trubfe k Minister Deetman en het Ik sta in de keuken en en een van de koksmaatjes" (luiervakantie Politiek Partij Parlement INISTER BEKORTE: eidaeGotna/nt NENLAND QtidócQoiwant ZATERDAG 19 DECEMBER 1987 PAGINA 5 N HAAG Het wereldje [journalistiek en politiek in L Haag wordt weieens aan bid als een papegaaiencir- I Daarmee wordt bedoeld de betrokkenen sterk de ing hebben elkaar na te en, ook als er geen bewijs oor bepaalde beweringen, >lfs wanneer men eigenlijk weet dat het tegenoverge- |e waar is. Het gespeculeer week over een gedwon- aftreden van minister tman is daarvan een lolvoorbeeld. was PvdA-voorman Wim, die maandagavond op een ekbeurt in Noord-Brabant sffensief opende. Zijn frac- moten Wallage en Ver- nd hadden de beschikking *-egen, vertelde hij, over >ime stukken waaruit zou ■en dat Deetman „onaan- dbare risico's" had geno- bij de invoering van de Studiefinanciering, „met noodlottige gevolgen van voor talloze studerenden uders" Kok kondigde aan de PvdA de minister daar- in de Tweede Kamer ter mtwoording zou roepen. >s daarop 'opende' de iskrant die zeer goede Jen onderhoudt met de A, met een artikel, opge- gen aan die die stukken waarop Kok had gedoeld. Het bleek te gaan om geheime brieven van ambtenaren aan Deetman en notulen en versla gen van besprekingen van de minister met medewerkers. Daaruit concludeerde de Volkskrant dat Deetman de Tweede Kamer bewust niet had ingelicht over de grote ri sico's die waren verbonden aan versnelde invoering van de wet De krant voorspelde dat de positie van de minister door deze „onthulling" onmo gelijk zou worden. De PvdA had al een motie van afkeu ring (wantrouwen) klaar lig gen. En wat gebeurde er vervol gens? Vrijwel de gehele Haag se politiek en journalistiek buitelde over elkaar heen in de haast om een gedwongen aftreden van Deetman in het vooruitzicht te stellen. Dat mocht op z'n minst verwon derlijk heten, gezien de reactie van de woordvoerders van CDA en VVD. Beiden lieten die dinsdag al duidelijk door schemeren dat het wel heel gek zou moeten lopen, wilde Deetman inderdaad naar huis gezonden worden. Hoogste wijsheid Wat de VVD betreft was dat ook volkomen logisch. Deze partij heeft het blijven zitten in de regering verheven tot de hoogste politieke wijsheid. Op diezelfde dinsdag dat de zaak met Deetman aan het rollen kwam, verklaarde vice-pre- mier De Korte in een inter view met onze krant (zie hier naast) dat de VVD helemaal niet de behoefte heeft haar aanhang ten koste van het CDA te vergroten: „Een poli tieke groepering wil zijn idea len verzilveren. Dat kan het best als je in het kabinet zit"... „Als wij moeten kiezen tussen een oppositierol met een grote aanhang van zwevende kie zers en regeringsdeelname met een kleinere aanhang van vas te kiezers, dan kiezen wij als VVD voor het laatste", aldus De Korte. Met andere woorden: het lóót- ste waar de VVD op zit te wachten is een kabinetscrisis. Daarmee was steun van de li beralen aan een motie van wantrouwen tegen Deetman bij voorbaat uitgesloten. Uiter aard was dat bekend in de wandelgangen van het Bin nenhof, maar ook dat bleek geen beletsel voor het door gaan van de speculaties. Want er was toch nog Ad Lansink. de CDA-woord voerder. En had hij niet gezegd dat Deet man in een „heel moeilijke po sitie" was geraakt? Jazeker, dat zei Lansink dins dag in het half-zes-journaal van de NOS. Maar een paar uur later, in de tv-rubriek van Den Haag Vandaag, zei hij ook nog iets anders: het CDA wen ste zich nadrukkelijk van een oordeel te onthouden „totdat de minister de kans heeft ge had zich te verdedigen". Het had er alle schijn van dat Lan sink door zijn fractieleider De Vries tot de orde was geroe pen. Deze voelde er niets voor een partijgenoot-minister te veroordelen op basis van een „opzetje van links". Aantijging Donderdagavond tegen het einde van het debat bleek ook Lansink daarvan overtuigd: de schuld voor de 'puinhoop' bij de Centrale Directie Studiefi nanciering (CDS) zou niet bij Deetman liggen, maar bij de merendeels PvdA-geöriënteer- de ambtenaren van de CDS in Groningen. Het zou hün „on macht, onwil en onkunde" zijn, waardoor de uitvoering van het nieuwe stelsel zo pro blematisch verloopt „Waaruit distilleert u die aantijging?" riep een woedende Wallage in de interruptie-microfoon. „Uit het feit dat u die geheime stukken wel in de bus gekre gen hebt en ik niet", repliceer de Lansink. Later op de avond probeerde de CDA er zijn uitlating wat af te zwakken, nadat hij zich ge realiseerd had dat minister Deetman de ambtenaren juist buiten de discussie wenste te houden. Hij en hij alleen was verantwoordelijk voor hetgeen er fout was gegaan. „Ik wens me niet achter mijn ambtena ren te verschuilerf", sprak de minister met opgeheven hoofd. Dat was Lansink dus even „vergeten", maar juist daardoor kwam aan -het licht hoe volgens het CDA de vork werkelijk aan de steel zat Schoonwassen Vooral na de taaie en vrijwel sluitende verdediging van Deetman („Ik heb de Kamer niet misleid; ik heb mij ervan vergewist dat ik geen onver antwoorde risico's nam") meende CDA-fractieleider Bert de Vries dat alles gedaan diende te worden om de mi nister zoveel mogelijk van het oppositionele vuil te ontdoen. Daarbij dient bedacht dat het door Deetman ingevoerde stel sel van studiefinanciering op zich vrij brede waardering ge niet Velen (ook D66-woord- voerder Nuis bijvoorbeeld) menen dat het systeem inhou delijk van goede kwaliteit is. Bovendien heeft Deetman heel wat 'goodwill' bij de coalitie vanwege zijn nimmer versa gende inzet om te bezuinigen; §een rotte eieren, scheldwoor- en en spandoeken kunnen hem daarvan afhouden. Daarom was het ook zo merk waardig wat de VVD'er Jan Franssen deed, als woordvoer der van een partij die als geen ander uit bezuinigingsoverwe gingen heeft aangedrongen op snelle invoering van de Wet Studiefinanciering. Enerzijds stelde Franssen vast dat de ge breken in het stelsel niet ern stig genoeg waren om de mi nister naar huis te sturen, maar anderzijds greep hij gre tig de gelegenheid om Deet man een trap na te geven. „De samenleving zal voorlopig de naam van Deetman niet los kunnen zien van de proble men rond de studiefinancie ring". Ongeveer tegelijkertijd deed elders in het land een andere VVD'er, de Friese commissaris van de koningin Wiegel, er nog een schepje bovenop. Hij benadrukte het „vileinebe leid van Deetman door de goe de fee te spelen voor één van diens „slachtoffers", de 21-jari- ge hbo-studente Marieke van der Molen. Tegen de uitdruk kelijke richtlijn van de rege ring in, gaf hij de sociale dienst in Drachten opdracht het meisje een bijstandsuitke ring van 400 gulden per maand te verlenen: als aanvul ling op haar „te lage" beurs. Een verbijsterde wethouder Renkema van Drachten heeft al besloten bij de Kroon in beroep te gaan, omdat hij niet wenst mee te werken aan de stunt van Wiegel- Ook in Drachten is het een publiek geheim dat de Friese commis saris graag weer naar Den Haag zou gaan, als lijsttrekker of minister. En in tegenstelling tot De Korte acht Wiegel het wegtrekken van stemmen bij het CDA wel degelijk een zaak van belang. RIK IN T HOUT fietste hij een aantal parlementaire icties af om in hoogst eigen persoon kopie van een speech die hij die nd zou houden, in de bus te gooien, speech die het Nederlandse volk ;ens hem niet mocht missen. Hij zat ?n jaar in de Tweede Kamer als fi- cieel-economisch specialist voor de Op 12 maart 1986 trad hij toe tot eerste kabinet-Lubbers om minister - kerk van binnenlandse zaken op te [en die plotseling was overleden, i de ene op de andere dag trad hij in -jchijnwerpers van de landelijke poli- Dat was wel even wennen. Rudolf de Korte (51). vice-premier, g iaar nog samen met de huidige 3-fractievoorzitter dr. ir. Joris rhoeve voorbestemd hèt leidingge- i[ duo te zijn om de gistende VVD tot bedaren te brengen, deed sinds hij minister werd vaak van zich spreken. Geleidelijk verdween hij echter uit de spraakmakende gelederen van de VVD. Dat kwam ook omdat hij vroegtijdig ge wag maakte van een promotie-reis die koningin Beatrix naar Japan zou voe ren, waardoor vooral onder oud-ver zetsmensen een storm van verontwaar diging opstak en de trip geen doorgang vond. „Dat is eens maar nooit weer", sneerde premier Lubbers in de Kamer over wat een solo-actie van de vice-pre mier bleek te zijn. Hij richtte zich nu meer dan ooit op zijn werk als minister, maar had moeite zijn draai te vinden. Economische Zaken worstelde met het traumatische RSV- debacle. Kreten als „het moet weer een eer worden om op EZ te werken", wek ten de lachlust op. Dat was al te goed koop. Het EZ-gebouw onderging een gi gantische opknapbeurt; voor de ingang verschenen fraaie, grote bloembakken; van lieverlee deed een keur aan jonge, daadkrachtige en moderne ambtenaren zijn intrede. Hij trok een persoonlijke public-relations adviseur aan om zijn gehavende imago op te poetsen. Hieronder een gesprek met een minis ter die zegt invloed en deelname aan de regering belangrijker te vinden dan ze telwinst. Die zegt juist daarom geen verschil meer te zien tussen CDA- en VVD-bewindslieden. Die zegt dat het herstel van de door dollarval en beurs krach gehavende economie de burger geen dubbeltje extra zal kosten. „Re geerakkoord is regeerakkoord. Hoezo sleutelen? Niks sleutelen!". „Als wij moeten kiezen tussen een oppositierol met een grote aanhang van zwevende kiezers en deelname aan de regering met een kleinere aanhang van vaste kiezers, dan kiezen wij als WD voor het laatste". or, FOTO: SP m HAAG „We Jjiten ons niet een al te i: :e somberheid laten ejpraten. Dat is niet ver- dig. We moeten nuch- - blijven". Minister De >r te tikt met zijn wijs- 9 »er op de tafel als wil 2( zo de donkere wolken zich boven ons land ie enpakken verjagen. o grauwe weer wordt ver ijl aakt door de situatie in de inigde Staten. Een hoog rt van de overheid en een ek aan spaargeld hebben geleid dat het vertrou- in de Amerikaanse econo- afneemt. De koers van de ir zakt evenals de aande- van ondernemingen op de s. alles heeft niet alleen een t op de wereldeconomie -r ook op-de Nederlandse. irterende ondernemingen e kurk waarop wij drij- ESaldus De Korte - krijgen 's noeilijker. Om hun markt e| ïhouden zullen de bedrij- s, I genoegen moeten nemen lagere winsten. Hierdoor i investeringen, wordt er Ier gedaan voor de werk- [enheid en kan de werk- eid minder dalen. - de andere kant wordt ook 'erheid in haar financiële i|e elen geraakt. De lagere 33 rkoers zorgt voor een da- tfan de gasbaten aangezien oprijs gekoppeld is aan de van olie. En die wordt in - rs berekend. Daarnaast tent de slechtere gang van si- zaken bij exporterende onder nemingen minder belastingin komsten voor de overheid. Kortom een somber beeld. De Korte wenst echter een kant tekening te plaatsen. „Hetgeen er in de afgelopen jaren is ge beurd, is nu niet ineens weg. Door de loonmatiging en het kabinetsbeleid is een veel ge zondere basis gelegd voor de economie. We hebben nu meer weerstand". Zwaar weer Desondanks moet ook de mi nister erkennen dat er wel de gelijk negatieve effecten op treden. „We staan voor zwaar weer als kabinet en samenle ving. De economische groei zal minder zijn dan gehoopt". Op concrete cijfers wil hij zien niet vastleggen - „die gaan een eigen leven leiden" - maar duidelijk is dat de minister doelt op recente berekeningen van het Centraal Planbureau dat de groei in 1988 onder één procent zal blijven. Ook ten aanzien van de daling van de werkloosheid toont De Korte zich sceptisch. „De werkloosheid zal minder om laag gaan", zegt hij- Het aantal mensen zonder werk zal dit jaar weliswaar nog conform de ramingen uitkomen op circa 680.000 maar over de voorspel de daling met 25.000 in 1988 zegt hij: „Ik durf daar mijn hand niet voor in het vuur te steken". Met de geringere daling van de werkloosheid zal ook de doelstelling van het kabinet om in 1990 op minder dan 500.000 werklozen uit te ko- (ADVERTENTIE) Op drie zaterdagen, tw. 9 januari, 6 en 20 februari 1988, verschijnt deze krant met extra pagina's informatie over Zomervakanties. Informatie over de adverteermogeiijk- heden op deze speciale pagina's wordt u graag verstrekt door Nico Jungschlager, bereikbaar onder nummer 07M22.244 men moeilijker worden, meent De Korte. Specifieke werkge legenheidsplannen wijst nij echter af, ook al beïnvloeden die tijdelijk wel de werkloos heidscijfers in gunstige zin. „We moeten streven naar blij vende banen in de bedrijven Hij maakt van de gelegenheid gebruik om meteen een beroep op het bedrijfsleven te doen. Nu het wat moeilijker gaat mag niet bezuinigd worden op scholing van werknemers en op technologische vernieu wing. „Dan moet men maar minder winst uitdelen. De kos ten gaan hier voor de baat uit Te zijner tijd zullen scholing en technologische vernieu wing meer winst opleveren. De ondernemingen hebben nu ook financiële reserves. Dan is het gemakkelijker om een moeilijke tijd door te komen". Oproep Ook de werknemers bedeelt De Korte met een oproep. Zij zullen genoegen moeten ne men met een „heel matige" loonontwikkeling, waarbij de minister opnieuw weigert zich op cijfers vast te leggen: „Dat is een verantwoordelijkheid van de sociale partners waarin ik niet wil treden". Wel wijst de bewindsman erop dat een gemiddelde dollarwaarde van 7 1.85 in 1988 de inflatie in ons land met een half procent be perkt, hetgeen een half pro cent meer koopkracht voor alle inkomensgroepen bete kent. Dit effect ontstaat omdat tot nu toe in alle becijferingen van het kabinet gerekend is met een dollarkoers van rond twee gulden. Blijft de vraag wat de over heid zelf denkt te doen om het verslechterend economisch tij te keren. Weinig, blijkt uit de woorden van de minister. „Onze inspanningen zijn maar een deel van het verhaal. We zijn erg afhankelijk van de mate waarin anderen het goed of slecht doen". Volgens de minister mag van de overheid allereerst verwacht worden dat zij haar beleid consequent voortzet Dat betekent een verdere beheersing van de uit gaven. In overheidsinvesteringen ten einde de economie te stimule ren ziet De Korte alleen iets als het maatschappelijk rende ment van de investeringen vooraf duidelijk vaststaat. Bo vendien zullen die door het in schakelen van particulier ka pitaal (zoals de grote spaarte goeden en geld bij beleggers) mogelijk gemaakt moeten worden. De minister wijst ook op de voor 1988 al aangekon digde belastingverlaging ter waarde van 1,5 miljard gulden. „Die is goed voor een koop krachttoename van 0,75 pro cent en werkt erg goed in combinatie met de aaiende in flatie". Robuuster Zijn stelling dat de overheid maar weinig kan doen wordt geïllustreerd aan de hand van ae volgende uiteenzetting. Het kabinet tracht de economie ro buuster te maken, de structuur te versterken zonder dat dit de burger een cent kost. Daarbij zijn twee bewegingen tegelijk gaande. Aan de ene kant wordt getracht de collectieve uitgaven terug te dringen; te gelijk wordt geprobeerd de overheidsuitgaven anders te richtert door het stellen van andere prioriteiten. „Het buik je eraf en meer spieren", ver taalt De Korte kort en krach tig. Ideeën over het verleggen van prioriteiten heeft De Korte wel, maar die wil hij niet prijs geven. „Ik vraag u considera tie te hebben met mijn positie. Ik krijg enorm gedonder in de glazen als ik hier voorstellen doe die op het terrein van mijn collegae liggen". Wel wijst De Korte erop dat hij op zijn begroting geld heeft vrij gemaakt voor technologiebe leid door dit elders binnen die begroting te bezuinigen. „Zo moet het, ook op andere de partementen". Voor een én-én beleid, nu al meer geld vrijmaken terwiil het financieringstekort van ae overheid nog hoog is, voelt De Korte niets. Net zo min als hij wil tornen aan de in het re geerakkoord vastgelegde af spraken over de hoogte van dat tekort, het terugdringen van de werkloosheid of het stabiliseren van belastingen en premies. „Dat is een contract binnen het kabinet", aldus de minister. „Een contract is een contract. Je kunt daar niet aan sleutelen. Dan haal je alles on deruit. Het zou te gemakzuch tig zijn om de lijn nu te laten vieren. Ik geloof in de lange termijn en niet in kortstondige maatregelen". Desalniettemin zal het kabinet in januari 1988 wel de balans gaan opmaken. Hoe ver is men verwijderd van de doelstellin gen voor 1990 en wat moet er gebeuren om het nog bestaan de verschil te overbruggen? De Korte: „We maken een in schatting. Is er een kans dat wij de doelstelingen halen? Zo niet, is dan een beleidswijzi ging nodig?" Een bijstelling van het regeer akkoord is voor De Korte uit den boze, ook al sluit hij niet uit dat er maatregelen geno men zullen worden om de te genslagen waarmee wij in 1988 worden geconfronteerd op te vangen. Een verdere beheer sing van de overheidsuitgaven ligt dan het meest voor de hand. Voor een stimulans van de economie ontbreekt in elk geval het geld. Wel meent De Korte dat het kabinet open kaart zal moeten spelen. „Als we erg ver van de doelstellingen voor 1990 afko men, moeten we dit meedelen: „We bereiken het niet; we hebben er meer tijd voor no dig". Maar ik hou vol dat er nu geen enkele reden is om de doelstellingen op te geven. Het wordt wel moeilijker dan wij hadden gedacht. Na de zware jaren 1986 en 1987 dachten we te kunnen gaan freewheelen. Dat zit er nu piet in". WD Over zi In 1982 telde" in de Tweede Kamer nog 36 zetels; bij de laatste verkiezin gen is dat aantal geslonken tot 27 en volgens de jongste opi nie-peilingen zou de VVD nu hooguit 21 zetels halen. De verklaring van De Korte is dat de VVD, toendertijd druk in de weer met het beslechten van geruchtmakende paleisre voluties, gedurende geruime tijd geen duidelijke positie heeft Kunnen innemen. „Maar we zijn er goed in geslaagd de rust te laten weerkeren. VVD- kiezers zijn gesteld op een rus tig patroon. De peilingen ge ven een stabiel beeld te zien van ongeveer twintig zetels. Dat is onze harde kern. Er is stabiliteit zichtbaar geworden. Ik vind dat heel belangrijk". Hij betwist de noodzaak als zou de VVD zich ten opzichte van het CDA en de oppositie moeten profileren om het ver trouwen van (meer) kiezers te winnen. „Partijen moeten juist zoeken naar wegen om samen te werken en naar mensen met wie je redelijk eensgezind kunt meedenken. Dat zijn nu CDA en VVD en niet de PvdA. In dit kabinet zitten mensen met visies die verwant zijn. Je ziet het verschil tussen CDA- en VVD-bewindslieden nauwelijks meer. Neem nou Cees van Dijk van Binnen landse Zaken. Op de gewone zakelijke punten kon hij net zo goed lid zijn van de VVD; daar waar zijn levensbeschouwing een rol speelt, ligt dat natuur lijk anders. Wij als VVD ko men er in het kabinet heel foed af en worden niet door et CDA overvleugeld. Dat wij er ook in zitten, geeft juist een breed geschakeerd beeld te zien". Maar zodra CDA- en VVD-be windslieden op elkaar gaan lij ken, zou dat toch eerder een bewijs van het tegendeel moeten zijn. Die gedachte wijst de minister krachtig van de hand. „Kijk, een politieke groepering wil zijn idealen verzilveren. Dat kan het best als je in het kabinet zit Wij hadaen onze grootste aanhang toen we in de oppositie zaten. Maar wat heb je aan veel ze tels als je niet aan de regering kunt deelnemen? De aanhang die we toen hadden, was niet blijvend. Als wij moeten kie zen tussen een oppositierol met een grote aanhang van zwevende kiezers en deelname aan de regering met een klei nere aanhang van vaste kie zers, dan kiezen wij als VVD voor het laatste. Ik blijf zeggen dat mensen niet op de VVD stemmen vanwege onze visie op het financieringstekort, maar vanwege de mate waarin wij solide zijn. We brengen met het CDA oplossingen na derbij op een manier waarin VVD-kiezers zich herkennen. Had het CDA het alleen voor het zeggen, dan zag het beleid er heel anders uit Als uitge sproken doe-mens zie ik het zo; ik sta in de keuken en ben een van de koksmaatjes". Dat de roep om de terugkeer Hans Wiegel, de huidige com missaris van de koningin in Friesland en ooit stemmen- trekker nummer één van de VVD, steeds maar weer op klinkt en dat zelfs Neelie Smit-Kroes, die nu minister van Verkeer en Waterstaat, „solliciteert" naar het lijsttrek kerschap, laat De Korte niet onberoerd. Hij was het toch die samen met Joris Voorhoe ve de politieke leiding van de partij zou vormen? Als duo? Even toont hij zich onaange- t\\am verrast als de namen van Wiegel en Smit-Kroes vallen. „Zoveel hoofden, zo veel zinnen", zegt hij voor zich uitkijkend. Maar dan lachend; „Het gaat om het verwezenlij ken van je doelstellingen en hoe je die dan uit draagt, de verpakking dus, is een ander verhaal. En over dat duo-lei derschap zeg ik, dat Joris en ik het uitstekend kunnen vinden. Als er geen controverse is, is het ook niet leuk om over te schrijven. Ik zie voor de VVD de toekomst niet zo somber in. Ik ben van nature een optimist en geloof er heilig in dat kie zers je zullen belonen voor de mate waarin je standvastig bent. En zo is de VVD: een stevige partij met solide be stuurders, die doen wat ze zeg gen". CAREL GOSELING ED FIGEE Medische experimenten op mens aan banden (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabinet wil medische experimenten op mensen aan banden leggen. Elk experiment zal in de toe komst vooraf getoetst moeten worden door een in te stellen ethiek-commissie. Ook de be trokkene zelf zal met het ex periment moeten instemmen. Landelijk komt er een centra le commissie die op het geheel toezicht houdt. Jaarlijks worden ongeveer 1000 medische experimenten op mensen gedaan. Dit vooral om nieuwe geneesmiddelen te testen. De in te stellen ethiek- com missies zullen moeten gaan toetsen of het experiment schade voor de gezondheid op levert. echt nodig is, weten schappelijk goed is opgezet en of het een relatie heeft met de ziekte waaraan de proefper soon lijdt Daarnaast moeten zij ervoor waken dat de be trokkene zelf schriftelijk toe stemming geeft voor het expe riment In de ethiekcommissie moet zitten een arts, een verpleeg kundige, een farmaceut, een jurist een deskundige op het gebied van wetenschappelijk onderzoek, een ethicus en ie mand die de belangen van de proefpersoon kan behartigen. „Brrr, waterkoud", huiverde Lubbers terwijl hij ziin voeten veegde. „Zeg dat wel", zei Ruding, de deur achter de premier sluitend„Kom maar gauw binnen. De anderen zijn er al". Terwijl hij vluchtig een kam door z'n baren haalde betrad Lubbers de huiskamer van Onno Ruding, begroette met opgestoken hand de reeds aanwezige collega's Rudolf de Korte en Jan de Koning en kuste de vrouw des huizes die zojuist een blad met vier kopjes, een melkkannetje en een suikerpot op de salontafel had neergezet „De koffie staat op het lichtje in de keuken", zei mevrouw Ruding. „Nou jongens, jullie redden je verder wel. Ik ga naar de bridgeclub. Doei!". En weg was ze. Even later roerden de vier heren peinzend in hun koffie. Ze waren bijeengekomen om te praten over het plan van het VVD-kamerlid Frank de Grave. De burgers zouden voortaan elk jaar een brief van de regering moeten krijgen over de toestand van de rijksfinanciën, vond De Grave. Volgens de jonge liberaal hebben de meeste Nederlanders er geen flauw benul van waarom zij belasting moeten betalen en waarom al die bezuinigingen nodig zijn. Ze moeten gewoon wat meer inzicht krijgen in de enorme omvang van de staatsschuld en in ae miljarden die jaarlijks moeten worden uitgegeven om het land draaiende te houden. „Leuk ideetje", had Ruding gezegd, en de meesten van zijn collega's dachten er net zo over. Besloten werd dan ook dat Lubbers, Ruding, De Koning en De Korte gezamenlijk de brief aan het volk zouaen opstellen. Sommige dingen kun je maar beter niet aan je ambtenaren overlaten. Dat scheelt al gauw een half jaar. „Het moet een begrijpelijk epistel worden", zei De Koning. De anderen knikten. „Dus geen moeilijke termen als financieringstekort en zo. Ik denk bijvoorbeeld aan een verhaaltje over de schatkist die leegraakt" „Ben je gek", sputterde Ruding tegen. „Het moet wel realistisch blijven. Jullie weten net zo goed als ik dat er helemaal geen schatkist is! Dat fabeltje moet nu iuist eens uit de wereld woraen geholpen. We hebben gewoon een rekening lopen bij de Nederlandsche Bank". „Precies!" kwam De Korte tussenbeide. „En we staan constant in het rood. Dat moet duidelijk worden gemaakt". „Da's ook niet helemaal waar", zei Lubbers. „Omdat we in het rood staan, lenen we van banken en bedrijven en burgers geld om het tekort aan te vullen. Dan is er dus in feite géén tekort meer. Maar dat geleende geld moeten we weer aflossen, met een hele hoop rente. Daar zit de kern van de ellende. Déérom moet er zoveel bezuinigd worden op de overige uitgaven. Hoeveel hebben we nog af te betalen, Onno?" De minister van financiën trok een treurig gezicht „Zo'n 225 miljard. Dat is dus15.000 gulden per Nederlander, zuigelingen en hoogbejaarden inbegrepen". „Ja, wacht eens even! riep De Korte uit We moeten daar wél bij aantekenen dat dit niet alleen ónze schuld is. De kabinetten van de laatste twintig jaar hebben maar raak geleend. Met die erfenis zitten we óók nog altijd!" „Uiteraard", zei De Koning. „D'r moet trouwens ook nog in komen te staan hoeveel miljard jaarlijks nodig is voor alle uitkeringen en subsidies. En dat de mensen zich eens moeten realiseren hoeveel de overheid meebetaalt aan een trein- of buskaartje of aan de toegangsprijs voor een toneel- of operavoorstelling". Lubbers knikte enthousiast „Heel goed! En wat dacht je van opname in een ziekenhuis, om nog een dwarsstraat te noemen? Tussen haakjes, in welke vorm gaan we onze mededelingen nu gieten?" Even was het stil. Tot opeens De Korte enthousiast overeind veerde. „Ik weet het' We doen het in stripvorm! Dan kun je er ook zeker van zijn dat iedereen het leest". De anderen keken verpletterd Een kwartier later nam bet gezelschap enthousiast afscheid van elkaar. „Dat stripverhaal moet ook een pakkende titel krijgen", zei Lubbers. „De schamele schatkist!", riep De Koning jolig, terwiil hij in ziin auto stapte. Lubbers en De Korte gierden van de lach, maar Onno's gezicht betrok. Hij altijd met z'n schatkist", mompelde hii voor zich uit, en met een knal sloeg hij de huisdeur dicht. T RUBBELS

Leidse Courant | 1987 | | pagina 5