Kerst '87: feest van luxe en uitgaan Klasse apart BINNENLAND Protest bejaarden Oudewater tegen sluiting tehuis Een bezoek aan nazi-utopie: kolonie Dignidad Koopvaardij wil marine-bi jstanc Werkende jongeren uit wa-polis ouders 30 JAAR RENTEVA HYPOTHE NU 7,5% Ccidae Sou/iant DINSDAG 22 DECEMBER 1987 PAGIN1 Eis: geldboete voor Van der Valk ARNHEM Tegen A.G. van der Valk, eigenaar en directeur van het gelijknamige motelconcern, heeft het gerechtshof in Arnhem gisteren een geldboete van vijf tienhonderd gulden geëist. Vol gens de procureur-generaal me vrouw mr. W. Sorgdrager heeft Van der Valk zich niet gehouden aan de verplichting om een aan tal bosterreinen in de omgeving van zijn motel in Arnhem met bomen te herplanten. De motelei genaar kreeg drie van die geval len, die dateren uit 1971 en 1981, ten laste gelgd. Het gerechtshof doet 4 januari uitspraak. De la Courtprijs voor historicus Scheffer AMSTERDAM De Koninklijke Nederlandse Akademie van Weten schappen in Amsterdam heeft de Jo- han de la Court-prijs 1987 toegekend aan de pershistoricus dr. H. Scheffer. De prijs bedraagt 25.000 gulden. De Pieter de la Court-prijs, een even groot geldbedrag, gaat dit jaar naar de taalkundige en antropoloog dr. C. Dubelaar voor zijn werk op het ge bied van rotstekeningen, neger- sprookjes en Afakaschrift in Surina me. Het is voor het eerst dat de De la Court-prijzen, ingesteld op initiatief van het ministerie van onderwijs en wetenschappen, worden toegekend. UTRECHT Tweehonderd bejaarden en hun (klein)kinderen uit Oudewater hebben giste ren voor het Utrechtse provinciehuis gede monstreerd tegen de plannen om zeker een van de twee bejaardentehuizen daar te sluiten. De provincie Utrecht wil de komende jaren 875 plaatsen in bejaardenoorden sluiten en daarvan moet Oudewater er 122 inleveren. Nu heeft Oudewater nog tweehonderd plaatsen, verdeeld over twee tehuizen. De bejaarden uit Oudewater zijn woedend over de provincie plannen omdat in de omgeving verzorgings huizen met in totaal 120 plaatsen gebouwd worden. Vewin vraagt NS te stoppen met onkruidverdelger RIJSWIJK - De Vereniging van waterleidingbedrijven in Neder land (Vewin) heeft de Neder landse Spoorwegen verzocht het giftige onkruidbestrijdingsmiddel bromacil nergens meer langs de spoorbanen te gebruiken, ook niet daar waar het officieel nog wel is toegestaan. De waterlei dingbedrijven willen voorkomen dat de stof tot het grondwater doordringt, waardoor de water winning in gevaar komt. Onlangs bleek dat het giftige bromacil op verschillende plaatsen in het zui den, oosten en midden van het land in het grondwater zat. Woonruimte gevorderd via nepbrief AMSTERDAM Bewoners van een aantal buurten in Amsterdam hebben gisteren een nepbrief ontvangen met het verzoek woonruimte die niet effi ciënt wordt gebruikt zoveel mogelijk aan daklozen en woningzoekenden af te staan. De brief was ondertekend door wethouder Genet van volkshuisvesting. Het Amsterdamse stadhuis ontkent elke betrokkenheid met de brief. In de brief, die is geschreven op officieel briefpa pier van de gemeente, wordt verwezen naar telefoonnummers van een ambte naar en een advocaat. De advocaat ver moedt dat de brief afkomstig is uit kraakkringen. Politie vindt na overva veel goud terug WEERT - De politie heeft na een overval op een handelaar in Weert veel meer goud teruggevondei aanvankelijk was gemeld. Het gaat in totaal om tv kilo met een waarde van 600.000 gulden. Vrijdag op de autosnelweg Weert-Eindhoven een 53-jarige delaar in edelmetalen uit Valkenburg overvallen enkele gemaskerde overvallers. Het slachtoffer r daarbij licht gewond. De overvallers verdwenen n> auto van de handelaar. Die vertelde de politie di met twee „broodjes" goud ter waarde van 60.000 gi op weg was naar een bank in Amsterdam. Kort overval werd de auto van de handelaar in Budel gevonden. Vlakbij die auto vond de politie ook de tig kilo goud. Uit tactische overwegingen is toen m deeld dat slechts twee kilo goud was gevonden. De tie weet nog niet waarom de handelaar een fou aangifte heeft gedaan. TNO: schaatsen op kunst ijsbanen kan veel goedkoper APELDOORN Door energiebesparende maat regelen kan het schaatsen op kunstijsbanen veel goedkoper dan nu ge beurt. Onderzoek wijst uit dat er in totaal 50 tot 75 procent bespaard kan worden, oftewel honderd duizenden guldens per jaar. De energiebesparende maatre gelen zijn volgens TNO in Apeldoorn betrekkelijk een voudig en kunnen binnen en kele jaren Worden terugver diend. Enkele van die maatre gelen zijn: het witschilderen van de beton- of zandbanen, isolatie van de onderzijde van de baan en van de koelmiddel- leidingen, het plaatsen van schermen aan de binnen- en buitenrand van de ijsbaan, een hoog windscherm rondom de baan achter de tribunes, stra- lingsschermen tegen het pla fond in de hockeyhallen en de benutting van de koude uit het schraapijs. Maatregelen die geen geld kosten zijn bijvoor beeld: een dunnere ijsvloer, dweilen met kouder water en het ijs sectiegewijs opbouwen. In Alkmaar heeft men al on dervonden dat het sectiegewijs opbouwen van de ijsbaan energie bespaart. Daar werd de ijsbaan het afgelopen sei zoen in drie gedeelten inge vroren: elke nacht eenderde deel van het oppervlak. Als gevolg daarvan nam het gas verbruik voor het leggen van de ijsvloer af van 32.000 naar 15.000 kubieke meter. TNO denkt dat zelfs minder dan 10.000 kubieke meter aardgas nodig is om de ijsvloer te leg gen. Het komende schaatssei zoen gaat het onderzoekinsti tuut kijken naar mogelijkhe den voor het automatisch re gelen van de oppervlaktetem- peratuur van het ijs met be hulp van infrarood-camera's die boven het ijs bevestigd worden. Deining stoort berging Cason ROTTERDAM Golven van vijf tot zeven meter hebben het Nederlandse bergingswerk aan het gifschip Cason in Spanje gisteren onmogelijk ge maakt. De deining werd ver oorzaakt door enkele zware stormdepressies, die met wind kracht tien tot elf op grote af stand van de bergingslokatie over de Atlantische Oceaan passeerden, terwijl het bij de Cason vrijwel windstil was. De bergers van Wijsmuller en Smit-Tak kregen nog een tweede tegenslag te incasseren. Het water dat sedert de stran ding in de ruimen staat kan niet worden weggepompt om dat het schip op enkele plaat sen lek is. Oudere agent kijkt reikhalzend naar vut DEN HAAG - Veel oudere po- litie-agenten zullen gebruik maken van een eventuele vut- maatregel voor 55-jarigen en ouder. De politiebonden ACP en NPB hebben van hun leden veel verzoeken binnengekre gen om een dergelijke vut-re- geling na te streven. ACP- voorzitter Koffeman schat dat tussen de 800 en 1200 agenten vervroegd willen uittreden. De ministers Van Dijk (Bin nenlandse Zaken en Korthals Altes (Justitie) overwegen een dergelijke vut-maatregel in het kader van de afslanking van het politie-apparaat. Van de 35.000 banen moeten er de komende jaren zo'n 6000 ver dwijnen. Een commissie van wijze mannen onderzoekt mo menteel op welke wijze dat zal moeten gebeuren. Ondertussen kijken veel oude re agenten reikhalzend uit naar de voorstellen van de be windslieden om het functio neel leeftijdsontslag (nu 60 jaar) met enkele jaren te ver lagen. „Als ik afga op de reac ties die we nier binnenkrijgen, dan is dat een behoorlijk aan tal", aldus Koffeman. Hij voegt daaraan toe dat in het geheel nog niet bekend is wat de rechtspositionele gevolgen zullen zijn. Hij sluit niet uit dat de belangstelling terug zal lo pen als een te grote inkomen sachteruitgang optreedt. DEN HAAG - In deze dagen voor Kerst, als boodschappentassen vol champagne, gerookte zalm, kalkoen en kerst stol in huis worden ge haald, valt de tegenstel ling tussen de honger in Afrika en de welvaart hier des te meer op, meent een woordvoerder van Afrika Nu. De tekst van de advertentie „La ten we deze Kerst wat meer geld aan eten uit geven" heeft duidelijk een dubbele betekenis. De reacties op de advertentie waren overweldigend en hartverwarmend. „Er wordt spontaan zakgeld gecollec teerd, en men besluit om de kerstboom dit jaar niet ge heel vol te hangen 'met snoep", zegt een woordvoer der van de actie. Maar de Ne derlandse horeca heeft geen wervende advertenties meer nodig. Uit de „topdrukte" bij hótel- lerie en restaurants blijkt dat de Nederlanders met deze kerst massaal de deur uit gaan. „Onze verwachtingen voor dit jaar zijn hoog ge spannen, er is goed geboekt", constateert G. van der Veen, landelijk voorzitter van werkgeversvereniging Hore- caf. Bij de reserveringen gaat het volgens Van der Veen vooral om „het betere werk": duurdere kerstdiners, diners dansant, lange kerstmenu's met optredens van artiesten tussen de gangen door. Ook laat het publiek zich dit jaar op „luxer" eten vergas ten. „De gerechten zijn ex clusiever dan vorig jaar. Ge rookte zalm vind je nauwe lijks meer op de menu's. Wel exotische vruchten, ganzele- ver en dergelijke", aldus Van der Veen. Deze luxe is echter niet voor iedereen weggelegd. De cij- kerstmaaltijd in restaurant, inkopende mensen, etc fers van werklozen (ruim 680.000 in november), men sen met een eenmalige uitke ring (dit jaar geraamd op 315.000), huishoudens onder de wettelijk minimum inko mensnorm (elf procent) en gezinnen die dit jaar zijn af gesloten van gas of elektrici teit (naar schatting 15.000) spreken boekdelen. Hun kerstviering zal er heel wat anders uitzien dan de eerdere uitspraken doen geloven. Bij de Van der Valk-motels waren de kerstarrangemen ten (400 gulden per persoon voor diners en overnachting op beide kerstdagen) al maanden van te voren uit verkocht, liet het concern weten. Ook bij de exclusieve re restaurants spreekt men van „exceptionele drukte". De kerstarrangementen van hotel Des Indes in Den Haag waren al lang voor Sinter klaas volgeboekt. Een woord voerder van het hotel spreekt van een nieuwe trend. „Het is „in" om buiten de deur te eten, en dan chi que en in stijl. Wat ook mee speelt is de derde kerstdag. Die zondag na kerstmis wordt voor de familie gere serveerd, terwijl de mensen er op eerste en tweede kerst dag van profiteren om kerst gezellig buiten de deur te vieren". Maar ook lijkt het gebruik van de brunch bij hotels (breakfast en lunch) die dag aan belangstelling te Bioscopen Behalve de restaurateurs ver- FOTO:MILAN KONVALINKA wachten vooral ook de bio scopen deze kerst een grote toeloop. „Onze voorstellingen zijn praktisch uitverkocht", zegt J. van Dommelen van Jogchems Theaters, dat in de provincies 82 filmdoeken ex ploiteert. „Waanzinnig goed" lopen volgens hem de films Hector, Dirty Dancing, The Last Emperor en Donna Donna. Van Dommelen legt uit dat de kerstperiode voor het bio scoopbedrijf bijzonder be langrijk is: tien tot twaalf procent van de jaaromzet wordt behaald in de laatste drie weken van december. Over dit jaar is hij erg opti mistisch omdat er nu meer kerstvoorstellingen zijn dan in 1986. „Vorig iaar trok Flodder alle bezoekers naar zich toe. Nu is er, met zo'n negen verschillende titels van de Reddertjes tot Space- balls, een veel breder aanbod, dus voor elk wat wils". Reizen In de reisssector spreekt G. Couvreur van de ANVR over 1987 als een recordjaar. In trek zijn Oostenrijk met win tersportvakanties, de Canari- sche Eilanden, Israël, Egypte met zonvakanties en de kor tere stèdentrips. „Boedapest ligt ontzaglijk in de markt, maar ook Wenen en Parijs. Minder goed dit jaar doet Londen het". Degenen die de kerst thuis in huiselijke kring vieren, ma ken dit jaar veel gebruik van cateringbedrijven, zo blijkt uit een rondvraag bij een aantal traiteurs die uitgebrei de maaltijden aan huis bezor gen. Dikker en Thijs in Am sterdam heeft meer luxe be-' stellingen ontvangen dan in voorgaande jaren: kreeft, oes ters, gerookte zalm en paling. Gemiddeld wordt voor zoln 60 tot 70 gulden per persoon besteld. De grootwinkelbedrijven en grote detailhandelaren zijn deze kerst optimistisch over de omzet. Goed lopen nog steeds kerstaccessoires, duur zame huishoudelijke artike len (magnetrons), functionele keukenapparatuur, elektroni ca, boeken, parfums en siera den. Duidelijk meer dan vo rig jaar worden de CD's ver kocht, aldus het V&D-con- cern. Wat het Bijenkorf-concern opvalt is dat dit jaar vooral de avondkleding uitstekend loopt. De smokings zijn bijna uitverkocht. Volgens de Bij enkorf willen de Nederlan ders er dit jaar echt iets fees telijks van maken. „De trend 1 is chiquer, luxer. Je ziet de terugkeer van de vrouwelijk heid in de mode. Maar ook de kersttafel is gekleder, feestelijker", signaleert het bedrijf. PARRAL Zo'n 320 ki lometer ten zuiden van Santiago, net voorbij de afslag naar Parral, strekt zich een lange kronkelige grindweg uit tot aan de uitlopers van de Andes. De weg leidt tevens naar een ondoordringbare Duitse sommigen be weren een Nazige meenschap die bekend staat als Colonia Dignidad (Kolonie van de Waardig heid). De geheimzinnige kolonie is het onderwerp geworden van vele verhitte discussies, sinds die hier in 1962 gevestigd werd door Herr Paul Schaef- fer. Woordvoerders van Digni dad noemen het een hardwer kende samenleving die zich inzet voor de mensheid. Maar getuigen en oud-leden van de kolonie hebben tegen over Amnesty International verklaard dat Dignidad een concentratiekamp is en dat te genstanders van de militaire coup in 1973, waardoor presi dent Allende ten val werd ge bracht, er werden gemarteld en vermoord. Bezorgdheid over dit soort berichten bracht de regering in Bonn ertoe vo rige week een speciale onder zoekscommissie naar Chili te sturen. Helaas keerde die weer onverrichterzake terug. De kolonie-leiders weigerden de Westduitse delegatie te ont moeten. Utopie De kolonie zou kinderen sek sueel mishandelen, banden hebben met de Chileense ge heime dienst en een nazisti sche staat willen vormen in Latijns Amerika. Een Chileen se krant, La Epoca, schreef dat het embleem van Dignidad, een verpleegster met aan elke hand een kind, een treffende gelijkenis vertoonde met het nazi-„Lebensborn" (levens bron) symbool van het voort- plantingsprogramma voor het Arische ras. Bovendien- lijkt de opzet van de Chileense kolonie verrrassend veel op de Duitse utopische richtlijnen voor de vestiging van wereldwijde au tonome, in eigen behoefte voorziende, Duitse kolonies, stammend uit de jaren veertig. In 1966 ontsnapte de toen ne gentienjarige Wolfgang Müller voor de derde maal uit de streng bewaakte kolonie. Hij zei dat de bewoners gedwon gen werden kosteloos werk te verrichten en dat ze werden geslagen, bespioneerd en niet genoeg te eten kregen. Hij be weerde dat de kolonie een vliegtuig, een landingsbaan en grote wapendepots in de ber gen bezat. In een vraaggesprek met het Chileense tijdschrift Ercilla, omschreef Muller Herr Schaeffer als een dictator. „Elke dag werd een ander jon getje aangewezen als zijn hulp je, dat dan ook het bed met nem deelde". Slip Op de weg naar de kolonie la ten zich alleen de eerste paar kilometer enkele schamele paarden en koeien zien. Na ongeveer veertig kilometer raakt onze auto plotseling in een slip en ramt een aarden muurtje. Geen beweging meer in te krijgen. Na enige tijd na dert een schoolbus van de ko lonie en.de chauffeur roept zo waar via de mobilofoon hulp in. Zijn passagiers verwaar loosde kindertjes met een wil de blik in de ogen verdrin gen zich voor de ramen, maar zeggen niets tegen elkaar. Uiteindelijk verschijnt een jeep met vier passagiers die zich „vrienden van Dignidad" noemen en waarschuwen dat in de kolonie een „ontvangs tcomité" voor voor de West duitse delegatie is georgani seerd. Eén van de „vrienden" zegt, nadat de auto gerepa reerd is: „Ik kan jullie niet ga randeren dat jullie niets zal overkomen". Zo'n zeven kilometer verderop bevindt zich de ingang van de kolonie. Bij onze aankomst be ginnen videocamera's te snor ren en onze „vrienden" geven onze persoonsgegevens door over de intercom. Ten slotte krijgen wij toestemming de brug naar de kolonie over te steken. Maar de doorgang wordt versperd door eeri zwij gende menigte van een stuk of tachtig broodmagere armzalig geklede vrouwen, kinderen en bejaarde mannen. Ze hebben demonstratieborden bij zich waarop buitenlanders (onder zoekscommissie en pers) be schuldigd worden van marxis me en te verstaan wordt gege ven terug naar huis te keren. Dignidad blijft ondanks onze „vrienden" een on doordringbaar bolwerk. (C) THE TIMES, LONDEN Jongen bekent doden zwerver DEN HELDER De 16-jarige iongen die zondag werd aange houden in verband met de gewelddadige dood van een 44-jarige zwerver, heeft een bekentenis afgelegd. Slachtoffer J. Nenger- man en de dader waren geen bekenden van elkaar. Zij hadden elkaar vrijdagnacht in Den Helder op straat ontmoet. Tijdens een gezamenlijke wandeling ontstond er ruzie die in de tuin achter een tandartsenpraktijk werd uitgevochten. Dode krokodil Aanhouden, meenemen of laten liggen? Een politieagente ii sterdam moest er even de regels op naslaan toen ze oog ii kwam te staan met een krokodil in een geparkeerde auto. 0 de krokodil dood bleek te zijn, liet de agente het wettelij schermde dier met rust. FOK DEN HAAG Het be stuur van de Nederlandse vereniging van kapiteins der koopvaardij heeft mi nister Van Eekelen (de fensie) gevraagd om uit breiding van de marine- bijstand in het Golfgebied. De vereniging constateert in een brief aan de Twee de Kamer dat de situatie in het betrokken gebied met de dag verslechtert. „Door de steeds toenemende agressie van beide oorlogvoe rende partijen wordt h Nederlandse reders on lijk gemaakt een vrije ha vaart in het betrokken uit te voeren", zo schrijv kapiteins. Verder wijzc| erop, dat ook de econon belangen van ons land lopen. In de brief aan d mer herinneren de kaj er aan dat in het verlede tevergeefs een beroep op nebescherming van de vaardijbelangen werd gi Dat gebeurde in de jan toen tijdens de Spaanse geroorlog de marine wei gezonden naar de Straa Gilbraltar. „Niet aaien „Zwaan kleef aan" gaat in Amsterdam niet op. Na het accepteren van oud brood laten twee zwa nen deze vriendelijke dame met lege handen achter. Tijd voor een knuffel gunnen ze haar niet. Amsterdam FOTO: ANP (ADVERTENTIE) in demisec, brut en brut rosé. slijter/ wijn handelaar. DOOR MEERDERJARIGHEID MET 18 DEN HAAG De verlaging van de meerjarigheidsgrens van 21 naar 18 jaar per 1 janu ari heeft voor zelfstandig wo nende werkende jongeren het onverwachte gevolg, dat zij niet langer gratis kunnen blij ven meeverzekerd voor wette lijke aansprakelijkheid (WA) op de ouderlijke polis. Zelfs de verzekeringsmaatschappijen zijn enigszins verrast over deze uitbreiding van de poten tiële klantenkring. Door de wetswijziging per 1 ja nuari gaat de wettelijke meer jarigheidsgrens naar 18 jaar. Door die maatregel worden 18- tot 21-jarigen handelings- bekwaam en kunnen dan zelf standig zakelijk handelen, zon der toestemming van de ou ders. WA-polissen polissen be vatten standaard de bepaling, dat alleen minderjarigen en studerende of inwonende meerderjarige kinderen gratis zijn meeverzekerd. De Vereniging van Aanspra kelijkheidsadviseurs heeft be sloten deze „meevaller" de eerstkomende jaren niet uit te buiten. De leden van de vere niging is geadviseerd nog drie jaar lang jongeren tussen 18 en 21 jaar als meeverzekerd te be schouwen. (ADVERTENTIE) (voor nieuwbt 1 /voc 1 met n Sinds 1972 is de voor maximale zek niet meer zo laag gei l/ Maak gebruik van dit Bouwfonds aanbod. Bel gratis 06-0556 (opw dagen van 9-19 uur, op za van 10-12 uur).Of stuur de I [7k wil meer weten over de 30 Jaar RenteVast Hypotl I In envelop zonder postzef sturen aan Bouwfonds, I Antwoordnummer 34, 13860 VE Hoevelaken. jnv Bouwfonds rë lIMederlandse Gemeenten

Leidse Courant | 1987 | | pagina 4