„Afrika Nu is goede formule" SUPER NIEUW \ferhoging rentevergoeding larticuliere betaalrekeningen. Zonaanbidders zien sterretjes ief voor Hakenkruizen op ramen bij buren Eritrese rebellen laten voedsel door Politie staakt onderzoek na vrijlating verdachten JNENLAND CeicLeSomont DINSDAG 22 DECEMBER 1987 PAGINA 3 jdieoverte |;e uitgaven Tiding left llega's erst mee (Van onze sociaal- ,|l :onomische redactie) HAAG Het kabi- jïeeft vannacht de dis- b is over het terugdrin- i, ran de miljarden die ters jaarlijks te veel ven, niet kunnen af- in. Minister Ruding financiën heeft zijn ra-ministers „ter stu- ain de kerstvakantie" U veertig pagina's tel- brief en een lijst elegd met daarop 'naamde „open- "-regelingen, die als oornaamste boosdoe- van de uit de hand en uitgaven zijn te ouwen. ke problemen zijn er s een woordvoerder van Rijksvoorlichtingsdienst niet. „Daarvoor waren lussies nog veel te tech- van aard", zei hij na af- an de beraadslagingen. „open-einde"-regelingen Hi principe iedereen een doen, zoals op de stu- inciering, de sociale ze el, de huursubsidies en andere subsidies. Pro- is dat zich nooit precies ellen laat hoe hoog die ijlen (nu in totaal onge- ^25 miljard) jaarlijks uit- Taktiek van veel be rieden is de ramingen al- it lager te laten zijn dan irkelijke kosten, „want i minister kan aantonen fceraamd te hebben, is h verschrijding van zijn Hng per definitie niet Huid". 1 i het eerst komt" wil daaraan een eind door meer invloed te 1 ven op elk van de af- 'ijke begrotingen. Maar l moet gebeuren is nog nd. Het principe „wie rst komt, het eerst dat voor de ene rege- Irel zou kunnen gelden, 'i iet name voor de sociale leid nooit in zijn alge- J leid toepasbaar zijn. Het J ou Ruding ministers die j egroting overschrijden, 5 chten zelf voor compen- org te dragen, zoals hij 7 weken geleden in de Kamer opmerkte. 6 Inisters hun uitgaven be- 7 de hand houden („bud- cipline" plegen), kan hij 3 eer grip krijgen op de 8 nkheden het financie- kort van de staat terug 4 igen. Het doel is nu te g ten half januari tot een o enlijke globale afspraak nen over het beheersen 6 uitgaven in het alge- Over de „open-einde"- u gen zelf praat het kabi- 7 ker nog tot eind februari 16 io is de RVD-woordvoer- !1 |s het „helemaal niet de ing van Ruding er nu al uit te komen". Hij touwtjes iets strakker n door de ministers hand van zijn lijst te la- n waar hun begroting land loopt en dan te be- of het mogelijk is sa lt voortstellen te komen [aven in bedwang te :nl 'ADVERTENTIE) ant ontvangen Bel tussen 19.00 uur, zaterdags tussen 15.00 uur, telefoonnr.071- n uw krant wordt nog dezelf- nabezorgd. Hoger salaris voor gezinsverzorgsters UTRECHT - De 80.000 werknemers in de gezinsverzorging krijgen oen sa larisverbetering. In onderhandelingen tussen de Werkgeversvereniging Maatschappelijke Dienstverlening, de AbvaKabo en de CFO is overeen stemming bereikt om volgend jaar 17 miljoen gulden beschikbaar te stellen. Daarmee kan een klein deel van de in 1985 geconstateerde salarisachterstand van 143 miljoen worden weggewerkt. Het geld komt vooral ten goede aan de laagst betaalden. De aanvangssala rissen voor gezinshelpsters gaan om hoog met 126,40 tot 1.667,20 gulden per vier weken. Ondertitelingsverbod in strijd met grondwet AMSTERDAM - De Hoge Raad acht het ondertitelingsverbod, zo als opgenomen in de „Kabelrege ling" van minister Brinkman van WVC, in strijd met de grondwet. Volgens de raad leidt de regeling tot preventieve censuur op de in houd van buitenlandse televisie programma's. De raad bevestigt hiermee een uitspraak van het gerechtshof van Den Haag van eind 1985, zo blijkt uit een arrest van de Hoge Raad van 11 decem ber. Het arrest van de raad is echter inmiddels door de minis ter ondervangen door de Media wet, die per 1 januari van kracht wordt. WNF ziet af van reis om de wereld UTRECHT - De Nederlandse tak van het Wereldnatuur- fonds (WNF) heeft besloten de aangekondigde „reis om de wereld in 80 dagen" niet door te laten gaan. Na een speciale televisieuitzending op 23 okto ber j.l. is het aantal donateurs van de natuurbeschermingsor ganisatie zo enorm gestegen, dat het WNF geen tijd heeft om de reis te organiseren. De administratieve verwerking van de 96.000 nieuwe dona teurs krijgt nu voorrang, aldus het WNF. De wereldreis had 44 miljoen gulden aan sponso ring moeten opbrengen. buren in het Drenthse Schoonoord is opnieuw tot een uitbar sting gekomen. Dit keer is de politie ingeschakeld nadat er ha kenkruizen waren geklad op de ramen van de woning van een van de families, van wie de vrouw van joodse afkomst is. Deze familie wijst beschuldigend naar de buren die echter ontkennen. Vorige week hadden de buren de politie gemeld dat zij zouden zijn beschoten toen zij wilden verhinderen dat de schutting tus sen beider tuinen werd omgezaagd. De politie spreekt van „een ordinaire burenruzie die steeds kwalijker vormen aan begint te nemen. Beide families weten niet van wijken". Officier van jus titie R. Drenth ziet maar één oplossing: „Als twee buren ruzie hebben op deze manier dan is er maar een uitweg: één van bei den moet verhuizen. Maar dat is gemakkelijker gezegd dan ge daan" Opvolger Bastiaans wil met lsd blijven werken OEGSTGEEST In het Centrum '45 waar profes sor Bastiaans tot 1 januari oorlogsslachtoffers behan delt met lsd, is een gedeeltelijke beslissing genomen over de toekomst van deze therapie. Eén van de op volgers van Bastiaans, psycho-therapeut Krumper- man, heeft bij het ministerie van wvc toestemming gevraagd nog een half jaar door te mogen gaan met lsd. Hij heeft gevraagd om de bestaande behandelin gen af te mogen maken, niet om nieuwe patiënten met lsd te mogen behandelen. Dat betekent dat er nog steeds geen volledige zekerheid is over de voortzetting van de methode-Bastiaans. De toestem ming voor het werken met lsd is aan zijn persoon gebonden en het bestuur en de directie van het Cen trum '45 hebben nog geen beslissing genomen of zij er na zijn vertrek mee door willen gaan. Per jaar worden in het cehtrum zo'n zeventig mensen be handeld, van wie tien procent met lsd. BESCHEIDEN RESULTAAT ACTIE TOCH VOLGENS VERWACHTING HILVERSUM - „Je kunt niet verwachten dat met twee acties de problemen in Afrika zijn opgelost. Er is meer nodig en het is niet uitgesloten dat over drie of vier jaar weer een actie georgani seerd zal moeten worden. Met de informa tieve formule van de af gelopen actie hebben we de mensen daarop willen voorbereiden", legt Els Vegter uit. Zij is één van de medewerksters van de actie Afrika Nu, die gisteravond werd afge sloten. De informatieve formule: Els Vegter en algemeen coördi nator René Eijberse kunnen niet nalaten te onderstrepen dat deze actie een andere op zet had dan Eén voor Afrika -uit 1984. Die actie speelde vooral in op de emoties van de kijkers. Door hartver scheurende beelden achter elkaar te montéren kon de kijker niet anders doen dan de portefeuille trekken en geld geven. De opbrengst be droeg bijna honderd miljoen gulden. Met Afrika Nu koos de orga nisatie voor een meer zakelij ke formule. Zij wilde de mensen vooral goed over de problemen van het Afrikaan se continent laten nadenken, om zo duidelijk te maken waar het geld nu precies naar toe ging. Dit keer kwam veel minder geld binnen, maar toch is-René Eijberse niet on tevreden: „Het is gebleken dat de gebruikte formule is aangeslagen. We hebben geen heel grote giften ineens gehad, maar vooral veel klei ne beetjes. De actiebereidheid was in ieder geval zeer groot". Dit laatste meldt ook de Stichting Mensen in Nood. Woordvoerder Hooglugt: „Afrika Nu moest geen kopie worden van Eén voor Afrika. Daarom hadden wij van te voren ook geen streefbedrag gesteld". Kritiek Niet iedereen was het eens met de wijze waarop de actie Afrika Nu werd gevoerd. Vooral de hulp aan Etiopië kreeg veel kritiek. De men sen hier gaven geld voor voedsel voor de hongerende De organisatie van Afrika Nu koos voor een informatieve formule. Zij wilde de mensen vooral goed over de problemen van het Afrikaanse continent laten nadenken. FOTO: AP Etiopiërs, terwijl de burger oorlog tussen het leger van president Mengistu en de vrijheidsstrijders voedsel- transporten naar de honger- gebieden onmogelijk maakte. René Eijberse: „We kregen veel vragen of de voedsel- transporten wel aankwamen. Voor zover ik weet is er nog geen Nederlands voedsel- transport door de burgeroor log getroffen". Toch blijft de oorlog in Etio pië de critici een doorn in het oog. Het is immers niet ge zegd dat de Nederlandse voedselhulp altijd vrij zal blijven van aanslagen en an dere acties. Zij pleiten ervoor dat de regering van Etiopië onder druk wordt gezet om de oorlog te beëindigen. Hooglugt is het daar maar ge deeltelijk mee eens: „De re gering zou inderdaad onder druk gezet kunnen worden, bijvoorbeeld door het Rode Kruis of de wereldvoedselor ganisatie FAO. Maar er is toch sprake van een noodsi tuatie in Etiopië en dan vind ik dat je de mensen daar nu niet ip de steek mag laten. Ik hoop dat onderhandelingen tussen de regering en de re bellen iets zullen opleveren". Els Vegter merkt terecht op dat Afrika groter is dan al leen Etiopië. Het zou verkeerd zijn om heel ge fixeerd naar de oorlog in dat land te kijken en voorbij te gaan aan de problemen in andere landen. Ze noemt als voorbeeld Mocambique, waar ook oorlog heerst. Daar worden dfe rebellen gesteund 'door Zuid-Afrika. Ruim 4,5 miljoen mensen zijn er aan gewezen op voedselhulp, wat neerkomt op ruwweg een derde van de totale bevol king. Ook de buurlanden Malawi, Zambia en Zimbab we, die normaal hun bevol king zelf kunnen voeden, hebben dit jaar hulp moeten vragen. Angola is ook een probleem. En niet te verge ten Tchad, waar de oogst nu nog voldoende is om de voed selsituatie onder controle te houden, maar waar het vruchtbare landbouwareaal in sommige gebieden met LONDEN Eritrese opstandelingen die tegen de mar xistische regering van Etiopië vechten vinden goed dat hulporganisaties voedsel voor hongerslachtoffers uit ge bieden in handen van de regering naar gebied in hun handen brengen. Dit heeft de Britse hulpdeskundige Lio nel Cliffe meegedeeld in Londen na een bezoek van drie maanden aan het door hongersnood bedreigde Eritrea. Wel moeten de hulporganisaties van tevoren bijzonder heden over hun bewegingen verstrekken. Overstroomd De informatieve formule: volgens de actie-comités moet nu iedereen in Neder land op de hoogte zijn van wat er in Afrika aan de hand is. Of ook iedereen iets heeft gegeven is echter de vraag. In een korte tijd is tv-kijkend Nederland overstroomd met acties: Foster Parents, Ron's Honeymoonquiz, Afrika Nu, het Liliane Fonds. „Het was niet de gelukkigste tijd", al dus Eijberse. „We zaten tus sen Sinterklaas en Kerstmis en dan hebben mensen wel andere uitgaven. Maar op hetzelfde moment hadden we in Afrika een noodsituatie. We hadden de actie niet op een ander tijdstip kunnen doen". In dit licht is de opbrengst van Afrika Nu niet eens zo slecht, zeker als men bedenkt dat nog niet alle giften bin nen zijn door vertragingen in het girale verkeer. Afrika Nu mag dan dit keer een redelijk succes zijn geworden, het valt te betwijfelen of een even tuele vervolgactie kans van slagen heeft. Want hoewel de organisatie er van alles aan gedaan heeft om de bewust wording bij de mensen te vergroten en vast te houden, kan een actie niet slagen zon der een originele aanpak. Zo langzamerhand hebben we alle ideeën wel gehad, zijn alle gala's voor het goede doel georganiseerd en heeft iedereen wel eens een hard loopwedstrijd voor een goed doel gelopen. René Eijberse zegt niet voor niets: „Wie een goed idee heeft mag z'n vin ger opsteken". RICHARD SCHUURMAN (ADVERTENTIE) Met ingang van 1 januari 1988 zal de creditrente ip particuliere betaalrekeningen voor saldi vanaf f 2.000,- /m f 10.000,- worden verhoogd van 0,75% tot 1,5%. AmroBankP^ Her te\Jm is oa, apv/isseung. os ewe iifc ts MsAi saai de •JoiCt&soe fUNK saai eN dg _v oeApe &N0RMSMI CURSUS IN SPANJE HOEVEN Onder de Nederlanders die in Span je wonen of daar regelma tig overwinteren blijkt zo'n grote belangstelling te bestaan voor sterren kunde dat een ploeg van zes sterrenkundigen in fe bruari naar de Spaanse oostkust gaat om er cur sussen te verzorgen. Directeur Vermeesch van de Volkssterrewacht Simon Ste vig in Hoeven heeft dit besluit genomen, omdat elk jaar vele Nederlanders en Vlamingen in Spanje vragen om het cursus boek dat de sterrewacht bij haar cursussen gebruikt. De belangstelling voor de sterren kunde is volgens hem ontstaan doordat de meeste Nederlan ders die in Spanje wonen ge pensioneerd zijn en daardoor veel vrije tijd hebben. Daar komt echter bij dat de sterren hemel in Spanje veel beter en veel vaker te zien is dan in Nederland. Mensen kunnen daardoor meer plezier beleven van de kennis die zij tijdens de cursus opdoen. Sint Jacobus in de Betuwe Een architecte onderzoekt een zeldzame schildering in de oude Nederlands Hervormde kerk in het Betuwse Buurmalsen. Bij de restauratie van de toren werden verschillende middeleeuwse muurschilderingen ontdekt. Na verwijdering van een kalklaag kwam onder ander deze haar scherpe afbeelding van Sint Ja cobus te voorschijn. Deze heili ge werd in de middeleeuwen in het Spaanse Santiago de Com- postela vereerd en trok pel grims vanuit heel Europa. Op de muurschildering is hij duidelijk als pelgrim afgebeeld met jaco- busschelp op het voorhoofd en pelgrimsstaf in de hand. Behal ve de schildering van Sint Jaco bus en de heilige Dorothea is er nog een 14de eeuws kunsttafe reel gevonden. FOTO: ANP ALKMAAR - De rijkspo litie van Enkhuizen heeft in overleg met de dis trictsrecherche besloten het onderzoek naar een grootscheepse drugshan del te staken, nu de Alk- maarse officier van justitie de vijf hoofdverdachten heeft moeten wegzenden door gebrek aan celruim te. Volgens politiewoordvoerder J. de Vries had voortzetting van „het nog lang niet afge ronde" onderzoek geen zin meer, nu de hoofdverdachten alle mogelijkheden hebben nog niet gearresteerde mede verdachten te waarschuwen en te instrueren en aanvullend bewijsmateriaal weg te wer ken. Volgens De Vries viel nog niet te overzien hoeveel verdach ten nog aangehouden zouden worden, maar „waarschijnlijk meerdere, want het onderzoek was nog in volle gang". Officier van justitie E. Stok man moest vrijdag de vijf hoofdverdachten laten gaan omdat zij de maximale periode van 23 dagen in politiecellen hadden doorgebracht. De voortzetting van de voorlopige hechtenis in het daartoe wette lijk voorgeschreven huis van bewaring was niet mogelijk wegens plaatsgebrek. „Hoewel het staken van het onderzoek geen vorm van pro test is, zijn de politiemensen die er maanden werk en talrij ke overuren in hebben geïn vesteerd wel uiterst gefrus treerd en gedemotiveerd door deze gang van zaken", aldus de woordvoerder. Het vijftal was na maanden van voorbereiding op 28 no vember aangehouden bij in vallen door bijna honderd po litiemensen in Alkmaar, Am sterdam, Bergen, Bovenkar spel en Enkhuizen. Bj die actie werden in totaal 36 mensen aangehouden. Het overgrote deel van die 36 waren scholie ren, die wegens drugsgebruik in een illegaal koffiehuis in Enkhuizen werden aangehou den en na proces-verbaal weer op vrije voeten kwamen. Het dit weekeinde vrijgelaten vijftal werd verdacht van grootscheepse handel in hasj, heroïne en cocaïne, verkoop daarvan aan scholieren en van invoer van grote hoeveelhe den hard-drugs uit Zuid-Ame- rika. Gezien hun kaliber had justitie hen graag tot hun pro ces in voorlopige hechtenis ge houden. (ADVERTENTIE)

Leidse Courant | 1987 | | pagina 3