Toernooi Blitz anders dan anders" Suzanne Rademakers in topselectie turnen lfe_ "RSÈfc |1/LGB £«icUc6otuant Brst- ^dstrijd iDe Flair favoriet tegen Vlietwijk RT LEIDEN ZATERDAG 19 DECEMBER 1987PAGINA 15 !N Zwemvereni- le Zijl/LGB houdt ede kerstdag voor nj maal de traditione- ^rstwedstrijden. De •Jijden zijn een com- Jl van revanchewed- 1*1 voor de nationale genschappen voor ijgste zwemmers en Uters en herden- ^edstrijden in ver liet een tragisch on- waarbij een groot Italiaanse top- Aers en -zwemsters it leveil kwamen, njtste onderdeel staat jjr in het teken van rjongelukte rugslag- cner Chiaffredo .«Dit houdt in, dat "jntal nationale top pers dit jaar op de '.(eter rugslag zullen "h om de Sergio di héio-trofee. Menno Jjaren (Oceanus), oiivan der Berg (DSZ) lier Horsthuis (Gro- J) zijn de als snelste iificeerde zwem- toot aantal regionale trs en zwemsters ne tel aan de revanche ren. Onder hen bevin- potentiële medaille- .en. Bij de mei 10 hoort Fleur zowel de 100 meter 16) als de 100 meter oag tot de favorieten. ;"thoolslag krijgt zij con- 1e van De Zijl/LGB- )r Davina Juffermans, aanspraak op een van tn lijkt fe gaan maken. Sierag en Veerle Ver- jn Themaat (beide LZ) iok deel. zojngens onder de 10 jaar :mco Singeling, Gijs oachim de Ruysscher 1) en Micha Prins |B) op de inschrijflij basis van deze klassi- lijken deze deelne- geen directe prijswin- de drie Leidse meis- de klasse geboren in strijden, wordt met ianca Hocks in staat toog te eindigen. Haar [enootjes Bianca Singe- i Olga Bouwmeester a>Z) zullen ook aan de ■jyerschijnen. Bij de sifigen wordt van de LZ p[en Dennis en Mark af\ veel verwacht. Met ntennis lijkt op alle drie j.fliden die hij aflegt goe- pectieven te hebben. Vier twaalfjarige meis- r tl deelnemen, kunnen ;nlastra (LZ) en Danny nlam (De Zijl/LGB) tot ïitishebbers gerekend n: Angelique Hoogen- Z) en Brenda Ligtvoet L/LGB) zijn de twee ""Beelnemsters. De wed- r .worden verzwommen a'ibad De Zijl en begin- '13.00 uur. VOORSCHOTEN In de Voorschotense sporthal de Vliethorst wordt Tweede Kerstdag alweer voor de negentiende maal het bas- ketbaltoernooi van Blitz gehouden. Een toernooi dat gevoeglijk „anders dan anders" kan worden genoemd. Zo zal er dit keer bijvoorbeeld geen echte finale worden ge speeld. Alle (zes) deelne mende ploegen komen slechts een keer in actie en het team dat de groot ste overwinning boekt, zal zich aan het einde van de basketbaldag de winnaar van het Blitz-toernooi 1987 mogen noemen. Ma rathon Oil Chicago, Di- rektbank Den Helder, Maccabi Olivetti Brussel, ESTS Akrides IJmuiden, Kolf en Molijn Orca's en Bobcat Hellas Gent zullen om die grootste beker gaan spelen, terwijl de ploegen van Luba en BV Leiderdorp vooraf (om 10.30 uur) een confronta tie zullen afwerken waar aan de winnaar 1000 gul den overhoudt. De organisatie van het evene ment (Rob Knijnenburg en zijn secondanten Jan van der Nat en Jacob Bergsma) heeft „uit nood" voor deze nieuwe opzet gekozen. Nadat toernooi- toppers Marathon Oil en Di- rektbank Den Helder hadden Jaten weten slechts voor één wedstrijd naar Voorschoten te zullen komen, moest het orga niserende drietal welhaast overstag. Den Bosch en Weert (de twee andere nationale top- ploegen van dit moment) wa ren voor deze uitgave van Voorschoten niet beschikbaar en voor het aantrekken van andere buitenlandse teams met naam ontbrak het „Blitz" aan de nodige pecunia. Met andere woorden, slechts op deze wijze kon het Voorscho tense gebeuren van echt sterke ploegen worden voorzien en dus koos de organisatie voor deze opzet. Die, zo wordt bena drukt, best wel eens zou kun nen aanslaan, omdat de koppe ling (zie programma) een drie tal aardige partijen belooft. De toernooiwinnaar van vorig jaar, Hapoel Galil, ontbreekt op deze negentiende uitgave van het Blitz-toernooi. Ook in dit geval is het het budget dat de komst van deze ploeg niet toestaat. Dat Blitz ondanks de kleine beurs wel kan „be schikken" over Marathon Oil heeft het voornamelijk te dan ken aan de met Haarlem-orga nisator Frank Voskuilen ge maakte deal. De Amerikaanse spektakelploeg zal daar im mers acte de présence geven en was, op verzoek van Vos kuilen, wel bereid daarvoor ook Voorschoten aan te doen. Een bezoekje dat de organisa tie in deze vorm derhalve maar weinig centen kost. De wél deelnemende Neder landse ploegen tellen overi gens nogal wat oud-Leiden- gangers. Zo is Ruud Harrewijn coach van de Helderse num mer twee van Nederland, telt de in de nationale competitie wat teruggevallen debutant Akrides (behalve good-old Ty rone Marioneaux en nieuwe ling Mike Largey) Emill Ha- gens en Sander en Oscar Kales in de gelederen en speelt John Emanuels bij de driepunter- ploeg bij uitstek, Orca's. Van de buitenlandse inbreng, mag van het ongetwijfeld weer gemotiveerde Marathon Oil Chicago het meest worden verwacht. Wellicht dat de ooit door Heger afgeteste, maar in de VS wel degelijk al redelijk geslaagde Ron van der Schaaf deel uitmaakt van de ploeg. Zeker is dat echter niet, zoals bij Marathon Oil op dit mo ment, behalve de komst, ei genlijk nog maar weinig zeker is. Het Brusselse Maccabi is van de twee Belgische ploegen duidelijk de sterkste. Coach Maarten van Gent (van Hellas Gent) heeft echter toegezegd met een versterkte formatie te zullen komen, dus mag ook van Hellas het nodige worden verwacht tijdens dit toernooi, waarin de wedstrijden 4 x 12 Rob Knijnenburg, dé man achter het toernooi van Blitz, hier geflankeerd door mede-organisatoren Jan van der Nat (rechts) en Jacob Bergsma (links). „Keuze uit nood geboren". foto:andre van haasteren minuten zullen duren. Een an der experiment (een „klok" van 24 seconden) kan om praktische redenen geen door gang vinden. Desondanks denkt en hoopt het organiserende Voorscho tense drietal een aantrekkelijk toernooi te hebben gecreëerd. En wacht men in spanning af hoe de belangstelling voor het evenement dit keer zal zijn. Vorig jaar immers, viel de pu blieke belangstelling (zo'n 1600) voor het toen „sterkste Blitz-toernooi aller tijden", duidelijk tegen. Door een nieuwe tegenvaller zou het fi nancieel nog maar moeilijk te behappen gebeuren best wel eens nog verder op de tocht kunnen komen te staan, al wenst Rob Knijnenburg or ganisator van het eerste uur. en nu met Van der Nat ook actief met de organisatie van het Pré Olympisch Toernooi in '88 in ieder geval het vierde lustrum, volgend jaar, nog wel te realiseren., GERT-JAN ONVLEE Programma 10.30 uur: Luba - BV Leiderdorp; 12.30 uur: Akrides - Gent; 14.45 uur: Direktbank - Maccabi. 17.00 uut: Or ca's - Marathon Oil. Suzanne Rademakers traint nu nog in Alphen. Vanaf begin januari zal de 12-jarige turnster veel op het Arnhemse Papendal te vinden zijn. foto: wim van noort r redactie van Erik Huisman en Gert-Jan Onvlee jnktijd >ben er een kleine zes- op gewacht, maar za- was het eindelijk zo-- ..Wem Versteeg (1.) en f jlftalgenoot Einus de (r.) schudden elkaar, de kop af 58 voetbal- ia'jngen, de hand bij de rijd Ter Leede - Oegst- In een grijs verleden, l- jen der wees toen 1929, •n beide (nu) heren zij in Oegstgeest 1. Een iter, bij de oprichting r Leede, „emigreerde" naar de Sassenheimse 'aarop het tot zaterdag eer beide maatjes el- ?er zagen. bblad van Ter Leede dan ook van een „his- i moment". Hoewel wij dat het hier inder- fen hele ontmoeting be- r paf die betiteling ons 'wat te ver. Want zeg de oversteek Oegst- jSassenheim, met de Ie bij wijze van spreken ^iffe achtertuin loopt, is J/ef van een dermate jkomelijkheid dat daar Br „bedenktijd" voor porden genomen... Bröring is nog altijd van de A-junioren ytpordwijk. Een enthou- Aoefenmeester die niet J offensief voetbal pro- maar ook nog eens fte man is achter het immablad dat „zijn" A- ^pchip bij elke thuis- K/d het levenslicht laat Ben bijzonder program- B. zoals u al eerder in Bibriek hebt kunnen le zen, waaruit de redactie van deze rubriek nu opnieuw zal putten. vandaag dan HOV thuis. HOV is een ploeg uit Rotterdam, die pas 12 goals' scoorde, maar er ook pas 12 tegen heeft! Bij Noordwijk ligt dat iets anders: 41 vóór en 23 tegen, dat wil zeggen dat wij 3,5 maal meer ge scoord hebben, maar 2 maal zoveel hebben gevist. (Het ri sico van offensief spel). Uit deze cijfers is al op te maken dat HOV niet gekenmerkt wordt door aanvalsdrift, maar eerder als een soort Cy prus door het leven gaat. Misschien dat ook hier de scheidsrechter de bal uit doel moet rapen (omdat de keeper dat niet mag). Als het ons tenminste lukt er eentje in te frommelen. Op een goede partij rekenen wij vandaag dus bij voorbaat niet, want dat is bijna onmogelijk. Im mers - daar zijn twee voet ballende ploegen voor no dig!" HOV (2) Het programmablad vervolgt: „Uiteraard doen we met z'n allen toch ons uiterste best u een aantrekkelijke pot voet bal voor te schotelen. En ho pelijk wordt het ook nog de moeite waard doordat wij ons in de tegenstander vergissen en blijkt dat wij onze mening in positieve zin moeten her zien. Zo staan de letters HOV toch voor Hopend Op Voor uitgang? Op dit moment ech ter hopen wij dat de scheids rechter de vliegende scharen direct zal bestraffen en het „au godfer" niet wil horen". Een tekst die aan duidelijk heid niets te wensen over laat. Reden derhalve om bij de oud-spits van Noordwijk eens te 'informeren naar het verloop van het duel. -„En, hoe ging het Ruud?" -„Met 3-2 gewonnen. We kwamen met 2-0 voor, het werd nog 2-2, maar vlak voor tijd toch nog gerechtigheid: 3-2 dus". -„Klopte je voorbeschouwing een beetje?" -„Helaas wel. Het was hard, soms heel erg grof en mijn jongens kwamen met het spuug op hun shirts de kleed kamer weer in. Ik ben blij dat we het weer gehad heb ben En dat kunnen Wij van Hut- spo(r)t, die de vereniging in deze kolommen al eens Hard Onfatsoenlijk Voetbal verwe ten, ons dus wel voorstellen. Rekening Om nog even in Noordwijk te blijven: op verzoek van de NCRV begon de streekderby tussen „het grote" Noordwijk en Rijnsburgse Boys niet om 14.30 uur, maar zo n 25 minu ten later. Dit om de aanwezi ge radioverslaggever in de gelegenheid te stellen recht streekse reportages af te le veren van de tweede helft. Van die tweede helft werd vervolgens het laatste kwar tier in kunstlicht afgewerkt, omdat anders niet alleen die zelfde verslaggever, maar ook spelers, scheidsrechter en toeschouwers geen bal meer hadden kunnen zien. De KNVB bepaalt het aanvang- suur van de wedstrijden in dit jaargetijde niet voor niets op 14.30 uur. Het is donker voor je het weet. Omdat de clubs „radioactieve" reclame nogal op prijs stellen, zijn zij de omroep in dit soort geval len echter vrijwel altijd ter wille. Wellicht niet onlogisch, maar het is en blijft uiterst vervelend dat de tijdig arri verende, onwetende suppor ters (bijna alle toeschouwers dus) ruim een half uur moeten wachten voordat er naar voetbal kan wórden ge keken. Zo, dat wilden Wij van Hut- spo(r)t tegen het einde van dit jaar wel even kwijt. Zoals wij ook al enige dagen met die brandende vraag in het hoofd zitten die er nu dan ook maar even uit moet ko men: wie betaalt de aan dat Noordwijkse kunstlicht ver bonden kosten nu eigenlijk? De gemeente, de vereniging of toch de NCRV? ALPHEN AAN DEN RIJN Jong geleerd is later goed gedaan, is mis schien een variatie op een oud spreekwoord. In het geval van de twaalfjarige Suzanne Rademakers gaat dat zeker op. Zij behoort tot de topturnsters van Nederland en is door de bondscoach uitverkoren om per 1 januari getraind te worden bij de topselec tie voor de toekomstige Europese, wereld en Olympische kampioen schappen. Dat houdt in dat Suzanne vanaf januari de weken doorbrengt in een pleeggezin in Arnhem en dagelijks in het sport centrum Papendal ge traind wordt. Haar school doet zij via het Gelders Lyceum, een katholiek ly ceum dat speciale toe stemming heeft gekregen om deze jonge topsporters via individuele lessen toch aan een diploma te hel pen. Drie jaar oud was Suzanne toen zij haar eerste stappen op weg naar de top ging zetten. Zij begon als jonge kleuter bij een peutergymclubje van turn vereniging Wilskracht. Dat was niet zo verwonderlijk want vader en moeder Rade- maker waren en Zijn zelf ook verwoede turners. Sterker nog, zij hebben elkaar op de club ontmoet. Want Wils kracht was voor de familie Ra demaker altijd al de turnclub. Ook de grootvader van Suzan ne is altijd bij Wilskracht, van oorsprong een katholieke club, betrokken geweest. Het was dus eigenlijk heel normaal dat Suzanne in datzelfde spoor trad. Suzanne bleek het turnen heel leuk te vinden. Via spelletjes en oefeningen op de vloer en de balk klom zij gelijk met haar leeftijd telkens een trapje hogerop. Op haar zesde mocht ze voor het eerst meedoen aan de onderlinge wedstrijden. Daar werd ze meteen derae en een jaar later werd deze pres tatie verbeterd door een eerste plaats in de club. Clubtrainer Gerrit Beltman liet toen zijn oog op het jonge talent vallen en nam haar op in jijn selec- tieploegje. Eerst de C-selectie, een heel korte periode, want Suzanne ging al snel door naar de B-selectie. Dat kostte haar tweemaal per week drie uur turnen. Dat loonde de moeite want de Alphense turnster werd al snel regionaal en provinciaal kam pioene. Toen ze tien jaar oud was, werd Suzanne in haar klasse Nederlands kampioene. Ze ging meteen ook naar de A-selectie en breidde haar trainingen uit tot vier maal per week 3,5 uur oefenen en op de zaterdagen nog eens 4,5 uur training. Die trainingen bestaan uit technische onder delen op de vloer, balk, brug en paard waarbij vooral gelet wordt op de techniek. Pas vlak voor een wedstrijd wordt een oefening in elkaar gezet en komt er voor de vloer, een combinatie van ballet en acro batiek, muziek bij. Dat deed Suzanne prima zodat ze vorig jaar gevraagd werd voor jong Oranje. Vanaf september hoorde Su zanne bij deze selectie en traint nu ook elke zondag in Papendal. Samen met haar ou ders rijdt zij dan heen en weer om telkens vier uur samen met de andere geselecterde meisjes te trainen. De ouders van Suzanne zagen toen al aankomen dat de bondscoach haar op een gege ven moment zou vragen voor de nationale A-selectie. Dat kon nog niet in september, omdat de meisjes in deze selec tie wat ouder zijn en men daar hard mee aan het werk is voor de wereldkampioenschappen in het voorjaar. Dan zou er te weinig aandacht voor de .jon kies" overblijven. Dus ver wachtte men dat Suzanne per augustus 1988 naar Papendal zou vertrekken. Maar de bondscoach vond het beter om al in januari met de trainingen te starten. Samen met nog twee andere Nederlandse turnsters, die beiden een jaar ouder zijn, gaat Suzanne nu aan haar training beginnen. In principe moet zij zo worden klaargestoomd voor het we reldkampioenschap van 1992. Dan is ze oud genoeg want de meisjes mogen pas meedoen in het jaar waarin ze vijftien worden. Suzanne zelf vindt het allemaal heel erg fijn en spannend. Ze heeft al kennis gemaakt met haar pleegou ders, die van zondagavond tot vrijdagmiddag voor haar zul len zorgen. Ze maakt zich ook geen zorgen over de school of ae trainingen want ze zegt zelf dat ze makkelijk contact maakt en snel vrienden heeft. Ook over haar prestaties maakt ze zich niet bezorgd, want ondanks haar successen blijft ze erg nuchter. Lukt het dan is het fijn, lukt het niet dan is het jammer maar dan is er niets aan te doen. Wat niet wegneemt dat zij haar uiterste best zal doen om te slagen. Su zanne gaat in Arnhem 's och tends eerst twee uur naar school en dan twee uur trai nen. 's Middags is het drie uur school en 3,5 uur trainen. Ze zit op een speciale school waar ook de heren turners en het jonge ski-talent zit en ze hoeft geen huiswerk te maken. In zekere zin heeft ze meer vrij dan nu, want in Alphen traint ze bijna dagelijks en straks heeft ze het weekend vrij, zo dat ze zich ook kan overgeven aan haar hobby's, winkelen, lezen en het bezoeken van vriendinnen en familie. LEIDEN De strijd in de eerste klassse (afdeling 3) van de nationale badminton- competitie kent morgen om 14.00 uur in de Vliethorst een „klapper". Run ner up Vlietwijk ontvangt in Voorscho ten lijstaanvoerder Flair uit Alphen. Be halve .de stand op de ranglijst spelen meer dingen mee die een spannende (en mogelijk spectaculaire) wedstrijd doen beloven. Vlietwijk heeft nog een appeltje te schillen met de onbetwiste koploper. In de eerste ontmoeting van 4 oktober dit jaar veegde Flair de vloer aan met de Voorschotenaren. Het werd in een een zijdig duel 10-1 voor Flair. Vlietwijk had toen het (geldige) excuus dat tweede heer, Dick Oos tergo, door ziekte afwezig was, waardoor het hele team danig omgegooid was. Oostergo is er nu wel bij, zodat iedereen weer op zijn vaste plaats in het team speelt. Dat betekent dat Henk Westerbeek en Frits Gill weer een van hun adembenemende duels zullen uitvechten. Oos tergo te maken krijgt met het ionge talent Mike Wieten, het Voorschotense talent Rick Pielaat moet opboksen tegen Fred Hofman en Alfons van den Berg tegen Joost van Klink aantreedt. „De singles zijn bepalend", denkt Dick Ooster go, „ik verwacht dat Flair iets sterker uit de sin gles zal komen en dat wij meer grip op de dub bels hebben, maar het kan net zo goed anders om zijn". Feit is wel dat Flair in de laatste drie wedstrijden tweemaal dik verloren heeft en dat Vlietwijk in diezelfde drie wedstrijden een aar dige stap richting top maakte. „Na die twee ne derlagen hebben we de koppen bij elkaar gesto ken en zijn we weer geconcentreerd aan de slag fegaan, want we willen echt naar de overgangs- lasse", is het commentaar van Flair captain Frits Gill. Extra trainingen worden niet ingelast Flair-captain Frits Gill verwacht een felle strijd. foto: andre van haasteren voor het eerste team van de vereniging. „Nee hoor niks extra's, we denken dat we het gewoon door het koppie er bij te houden redden Hoe wel ook Gill inziet dat Vlietwijk weer in de nor male opstelling aantreedt en toch ook wel ge brand is op het uitwissen van de schandelijke 10-1 van begin oktober, staat bij hem als een paal boven water dat ook dit keer de strijd in Alphens voordeel beslist zal worden. Bepalend daarin zal ongetwijfeld- de vorm zijn waarin de dames verkeren. Lucy Klaren en Karin van Pel zijn dit seizoen op het eerste gezicht beter op dreef dan de beide Vlietwijkse dames, Sandra Kroon en Irene de Vrind. Met name Kroon kan echter voor een aangename Vlietwijkse verras sing zorgen. „Och, wij hebben niets te verliezen, omdat onze aspiraties minder ver gaan dan die van Flair en wij spelen dus een stuk vrijer", is de relativerende conclusie van Vlietwijker Dick Oostergo.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 15