teldóaOowuvnt 'rinkwatervoorraad lijft kwetsbare zaak „Ik zeg niet dat je nóóit olie hoeft te verversen" a STAD OMGEVING Uitgelezen opgeruimd hond zoekt: huis ntslagen recteur st 9 ton Muziekcentrum Noord niet langer dakloos LEIDENAAR DE GROOT, UITVINDER VAN TESTPLAATJE VOOR MOTOROLIE: [eert je Ramses zoek lar rust CeidócSouoont DONDERDAG 24 DECEMBER 1987 PAGINA 13 hwere samenwerking t en Rijnoord EN Het Academisch Zieken- Leiden en het Ziekenhuis Rij- I jn Alphen aan den Rijn gaan met op medisch gebied nauwer sa- rerken. Maandag 28 december zal de directies van beide ziekenhui overeenkomst worden onderte- ,.i het Alphense ziekenhuis. De iwerking zal onder andere be- uit medisch overleg, consulent ten, combinatiefunkties waarbij ilisten zowel in het AZL als in het nhuis Rijnoord werkzaam zijn en ïemingsregelingen tijdens week- n en vakanties. Beide ziekenhui- uilen ook samenwerken bij de in- van medische en verzorgingsmid- AANMELDEN KANDIDATEN VOOR LANDSCHAPSPRUS TOT 1 MEI LEIDEN Voor de landschapsprijs Zuid-Hol land, die volgend jaar november voor het eerst wordt uitgereikt door de provincie Zuid-Hol land, kunnen tot 1 mei kandidaten worden aan gemeld. Het gaat om personen of instellingen die door bijvoorbeeld ideeën, initiatieven en projecten een wezenlijke bijdrage hebben gele verd aan het behoud of de ontwikkeling van de kwaliteit van het Zuidhollandse landschap. Het begrip „landschap" wordt daarbij breed opgevat: het gaat niet alleen om het milieu en het uiter lijk van het landschap, maar ook om bijvoor beeld recreatie, educatie, vormgeving, bebou wing en dergelijke. Ook stadsranden en hiermee in verbinding staande groengebieden vallen on der landschappen. De tweejaarlijkse prijs is in gesteld bij het afscheid van oud-gedeputeerde drs. J. Borgman in april. Borgman is ook voor zitter van de jury. AZL start met dagbehandeling LEIDEN Het Academisch Zieken huis Leiden start op 1 januari 1988 met dagbehandeling op elf afdelingen waaronder heelkunde, kindergenees kunde en oogheelkunde. Bij een dag behandeling wordt de patiënt voor een ingreep of behandeling op werk dagen tussen 8.00 en 17.00 uur maxi maal acht uur opgenomen. Als zich geen complicaties voordoen, gaat de patiënt nog dezelfde dag naar huis. De nazorg wordt verzorgd door de af deling waar de patiënt is behandeld, de huisarts en wijkverpleegkundigen. Voor de dagbehandling wordt in de tweede fase van de nieuwbouw van het AZL een aparte verpleegafdeling ingericht. DM NA TOESTEMMING VOOR WATERWINNING BIJ VALKENBURG: IIDEN/DEN HAAG Leidsche Duinwater atschappij (LDM) ift van Gedeputeerde laten (GS) toestemming kregen om tot 1993 iter te putten uit de leine Plas bij het Val- ►nburgse Meer (in de ilksmond ook wel „Het at van Lagendijk" ge iten). In tegenstelling t het provinciaal be- uur meent de LDM ;hter dat het gevaar in een tekort aan inkwater thans nog A is weggenomen. GS ibben ook in principe estemming gegeven jor het uitbreiden van r k Valkenburgse Meer k( westelijke richting, iermee willen GS de Intinuiteit van de zand- jnning in de komende ren veilig stellen. De jortgang zou stagneren lordat de LDM water gaat winnen uit de Klei ne Plas, die oorspronke lijk eveneens zou dienen voor zandwinning. Tussen Wassenaar en Val kenburg ligt een groot meer, ontstaan door zandwinning (Het Gat van Lagendijk) en een kleinere plas die door een dam is afgescheiden. Uit de Kleine Plas kan vanaf 1989 jaarlijks vier tot acht miljoen kubieke meter water worden gewonnen. Eerst wordt volgend jaar een voor- zuivering gebouwd bij het vliegveld Valkenburg, waar de LDM water inneemt uit de Wassenaarse Wetering. De kwaliteit van dat water wis selt sterk. „Natuurlijk zijn wij dankbaar voor deze toestem ming van de provincie, maar de drinkwatervoorraad blijft desondanks een kwetsbare zaak. Wij zijn er nog lang niet gerust op dat wij vol doende drinkwater kunnen leveren als het een week erg warm weer is", is de reactie van plaatsvervangend LDM- directeur G.J. Zaadnoordiik. De LDM is sterk afhankelijk van leveringen van andere, waterwinbedrijven, die op hun beurt niet kunnen ga randeren dat zij altijd vol doende water kunnen leve ren. Zaadnoordijk: „De pro vincie gaat er vanuit dat wij op de één of andere manier ons water bij elkaar sprokke len. Zo simpel ligt het alle maal echter niet". GS stelt dat verdere uitbrei ding van zogenaamde opper vlakte-infiltratie in de dui nen nu niet meer nodig is. De provincie gelooft dat de LDM in 1989 kan beginnen met diepte-infiltratie, die bijna geen schade toebrengt aan de duinen. Zaadnoordijk is min der optimistisch: „We verke ren nu nog in een experi menteel stadium en weten dus niet of het goed werkt". De Kleine Plas en Grote Plas bij Valkenburg worden in 1993 samengevoegd tot één grote recreatiepias. Dan moet ook een transportleiding tus sen Bergambacht en het duingebied klaar zijn, die wa ter van de Andelse Maas aan voert. Of dat tijdstip wordt gehaald is echter nog niet ze ker. Surf oever De provincie is van plan om in 1988 150 meter oever van het Valkenburgse Meer in te richten voor surfers. Tegelij kertijd wordt een vier hecta re groot terrein aangelegd voor recreanten. Daar komen parkeerplaatsen en planten. De provincie probeert door deze aanleg te bereiken dat de recreanten zich voorna melijk aangetrokken zullen voelen tot de Grote Plas en niet tot de Kleine Plas waar water wordt gewonnen. In de komende jaren wordt het hele terrein rond het Val kenburgse meer ingericht voor de recreatie. De plas wordt verboden terrein voor motorvaartuigen. Kleine wa tersport, zwemmen en vissen zal wel mogelijk zijn. Verder wordt mogelijk het smalspoor uit het duingebied in Katwijk verlegd naar het nieuwe re creatieterrein. HAAG/LEIDEN De leur van het Leidse be- in cosmetica-artikelen in BV eist negen ton 'vergoeding voor zijn ge ien ontslag. Het bedrijf het einde van zijn loop per 31 januari 1988 aan- idigd. Tijdens een kort c dat gistermiddag bij de ie rechtbank plaatshad, advocaat Jansen van het aan rechter R. Porthei- eis van de directeur niet kelijk te verklaren, de directeur een tijd or het Amerikaanse be- in Londen werkzaam erd hij vier jaar geleden iplaatst naar Leiden. In lus van dit jaar werd levraagd te gaan werken ichen. De directeur wei gerde dit omdat hij er zowel in salaris als functie op achteruit zou gaan. In. september werd hem in een bar. tijdens een werkbezoek aan Duitsland, ge vraagd hoeveel hij zou willen claimen als zijn dienstverband beëindigd zou worden. Hij deed daar geen mededelingen over. Uiteindelijk stond de di recteur voor de keus naar Duitsland te gaan of te worden ontslagen. Hij weigerde te ver huizen en zijn ontslag per 31 januari werd aangekondigd. De directeur schakelde vervol gens een jurist in en eiste gis teren in kort geding een scha devergoeding van negen ton. Advocaat Jansen van het be drijf beriep zich op het Ameri kaans recht, omdat het om een Amerikaanse bedrijf zou gaan. Bovendien meende hij dat de functie in Leiden van tijdelij ke aard was met kans op over plaatsing. De directeur had volgens hem de overplaatsing naar Duitsland niet kunnen weigeren. Rechter R. Portheine doet 6 ja nuari uitspraak. LEIDEN Het Muziekcentrum Noord vertrekt definitief naar de dependance van de sociale werkplaats aan de Driftstraat. Het centrum betrekt daar op 1 maart twee lokalen, de Leidse Onder- wijswinkel één. De werknemers van de sociale werkplaats ver huizen naar het hoofdgebouw aan de Touwbaan in Leiderdorp. Tot 1 maart kan het Muziekcentrum gebruik maken van de voormalige Karei Doormanschool aan de Sumatrastraat. Muziekcentrum en gemeente hebben onlangs een overeenkomst getekend waarin de huurprijs van het nieuwe onderkomen is vastgelegd. Het gebouw moet nog wel worden aangepast. De ge meente stelt hiervoor 25.000 gulden ter beschikking. De ge meente heeft de sleutel van het tijdelijke onderkomen reeds overhandigd. Het Muziekcentrum was gevestigd aan in het voormalige onder komen van kleuom de Bernhardkade. Het moest de deuren daar op 26 oktober sluiten omdat jongeren de leerkrachten en leerlin gen bedreigden. Zij gooiden flessen en vuurwerk op het plein voor het gebouw, dat in gebruik was bii kleuterschool De Ron dedans. Er werden ruiten ingegooid en de muren werden beklad met verf. De baldadige jongeren zeiden tot hun daden te zijn gekomen doordat er onvoldoende opvangmogelijkheden voor hen zijn. De gemeente wil het verwaarloosde gebouw slopen en op het terrein huizen bouwen. LEIDEN Olieverversen heeft voor veel autobezit ters en ook garagehouders bijna religieuze trekjes. Als het onderwerp ter sprake komt heeft ieder een wel verhalen over een vage kennis die tiendui zenden kilometers reed zonder zelfs maar zijn peilstok aan te raken. En weer een ander verhaalt over een wagen die door zo'n behandeling wel heel erg vroegtijdig aan zijn einde kwam. Leidenaar H. de Groot, directeur van Arca-research dat auto- onderdelen zelf ontwik kelt en verhandelt, onder vond dat na een televisie optreden bij Frits Bom waarin hij zijn jongste vin ding liet zien: testplaatjes waarmee naar hij zegt valt na te gaan of motorolie nog wel smeert. De Groot werd na de uitzen ding verrast met een groot aantal reacties. Mensen belden of schreven niet alleen de VARA, ze getroostten zich ook de moeite om via 008 De Groots telefoonnummer te achterhalen en hem recht streeks naar zijn uitvinding te vragen of hun ervaringen met motorolie en slecht verversen de garagehouders met hem te delen. De Leidenaar beschrijft zijn eigen activiteiten wat eufemis tisch met de opmerking „Ik ontwikkel dingetjes." Eén van die dingetjes bestaat eigenlijk uit twee dingetjes. Twee meta len plaatjes die, aan de olie peilstok gesoldeerd, zouden aangeven of motorolie nog goed is. Over het materiaal van de beide stukjes blik op de peilstok doet De Groot ge heimzinnig. „Staal met een hoog koolstofgehalte, volgens door mij ontwikkelde specifi caties", luidt de enige om schrijving die hij geeft. Als de plaatjes glanzend blij ven, smeert de olie nog. Als ze verkleuren of gaan roesten, is er iets mis, „want", zegt de Groot, „olie kan in principe een lang motorleven mee". De heersende ideeën over het re gelmatig verversen van olie dateren volgens hem „uit de tijd van de T-Ford". Die idee- en zijn, zegt hij, allang achter haald door moderne oliesoor ten en motoren. Bovendien worden ze naar zijn mening systematisch versterkt door oliemaatschappijen die jaar lijks miljoenen liters olie voor auto's afzetten en de autofabri kanten die nogal eens aandrin gen op het gebruik van hun eigen olie. Laboratorium De Groot baseert zijn stelling- name over olieverversen op de kennis die hij zegt te hebben opgedaan in een laboratorium voor de ontwikkeling en ana lyse van smeerolie van een grote oliemaatschappij. In dat lab werden onder andere smeeroliemonsters van grote scheepsmotoren onderzocht om te zien of verversen nood- De Groot met de peilstok in de hand bij een van zijn eigen auto's: „Voorschriften voor olieverver sen zijn gebaseerd op extreem verbruik". FOTO: WIM VAN NOORT zakelijk was. Dergelijk syste matisch onderzoek is voor de verhoudingsgewijs kleine plas jes olie van automotoren niet haalbaar. De meeste automobi listen houden zich daarom aan de voorschriften van de fabri kant. De Groot zegt al in zijn tijd op het lab voor zichzelf wat proe ven te hebben gedaan met auto-olie. En stelt hij: hij is niet de enige die zijn twijfels heeft bij de ververs-drift die naar zijn mening is aange zwengeld door oliemaatschap pijen en autofabrikanten. Hij noemt daarbij een proef met Renaults 4 van de Wegen wacht die de in lekenogen astronomische afstand van 240.000 kilometer reden zon der het verversen van olie of - filter. Een souvenir van die proef, een nauwelijks versle ten cilinderbus van zo'n We- genwacht-auto'tje nam hij mee naar De Konsumentenman. De Groot stelt dat de onder houdsvoorschriften van auto fabrikanten vroeger ver versen om de 5.000 kilometer nu om de 7.500 of 15.000 kilo meter altijd al bewust erg conservatief zijn geweest. „Dat soort voorschriften moest goed zijn voor élk gebruik. Zowel voor mensen die altijd alleen maar plankgas rijden, als voor degenen die het rustiger aan doen. Het is dus gebaseerd op de extreemste omstandighe den". Bovendien zijn de tech nici van autofabrikanten erg voorzichtig bij het verschuiven van dergelijke normen, zegt hij, zich baserend op contacten vanuit zijn vorige werkkring in die sector. Hij meent dat de technici erg bang zijn teveel garantieclaims op hun conto te krijgen. Roetdeeltjes Daartegenover stelt hij dat juist wat vuilere olie, zwart van roetdeeltjes, zich beter hecht aan de metaaldelen in een automotor en ook bij stil stand niet direct terug zal lo pen naar het onderin liggende carter. Daardoor is in die op vatting de smering al direct na de start beter. Koude starts veroorzaken in de visie van De Groot geen ex tra schade. „Verkeerde koude starts wel. Als iemand zijn koude auto start om de auto maar een paar meter te verrij den, bijvoorbeeld omdat hij in de weg staat, of om om de hoek een pakje sigaretten te halen. Dan ontstaat in de mo tor zure damp die, doordat zo snel wordt gestopt, niet wordt afgezogen en verbrand. Dat veroorzaakt corrosie in de mo tor en tast de kwaliteit van de olie aan. Het zuur reageert met de toevoegingen (dopes) in de olie die op den duur zijn wer king verliest". Volgens De Groot speelt zelfs dat probleem niet meer als de motor maar een paar minuten langer blijft draaien, dan zijn de zure dampen al verdwenen. Dat soort gebruik is voor De Groot reden om zijn opmer kingen over olieverversen te nuanceren met de opmerking: „Ik zeg niet dat mensen nóóit nlie hoeven te verversen. Maar ie moet het alleen doen als het nodig is, als de olie niet meer smeert". Belangrijk daarbij is wel dat de juiste olie in de motor is ge gooid. Volgens De Groot komt het nog weieens voor dat gara ges de verkeerde olie (bijvoor beeld versnellingsbakolie) in een motor gooien, hetgeen rampzalige gevolgen kan heb ben. Garagehouders zouden nogal eens geneigd zijn duur dere olie op de rekening te zetten dan daadwerkelijk is gebruikt. Zijn opmerkingen in die richting, gebaseerd op een onderzoek van een Duits auto blad, riepen tijdens de televi sie-uitzending al direct enkele telefoontjes op van (oud-)mon- teurs. Zij hadden jarenlang op drachten van die strekking ge had van hun baas en die ook uitgevoerd. De Groot adviseert consumen ten dan ook aan te dringen op verklaringen van garagehou ders dat bepaalde oliesoorten ook echt gebruikt zijn. Dat kan ellende bij garantieproble men voorkomen. Controle achteraf is voor een leek on mogelijk. Ook al uit een Duits autoblad trekt De Groot een test te voorschijn waarin een Volks wagen Golf 50.000 kilometer werd gebruikt zonder olie of oliefilter te vervangen. Het blad, dat de Golf op een vrij woeste manier gebruikte, con stateert aan het slot van de test dat de slijtage achterbleef bij de verwachtingen en dat de auto zuiniger reed dan gelijk soortige exemplaren waarvan de olie wel werd ververst. Filter lek De Groot zegt zelf met zijn ei gen wagenpark soortgelijke er varingen te hebben. Onder die wagens bevindt zich een BMW van 13 jaar oud die 300.000 ki lometer reed zonder dat de olie ooit werd afgetapt. Wel werd steeds zorgvuldig op het niveau gelet en moest het fil ter worden vervangen toen het was gaan lekken. Hoewel De Groot ervan over tuigd is dat zijn vinding een ernstig milieuprobleem (mil joenen liters afvalolie en -fil ters per jaar) kan beperken, heeft hij zelf weinig vertrou wen in dat hij erg snel rijk zal worden van zijn vinding „Oil Monitor System". „Daarvoor is het denken over olieverversen veel te diep geworteld". RUDOLF KLEIJN it valt deze week nog wel i maar ik verwacht dat /lende week een groot (al katten en honden f het asiel worden ge- tht. Ze worden gevonden vreemdste hoeken van id. En altijd ver van vertelt asielhouder hal over de last die de n in deze tijd van het van het vuurwerk heb- „Het is en blijft altijd probleem. Als de dieren vuurwerk schrikken, ten ze mijlenver weglo- De dieren binnen hou- is een goede manier om e beschermen tegen het eld van buiten. Maar lukt dit niet en zijn de 'en weg voor je het iieren die momenteel in asiel logeren zullen er zoveel last van hebben, blijft hier aan de Bes- an vaak erg rustig", al- fde asielhouder. Dat is gelukkig voor de twee r Wekelijks verschijnt in de Leidse Courant de rubriek „Hond zoekt huis In deze rubriek wordt een hond (of soms ook wel een kat) beschreven, die in het asiel ver blijft. De in deze rubriek beschreven dieren zijn óf ge vonden, óf door hondenbezitters naar het asiel gebracht. Ze worden om uiteenlopende redenen afgestaan, vaak begrijpelijke, maar soms ook volslagen onzinnige. De in „Hond zoekt huis" beschreven dieren zijn alle gezond, hebben een wormenkuur ondergaan en zijn volledig in geënt. Tegen betaling van 95 gulden (inclusief dieren- paspoort) en 45 gulden voor katten zijn ze af te halen. Dit geld komt ten goede aan zwerfdieren. Adres: Nieuw Leids Dierenasiel, Besjeslaan 6b, Leiden, tel. 411670. Ge opend: di, vr 10-12,14-17 u; wo, do 14-17 u; za 10-12,14-16 u, zo en ma gesloten. Beertje en Ramses komen uit hetzelfde nest. hondjes Beertje en Ramses. Zij zijn al erg in de war. „Deze lieve dwergkezen zijn in de war geraakt doordat ze steeds maar weer naar het asiel werden gebracht en la ter weer werden opgehaald. De bazin was niet helemaal in orde waardoor ze de ene week goed werden verzorgd en de andere week werden verwaarloosd", zegt de asiel houder. Nu is er echt afstand van ge daan en zijn de dieren voor goed naar het asiel gebrachi. „Ik hoop echter dat ze hier snel vandaan kunnen en bij een liefdevolle baas of bazin terecht komen. Dat hebben ze nu nodig". Beertje en Ramses zijn bei den ongeveer twaalf jaar oud. Volgens Gottschal ko men ze uit hetzelfde nest. Het zou daarom leuk zijn als de dieren bii elkaar kunnen blijven. De dwergkezen heb ben in het asiel een kuur ge had om weer een beetje aan te sterken. „Ze waren erg mager toen ze hier de laatste keer gebracht werden. Nu zien ze er veel beter uit. Ze zijn heel lief en hangen ook erg aan elkaar. Deze twee broertjes zijn gehoorzaam", vertelt Gottschal. Beertje en Ramses zijn bruin van kleur en hebben een dikke vacht. „Het zijn klei ne hondjes met een goed ka rakter. Kortom een leuk stel om in huis te hebben", aldus de asielhouder. Hummeltje en Miepie Hummeltje is met Miepie diezelfde zaterdag dat ze in deze kolommen werden ge noemd, door een nieuwe baas opgehaald. Zelfs deze FOTO. TEJO RINGERS week werd er nog voor hen gebeld. „Het zijn mooie kat ten", zegt de asielhouder. „Hummeltje was ondanks zijn manke pootje een leven dig beest. Zulke lieve en ge zellige dieren wil iedereen wel hebben. Dat bleek uit de vele telefoontjes naar het Leids dierenasiel. Een goede baas hebben ze in ieder ge val gevonden en dat is het belangrijkste". Dit handige rekje voor uw oude kranten is voor u, wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. Als het rekje vol is, maakt u er met behulp van het touw in één handbeweging een handig pakketji van. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Stuur de bon vandaag nog - kosteloos - aan ons op. Nol I Nas Noteer als nieuwe abonnee ingaande. Naam Adres Postcode/plaats Tele)oon:(voor controle bezorging Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per maand automatisch betalen f23,74 kwartaal acceptgiro f70,93 Stuur als dank de krantenhanger naar Naam:Voorletters: Adres: Postcode/plaats Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer I 998, 2500 VD Den Haag (postzegel betalen wij). I -f*§#r\jNzi

Leidse Courant | 1987 | | pagina 13