toch allemaal veel en veel vlugger. Bo- cndien is vervoer-door-de-lucht veel rustiger an het schokken en trillen waarmee een ambu- ik incc over de weg gaat. Want met de turbulentie i: de lucht valt het doorgaans reuze mee. Alleen k list is vervelend. Dat moeten we aan de grond in lijven". el 'raets heeft één van zijn drie oranje-gele helikop- ik ;rs, die drie tot vier miljoen gulden per stuk kos- rom, stand-by en ingericht voor het neo-natale ervoer. De ruimte is niet imponerend, maar dat ix ïaakt niet veel uit voor de baby in de couveuse. 'raets: „We willen eigenlijk toe naar een groter ;e i'pe helikopter voor dit speciale vervoer. En die riielikopters vervolgens daartoe speciaal uitrusten. :nlaar dat betekent een investering van ruim vijf hiljoen gulden. We moeten dan ook eerst maar ijens deze proef afwachten, alhoewel we tot nu al tseen nog maar positieve reacties hebben gekregen. nEigenlijk moet je streven naar een aantal vaste etfservicejplaatsen voor een helikopter bij een aan- [al academische centra. Komt er daar een mel- nfling binnen, dan kun je zo het medisch team „in- Éiden" en naar het ziekenhuis vliegen waar de >uïroeggeboorte heeft plaatsgevonden. Kijk maar jjens naar Amerika: daar schaffen de ziekenhuizen {elf helikopters aan voor het vervoer van patièn- tftn". iv liegensvlug )e helikopters van Vraets vliegen met een kruis- -foelheid van rond 230 kilometer per uur op hun oei af. een academisch medisch centrum. Eerst Slechts een zeer beperkt aantal mensen met een ernstige hartkwaal komt er voor in aanmerking. Twintig jaar geleden nadat in Zuidafrika de eerste larttransplantatie werd verricht is het ervangen van een ziek hart door een ;ezond nog steeds een vrij exclusieve angelegenhcid. Voor de patiënt is het raak een laatste kans op het afwenden ran een naderende dood. Je zou 'erwachten dat iemand die een - larttransplantatie heeft ondergaan, rerderstapvoets door het leven gaat. :en kasplantje, dat blij mag zijn nog :en paar jaar van het leven te mogen jenieten. Hoe anders is de [«werkelijkheid bij de meeste ^Nederlandse „ruilharters". Ten minste ién keer per maand komen ze bij elkaar n een sporthal in Zeist. Om hun ieuwe hart „eens even lekker te laten verken". ,Echl helemaal honderd procent de oude word ik looit. Maar niet bewegen, dat is vragen om moei- ijkheden", zegt Frans van der Wegen (47), de nan die in Nederland het langst leeft na een hart ransplantatie. Hij ziet er patent uit. Hij eet goed, ermijdt stress en durft zo af en toe weer eens ge- ellig een sherry te drinken met zijn vrouw Sita. in voelt zich zeer wel bij de gedachte dat hij al 'eer bijna vijf jaar geleden het hart van een veer- ienjarig meisje naast zijn eigen verzwakte hart -ireeg ingeplant. Voor Frans' welzijn is naar zijn gen ook de sport verantwoordelijk. „Vroeger :d ik nooit aan sport, daar had ik geen tijd /oor. Nu moet ik wel en ik moet zeggen, ik blijf r gezond door". 'an der Wegen brengt is voorzitter van de 71 le- __len van Harten Twee, de belangenvereniging /oor Nederlandse hartgetransplanteerden. Hij irengt de adviezen in praktijk van de beroemde, n Engeland werkzame Egyptische hartchirug »rof. Yacoub. „Geef je hart flink op z'n donder, ei de dokter. Laat het maar flink werken, daar /ordt je nieuwe hart gezond en sterk van. Het 36i>art moet spierkracht ontwikkelen om genoeg "doorstroming te krijgen voor een lang leven. De nan die mij opereerde is de man van de harde i^anpak", zegt Van der Wegen. Hartchirurg Ya coub, jegens wie hij een grote dankbaarheid koes- ert, geeft zijn patiënten zelf het goede voorbeeld RUILHARTERS WORDEN ENTHOUSIASTE SPORTERS: door (soms) met ze mee te rennen als ze buiten wat mogen gaan joggen. Er tegenaan Met de woorden van Yacoub in gedachten rijdt Van der Wegen elke maand met enkele Limburg se verenigingsleden 'in de auto naar Zeist. Daar wachten nog een groot aantal enthousiastelingen om onder leiding van een sportleraar „er even lekker tegenaan" te gaan. Tennis, tafeltennis, vol leybal, badminton en andere vermoeiende spor ten worden daar gedurende een paar uur beoe fend. „Voor m'n operatie had ik tijdens onze va kantie in Spanje een zwaar, massief hartinfarct gehad. Lange tijd lag ik in een soort coma, achter af had ik het gevoel dat ik had gedroomd. Een paar weken nadat ik wakker was geworden, ver telden de artsen me het nieuws. Mijn overlevings kansen waren nul komma nul. Afgeschreven was ik, mijn leven zou nog slechts een kwestie van weken, hooguit maanden zijn". Totdat een van de cardiologen in het ziekenhuis in Eindhoven de mogelijkheid van een harttrans plantatie opperde. „Daar hadden we eigenlijk nooit van gehoord, maar wat yoor keus was er verder? Ik takelde hard af, lag of thuis of in het ziekenhuis in bed. Je weet dat je eraan gaat, dus de keus is eenvoudig". Dus brak er voor Frans en Sita een spannende periode aan van wachten, van reizen naar een ziekenhuis in Engeland en van verbazing na een geslaagde operatie. „Ze hadden me gezegd dat ik na de operatie voorzichtig ver der kon leven. Ik zou mooi in een gemakkelijke stoel kunnen gaan zitten om uit het raam te gaan kijken. Nog een beetje genieten van het leven, maar niet al te uitbundig". Dat van dat voorzich tige, dat klopt in principe wel. Frans en zijn lotge noten zullen namelijk altijd een zeker risico lopen dat het lichaam het nieuwe, .vreemde hart alsnog afstoot. Vrijwel alle getransplanteerden hebben dat probleem in een bepaalde mate gehad, de een meer dan de ander. Het geneesmiddel Cyclospori- ne heeft de afstotingsverschijnselen bij de meeste patiënten behoorlijk verminderd, maar het blijft oppassen geblazen. Fit blijven Verder moet een getransplanteerde ervoor zorgen dat de dagelijkse problemen, die stress kunnen veroorzaken, niet te groot worden. „Een pro bleem dat je kwijt bent, daar heb je geen last meer van", zegt Frans, die na het gedwongen aan de kant zetten van zijn goed lopende assurantie kantoor in feite zijn leven in het teken heeft moeten stellen van het „fit blijven". Vandaar de grote nadruk op de beweging. Vrouw Sita speelt daarin in zekere zin een stuwende rol. Samen met een aantal leden van Harten Twee speurt zij naar mogelijkheden om het sporten onder mensen met een ruilhart te stimuleren. Naast het op gang hou den van de maandelijkse sportmiddag is zij op de achtergrond ook altijd bezig met een jaarlijks, in ternationaal evenement voor deze patiënten groep. Zo namen maar liefst zeventien Nederlan ders met een ruilhart in september in tal van sporten deel aan de Wereldspelen voor getrans planteerden in Innsbruck. „Dat is een geweldig evenement geweest", zegt mevrouw Van der We gen, „ook al omdat een groot aantal familieleden meeging. De chauffeur van de bus waarmee we reisden gaf toe dat hij vooraf een beetje bezorgd was geweest over deze reis. Hij kon zich maar niet voorstellen wat we daar met al die sportspul- len gingen doen. Hij dacht dat we alleen maar gingen dammen en schaken". Werkelijk verbaasd is Frans niet meer over z'n eigen sportprestaties. Als het in dezelfde streek woonachtige Harten- Tweelid Bert Janssen (ook lid van de sportcom- missie) de woonkamer van de voorzitter binnen valt, maken de twee serieus plannen om in een plaatselijke sporthal met andere Limburgse leden wekelijks een partijtje tafeltennis te gaan spelen. „Enige mensen uit de groep die mee zijn geweest naar Oostenrijk zijn later lid geworden van een reguliere sportclub. Dat is mooi, dat hebben ze toch maar aangedurfd", zegt Sita van der Wegen als de kiekjes van de reis op tafel komen. „De meeste deelnemers aan de Spelen waren voor hun ziekte en transplantatie geen actief sporter. Som migen zijn heel hun leven ziek geweest, tot ze een nieuw hart kregen en toen is hun hele leven ver anderd". Uiteraard is het niet de bedoeling dat mensen met een ruilhart tijdens het sporten wer kelijk tot het einde van hun kracht gaan. „Ieder een weet wel ongeveer waar z'n grenzen liggen", zegt Bert Janssen, „en niemand vind het gek als je tijdens het lopen of tijdens een partijtje tennis even rustig aan wilt doen. Dat is een verstands kwestie: als je te ver gaat, voel je je de volgende dag minder fit". Dat mensen met een ruilhart toch behoorlijk kunnen presteren op sportgebied bewees onlangs een Engelsman, die de honderd meter sprint in 11,8 seconden aflegde. Te keer gaan Met het sporten wil de vereniging Harten Twee ook een algemener doelstelling verwezenlijken, namelijk het tonen van de mogelijke resultaten van een harttransplantatie aan mensen die de in greep nog moeten ondergaan. „Zo kun jij ook weer te keer gaan, begrijp je?", zeggen Frans en Sita tegen zo iemand die ernstig ziek ligt te wach ten op het bericht dat er een ruilhart is beschik baar gekomen in een Nederlands of Engels zie kenhuis. Een mens met een ruilhart kan zich in allerlei op zichten herboren voelen, maar voorzichtigheid blijft te allen tijde geboden. Frans van der Wegen: „Het lichaam waarschuwt bij problemen, daarom moet ik ook ten minste twee maal per jaar gron dig binnenste buiten gekeerd worden en moet elke twee weken mijn bloed onderzocht worden. De waarschuwingen van je lichaam mogen niet in de wind worden geslagen. Elk koutje, in feite een infectie die gevaarlijk kan zijn, kan z'n gevolgen hebben. De witte bloedlichaampjes zijn onderver tegenwoordigd in je lichaam door de medicijnen, dus moet je elke dag alert zijn. Het glas waar ik uit drink moet altijd brandschoon zijn. In een restaurant waar het mij niet schoon lijkt, zal ik niets te eten bestellen". Je leven voor een groot deel in het teken zetten van het gezond blijven, dat zouden we eigenlijk allemaal moeten doen, vindt Frans van der Wegen, ,,'t Zou een soort au tomatisme moeten worden, zoals bij ons". ARJEN VAN DER SAR wordt echter het gespecialiseerde medische team opgehaald, vervolgens de zieke baby en dan gaat het vliegensvlug naar het academisch centrum. Dertig tot vijftig minuten gemiddeld kost zo'n operatie. Uit en thuis naar Lelystad duurt iets langer. Omgerekend naar een uurtarief van 2300 gulden komt een neo-nataal transport-door-de-lucht ge middeld neer op ongeveerd vierduizend gulden. Vraets: „Maar denkt u eens aan een transport van Terschelling naar Leeuwarden in het weekeinde. De boot, die in zo'n geval gecharterd moet worden, kost alleen al 3500 gulden. Het gaat ons er overigens niet om het ambulancevervoer te verdringen, maar we willen daarop een aanvul ling zijn. Denk ook eens aan een rampendienst met de steeds voller wordende wegen. Elke dag worden de files langer, terwijl het ziekenvervoer in principe daarvan toch geen hinder mag onder vinden". Probleem bij dit alles is dat slechts zeer weinig ziekenhuizen in Nederland over een goede lan dingsplaats \oor helikopters beschikken. In be paalde gevallen moet de helikopterdienst dat ook uitwijken naar het dichtstbijzijnde vliegveld(je) waarna alsnog een rit per ambulance gemaakt moet worden naar het ziekenhuis in de stad. „We lopen achter op dit gebied", zegt Vraets. Toch zijn er ontwikkelingen gaande, die daar verande ring in aanbrengen. Het academisch ziekenhuis in Nijmegen bijvoorbeeld krijgt een heli-platform. En zo zijn er ook andere ziekenhuizen in den lan de die zich op het heli-vervoer aan het voorberei den zijn. Ton Vraets zou het liefst landen op de daken van de ziekenhuizen (zoals in Leiden en straks in Weert), maar de meeste (oude) zieken huizen zijn daarop wat constructie betreft niet be rekend. „Vijfentwintig tot veertig ziekenhuizen in Nederland zijn in principe goedgekeurd voor dit soort transporten", aldus Vraets. „Maar zoals ge zegd, kunnen we lang niet overal landen en moet er nog een stukje tussenvervoer worden geregeld. Maar denk eens aan het transport van organen voor transplantatiedoeleinden. Net als bij neo-na taal vervoer is ook daar snelheid een eerste ver eiste. En de ziekenhuizen zelf willen dolgraag". Onlangs werden zelfs twee vroeggeboren baby's in één couveuse beademd en per helikopter naar een academisch centrum vervoerd. Beide kinderen hebben het gehaald en zijn ook weer per helikop ter teruggevlogen. Betaalbaarheid Vooralsnog gaat het er om of het helikopterver- voer betaalbaar is. dus of ze in principe in aan merking komen voor vergoeding door de zieken fondsen en de particuliere ziektekostenverzeke raars. Gedurende deze proefperiode, die in mei 1988 afloopt, zijn er geen problemen. Maar daar na? Uitgerekend is dat de meerkosten van dit transport voor vroeggeboren baby's een kwart miljoen gulden op jaarbasis bedragen. Daarnaast wijzen de kinderartsen Bergmeijer en Kollée (van respectievelijk het Sophia Kinderziekenhuis in Rotterdam en het Academisch Ziekenhuis in Nij megen) er op dat een tijdsbesparing van tachtig procent wordt behaald en dat daardoor het risico op sterfte en blijvende handicaps wordt vermin derd. De helikopters van Ton Vraets hebben van de Rijksluchtvaartdienst toestemming gekregen om overal in Nederland te landen. Ze zijn inzetbaar van een half uur vóór zonsopgang tot een half uur na zonsondergang. Zoals gezegd denkt Vraets naast dit neo-nataalvervoer aan de inzet van heli kopters bij rampen. Teneinde dat betaalbaar te maken suggereert hij de oprichting van een vere niging of stichting met leden, zoals de ANWB. waarvan het lidmaatschap recht geeft op bepaalde diensten. Hij wijst op Zwitserland, waar bergbe klimmers via zo'n vereniging altijd op de inzet van helikopters kunnen rekenen wanneer ze in de problemen komen. „Op die manier hoef je de Staat niet voor alle kosten te laten opdraaien", al dus Vraets. „We zijn naar mijn inschatting zeker niet ver meer af meer reddingshelikopters in Ne derland". KLAAS GOÏNGA De helikopter die speciaal is ingericht voor het vervoer van couveusbaby's. Te vroeg geboren baby's; heel kleine mensjes zijn het en ze wegens doorgaans nog feen twee kilo. OTO: PERS UNIE Bert Janssen (l) en Sita en Frans van der Wegen: niet bewegen is vragen om moeilijkheden. FOTO: GUY VAN GRINSVEN CsidócGouocwt

Leidse Courant | 1987 | | pagina 33