Acties bii NOS van de baan ,eger Israël gaat harder optreden 3 4 5 6 7 12 12 Extra KERSÏÏLORA Geen hoop meer op overlevenden van scheepsramp Ahold overweegt hoge beloning voor gouden tip Akkoord tussen bonden en omroep .rrestant slikt harnieren in VEILING FLORA Doe het samen met Gamma 10 11 Ccidó£ (Bowuvnt Dinsdag 22 december 1987 43e jaargang no. 13027 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers. behorende tot Sijthofl Pers, Apolhekersdijk 34.2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA. tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hooldredacteur IJ. Hallewas, Chef-redacteur Wim Buijtenweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23,74 (aut. betaling), kwartaal f. 70,93, jaar f. 270,20. Klachten bezorging: maandag 1/m vn)dag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6% BTW)1. 0,64 per mm, kleintjes f. 0,45 per mm. In de nacht en ochtend op veel plaatsen mist. Minimumtem peratuur ongeveer 3 graden. Overdag droog en af en toe zon. Middagtemperatuur circa 6 graden. Weinig wind. Zon op: 08.48; zon onder 16.31. Hoog water Scheveningen: 04.43 en 16.51; laag water: 0.11 en 12.38. gary in sderlands irslicht DEN - De Deldense kaar- jbriek Kristen gaat naar tting twee miljoen kaarsen en, die gebruikt zullen len tijdens de Olympische erspelen in Calgary. Toe- iwers zullen met de kaar de hand de route van de jpische vlam omzomen, groot de order uiteindelijk litvallen is volgens Krit- Jirecteur A. Bruggingk niet exact bekend, maar twee miljoen kaarsen Jt het bedrag boven de één >n gulden. HAARLEM - Mensen die aanwijzingen geven die leiden tot het terugvinden van de ontvoerde Gerrit Jan Heijn kunnen reke nen op een beloning van enkele tonnen. Het Ahold-concern overweegt dit voor Nederlandse be grippen recordbedrag aan tipgeld om een einde te maken aan de muurvaste ontvoeringszaak Het politieteam in Haar lem, dat de ontvoering van Gerrit Jan Heijn on derzoekt, beschikt over een cassettebandje met de stem van één van de ont voerders. Dat bandje zal via radio en televisie worden afge draaid als de Ahold-top- man niet voor komende zondag is vrijgelaten. De opname van de stem van een van de ontvoer ders kon worden gemaakt in de nacht van 12 op 13 november. 's Avonds stond een vertegenwoor diger van Ahold met een deel van het losgeld klaar in de lounge van het Okura-hotel in Amster dam. Daar zou hij telefo nische instructies krijgen voor het afleveren van het losgeld. Door onbe kende oorzaak was de man niet aanwezig toen het telefoontje van de ontvoerders kwam. Wel slaagde de politie erin een kort telefoongesprek met een vloeiend Nederlands sprekende ontvoerder op te nemen. Stern-analisten zouden een licht accent hebben geconstateerd. Bot zoek, operatie uitgesteld ZWOLLE - Een naamsverwisseling is er de oorzaak van geweest dat een hoofdoperatie bij een 71-jarige man in Zwolle moest worden uitgesteld. Bij de patiënt zou een botlap worden teruggezet die een half jaar eerder was verwijderd om de druk op de hersenen te verminderen. Sinds een val van een ladder had de man een bloedstolsel in zijn hoofd. Het verwij derde bot werd bewaard in een spe ciale vloeistof. Toen het bot weer ge bruikt moest worden, was het spoor loos verdwenen. Na de ontdekte naamsverwisseling kon de man als nog zijn „eigendom" via een operatie terugkrijgen. Zeventien miljoen voor Afrika Nu HILVERSUM - De opbrengst van de televisie- en radio-actie „Afrika Nu" heeft gisteravond tijdens de slotuitzending een stand bereikt van bijna zeventien miljoen gulden. Het bedrag zal nog verder oplopen - naar verwachting mogelijk tot 25 miljoen - omdat tot na Kerstmis geld voor hongerend Afrika kan worden overgemaakt en de banktel- lingen altijd enkele dagen achterlo pen. Naast de zeventien miljoen gul den zal voor hetzelfde doel door de Nederlandse overheid ook nog een bedrag van 21 miljoen gulden worden uitgetrokken. Pagina 3: „Afrika Nu is een goede formule" Twaalf jaar cel voor spookrijder STUTTGART Een 22-jarige spookrijder is gisteren in Stutt gart veroordeeld tot twaalf jaar gevangenisstraf. De man was in oktober 1986 op de verkeerde helft van de autoweg Stuttgart-Münehen gereden en bij de ongelukken die hij veroorzaakte kwamen vier mensen om het leven en raakte éen persoon zwaar ge wond. Het openbare ministerie had levenslang geëist. De ver dachte had eerder aangekon digd zelfmoord te willen ple gen en daarbij „ook minstens een paar anderen" bij te be trekken. HILVERSUM De om- roepbonden en de NOS hebben vannacht na lang durig onderhandelen een akkoord bereikt. De ko mende drie jaar zullen er geen ontslagen vallen. Het-personeel zal daarom voorlopig geen acties meer houden, waardoor radio en televisie tijdens de feestdagen normaal uitzenden. Ook de voor vandaag geplande actie bij het decorcentrum is opge schort. Het akkoord volgde op de eni ge dag waarop het NOS-perso- neel prikacties hield. Volgens de bonden is het akkoord dan ook te danken aan de de grote actiebereidheid van het perso neel. Niet alleen de bonden, ook de NOS is tevreden over het resultaat. „De kijker en de luisteraar hebben vannacht uiteindelijk gewonnen", aldus NOS-delegatieleider A. van den Heuvel. In het akkoord is wel afge sproken dat een uitzondering zal worden gemaakt als sprake is van overmacht. Dan zijn de bonden verplicht overleg met de werkgevers te voeren. Wat betreft de rechtspositie van de werknemers is afgesproken dat de huidige cao-bepalingen voorlopig worden overgeno men tot een nieuwe cao tot stand is gekomen. Tevens zijn afspraken gemaakt over reor ganisaties en werktijden van de medewerkers. Er dreigde ontslag voor tweehonderd werknemers van het facilitair bedrijf van de NOS, dat per 1 januari zelfstandig wordt en Nederlands Omroepproduktie- bedrijf (NOB) gaat heten. Pagina 8:„Ik heb nog harder gewerkt dan normaal" Frans toestel stort neer: zestien doden Terwijl brandweerlieden stretchers aandragen, onderzoeken politiemannen de verwrongen resten van het Air-Francetoestel, dat gistermiddag nabij Bordeaux neerstortte. Alle dertien passagiers, voornamelijk Belgen en de drie Franse bemanningsleden kwamen om het leven. Het toestel, een Em- baer EMB-120 (inzet), vloog op de lijn Amsterdam Bordeaux, maar was gisteren vanwege slecht weer niet op Schiphol geland. De zes Nederlandse passagiers, die voor die vlucht geboekt stonden, namen een ander toestel via Parijs. De oorzaak van het neerstorten is niet bekend; de piloot heeft geen noodsignaal uitgezonden. foto'S ap id vakheid", verklaarde een Èc EN Een 47-jarige Amsterdamse arrestant is het afgelo- 'eekeinde in het Academisch Ziekenhuis Leiden behandeld J t hij twee bronzen scharnieren had ingeslikt. De Amster- 9sner had tijdéns zijn verblijf in een Leidse cel op de ochtend december twee bronzen scharnieren van de toiletbril afge- an in en deze ingeslikt. De man had hier zelf geen verklaring Pas in het afgelopen weekeinde kreeg hij maagkrampen. ian is begin december door de politie van Rijnsburg gear- ird voor het vervalsen van bankbiljetten van 250 gulden, .bleek dat de man in zijn cel de voorwerpen had ingeslikt, 'it de politie hem al eerder naar het Elisabeth Ziekenhuis, 'eigerde echter iedere behandeling. Pas toen hij pijn kreeg, hij voor de keus gesteld. De voorwerpen zijn poliklinisch ijderd. De Amsterdammer maakt het goed, maar is nog ingesloten. kuZALEM Israël heeft res|e algemene staking door y Mijnen en Arabieren giste- le* aangekondigd dat het :r zal optreden tegen be- i in de bezette Gaza- '°K. de Westelijke Jordaan- en Oost-Jeruzalem. „De ^,u kkelijke terughoudend- die het leger heeft ge- abusievelijk ingeschat legerwoord voerder, nadat troepen drie Palestijnen doods choten, waarmee het officiële aantal slachtoffers op negen tien is gekomen. Gisteren gebeurde wat zondag al algemeen gevreesd werd: de onlusten verspreidden zich naar de Arabische steden in Israël zelf, waar de inwoners een algemene staking naleef den in een uniek vertoon van eensgezindheid met de Pale stijnse inwoners van de bezette gebieden. De politie raakte slaags met demonstranten in Jaffa en Umm al Fahn, voor steden van Tel Aviv, en ook in het oostelijke deel van Jeruza lem deden zich opnieuw onge regeldheden voor. Volgens ooggetuigen leek de stad Naza reth gisteren op een slagveld. In de bezette Gazastrook zélf bleef het gisteren rustig, nadat het leger extra versterkingen aan had laten rukken. Van daag zou volgens een-leger- woordvoerder het aantal troe pen ook in de overige gebie den en bij de Arabische steden in Israël uitgebreid worden. De Israëlische premier, Yitz hak Shamir, was ook gisteren niet onder de indruk van de ernst van de situatie. „Er is hier niets nieuws aan de hand en er is geen reden voor laf hartigheid, zwakte of vrees", zei hij. „We hebben in het ver leden met dit soort zaken afge rekend en dat zullen we nu en in de toekomst ook doen". «'bn treinen op ejaarsavond !CHT - Op oudejaarsa- wordt het treinverkeer o0 lit uur helemaal l0É p het nachtnet (Utrecfit- irdam-Schiphol-Leiden- iaag-Rotterdam en om- :d) beginnen de treinen één en twee uur weer len. Op de twee kerstda- n op nieuwjaarsdag rij- e treinen als op zondag, t met beperkingen. Van dag 28 december tot don- 31 december valt een forensentreinen uit. ile kaarten als de meer- kaart, de gezinskaart en Pe lurenkaart ziin deze da- h' nbeperkt geldig, n aclp krant ontvangen Bel ai)i 18.00 en 19.00 uur, za- |s tussen 14.00 en 15.00 elefoonnr.071-122248 en Jant wordt nog dezelfde jj* nabezorgd. ,'r' 'ADVERTENTIES) AUTOVERHUUR f. PRANGERS uur van lui* auto'* en per- j lenbusjes vanaf 30.- p.dag. .jOFDSnUAT 104 LEIDERDORP T*l. 071-804040 VOORJAAR r MET TIENDUIZENDEN BLOEMEN IN Bloemenpracht in weel derig groen Schitterend aangelegd met een prachtige waterpartij Infostands met alles over bloemen en planten in en om uw huis 22-27 DECEMBER Dagelijks 9 tot 17 uur. I prijs f 6,-. Kinderen tot 14 jaar. 65-plussers en CJP-houders f 4.- Groepskorting mogelijk. Gratis maaltijden In Frankrijk hebben de „restaurants du coeur" (restaurants van het hart) hun deuren weer geo pend. Tot het einde van de winter zullen zij dagelijks 220.000 maaltijden verstrekken aan de zwak- sten van de samenleving. Duizenden mensen stonden gisteren In de rij voor parochiezaaltjes, ten ten en gemeenschapshuizen, om hun dagelijkse maaltijd op te halen. In een van de Parijse uitdeel centra was het een vrolijke bedoening, ondanks de sombere situatie waarin de afhalers van de maaltijden veelal verkeren. foto: ap (ADVERTENTIES) COMPASS DIRECT IBM-computers, software, typewriters Opleidingen en gerichte adviezen voor automatisering Aaslmeer, Amsterdam. Eindhoven, Groningen. Den Haag. Rotterdam, Utrecht. Zwolle Den Haag 070-814031. TL-armatuur met prismakap met 2x18 watt energie zuinige TL-buizen afm. (Ixbxh) 63.3x205x9 cm. Verdwenen gezin mogelijk in leven VEENENDAAL Er zijn aanwijzingen dat de Paki staanse vrouw Naseem Akhter Amin (33) en haar drie kinde ren, die vier weken geleden spoorloos verdwenen, nog in leven zijn. De vrouw houdt zich mogelijk in een Amster dams opvangtehuis schuil voor haar man. Aanvankelijk werd de mogelijkheid groot geacht dat de vrouw zich met haar kinderen om het leven had ge bracht. Illlllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll 14 PAGINA'S Politie staakt onderzoek na vrijlating verdachten Kerst '87: feest van luxe en uitgaan Op Japans schip stierven in 1944 6500 mensen Rol vrouwen bij vakbonden miskend PSV-internaat moet dure aankopen overbodig maken Bewoners /k Stevenshof zijn U problemen zat V Alkemade kritisch over rol provincie in slibkwestie Provincie Zuid- Holland wil com posteren stimuleren ■m èN. Voorhouter Huizing hoopt op behoud kinderboerderij Kerstflora in Rijnsburg van start MANILA In de Filipijnse hoofdstad Manila is vrijwel alle hoop opgegeven dat nog overlevenden worden gevon den van de scheepsramp van afgelopen zondag. Vandaag is het zeegebied waar de veer boot „Doha Paz" en de tanker „Victor" op elkaar botsten verder afgezocht. Maar het enige dat gevonden is, ziin oliesporen en zwaar vermink te lijken, waarvan een aantal is aangespoeld op de kust van een nabijgelegen eiland. Het aantal slachtoffers be draagt in elk geval zo'n 1500. Maar als het aantal opvaren den inderdaad veel groter was dan het officieel toegestane (1424 exclusief bemanning), zal het dodental verder oplopen. Het preciese aantal zal eenter nooit bekend worden, omdat een heleboel passagiers niet op de passagierslijsten vermeld stonden. Uit de verhalen van de slechts 26 uit het water gehaalde overlevenden bleek, dat de ca tastrofe zich in korte tijd heeft voltrokken. De meeste passa giers, die Kerstmis zouden vie ren bij familie in Manila, wer den in hun slaap overvallen. Direct na de botsing brak brand uit, waarna een dikke zwarte rook zich over de afge laden veerboot verspreidde. Kort daarna viel ook het licht uit, waardoor onder de passa giers grote paniek uitbrak. Hoe de aanvaring heeft kun nen gebeuren is nog niet be kend. Overlevenden zeiden dat beide schepen lichten voerden. De kapiteins van bei de schepen worden vermist. Overigens is deze scheepsramp niet de grootste uit de geschie denis. Dat was de ondergang in 1944 van het Japanse schip „Joenio Maroe", waarbij onge veer 6500 mensen om het le ven kwamen. Pagina 5: Schip is pas vol, als eerste dek onder water staat. Na dit exemplaar van de Leidse Courant nog twee kranten en het is Kerstmis. Na die van woensdag en donderdag moet u voor uw dagelijkse portie zwart-op-witnieuws toch echt wachten tot het weer maandag is. Een lang Kerstweekeinde hebt u voor de boeg, waarin wij er uiteraard voor zorgen, dat ook uw leeshonger in die dagen wordt gestild. Want niet alleen krijgt u op Kerstavond bij de Leidse Courant een schitterende Kerstbijlage in uw brievenbus, vol interessante artikelen, maar er zit ook een aparte radio- en televisiegids bij. Om bij de radio en de buis gezellige uurtjes door te bren gen. Wij horen u al zeggen: wat missen die mensen toch veel, die nog geen abonnement op de Leidse Courant hebben. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar. de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B Indien daartoe aanleiding bestaal, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd. CeidócSotnant t

Leidse Courant | 1987 | | pagina 1