In de vuurtoren QeidwGowumt KERST Gezondheidszorg in Afrika meer dan prikken en pillen lichaam vol kippevel in een deken en hing de kleren te drogen. Het mens sliep drie dagen. De slang voerde het gezouten muizen en krabbesap. Toen het mens sterk genoeg was, zétte de slang het in een stoel voor het raam en zei: „Vertel me nu eens wat je hier komt doen". Het mens antwoordde: „Wel, ik ben hier per ongeluk terecht gekomen. Waarschijnlijk vertrek ik morgen weer". „Nee mens", zei de slang; „dat zal niet gaan. Van hier uit varen geen boten naar de vaste wal. Als je wilt kun je in de vuurtoren blijven wonen". De eerste weken voelde het mens zich erg eenzaam en ongelukkig. Het braakte de gezouten muizen uit, het had nare dromen, tot de slang zei: „We kunnen het ons beter zo gezellig mogelijk maken nu we samen zijn en genieten van eikaars gezelschap. Kun je zingen?". Zo leerde de slang mensenliederen zingen en leerde het mens slangenliederen zingen, die overigens veel moeilijker te leren waren. Ze zongen in canon en a capella. Ze verzonnen nieuwe coupletten die altijd gingen over geheime plaatsen en geheime zeeën. Het mens richtte een eigen kamertje in. Met tekeningen aan de muur en een klein kastje. In het kastje kwamen gevonden voorwerpen te liggen. Zoals een bril of een leeg medicijnflesje. De slang en de mens besloten, nu ze samen waren, zo veel mogelijk feesten te vieren. Ze Vierden alle mensenfeesten en alle slangenfeesten die ze maar konden bedenken. Vooral de slangenfeesten waren talrijk. Zo had je een vervelfeest, een nieuw-velfeest, een oud-velfeest, maar ook een zonder-velfeest. Op sommige dagen werd er gerouwd en gehuild, op andere gezongen en gedanst. Elke dag was een bijzondere dag. De slang en het mens hadden het prettig samen. Als er een schip aan de horizon verscheen doofden ze de kaars en kropen onder de dekens. Ze fluisterden elkaar verhalen in het oor en 's morgens dronken ze thee en tuurden over dé smaragdgroene zee. HARRIET VAN REEKi Dit verhaal voor de jeugd is geschrevei door Harriet van Reek (30) uit Rotted die dit jaar de Gouden Griffel voor he beste kinderboek won met haar debuut avonturen van Lena Lena". Ook de illustratie is van haar hand. Heel ver hier vandaan, daar waar de oceaan smaragdgroen is, de zeebodem begroeid met zwart koraal en waar de golven ijsschotsen meevoeren, rijzen rode rotsen op uit de zee. Een eilandje. Gemeen scherp zand slijpt de stenen tot grillige punten. Midden op het eiland staat een vuurtoren. De muren zijn verweerd door stormen en zout water. Zand jaagt rond de toren. Geen sprietje gras kan er groeien. De schipbreukeling die aanspoelt op dit eenzaam en verlaten oord, zou wanhopig weer op zijn of haar vlot terug springen. De ijzige rode rotsen en de kale 4 vuurtoren zijn de woonplaatsen van zeepokken, hard paars zeewier en verkalkte krabben en kreeften. Niemand zou ooit kunnen geloven dat er iemand woonde in de vuurtoren, op dit door koude woeste zeeën omgeven eiland. Zo ver van de bewoonde wereld. En toch woonde er iemand. In de vuurtoren woonde een slang. Een dikke Arabische slang. Het puntje van zijn staart lag onder een wollen deken. Zijn kop reikte tot boven in de vuurtoren. Zijn gele ogen tuurden over de zee. Van tijd tot tijd likte hij de ramen schoon. Het grote vuurtorenlicht was al jaren geleden gedoofd. Nu brandde er 's nachts niet meer dan een kaarsje. In deze uithoek van de oceaan, met zijn gevaarlijke stromingen, waagde geen zeeman zich uit vrije wil. De enige schepen die de slang vanuit zijn hoge uitkijkpost ontdekte, waren wrakken en stuurloze notedoppen waarvan de matrozen al lang en breed gevlucht waren in wankele sloepen. Op een avond echter, het was bitter koud, hoorde de slang beneden op de deur kloppen. Hij liet zijn kop zakken en opende de deur op een kier. Met zijn gele oog zag hij een mens staan met natte haren en doorweekte kleren. Het mens huilde en klappertandde tegelijkertijd. De slang bracht het mens naar boven, trok het de natte kleren uit, legde het voor de kachel, wikkelde het bibberende Bedremmeld probeert Freida de vorsende blik van de dokter te ontwijken. „Moeder, heb je dan geen geld voor de kooklessen?", had hij gevraagd. Maar waarom hij daar nu naar, zal ze denken, terwijl zij aan haar geelverschoten omslagdoek frummelt. Natuurlijk heeft ze geen geld voor kooklessen om haar ondervoede tweeling een gezondere maaltijd voor te zetten. Ze heeft toch ook geen geld om de rekening van het ziekenhuis te betalen De gezondheidszorg in Afrika: dilemma's voor Memisa en andere hulporganisaties. NJINIKOM - Freida Fua, een kleine tengere vrouw, staart voor zich uit terwijl zij haar baby Charity op schoot houdt. De andere helft van de tweeling. Promise, zit op het bed en kijkt nieuws gierig in het rond. Met z'n drieën delen zij het bed in het ziekenhuis van Njinikom, een dorpje in een slecht ontsloten berggebied in het noord westen van Kameroen. Drie jaar geleden kreeg Freida ook al een meisjes tweeling en acht jaar eerder een dochter. Deze oudste is door haar vader van school gehaald om dagelijks voor Freida water te halen, anderhalve kilometer vanaf de compound, de verzameling hutten waar Freida met haar familie woont. De dochter zoekt ook elke dag het hout bij elkaar dat nodig is om op te koken. Het gebeurt niet zelden dat nog heel jonge meis jes van dertien en veertien jaar - verkeerd, of in het geheel niet sexueel voorgelicht - zwanger ra ken. En dit resulteert vaak in sterfte van de meisjes tijdens de bevalling, miskramen of te vroeg geborenen (prematures), die uiteindelijk toch in de hou ten couveuses of in de kleine bedjes sterven. In dat opzicht heeft Freida - die haar leeftijd niet weet - geluk dat zij ge trouwd is en in de beschermde omgeving van haar familie woont. Proteïnen MOEDER, HEB JE GEEN GELD VOOR KOOKLESSEN Maar de ziekenhuizen (en hun buitenlandse steunorganisaties) staan voor een moeilijke finan ciële keuze. Het geld kan, worden uitgegeven aan basisgezondheidszorg oftewel het opzetten van kleine medische posten en het opleiden van dor pelingen tot „lokale dokter". Daarmee zouden de mensen op het platteland, die arm zijn en zonder vervoer zitten, enorm zijn geholpen. Daar staat tegenover dat als een ziekenhuis min der geld uitgeeft aan basisposten, er meer geld overblijft voor gespecialiseerde apparatuur, zodat meer operaties en onderzoeken gedaan kunnen worden. Een gecentraliseerde vorm van gezond heidszorg dus, waardoor ook mensen met uitzon derlijke ziekten kunnen worden geholpen. Maar het betekent wel lopen geblazen voor de patiën ten, die ver van het ziekenhuis verwijderd wonen en in Afrika geldt veel sterker dan voor de wes terse wereld dat de afstand tussen patiënt en me- Deze „lokale dokters" kunnen ook malariapillen uitdelen, op tuberculose controleren en de vacci natie op zich nemen tegen polio, tetanus, kink hoest en mazelen. In dorpen in Kameroen waar een dergelijke „dokter" aan het werk is gegaan zijn inmiddels alle kinderen ingeënt en het sterf tecijfer is dan ook aanzienlijk gedaald. Geen overbodige luxe in een land waar van elke dui zend borelingen er 117 hun eerste verjaardag niet halen. Aspirine Maar ook al kan veel gedaan worden op basispos ten, Freida werd met haar baby's doorverwezen naar het streekziekenhuis in Njinikom. Ze had geluk en kon nog dezelfde dag meerijden met de ambulance. Was dat niet zo geweest dan hadden de onfortuinlijke vrouwen ten minste een dag moeten lopen. En als zij het ziekenhuis die dag niet gehaald hadden, zouden zij 's nachts langs de kant van de stikdonkere weg hebben moeten slapen. Er was immers geen sprake van dat zij de bijna vijftien gulden voor taxi- of busvervoer hadden kunnen betalen. Eenmaal in het ziekenhuis onderging de tweeling, Freida's baby's zijn inmiddels elf maanden oud. Grote bruine ogen in bolle koppies geven de schijn van gezondheid, maar de opgeblazen wangen zijn veroor zaakt door vochtophoping. Charity en Promise wegen res pectievelijk 4,7 en 5,4 kilo; veel te weinig dus. Promise kan het nog wel opbrengen in de hand van de dokter te knijpen, maar Charity verbergt het hoofd ver legen en ziek achter moeders armen. In plaats van de kinderen zo lang mogelijk borstvoeding te geven, was Freida al snel op ge wone pap overgestapt. Dat ze haar kinderen daarmee allerlei belangrijke vitaminen en pro teïnen onthield, wist zij niet. Zij voedde haar kinderen zoals gram. haar moeder haar had gevoed. Maar deze kleintjes groeiden niet, spuugden steeds hun eten uit en raakten aan de diarree. Met de baby's op de rug gebonden, zochten Frei da en haar moeder hulp bij de dichtst bijzijnde medische post. Een tocht van drie uur lopen over de met stenen bezaaide weg, die als een slordig gedrapeerd lint door de hoge bergen kronkelt. Zo nu en dan werden zij gepasseerd door een luid toeterende auto, die hen eerst in de greppel dwong en dan achterliet in verstikkende rode stofwolken. Basisposten De hulppost in Konene wordt bezocht door vijf tig tot tachtig mensen per dag, die daarvoor - ziek als zij zijn - tientallen kilometers in de tropische hitte afleggen. Het aantal medische pos ten, waar de patiënten een soort „eerste hulp" kunnen krijgen, zou eigenlijk moeten worden uit gebreid, maar dat kost geld. Misschien zou het personeel van ziekenhuizen vaker de auto moeten volladen met medicijnen en verband en daarmee de dorpen in de omgeving afgaan. Dan zouden mensen als Freida niet langer, zonder een cent op zak, langs de stoffige en hete weg hoeven te zwoe- Gebrekkige voorlichting en gezondheidszorg leidt bij zwangerschappen niet zelden tot vroeggeboorten: deze 26 weken oude baby woog bij de geboorte Malariapillen Memisa Medicus Mundi in Rotterdam, die jaar lijks zo'n tien miljoen gulden uitgeeft aan medi sche projecten, voornamelijk in Afrika, heeft ook lang gewikt en gewogen over de principiële kwes tie. Voor directeur F. T. B. Puls, die onlangs een aantal Memisa-projecten in Kameroen bezocht is de zaak duidelijk: „Ziekenhuizen laten zich beïn vloeden door de klachten waarmee mensen bij hen op de stoep staan. Daarom vragen zij aan ons meer en hoogwaardiger apparatuur en nieuwe hulpposten in stedelijke gebieden, ter aanvulling van bestaande medische voorzieningen". Maar Puls gaat daar niet zonder meer mee ak koord: „De armen op het platteland, die versto ken zijn van gezondheidszorg, hoor je niet en zie je niet. Als deze mensen niet in staat zijn naar het ziekenhuis te komen, moet de zorg juist naar hen toe gaan. In de dorpen zouden mensen moeten worden opgeleid die met eenvoudige middelen en medicijnen kunnen voorzien in de basisgezond heidszorg en die voorlichting kunnen geven over hygiëne en voedsel". Moeder Freida is met de tweelingen Promise en Charity naar het ziekenuis gekomen voor bij-voeding e kooklessen. FOTO'S: JOOS PERSOON die aan ernstige bloedarmoede leed, een blo transfusie. En nog dagelijks krijgen zij een poi ijzer- en vitaminetabletten. Eenvoudige medi nen, die, althans door missieziekenhuizen, goedkoop mogelijk worden verstrekt. Niet dat de ziekenhuizen alleen „eenvoudu medicijnen in de kast hebben Hospitalen ontwikkelingslanden worden overspoeld met loze monsters van nieuwe produkten. Er volle aan voorbijgaand dat doktoren, ver in de binn landen van Kameroen echt niet zitten te sprinj om zestig middelen tegen hogebloeddruk. So maken doktoren dankbaar gebruik van alle gratis bezorgde medicijnen, maar als de voorn op is, staat het ziekenhuis voor de keus al niet kostbare merkprodukten bij te bestellen. Het zou natuurlijk efficiënter zijn grote vooi den aan te leggen van een aantal meest toep: medicijnen. Liefst merkloos (maar wel van waakte kwaliteit) want het verschil in kostp tussen Aspirine (van Bayer) en naamloze tab ten van acetylsalicylzuur, met dezelfde stof werking, is tientallen procenten. In de particuli ziekenhuizen in Kameroen gaan inderdaad st< men op - en ook Memisa laat zich vanuit Ne< land niet onbetuigd - een basispakket mediciji samen te stellen en deze centraal in te kopen. I houdt de aanschafprijs van medicamenten mers laag. En dat betekent dat de allerarms niet weken- of zelfs maandenlang hoeven te s ren danwel een vernederende gang naar famili den moeten maken voor een lening, alvorens een pilletje bij de dokter durven te gaan halei De aandoenlijke tweelingen Charity en Pron worden inmiddels in het ziekenhuis weer op wicht gebracht. En Freida is uitgenodigd dee nemen aan de gratis kooklessen die voor moeders worden gegeven. Tijdens de bijeenkc sten wordt geleerd dat in de maaltijd van yi een zetmeelhoudende knol, ook eieren moe worden verwerkt, of vis, meloenpitten en pin< voor de proteïnen. Pech is echter dat Freida g geld heeft omdie produkten te kopen. En zon ingrediënten valt er weinig te koken. Haar n die nog twee vrouwen plus kinderen heeft te derhouden, is alleen bereid naar het ziekenhui komen om de medicijnen en de verzorging te talen. „Onverschilligheid", zo verklaart Freida gek het gedrag van haar man. Maar als zij weer t( is op de compound, zal zij zeker bonen, pin en meloenen gaan verbouwen. Kippen zijn e maar nu worden de eieren door de volwasse gegeten. Door ook maïs en yams te kweken deze op de markt te verkopen, kan zij wat i verdienen om vis te kopen. Zou haar man geld dan niet afpakken? Freida grinnikt slim: moet haar man er eerst maar eens achtér ziei komen dat zij de kleine geldmuntjes bewaar de band van haar omslagdoek Overigens is Freida niet van plan de baby's ontdoen van de arm- en beenbandjes van te en ijzer die hen tegen ziekten en overgeven h den moeten beschermen. Zij weet best dat de tisjen in dit geval niet hielpen, maar je weet m nooit waar ze de kinderen wèl tegen beschern Al was het ziekenhuis in Njinikom volgestoi met de meest moderne (westerse) apparatuur, draadje om boze natuurgeesten of verstoo voorouders af te weren, mag aan geen Afrika1 kind ontbreken Memisa Medicus Mundi is gevestigd aan Eendrachtsweg 49 in Rotterdam. Het gironi mer is 5657. JOOS PERSO Van heind en verre komen de patiënten, voor het merendeel lopend, na de mediscl posten wai zij op behandelin en medicij wachten.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 26