Slib mogelijk toch in Braassemermeer Liefde voor Harmonie bestaat honderd jaar BOETES EN CEL VOOR VEENSE RELSCHOPPER! LEIDEN OMGEVING CeidaeSotntwi Nieuwveen verkoopt tennispark aan club Eremedaille in zilver voor Piet Verhaar Kerstcross bij Meerbur Verplicht parkeren aan Miening twijfelachtig WOENSDAG 23 DECEMBER 1987 PAGINA NIEUWVEEN De Nieuw- veense raad heeft gister avond besloten het plaatselij ke tennispark in particuliere handen over te laten gaan. In september was renovatie al uitgesteld, omdat het colle ge alsnog wilde overwegen tot aanleg van kunststofba- nen in plaats van de eerder overwogen gravelbanen over te gaan. „Dat kwam als een complete verrassing", aldus de heer R. Hartmann, voorzitter van de tennisvereniging. Uit de daaropvolgende ontwikke lingen heeft het college voor gesteld tot privatisering over te gaan. De tennisvereniging dient in vijf jaar 87.500 gul den aan de gemeente te beta len. Een punt van discussie is de 12.500 gulden die de vere niging minder van de ge meente krijgt. Doordat de ge meente de erfpacht op zich neemt en af wil van de schuld heeft deze de 25.000 gulden gehalveerd. Hart mann vindt dit geenszins reëel. „Andere verenigingen betalen ook geen erfpacht aan de gemeente, dit is een zaak van de gemeente zelf", meent hij. Gemeente Belangen verbaas de zich erover dat er „plotse ling sprake is van privatise ring. „Mijn inziens berust dit voorstel op een meningsver schil tussen de tennisvereni ging en de wethouder van openbare werken. GB zal hier echter zijn fiat verlpnen want verder uitstel van re novatie is onverantwoord", aldus de fractievoorzitser van GB, mevrouw J. van Amelunxen. In tegenstelling tot het CDA kon GB zich niet vinden in het tweede deel van het voorstel, dat in houdt dat wanneer de alge mene ledenvergadering zich tegen de privatisering uit spreekt de gemeente over gaat tot aanleg van kunst- stofbanen en niet de split-ce- ment banen die de tennisver eniging verkiest. De wethouder van welzijn, de heer J. Franssen merkte in de eerste plaats op dat goed functioneren van een vereniging van primair be lang is. „Privatisering zie ik eerder als een geruststelling dan als een verarming", meende Franssen. OUDE WETERING Piet Verhaar (66) uit Oude Wete ring is het afgelopen weekein de door burgemeester A.H. Meerburg verrast met de ere medaille in zilver verbonden aan de orde van Oranje Nas sau. De heer Verhaar kreeg een grote receptie in Restau rant De Woelige Baren aange boden door zijn werkgever, de Kaagse jachtenbouwer Van Lent, wegens veertig jaar trou we dienst. Verhaar trad in 1948 op 26-ja- rige leeftijd in dienst van Van Lent als scheepstimmerman. Vrij snel werd hij assistent voorman. In 1970 werd hij aangesteld als voorman over eerst dertig, later vijftig scheepstimmerlieden. Gedu rende zijn veertigjarige dienst verband heeft hij gewerkt aan het aftimmeren van tal van luxe motoijachten. In de be ginjaren waren dat schepen van ongeveer tien tot hooguit twintig meter lengte, maar de laatste tijd worden uitsluitend jachten van veertig meter of langer gebouwd. Verhaar zorgde voor de werkverdeling van de eigen timmerploeg en van rond de twintig ingehuur de krachten. Voorts contro leerde hij het bij andere be drijven uitbestede werk. Me nig reisje naar het Middelland se Zeegebied viel Piet Verhaar ten deel als er garantiewerk op reeds afgeleverde jachten moest worden gecontroleerd. Overigens behoorde het ook tot zijn taak om hout te keuren en aan te kopen. Over de in richting van de luxe jachten hield hij contact met de op drachtgever en dienst naaste familie. Twee jaar geleden is Verhaar begonnen met het geleidelijk overdragen van zijn werk aan zijn opvolger, Alfred van Zan ten. DEN HAAG/WOU- BRUGGE/LEIMUIDEN Het verontreinigde slib uit Wassenaar zal in het uiterste geval toch in het Braassemermeer worden gestort. De pro vincie Zuid-Holland weet zich geen raad meer met de 5.000 kubieke meter met kwik verontreinigde bagger die nu tijdelijk is opgeslagen bij de Neder landse Betonmaatschappij in Schiedam. Het slib kan daar niet blijven, maar een andere oplossing is nu nog niet voorhanden. Het provinciaal bestuur wordt jaarlijks geconfronteerd met ongeveer 100.000 kubieke me ter verontreinigd slib, dat uit vervuilde waterbodems wordt gebaggerd. Sinds het Braasse mermeer na acties van mi lieugroepen aan het begin van deze maand als stortplaats voor sterk verontreinigde bagger is weggevallen heeft de provincie geen enkele defi nitieve opslagplaats meer over. Naar aanleiding van problemen rond het Wasse- naarse slib besloot de provin cie begin december de regels rond het storten van bagger in de zandwinput in het Braassemermeer bij te stellen. De uit 1984 stammende nor men zijn volgens het provin ciaal bestuur verouderd. Tijdens de vergadering van de statencommissie vr mi lieubeheer werd deze week afgesproken dat er over twee maanden meer duidelijkheid moet zijn. Tot die tijd zal elke stortaanvraag door gedepu teerde Van der Vlist worden bekeken. Desnoods zal toch in het Braassemermeer mogen worden gestort. De provincie verwacht niet binnen twee maanden een definitieve op lossing te vinden. Het is zeker niet de bedoeling dat Schie dam een permanente opslag plaats wordt. Op de langere termijn zijn er wel mogelijk heden: Zuid-Holland krijgt over ongeveer een jaar een ei gen stortplaats bij Moerdijk. ZOETERWOUDE Twe Kerstdag wordt bij de Zoen woudse voetbalverenij SI Meerburg traditiegetrouw in kerstcross gehouden. Het sj ei takel vindt voor de zestieic achtereenvolgende n plaats. Start en finish zijn hoogte van het clubhuis de Rijndijkse voetbalclub, één uur zal het startschot li jt ken voor de kerstcross vijf en tien kilometer. De bij Meerburg is voor veler langzamerhand een vast derdeel van het kerstfe" Vanaf 12.00 uur kan menL ter plekke inschrijven, gens voorzitter R. Hogeneli een bijzonder mooi en selec parkoers uitgezet. Naast e" ten die echt voor de sntj tijd strijden zullen de meeT toch het deelnemen belanj ker vinden dan het wini Iedereen die de afstand brengt komt in aanmerl voor een herinneringsmed le. Het inschrijfgeld bedr, 2,50 voor de jeugd tot 17 Personen van 17 jaar en on betalen vier gulden. Als t verdedigers op de 10 kilom komen aan de start Caro Rijkelijkhuizen uit Hoogni en Kees van Klink uit N werbrug. ROELOFARENDSVEEN Het oudste lid van de Rooms Katholieke Zuid- hollandse Bond van Har monie- en Fanfaregezel schappen viert in 1988 het honderdjarig bestaan. Deze unieke eeuweling is de Veense Muziekvereni ging Liefde voor Harmo nie. Een vereniging die zo'o lang en ongetwijfeld nog veel langer leven be schoren is, moet een inte ressante historie hebben, zo was de overtuiging van bestuur en leden. Zij von den in Fon Zwartelé ie mand die bereid was veel speur- en sorteerwerk te verrichten om tot een des kundig samengesteld fraai jubileumboek vol histori sche anekdotes en foto's te komen. Alle bewoners van Roelofarendsveen krijgen binnenkort gratis een exemplaar. ueze toio wera tien jaar geieuen dij nei uu-jarig oesiuan gemaasi. tm unuormen zijn uh uc ucgiiijaien. Lezers zullen er veel van vroeger in lezen en herken nen. Zo blijken de oprichters en stuwende krachten uit de beginjaren van Muziekvereni ging Liefde voor Harmonie de vader en grootvader van oud burgemeester J. Wagenaar te zijn. Grootvader Dirk Wage naar financierde samen met N. Hoogenboom, T. de Jong en C. van Berkel de eerste instru menten. Per praam, gesleept door een beurtschap, voeren ze honderd jaar geleden naar Amsterdam om er tien muziekinstrumenten te kopen. In het eerste jaar van het be staan van Liefde voor Harmo nie bestond de vereniging meteen al uit dertien mensen. Reeds in 1890 gaven zeven muzikanten met een echte Liefde voor Harmonie-pet op, hun eerste uitvoering. Een jaar later al bleek de grote behoef te aan muziek in Roelofa rendsveen. De fanfare musi ceerde bij tal van gelegenhe den. Hun roem bereikte ook Rijnsaterwoude, waar een hardzeilwedstrijd muzikaal werd opgeluisterd. Kastekort Van 1905 tot 1930 was Veiling- directeur N. Wagenaar, zoon van een van de oprichters, de stuwende kracht van de mu- De muzikale familie De Jong uit Roelofarendsveen. Linksboven grootvader De Jong, het oudste lid van de vereniging. F0T0,S; pR ziekvereniging. Hij leidde de fanfare 25 jaar lang als diri gent. Bovendien was hij gerui me tijd penningmeester en soms ook voorzitter. Van eventuele kastekorten maakte hij geen punt, want Wagenaar paste wel uit eigen zak bij. De repetities vonden jarenlang plaats in een aan zijn woning gebouwde zaal. De zesde dirigent van Liefde voor Harmonie was weer een bekende Veender, namelijk de heer J.M. Nieuwint, hoofd van de Ignatiusschool. Hij dirigeer de van 1950 tot 1956. De heer Zwartelé heeft in oude notulen gevonden dat Nieuwint veel energie heeft gestoken in het bijbrengen van discipline bij de muzikanten. Zo hield hij er niet van dat men bij het mars- lopen rookte, pruimde, om keek, achterstevoren liep of gauw ergens anders heen hol de. Het was Nieuwint, die de aanschaf van uniformhemden en petten stimuleerde. Zijn opvolger was de in Roelo farendsveen zeer bekende mu zikant de heer G. Kuipers. Van 1956 tot 1960 hanteerde hij de dirigeerstok als eerste dirigent. In de jaren ervoor en erna deed hij dat ook, want toen was Kuipers plaatsver vangend dirigent. Hij werd op gevolgd door J.L. Cornelissen, die een afgeronde conservato riumopleiding op zak had. Cornelissen is jarenlang lid ge weest van de Koninklijke Mi litaire Kapel, waar hij de nodi ge ervaring opdeed die trouw werd doorgespeeld aan Liefde voor Harmonie. Cornelissen leidde de Veense muziekvere niging in totaal 24 jaar. Onder zijn leiding bereikte Liefde voor Harmonie op concoursen het hoogst haalbare, namelijk de ere-afdeling. De opvolger van Cornelissen is de huidige dirigent, Bauke Schut. Ook deze is niet de eer ste de beste. In 1985 werd Schut bijvoorbéeld finalist en prijswinnaar op het Interna tionale Dirigentenconcours, georganiseerd door het Wereld Muziek Concours in Kerkrade, alwaar hij tijdens het slotcon- cert de Koninklijke Militaire Kapel dirigeerde. Drumband Sinds 1956 bestaat Liefde voor Harmonie echter niet meer al leen uit een fanfare, maar ook uit een niet minder succesvolle drumband/Jachthoornkorps ondër leiding van de Leide- naar Ben van der Pluym. In 1985 werd daar nog een derde onderdeel aan toegevoegd, na melijk het Jeugdorkest onder leiding van MAVO-leraar N.J. Lustberg. De leden van het Jeugdorkest krijgen muziekles en tevens leren zij van het be gin af aan om samen te spelen met anderen. Eigenlijk bestaat het veelzijdi ge Liefde voor Harmonie uit nog een onderdeel, namelijk de blaaskapel Die Blumenlan- der Musikanten, die eigenlijk De Spootbuiken heten. Deze blaaskapel is opgericht in 1968 door onder meer de al ge noemde G. Kuipers. Diens taak als dirigent is in 1982 overgenomen door zijn zoon Jan, die de dirigeerstok twee jaar later doorgaf aan Peter van Emmerik. Het oorspron kelijke repertoire van carna valskrakers en andere feest muziek is tegenwoordig uitge breid met vrolijke Egerlander- en Tsjechische blaasmuziek. Echte uniformen voor de le den van Liefde voor Harmo nie werden pas in 1965 aange schaft. Een speciaal comité zorgde toen via loterijen en andere acties voor de aanschaf van niet alleen uniformen, maar ook instrumenten. Pas bij het negentigjarige bestaan van Liefde voor Harmonie in 1978 werden de muzikanten getooid in de bekende groen- met-gouden uniformen. Deze destijds bijna zestigduizend gulden kostende uitmonstering werd grotendeels gefinan- cieerd met een ludieke ver koop van oude uniformen aan bedrijven en particulieren bin nen en buiten Roelofarends veen. Als repetitieruimte werden in de afgelopen honderd jaar maar liefst negen verschillen de lang niet altijd even ideale lokaliteiten gebruikt. Het ene lokaal was volgens het jubi leumboek zo donker dat men de muzieknoten niet kon le zen, in de andere zaal was het berekoud en weer elders zat men als haringen in t Er waren nog meer aan sommige oefenruimtes stonk het in het ene zaaltjl in een ander wemelde hetl1 de vlooien. Gelukkig kenlf huidige oefenlokaal in lengemeenschap Alken!' geen van die vroegere len. De financiën bij Liefde r' Harmonie zijn vooral P 1971 goed geregeld dankzf jaarlijkse „gouden" carnar feesten in de Veense veif Hiervoor verzet de Evenen tencommissie, bestaande r Niek van Ruiten, TheoP Veen, Nico Dobbe en Johf1 Jong, bergen werk. Uiter'r was Liefde voor Harmony, ook niet zonder de tal' plaatselijke sympathiesaij die als donateur het nodig' dragen. Liefde voor Hard telt momenteel rond de 12r den, die vaak bij meer dair. onderdeel van de muziek^ niging zijn betrokken, den geven soms zelf int dueel muziekles buiten d petities om, maar de ging heeft ook eigen val| krachten. Veertig leden^j jonger dan zeventien waarvan het jongste lid[u geen tien jaar oud is. Der ste muzikant is de zevf jaar al gepasseerd. ELLEN VERHF; ZOETERWOUDE Het is twijfelachtig of het verplicht laten parkeren van vrachtwagens op het parkeerterrein aan de Mie ning in Zoeterwoude-dorp wel in overeenstemming is met het bestemmingsplan. Tot die conclusie komt het gemeenteraadslid T. Ringersma (Progressief Zoeterwoude). Omdat de jdirect omwonenden van het parkeerterrein aan de erg veel overlast hebben van de vrachtwagens stelt de heer Rin gersma voor nog eens na te gaan of er soms mogelijkheden zijn om op andere plekken vrachtwagens te laten parkeren. „Te denken valt aan plekken voor één of twee vrachtwagens die dan op kenteken vergunning krijgen daar te parkeren. De over last wordt dan verspreid maar is wel onder controle", zo stelt Ringersma die gelijktijdig enkele suggesties doet van lokaties die volgens hem best in aanmerking zouden kunnen komen voor vrachtwagens. Naast het huidige terrein van de firma Onderwater aan de Mie ning kan gedacht worden aan sportcomplex Haasbroek, de Keerweer, de Klaverhal en het begin van de Loethe. Op deze laatste lokatie was overigens al eerder ruimte voor vrachtwa gens. Wellicht zijn er nog meer lokaties en mocht dat niet vol doende zijn dan is er ruimte genoeg op het industrieterrein, stelt Ringersma. DEN HAAG/ROELOFA- RENDSVEEN/OUDE WETE RING Zes jongemannen uit Roelofarendsveen, in leeftijd variërend van 19 tot 22 jaar, zijn gisteren door de Haagse politierechter mr. Mulder ver oordeeld tot straffen uiteenlo pend van twee weken onvoor waardelijke gevangenisstraf tot èen geldboete van driehon derd gulden. Zij hadden een belangrijk aandeel in het spoor van vernielingen dat een grote groep relschoppers tijdens de nieuwjaarsnacht- achterliet in Oude Wetering en Roelofa rendsveen. De totale schade bedroeg 33.500 gulden. Eén verdachte werd vrijgesproken. Bij het bepalen van de straf maat liet de rechter zwaar meewegen dat verdachten, die deel uitmaakten van een groep, van zo'n 200 relschoppers, het dorp tijdens de jaarwisseling meerdere angstige uren had den bezorgd. „Als een soort plaag zijn de verdachten over de gemeente heen gegaan", zei Mulder. „Zo'n golf van inci denten mag nooit meer gebeu ren". De relschoppers lieten de be wuste nacht „een spoor van vernielingen" achter, zoals of ficier van justitie mr. Klopper het uitdrukte. „Het hele dorp werd op stelten gezet. Men spreekt er nu nog over. Helaas wordt deze zaak nu pas behan deld en kan deze mensen om die reden geen huisarrest worden opgelegd. Dat zou een goede zaak zijn, want men houdt het hart vast voor wat dit jaar gebeurt". De, soms dronken, relschop pers verzamelden zich op ou- dejaarsvond op de Noordhoek. Om niet herkend te worden droeg een aantal een bivak muts. Een paar jongens schop ten op het Noordeinde met een voetbal de ruit in van een electro-technisch installatiebe drijf. Van een drogisterij wer den ook de ruiten vernield. Veel ernstiger was het in brand steken van de brug tus sen de Langeweg en de Schoolbaan, waar een aantal Veners autobanden op elkaar stapelde en een 20-jarige jon geman de brug met benzine besprenkelde. Hij was één van degenen die gisteren terecht stond. De officier noemde hem „één van de belangrijkste rad draaiers". De jongeman ver klaarde dat hij geen weerstand kon bieden aan de massahyste rie die onder de relschoppers zou zijn uitgebroken. Tegen de politie had hij gezegd dat de brandende brug „een mooi ge zicht" was. De reparatie kostte 5.600 gulden. Hij was ook be trokken bij het ingooien van de ruiten. De eis van de officier, 3 weken onvoorwaardelijke gevange nisstraf, noemde de raadsman van de verdachte „veel te zwaar". De politierechter ver oordeelde de jongeman tot zes weken gevangenisstraf, waar van vier voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Ook moest hij een boete van 1.500 gulden betalen en de schade vergoeden. „Alle gren zen van het redelijke zijn overschreden", motiveerde rechter Mulder. een paal ruiten van basisschool de Wegwijzer aan de Rem brandt van Rijnsingel had ver nield, werd veroordeeld tot een voorwaardelijke celstraf van twee weken met een proeftijd van twee jaar en een boete van 300 gulden. De scha de, een kleine 1.000 gulden, had hij al vergoed aan de school. Drie verdachten, een tweeling van 21 jaar en een 20-jarige Vener kregen een geldstraf van 500 gulden opgelegd en een voorwaardelijke gevange nisstraf van drie weken. Het drietal had vijf Tuiten inge gooid van de gymzaal van de LTS aan de Alkemadelaan. De schade bedroeg in dit geval 'ruim 7.600 gulden, die is ver goed door de verzekering^ kan de kosten op het du verhalen bij de burgei rechter. Het drietal hadL bomen uit tuinen getro| en tuinhekjes vernield. Een 20-jarige jongen werfj boete van 500 gulden opgr voor het ingooien van vijf ten van de gemeente^ plaats aan de Korte Goq° het vernielen van een f mast (kosten: 1.400 guldens moet ongeveer 1.100 gil vergoeden. Tenslotte weri 22-jarige stratemaker wo gebrek aan bewijs vrijgejt ken van het vernielen vajn winkelruit. ei Een aantal minderjarige^ dachten werden een hallh geleden al veroordeeld t<h voorwaardelijke tuchiil straffen. JUBILEUMBOEK SCHETST HISTORIE VAN VEENSE MUZIEKVERENIGING

Leidse Courant | 1987 | | pagina 10