p— IN de sneeuw £etdóc Souaa/nt'1 ZATERDAG 19 DECEMBER 1987 dooi Frank Werkman Hoewel ik er persoonlijk niet veel van heb gemerkt, zijn er mensen die vinden dat net inmiddels wat fijner langs de lijn is geworden. Ik ben best bereid dat aan te nemen. Je moet tenslotte toch ergens van uitgaan in het leven, want waar blijf je zonder de een of andere hoeksteen? Opvallend is wel, dat het direct langs de lijn inderdaad tegenwoordig wat rustiger lijkt. De lijntrekkers hebben echter hun werkterrein verplaatst. Waar tot voor kort een plastic kuipstoeltje, een tribunepaal of een patatkraam doelwit was van de ongeremde agressie gooit het geteisem tegenwoordig pas op de terugreis in bus of trein alle remmen los. De vijandelijke supportersschare is nu doorgaans zo goed afgeschermd door de nodige uniformen, knuppels en honden dat de spoorwegen het moeten ontgelden. De aanhang van Feyenoord leverde wat dat betreft vorige week weer een aardig staaltje vakwerk af. Het enige dat niet werd gesloopt op de terugweg vanuit Leverkusen was het onderstel van de trein. Die aldus nog rollend Rotterdam bereikte om vervolgens de raddraaiers uit te spuwen en door te rijden naar de schroothoop. Fiin in de trein. De familie Spoor heeft al lang voor de file van Neelie Smit gekozen. De voetbalbestuurders vinden het allemaal best. Zij zien in deze ontwikkeling het bewijs dat voetbalvandalisme slechts een geelaleerd. Vandaar ook dat de slimme zakenjongens hun kans schoon zien om weer eens wat ideetjes te spuien. De laatste vruchten van gedegen hersenarbeid zijn de voetbalcadeaubon en de voelbalvoordeelpas. Zie daar een briljant idee in de strijd tegen de supportersverwording. Neelie's collega Van Dijk wil nauwelijks geld beschikbaar stellen voor het invoeren van een voetbalpasje. Een echte no nonsense- praklijkjongen als Frans Schraders vindt het ei van Columbus. Maak - zegt hij - van het identificatie-bewijs een entreebiljet voor pretparken en sport kledingzaken en het probleem van het supportersgeweld is vrijwel de wereld uit. Die Schraders moet worden voorgedragen als erelid van de KNVB. Ik heb trouwens nog wat aanvullende suggesties. Een voelbalvoordeelpas en een voetbalcadeaubon zijn niet genoeg De belangstelling voor de voetballerij krijgt pas echt een injectie als je een heel voetbalpretpakket samenstelt. Je moet beginnen met het scheppen van de mogelijkheid om bezitters van een voetbalvoordeelpas in staat te stellen tegen gereduceerd tarief een voetbalcadeaubon te kopen. Dat vergroot de afzet van voetbalvoordeelpassen en moet de stroom van met voetbalcadeaubonnen toegeruste voetballiefhebbers sterk doen vergroten. Wat bovendien te denken van een extra korting voor vaste voetbalsupporters, mensen die lid zijn van een voetbalsupportersclub? Iemand, die al een pasje heeft waaruit bliikt dat hij zijn contributie voor de fanclub heeft betaald moet de voetbalvoordeelpas met - laat ik zeggen - dertig procent korting kunnen aanschaffen. Dat vergroot de afzet van voetbalvoordeelpassen niet onaanzienlijk. Maar er is meer. Te overwegen is een voetbalreductie/voordeelpas te introduceren voor voetballiefhebbers, die kunnen aantonen de laatste vijf jaar niet bij ongeregeldheden betrokken te zijn geweest. Die zijn dan nóg goedkoper uit. Te denken is ook aan een voetbalgoedgedragzegelactie. Geef iedere al of niet van een voetbalcadeaubon en voetbalvoordeelpas voorziene voetbaltoeschouwer, die zich afzijdig heeft gehouden van welke vorm van voetbalellende dan ook bij het verlaten van hel voetbalstadion een bon. Bij een vol geplakt boekje kan deze voetballiefhebber tegen sterk gereduceerd tarief inkopen doen bij een keten van voetbaljuwelierszaken, waar de gouden en vergulde voetballen de winkel zullen uitvliegen. Afhankelijk van de bereidheid van de middenstand kan deze voetbalgoedgedragzegelactie worden uitgebreid naar andere zaken. Zodat het op een bepaald moment voetbalsupporters mogelijk wordt gemaakt brood bij de bakker, vlees bij de slager en drank bii de slijter voor een habbekrats op de kop te tikken. Frans Schraders zal bij het horen van deze suggesties visioenen krijgen van nog harder rinkelende voetballokettenkassa's. En zelf nog komen met het idee om voetbalgezelschapsspellen op de markt te brengen, zodat voetbalstadionbezoekers elkaar vóór. in de rust en na afloop van de wedstrijden aangenaam kunnen bezighouden. Desnoods wordt er om geld gespeeld. Dat hebben de bezitters van een voetbalvoordeelpas, een voetbalcadeaubon, een voetbalreductie/voordeelpas en/of 'edragzei dragzegelboekje reeds elders verdiend. Het wordt misschien nog wel eens echt fijn langs de lijn. )EN HAAG - Sinds Christa Kins- ïofer de Nederlandse Ski Vereni- jng (NSV) medio dit jaar zeer on- langenaam verraste met de mede- ïeling dat ze in het vervolg weer mder de Westduitse vlag de be- ineeuwde hellingen wilde afsuizen, mtbeert het vaderlandse lange-lat- engebeuren een vedette, iemand lie de kar kan trekken. Vier jaar ang maakte de zilveren-medaille- yinnares van Lake Placid deel uit van het Oranjeteam. Een periode, lie voor de blondine uit Mühlheim )egon met de grootste ellende en :indigde met olympisch perspec tief. Immers, na problemen met de echnische leiding van de nationale tquipe van de Bondsrepubliek aakte Kinshofer ernstig in de ver- ukkeling en slechts de adoptie tioor de Nederlandse Ski Vereni ging behoedde haar voor een defi- ïitieve teloorgang. Als het de West- ofluitse een beetje meezit start ze in ifebruari in Calgary. )e skivereniging is door het vertrek van Cinshofer haar paradepaardje kwijt. Veliswaar komen tijdens de Olympische Vinterspelen onder auspiciën van de Nederlandse bond ballerina Martine louwen en schans(vóór)springer Gerrit- an Konijnenberg in actie alsmede wel- u icht een stel bobbers - op de hoofdscho- eel van het menu, het alpineskiën, ont- ireekt het vaderlandse tintje. Dat er bij- nna zou zijn geweest. „Het NOC", ver- j laart Anton Hoolboom, voorzitter van e alpine-commisie van de NSV, „had ich al akkoord verklaard met haar af- 'aardiging als Nederlandse. Wat mij T (leek uit het gesprek met mensen van ir iet NOC was dat het formeel geen enkel lezwaar was dat Kinshofer voor ons n and zou starten. Eén dag na die toezeg- [ing, uiteraard afhankelijk van vormbe- ïoud en klassering op de wereldranglijst, 1( is ik in de krant dat Kinshofer terug vilde naar Duitsland. Je kunt je voor- jj tellen hoe wij ons toen voelden". I, loolboom, een 65-jarige gepensioneerde ■g livisie-directeur van AKZO uit Den laag, zegt best begrip te hebben voor de leslissing van Kinshofer. „Ze heeft in s Vest-Duitsland natuurlijk veel meer nogelijkheden op sponsoring en derge- 0 ijke. Alleen overviel het tijdstip en de j nanier waarop ze haar keuze bekend- J( naakte ons nogal. Haar .Nederlandse laspoort was vrijwel in orde. Een half aar eerder was het ontbreken van een ,j lergelijk papier nog de reden waarom ze noest ontbreken tijdens de wereldkam- 3( lioenschappen. En in september krijg je A1 lan te horen dat ze bij ons weggaat". Weinig elegant ei t let weinig elegante, maar nog wel met re :en afkoopsom van 30.000 gulden „be- oonde" afscheid van Christa Kinshofer, U lie de vorige winter weer aansluiting 1 'ond bij de wereldtop, deed de NSV lijn. Er was veel moeite gedaan om de Vestduitse niet alleen op een Neder- 1 andse licentie maar ook onder rood-wit- ilauwe vlag aan de start te krijgen en de ^ifgelopen jaren was er ook het nodige j. eld en trainersarbeid in haar gestoken, lovendien, en dat heeft misschien nog vel de meest vervelende nasmaak be- 1 torgd bij Hoolboom c.s., zorgde haar lanwezigheid in de Nederlandse selectie 'voor niet onaanzienlijke spanningen. Al b >f niet terechte kritiek op trainers Bernd Jutzi en Ernst Zwinger, die er van wer den beschuldigd te veel (privé-)tijd en 'nergie in Kinshofer te steken en ande- J en (Angelika van der Kraats en Mark ,!*an der Swaluw te verwaarlozen, leidde ot een reeks als negatief ervaren publi caties in de vaderlandse pers. Waardoor Ie NSV nogal kopschuw raakte voor de nedia. Dat was de reden waarom in au- j ;ustus van dit jaar zonder tromgeroffel n klaroengeschal een nieuwe fase in de eschiedenis van het Nederlandse skiën Nrerd ingeluid. Hetgeen geschiedde met uc opening van een heus ski-internaat °P Papendal. „We hebben daar met opzet geen pers bij uitgenodigd", licht Hoolboom toe. „Na alle publiciteit rond het ski-lyceum in het Oostenrijkse Altenmarkt leek het ons verstandiger ons internaat zonder al te veel poespas te openen. Om de moge lijkheid te hebben daar eerst iets van de grond te krijgen, eens rustig te kunnen zien of dat project inderdaad aan de ver wachtingen beantwoordt. Bovendien geeft deze aanpak de mogelijkheid om de rust voor de kinderen op het inter naat enigszins te waarborgen. Want dat was ook iets wat in Altenmarkt bleek: de jeugd werd er veel te veel uit haar gewo ne doen gehaald". Failliet Het ski-internaat op Papendal en het eind vorige winter failliet gegane ski-ly ceum in Altenmarkt hebben, zo laat Hoolboom ten overvloede weten, net zo weinig met elkaar te maken als één zwa luw met de zomer. „Altenmarkt was een puur commerciéle, particuliere onderne ming", vertelt de voorzitter van de alpi ne-commissie. „De ski vereniging was daar nauwelijks bij betrokken en in elk geval fmancieel geen partij. Dat ski-ly ceum is nooit goed van de grond geko men omdat de basis er voor ontbrak. Om die zaak daar goed draaiend te krij gen waren vijfenveertig leerlingen nodig. Men heeft er nooit meer dan dertig ge had, van wie er maar maximaal acht tot de ski-selectie behoorden. Hetgeen te maken had met de kosten. Een kind aan die opleiding laten studeren kostte het eerste jaar 37.500 gulden en het tweede jaar veertig mille. De scholieren, die er namens de skivereniging waren onderge bracht, moesten twintigduizend gulden betalen". Nadat het door de NSV „ideéel" onder steunde ski-lyceum in het Salzburger- land als particulier initiatief was mislukt ontstond er een lacune voor de jeugdige skiërs, die de gecombineerde onderwijs- sportopleiding hadden genoten. Vandaar dat - rijkelijk laat - op 1 juni van dit jaar ouders van de uit Altenmarkt ver dreven jongelui, de NSV en de NSF de koppen bij elkaar staken over de vraag hoe het verder moest. Het resultaat was - verbluffend snel - het openen op 25 augustus van het ski-internaat op Papen dal. Daar zijn twaalf kinderen, in leeftijd vaiërend van 13 tot 17 jaar, door de week intern. In samenwerking met het Gelders Lyceum in Arnhem wordt het onderwijsprogramma uitgevoerd en door de NSF aangestelde en deels betaalde trainers zorgen op het nationale sport complex voor de vereiste conditietrai ning. „Het belangrijkste blijft natuurlijk de sneeuw", vertelt Hoolboom, in wiens taalgebruik zo af en toe een Engels woord opduikt, dat een twaalfjarig ver blijf in de Verenigde Staten verraadt. „Vandaar ook dat de kinderen van het internaat veel de gelegenheid krijgen om te skién onder de omstandigheden, waaronder dat het beste kan worden ge leerd. In de sneeuw dus. En zoiets is be; ter te regelen voor een groep dan door een aantal individuen. Vroeger was het zo dat iedere scholier die voor training naar de sneeuw wilde, dat afzonderlijk met zijn schooldirectie moest regelen. Dat gaat nu veel soepeler met een groep, mede dank zij het Gelders Lyceum, dat ervaring heeft met dit soort gevallen. Ook de pupillen van het turninternaat op Papendal gaan of gingen naar die middelbare school, waar ze erg flexibel kunnen opereren. Dat bleek in septem ber toen een stage in de sneeuw was ge pland voor de kinderen van het ski-in- ternaat. Maar zelfs op de gletschers was er toen nergens sneeuw te vinden - van daar dat die training twee dagen voor het vertrek moest worden afgelast. De school speelde toen erg goed in op het plotselinge probleem dat die bewuste leerlingen er ineens wel waren". Vanaf 1 januari vertoeft het twaalftal van Papendal daadwerkelijk in de sneeuw, na dit seizoen tot dusver al eni ge weken op witte hellingen aan het praktijkgevoel te hebben gewerkt. Drie maanden gaat dat verblijf duren, een pe riode waarin wordt getraind onder lei ding van maar liefst vijf trainers en aan wedstrijden wordt meegedaan. „Het toe val wil dat we met de groep ook in Al tenmarkt zitten", vertelt Hoolboom. „Ze willen ons daar toch nog wel graag heb ben. Bovendien is het een uitstekend skigebied in het Salzburgerland, dat ons in natura op een voortreffelijke manier al jaren steunt". Consumentenclub De tegenwoordige alpine-commissie van de skivereniging, die nog immer in een studiefase verkeert over de vraag of de inmiddels 135.000 leden tellende organi satie nu verder moet als een consumen- tenclub of een sportbond, spreekt zich onder leiding van de nu twee jaar in functie zijnde voorzitter Hoolboom uit voor een ski-carrière voor iedereen. „Vroeger was het een kwestie van rijke of „in de sneeuw" wonende ouders", vertelt de Hagenaar. „Nu is het voor ie der talent mogelijk om zijn ski-mogelijk heden te ontwikkelen. Het internaat op Papendal kost voor iedere leerling vijf tienduizend gulden. Skién blijft inder daad een dure sport. Maar wij vinden het als alpine-commissie van de gekke dat er uit één miljoen Nederlanders die jaarlijks naar de sneeuw gaan niet een paar skièrs naar voren komen die spor tief een beetje aan de weg timmeren. Dat is ons streven". „Het eerste doel is over vier jaar één deelnemer, maar liefst meer, te hebben aan de volgende winterspelen. Dat zul len dan waarschijnlijk nog geen kinderen van het ski-internaat zijn. Dat kan bij voorbeeld Ronald Hoevenaars zijn. Die gaat deze winter als senior het hele world-cupcircuit aflopen en kan dan mo gelijk zijn vooruitgang van de laatste ja ren nog verder uitbreiden. Bij de jongere lichting is er Mischa Zöberer. Beiden wonen in alpine-landen en dat is natuur lijk toch een voordeel". Bij de dames is de situatie minder floris sant. Na het afhaken van Van der Kraats, het stoppen van Katusha Esser en het vertrek van Kinshofer heeft Ne derland bii de vrouwen geen skiër met perspectief Welke balans het aantoon baar maakt dat het ski-internaat op Pa pendal voorziet in een behoefte. Hetgeen ook de alpine-commissie van de NSV zich terdege realiseert en wat er toe heeft geleid dat het budget van deze tak van de skivereniging de laatste jaren in elk geval percentueel is meegegroeid met het ledenaantal. Kantoorjasje De NSV dijde uit en groeide daarmee uit zijn kantoorjasje in een herenhuis aan de Haagse Prins Mauritslaan. Vanaf juli is de skivereniging gehuisvest in een ander, maar royaler kantoorpand in het Haagse Statenkwartier, waar twee etages worden bezet. Dat de verhoudingen in de NSV twee jaar na het aantreden van Hagenaar Hoolboom nog immer niet zijn uitgekristalliseerd (term van de vroegere AKZO-directeur) is daar slechts één professionele kracht werkzaam voor het alpineskiën. Een ander houdt zich met free-style en langlaufen bezig en een derde „doet" de overige prestatieve on derdelen. Het overige personeel van de NSV houdt zich bezig met de noden en ple ziertjes van de meeste van de 135.000 le den, het verzekeringspakket en het orga niseren van reizen. „We hebben als alpi ne-commissie nooit geld genoeg", vertelt Hoolboom, die van 1977 tot 1983 voor- eitter was van de Haagse tennisvereni ging De Metselaars. „Maar aan inzet ontbreekt het de merendeels jeugdige le den van de alpine-commissie niet. Zoals ze vorig jaar de diverse kampioenschap pen hebben georganiseerd oogstte zelfs lof van de op dat gebied toch wel wat ge- Anton Hoolboom is ervan overtuigd dat het nieuwe ski-internaat op Papendal zijn vruchten zal afwerpen. Maar niet meteen. FOTO: CEES VERKERK wende Oostenrijkers. Eén ding is zeker: ik heb in de sportwereld nooit eerder een gemotiveerder groepje mensen aan getroffen dan de jongelui die deel uitma ken van de alpine-commissie. Ik ben er twee jaar geleden bijgehaald, een beetje door toeval in gerold, omdat men be hoefte had aan een beetje bestuurlijke ervaring. De commissie bestond tot dat moment uit jeugdige figuren, die zelf nog skieden of net waren gestopt en het werk naast hun studie deden. Nu werkt de combinatie uitstekend". toch achterstand Hetgeen in elk geval blijkt uit de ambi tieuze doelstelling: een deelnemer aan de alpine-onderdelen bij de volgende win terspelen. „Een probleem blijft natuur lijk altijd", besluit Hoolboom, „dat we in Nederland geen sneeuw hebben. Daardoor blijf je toch een achterstand houden. Maar, zoals ik al eerder zei, uit één miljoen skiénde mensen moeten toch een paar talenten tevoorschijn kun nen komen. De alpine-commissie selec teert elk jaar jongelui, van wie wordt ge dacht dat ze voldoende talent hebben om iets te bereiken. Dit jaar zijn dat er veertig. Aan de Nederlandse jeugdkam pioenschappen doen elk jaar ook meer kinderen mee. Vorig jaar al honderdvijf tig. Door de macht van de grote getallen moet dat ooit wat opleveren. Het is nu in elk geval zo dat niet meer de draag kracht van de ouders, maar de mate van talent van een kind grotendeels bepalend is voor de eventuele carrière. De mensen moeten volgend jaar, als ik overigens eens ga uitkijken naar een opvolger, al-, leen niet gaan roepen: waar blijven nu de prestaties van die lieden van het ski- internaat? Dat is irreèel. De resultaten moeten op langere termijn komen. Ho pelijk krijgen we bij ons skién eens een Boris-Beckereffect". FRANK WERKMAN

Leidse Courant | 1987 | | pagina 23