Er leven veel meer mensen van aids dan eraan sterven KERST £cidóc6otvumt "Titxtt- eigen bloed kan worden ingevroren. In het Bri Gloucester werd een leegstaand bedrijfspand d< twee aankomende ondernemers omgevormd een winkel voor bevroren bloed: Jonathan Lis en Peter Arthur in het Arthur-Lister Medi Center. Voor het bevriezen wordt gebruik maakt van liquid nitrogen. Onduidelijk is of kwaliteit van het bloed door het bevriezings- ontdooiingsproces niet wordt aangetast. Ven bieden zij een „instant-bloedtest" aan voor v enzeventig a honderd gulden, klaar terwijl wacht, dat wil zeggen binnen twee uur „res taat". En dan zijn er natuurlijk de condooms. Dank aids maakt dit voorbehoedmiddel een geweld revival door.. Sonja, André, Erwin, Danny en i een handjevol andere Nederlanders laten ons peperdure reclameborden weten dat zij ze gebi ken. Voor wie het nog niet wist: „ze" staat vi condooms. Toch staat het geld dat aan deze ce pagne is uitgegeven in geen verhouding tot wat ders wordt besteed. Grote niet aflatende reclar op radio, tv en in de schrijvende pers prijzen het buitenland dit rubber dagelijks aan en la zaam maar zeker zien de fabrikanten hun wins stijgen. Vooral in Zweden en Frankrijk blijkt condoom erg populair. Buiten Europa springt pan er uit: condoommaker Okomoto Industi zag (vóór de beurskrach) in zes maanden 3 aandelen stijgen van 375 yen naar 1600 yen aandeel. Japanners gebruiken jaarlijks 800 r joen condooms tegen 300 miljoen in de VS 100 miljoen in Groot-Brittanmé. Verliezers Behalve de patiënten voor wie al die bedrij heid toch te laat kwam, zijn de verzekeringsm; schappijen tot nu toe de grote verliezers van strijd rond aids. Ook hierin gaan de Vereni Staten ons voor. Vier aidsgevallen kostten h wich Union bijvoorbeeld al achthonderdduiz gulden. De meeste verzekeraars eisen nu een a test. Soms weigeren ze groepen met een verho risico, zoals drugsgebruikers, hemofilipatiën homoseksuelen of mensen die eerder geslac ziekten hebben gehad. Waar het de verzeken is verboden een aidstest verplicht te stellen, gen de premies voor met name mannen tusser en 50 omhoog. Ook op dit terrein loopt Nederland drie jaar i ter op de VS, maar achter de schermen zijn de verzekeraars hier zich al driftig aan het in< ken. Het heeft er alle schijn van dat wie een p boven een bepaald bedrag wil, binnenkort hier voor een aidstest naar de dokter zal moe ook al zegt die test dan nog zo weinig. Behalve voor een menselijk drama staan de letters aids ook voor keiharde business. Want er leven (nog) meer mensen van aids dan er aan doodgaan. Zo zijn er voor tientallen miljoenen complete fabrieken uit de grond gestampt of aangepast om het tot nu toe enige middel dat wat soelaas biedt (AZT) te maken. En dat middel is duur: de fabrikant wil de onderzoekskosten terugverdiend hebben voordat een concurrent met een nieuw en goedkoper middel op de markt komt. En dan zijn er de test: „Klaar terwijl u wacht", binnen twee uur „resultaat". Medicijnen die enig soelaas moeten bieden aan aidspat ie n- ten; er zijn er nog maar weinig en daarom zijn ze ontzettend duur. FOTO: AP AMSTERDAM - Niet lang na de jaarwisseling zal in Nederland voor de vijfhonderdste keer de diagnose „aids" worden gesteld, de uiteindelijk veelal dodelijke verzwakking van het menselijk afweersysteem. Voor de man of vrouw die dit lot treft begint dan het gevecht met en om het leven. Een soms nog langdurige strijd, intensiever dan geen andere, met zijn talrijke emoties en depres sies. Steeds minder vaak worden die afgewisseld met momenten van hoop en geluk die, als ze er zijn, toch zoveel intenser worden beleefd dan toen het leven nog vanzelfsprekend was. Vrijwel tegelijkertijd met de diagnose „aids" wordt ook deze vijfhonderdste patiënt opgeno men in de medische molen die rond de vier let ters van aids draait en waaraan geen ontkomen meer lijkt als je er eenmaal in zit. Het is de mo len van tests, onderzoeken, proefbehandelingen en experimenten die elkaar onafwendbaar in steeds sneller tempo opvolgen. Maar voor wie aids heeft is niets te veel, geen offer te groot, als daar het heilig doel maar mee kan worden ge diend: de strijd om zo lang mogelijk menswaardig te kunnen blijven leven. Die strijd is vaak een eenzame, maar een aidspa- tiënt staat niet alleen. Het aantal mensen, instel lingen en bedrijven dat op de een of andere wijze munitie aandraagt voor dat gevecht is intussen niet meer te tellen. In Nederland gaat het al om vele honderden, maar in een groot land als de Verenigde Staten, waar men drie jaar vooruit is op wat ons hier nog te wachten staat, zijn dage lijks al vele duizenden met aids bezig. De gevol gen van de ziekte voor de samenleving als geheel worden steeds ingrijpender. Door de vertragings factor van drie jaar kunnen wij ons daarvan in Europa nog nauwelijks een voorstelling maken. Medio 1987 werd al berekend dat aids en de be strijding daarvan de Amerikaanse economie in 1990 bijna 70 miljard dollar zal kosten. Maar ook anno 1987-1988 is aids al een miljardenzaak. Aidsklinieken Voor een patiënt zelf en zijn directe omgeving be tekent aids hebben meer dan een full-time bezig heid. Dat geldt ook voor de talloze vrijwilligers die hulp bieden, zoals de uit Amerika overge waaide „buddies", jonge mannen en vrouwen die zich het lot van aidsslachtoffers aantrekken en praktische hulp bieden in het dagelijks leven. Dank zij de hulp van deze vrijwilligers kunnen mensen met aids vaak langer uit een ziekenhuis wegblijven. Naarmate het ziekteproces voortschrijdt komen de meesten echter vroeg of laat toch in een ziekenhuis terecht. Doorgaans op de afdeling interne geneeskunde, in toenemende mate echter in de speciale aids- kliniek. Sinds november kent Nederland al twee van die klinie ken. Als eerste opende het Am sterdamse Academisch Medisch Centrum (AMC) er een met zes tien bedden. Deze kliniek neemt een voorhoedefunctie in: er is een directe aansluiting bij het wetenschappelijk onderzoek en hier worden als eerste nieuwe be handelingsmethoden toegepast. Vlak na de opening van de AMC-kliniek volgde het Sloter- vaartziekenhuis in de hoofdstad met nog eens vijf bedden. Bij de ingebruikname van deze in to taal eenentwintig speciale aids- bedden werd vastgesteld dat dit aantal nu al veel te klein is, want de aids-epidemie breidt zich on verminderd uit, ook al horen we er de laatste tijd wat minder over. Nog altijd verdubbelt het aantal patiënten elke tien tot twaalf maanden. De kans is dus reëel dat in 1988 het aantal van duizend Nederlandse patiënten wordt bereikt. In maart 1988 krijgt het Sloter- vaartziekenhuis er nog eens vijf tien aidsbedden bij. Voor dit Amsterdamse ziekenhuis is aids daarmee in zekere zin een red dende engel geweest: het Sloter- vaart zou vast en zeker gesloten zijn als deze ziekte niet zoveel slachtoffers was gaan maken. Personeel vinden om patiënten te verplegen bleek geen enkel probleem. Op een advertentie solliciteerden zo'n zeventig verpleeg kundigen. Het voor sluiting behouden Slotervaart staat min of meer model voor andere ziekenhui zen. Staatssecretaris Dees (volksgezondheid) er kende bij de officiële opening van de AMC-aids- kliniek dat binnenkort honderdvijftig tot twee honderd extra bedden nodig zijn voor aids verple ging. En dat in een tijd waarin de beddenreductie tal van krantekoppen vult. De stijgende vraag naar aidsbedden is niet alleen een gevolg van het voortschrijden van de epide mie. Hoe gek dat ook mag klinken: zij wordt ook veroorzaakt door successen in de wereld van me- disch-wetenschappelijk onderzoek. Ook hier ver dienen steeds meer mensen hun brood met het bestrijden van aids. Groot voorbeeld zijn onge twijfeld de farmaceutische bedrijven van Bur roughs Wellcome in de Verenigde Staten en de Wellcome Foundation in Groot-Brittannië. Van oudsher is Wellcome sterk in het bestrijden van virusziekten. Acyclovir was hun eerste effectieve middel tegen herpes en zo'n anderhalf jaar gele den bleek een in de vergetelheid geraakt middel tëgen kanker, azidothymidine (AZT), onverwacht gunstige effecten te hebben bij aidspatiënten. Ze bleven langer leven en werden minder vaak en minder ernstig ziek: Zodra dat bleek richtte Wel come zowat alle beschikbare onderzoeksfacilitei ten op het vervolmaken van dit AZT. Voor tien tallen miljoenen werden complete fabrieken uit de grond gestampt of aangepast om AZT te ma ken. Gelijktijdig werd ijlings een wereldwijde proefbehandeling gestart om te zien of de aanvan kelijke positieve resultaten bevestigd werden. Nog geen jaar later werden over de hele westerse we reld meer dan vijfduizend mensen met AZT be handeld en hun aantal neemt nog dagelijks toe. Het gaat hen veelal beter, al betekent dat niet dat ze maar meteen zonder het ziekenhuis kunnen. Gevolg: de behoefte aan speciale aidszorg neemt hand over hand toe naarmate medici meer greep krijgen op de ziekte. Ook Nederland laat de successtory van AZT (dat inmiddels onder de naam Retrovir werd geregi streerd) niet onberoerd. Vrijwel iedere gediagnos- tiseerde patiënt krijgt het middel aangeboden. Aanvankelijk ging de distributie mondjesmaat via speciaal aangewezen ziekenhuizen, maar AZT komt straks in het ziekenfondspakket. De kosten ervan zijn enorm. Een jaardosis kost zo'n vijf- tien- tot twintigduizend gulden. Wellcome verde digt die prijs met een verwijzing naar de honder den miljoenen die het bedrijf al heeft uitgegeven om AZT tot een succes te maken. Alleen al het jaarlijkse onderzoekbudget van 350 miljoen gaat grotendeels op aan AZT. Uiteraard werkt overal ter wereld de concurrentie koortsachtig aan ande re, misschien wel betere en goedkopere middelen dan AZT, met bijvoorbeeld minder bijwerkingen. Zodra zo'n alternatief wordt gevonden maakt AZT geen kans meer, dus moet Wellcome wel zo snel mogelijk de voor AZT gemaakte kosten er uit zien te krijgen. Business ters van aids dus ook voor een keiharde business. Het afgelopen jaar kent tal van voorbeelden van gelanceerde veelbelovende produkten tegen aids die later toch een zeepbel bleken. Nadat British Tar Products Pic eind februari aankondigde dat zijn nieuwe produkt, Niacide, in staat bleek het aidsvirus buiten het menselijk lichaam geheel te doden, schoten de aandelen van dit bedrijf met een rijksdaalder omhoog. Hetzelfde bedrag ging Links: Een speciale afdeling voor aidspatiënten. Het Amsterdamse AMC (foto boven) was het eerste ziekenhuis dat er een inrichtte. Het hoofdstedelijke Sloter vaartziekenhuis (foto onder) heeft aan zo'n aparte afdeling zelfs zijn voortbestaan te danken. FOTO'S: ANP er weer af toen het ook tot de beurs was doorge drongen, dat gewoon kokend water buiten het li chaam precies hetzelfde effect heeft. Kodak stak in de Verenigde Staten 45 miljoen dollar re- searchgeld in Virazóle, waarvan men beweerde dat het de ontwikkeling van het aidsvirus in het menselijk lichaam stopt bij seropositieven (men sen die besmet zijn, maar niet ziek). Nader on derzoek liet zien dat weer veel te vroeg werd ge juicht. Aidstests hebben wereldwijd tot nog toe het meeste geld in het laatje gebracht. Onder invloed van de vaak hysterische angst rond de ziekte wordt er steeds vaker, al dan niet vrijwillig, om een test gevraagd. Mensen willen soms zekerheid, ook al zegt een positieve test niets over de kans op ziek worden en kan een negatieve test een vals beeld geven: soms duurt het maanden voordat het aidsvirus in het lichaam de antistoffen heeft gevormd die met zo'n test kunnen worden aange toond. Hoewel een aidstest dus alleen maar schijnzeker heden kan bieden, stellen velen zich er mee tevre den. Sommige landen vragen hem voor een vi sum, steeds meer verzekeringen voor een polis en wie in het Duitse Beieren als vuilnisman voor de overheid wil gaan werken, wordt eerst naar de dokter gestuurd voor een aidstest. Alleen al rond dit testgebeuren heeft zich een hele industrie gevormd die aan duizenden werk ver schaft. De prijs van de test verschilt overal. In de Verenigde Staten schommelt hij tussen de zes honderd gulden in sommige particuliere klinieken tot 82 cent per stuk voor het massale testen van het Amerikaanse leger. In Groot-Brittannië zijn al vijf privéklinieken die een test thuis aanbieden, waarbij men voorrijdt in een alledaagse auto zon der heren in witte jassen. Ook in Nederland zijn speciale commerciële testcentra in voorbereiding. Bevrorenbloed Een van de nieuwste vormen van de commercie rond aids zijn de particuliere bloedbanken waar

Leidse Courant | 1987 | | pagina 30