Slalom langs toppen en dalen van bioscoopland - tel: we gaan niet weg met de kerstdagen. Waarom doet er niet toe. Of we heb- ben geen zin om met al die Hollanders in Oostenrijk te ekebenen op de ski's. Of we heb- ïfcn inmiddels zovaak ge-après- (Jcied dat we zo langzamerhand Le- rJerhosen hebben gekregen van al lat zitten aan die bars (als dansen ^et die verslalomde spieren te lijnlijk is geworden). Of we hebben r gewoon het geld niet voor. Of et er niet voor over. Maar ook in igen land wil je wel eens van het :hte pad van familievisites, kerst- iners, tv en video afdwalen. Bij- rbeeld door een filmpje te pak- n. Wat brengt die bioscoop rond kerstdagen? Er is de laatste we ll een massa aan films in premie- gegaan die allemaal meedingen de guldens in uw achterzak, mmige zijn die harde valuta <*faard, sommige bergen onder het lom van vrolijk vertier een mager iiekkie dat zelfs de regenachtigste a eek tussen Pasen en Pinksteren ,2 iet had kunnen opklaren. Van aar een kleine slalom door de top- en en dalen van bioscoopland de- :r dagen. was eens een tijd dat de bioscoop een kesi was. Dat waren de sprookjesachtige r jna prehistorische dagen van vóór het levisietijdperk. Zelfs het simpelste oscoopbezoekje in een vakantie was )de-oortjeswerk. En met de Kerst gold at dubbel en dwars. Alle bioscopen die chzelf respecteerden draaiden familie- Mms, komedies of tekenfilms. Verbitter- eenlingen en andere „die-hards" kon- in achterafbioscoopjes toch nog wel in portie pief-paf-poef halen, maar crst dat was: met z'n allen, hand in ind over de drempel van de filmtem- :1. Voor wie, zoals ik, in Amsterdam jgegroeid is, betekende dat: onder be reiding van de klanken van het Wurlit- r- of andersgemerkte theaterorgel in ;t City-theater of in Tuschinski. In het ity-theater had je nog een bar waar je t afloop kon blijven zitten. Met muzi- inten van naam, of „playbackende" imick (die nog niet wist dat het zo :ette) als Bueno de Mesquita. Tu- hinski had - als een mini-versie van Newyorkse Radio City Music Hall - >k nog variété over de vloer. Stel je )or: het orgel als je binnenkwam, wat mpele reclamediaatjes - die tenminste in mond hielden en niet stuk voor uk verkapte videoclips waren voor fris- of minder frisse dranken, sigaretten giroblauw - het journaal, het variété iet soms een compleet orkest op de anken) en dan pas de film. Zo'n avond on nauwelijks meer stuk. Kom daar eb indaag eens om. Er is gelukkig wat 3f1 leer service-besef aan het ontstaan bij al? bioscoopeigenaren, maar hoe vaak is :t niet: hup dat donkere gat in voor de jm en er na afloop maar snel er weer t, want zo'n afgetrapte bioscoop werkt leen maar deprimerend. Vergis u niet, hou van de bioscoop, ik zie het ook ever anders en ben wat dat betreft blij iet zo'n theater als het Haagse Metro- ar je tenminste in een aange- iam ogende koffiebar na-babbelend je >rès-film kan halen. Er wordt gelukkig j enkele biosoopconcerns druk gepraat ver zulke verbeteringen. Maar zoals VOOR DE THUISBLIJVERS: vroeger wordt het nooit meer. Want onze samenleving zit zo barstensvol ge specialiseerde aanbiedingen voor dikke en dunne portemonnees dat de bioscoop daar al niet meer tegen kan concurreren. En: gaan we eigenlijk nog wel met z'n al len naar de film? Zo niet, in deze kerst vakantie is het misschien het proberen weer eens waard voor Jan, Jans en de kinderen. Fantasy „Fantasy" is het trefwoord dezer dagen in de bioscoop. Of je het nu leuk vindt of niet, het is voor Hollywood - waar nu eenmaal de meeste films vandaan ko men - een stijlmiddel waarmee de film zich het directst kan afzetten tegen de al ledaagse werkelijkheid van succes-series op de televisie. In de bioscoop hoef je niet aan te komen met de diverse va rianten op onze huiskamers die de Gol den Girls bieden, die Bill Cosby biedt en die bij ons Zeg 'ns AAA ons voorscho telt. Film moet meer dan levensgroot zijn. Dromen waar maken. Helaas wordt het waar maken van de gekste onwerke lijkheden zo'n specialisme - bijvoor beeld in films uit de Spielberg-stal - dat de mens erin ten onder gaat. Succesfilms in dat genre vielen juist positief op om dat ze dat menselijke juist benadrukken: „Back to the future", "E.T.". Spielberg heeft ook nu weer een flinke vinger in de Nederlandse filmpap. „Bigfoot and the Hendersons" is een Spielberg-produktie. Het verhaal van een familie die een Amerikaanse variant van de Verschrik kelijke Sneeuwman aanrijdt in het bos en de harige reus voor dood mee naar huis neemt als trofee. Thuis blijkt hij nog te leven en - goedmoedig het huis vernielend - het hart te stelen van de familie Henderson die hem moet be schermen tegen een op hem jagende bui tenwereld. Het E.T.-effect, het is al eerder gezegd. Regisseur William Dear verzet zich daartegen: Bigfoot was al in de maak toen Spielberg nog aan z'n klas sieker bezig was. En Spielberg - al was zijn firma Amblin Entertainment produ cent - heeft zelf geen letter aan de film willen veranderen. Aldus Dear, die ver der vindt dat „een hoop critici mijn film hebben gebruikt om tegen de Spielberg- organisatie en hun manier van filmma- ken aan te schoppen. Ze zijn volkomen voorbijgegaan aan mijn film zelf'. En zijn eigen film verdedigt hij als „een ge zonde film voor kinderen én volwasse nen, die geeft wat hij belooft en*waar ik trots op ben". Al is die harige hoofdrol speler best gek, hebben kinderen best lol in zijn grote grijns, veel echte humor heeft Dear er niet uit kunnen putten. Het komt toch weer allemaal op achter- volginkje-spelen neer. Aardig detail: in die harige Grootpoot zit een echte me neer, Kevin Peter Hall. Een lange slanke zwarte acteur van meer dan basketball lengte, die op werkfoto's van zijn vol gende film („Predator") zelfs dne kop pen uitsteekt boven tegenspeler Arnold Schwarzenegger, toch ook een behoorlijk opgepompte verschijning. Menselijk gevoel Nóg een Spielberg-produktie: „Innerspa- ce". Het waanzinnige verhaal van het tot nauwelijks zichtbare mini-proporties te ruggebrachte menselijke proefkonijn Dennis Quaid, die via de injectienaald in het achterste van een kassa-bedienen de schlemiel terechtkomt. In diens bloedbaan krijgt Quaid bovendien gezel schap van spionnen die ook al verkleind zijn. Een te gek gegeven lijkt het, maar toch is hier - door het samenspel tussen draagvader Martin Short en bezigheden binnensaders hebbende Quaid - het ge wone menselijke komediegevoel over eind gebleven. Ondanks overwerk van de afdeling „speciale effecten". „Inner- space" is dan ook een van de aardigste komedies die er tijdens de Kerst te zien zijn. Want „Spaceballs" van Mel Brooks is een supermelige parodie op de Star- Warstrilogie van George Lucas. Met Brooks aan het roer van een film moet je geluk hebben. Op z'n best maakt hij een „Young Frankenstein" of een „Bla zing saddles", maar zit het even tegen dan drukt hij een pistool in je rug en roept bijna luidkeels: „En nu lachen of ik schiet". Humor blijft het moeilijkste van alles. In maar - gelukkig - een paar bioscopen in Nederland zal Joe Dante's „Amazon women on the moon" te zien zijn. Een serie parodietjes op de ruimte- film, op televisie, op de afval van Holly wood die je ondergaat als een avondje tv waarbij dat lastige neefje van vier per manent bezit heeft genomen van de af standsbediening. Nee dus. Verder in de fantasie vinden we „Mas ters of the universe". Een uitgebreid pro- dukt uit de Cannon-school, dat commer cieel zeer goed is voorbereid. Eerst speel goedpoppen van de firma Mattel, toen een animatieserie op tv waarvan ik het bestaan gelukkig nog heb kunnen stil houden voor mijn kleindochter, en daar na pas een speelfilm. De ruimtefiguren, met de fors gebeeldhouwde Dolph Lund- gren als He-Man contra Skeletor. zetten hun strijd op aarde voort. Het bekende verhaal van goed tegen kwaad in weer eens een ander jasje. Cannon verwacht er zoveel van door de vóórbekendheid van het gegeven, dat de film in een stuk of veertig bioscopen draait. Maar groots? U heeft het mij niet horen zeggen. Gat in aanbod Het is dat gebrek aan een echte kerst klapper, de handenbinder die het hele gezin over de biscoopdrempel kan krij gen, die de weg vrij heeft gemaakt voor de Nederlandse speelfilm „Donna Don na". Inmiddels draaien er 73 kopieèn van die komedie in ons land. Een im mens aantal, een immense gok voor pro- '£eidóc0ouacmt' De film Bigfoot is het verhaal over een goedmoedige Verschrikkelijke Sneeuw man, die moet worden beschermd tegen een op hem jagende buitenwereld. FOTO: PR ducent Haig Balian. De film kwam als een verrassing, ook voor de bioscoopei genaren die een gat zagen in het kerst aanbod en de film „in the blind" boek ten. Balian bracht hier eerder „Hector" en die aardige, onschuldige slapstick-ko medie met de Belgische komiek Urba- nus doet het - nog steeds - fantastisch. Alle betrokkenen hopen dat „Donna Donna" dezelfde weg op gaat. Een fan tastische komedie is de eersteling van het regieduo Van Beek Van Beek ze ker niet. Aardig, soms wat onbeholpen gefilmd, is het in elk geval ook een ko medie waarin gezocht wordt naar een ei gen. melancholiek-zachtaardige toon. Met een méér belovende hoofdrolspeler. En dat is al heel wat in een tijd van grof filmgeschut. Wie met kleine kinderen in huis of op bezoek op zeker wil spelen, zoekt uiter aard een tekenfilm. Deze Kerst biedt er twee. De nieuwe „Care bears"-film. als ..Troetelbeertjes in wonderland" in het Nederlands nagesynchroniseerd. Het troetelwerk is al bekend van twee eerde re lange animatiefilms en van het tv- werk. Beperkte animatie in vooral zoete kleuren, met de beertjes vanuit de har tjes op hun borst letterlijk stralend van goedheid. „Troetelbeertjes in wónder- land" is iets minder zoet dan de eerdere versies, maar heeft een dun verhaal dat met te veel duizelingwekkende tekenef fecten opgepept moet worden - en kin deren hebben dat door! Die worden dan meteen onrustig, ik weet het uit erva ring. Bovendien leunen de Wonderland- karakters wel heel erg op die van Walt Disney destijds. Maar geen kind dat daar naar kraait. En over Disney gespro ken: diens „De reddertjes" (The Res cuers) is na tien jaar weer in roulatie. Een van de laatste films van de befaam de Wolfgang Reitherman in de Disney- studio's en dus perfect qua animatie en vakmanschap. Het verhaal van twee dappere muizen die een ontvoerd meisje gaan redden. De 22e Disney-film was het. Misschien niet zo ontwapenend als de klassieke Disney's, maar nog altijd huizenhoog.uittorenend boven het gete kende werk van anderen. De kapitale flop „Ishtar" vergeten we maar, we hopen dat u de „ouwetjes" van eigen bodem („Havinck" en „Van geluk gesproken") hun verdiende kans geeft, maar als u de namen van de twee beste cinematografische werkstukken van dit moment wilt weten: Bertolucci's „The last Emperor" en Nikita Michalkovs „Oei Ciornie". „The last Emperor" is het inmiddels al veelgeprezen epos over het leven van de laatste keizer van China, Poe Yi. Een fascinerend gegeven neergezet met een visueel ongeëvenaarde pracht. En „Ocie Ciornie" - helaas nog maar in een enkel theater te zien - is een tragi-komedie van Russisch-Italiaanse makelij geba seerd op verhalen van Anton P. Tsje- chov. Met Marcello Mastroianni su bliem in een rol die al zijn vorige rollen lijkt samen te vatten. Als de op de liefde verliefde oudere minnaar die het spoor van een nieuwe vlam - de dame met het hondje - volgt naar het tsaristische Rusland. Heerlijk van toon. dwaas, me lancholiek en met een stijlgevoel dat te genwoordig vaak ver te zoeken is. Echte mensen en echte emoties. Ik zou het wel weten met de Kerst. BERT JANSMA ZATERDAG 19 DECEMBER 1987

Leidse Courant | 1987 | | pagina 19