r tfu al record hoeveelheid [uurwerk in beslag genomen felastingen in ►90 vereenvoudigd Lubbers: Brokx mag naar Tilburg Ministerie verbaasd over boze schippers Verzekering mag niet vragen naar seksuele voorkeur JNENLAND EcidaeSoutcmt ZATERDAG 19 DECEMBER 1987 PAGINA 3 ►STOLEN GOUD IEL TERECHT {RT De politie van Weert heeft •n een gestolen auto van een han- in edelmetalen, waarin twee Ijes" goud met een totale waarde .000 gulden werden vervoerd, na uren al weer teruggevonden. De werd leeg aangetroffen op een eggetje in Budel, niet ver van de met België. Het goud lag vlak de auto. Eerder op de dag had mbekend aantal overvallers de ;r hoogte van Weert klem gere- I) meegenomen. De beroofde han- uit Valkenburg werd achtergela- fo de weg. Het is nog een raadsel öhm de overvallers het goud bij de Rebben achtergelaten. Vreemdelingenwet herzien (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Vreemdelingen zullen in de toekomst niet meer tegen een besluit over hun verblijfsvergunning in beroep kun nen gaan bij de president van de arrondissementsrechtbank. Een beroep zal voortaan bij de Raad van State aangespannen moeten worden. Om die Raad echter niet te zwaar te belasten zullen de vreemdelingen in eerste instantie hun recht moeten zien te halen bij een viertal in te stellen vreemdelingenkamers bij evenzovele arrondissementsrechtbanken, verspreid over het land. Minister Korthals Altes van justitie heeft hiertoe besloten in een herziening van de huidige Vreemdelingenwet. Het kabinet is gisteren met zijn plan akkoord gegaan. Uit het wetsvoorstel blijkt dat plaatselijke vreemdelingendiensten het toezicht krij gen over vreemdelingen. Zij zullen ook verzoeken tot een ver blijfsvergunning in ontvangst moeten nemen. Besluiten daar over worden echter genomen door daartoe in te stellen regionale diensten. Deze nemen de besluiten in naam van de minister van justitie. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Oud-staatssecretaris Brokx (CDA), die gepasseerd is voor het burgemeestersschap van Eindhoven, mag wat premier Lubbers betreft wel burgemeester van Tilburg worden. Gis teren besloot de ministerraad oud-mi nister Jos van Kemenade (PvdA), nu voorzitter Raad van Bestuur van de Universiteit Amsterdam, bij koningin Beatrix voor te dragen als burgemeester van Eindhoven. „Gezien het karakter van een stad als Eindhoven zouden zowel Van Kemenade als Brokx er beiden burgemeester kunnen zijn", aldus Lubbers, doelend op hun gelij ke bestuurlijke kwaliteiten. Maar juist omdat beide kandidaten even zwaar zijn, zei Lubbers „geen aanleiding te zien in Eindhoven van politieke kleur te wisse len". Ook Van Kemenades voorganger was een PvdA'er. Naar de mening van de premier zou Brokx heel goed burgemees ter in Tilburg kunnen worden; deze func tie is eveneens vacant. Lubbers heeft zich steeds hard gemaakt om Brokx, die vanwege de affaire rond de bouwsubsisies door CDA-fractievoorzitter De Vries werd genoodzaakt op te stappen, aan een baan te helpen. Lubbers verschilt met De Vries van mening over de vraag of het ontslag Brokx gerechtvaardigd was. Verdachte moord prostituees aangehouden TERNEUZEN In verband met de moord op twee prosti- tuées in Terneuzen op 1 de cember, is gisteren in Den Haag de 52-jarige A. P. uit Amsterdam aangehouden. De aanhouding werd verricht door leden van het recherche- bijstandsteam in samenwer king met de gemeentepolitie van Den Haag. In hetzelfde pand in Terneuzen werd vijf maanden voor de dubbele moord ook een prostituée om gebracht. De aanhouding van de verdache heeft vooralsnog niets met deze moord uit te staan, zo liet de politie van Terneuzen desgevraagd weten. HAAG Nu al is er |n vuurwerk in beslag l>men door het vuur- iteam van het korps Joleurs gevaarlijke in. Dat terwijl de li drukste weken nog ;iien komen, aldus bmandant Modderkolk het korps. Vorig jaar in totaal 22 ton in jjg genomen. Bosch werd gisteren de Ie vangst tot nu toe ge- eb.OOO kilo. Het vuurwerk tlin twee containers en vrachtauto's opgeslagen. :ij bestond grotendeels ijkers (knélvuurwerk lont) en 150 kilo vuur- lat niet aan de eisen vol- 'eer vuurwerk in genomen. De Haagse J heeft gisteren in twee 41s aan de Paul Kruger- :Ujn totaal 850 kilogram irerk in beslag genomen, ran de winkeliers had een vergunning iet verkopen van 100 kilo vuurwerk, maar in het magazijn werd nog eens 150 kilo aangetroffen. Bij de ande re verkoper werd 600 kilo vuurwerk gevonden. Commandant Modderkolk heeft geen directe verklaring voor de grote hoeveelheid ver boden en illegaal vuurwerk dat door het vuurwerkteam dit jaar in beslag is genomen. Het is volgens hem duidelijk dat de illegale handel welig tiert. Hij schat dat van de 30 miljoen gulden die jaarlijks de lucht in gaat, 20 procent illegaal is. Daaronder valt verboden vuurwerk zoals strijkers, gil lende keukenmeiden en voet zoekers en vuurwerk dat niet aan de gestelde eisen voldoet: er moet een gebruiksaanwij zing bij zitten en de naam van de importeur moet erop staan. Volgens Modderkolk komt veel illegaal vuurwerk uit China en vervolgens via de Bondsrepubliek Duitsland ons land binnen. „Daar is weinig tegen te doen, de grenzen zijn min of meer open". Sinds vorig jaar is er bij het korps een speciaal vuurwerk- Arrestatie vuurwerkmaniak Delft DELFT In de legerplaats Dongen heeft de marechaus see de 19-jarige dienstplichtig militair W. van D. uit Delft aangehouden op verzoek van de Delftse politie. Die ver denkt hem er van afgelopen maandagnacht met een zoge heten strijkerbom een auto in Delft min of meer te hebben opgeblazen. In zijn woning zijn zes dozen van honderd strijkers aangetroffen. Volgens een woordvoerder van de Delftse politie heeft de man nog geen volledige bekentenis afgelegd. De Delftse politie heeft nog een 22-jarige Delfte naar gearresteerd die inmiddels heeft bekend twee com plete vuurwerkbommen te hebben vervaardigd. In zijn woning werden behalve de bommen nog tweehonderd strijkers, ander vuurwerk en patronen in beslag genomen. Hij ontkent iets te maken te hebben met de reeks explosies van dergelijke bommen de afgelopen weken in Delft. De politie heeft veel tips over de explosies binnengekregen. team. Negen mensen houden zich de laatste weken van het jaar alleen met de opsporing van illegaal vuurwerk bezig. Via tips en eigen onderzoek worden partijen gecontroleerd en eventueel in samenwerking met de gemeentepolitie in be slag genomen. In de drie grote steden zijn ook al een aantal partijen in beslag genomen. In Amster dam in totaal 1.000 kilo en in Rotterdam 350 kilo. In Den Haag werd donderdag nog een partij van 1.200 kilo in beslag genomen. Volgens de politie zijn deze hoeveelheden nor maal, het is ongeveer hetzelfde als vorig iaar in de grote ste den uit de handel werd ge haald. Dit jaar zijn er verschillende grote campagnes gestart over het gevaar "Van vuurwerkge- bruik. De meningen over het effect van de campagnes lopen uiteen. Volgens SIRE is het mede aan haar vorige campag nes te danken dat er vorig jaar honderden slachtoffers minder zijn gevallen. Commandant Modderkolk van het vuur werkteam denkt dat voorlich tingscampagnes voor de legale handel wel nut hebben, maar voor de illegale handel hebben die geen zin. „Mer. vindt het te leuk om te experimenteren". De eerste ernstig gewonden zijn al gevallen. Een iongen in Delft raakte bij voorbeeld aan handen, borst en gezicht ge wond toen hij een niet ontplof te strijkerbom wilde controle ren. die alsnog explodeerde In Rotterdam raakte een jongen gewond toen er op het voetbal veld zo'n bom werd gegooid. Staatssecretaris Dees van wel zijn, volksgezondheid en cul tuur heeft inmiddels aange kondigd volgend jaar met een uitgebreidere regeling te ko men voor de handel in en het gebruik van vuurwerk. Alle regelingen die hierop betrek king hebben zullen in een nieuwe regeling worden sa- De recordvangst van verboden vuurwerk gisteren in Den Bosch werd veilig opgeborgen in een van de cellen van het plaatselijke politiebureau. mengevoegd en hier en daar verscherpt. In die regeling zul len ook de tijdstippen waarop de verkoop mag plaatsvinden en het vuurwerk afgestoken mag worden landelijk worden bepaald, nu doet iedere ge meente dat nog zelf. (Van onze al-economische redactie) fl'HAAG De minis- ad is het gisteren geworden over het d(nvoudigen van ons Jting- en premiestel- jDe voorstellen, die 5lhet grootste deel pa lopen met de vorig gepubliceerde voor in van de adviescom- .Js-Oort, gaan 1 janua- ^0 in. Uitgangspunten iat deze operatie de 101 (bijna) niets mag n en dat de nu nog telaste werkzaamhe- van de belasting- 3I worden verlicht. ,f gevolgen een en ander Mpben voor de inkomens nog niet vast. „Dat i we allemaal nog eens in", aldus premier Lub- a afloop van de minis- I. In mei '86, toen Oort ijn voorstellen kwam, ld veel rumoer omdat insdalingen tot tien pro- i soms meer werden ge- Mede om die reden de voorstellen van het t „bijzondere" inko- oepen apart opgeno- )ejaarden, etc), rijke veranderingen luidige systeem van ne- ïijven voor de loon- en tenbelasting (van mini- estien tot maximaal 72 wordt vervangen en systeem van vier n (minimaal veertig, aal zeventig procent). de belastingheffing en de premieheffing zijn samen gevoegd een grote vermindering van het aantal aftrekposten een speciale plaats voor be iaarden, zelfstandigen en al leenstaande verzorgende ou ders. Schijven Opmerkelijk in de voorstellen is dat de eerste schijf van veertig procent (loon- en in komstenbelasting plus premie) een veel langer „traject" van 45.000 gulden beslaat dan in het huidige systeem. Deze bo vengrens is tegelijk de premie- grens, overeenkomstig het voorstel van de commissie- Oort. De heffingsvrije voet (waarover geen belasting be taald behoeft te worden), ook wel „basisaftrek" of „belas tingvrije voet" genoemd, is op 4250 gulden gebracht. Gehuw den en ongehuwden, mits ou der dan achttien jaar en min stens anderhalf jaar op hetzelf de adres samenwonend, kun nen die belastingvrije voet on der een aantal voorwaarden aan elkaar overdragen. Som mige toeslagen op de belas tingvrije voet vervallen; ge handhaafd blijft volgens de nu gedane voorstellen de toeslag vóór de alleenstaande ouder. Inkrimpen De huidige, lange reeks af trekposten zal als de Tweede Kamer uiteindelijk met de voorstellen ingestemd heeft, aanmerkelijk inkrimpen. Een greep daaruit: bij de reiskostenaftrek ver dwijnt de minimumaftrek van tweehonderd gulden en dalen de hogere aftrekbedragen een subsidieregeling ver vangt de aftrek voor groot on derhoud van eigen woningen premies ziekenfonds en ziek tekostenverzekering worden buiten de aftrek gebracht; de drempel komt op acht procent met een minimum van 2400 gulden (dus tot een belastbaar inkomen van 30.000 gulden) en een maximum van 10.000 gulden (bij een belastbaar in komen van 125.000 gulden) de aftrekpost voor studiekos ten wordt beperkt tot les-, cur sus- en collegegeld het privé-gebruik van „de auto van de zaak" komt straks in èlle gevallen (voor het be staande tarief van twintig pro cent van de cataloguswaarde) bij het inkomen. Tot nu toe behoeft de categorie mensen die alleen onder de loonbelas ting valt, over het privé-ge bruik van „de auto van de zaak" geen belasting te beta len. Bijzondere groepen Voor bejaarden, zelfstandigen en alleenstaande verzorgende ouders behelzen de voorstellen van het kabinet het volgende. De eerste schijf loon- en in komstenbelasting voor bejaar den bedraagt geen veertig maar 23,6 procent, omdat zij geen premie aow/aww ver schuldigd zullen zijn. Dit tarief is al toepasbaar in de maand waarin hij of zij de 65-jarige leeftijd bereikt. De premievrijstelling erf re ductieregelingen voor zelfstan digen vervalt maar wordt ver vangen door een belastingvrij stelling. Alleenstaande verzor gende ouders krijgen een vaste aftrek van 3200 gulden. Wer ken zij bovendien buitenshuis dan kunnen zij nog eens extra aftrek genieten van zes pro cent met een maximum van 4200 gulden. d-Holland tegen hogere maximumsnelheid KAAG Provinciale Staten van Zuid- snelheidsverhoging neemt de zure regen toe, zo d hebben een motie aangenomen tegen staat in de motie, en de bossen in Zuid-Holland rhogen van de maximumsnelheid op au- gaan toch al zienderogen achteruit. De motie •vegen tot 120 kilometer per uur. Door de was ingediend door de PvdA. HOLLEN u misschien! IK mefi. oe ■U.TSCWOCC KAk/„ \-yjj 7jA Z-ICT U: |K WIL N'N 0OCHf£RT)sT D'R £AAN iMS^HRijl/gN- Langste schooldag Vermoeide leerlingen gisteren in Apeldoorn. Zij maken deel uit van een groep van 13 leerlingen van de Apeldoornse Christelijke Ondernemersschool die vandaag het record „langste schooldag" van 74 uur met een uur hoopt te verbeteren. Sinds woensdag ochtend 10 uur hebben de leerlingen dag en nacht 55 minuten les en vijf minuten pauze. Af en toe worden zij door een masseu se (links op de foto) onder handen genomen. De opbrengst (nu al 21.000 gulden) van deze gesponsorde actie is bestemd voor Afri- ka-Nu. FOTO: ANP Documentaire kardinaal Alfrink morgen herhaald HILVERSUM De docu- mentaire over het leven van kardinaal Alfrink die afgelopen donderdag over leed, wordt morgen her haald. De KRO zond de documentaire donderdag avond uit. De uitzending morgen begint om 11.00 uur op Nederland 1. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het ministerie van verkeer en water staat is zeer verbaasd over boze uitlatingen van de Ko ninklijke Schippersvereniging „Schuttevaer" gister avond in het NOS-journaal. De vereniging verwijt mi nister Smit-Kroes nalatigheid bij het plegen van onder houd aan vaarwegen en dijken. Rijkswaterstaat zou het nodige onderhoudswerk niet tiidig ge noeg verrichten waardoor schippers genoodzaakt zouden zijn soms andere routes te moeten kiezen waardoor de reistijd toe neemt. Enige tijd geleden heeft het ministerie onder druk van de bezuinigingen een gefaseerd onderhoudsprogramma uitge bracht en aangegeven welke vaarwegen het eerst en het snelst onder handen genomen worden. Daarbij gaat het in het bijzon der om de bodemdiepte en de oeverbescherming. Een woordvoerder van Verkeer en Waterstaat verklaarde de boosheid van de binnenvaartschippers „een compleet raadsel" te vinden. „Er is helemaal niets aan de hand. De schippers zijn op de hoogte van de wijze waarop wij het onderhoudswerk aanpak ken. Dat is in de Tweede Kamer aan de orde geweest. Ik begrijp er niets van, want we hebben het onderhoud geheel onder con trole", aldus de woordvoerder. Hij wees er op dat de gewijzigde onderhoudsplannen al „ongeveer anderhalf jaar geleden" met de schippers doorgepraat zijn. Haagse gynaecoloog maand geschorst na reeks klachten UTRECHT Het me- disch tuchtcollege in Den Haag heeft een gynaeco loog van het Leyenburg Ziekenhuis tegen wie een reeks klachten was inge diend voor één maand ge schorst in de uitoefening van de geneeskunde. De zelfde gynaecoloog kwam eerder in het nieuws in verband met het uitvoe ren van kunstmatige inse minatie met eigen sperma en een abortus bij een meisje dat 26 weken zwanger bleek te zijn. Het meisje had zelf gezegd dat ze 16 weken zwanger was. Na de abortus bleek het kind nog in leven. De betrokken gynae coloog had de ingreep niet zelf uitgevoerd, maar hij besloot wel om het kind niet verder te verzorgen. Het werd in een vensterbank gezet en stierf ruim twee uur later. De recht bank sprak hem vrij. Blijkens de in het artsenblad Medisch Contact gepubliceerde uitspraak van het tuchtcollege heeft het besluit van de arts geen invloed gehad op de le venskansen van het kind, dat naar mag worden aangenomen na enige tijd toch wel zou zijn overleden. Wèl verwijt het de gynaecoloog een gebrek aan eerbied voor het leven en het niet „emotioneel ondersteu nen" van de verpleging door het kind niet in een couveuse of een wieg te laten leggen. Het college heeft verschillende andere klachten tegen de arts wèl gegrond verklaard, zoals het aan een assistent overlaten van ernstige complicaties bij een vrouw bij wie hij even daarvoor een keizersnede had uitgevoerd, hoewel de assistent hem om hulp had gevraagd. Volgens het college had hij di rect moeten komen omdat het ging om een levensbedreigen de gebeurtenis bij een vrouw die hijzelf had geopereerd en om een complicatie die de as sistent waarschijnlijk nog niet eerder had meegemaakt. In een ander geval wachtte de gynaecoloog te lang met een keizersnede, hoewel een assis tent hem telefonisch op de hoogte had gesteld van veront rustende onderzoeksresultaten. De volgende morgen bleek het kind in de baarmoeder te zijn overleden. Volgens het college had het levend ter wereld kunnen worden gebracht als de gynaecoloog juist had ge handeld. Voor een andere serie klach ten heeft het college geen maatregel opgelegd, hoewel het de arts verwijt ten onrech te geen gynaecologisch onder zoek te hebben uitgevoerd of dat te laat te hebben gedaan. Zo werd een 90-jarige patiënte pas gynaecologisch onderzocht vlak voordat ze een ingreep aan haar baarmoeder zou on dergaan. Daarbij bleek dat ze geen baarmoeder meer had. Geen krant ontvangen Bel tussen t8.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14 00 en 15 00 uur. telefoonnr 071-122248 en uw krant wordt nog dezeltde avond nabezorgd. DEN HAAG Verzeke raars behoren bij het af sluiten van een levensver zekering niet te vragen of iemand homoseksueel is. Het enkele feit dat ie mand homoseksueel is, is niet van belang bij de be oordeling van het aids-ri- sico. Dat staat in een noti tie over verzekering van aids-risico, die gisteren door de ministerraad is goedgekeurd. Verzekeraars mogen wel vra gen of iemand seropositief is of aan de ziekte aids lijdt. De be windslieden hebben er ook geen bezwaar tegen dat verze keraars uitdrukkelijk vragen of iemands bloed in het verle den op aids is getest. Zij vin den dat geen ontoelaatbare in breuk op de persoonlijke le venssfeer. Wel wijzen de bewindslieden erop dat enkel het feit dat ie mand ooit is getest, geen reden voor weigering van een verze kering mag zijn. De bewinds lieden achten het toelaatbaar dat verzekeraars een aanvra ger van een verzekering vra gen mee te werken aan een onderzoek op besmetting, maar dit onderzoek moet niet worden gevraagd op grond van geslacht, huwelijkse staat, woonplaats of beroep, aldus het kabinet in de notitie aan de Kamer. Vragen die bij het sluiten van een verzekering over de ge zondheid worden gesteld, zul len altijd in meer of mindere mate het privéleven van de betrokkene raken. Maar een verzekeraar behoort slechts te vragen naar feiten die voor de beoordeling van het risico van belang zijn, aldus de notitie. (ADVERTENTIE)

Leidse Courant | 1987 | | pagina 3