KERST Alleen maar wonen is iets anders dan echt leven Populatie WVC wil drie plaatsen per 1000 inwoners Papier Moeizaam Ceidae Sou/temt Het opvangcentrum in Luttelgeest, een mislukt vakantieoord, biedt de weinige kinderen die er verblijven niet veel speelruimte. FOTO: PERS UNIE ver uizend per maand zijn het er nu - asielzoekers uit verre landen, arriverend op Schiphol of aan de grensposten, in de hoop hier de status van vluchteling te krijgen. De status die recht geeft op blijvend onderdak en uitzicht op een nieuw bestaan, al weten weinigen wat ze zich daarbij moeten voorstellen. Overigens komt het meestal want tachtig procent van de aanvragen wordt omdat niet wordt voldaan aan de uitgangspunten die verdrag zijn vastgesteld voor de opname van echtelingen. Tijdens het onderzoek door Justitie, dat enkele iken maar ook veel langer kan duren, worden de asielzoekers - Joorzover zij geen tijdelijke huisvesting krijgen in Nederlandse "neenten - ondergebracht in leegstaande kloosters en "wntiekampen. Een van die accommodaties staat in Luttelgeest rile Noordoostpolder, waar het aantal plaatsen momenteel Jrdt uitgebreid van 160 naar 275Een kijkje in dit Ingangshuis voor globetrotters, die hiin uiteindelijke reisdoel p niet kennen. SïTELGEEST - Gedroomd is hier al vaker, Kir dan over heel andere dingen. De bouwer middenin de polder een complex stenen bun- pwtjes neerzette dacht aan stadsbewoners die n tweede huisje vast wel zouden kopen. Maar n alles klaar was, gebeurde er iets akeligs met fiscale aftrekbaarheid van tweede huisjes en de Iwer bleef er mee zitten. Daarna verkeek een int in de toeristische wereld zich op het pro- i: aangekocht en wel bleef het jaar in jaar uit {staan. Maar nu is „Luttelgeest" wel degelijk en heffen de ambtenaren van het minister rit welzijn, volksgezondheid en cultuur vertwij- Jd de handen ten hemel als er wéér een aan- 1 lag komt: „Er kan op 't ogenblik geen mug isfer bij". Klanten uit Ghana, Somalië, Ethiopië, ditistan, India, Bangladesh, Iran. Libanon, Togo, lanié en op de kop af nog twintig andere lan- »f i bevolken geboekt en wel de bungalows, voor lijd van maximaal negen weken per persoon. J inkundig gezien moeten bij het huidige afwij spercentage van tachtig procent 128 van de jl| asielzoekers in Luttelgeest er rekening mee len dat ze binnen afzienbare tijd hun spullen kunnen pakken, als uitgewezene. Voor som- .jn betekent het dat ze gewoon terug gaan naar Idïtsland, waar ze voor hun komst naar Neder- 1 nd al een tijdje hadden gebivakkeerd; voor an- is len wordt het een vlucht in het „zwarte circuit" de Nederlandse overheid geen enkele greep leeft. Maar het kan ook zijn dat de asielzoeker r in zijn eigen land terecht komt. Kortom, de aMsen en de mogelijkheden verschillen van ankifd tot hoofd" en dat brengt zo z'n eigen ïnfcrtje mee. Een sfeer van weinig onderling con- lat voorzover het geen landgenoten betreft, een van leven bij de dag en van uiterst voorzich- presentatie als er weer eens vertegenwoordi- van publiciteitsmedia door het kamp zwer- Geen namen in de krant, soms een gefm- le naam die in ernstig overleg met de dichtst- ijnde kameraden wordt vastgesteld. Een enke- ijwilliger daagt op voor een foto. En voor 't ige - bij vrijwel alle asielzoekers hetzelfde laai, over vluchtroutes door de bergen, duur ichte valse papieren, verteld in flarden van ;bare Europese talen. Nog wel op de valreep terloopse vraag wanneer het in de krant it. Met de Kerst. „Och, dan zitten wij al lang ij^ïr ergens anders". •iioodzware bagage iémand in Nederland weet op 't eerste gezicht "jl hij er aan heeft; het gegeven dat zovelen hun ijrhaal niet „hard" kunnen maken staat levens- •tot overeind en roept z'n eigen vragen op. De dkundigen van Justitie - compleet met tolken van een aantal landen alle streekdialecten ninen - moeten uiteindelijk het antwoord op te vragen vinden. En zo lang dat niet gebeurd blijven de echte drama's op de achtergrond, als Jdzware geestelijke bagage van „een asielzoe- in zijn volslagen eenzaamheid. Hij brengt >6 dagen en zijn nachten door in het strakke Gllandse polderland, waar alle bomen even :bg zijn, omdat ze allemaal tegelijk zijn geplant. Ppt eens drie kilometer ver over rechte kale %en naar het dorp Luttelgeest en dan weer te rug. De „stad" Emmeloord is tien kilometer ver en daar rijdt een bus heen, met een reistijd van bijna twee uur omdat allerlei dorpen in de wijde omtrek aangedaan moeten worden. Als Iranees of Pakistani heb je dan wel de hele polder gezien. Maar niemand heeft hém gezien, 't Kan best gebeuren dat juist uit zijn land op de avond van die dag verschrikkelijke beelden op het televisie scherm zullen verschijnen. Maar zijn gezicht komt niet in beeld, hij zit in de polder en vormt geen passend plaatje in die beelden op het scherm. DEN HAAG - Zolang volstrekt onduidelijk is hoe het in de komende tijd zal gaan met de in te schrijven aantallen asielzoekers, verloopt het overleg tussen de departementen enerzijds en de gemeenten anderzijds nogal moeizaam. Welis waar wordt uiteindelijk slechts twintig procent van de tienduizend (per jaar) binnenkomende asielzoekers erkend als vluchteling met recht op blijvend asiel, maar onderdak moet er in eerste instantie toch voor allemaal komen. Gedeeltelijk kan dat onderdak worden verschaft in de vier centra voor eerste opvang, voor 't overige zal het toch van de gemeenten moeten komen. Het mi nisterie van WVC gaat er momenteel van uit dat elke gemeente drie plaatsen zou moeten verzor gen per duizend inwoners, maar zegt zich tevens te realiseren dat daar op korte termijn niet aan wordt voldaan. Wel zou het denkbaar zijn tot 1989 een promille per jaar aan de opvangmoge lijkheden in de gemeenten toe te voegen, zodat het streefgetal van drie promille toch op redelijk korte termijn wordt gerealiseerd. Op die manier voorkomt men ook het vormen van grote con centraties en neemt het aantal asielzoeker gelei delijk toe in elke gemeente. Overigens blijven de gemeenten vrij in hun opvatting over de manier waarop zij de asielzoekers willen huisvesten en wat zij willen ondernemen aan verdere activitei ten om het verblijf zo harmonisch mogelijk te la ten verlopen. Alleen is het niet de bedoeling, dat zij integratieplannen opzetten voor asielzoekers zolang die niet de status van vluchteling hebben gekregen. Als de avond valt, is het vroeg donker in de meeste bungalows, alles wat op die dag kon worden gezegd en gedaan is al gezegd en gedaan. FOTO: SP hetgeen uiteraard ook een voortzetting bete kent van de in het afge lopen jaar gevoerde dis cussies. Zelf is Grommen bij de inrichting van het cen trum in Luttelgeest die discussie aangegaah met de omwonenden. „We hebben hen uitgenodigd voor een gesprek en ik moef zeggen dat het me allemaal nogal meeviel. De houding van onze gesprekspartners va rieerde van positief tot neutraal. Eigenlijk ging het hoofdzakelijk over de internationale poli tiek. Voor 't overige werd gezegd de mensen ervoor te waarschuwen dat ze in dit polderland niet midden op de weg moeten lopen, omdat hier toch meer auto's rijden dan je misschien zou denken. En er was het verzoek over te brengen dat geen prijs werd gesteld op al te in tensieve liftpogingen". Net zomin als hij een pas send plaatje vormt in de bonte populatie van het cen trum voor asielzoekers Lut telgeest, of welk ander soort gelijk centrum dan ook. Aanspraak met lotgenoten, ook al zitten ze in dezelfde bungalow - het merendeel van de asielzoekers staat in geschreven als alleenstaan de - is er nauwelijks en zo er al iets van de grond komt, leidt dat nogal eens tot babylonische spraakverwarringen. De Chileen die zijn Albanese buurman duidelijk wil maken hoeveel beter het in zijn land was onder een soci alistische regering kan niet anders dan onbegrip ontmoeten. Want hoe zal een vluchteling voor het Albanese regime bevroeden wat socialisme betekende in het Chili van Salvador Allende? Of hij loopt tegen iemand aan, wiens voornaam ste zorg is gelegen in de samenstelling en de kwantiteit van de Nederlandse maaltijden. Daar wordt enorm op gekankerd in alle verstaanbare en onverstaanbare talen. Tot verbazing overigens van de WVC-staf in Luttelgeest, die er op wijst dat niet alleen met religieuze gevoelens rekening wordt gehouden - vegetarisch en keuze uit vis, kip of lamsvlees, zodat een islamiet geen varkens vlees hoeft te eten en een hindoe geen vlees van het rund - maar dat ook ruime mogelijkheid be staat tot „bijscheppen" als het bordje leeg is. Maar ook dat is weer niet meer dan een facetje uit het grote, ondoorzichtige geheel. Ondoorzichtig niet alleen voor de asielzoekers met hun al dan niet gegronde beweegredenen, maar ook voor de WVC-mensen die hier voor de opvang zorgen. Marinus M. Valk, gereformeerd theologisch student en parttimer als contactman in Luttelgeest, wordt daarmee menigmaal gecon fronteerd als de binnenkomers hun verhaal ver tellen. Hij hoeft dat verhaal niet op z'n merites te beoordelen, dat is uiteraard de zaak van Justitie, maar uit gewone humane belangstelling zou hij toch graag wel eens iets méér willen horen. Heel vaak lukt dat van geen kant en adviseert hij de asielzoekers zich in elk geval tegen de enquêteurs van Justitie wat openhartiger op te stellen. Waar bij het soms geen overbodige luxe blijkt te zijn er op te wijzen dat de Nederlandse politie en justitie geen fysiek geweld plegen toe te passen om achter de waarheid te komen - dat is dan óók weer een kant van de zaak Wel ziet Valk in de praktijk van alledag staaltjes van moeizame communica tie tussen Nederlandse instanties en asielzoekers v/aar vraagtekens bij te plaatsen zijn: „Mensen die hier komen vanuit Amsterdam, zonder koffer of wat dan ook. De spullen zijn daar blijven staan, want uit lange gesprekken daarginds had den ze alleen maar begrepen dat ze in Luttelgeest geld konden halen om dan terug te gaan naar Amsterdam. Dat soort dingen gebeurt nogal eens". Aan de andere kant is het ook weer niet zo, dat alle asielzoekers hier als geheel vreemde eenden in de bijt rondzwemmen. Valk: „We krij gen vrij veel mensen binnen die al een tijdje bij familie of vrienden hebben gelogeerd en nu bij ons aankloppen omdat het geld op is". Kortom - weinig zicht op het geheel, maar voldoende voor een opinie: „Om wie of om wat het ook gaat bij de asielzoekers, ze zijn voor 't moment mensen die alleen maar wonen in ons land en dat is iets anders dan echt leven". 't Zal er in de toekomst niet eenvoudiger op worden, dat staat wel vast. Directeur F. W. T. M. Grommen van het opvangcentrum Luttelgeest legt net de hoorn weer op de haak, na een tele foontje waarin hem is verzocht „nog een aantal" asielzoekers op te nemen. Het heeft hem moeite gekost de verzoekende instantie ervan te overtui gen dat er in Luttelgeest geen ruimte meer is, maar mogelijk heeft men dat aan de „overkant" van de lijn ook al te horen gekregen vanuit ande re centra. „Zo staan er dan weer een man of vijf tig te wachten op Schiphol", verzucht Grommen, refererend aan het feit dat het aantal asielzoekers in ons land veel sneller toeneemt dan was ver wacht. Bij de opzet van het huidige systeem voor eerste opvang was gerekend op zesduizend asiel zoekers in 1987, het worden er nu tienduizend, dat is het dubbele van vorig jaar. De maandscore ligt sinds het invallen van de herfst op niet min der dan duizend. Als het zo doorgaat komen we dus in 1988 nog weer boven de tienduizend van dit jaar. In ambtelijke termen heet het dat je „de instroom niet kunt reguleren", zodat „de progno ses bijstelling behoeven". Maar in ronde Neder landse bewoordingen komt het er op neer dat het tekort aan eerste opvangmogelijkheden steeds nij pender wordt. De grotere steden zijn aan het eind van hun latijn als het om een onderkomen voor vluchtelingen gaat. De uitbreiding van Luttelgeest geeft op korte termijn enig soelaas, evenals de op richting dit jaar van de centra voor eerste opvang in Slagharen, Goes en Schinnen. Maar voor 't overige zal veel afhangen van hetgeen de Neder landse gemeenten zullen doen aan eerste opvang. Dat hebben de asielzoe kers in Luttelgeest dan ook wel geleerd, ze lo pen niet midden op de weg. maar zorgvuldig langs de gladgeschoren bermen van het polder land. Even naar het dorp en dan terug over dezelfde weg, omdat er geen andere is, zo gaan dan toch weer een paar uren van de lange dag voorbij. Straks komt er vast wel weer een film in de kantine, met on dertiteling in twee talen, waarvan mogelijk toch een brokstukje valt mee te nemen als je eigen taal er niet bij is. Op de wandelplaats kijken naar de paar kinderen die het kamp rijk is - kinderen die soms van uit een vensterraam van het stafgebouw worden vermaand omdat ze lopen in pas ingezaaide perken en dat verstaan ze, wel ke taal ze zelf ook mogen spreken. En als de avond valt, is het vroeg donker in de meeste bungalows, alles wat op die dag kon worden gezegd en gedaan is al gezegd en gedaan. Op de wandelpaden brandt de straatverlichting, met mooie laaggeplaatste lampen, daar neergezet toen iedereen nog dacht dat „Luttelgeest" een ge zellig vakantiekamp zou worden. In het stafge bouwtje zijn soms nog alle lichten aan. Dan zit ten daar verlate bezoekers van allerlei instanties die te maken hebben met de opvang en vooral met de verdere bestemming van asielzoekers. Ze hebben tassen vol dossiers bij zich, de papieren worden op de bureaus uitgespreid, bestudeerd en besproken. Zo ontstaat een beeld, dat kan klop pen met de verhalen die de asielzoekers hebben verteld toen ze het land binnenkwamen. Of kan tenminste worden vastgesteld of de situatie past in de regels van het internationale verdrag voor het verder helpen van echte vluchtelingen. Bij de percentages zoals die nu bekend zijn, is dat dus twintig keer van de honderd het geval. De asielzoeker is gaan slapen in z n huisje op het terrein. Morgen, overmorgen of over een paar we ken zal hij weten wat de werkelijkheid voor hem in petto heeft. AAD SCHOUTEN

Leidse Courant | 1987 | | pagina 31