Akkoord over caoin kleinmetaal I Bij loongolf is ingreep vereist 2 3 4 5 7 9 9 IJkwezen 11 Massale arrestaties in bezette gebieden onderden erminkte Ijken langespoeld p strand i'ilipijnen 7rouw overleeft [al van zes hoog Lutomobilist slaat etser in elkaar VEILING FLORA LUBBERS ONEENS MET DE KONING: Onderzoek naar pijpleiding voor aardgas in Noordzee VANDAAG 10 Woensdag 23 december 1987 79e jaargang no. 23995 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers, Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden. Postbus 112300 AA, tel. 071 122244. Voor abonnementen: 071 -313677. Giro 103003. Bank: Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hootdredacteur IJ. Hallewas, Chel-redacteur Wim Buijtenweg. Abonnementen (ind. 6% BTW) per maand f. 23,74 (aut. betaling), kwartaal f. 70,93, jaar f. 270,20. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6% BTW)I. 0,64 per mm, kleintjes I. 0,45 per mm. LATEN ISRAËL VEROORDELEN IN VEILIGHEIDSRAAD L AVIV/NEW YORK Het Israëli- leger lijkt een grootscheepse actie te begonnen tegen de haarden van on- t in de bezette gebieden. Vanmorgen t-r rden twee Palestijnse vluchtelingen- '9(npen van de buitenwereld afgesloten zouden volgens Israëlische media mas- e arrestaties zijn verricht onder Pales- ien, die worden verdacht van het aan- :hten van het nu al twee weken duren- geweld |t Israëlische leger sloot vanmorgen het chtelingenkamp Dheishe bij Bethle- ii af met vaten cement en prikkel- jad. Ook het kamp Jabaliya in Gaza rd met prikkeldraad afgesloten om de voners binnen te houden. Gisteren rd in dat kamp een 17-jarige jongen doodgeschoten door Israëlische soldaten. Hij was het 22e slachtoffer van de huidige golf van geweld. Volgens het dagblad Hadashot zijn van nacht in de bezette gebieden tientallen mensen in hechtenis waren genomen. De autoriteiten hebben de arrestatie van hon derd Palestijnen bevestigd. Maar volgens onbevestigde berichten zijn minstens 1.000 mensen opgepakt. Een hooggeplaatste bron zei tegen de Je rusalem Post: „Waar de wet ons toestaat te arresteren, zullen wij arresteren. Waar wij mogen deporteren, zullen wij deporte ren. Er zal geen genade worden getoond". De Israëlische wet biedt de mogelijkheid in bezet gebied preventieve arrestaties te verrichten en verdachten zonder enige vorm van proces tot een half jaar gevan gen te houden. Ook kunnen Palestijnen zonder pardon het land uit worden gezet. De acties van vanmorgen maken duidelijk dat Israël zich niet veel aantrekt van de uitspraak van de Veiligheidsraad van de VN van gisteravond. Doordat de VS zich van stemming onthielden, werd het Israë lische optreden tegen de demonstranten in de bezette gebieden indirect veroor deeld. Arabische diplomaten noemen de stemonthouding van de VS in de V-raad een overwinning voor de Palestijnse zaak. Volgens Israël is de resolutie „een grote vergissing" en wordt steun gegeven „aan degenen die geweld als doel beschouwen". Pagina 5: Israël niet opgewassen tegen haat en woede op Gazastrook. Haven Rotterdam wint belangrijke slag ROTTERDAM - De Rotterdamse haven heeft een belangrijke overwinning op zijn concurrenten geboekt. De Amerikaanse containerrederij Sealand heeft toegezegd zijn containeroverslag in het Rotterdamse overslagbedrijf ECT voor de duur van twin tig jaar voort te zetten. Met deze principetoezegging is een einde ge komen aan maanden onzekerheid. De direc te verliezers zijn de Belgische havens Ant werpen en Zeebrugge, die eveneens hun zinnen op dit grootste container-contract ter wereld hadden gezet. Het contract is van le vensbelang voor ECT, het grootste containe roverslagbedrijf ter wereld. Een derde van de omzet van ECT is afkomstig van Sea land. Pagina 6: Sealand blijft bij Rotterdam. Wolkenvelden en droog. Mini mumtemperatuur omstreeks 2 graden. Middagtemperatuur ongeveer 5 graden. Matige zui den wind. Zon op: 08.48, onder: 16.31; hoog water Scheveningen: 05.33 en 17.39; laag water: 0.53 en 13.25. Nieuwjaarsdag duurt een seconde langer DELFT - Nieuwjaarsdag duurt een seconde langer, want dan moet men van de Dienst van het IJKwe- zen in Delft, die de juiste tijd bijhoudt, de klok even terugdraaien. Het hele nieuwe jaar is dit keer extra lang, omdat er naast deze ene schrikkelse- conde ook nog een schrikkeldag (29 februari) bij komt. Na de feestelijke inluiding van het nieuwe jaar, volgende week vrijdag, moet de klok 's nachts om één uur een seconde terug. Men kan de klok natuurlijk ook een seconde stilzetten om in de pas te blijven. De afgelopen jaren draait de aarde steeds langza mer, zodat de dagen langer worden. Om ervoor te zorgen dat onze tijd in overeenstemming blijft met de zonnetijd wordt af en toe een seconde aan de dag toegevoegd. De laatste keer dat dit gebeurde was op 1 juli 1985. Pagina 3: Aarde draait haar rondjes niet hele maal constant *0^ ,NILA Terwijl honder lijken, onherkenbaar door idwonden en haaiebeten itranden van Filipijnse ei- len aanspoelen, is het zoe- naar overlevenden van de inken veerboot Dona Paz idaag zonder animo voort- •t. Gisteren werd nog een •-jarige jongetje, dat zich vastgeklampt aan een stuk it, levend door een visser- uit zee opgepikt. Red- gsploegen rekenen er niet meer overlevenden te vin- Hartverscheurende tafe- in spelen zich nog elke dag inder de nabestaanden, die het kantoor van de rederij hopig de passagierslijsten ;zen. Daarentegen vormt aanspoelen van de lijken groot probleem voor de iers op het eiland Mindoro. weten niet goed wat ze met lijken moet doen. „Wij heb- de autoriteiten op de 3gte gesteld, maar er komt mand", aldus het dorps- ifd van Masaging waar dor ingen 27 lijken vonden. na 5: Vergeefse zoek- I jiht naar slachtoffers MÊÊÊZÈIÊÊÊKÊÊÊÊBÊÊKË LOONSVERHOGING VAN 1 PROCENT RIJSWIJK - Vakbon den en werkgevers in de metaalnijverheid (de z.g. kleinmetaal) heb ben vannacht een prin cipe-akkoord bereikt over een nieuwe cao voor de 240.000 werk nemers. Het akkoord voorziet ondermeer in een loonsverhoging van 1 procent per 1 april 1988. Verder wordt de vut voor werknemers van 59 jaar en ouder verlengd tot 1 juli '89. De vak bonden hebben wat betreft verdere ar beidstijdverkorting bakzeil moeten halen. Ook tot in het holst van de nacht onderhandeld over een nieuwe cao in de me taalindustrie (200.000 werknemers). Maar daar kwamen vakbonden en werkgevers er nog niet uit; doorgaans komt het over leg in de grootmetaal eerder tot resultaat dan in de kleinmetaal en daarmee wordt het beschouwd als trendsettend voor het ove rige cao-overleg. Het over leg in de metaalindustrie zal '20 januari '88 worden voortgezet. De nieuwe cao in de me taalnijverheid moet een looptijd krijgen van een jaar. Verder is er voorzien in een reeks (scholings- )maatregelen die er op ge richt zijn om meer jonge ren, vrouwen en werklo zen in dienst te krijgen. Een studiecommissie gaat kijken naar de mogelijkhe den om een parttime vut regeling in te voeren bij de volgende cao. Op het punt arbeidstijdver korting wilde de Industrie bond FNV naar een werk week van 37,5 uur en de collegabond van het CNV in een tweejarig contract zelfs naar een 36-urige werkweek. Die eisen heb ben het niet gehaald, maar wel ziin de vakbonden er in geslaagd de verslechte ringen die de werkgevers in petto hadden van tafel te krijgen. Dezen wilden terug naar een 40-urige werkweek en meer flexibi- teit. De bonden zijn bij de grootmetaal met dezelfde eisen de onderhandelingen ingegaan als bij de klein metaal. De metaalwerkge vers (FME) willen echter geen verdere arbeidstijd verkorting en ook de vut ter discussie stellen. 20 minuten in ijskoud water Na een hevige slippartij kwam deze wagen in het ijskoude wa ter terecht van een kanaal in Gardenerville in de Amerikaan se staat Nevada. Stephen Ed monds, negentien maanden oud, zat 25 minuten half onder water in de wagen bekneld voordat het lukte hem te be vrijden. Stephen ligt nu in kri tieke toestand in het zieken huis waar zijn eveneens ge wonde moeder en haar partner hem bijstaan. FOTO'S: AP 'HEN AAN DEN RIJN Een 69-jarige vrouw uit Alphen ift gisteren een val vanaf de zesde etage van een flat over- fd. De vrouw stond op het balkon van haar flatwoning aan de Ijantstraat op een keukentrapie haar ramen te zemen. Het >je stond op een 40 centimeter brede richel met daarlangs een linium leuning van ongeveer een meter hoog. De vrouw loor haar evenwicht en viel van ruim zestien meter hoogte, iken braken haar val enigszins. De vrouw is met breuken in onder- en bovenbenen, heup en bekken naar het Acade- h Ziekenhuis in Leiden gebracht. VOORJAAR MET TIENDUIZENDEN r JLOEMEN IN Bloemenpracht in weel derig groen Schitterend aangelegd met een prachtige waterpartij P Infostands met alles over H bloemen en planten in en e| om uw huis 22-27 DECEMBER 'agelijks 9 tot 17 uur. Toegangs- |rijs f 6.-. Kinderen tot 14 jaar, 5-plussers en CJP-houders f 4,-. 'foepskorting mogelijk. LEIDEN Een 22-jarige Lei- denaar werd gisteravond op de Uhlenbeckkade in Leiden ge schopt en geslagen door een automobilist, die vanaf de Boerhaavelaan heel dicht ach ter hem had gereden. De man liep een gescheurde oorlel op en schaafwonden in zijn ge zicht. Bovendien klaagde nij over pijn in zijn borst. De man was niet de enige weggebruiker die werd lastig gevallen. Een 31-jarige Leide- naar werd gisteren op de afrit Roelofarendsveen van rijks weg A44 (van Rotterdam naar Amsterdam) bedreigd door een nog onbekende automobilist. Deze had zich volgens de poli tie blijkbaar geërgerd aan het feit dat de Leidenaar voor hem reed op de linkerrijbaan en niet direct naar rechts ging. Bij de afrit stapte hij uit met de bedoeling de Leidenaar af te drogen, maar de Leidse au tomobilist zag kans weg te vluchten. Op de brug bij de Haven pro beerde een automobilist een 30-jarige fietser uit Leiden omver te rijden. Volgens de fietser reed de man recht óp hem af en kon hij de auto ter nauwernood ontwijken. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. (Van onze sociaal- economische redactie) DEN HAAG Als het matigen van de lonen - zoals afgelopen jaren nog steeds gelukt is - stokt, dan is een looningreep on ontkoombaar. Deze niet mis te verstane hint geeft premier Lubbers aan mi nister De Koning van so ciale zaken in een inter view met het weekblad Vrij Nederland. Lubbers en De Koning zijn daarmee tegenover elkaar ko men te staan, omdat De Ko ning herhaalde malen gezegd heeft geen voorstander van looningrepen te zijn. Naar de mening van de minister heeft de geschiedenis geleerd dat loonmaatregelen ontdoken worden zodat het effect meest al tegenvalt. Verder stelt hij zich op het standpunt dat werkgevers zich met name on der de huidige omstandighe den nog wel twee keer zullen bedenken voordat zij forse loonsverhogingen uitdelen. Hoge lonen jagen de prijzen omhoog, wat nadelig is voor de concurrentiepositie van het Nederlanse besdrijfsleven. Niettemin zegt Lubbers in het interview ervan overtuigd te zijn dat De Koning bij een loongolf ingrijpt. „Ik zou dat in zijn positie ook doen", aldus de premier. Hij voegt eraan toe „dat dat niet iets is op trots op te zijn, omdat het net zoiets is als het ontruimen van een zaal door de politie". Werkloosheid In hetzelfde interview geeft de premier opnieuw toe te opti mistisch te zijn geweest toen hij vorig jaar onverwachts zijn politieke lot verbond aan de daling van de werkloosheid tot een half miljoen in 1990. De snelheid waarin de werkloos heid wordt teruggedrongen valt Lubbers tegen. Hij zal niet uit de politiek stappen als het beoogde aantal van een half miljoen niet gehaald wordt. „Ik wilde de zaak in beweging houden, maar ik heb geen werkloze bedonderd. Het is een belasting voor me dat ik een getal genoemd heb. Ik er ken die fout". Minister De Koning maakte gisteren bekend 41,5 miljoen te willen uittrekken om de werk gelegenheid een extra impuls te geven. Het geld is vooral be stemd voor net organiseren van de eerder toegezegde, per soonlijke oriënteringsgesprek- ken met werklozen, die langer dan drie jaar zonder baan zit ten, om te komen tot een soort „persoonlijk werkplan". ASSEN - De Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) gaat met Petroland en DSM Aardgas zoeken naar moge lijkheden gezamenlijk in de Noordzee, vanaf het Neder landse continentale plat naar de kust, een pijpleiding aan te leggen voor de aanvoer van aardgas. In de zogeheten L- en F-blok- ken, ongeveer 120 kilometer ten noordwesten van Den Hel der zijn winbare gasvelden ontdekt. De NAM neeft dit vanochtend mede namens Pe troland en DSM Aardgas mee gedeeld. Het gaat in het bijzonder om de blokken F-15 waar Petro land boort en L-2 en L-15 van de NAM. In totaal gaat het om circa 50 miljard kubieke meter aardgas. De NAM en partners verwachten in de loop van volgend jaar met een definitief plan op tafel te komen, inclu sief de kosten en de plaats waar het aardgas aan land kan worden gebracht. De hele operatie wordt in to taal geschat op enkele miljar den guldens. Het samenwer kingsverband zal de kosten van de individuele offshore- activiteiten aanzienlijk druk ken. Een gezamenlijke pijplei ding zou verder de exploratie- inspanningen op het Neder landse deel van het continen tale plat kunnen intensiveren, aldus de NAM-woordvoerder. Het zogeheten F-3-project van de NAM komt met de plannen op losse schroeven te staan. De NAM wilde 12 miljard kubieke meter aardgas en zes miljoen kubieke meter aardolie in dit blok gaan winnen om het ver volgens via een 235 kilometer lange pijplijn in de Waddenzee naar de Ëemshaven in Gro ningen aan land te brengen. Daar zou dan een olie- en gas- scheidingsfabriek gebouwd moeten worden. Dit project werd twee jaar ge leden begroot op twee miljard gulden. Het zou 150 arbeids plaatsen opleveren. Het project is echter als gevolg van de lage olieprijs ruim anderhalf jaar geleden in de ijskast gezet. De Vereniging tot Behoud van de Waddenzee heeft zich altijd fel verzet tegen de aanleg van een dergelijke pijpleiding door de Waddenzee. Woordvoerder Bob Beets van de Waddenver eniging zegt in een reactie op de plannen van NAM, Petro land en DSM Aardgas „buiten gewoon blij" te zijn met het mogelijk niet doorgaan van het F-3-project. „Dit is het bes te nieuws van het hele jaar. We hebben ons rot geproce deerd tegen F-3". Volgens de vereniging zou een ongeluk in de Waddenzee daar het ecolo gisch milieu voor dertig jaar hebben uitgeschakeld. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Dinky Toy opnieuw in produktie LONDEN De Britse firma Matchbox gaat volgend jaar weer Dinky Toys maken. Zes iaar geleden werden de fabrie ken in Groot-Brittannië geslo ten en daarbij kwam een einde aan de produktie van het we reldberoemde metalen speel goedautootje. De nieuwe gene ratie autootjes komt nu echter uit Azië, waarschijnlijk uit een fabriek in Macao. Verzame laars betalen inmiddels op vei lingen bij Christie en Sotheby tienduizenden guldens voor de oude modelletjes. (ADVERTENTIE) Op donderdag 24 en 31 december zijn onze kantoren 's middags om 16.00 uur GESLOTEN Direktie Sijthof Pers UTRECHT - Een vuurwerk- bom heeft gisteravond voor zeker 30.000 gulden schade aangericht aan het kinderte huis „De Stuw" in Utrecht. De bom ontplofte omstreeks acht uur en zorgde voor vernielde ruiten, luifel en deuren. Door de ontploffing werd niemand gewond. 16 PAGINA'S Kardinaal Alfrink slaagde erlnte veranderen Minister gelast onderzoek naar vrijlating verdachten Hanggliders en ballonnen zitten City Airport in de weg Slachtoffers mijden nog altijd „Vallei des Doods' Ron Boudrie voelt zich nog lang niet afgedankt Leidse EHD gaat over In particuliere handen Surinaams echtpaar huldigt personeel Leids ziekenhuis Verontreinigd slib mogelijk toch in Braassemermeer Zilveren Kruis In Noordwijk breidt uit EXTRA 8 pagina's Morgen extra: Kerstbijlage en radio en tv-gids voor de komende feestdagen Laten we wel wezen: we kannen niet buiten het ij- kwezen. Al was het alleen maar om af en toe de klok een seconde terug te zetten. Dat vindt onze overheid ook, al zou men er - wat de kosten be treft - liever van af willen wezen. Maar nu blijkt, dat de privatisering, zoals het afstoten van over heidstaken tegenwoordig zo mooi heet, voorlopig niet doorgaat. Pas over een maand of vijf, in elk geval voor 1 juni, komt er wat van. Dat het nu nog niet lukt, zit hem in het ontbreken van een cao. De collectieve arbeid, het ijken dus, is er wel, maar de overeenkomst nog niet. Dat komt nog wel goed, maar het duurt even. Wilt u dit als lezer van de Leidse Courant straks meemaken, dan moet u on derstaande bon eens invullen. De eerste veertien dagen hebt u dan alvast gratis te pakken. Daarna, zo geloven wij, zult u vast met een definitief abon nement de koning te rijk wezen. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar. de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd. CcidócGoirtmit

Leidse Courant | 1987 | | pagina 1