'£eidóc Sou/tcwit ZATERDAG 19 DECEMBER 1987 iIEMEN - In de glazen vitrine ligt er, :nzaam als een kroonjuweel, nog één- Een afgebrokkeld hoekje cement van ijfelachtige kwaliteit, zo op het eerste „Wanneer je het op straat zou zien n, zou je er een schop tegen geven", jt de afdelingschef oneerbiedig. „Maar i schop je welHet brokje wordt verificatie op de elektronische weeg aal gelegd. Zestien gram, dan .jchop je wel mooi voor dertig gulden veg". Het onooglijke ding in de glazen -itrine, moet men weten, is niets meer if minder dan een witte zomertruffel, af- ;omstig uit Alba, Italië. Even zeldzaam ils een witte raaf, 2200 gulden per kilo, /aarschuwt het prijskaartje ernaast de al gretige koper, eel van handeling is Ven Versmarkt, naam zoals men die zou verwachten een willekeurige kraam op de 'oensdagmarkt in een gemiddelde ge- ieente. Mis echter. Aan Ven Versmarkt Diemen is elk gemiddelde vreemd. Vie er rondschuifelen - hier de wijsvin- er priemend in een ganzelever, daar het leusgat snuivend boven een zeeduivel - lat zijn de meesterkoks van Nederland. :n in een extreme wereld schuifelen zij ond. Een surrealistisch omniversum. inijbonen, groen toch volgens de gemid- lelde opvatting, zijn er geel, maar asper- es die het gangbare geestesoog voor geel loudt, zijn er weer groen en ze kosten in lie ogenschijnlijk onrijpe staat nog 22 ulden 50 per duimdik busseltje ook. Vilde bos-asperges uit Frankrijk. Van aar. Bloemkolen wit? lij Ven Versmarkt hebben ze paarse iloemkolen, evenals paarse broccoli rouwens, maar-de frambozen zijn er 'an de weeromstuit crèmekleurig. )e Vlaamse meesterkok Roger Souve- eyns van het Scholteshof te Stevaart eeft ooit gezegd: „Wat bij elkaar hoort, angt een beetje af van de inspiratie van iet moment. Van de zon, de schaduw. Ie regen, de wolken. Ik schilder in het 3ord. Het enige verschil met Van Gogh s dat er van mijn schilderijen, als ze oed zijn, mets overblijft. Ze worden op egeten". Welnu, zoals Rembrandt er :en rariteitenkabinet op na hield waaruit nj putte voor de aankleding van zijn modellen, zo is Ven Versmarkt het rari- eitenkabinet van de kunstenaars die childeren in het bord. Tomaten, zo ilein als kersen of desnoods als kersepit- en, kan men er krijgen, maar ook appels er grootte van een Edammer kaasje. ,Die komen uit Japan", zegt de ifdelingschef, „en ze zijn niet om te ten, ze zijn om te vullen". Dit vullen :an men dan weer doen met behulp van labymais maiskolven die echter in de )p zijn kop gezette wereld van Ven Ver markt niet groter ogen dan het plasser- je van een pasgeboren baby. Appels om e eten hebben ze daar in Diemen nar uurlijk ook, met het uiterlijk van peren, vaarom niet? Zo goed als ze er peren lebben die naar appels smaken. Koffieshop )e koffieshop van Ven Versmarkt. Een 'erzamelpunt apart. Cas Spijkers van )e Swaen in Oisterwijk, onbetwist de al- erbeste chef-kok die Nederland sinds ja- en rijk is geweest, wordt er meestal niet angetrofïen; voor hem is Brussel met üjn superieure vroegmarkten net ietsje Iichtcrbij. Maar nummer twee in de hië- archie der Hoge Koksmutsen, Henk Sa- helberg van Seinpost te Scheveningen, halt er met de regelmaat van de klok in latura te aanschouwen, en hetzelfde eldt voor gastronomische giganten van et kaliber Cees Helder (Parkheuvel, (otterdam), Paul Fagel (Duurstede, Vijk bij Duurstede), Jaap Maaijenburg Oudt Leyden, Leiden), Ferry Kenten ('t tokpaardje, Alkmaar), Constant Fonk De oude Rosmolen), Hoorn), Wim Bas- laanse (De Prins van Oranje, Baarn), ohn Sisterman (De Kersentuin, Amster- lam) en niet te vergeten de grote Itali- anse meester Mario Uva die in Wijde- hormer een naar hemzelf vernoemd cu- inair dorado bestiert. Terwijl ze knabbe- °n aan de zoet- en hartigheidjes die loor gedistingeerde gastvrouwen op zil- 'eren schalen worden rondgedragen, wisselen ze in samenzweerderig gefluis ter hun keukengeheimen uit of bediscus siëren ze de kwaliteit van de varavara, zijnde een vers van de Seychellen naar Diemen ingevlogen rode baars, die ze op hun karretje hebben geladen. „De wereld a la carte", prijst Ven Vers markt zichzelf aan en voor één keer klinkt een reclamekreet vrij van over drijving. Wekelijks krijgen vijftienhon derd restaurateurs in den lande („beho rende tot de bovenlaag, door onszelf ge selecteerd", zegt Ven-woord voerster Ronny Sliepen) een folder met de jong ste aanbiedingen toegestuurd. De keuze van deze week gaat tussen ananas uit Ivoorkust, blauwe schapekaas uit Corsi ca, kwarteleitjes uit Frankrijk, hertenrug uit Nieuw-Zeeland, Schotse zalm en wil de rijst uit Canada. Maar. de volgende week zullen er misschien rivierkreeftjes uit Kenia in de aanbieding zijn, kippen uit Bresse, zuiglam uit Texel, zeeëgels uit Ierland, lamsoren uit Zeeland en Par maham uit Italië. Overigens bestrijkt de klantenkring een veel grotere groep dan de vijftienhonderd uitverkorenen. Ron ny Sliepen schat hun aantal op het tien voudige, za'n vijftienduizend horeca-on- dernemers, en daar zitten ook de nodige uitbaters van hamburgertenten bij, want een pot doodgewone tomatenketchup, die wordt door Ven Versmarkt evengoed verkocht als een pot exclusieve oester soep met champagne. Voorwaarde om in Diemen gastronomisch te mogen grasduinen is slechts dat men ingeschre ven staat bij de Kamer van Koophandel en minimaal tien personeelsleden in dienst heeft. Winkeldeur Het begon allemaal in oktober 1950 toen ene Dirk Ven, 29 jaar oud, in de Centra le Markthallen te Amsterdam aanving op een omgekeerde winkeldeur conser- veh uit te stallen. Daar lag de bakermat van een groothandel die inmiddels tot zes vestigingen is uitgegroeid, waarvan alleen in Den Haag al twee. Maar verre weg het spectaculairst is de in 1986 geo pende Internationale Versmarkt te Die men. Een jaaromzet van rond de 60 mil joen, schat Ronny Sliepen. „De decem bermaand met zijn feestdagen? Die zal goed zijn voor zo'n negen tot tien mil joen, denk ik. We voeren op het ogen blik tussen de 55.000 en 60.000 verschil lende artikelen, allemaal bestemd voor de horeca. En niet allemaal eet- of drink baar; er is ook een grote non-food afde ling. Daar kun je bijvoorbeeld ten dien ste van de zeer luie oestereters onder je clientele een elektrische oester-opener krijgen. Je kunt er je obers in het nieuw steken. Je kunt er apparatuur kopen om zelf op basis van houtmeel je paling te roken, en je kunt er kiezen uit wijnproef glazen waarvan het glas van elke valse schittering is ontdaan zodat je de kleur van 'onze Lafitte Rotschild 1982 opti maal kunt genieten. Dat mag ook wel, want zo'n fles kost 295 gulden, haha. Maar de nadruk hier in Diemen ligt toch op vers. De restaurateur komt binnen, pakt een kar en vindt onder één dak al les wat van zijn gading kan zijn. Je ziet de grote koks echt in elke ganzelever knijpen, ruiken aan elke vis, kijken of de ogen niet dof staan, de blik laten glijden over elk bosje basilicum, advies vragen aan de afdelingschefs die stuk voor stuk specialisten zijn op hun gebied". December. Maand van feestdagen en dus de wijnmaand bij uitstek. Zeker voor Ven Versmarkt. Edelherten, reeèn, wilde zwijnen worden er zo vers moge lijk, dus in de huid, aangevoerd en ter plaatse door de eigen slagerij verwerkt, waarbij de slagers er al rekening mee houden dat Gerrit Greveling van De Bokkedoorns te Overveen zijn vlees zus en Henny Philipse van Het Oude Dyk- huys te Lisserbroek zijn vlees zo uitge beend wil hebben. Maar ook de eigen plukkerij voor het gevogelte draait op volle toeren. Halverwege het gesprek wordt de afdelingschef aan de telefoon geroepen. „Eland-rug alleen nog in Duitsland? Goed, doe maar". Terugge keerd: „U vroeg naar gems. Nou, dat is geen punt. Gems kunnen we elke week vers uit Oostenrijk krijgen. Vooral bij slecht weer, als de dieren uit de bergen Waar loopt men de allerbeste koks van Nederland tegen het lijf? In Ven Versmarkt te Diemen. En wat doen die chefs daar? Ze struinen er rond met het hoofd helemaal leeg. Zo blanco mogelijk laten ze het aanbod van meer dan 55.000 artikelen op zich inwerken. Totdat, bij het zien van een klein meiraapje hier, een appelbanaan daar, een gevulde kalfsborst weer elders, de goddelijke vonk van de inspiratie overspringt en Het Recept geboren wordt. „Er is", weten ze bij Ven Versmarkt, „een steeds grotere, nieuwe generatie gespecialiseerde keukenmeesters aan het ontstaan die behoefte hebben aan toelevering op hoog niveau. Want één ding is er niet veranderd sinds de dagen van Escoffier: een goede cuisine staat of valt met goede ingrediënten naar beneden komen. Maar zoals u hoorde, zijn we toevallig met eland be zig. Ruggen, filets, bouten, yoor de res taurateur die echt iets heel bijzonders op tafel wil brengen. We streven ernaar zo veel mogelijk aan elke wens tegemoet te komen. Ach, u hebt in Canada wel eens een berepoot gegeten? Nee, daar zou ik u niet aan kunnen helpen. Beren zijn be schermd en van beschermde dieren blij ven we principieel af. Zomin als u hier wild of gevogelte uit de Oostbloklanden zult aantreffen. Tsjernobyl, begrijpt u?". Klapper De cijfers. Hoezeer Nederland zich dezer dagen buiten de deur te goed gaat doen, blijkt uit enkele aantallen waarmee de afdelingschef goochelt. „Eens kijken, achthonderd verse Hollandse hazen ver koop ik in december. Hollandse hazen zijn bij de restaurateurs het meest ge liefd; dat ligt aan onze bodemgesteld heid, denk ik. Maar daarnaast gaan er vierduizend kilo Argentijnse hazeruggen weg en tweeduizend kilo bouten. Verder honderd hele Schotse herten, veertig hele Hollandse wilde zwijnen en vier honderd hele reeèn. Daar bovenop dui zend kilo filet en vierhonderd kilo bou ten van wild zwijn. Vijfendertighonderd kilo losse ruggen, vijfenveertighonderd kilo bouten en duizend kilo biefstukken van reeèn. Twintig hele moeflons uit Oostenrijk. En natuurlijk die driedui zend kilo Nieuwzeelands hert. Dat blijkt werkelijk een klapper te zijn. Volgend jaar laat ik blind een hele scheepscontai ner met vijfentwintigduizend kilo Nieuwzeelandse herteruggen komen. En dan het gevogelte. We praten dus nog steeds alleen over de decembermaand. Dat worden, even optellen, tienduizend fazanten, zesduizend duiven, driedui zend eenden, tweeduizend pijl staarteen den, minimaal drieduizend kwartels, zeshonderd patrijzen en vierhonderd wilde ganzen. Zeer gewild op het ogen blik zijn Schotse sneeuwhoenders, maar hoeveel dat er worden, weet ik nog niet. En laat ik de kapoenen uit Frankrijk niet vergeten, dat zijn gecastreerde hanen die daardoor heel zwaar worden, met stevig, bijzonder smakelijk vlees. Of wat dacht u van deze eendeborst met port en truf fels, zelf gerookt? Deze rendierworst uit Lapland?". Op de afdeling groente en fruit struint toevallig, happend in een gewone Neder landse Golden Delicious, chef-kok Bert Koopmanschap van De Schutse te Nieuw Loosdrecht rond. Struint, inder daad, er is geen ander woord voor. Hier een perzik uit een kistje lichtend, daar een bosje krulpeterselie tegen het licht houdend, weer even verder beurtelings knijpend in een geitehoorntje en een os- setongetje. „Dat zijn Belgische aardappe len", legt hij uit wanneer de mond is leeggegeten. „Erg leuk van vorm. Mis schien ga ik er vanavond iets mee te doen. Want zo werkt het hier. Een kok komt binnen met zijn hoofd helemaal leeg. Hij struint wat langs het aanbod en laat zijn fantasie de vrije loop. Meer dan duizend verschillende artikelen heeft al leen deze afdeling van Ven Versmarkt al en je kunt het zo gek niet bedenken of een creatieve kok kan er wel iets van ge bruiken. Dat daar heet bijvoorbeeld pis- senlit, maar het is eigenlijk gewoon dis tel. Erg mooi om mee te garneren. Of deze Italiaanse spinazie. Van zo'n prach tig blad kun je een fraai gevuld rolletje maken. Veel van wat we kopen, gebrui ken we louter voor decoratie. Die eetba re bloemen hier. Daglelies. Viooltjes. Duur? Ach, op geld kijkt een kók niet zozeer. Voor topkwaliteit hebben we met plezier iets extra's over. Een restau rateur zal graag twintig gulden méér be talen voor een ganzelever die mooi rose is en terugspringt wanneer je er met je vinger in drukt, in plaats van naar huis te gaan met een vette lever die bij het bakken uitloopt". Kazen Ontwerpers van creatieve menu's heb ben recht op een creatief samengesteld aanbod, luidt het credo van Ven Vers markt. Vandaar de afdeling kazen die maar liefst zevenhonderd verschillende soorten voert, waaronder honderd vijftig Nederlandse. „We propageren heel sterk het kaasplateau", zegt Bettie die er afde lingschef is en die zich van haar collega's moet laten inschrijven voor de televisie quiz „Wedden dat" aangezien ze ge blinddoekt van driehonderd kazen kan proeven om welke soort het gaat. Zelfs in haar vakantie sjouwt ze langs af gelegen boerderijen op zoek naar nieuwe vondsten: gekruide geitekaasjes uit Hoe velaken, geitekaasjes in de olie uit Neck bij Purmerend, Drentse boerenkaasjes en heel bijzondere vier jaar oude nagel kaas uit Friesland. „Het dessert is in op komst", ziet ze aan haar stijgende om zet. „De betere restaurateurs willen eens. iets anders brengen dan de eeuwige Dame Blanche of Belle Hélène. Een kaasplateau vinden ze meer en meer een aantrekkelijk alternatief. Er zijn klanten Foto boven: Bij de Versmarkt zie je de chefkoks in elke ganzelever knijpen, ruiken aan elke vis, de blik laten glijden over elk bosje basilicum. Zoals hier Henk Savelberg van Seinpost in Scheveningen. FOTO: CEES VERKERK bij, die nemen voor drieduizend gulden kaas mee naar huis". De belendende af deling patisserie bevestigt het beeld van de terreinwinst, door het dessert ge boekt. „Vijfentwintighonderd verschil lende artikelen", schudt Ronny Sliepen uit haar mouw. „Alleen de Belgische bonbons al in achtentwintig soorten. Maar ook deze Opera, een desserttaart voor vierentwintig personen". Het begint de verslaggever langzamer hand te duizelen. De afdeling vis- en zeebanket echter wacht. Op dus naar de homaria, reusachtige bakken, gevuld met zout water dat speciaal uit Yerseke wordt overgebracht, waarin kreeften, langoustines en krabben uit Canada of Schotland rondzwemmen in afwachting van hun dag des oordeels. Verse vis ligt er uitgestald in veertig soorten. De afde lingschef beveelt speciaal de job - een zeebaars uit de Indische Oceaan - de mulletjes uit Senegal en de rogvleugel uit de Caraïbische wateren in de aandacht aan. Elders zeeslakken te kust en te keur, clams, vernis, venus en uiteraard vijf nullen-oesters, „hele sjieke, die nullen slaan op de jaarringen", watertandt Ron ny Sliepen. Achter slot en grendel blijkt zich de collectie zwart goud op te hou den: kaviaar, de echte, de enige. Beluga, Ossetra, Oestra, slechts voorbehouden aan smulpapen met de dikste geldbui dels". Maar het kan ook eenvoudiger", zegt de afdelingschef, wijzend op de pot ten robijnrode zalm-eitjes waarvan hij een royale sortering bezit. „Leuk om zo'n galantine mee te garneren". Wat ga lantines wel mogen wezen?". „Hier hebt u er eentje. Zeg maar: een visrol in een wikkel van gerookte zalm, gevuld met garnalen, krab, gepocheerde zalm, écre- visses. noem maar op. In een wikkel van gerookte paling maak ik ze ook". Duizelingwekkend De afronding van de rondgang. Het klapstuk, door Ronny Sliepen met een groot gevoel voor timing tot het laatst bewaard. De afdeling wijnen en gedistil leerd. Nu neemt het duizelen schier on gezonde vormen aan. Meteen bij de in gang al prijkt wat de dienstdoende som- melier een „Balthasar" noemt, een joe kel van een champagnefles, inhoudende twaalf liter Moét et Chandon Brut Impe rial. Die zal me een knal geven, in de oudejaarsnacht. Prijs 695 gulden. „Toch zijn er vorige week drie van verkocht", weet Ronny Sliepen. „Ze gaan veel naar Chinese restaurants; wat ze er daar mee uitspoken, is me een raadsel, maar ze schijnen wel degelijk uitgeschonken te worden". Enkele passen verder liggen vijftig soorten port op de feestdagen te wachten, waaronder een Colheita uit 1900 die 549 gulden per fles moet op brengen. „We hebben ze van alle jaartal len nadien", zegt de sommelier. „De laatste tijd is er erg veel vraag naar port uit 1922 geweest. Als presentje voor mensen die vijfenzestig zijn geworden, voelt u wel. Een aardige attentie, zo'n fles port uit je geboortejaar". Langs een Chateau d'Yquem 1981 van 249 gulden, een Haut Brion 1976 van 225 gulden, een Dom Pérignon Rosé van 275 gulden voert de. rondgang totdat er wordt aange land bij alweer sloten en grendels. Die blijken een eenentwintig jaar oude whis key van het merk Glenfiddich te beveili gen (in een Wedgewood-fles; 275 gul den), maar bovenal een Hennesy XO van 785 gulden. En toch. De absoluut gekste fles bevindt zich ergens gewoon in een schap, tussen een Finse likeur waar in een bergframboosje dobbert, en een Poolse wodka waarin, recht overeind, een spriet bisongras staat. Die gekste fles kost slechts 32 gulden 95. Hij bevat Mezcal, een brandewijn uit Mexico, en op de bodem ligt een rups. „Helemaal doordrenkt met alcohol", fluistert Ron ny Sliepen vol ontzag. „Man, als je in die rups bijt, dan duizelt het je niet, dan sta je meteen op je kop". PIET SNOEREN Een collega en ik hebben de vererende opdracht gekregen dit jaar een kerstpakket te ontwerpen, waarvan het bedrijf er tweeduizend wil uitgeven. We zetten daarmee een oude traditie voort, die geboren is in margarinedozen met houtwol, waarin zich een fles wijn van het merk „Blauwe Non", een gezinsfles kruidenshampoo, een stuk lavende/zeep in hartvorm, een stel authentieke Spaanse castagnetten (kleppers), een banketstaafje, een Friese kantkoek, een potje boerenjongens en een complete set speelkaarten bevonden. Voor personeelsleden die als buitengewoon vroom bekend stonden of zwaar van tred waren door een mateloze levensernst, vervingen wij die kaarten door een rozenkrans of een bundel psalmen. Dat is alweer enige tijd geleden, toen de geluksstromen in ons land nog rustig voortkabbelden tussen de dijken van de Bonte Dinsdagavondtrein en Negen Heit de Klok. Mede door de bulderingen van radioprediker Henri de Greeve was het Kerstfeest nog niet verpieterd. Wat de reli-sociologen er van zeggen weel ik niet, maar mijn vermoeden is dat we bij de digestie van de welvaart een soort verpieteringszuur hebben ontwikkeld, dat overal de pluche en de wol afvreet, totdat de onbeklede, naakte werkelijkheid zich bars aan het oog ontvouwt. Vroeger schaarde het gezin zich in een onzichtbaar dekentje van welwillende dankbaarheid rond het pakket, wanneer dat op Eerste Kerstdag, kort na de kerkgang, plechtig werd geopend. „Kijk nu toch eens, een hele fles wijn!", werd er geroepen als de Blauwe Non uit hel houtwolbed werd gehaald. Er was toen nog geen sprake van een echte kerstsfeer. Zelfs toen we bij alle werknemers langs de deur moesten om blikjes Bon Vivant in te nemen die bol stonden van botulisme, bleef de sfeer optimaal. „Toch geen plannen om de onderneming af te slanken, wat?", was het commentaar van een oude meestertypograaf, een man met een vredig gelaat, die al heel wat stormen had overleefd. „Nou, het had weinig gescheeld of we hadden Nieuwjaar niet gehaald", riepen we jolig terug en de blijde lach van de oude weerkaatste door de stille straat. Het probleem waar mijn collega en ik mee geconfronteerd werden is dat die welwillende sfeer van warme kneuterigheid er niet meer is. Het pakket wordt achteloos nedergeworpen, met een koevoet geopend en de kostprijs van de inhoud wordt vastgesteld op dertien gulden vijfennegentig. Ik heb nog iemand gekend die het pakket pas opende na een kort gebed voor de werkgever en zijn gezin. Pas toen het te laat was vernamen we dat hij ondanks een slepende ziekte, die hem op 52-jarige leeftijd naar het graf voerde, geen aag, had verzuimd. Mijn collega en ik hebben fors ruzie gekregen. Ik vond dat een schitterende Puligny Montrachet wel paste; hij dacht dat deze dan met een pond suiker zou worden aangezoet. Hij is een nootjes- en zoutjesman, ik geloof in de heilzame krachten van een paal Genuese salami waarin je een spijker krom slaat. Ik stelde voor bij Harrods. Knightsbridge, Londen tweeduizend beren te bestellen met een individuele lengte van acht voet, bijna twee en een halve meter; mijn collega wil, over een blad sla en een mondje Beaune bij zwezerikjes met gestoofde appeltjes in Calvados, een maatschappijbewuste discussie over de vraag of er in een kerstpakket voor het gehele gezin condooms behoren te zitten met een veilige seksfolder. Mijn collega heeft het zo ver weten te brengen dat de tweedeling in de maatschappij dwars over onze tafel in „de Olde Sickel" liep. Hij wilde een klein grammofoonplaatje in het pakket, met een rede van de directeur- generaal, omlijst met vioolspel van Heifetz. Ik wilde alleen Heifetz plus champagne en een kattebeeldje uit het British Museum met gouden oren en zilveren neusringen, ter waarde van 980 gulden. Ik spreek niet meer met mijn collega. Het eerste dat er straks uit het pakket rolt is een fles zure Blauwe Non.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 25