„Mij zie je hier nooit meer terug" Bond Zonder Naam gooit anker uit naar jaar 2000 UCL Driedaagse cursus Programma Ook op scholen EEN HALVE EEUW SPREUKEN EN RADIO-PRAATJES IN DIENST VAN DE NAASTENLIEFDE slnnombre Iedereen GRAVE - Het gebied tussen Oss en Nijmegen wordt gekenmerkt door fraai natuurschoon. Weiden en bossen wisselen elkaar sportief af en gunnen ook de Maas een rus tig voortkabbelend bestaan. En wie het aan deze rivier gelegen ves tingstadje Grave binnenrijdt, weet al direct: hier houd ik het wel een tijdje uit. Eén stap uit de auto en je staat voor de indrukwekkende Hampoort, daterend uit 1688. Aan de overkant een praktisch evenoud complex. De Raam. Pratend met de tijdelijke bewoners van dit voor malige militaire complex, zou je je kunnen verbazen over hun eenslui dende uitspraken: „Mij zie je hier nooit meer terug". Ze genieten er zoveel vrijheid en medewerking, dat De Raam al de bijnaam „Costa Grava" heeft gekregen. Maar ze klagen ook niet over w&ar ze zitten, maar dét ze er zitten. Voor straf. De Raam in Grave is een half-open strafinrichting voor volwassen mannen met een veroordeling van maximaal vier weken onvoorwaardelijke gevangenis straf. De meeste van de negentig bedden zijn bezet door betrapte „rijders-onder invloed". Veel gedetineerden willen niet dat hun familie, collega's en kennissen weten waar ze zitten. Zij zijn zogenaamd met vakantie en laten een ingewijde ken nis ansichtkaarten rondsturen uit een zonnig land. Na hun vrijlating duiken ze nog twee dagen onder de hoogtéion. Echte tralies zie je niet in De Raam, de poort is ook niet dicht en de bewaarders - penitentiaire inrichting werkers (PIW's) heten ze tegenwoordig - doen hun werk zo onopvallend mogelijk. De gedetineerden slapen ook niet in cellen, maar in vrij grote slaapzalen. „Het is hier eigenlijk net als in militaire dienst. Alleen: hier mag je niet naar buiten en in dienst moetje", vertelt een jonge ver oordeelde, die stoer klaagt over het ge brek aan escort-service in hotel Tralie- zicht. Het hele sfeertje ademt Brabantse ge moedelijkheid uit, maar aan het idee vrijheid-blijheid zitten grenzen. Wie zonder begeleider de open poort van De Raam uitstapt wordt ogenblikkelijk overgeplaatst naar een gesloten inrich ting elders in het land. „En", weet een gedetineerde te vertellen, „laatst hadden enkele mannen vijf flessen whiskey bin nengesmokkeld en opgedronken. Toen liep je tegen een muur van alcohol aan. Ook zij zijn verhuisd". Hetzelfde geldt voor iemand die zich stomdronken meldt om zijn straf uit te zitten. Een heel lichte beneveling bij aankomst wordt door de mensen van De Raam nog wel geaccepteerd. Ze weten ook dat zo'n persoon soms na zijn straf te heb ben uitgezeten ogenblikkelijk de eerste de beste kroeg in Grave binnenstapt en zich weer laat vollopen. Waar het echter in eerste instantie om gaat, is dat zo ie mand niet weer onder invloed in een auto stapt. Grave staat bekend om zijn in 1979/'80 begonnen Alcohol-Verkeer-Project (AVP), dat nu bestaat uit een driedaagse cursus - op vrijwillige basis - in de eer ste week van iemands detentie. „Het is onze bedoeling de mensen hier met dit project te behoeden voor verdere recidi ve", legt AVP-coördinator Eric Lam- bregts van het consultatiebureau voor al cohol en drugs Oost-Brabant uit. „Ik zeg Eric Lambregts, coördinator van het Alcohol-Verkeer-Project (A VP), en PI W-teamleider Wiebe Sennema in het hart van de half open inrichting De Raam in Grave. Links op de achtergrond het zeer oude kerkje waarin de wegens rijden onder invloed veroordeelde mannen de A VP-cursus volgen. GOEDE VOORNEMENS AAN DE COSTA GRAVA bewust „verdere" recidive, omdat de meesten al eens eerder gepakt zijn". Het initiatief van De Raam en een re cent experiment in Assen kunnen er vol gend jaar toe leiden dat een voorlich tingscursus een vast onderdeel binnen een straftijd voor dronken rijders gaat worden. „Maar ons programma graaft dieper, omdat het wat langer duurt", al dus Lambregts. „Je moet het tegenwoordig wel heel bont maken, wil je gevangenisstraf krijgen. De mensen die er nu komen hebben ook grotere alcoholproblemen dan de groëp van vroeger. De indruk die wij hier heb ben, is dat de mensen met een hogere opleiding, die een goede verhaal hebben en een goede advocaat, vaak hun celstraf ontlopen. Dat maakt het voor ons moei lijk om het juiste effect te bereiken. Je moet de opleiding aanpassen aan het peil. Vroeger zag je elke week wel een veroordeelde academicus, nu is het meer Jan-met-de-pet die hier komt". Er wordt niets ten nadele van het niveau van de aanwezige gedetineerden be doeld, het is slechts het signaleren van iets dat lijkt op klassejustitie. „Het even wicht is weg", verduidelijkt Wiebe Sen nema, teamleider van de PIW's. Tijdens de lunch met de gedetineerden valt in derdaad op dat er maar weinig mensen bij zitten uit wat de reclamejongens de A/B-klasse noemen. Een chique gedeti neerde bevestigt de indruk: „Ik heb hier enkele jaren geleden ook al eens gezeten. Toen was er veel meer variatie, kon je nog een goed gesprek voeren. Ik lees graag, maar in de kleine bibliotheek hier kom ik bijna als enige. De tv staat con stant op Veronica of de TROS en de bla den die hier populair zijn getuigen ook van een culturele armoede. Nee, mij zien ze hier nooit meer terug". Maar heeft hij dat de eerste keer ook niet gezegd? „Nee. Ik heb na die ene keer steeds een taxi genomen als ik ge dronken had. Driejaar lang. Toen ze tij dens een borrel op het werk steeds te veel whiskey bij m'n water deden, ben ik per ongeluk zo dronken geworden dat ik toch ben gaan rijden. Stom, maar dat ge beurt me nooit weer". De man zit nu zijn tweede week uit en had de eerste week de afleiding van de AVP-cursus. „Ach, wat mij betreft zat er niet veel nieuws bij". Een andere gedeti neerde weet wel beter. „Ik ben al jaren lang chauffeur, maar ik heb van die cur sus ongelooflijk veel opgestoken. Ik stap straks met de cursusmap naar al mijn collega's". Een derde man noemt de cursus ook nuttig, maar hij is in gedachten meer bij zijn bedrijf en gezin. Een vierde veirast met: „Ik kom hier weer helemaal bij. Ik was bijna totaal doorgedraaid, zat de avond voordat ik hier kwam nog allerlei zaken te regelen. Hier ontspan ik me eindelijk. Het is ook mijn eigen fout, ik, pot altijd alles op en dan opeens laat ik me gaan". De cursus kent over drie volle dagen verspreid de volgende onderwerpen: zeer uitgebreide kennismaking, medische as pecten van alcoholgebruik, invloed van alcohol op het rijgedrag, de plaats van alcohol in de samenleving, het optreden van de politie, het handelen van het Openbaar Ministerie en de rechtbank, terublik en samenvatting van de cursus en een evaluatie en afsluiting. Vrijblij vend kan op een vierde dag nog worden deelgenomen aan een groepsgesprek waarbij dieper op de privé-omstandighe- den wordt ingegaan. Het aardige van de cursus is vooral dat er geen moraliserend sfeertje wordt ge kweekt door de inleiders en de diverse deskundigen uit de praktijk. De video beelden zijn - op een weggedronken le ver na - nooit zo hard dat je uit pure angst juist meer zou gaan drinken. Er is na elk onderwerp in ruime mate gelegen heid voor vragen en discussies. Opval lend is dat alle vijftien cursisten van deze week spijt hebben van het rijden onder invloed en eigenlijk zeer kritisch staan tegenover alcohol in het algemeen. Kroegbazen zouden op het drinkgedrag van hun klanten moeten letten, vinden sommigen. Anderen zijn opgelucht dat hun kinderen nog geen druppel hebben aangeraakt, want de alcoholcontrole on- ZATERDAG 19 DECEMBER 19! Slechts met een tussengordijntje kan e< gedetineerde zich enigszins afzo van de anderen op de slaapzaal. FOTO'S: CEES VERKEK der 12- tot 14-jarigen in discotheken lij volgens hen nergens op. Tijdens de middagsessie met een recht uit Utrecht neemt de uiterst gemotivee de groep cursisten een opmerkeli standpunt in. Artikel 26.2 zegt dat rijdt onder invloed van alcohol met een pi millage hoger dan 0,5 verboden is (et straf bij 2,5 promille en hoger), maar d grens is moeilijk exact aan te tone „Helemaal niet drinken als je nt moeten rijden is een eerlijker situatie zeggen zij. „Een nulgrens, dan ben je van af. Nu is de meting veel ingewikkt der, is er te vaak sprake van een grensg val. De politie houdt er later rekenii mee als je één of meer keer een rijve bod hebt gehad, maar dat verbod ki best elke keer gegeven zijn bij een we kelijk promillage van 0,5 of minder „En", aldus de grootste cursist, „zo promillagegrens is ook een lachertje oi dat ik vijf pilsjes mag drinken en ei licht persoontje al na één biertje over grens gaat". Het protest van de vijftien cursisten d elke rechtbank andere uitspraken kei wordt door de Utrechtse rechter afg weerd. „Geen enkel geval is gelijk. V staan minder negatief tegenover iemai die drinkt omdat hij echt problenu heeft dan tegen iemand die voor de I dronken wordt. Maar in beide gevallt blijft het iemands eigen foute beslissii om met alcohol op in de auto te sta pen". Zowel de gedetineerden als de cursusg vers zouden het een zinvolle zaak vi den als het Alcohol-Verkeer-Project oi op scholen, in bedrijven en in wij kg j bouwen de ronde zou kunnen doe Coördinator Lambregts: „Jaarlij worden 50.000 mensen geverbalisee wegens het rijden onder invloed van cohol. Maar wij hebben in acht jaar ml onze cursus maar 3000 man bereikt plaats van 400.000". j Uit een onderzoek is gebleken dat de i cidive meer afneemt bij de groep die t. AVP-cursus heeft gevolgd dan bij t1 groep die gewoon zijn straftijd hèeft u| gezeten. Maar net als bij reclame gel: dat een boodschap veelvuldig herhaai moet worden wil hij een blijvend effej sorteren. Zowel cursisten als niet-cursistr worden belast met simpele arbeidstak1 als schoffelen en eten rondbrengel Want het strafverblijf in Grave mqet et) doel hebben en een stukje vergelding b vatten. Onder dat laatste valt ook h constante gebrek aan privacy. Samt, eten, samen werken, samen in de oi. spanningsruimte en samen in een slaaj zaal. De sfeer verschilt per week en p, slaapzaal. Dan weer gezellig lachent groepjes, dan weer solisten die voor ei landerige stemming zorgen. „Van mensen met echt sterke ontwt ningsverschijnselen merk ik hier n veel", vertelt een gedetineerde tot sl „Wel gebeurt het dat sommig 's nachts schone lakens gaan halen o dat ze volledig doorgezweet zijn. Je ktj' wel medicijnen krijgen om het gerr aan alcohol op te vangen, maar de dij^ toren hier delen die dingen uit alsof snoepjes zijn". Dat laatste loopt geluk! wel los, net als iedere gedetineerde. Vij heid-blijheid. HERMAN JANSIr| VOORSCHOTEN - „Luisteraars", aldus pater Henri de Greeve, zater dagavond 2 april 1938 om kwart over acht over de Katholieke Ra dio Omroep, „luisteraars u zult wellicht verbaasd zijn als ik u van avond uitnodig een bond op te richten met mij. U zult nog meer verbaasd zijn als ik zeg dat deze bond geen geld kost, geen contribu tie; nog meer verbaasd als ik u zeg dat deze bond geen bestuur zal hebben; noch een voorzitter, noch secretaris noch penningmeester; dat deze bond geen zetel zal heb ben, noch officiële kerkelijke, noch officiële koninklijke goedkeuring. En toch, als het plan mocht slagen, zou er wezenlijk een bond èn een band zijn". Bij duizenden stroomden de reacties binnen. En zo ontstond, nu bijna een halve eeuw geleden, de Bond Zonder Naam. Een beweging die tot doel had en heeft de naastenliefde te bevorderen. Op allerlei manieren, waaronder het publi ceren van een maandelijkse spreuk. De eerste spreuk die pater De Greeve lan ceerde: „Verbeter de wereld, begin bij je zelf'. Die is tot op de dag van vandaag de kernspreuk van de bond. En meer dan dat; de uitspraak is zozeer gemeen goed geworden dat hij anno 1987 de kwalificatie van spreekwoord verdient. Een halve eeuw na pater De Greeves op roep telt de Bond Zonder Naam 63.000 leden. Dat zijn er 100.000 minder dan in de voor- en naoorlogse gloriejaren, maar nog steeds ruim voldoende voor een bloeiend bestaan. Hetgeen bijvoorbeeld mag blijken uit de actie waarmee de bond het jubileumjaar 1988 herdenkt. Elk van de twaalf Nederlandse provin cies krijgt een bedrag van vijftigduizend gulden cadeau, ter besteding aan een so ciaal project. Zijn radiopraatjes noemde pater De Greeve „Lichtbakens" en de maandelijk se spreuken werden „hefbomen" ge noemd, die de wereld uit de klei van het egoisme moesten trekken. De nazi's wa ren er dan ook niet zo enthousiast over en pater De Greeve belandde in het gij zelaarskamp „De Ruwenberg". Maar overleefde. Na de oorlog stortte hij zich met verdubbeld elan op zijn bond. De wekelijkse radiopraatjes kluisterden hele volksstammen aan de toenmalige kastjes niet in de steek laten als zij aan zo'n spe ciaal bed de voorkeur geeft boven het al maar pillen slikken. Dus hebben we daarvoor drieduizend gulden beschik baar gesteld". Ook andere materiële noden worden door de bond, mits aantoonbaar is dat ze niet op een andere manier kunnen worden opgelost, met gulheid gelenigd. Zo werd dit jaar voor 43.000 gulden aan renteloze kredieten beschikbaar gesteld aan mensen die, onder de hoede van Ge meentelijke Kredietbanken, bezig zijn hun uit de hand gelopen schulden te sa neren. Aan slachtoffers van misdrijven werd in totaal 35.000 gulden uitgegeven. Terwijl er aan projecten voor daklozen in den vreemde maar liefst twee ton werd besteed. Intussen geschiedt het stimuleren van een levenshouding van naastenliefde nog net als vijftig jaar geleden door middel van een wekelijks radiopraatje (elke maandag van 18.55 tot 19.00 uur op ra dio 5) en een maandelijkse spreuk. Dat culturele ontwikkelingen op de in houd en de formulering van de spreuken hun invloed hebben is duidelijk. „Satan heeft leedvermaak! En gij uit het begin van de jaren veertig, zou het thans niet meer doen. „Helpt ook, wanneer u geen sigaret be loofd wordt" zou vandaag de dag de jeugd maar op slechte gedachten bren gen. De volgende spreuk, eveneens uit de be ginjaren van de bond, heeft echter aan actualiteit niets ingeboet: „Zeg, hoe staat het met jou? Ben je een mens of een stuk steen?". Terwijl „Redt 1950 uit de klauwen van het egoïsme" alleen qua jaartal een aanpassing zou behoeven. Toen pater De Greeve in 1938 zijn bond lanceerde, stond hem een beweging voor ogen „zonder zetel" en zonder organisa torische structeren. Deze gedachte moest echter na verloop van tijd worden opge geven. Als zetel werd een pand aan de Spruitenbosstraat in Haarlem gekozen, terwijl er op den duur wel degelijk ook een officieel bestuur werd geformeerd. Pater De Greeve werd opgevolgd door pater Loop (befaamd van zijn D-day ge heten massabijeenkomsten, die in het te ken stonden van Denken, Durven en Doen) en pater Loop weer door pater Knibbeler. Pater Knibbeler werd eind 1966 opgevolgd door de huidige vooni ter van de bond, pater Chris Corbey. Veel bekendheid kreeg de Bond Zont Naam in de loop der jaren ook door vakanties die men aanbood aan mens die daarvoor zelf de financiële middel ontbeerden. Jarenlang exploiteerde m zelfs een eigen hotel aan de Spaanse ki van de Middellandse Zee: „Sin No1 bre" in het plaatsje Cubellas. Het suct van de BZN-vakanties leidde aan b eind van de jaren zeventig tot grooi plannen om ook in Zandvoort eigi hotelaccommodatie te gaan exploiter!I Maar dit werd een fiasco. Een ongein kige gang van zaken met een projecto i wikkelaar leidde in 1979 tot een miljti nenverlies en de bij na-ondergang van bond. i Ds. Voerman: „We zaten toen in een penibele situatie dat we hebben overvi gen te stoppen. Aan al onze begunstigd hebben we schriftelijk de vraag voori legd of zij er nog wel voor voelden d< te gaan. Zo'n zestigduizend mensen z den: doorgaan. Dus dat hebben we I daan. Zij het op een wat bescheiden schaal, cn met een iets andere structui Vóór '79 stortte iedereen een vrijwilli bijdrage. Sindsdien betalen de leden el tientje per jaar. Daarvoor krijgen ze dl de tweemaandelijkse Krant Zont Naam plus twee spreuken - voor e maand één". i In het feestjaar 1988 blijkt het ledeni van de bond inmiddels alweer opi klommen tot 63.000. Een reeks van at* viteiten zal aan het jubileumjaar exl luister bijzetten. Een heel bijzondere) de „anker-actie" die tot doel heeft om de trein, de tram, de wachtkamer van dokter of waar dan ook mensen met kaar in gesprek te brengen. Onder motto „Gooi 't anker uit naar het j 2000" zal de bond volgend jaar aan i der die dat wil een miniatuur-anken uitreiken. Zo'n ankertje kan men opsi den of aan een kettinkje dragen en i heeft de betekenis dat de drager ai spreekbaar is voor een gesprek „t mens tot mens". Aanknopingspunt z kunnen zijn de spreuk in de loper i maand. „Word mens, je hoeft geen s te zijn", luidt het doordenkertje dat leden van de Bond Zonder Naam dij maand aan de wand hebben hangen. I ven de kleurentelevisie is thans~een- pu)aire plek. WILLEM SCHE Het postadres van de Bond Zonder Naam is: 11 bus 1500, 2250 MA Voorschoten. Telefoon: 011 - 7966. Pater Henri de Greeve, die bijna vijftig jaar geleden de KRO- luisteraars uitnodigde een bond op te richten. Doel: het bevor deren van de naastenliefde. FOTO: MILAN KONVALINKA van de radio-distributie, wat er vermoe delijk de reden van was dat in de meeste huiskamers ook de spreuken in de on middellijke omgeving van dit apparaat werden gehangen. Tussen de radio-dis tributie en het Mariabeeld - dat was voor katholieken eigenlijk de beste plek. Waarmee niet gezegd wil zijn dat de bond als een louter katholieke aangele genheid van start ging. Van stonde af aan richtte pater De Greeve zich tot ie dereen die zijn levenshouding wilde ij ken aan de christelijke naastenliefde, on geacht zijn of haar politieke overtuiging, ras of geloofsoriëntatie. Dat principe geldt nog steeds. Ds. mr. A.A.A.E.A. Ds. mr. A.A.A.E.A. Voerman, lid van het bestuur van de Bond Zonder Naam: „Aan de goede kant een handje meehelpen". FOTO: CEES VERKERK ten vergoed, maar voor de indirecte be staat vaak geen voorziening. Denk bij voorbeeld aan de huisvader die, eenmaal in wao, de hypotheeklasten van zijn huis niet meer kan opbrengen". „Nog een ander voorbeeldje uit de vele duizenden die we zouden kunnen geven: een tijdje terug hebben we een langdurig zieke mevrouw geholpen die een spe ciaal bed nodig had ter verlichting van haar pijn. De dokter vond het bed op zichzelf zeer wenselijk, maar kon niet verklaren dat het medisch noodzakelijk was voor haar genezing. Hem bleef niets anders over dan de pijn met medicijnen te bestrijden. In die situatie was geen en kele instantie bereid het speciale bed te vergoeden. Wij als Bond Zonder Naam vonden dat het er desondanks moest ko men. Je kunt zo'n langdurig zieke toch Voerman, bestuurslid van de bond: „Je moet het zo zien dat er in de wereld een hoop goede en een hoop slechte dingen gebeuren. Wat de Bond Zonder Naam doet, is aan de goede kant een handje meehelpen". Puur praktisch gebeurt dat bijvoorbeeld door het aanwenden van het eigen fonds van de bond, genaamd „Mensen in Nood". In 1987 keerde men hieruit ne gentigduizend gulden uit aan mensen die met financiële problemen kampten en die door geen enkele andere instantie ge holpen konden worden. „Niet zelden gaat het daarbij om zie ken", aldus ds. Voerman. „Je zou dat in Nederland misschien niet verwachten, maar bij langdurige ziekte belanden ook in onze samenleving veel mensen tussen wal en schip. Wel worden de directe kos- £eidóc0otvuuvt'

Leidse Courant | 1987 | | pagina 20