>ari js tart Nieuwzeeland a Greenpeace-schandaal Waalse socialist Spitaels benoemd tot informateur mieuw iden bij illen in ette ^bieden Roh nog zeventig onzekere dagen verwijderd van presidentschap )Het afgelopen jaar kon niet beroerder Vul de bon in of bel nu: 06-3212345 ITENLAND gcidócSoiucwt ZATERDAG 19 DECEMBER 1987 PAGINA 7 r meer kaas warte lijst Zwitserland heeft drie Franse orten toegevoegd aan de lijst van die niet verkocht mogen worden zij ziekteverwekkende bacteriën en. Het betreft de merken Edel- je Cléron, Marquis de Crémembert- Hubert en Blubry's Bresse bleu. Er nog een Zwitsers merk bij geko- Saint-Paulin de Valcrème Sierre. het op 20 november uitgevaardigde opverbod voor de kaas Vacherin d Or zijn negen Zwitserse, één Itali- en 15 Franse soorten zachte kaas uit ndel genomen. In de korst waren iën gevonden die listeriose veroor- een ziekte die vooral gevaarlijk is wangere vrouwen en bejaarden met jrminderde weerstand. Luchthaven Londen dicht na bijna-botsingen LONDEN De Britse Raad voor de Burgerluchtvaart heeft gisteren vluchten verboden uit Parijs op de nieuwe luchthaven in het centrum van Londen: Stolport. Wegens gebrek aan vluchtcontrole op het laatste deel van de route zouden de vluchten niet langer verant woord zijn, aldus de Raad. De Raad nam zijn besluit nadat melding was gemaakt van drie bijna-ongelukken. privé-vliegtuigen, helikopters en hanggliders. Alleen buiten de Engelse kust hebben de vliegtui gen volledig toegang tot de ver keerstoren. De nieuwe luchtha ven, die dichtbij de Londense City is aangelegd in het onlangs gerenoveerde oostelijke haven gebied, de Docklands, wordt geëxploiteerd door twee lucht- vaartmaatschappijnen die voor namelijk zakenvluchten verzor gen. Het was de bedoeling dat vol- Piloten hebben geklaagd dat het gend jaar ook lijndiensten op luchtruim in de aanvliegroute Schiphol geopend zouden naar Londen wemelt van de worden. Jakes: geen herleving van Praagse lente PRAAG In Tsjechoslowakije zullen de eco nomische en maatschappelijke hervormingen die in 1968 tijdens de Praagse Lente werden doorgevoerd geen nieuw leven worden ingebla zen. „De opportunisten en revisionisten uit die tijd zullen niet meer meemaken dat hun idea len verwezenlijkt worden", zei de nieuwe par tijleider Jakes donderdag in een toespraak voor het Centraal Comité van de partij. De toespraak werd eerst gisteren openbaar gemaakt. De nieuwe secretaris-generaal, die partijleider Hu- sak opvolgt, hekelde hervormingsgezinde Tsje chen die de „fundamentele principes van het socialisme" willen verlaten. Van Jakes werden al niet veel vernieuwingen verwacht. Na 1968 speelde hij een belangrijke rol bij de zuiverin gen in de partij. IK TWEEDE GEHEIM AGENT NAAR HUIS n onze correspondent Bob van Huët) JS Ook Domini- Prieur, de tweede ;e geheim agente die kken was bij de aan- op het Greenpeace- lainbow Warrior, zal inkort naar Frank- erugkeren. Dat heeft Franse weekblad iress gisteren ge- Zonder overleg met vzeeland haalde Pa- igin deze week al ge- agent Alain Mafart „om gezondheidsredenen" naar huis. De repatriëring van Mafart leidde tot een woede-uitbar sting van de Nieuwzeelandse premier David Lange, toch al geen vriend van Frankrijk vanwege de Franse atoom- proeven in de Stille Oceaan. De Franse regering wist Lan ge te sussen door te bezweren dat de maagklachten van Ma fart echt acuut waren gewor den. Maar volgens het blad L'Express zijn de maagklach ten maar een smoes en werd de „bevrijding" van Mafart reeds lang geleden door Parijs voorzien. Ook Prieur zou nu van het Franse eiland Hao in de Stille Oceaan gehaald worden, waar hij volgens een afspraak met Nieuwzeeland nog anderhalf iaar moet uitzit ten. Aanvankelijk werden bei de spionnen voor de aanslag tegen het Greenpeace-schip tot tien jaar veroordeeld, aange zien een Nederlandse foto graaf bij de sabotage-actie om het leven kwam. Na bemidde ling van de Verenigde Naties kwamen Frankrijk en Nieuw zeeland echter overeen de straf van de agenten om te zet ten in drie jaar isolement op het Franse atol Hao. Daarvan is inmiddels anderhalf jaar verstreken. L'Express beweert nu dat Ma fart als eerste is „bevrijd" om dat hij de eenzaamheid niet langer kon verdragen. Als aanstaande „redenen' voor de terugkeer van Dominique Prieur geeft het blad alvast dat zij een behandeling zou wensen tegen steriliteit. De ge heim agente heeft op Hao ge zelschap gekregen van haar man een militair die op eigen verzoek werd overge plaatst. Het paar zou nu een kind willen. Een aantal com mentatoren heeft al gesugge reerd dat premier Chirac nieuw electoraal voordeel hoopt te putten uit het naar huis halen van de twee agen ten, die volgens de rechtse partijen „zijn opgeofferd door de socialisten". Het was onder de vorige socialistische rege ring dat tot de aanslag op de boot van Greenpeace werd be sloten. Dat daarbij een fotog- graaf om het leven kwam. heeft de publieke opinie in Frankrijk nooit echt aangegre pen. Voor de meeste Fransen zijn de geheim agenten Mafart en Prieur dappere patriotten. BELGISCHE KONING ZET VAART ACHTER REGERINGSVORMING (Van onze correspondent) BRUSSEL De Belgische ko ning Boudewijn heeft gisteren Guy Spitaels, voorzitter van de Waalse Parti Socialiste, aange wezen als kabinetsinformateur. Spitaels moet de weg vrijmaken voor een formateur, die door gaans ook de nieuwe premier wordt. Tijdens zijn eerste persconfe rentie zei Spitaels dat hij wil onderzoeken hoe België aan een stabiele regering geholpen kan worden „die het een gehele termijn van vier jaar uithoudt". Hoewel de informateur niet aan een tijdslimiet is gebonden, wil hij binnen een week zijn eerste verslag aan de vorst uitbren gen. „In de tussentijd krijgt u van mij geen verklaringen" al dus Spitaels, die er nog aan toe voegde dat hij vóór het einde van het jaar zeker geen benoe ming van een regeringsforma teur verwacht. Tijdrovend Politieke waarnemers in België leiden uit de snelle benoeming van de informateur af, dat het staatshoofd veel vaart wil zet ten achter de regeringsvor ming, die echter algemeen als een moeilijke en zeer tijdroven de operatie wordt gezien. De nog altijd onopgeloste kwestie- Happart en de onduidelijke verkiezingsuitslag waren al vanaf het begin weinig aan trekkelijke omstandigheden voor een snelle regeringsvor ming. Deze week kwam daar nog een knallende ruzie bij tus sen de Waalse liberalen en christen-democraten. De meeste partijen die direct bij de (infor matie betrokken zijn, nemen Guy Spitaels dan ook een buitengewoon af wachtende houding aan. De ruzie tussen de twee voor malige coalitiepartners in Wal lonië zal in elk geval de sociali- tische kabinetsinformateur niet ongelegen komen. De Waalse sociaal-democraten waren de grote overwinnaars van de ver kiezingen afgelopen zondag en staan te trappelen om in een nieuwe regering aan te schui ven. Vóór dat kan gebeuren moet er wel een einde komen aan de coalitie tussen de soci aal-democraten en liberalen die ondanks het forse stemmenver lies nog steeds een meerderheid van vier zetels in het parlement hebben. Maar in de Belgische provicie Luxemburg is die breuk al een feit, sedert de liberalen en soci aal-democraten het daar begin FOTO: BELGA deze week op lokaal niveau eens werden over de vorming van een nieuwe rooms-rode provincieraad. Partijvoorzitter Deprez van de Waalse christen democraten en de Waalse libe ralen slaan elkaar nu met ver wijten om de oren over de vraag waarom de „oude" coali tie in Luxemburg moest sneu velen. Sommige waarnemers zien daarin een voorteken dat ook in de landelijkcwpolitiek een rooms-rode coalitie aan staande is. Mededelingen uit de omgeving van Spitaels eerder deze week dat bij de vorming van een rooms-rode coalitie de premier niet per sé een sociaal democraat hoeft te zijn, zijn een mooi gebaar, maar veel meer ook niet Al was het maar om dat de keus van die functionaris nog even niet aan de orde is. ]d dreigt jaars te doden [JUT De radicale Isla- i Jie Jihad voor de Bevrij- i.jvan Palestina heeft ge ilt één Indische en drie Ijwaanse gijzelaars te ver- J4n „ingeval Israël door- (liminele middelen te ge in bij het neerslaan van Jtand en onschuldigen te Éirden" in de door Israël 3 gebieden. De verklaring |e Jihad ging vergezeld foto van twee van de jzelaars, de Amerikanen Polhill en Jesse Turner. iere twee gijzelaars zijn W Met gasmaskers over het hoofd en de wapenstok In de hand 1 verjagen Israëlische militairen enkele palestijnen van de tempelberg in het oude stadsdeel van Jeruzalem. Alan Steen en de Indische Mi- thileshwar Singh. Protesten in de door Israël be zette gebieden hebben gisteren opnieuw levens geëist. Drie pa lestijnen kwamen om het leven terwijl minstens twaalf anderen gewond raakten. In Jeruzalem, waar duizenden woedende Ara bieren op de tempelberg de monstreerden, raakten vijf Is raëlische politie-agenten ge wond. In de stad Gaza brak het ge weld weer in alle hevigheid los nadat Israëlische soldaten traangasgranaten een moskee hadden ingeschoten. Honder- "den palestijnen trachtten daar op het militaire hoofdkwartier te bestormen, waarbij het leger het vuur opende om ze te ver drijven. Het Shifa-ziekenhuis in de stad werd voor de tweede maal deze week door soldaten uitgekamd, waarbij naar ver luidt zeer agressief werd opge treden. Zo werden volgens een arts de directeur en drie ver pleegsters met geweerkolven geslagen, toen ze probeerden te voorkomen dat de soldaten een gewonde man zouden meene- FOTO: EPA men. Massale demonstraties vonden ook plaats in de vluch telingenkampen Jabalya en Bu- reij, oij het stadje Rafah en in steden op de westelijke Jor- daanoever. Egyptische diplomaten in Tel Aviv hebben gezegd over foto's te beschikken, waaruit blijkt dat er bij schietpartijen de afge lopen dagen van dum-dum ko gels gebruik is gemaakt. Dit soort kogels, die gapende won den veroorzaken en het bot versplinteren, is sinds 1899 for meel verboden. lNCY REAGAN IN OPENHARTIG INTERVIEW: 1HINGTON De echt- ite van de Amerikaanse [dent, Nancy Reagan, ziet t gemengde gevoelens op 1987. Er waren niet i ongunstige ontwikke- in rond de president, zo- Ie Irangate-affaire, maar reeg ook zelf groot leed irwerken zoals de ampu- van een door kanker etaste borst en negen da- die ingreep: de dood haar moeder. „Het was best jaar. Ik geloof niet jj het nog beroerder kan", 8 Bit zij in een openhartig view in de woonver- - ken van het presidentiële paar in het Witte Huis. Hoewel Nancy Reagan zich het liefst op de vlakte houdt over politiek gevoelige on derwerpen, wil ze zich kort voor de jaarwisseling best uitlaten zij het omzich tig pver de actualiteit. „Het wordt goede mensen verschrikkelijk moeilijk ge maakt om de politiek in te gaan", zegt ze, in een verwij zing naar de hernieuwde kandidaatstelling van Gary Hart. Naar haar stellige over tuiging werd de£e democrati sche presidentskandidaat het slachtoffer van buitensporige naspeuringen naar zijn privé- leven. „Ook een politicus heeft recht op een privéle- ven", aldus Nancy. Over de dood van haar moe der vertelt zij met trillende stem dat zij daardoor werd overvallen middenin het moeilijke herstel na haar borstoperatie. „Ik heb de ge legenheid om te huilen over haar dood niet eens gekre gen". Op de vraag hoe zij het verdriet heeft verwerkt rea geert ze: „Je moet spelen met de kaarten die je in handen krijgt". Over het recente bezoek van de Russische partijleider Gor- batsjov wil de First Lady nog wel kwijt daar haar man Ro nald „zeer gelukkig" is met het resultaat van de top. „Ik heb Gorbatsjov laten weten dat ik graag eens een bezoek zou willen brengen aan Le ningrad en het Hermitage museum daar". Lachend: „Ik heb geen „njet" gekregen, maar ik geloof ook niet dat het een „da" was". Zoals be kend bezocht Raisa Gorbats- jova tijdens de top de Natio nal Gallery of Art in Was hington. Berichten over de koele verstandhouding met Raisa noemt Nancy „dom en dwaas" KEENWISKE DE EDELE ELFEN NAVO: rem op modernisering Sovjetleger BRUSSEL De economi sche hervormingen die par tijleider Gorbatsjov in de Sovjetunie wil doorvoeren zetten wellicht een rem op de modernisering van de strijdkrachten. Er moet im mers een keus gemaakt worden voor welke sector de civiele of militaire hooggeschoolde arbeids krachten en technologie in gezet worden. Er is te weinig potentieel om beide sectoren gelijktijdig te ontwikkelen. Dit staat in een rapport van de NAVO dat gisteren werd vrijgegeven. Volgens het rapport bedroeg de defensie begroting van de Sovjetunie vorig jaar ongeveer 300 mil jard gulden, tussen de 15 en 17 procent van het bruto na tionaal produkt. ONLUSTEN IN ZUIDKOREA WEER OPGELAAID SEOUL Het schrikbeeld van gewelddadige burgeron lusten doemt opnieuw op in Zuidkorea. Na de controver siële overwinning voor rege ringskandidaat Roh Tae Woo bij de presidentiële verkiezin gen voor het eerst in zestien jaar werden weer openbare verkiezingen gehouden is in diverse steden de oproerpolitie weer in actie gekomen. De grootste onlusten deden zich voor bij een stembureau in het zuiden van Seoul. Enke le duizenden politie-agenten leverden twee uur lang strijd met circa tweeduizend demon stranten die het bureau had den bezet omdat er volgens hen met de stembussen was geknoeid. In zes andere steden meldden correspondenten eveneens veldslagen tussen de politie en demonstranten. Verbittering De rellen komen niet bepaald onverwacht. Al vóór de ver kiezingen lieten de beide pre sidentskandidaten van de op- posie, Kim Dae-jung en Kim Jung-sam weten dat zij een verkiezingszege van Roh niet zouden aanvaarden. „Een overwinning van Roh is alleen mogelijk via grootscheepse fraude riep een zelfverzeker de Kim Dae-jung vóór de ver kiezingen. Maar nu zijn de bei de Kims, die er maar niet in slaagden samen op één lijst uit te komen, verbitterd over hun nederlaag. En ze hebben woord gehouden. Gisteren be schuldigde de oppositie de re gerende Democratische Ge- rechtigheidspartij (DJP) offi cieel van verkiezingsfraude. De bevolking werd opgeroe pen de benoeming van Roh via stakingen en demonstraties aan te vechten. Er bestaat inmiddels geen twij fel meer dat er tijdens de roe rige verkiezingscampagne werd omgekocht en geïntimi deerd; betrouwbare rapporten hebben dat aangetoond. Wes terse diplomaten bevestigden dat er een oneerlijke campag ne werd gevoerd, maar heb ben geen corruptie van bete kenis kunnen ontdekken. Onderzoek President Chun zal pas over zeventig dagen de macht aan Roh overdragen en die inte rimperiode zal een zware test zijn voor de nieuwe democra tische toekomst van het land. Of de democratie een overle vingskans heeft, zal mede af hangen van de voortvarend heid waarmee de regeging Chun de beschuldigingen over verkiezingsfraude laat onder zoeken. Maar er zijn meer fac toren die de toekomst van het land belangrijk kunnen beïn vloeden. Factoren waarop de regering niet altijd evenveel greep heeft. Van direct belang is hoe de re gering van plan is te reageren op te verwachten protestacties en demonstraties. Diplomaten vrezen dat een onderdruk kingstactiek van de regering een averechts effect zal heb ben en dat het conflict daar door alleen maar zal escaleren. Hierdoor lopen de hervormin gen weer gevaar, die na Chuns vertrek zouden worden inge voerd. Een vooraanstaande di plomaat zei te hopen dat de veiligheidstroepen zich „be daard en beheerst zouden ge dragen". Maar Chun en zijn gekozen opvolger hebben al te kennen gegeven dat ze met harde hand zullen optreden. Sleutel Onafhankelijke waarnemers geloven dat de sleutel tot een politiek evenwicht bij de ont luikende middenstand ligt, die geleidelijk de vruchten plukt van de zich ontwikkelende economie in Zuidkorea. Daar mee betuigen ze openlijk hun steun aan de studenten en an dere dissidenten die Chun uit eindelijk dwongen afstand te doen van zijn autoritaire rege ringsbeleid in juni van dit jaar. Er zijn redenen om aan te ne men dat de middenstand deze keer niet de straat op zullen gaan. Ten eerste heeft Roh zo'n grote winstmarge op zijn overwinning dat hij het zon der fraude ook wel zou hebben gered. Roh was bovendien de gene die Chun deze zomer wist over te halen tot het ac cepteren van democratische hervormingen en het is duide lijk dat een groot deel van de kiezers gelooft dat deze belofte gemeend is. En die grote scha re volgelingen is niet uitslui tend afkomstig uit de militaire en rijke industriële gelederen. die de traditionele basis vor men van de DJP-aanhang. Vervolgens zijn er nog de her vormingen. Deze zijn inmid dels met overweldigende meerderheid goedgekeurd in een nationaal referendum en hebben de instemming van de Nationale Vergadering. Bin nen enkele maanden zullen ze in de wet worden vastgelegd. Om zo'n zuur verdiende over winning met hernieuwde strijd tegemoet te treden zal de zwijgende meerderheid waar schijnlijk niet zo aanspreken. De zwakke plek in Rohs rege ring is echter het simpele feit dat de meerderheid van de be volking toch voor de oppositie koos. Dat betekent dat Roh de oppositie zal moeten aanvaar den, liefst vóór de verkiezin gen van de Nationale Verga dering, die gehouden worden vlak voor of vlak na het in functie treden van Roh. Maar het zal Roh moeilijk vallen een compromis te sluiten met de oppositie, zolang de twee Kims elkaar nog in de haren zitten. Met het oog op zijn mi litaire achtergrond en zijn de mocratie-belofte doet Roh heel sterk denken aan de Pale stijnse leider Yasser Arafat, die bij de Verenigde Naties in de jaren zeventig verscheen met een geweer in de ene hand en een olijftak in de an dere. Het lot van Zuidkorea zal uiteindelijk afhangen van de vraag of de bevolking Rohs olijftak accepteert. GAVIN BELL (c) The Times, Londen (ADVERTENTIE) Wie Faroug via Foster Parents Plan financieel adopteert geeft hem uitzicht op een beter leven Door watervoorzieningsprojecten Door ontwik keling van landbouw. Door betere medische voorzie ningen En door scholing Hulp waar niet alleen Faroug van profiteert, maar ook zijn hele omgeving En van het effect van uw hulp wordt u regelmatig op de hoogte gehouden Reden genoeg om onderstaande bon in te vullen En daarmee de toekomst van een kansarm kind. Foster Parents Plan geeft structurele hulp in Afrika. Azië. Centraal- en Zuid-Amerika. Hulp die mensen in staat stelt hun eigen leefom standigheden te verbeteren En catastrofes zoals die zich nu voordoen in Afrika helpt voorkomen. T/m 24 december, ook 's avonds en in het weekend Ja. ik wil meteen een kjnd financieel adopicren enontvang""l Igcliiktiidigalle informatie Door omstandigheden genood- /aakt kan ik mnn ondersteuning altiid stopzetten Graag ontvang ik eerst meer informatie Stuur de bon in een open envelop naar Antwoordnr 7676. 1000 SL Amsterdam, ben postzegel hoed niet. mag wel I-DSTER PARENTS PLAN Ulenpas 18. Ip8z LC Amsterdam Telefoon 020-76767'- Geef een kind uitzicht op een beter leven. DEZE ACTIE WORDT GEVOERD IN SAMENWERKING MET DE RABOBANK. OP ALLE 3.000 RABOBANK KANTOREN VINDT U DE INFORMATIEFOLDER VAN FOSTER PARENTS PLAN

Leidse Courant | 1987 | | pagina 7