Langs Omwegen „We moeten de Alkeburcht nog meer gaan benutten PROVINCIE WIL MEER AFVAL COMPOSTEREN Alex Turk (12) schreef strip ten bate van gehandicapte sporters Onderzoek lovend over ouderenwerk Zoeterwoude EIDEN OMGEVING C&idacSotvuvni DINSDAG 22 DECEMBER 1987 PAGINA 11 ONGEKEND TALENT IN DE VEENSE CONTREIEN Ze hebben toch al zoveel in Roelof arendsveen. Je hebt in de Veen van alles en nog wat: muziek, toneel, voet bal, enfin sport- en culture le verenigingen bij de vleet; een gerenoveerd Sluisje, een paar kerken met een geheel eigen uitstraling, doorgewinterde, fulmine rende tuinders met hun gave areaal per opbrengst, een waardige veiling als het Veense blomrijke „Vati- caan", een gerenommeerd touringcarpark „All over the vast land of Europe", een knots van een waterto ren, die met een reusachti ge, gestyleerde, rode tulp aan alle kanten en van ver re de aandacht trekt. Je kunt er ook lekker eten en de Brasem klotst er ener verend, niet direct veront rustend maar gezellig tegen de oever. Ze hebben in de Veen ook een onpraktisch (zegt men) raadhuis voor gans Alke made zo heet de gemeen te waar wat moeilijk over wordt gedaan. In de Veen (ingepakt tussen Oude en Nieuwe Wetering, maar behept met een ge heel eigen trots) worden tennis- en snookertafels ge fabriceerd en ook wel ver handeld; alleen de conser ven maken moeilijke tijden mee, ook al zijn ze er nog steeds troef. En dan hebben we nog iang niet alles ge zegd over de Veense ge meenschap, met haar clans van Akerboomen, Bakkers een doodenkele de Bil schier ontelbare Hoogen- booms; het Klink(t) er van de Koeken, en vreemd ge noeg zijn die hordes Van der Meers niet eens alle maal familie van elkaar, netzomin als degenen die als Van der Zwet bij de burgerlijke stand bekend staan. Je kunt de Veenders nauwelijks peilen, maar ze leven op het veen zonder „flauwekul". Het verleden, en heden, is moeilijk ge weest. Het zijn onvervalste eigenheimers. Waar kun je een beter „Veen" vinden? HADE '87 MOET EEN JAARLIJKS TERUGKEREND GEBEUREN WORDEN LKEMADE Er meer te benutten". Wethou- WRËZÊMïW W willen er na ee Alex Turk, de 12-jarige, in zijn eigen strip. Maar opeens is daar een on gedacht nieuw facet van de Veense samenleving. Er is een jonge, veelbelovende striptekenaar opgestaan, onder de noemer Turk; ook al zo'n geslachtelijk Veens fenomeen. Het is Alex. Een andere Alex dan die van de bekende en populaire antie kachtige strip over Alex met z'n vrindje Enak, maar toch Alex. Alex Turk. Hij is nog maar 12 jaar oud, maar heeft al is hij nog maar artiest in de dop babbels en krabbels als een gerijpte jongeling. Maar zeer sociaal voelend. Dat wel. Hij publi ceerde onlangs een strip verhaal en incasseerde te vens een fiks aantal adver tenties van plaatselijke ne ringdoenden tegen een bij zonder scherp tarief. Alex stelde zijn fantasierijke kost ten dienste van de nationa le gehandicaptensport. De opbrengst is inmiddels naar Den Haag (daar zit het ze nuwcentrum van die actie) overgemaakt. De totale re venuen bedroegen ƒ206,20, maar daar heeft Alex Turk een klein postje vanaf ge trokken: „Voor m'n materi aal. Anders word ik arm". Redelijk op de penning; echt Turks. Nog een hoop geld Onbetrouwbare informatie bereikte me: er zouden 1500 exemplaren van Alex' stripverhaal, ad een gulden per stuk, zijn verkocht. Alex zelf vond dit schrome lijk overdreven en corri geerde telefonisch de gege vens: „Er zijn meer dan 150 afdrukken van gemaakt; nou en die oplage is dan nu uitverkocht". Toch nog een hele hoop hoor en tekenend voor het Veense vertrou wen m het manneke Alex, dat op zijn beurt tekende voor tekst en illustraties van het mini-verhaal „De Première". „Alex, hoe ben je ertoe ge komen?" Een goeie vraag, dacht ik (zo heet dat toch tegenwoordig?). Een goede zaak ook, met die gehandi capte sporters, vanwie er één in Alex' stripverhaal een enorme smak maakt op het canvas: „Bamü" Nou, hoe Alex ertoe gekomen is: „Ik heb al een hoop strips getekend. Twee jaar gele den ben ik ermee begon nen. Ik lees veel strips en toen ben ik begonnen met strips na te tekenen. Ik ben ervoor gaan zitten; een paar krassen, en zo wordt het dan wat hè?" Alex ontwierp een scenario: „Drie jaar ge leden hebben vier mensen een villa laten bouwen om tv-programma's te maken, maar zolang er veel schul den waren konden ze niet beginnen". Dat was de basis van zijn verhaal. Via lote rijen en andere speculaties stroomde het kapitaal vlot tend binnen. Alex volgde duidelijk de keiharde lijnen van de moderne stripvoe ring. Meedogenloos. Wie niet horen wilde, moest voelen. Er werd in Alex' conceptie een show op po ten voorbereid; de Jim Ja cobs (op z'n Engels uitge sproken) Show, en alles draaide om geld. Dat is me wel duidelijk geworden. Het eerste en laatste onder werp is „geld". Alex Turk is realistisch genoeg en voerde de ministers Ruding en Deetman op: „Je wordt er niet veel wijzer van". Volgens Alex zit Deetman veel te veel te lezen in de verhalen van Suske en Wiske. Een Alex-hoofdfi- guur het zal Leo, produ cent en de broer van Jim wel zijn zegt ergens: „Als ik dit werk niet meer mag doen, ga ik in de politiek!" Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12 22 44 op toestel 10. Hoor Ton Pieters De hoofdpersonen, ontsproten i Er is nog een boeiende fi guur, gefixeerd in meneer Hommel, de kluizenaar, een morsig type volgens de no den en mode van onze tijd; en er zijn ook moeilijkhe den met slapen. Immers, Alex voorvoelde al, dat je niet rustig kunt slapen met al die fricties om je heen. Het zijn allemaal vingerwij zingen geweest bij Alex, moet je maar denken. Ten slotte schijnt zijn show na allerlei geharrewar toch in orde te komen en is men toe aan. De Première. Maar eerst een week...Vakantie!! Want daar draait toch alles om in het leven van een 12- iarige schetsende draai boekschrijver. Het is dus niet onmiddellijk zo, dat ie ie afvraagt: waar haalt de cnaap het in hemelsnaam vandaan?! Straks James Bond Maar waar zullen we het verder over hebben? De op lage is toch al uitverkocht. Een herdruk zit er niet in. Alex is alweer sluimerend geestelijk bezig met „de voorbereiding" van een nieuw verhaal: over een tu- reluurse James Bond. Daar bij denkend aan en toereke nend naar de actie .-.Afrika Nu", eventueel; „zo'n strip wil ik ook wel tegen een leuk prijsje verkopen. Kan ook best wat opleveren". Alex zal wel zien. Hij zit in de eerste klas van de LBO, het Lager Beroeps Onder wijs, zonder duidelijke toe komstverwachtingen. „Ik wil striptekenaar worden", zegt hij. Dat is zonder meer duidelijk. „Maar ik ben erg lui, denk ik. Ik weet ook niet wat ik verder zou wil len doen. Ik heb nu vakan tie, en als ik zin heb zie ik wel verder". Er zijn al zo vreselijk veel kunstenaars lui begonnen en hebben, desondanks, heel wat be reikt. Misschien horen we nog weieens iets van Alex uit de Veen, een eigenzinni ge Turk in eerste aanleg. LKEMADE „Er 'ordt in Alkemade ge- oeg kunst beoefend. De ïeeste culturele activitei- uen blijven echter binnen verenigingen. Buiten ie kring gebeurt er niet o veel". Dat is onlangs eden voor het bestuur j'an de Alkeburcht ge- veest om in samenwer king met de afdeling wel- ijn van de gemeente de [oppen bij elkaar te ste len en daadwerkelijk iets aan kunst" te gaan oen. Dat heeft uiteinde- ijk geresulteerd in MADE ri 87, een culturele week in e Alkeburcht die woens- officieel wordt geo- end en nog duurt tot 30 J lecember. j ,De opzet is zo veelzijdig mo- elijk, zodat alle lagen van e Alkemadese bevolking er its van hun gading bij vin- len. Het is eigenlijk de be- i. ioeling dat het hele dorp tij- lens MADE tenminste één leertje de Alkeburcht van linnen heeft gezien". Han Wil Rijnders (30) van de "ing welzijn, Jacco Caste- (37) voorzitter van de >JA en bestuurslid van de Jkeburcht en Piet Bannen- lerg (42) bestuurslid van de Mkeburcht zal het niet lig- en. Zij hebben een uitge- ireid programma opgezet, 'aarvan een overzichtsten- Jonstelling van elf Alkema- jese kunstenaars, een film- 'oorstelling en drie muzie- ptredens deel uitmaken, let is een uitdaging om de 11 ulturele uitingen te bunde- len en nieuw leven in te bla- *ten en de Alkeburcht nog meer te benutten". Wethou der L. Beelen opent de expo sitie woensdag om 20.30 uur samen met de slagwerker- /percussionist Paul Koek. „Zij zijn nog in beraad over hoe zij de openingshandeling precies uit gaan voeren. Het is de bedoeling dat er een ge zamenlijke „act" uitkomt", aldus Jacco Castelein. Het sa- lonquartet Humoresque draagt zorg voor de verdere muzikale omlijsting van de opening. Kunstwerken Op de expositie zijn schilde rijen, aquarellen, tekeningen, foto's, grafiek, wandschilde ringen, gouaches, sculpturen en keramiek te zien. De kunstobjecten zullen door de hele Alkeburcht opgehangen en neergezet worden, behal ve in de toneelzaal. Elke ar tiest heeft vijf kunstwerken beschikbaar gesteld. Ope ningstijden van de expositie zijn dagelijks van 15.00 uur tot 17.00 uur en van 19.00 uur tot 21.00 uur. Alleen op Kerstavond en Eerste Kerst dag is de tentoonstelling ge sloten. Tijdens de openings tijden treft men altijd min stens één van de exposeren de kunstenaars aan, die altijd bereid zijn iets te vertellen over zijn of haar werk. De toegang is gratis. Verder is er op zaterdag 26- december een filmavond vanaf 21.00 uur waar de film Carmen van Carlos Saura gedraaid wordt. Zondag treedt het gitaarduo Joop Koek en Ed Westerik vanaf 15.00 uur op en vanaf 21.00 uur is de popgroep T.D. 7 te beluisteren. Woensdag 30 de cember is er dan tenslotte een optreden van het Jazz- Piet Bannenberg, Jacco Castelein en Wil Rijnders hebben de koppen bij elkaar gestoken om een aantal culturele uitingen in Alkemade te bundelen. Resultaat is MADE '87 die deze week gehouden wordt. foto: wim van nöort kwintet Wim van Hoorn om 21.00 uur. „We wilden al langere tijd een cultureel evenement in de Alkeburcht opzetten. Daarbij dachten we aan mu ziek, beeldende kunst, maar ook bijvoorbeeld aan cabaret. De Alkeburcht wordt op avonden door de week zeer intensief door de verschillen de verenigingen gebruikt, maar overdag en in de week ends is er sprake van een zwakke bezetting. Dat von den wij zonde", aldus de drie organisatoren. Voordat de Alkeburcht ingrijpend is op geknapt, werden er nog re gelmatig koffieconcerten ge geven. „Dat is echter langza merhand doodgebloed. Ener zijds kwam dat omdat de Al keburcht een tijdlang niet gebruikt kon worden tijdens de renovatie, maar ook door dat de afdeling welzijn van de gemeente lange tijd een beetje onderbezet was. Er waren bovendien allerlei ambtenaren die zich daar voor hadden ingezet vertrok ken". Andere culturele evenemen ten waren er nauwelijks, be halve een jaarlijkse tentoon stelling getiteld Creatief Al kemade, die nu echter ook niet meer gehouden wordt wegens gebrek aan belang stelling. MADE moet deze culturele leemte nu invullen. „We ho pen dat het een jaarlijks te rugkerende gebeurtenis wordt. We hebben expres voor deze eerste keer geko zen voor de eerste week van de kerstvakantie. Veel men sen zijn dan vrij en het vere nigingsleven staat op een laag pitje. De meeste mensen willen er na een paar dagen thuis zitten tijdens de feest dagen wel eens even uit. We hopen dan dat ze naar de Al keburcht gaan", aldus Ban nenberg. Jacco Castelein: „We willen zoveel mogelijk uitgaan van Alkemadese kunstuitingen. Dat is nu goeddeels gelukt. Als we het elk jaar gaan hou den, zullen we op den duur wel over de grenzen moeten kijken, maar voorlopig is er nog voldoende talent binnen de gemeente aanwezig". De financiën voor MADE '87 moeten voor een deel uit de entreegelden komen. Verder is er een sponsor en krijgt het bestuur 3.500 gulden uit de gemeentelijke pot voor al gemene culturele activitei ten. De Alkeburcht zelf draagt ongeveer drieduizend gulden bij. „Wij hebben nu al veel posi tieve reacties op ons initiatief gehad. Hopelijk komen die mensen ook allemaal naar de Alkeburcht. Met vijftig honderd bezoekers per acti viteit zijn wii echter al dik tevreden", aldus Jacco Caste lein. Een andere aanleiding van het organiseren van MADE s87 noemt Jacco Castelein het feit dat het Alkeburchtbe- stuur nogal geschrokken is van de bezuinigingen die de gemeente heeft ingesteld op algemene culturele activitei ten. Het bedrag daarvoor is van veertienduizend naar negenduizend gulden gezakt. „Er werd veel te weinig een beroep op deze pot gedaan werd. Dat is jammer en je loopt bovendien het risico dat wanneer dit zo blijft doorgaan, het beschikbare bedrag nog minder wordt". JEANNETTE SCHREUDER GRATIS ELKS WOENSDAG DE BIJLAGE BH UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER. RECREATIE. EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA 1 pro land wil de hoeveelheid afval uit huis houdens en bedrijven in Zuid-Holland verminderen, door het zogenaamde com- posteren te stimuleren. Zowel bedrijven als particulieren zouden sneller moeten overgaan tot het maken van compostho- pen. Ook wil de provincie intern herge bruik van afval door bedrijven bevorde ren Dat staat in het ontwerpplan voor de verwijde ring en verwerking van huishoudelijke afval stoffen en bedrijfsafvalstoffen, dat gisteroch tend in de provinciale commissie milieu werd besproken. CDA-statenlid P.A. Kruijk (CDA) vroeg zich af of het mogelijk is een compostplicht in te stel len. Volgens gedeputeerde J. van der Vlist kan de provincie in dit verband echter niets dwin gen. „Dit moeten de gemeenten doen, de pro vincie kan alleen overlepeen en afspraken ma ken", stelde hij. „Misschien zou het goed zijn als er een regeling komt waardoor de provincie dergelijke dingen wel op kan leggen, want veel gemeenten staan sceptisch tegenover maatrege len voor de verwerking van huisvuil, vooral vanwege de hoge kosten". In het rapport staan drie uitgangspunten voor het beleia rond afvalverwerking. De provincie wil zorgen dat er minder afval ontstaat, verder wil zij hergebruik bevorderen en het derde punt is dat afvalstoffen op milieuhygiënische wiize moeten worden he- pn verwerkt Over de nieuwe vuilverbrandingsinstallatie, die mogelijk in Ypenburg komt, zei Van der Vlist dat overleg met Den Haag gaande is en dat over twee of drie maanden een gesprek zal plaats vinden tussen Leiden, Leidschendam, Den Haag, de provincie en het Rijk. Als andere mogelijkheden ontbreken, wordt toch uitgewe ken naar Zoetermeer. Van der Vlist acht het nog steeds haalbaar om eind 1991 een vuilver brandingsinstallatie voor Zuid-Holland West operationeel te hebben, die de installaties in Den Haag en Leiden vervangt ZOETERWOUDE Het ou derenwerk in Zoeterwoude' is goed georganiseerd. Dat is no dig ook, want de gemeente vergrijst snel. Ongeveer acht Erocent van de Zoeterwoudse evolking is ouder dan 65 jaar Dat zijn 689 personen en dat is een forse toename ten opzichte van twee jaar geleden, want toen stonden 619 personen van 65 jaar of ouder geregistreerd. De verwachting is dat het aan tal ouderen in Zoeterwoude in de komende jaren zal toene men tot tien procent van de totale bevolking. Het ouderen beleid is daarom belangrijk en zal de komende tijd steeds meer aandacht vragen. Dat staat in de nota „Ouder worden", die de gemeente heeft uitgebracht. In januari 1988 zal de nota besproken worden en door de raad worden vastgesteld. Uit onderzoek is gebleken dat het ouderenwerk in Zoeter woude goed is georganiseerd. Het aanbod van de activiteiten is groot, waardoor het zelfs moeilijk wordt iets nieuws toe te voegen. Zowel in de dorps kern als aan de Hoge Rijndijk is voldoende aanbod op het ge bied van beweging, creatieve vaardigheid en ontspanning. De activiteiten van het Comité „Tafeltje-dek-je" strekken zich uit over de gehele gemeente. Dat deze vorm van warme maaltijd-verstrekking aanslaat blijkt wel uit het feit dat on langs de 15.000e maaltijd werd gedistribueerd. Nog voordat de nota bespro ken is, al één van de belang rijkste aanbevelingen verwe zenlijkt: realisering van een alarmsysteem. Uitbreiding en instandhouding van bel alarmeringssysteem zal de ko mende jaren belangrijk worden. De maaltiidvoorzie- ning voor ouderen heeft een hoge prioriteit. In de nota wordt voorgesteld aan het co mité „Tafeltje-dek-je" gelden beschikbaar te stellen ten be hoeve de aanschaf van gebrui kersvriendelijke oventjes zodat de maaltijden van ouderen die nogal afgelegen wonen ver warmd kunnen worden. Kwetsbaar Uit statistieken blijkt dat ou deren kwetsbaar zijn in het verkeer. Aanbevolen wordt op drukke punten fiets- en voet gangersoversteekplaatsen aan te leggen. Op trottoirs en op winkelpleinen dient zo min mogelijk met hoogteverschil len te worden gewerkt. Ge streefd wordt naar uitbreiding van het aantal zitbanken zodat de ouderen vaker „op strategi sche punten" even kunnen rusten. In het kader van meer béwe- gen vóór ouderen kan worden overwogen ieux de boulesba- nen aan te leggen. Deze sport is populair bij ouderen. Een uit te geven uitgebreide informatiefolder zal de oude ren voldoende informatie moeten geven over allerlei za ken. Geconstateerd wordt dat be jaardencentrum Huize Em- maus een onmisbare plaats in neemt in Zoeterwoude. Het is het enige verzorgingstehuis en biedt plaats aan 89 bejaarden. Hiervoor zijn 71 wooneenhe den aanwezig. Er staat even wel een grondige renovatie op stapel (waarschijnlijk wordt daarmee in 1990 begonnen) en in de nieuwe situatie zal het aantal plaatsen fors dalen: na melijk naar 55 verzorgings plaatsen. Hierdoor zal in de toekomst rekening gehouden moeten worden met een groter aantal zelfstandig wonende ouderen. In Huize Emmaus is een mogelijkheid voor tijdelij ke opvang. Maximaal 4 weken kan een inwoner van Zoeter woude die ouder is dan 65 jaar, gebruik maken van een kamer in het verzorgingstehuis. Dit bijvoorbeeld vlak na ontslag uit het ziekenhuis of na een ongeval thuis, waarbij gedu rende 24 uur hulp nodig is, maar ♦ziekenhuisopname niet noodzakelijk is. Woningen Om de ouderen zolang en zo zelfstandig mogelijk thuis te laten wonen zal in toenemen de mate aandacht besteed moeten worden aan geschikte woonvoorzieningen, vinden de opstellers van de nota. Naast Huize Emmaus. met zelfstan dige wooneenheden aan d« Eendrachtsweg, Ben nebroek- weg en het Emmaushof zijn aan de Wilgenhof aan de Hoge Rijndijk tien bejaarden wonin gen, in beheer bij woning bouwvereniging Willibrord Woningen aan de Bomfacius- straat en in Zuidhof kunner geschikt gemaakt worden vooi ouderen. Bij de planning var nieuwe wijken is het aan t< bevelen bejaardenwoninger op te nemen. Voor de nieuw* wijk Bloemenweide (nabij d< Klaverhal) wordt aangerader de beiaardenwoningen zo dicht mogelijk bij Huize Emmaus t< bouwen zodat de bewonen kunnen profiteren van de faci liteiten van het verzorgingste huis. Tenslotte wordt gestelc in de nota dat onderzoek ge daan moet worden naar de be hoefte aan aantallen en typer bejaarden woningen

Leidse Courant | 1987 | | pagina 11