Nieuwe heffing in striid tegen verzuring S wil praten over VN-vloot in Golf Ambitieus 2 3 6 7 9 wJ 11 nroep- nden eigen ;t acties maandag Vergoeding overheid bij verkoop kotter VANDXAG 1 Zaterdag 19 december 1987 79e jaargang no. 23992 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijlhoff Pers, Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 11,2300 AA, tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. bank; Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur IJ. Hallewas, Chef-redacteur Wim Buijtenweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23,74 (aut. betaling), kwartaal f70,93, jaar f. 270,20. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071 -122248. Advertenties: (excl. 6% BTW) f. 0,64 per mm. kleintjes f. 0,45 pier mm. HET WEER Eerst opklaringen en mogelijk een bui. In de middag toene mende bewolking, later ge volgd door regen. Vrij krachti ge. aan de kust nu en dan har de westen wind. Zon op: 8.46 uur, zon onder: 16.29 uur. Hoogwater Scheveningen: 2.18 en 14.38 uur. laagwater: 10.35 en 22.51 uur. rplichte aankopen j RIB afgeschaft (HAAG De privatisering van het fokoopbureau (RIB), per 1 ianuari [betekent de opheffing van de ver- winkelnering: de verplichting van ksdiensten om via het Rijksinkoopbu- lan te kopen. Een en ander blijkt uit Kvatiseringsvoorstellen van deze in- |g waarmee het kabinet gisteren [ingestemd. In een periode van drie hoet het bureau worden ontwikkeld hri levensvatbare en doelmatige com- fele organisatie. In een voorstel van ter Ruding en staatssecretaris Koning [het RIB omgevormd in een naamlo- [nnootschap. waarvan de aandelen honderd procent in handen zijn van [csoverheid. DWANGSOM OP ALLE MILIEUWETTEN LEIDEN Er moet een dwangsom komen op het overtreden van alle milieuwetten. Dat vinden Pro vinciale Staten (PS) van Zuid-Holland. Ze hebben gisteren een motie aanvaard waarin er bij de wet gever op wordt aangedrongen het mogelijk te ma ken dat het middel van de dwangsom wordt toege past op alle milieuwetten. Tot nog toe kan er al leen een dwangsom worden opgelegd om het over treden van de Hinderwet tegen te gaan, aldus een woordvoerster van de provincie. De Staten van Zuid-Holland hebben ook een motie aangenomen tegen het verhogen van de maxi mumsnelheid op autosnelwegen tot 120 kilometer per uur. Door de snelheidsverhoging neemt de zure regen toe, zo staat in de motie, en de bossen in Zuid-Holland gaan toch al zienderogen achteruit. De motie was ingediend door de PvdA. Speelgoed in EG wordt veiliger BRUSSEL De Eu- ropese ministerraad is gisteren in Brussel akkoord gegaan met een richtlijn die voor schriften geeft voor de veiligheid van kin derspeelgoed. Als ook het parlement met de richtlijn akkoord gaat, krijgt hii Euro pese speelgoed in de toekomst een speciaal merkteken. Dat merkteken moet aan geven dat het speel goed voldoet aan Eu ropese veiligheidsei- Bureaulamp redt leven hartpatiënt OERNES Een creatieve arts, een bu reaulamp en een stuk aluminiumfolie hebben het leven gered van een 50-jari- ge Zweedse vrouw die al dertig minu ten klinisch dood was. Harspecialist Stig Holmberg, verbonden aan een zie kenhuis in Göteborg, verving zijn dochter in de kliniek van het gehucht Oernes, toen de vrouw werd binnenge bracht. Omdat reanimatieapparatuur ontbrak, bracht hij zilverpapier aan op- haar borst en demonteerde vliegens vlug een schemerlamp om stroom- schokken toe te kunnen dienen. Na de achtste schok, precies dertig minuten nadat hartstilstand was geconstateerd, begon het hart van de vrouw weer te kloppen. Aardappel Wie er omgerekend 58 gulden voor over heeft kan hem in huis halen: de luie-stoel- aardappel. Het is een nieuwe Amerikaanse vinding die begin vol gend jaar op de markt komt. En nu maar wachten op de sofa asperges, keuken trap-artisjokken en waterbed-courgettes die ongetwijfeld nog zullen volgen. Want de creativiteit van de speelgoedindustrie kent —geen grenzen. FOTO: AP SPANT f)ING AAN [ERSUM De om- [onden hebben het Jjks bestuur van de en de directie van toekomstig Neder- j Omroepproduktie Sf (NOB) gedreigd pollectieve acties op dag als er niet op termijn duidelijk- kan worden ver- t over de rechtsze- jid van het personeel ;t toekomstige NOB werkgelegenheidssi- bij dit bedrijf na 1 ri 1988. Dat maakten inden gisteren be id van Beheer van de leeft op het ultimatum lerd met het aanspan- een kort geding tegen len dat vandaag dient president van de Am- ise rechtbank. In dit wil de NOS dat de r de acties onrechtmatig ■klaren. voerders van de bonden n zich gebelgd over ap van de Raad van Be llet geding werd al aan ren voordat de NOS jmatum had ontvangen, dien blijkt de Raad geen k te willen maken van ning die wij in het ulti- i hebben geboden, zo j zij. In het ultimatum perde de bonden van ac- willen afzien als er als- Joereikende toezeggin- fcinnen worden gedaan, «centrales FNV, CNV P steunen de acties van roepbonden. „De split- >n de NOS in een pro- ibedrijf en een particu- Oud-staatssecretaris Van der Reijden bezocht gisteren de laatste vergadering van het huidige bestuur van de NOS. Hij wordt per 1 januari voorzit ter van het nieuwe bestuur. FOTO: ANP lier produktiebedrijf mag niet ontaarden in het verdwijnen van arbeidsplaatsen. De cen trales steunen acties die dit vérlies aan werkgelegenheid voorkomen", aldus een uitge geven gezamenlijke verkla ring. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Raffina derijen, industrie en verkeer zullen middels een heffing moeten gaan betalen voor in vesteringen die in de landbouw moeten worden gedaan voor de beperking van de ver zuring van het milieu. Het gaat dan vooral om een beperking van de hoeveelheid ammoniak die uit mest in het mi lieu terecht komt. Het kabinet heeft hiertoe gisteren in principe beslo ten. De betrokken bewinds lieden moeten de zaak nog nader uitwerken. Volgens premier Lubbers zijn ver dergaande maatregelen ter beperking van de verzuring „onontkoombaar". Reden hiervoor is de extra vervui ling die ontstaat door de toenemende economische groei, meer verkeer en een grotere gevoeligheid van de natuur voor verzuring. Het uitgangspunt bij de be strijding van de verzuring is volgens premier Lubbers dat de vervuiler betaalt. Maar omdat de ene vervui ler meer kosten moet ma ken dan de ander is beslo ten tot een „egaliserende heffing," aldus Lubbers, zonder de collectieve lasten druk te verhogen. De premier kondigde aan dat er ook maatregelen op stapel staan om het autoge bruik te beperken en de luchtverontreiniging door uitlaatgassen tegen te gaan'. Hiertoe wordt onder meer het gebruik van katalysato ren fiscaal gestimuleerd met bedragen van 700 tot 1.700 gulden. Ten aanzien van het mestprobleem is de re gering van plan de hoeveel heid mest terug te dringen en het aandeel van schade lijke stoffen in de mest te verminderen. De natuur- en milieuorgani saties hebben inmiddels ne gatief gereageerd. Zij vin den de effecten van het anti-verzuringsbeleid van het kabinet volledig ondui delijk terwijl concrete maat regelen ontbreken. Het anti-verzuringsbeleid met betrekking tot verkeer noe men de organisaties een aanfluiting. De invoering van de hef fing waarmee een egalise rend verzuringsfonds wordt gevoed, vinden de organisa ties een belangrijk besluit. Ze wijzen er echter op dat het nog volledig onduidelijk is of de heffingenopbrengst de door de milieubeweging noodzakelijk geachte 800 miljoen gulden per jaar be nadert en in welke mate be drijven die relatief dure maatregelen moeten tref fen, van dit fonds zullen kunnen profiteren illen B ladvertentie leveka liv DEN HAAG Zeevissers die zich terugtrekken uit de visserij en hun vaartuig verkopen, krijgen van het rijk een bijdrage va riërend van ettelijke honderdduizenden guldens tot ver boven een miljoen, een en ander afhankelijk van het motorvermogen. De opvarende werknemers die als gevolg daarvan hun baan verliezen krijgen een eenmalig bedrag tussen 10.000 en 40.000 gulden, afhankelijk van hun leeftijd. Het ministerie van landbouw en visserij heeft dit gisteren be kend gemaakt. De regeling geldt van 1 januari tot 1 juli 1988. Minister Braks beoogt hiermee de visserijvloot te verkleinen, omdat er te veel schepen zijn. Om in aanmerking te komen voor de vergoeding van de over heid moet de eigenaar van een kotter zijn schip laten slopen, verkopen voor visserij buiten de wateren van de Europese Ge meenschap, of verkopen voor een ander gebruik dan visserij. De bijdrage bedraagt 600 gulden per pk motorvermogen of 650 gul den per pk voor schepen langer dan 59 meter. Minister Braks heeft honderd miljoen gulden beschikbaar voor de saneringsre geling. De Europese Commissie draagt van de totale kosten de helft bij. Braks wil dat ruim een kwart van de huidige vloot ver dwijnt op basis van vrijwilligheid. Dat komt overeen met een totaal motorvermogen van 160.000 pk. De EG vindt dat de Ne derlandse vissersvloot 170.000 pk „te groot" is. Het bedrijfsleven zelf houdt het op 95.000 pk. Het wilde een premie van 750 gul den per pk. 28 PAGINA'S Egypte herdenkt reis van Maria, Jozef en Jezus Nu al record hoeveelheid vuurwerk in beslag genomen Uitvinder Art Fry: „Je moet vele kikkers kussen voordat je een prins treft" Parijs tart Nieuwzeeland in Greenpeace- schandaal Transfer hanbalster Bult mogelijk door lacune in regels Onderzoek naar armoede onder Leidse ouderen INKLEUR Slalom langs toppen en dalen in bios- coopland. Een avond cowboyt- je spelen. „Nooit meer", zeg gen ze allemaal, maar velen komen terug in de gevange nis wegens rijden onder invloed. Interview met Joop Zoetemelk en Eric Breukink: de koning en zijn mogelijke op volger. Kerstuittocht advertentie De ski's gingen gisteren op het Centraal station in Den Haag door het raam de overvolle trein binnen. De kerstuittocht zorgt dit jaar bij de spoorwegen voor een recorddrukte. Dit weekeinde brengen de treinen naar schatting zo'n 7.000 reizigers naar hun kerstbestemming. De trein moest de afgelopen jaren in het winterseizoen de nodige veren laten aan de bus en aan de auto. Maar inmiddels is de trein als vakantievervoermiddel weer helemaal terug, aldus een tevreden NS- woordvoerder. FOTO: ANP 'ORK Er zit eni- eging in het Ame- standpunt ten van de vorming in VN-macht in de k "(che Golf. Tijdens de i Washington had de [leider Michail Gor- v al geopperd dat zo'n internationale vloot zou kunnen worden inge steld om een eind te ma ken aan de tankeroorlog in de Golf. Aanvankelijk reageerde presi dent Reagan vrii afwijzend, aangezien een VN-vloot de aanwezigheid van Sovjetsche pen in de Golf zou formalise ren. Maar de Amerikaanse ambassadeur bij de Verenigde Naties Vernon Walters zei gis teren dat de VS bereid zijn over het Russische voorstel te gaan praten. De VS stelt overi gens wel een aantal harde voorwaarden, aldus Walters. Zo moet er eerst een beslissing van de VN komen om de strij dende partije leggen. De Sovjetunie, één van boten onder vuur was geno- sancties op te die eerder door Iraanse speed- de vijf permanente leden van men, werd bij zijn tocht door de Veiligheidsraad en momen- de straat van Hormuz begeleid teel voorzitter, vindt het ech- door twee Amerikaanse oor ter nog te vroeg voor sancties, logsbodems, aldus scheep- Amerikaanse oorlogsschepen vaartkringen. Het Amerikaan- hebben gisteren in de Golf se ministerie van defensie wil- voor het eerst een niet-Ameri- de geen uitleg geven of dit een kaans schip geëscoteerd. De wijziging van net beleid bete- Noorse tanker „Happy Kari", kent. fan gaat zelf iboten bouwen 3 Taiwan is van plan duikboten te gaan oou- iet de technologie die is jven door de omstreden 'p van twee onderzeeërs jderlandse makelij. Dat |e commandant van de iese marine, admiraal f-chien gisteren gezegd. ste van de twee duikbo- Zeedraak, is inmiddels wan aangekomen. Tij- jjn rondleiding van jour- aan boord van deze "Teer, die bij Wilton- jord werd gebouwd, zei Liu dat de marine Berouwen is over „vol- van de taak om duik- Be maken". 'W De „Zeedraak" deed gisteren in Taiwan al mee aan een twee uur lange marine-oefening. Bij aankomst in de haven van de stad Kaohsiung werd de onderzeeër met vuurwerk en muziek begroet. Het zusterschip, de Zeeleeuw, wordt in mei of juli afgeleverd. Adelaar per vliegtuig retour CASTLE ISLAND De Amerikaanse adelaar die begin deze week na een bijna vijf-, duizend kilometer lange tocht over de oceaan uitgeput werd aangetroffen in Ierland, zal volgende week weer naar huis gaan, maar dit keer per vlieg tuig. De zeeadelaar, het natio nale symbool van de VS zal op de terugreis naar de Verenigde Staten worden begeleid door de Ierse valkenier Pat O'Con- nell. De Ierse luchtvaartmaat schappij Aer Lingus heeft aan geboden vogel en verzorger gratis over te vliegen. Volgens l'Connell is de adelaar de eer ste die ooit in Europa is waar genomen. Helft jonge bomen in berm beschadigd AMSTERDAM De helft van alle jonge bomen in ber men is in meer of minder ern stige mate beschadigd door verkeersdeelnemers en door maaiwerkzaamheden. Minister Braks (landbouw en visserij) heeft dit gisteren gezegd op een bijeenkomst in Amster dam waar de Bomenstichting door een internationale orga nisatie werd gehuldigd voor haar werkzaamheden. Hij heeft nu echt voor het laatst gereden, Joop Zoetemelk. Maar of ook het laatste woord over hem geschreven is valt zeer sterk te betwijfelen. Vandaag bewijst de Finale, de kleurenbijlage van de Leidse Courant tenminste al weer duidelijk het tegendeel. Joop komt er aan het wfoord over zijn mogelijke opvolger Eric Breukink. En op zijn beurt doet deze zijn ze^je over Joop Zoetemelk: „Joop, de beste renner, die ons land ooit heeft gehad". En hoe komt dat nou? Omdat het de ambitie is, waar alles om draait. En dat strijdlustige, dat ambitieuze heeft de Leidse Courant nou ook. En wie weet hebt u daarop weer een even ambitieus antwoord. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar. dc Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. NB. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd. ficidócSoUACWlt

Leidse Courant | 1987 | | pagina 1