eiling EMM ziet toekomst ►ptimistisch tegemoet H DM DAGSBLAD: pi 1 SeCeidóchcSomcmt 1 1 Kweker wil terug naar oude stek VVV ALPHEN WIL MEER SUBSIDIE ptzinnige igwijzer zenhof •IDEN/REGIO Ceidóeöou/i*mt ZATERDAG 19 DECEMBER 1987 PAGINA 13 tdeau van irktkooplui T)RHOUT De omwonenden van ïoorhoutse markt zijn gisteren ver- jniet een kerstpakket. Dat werd uit- Md door de marktkooplieden die •oor elk een bijdrage hadden gele- Ron Vergunst, een van de markt lieden over de redenen van deze ,De bewoners van het voorste ge- van Mgr. Broerestraat hebben iele jaar een dag in de week over- in ons. We komen al om half acht in pas om vijf uur weg en we be ieren die dag het uitzicht van de ;n". De Voorhoutse markt heeft januari 1987 plaats op de Mgr. estraat. De omwonenden reageer- enthousiast op de geste van de ;tkooplui. Volkskerstzang LEIDERDORP In de Schep- pingskerk aan de Van Poelgeest- laan in Leiderdorp wordt zondag de jaarlijkse volkskerstzang gehou den. Medewerking verlenen het kerkkoor van de Menswordingpa rochie en het kinderkoor van de Willem de Zwijgerschool. Organist is Hans Vis. Aanvang 18.30 uur. Ruilbeurs SASSENHEIM De Sassenheimse postzegelvereniging houdt in de kantine van sporthal Wasbeek aan de Van Alkemadelaan een ruil beurs op maandag 21 december. Aanvang 19.00 uur voor jeugd en 20.00 uur voor volwassenen. De veiling begint om 20.30 uur. Koningsspil en Wiek in Rietvinkhof LEIDSCHENDAM Het project Rietvinkhof, appartementen en pa tiowoningen naast de Schoorlaan in Leidschendam krijgt als straatna men Koningsspil en De Wiek. De namen refereren aan de houtzaag molen De Salamander die in de on middellijke nabijheid langs de Vlist zal worden opgesteld. Het Bouwbu reau Boheemen dat De Rietvinkhof ontwikkelt, heeft naast eerder be schikbaar gestelde bedragen nog eens 100.000 gulden voor herbouw van de molen geschonken. Van de Europese Gemeenschap wordt ruim 240.000 gulden subsidie ont vangen. Met de herbouw wordt in de loop van volgend jaar begonnen. ALPHEN AAN DEN RIJN Het gemeente bestuur van Alphen staat achter het streven van de plaatselijke VVV naar de zogenaamde I-status. Dit houdt in dat er meer dienstverle ning gegeven kan worden, maar de I-status betekent ook dat de VVV meer subsidie van de gemeente moet krijgen dan nu het geval is. In principe zou dat neerkomen op 56.000 tot 60.000 gulden per jaar, een bedrag dat neer komt op ongeveer één gulden per inwoner. Nu is de subsidie veel lager. Het college vindt het gat te groot om zomaar te dichten. Wel is een eenmalige subsidie van 7.000 gulden toe gezegd die gebruikt kan worden voor andere huisvesting. De VVV zit nu in bij de Rabo bank in Alphen. Gedacht wordt aan een por to-cabine ergens in het centrum. •OFARENDSVEEN irecteur J. van Zaal iet bestuur van veiling zijn dik tevreden de huidige gang van bij de Veense vei- Dit lieten zij gister- id weten aan de leden ns een extra leden- [adering. Dankzij eni- i«Jositieve ontwikkelin- gedurende de afgelo- acht maanden, neb- de slechte prijzen van name tulpen gedu- de eerste vier Sjnden van dit jaar niet 3 id tot een slecht jaar- J ltaat. „De opgelopen m ij van die eerste 1,1 nden is gereduceerd Snul", aldus Van Zaal. staan op een keer- ten goede. Hij stelde dat een toenemend aantal kopers de EMM-tri- bune bevolkt. De meerjarenbegroting voor ziet in een toename van het aantal veilingkarren tot 400 in het jaar 1991 (nu nog 270 kar ren). Het aantal transacties zal met zestig procent toenemen. De veiltijd, die nu op een ge middelde van honderddertig per dag staat, zal toenemen tot gemiddeld 170 minuten in het jaar 1991. De omzet (dit jaar 32,5 mil joen) zal toenemen tot 35 mil joen volgend jaar en 45,5 mil joen in 1991. De produktietoe- name zal worden gerealiseerd door verdergaand specialisme, verbeterde teeltinethodes, ver dere automatisering, betere voeding en bemesting, sneller groeiende bloemen- en plan tensoorten en door meer ge bruik te maken van teelten op steenwol. Voor 1988 voorspelde de vei lingdirecteur zes procent meer omzet bij de snijbloemen en twee procent meer omzet bij de potplanten. Het beleid zal er in de komende jaren op ge richt zijn om, samen met de andere SBN-veilingen, speci- fieke doelgroepen met name „kleine kopers", optimaal te beleveren. Dit zal gebeuren onder voorwaarde dat elke doelgroep een bijdrage levert aan een optimale afzet en prijsvorming. Onder een „klei ne koper" wordt een koper van kleine hoeveelheden van verschillende soorten ver staan. Qua totaal aankoopbe drag kan een kleine koper dan ook vaak een zeer grote koper zijn. De directies en voorzitters van alle in SBN samenwerkende veilingen hebben onlangs deelgenomen aan een twee da gen durende sessie. Zij beslo ten tot het opstarten van een onderzoek naar de ideale situ atie voor de afzet. Dit onder zoek is momenteel in volle gang. Verder is vastgesteld dat een zeer verregaande vorm van samenwerking noodzake lijker dan ooit zal zijn. Het EMM-bestuur gaat vol gend jaar verder fors investe ren in haar accommodatie aan de Sotaweg in Roelofarends- veen. Het achterparkeerter rein zal aansluitend op be staande gebouwen geheel worden overkapt. Dit levert 4.800 vierkante meter bedrijfs ruimte extra t Met het over kappen van de ruimte tussen twee andere hallen, wordt bo vendien nog een bedrijfsruim te van 1.200 vierkante meter gecreëerd. In totaal dus 6000 vierkante meter die verwar- mingstechnisch zeer econo misch zal zijn. Enige boxruim te aan de achterzijde van het veilingterrein wordt evenwel opgeofferd. Met de gemeente Alkemade zijn afspraken ge maakt over incidenteel ge bruik van het DOSR-parkeer- terrein. Het totale project in clusief voorzieningen en ter reinaanpassingen is geraamd op 2,5 3 miljoen gulden. De financiering zal nagenoeg ge heel dienen te geschieden met vreemd vermogen. Het EMM-bestuur kreeg gis teravond van de leden toe stemming om met alle voorbe reidende zaken aan te vangen. In de komende voorjaarsver gadering zal een definitief in vesteringsplan ter goedkeu ring woraen voorgelegd aan de algemene ledenvergade ring. De provisie bij EMM zal vol gend jaar gelijk zijn aan het huidige, namelijk 5,5 procent. De VBA in Aalsmeer die deel uitmaakt van SBN introdu ceert tegelijkertijd een provisie per geleverde partij. Deze pro visie zal verschillend uitwer ken op de kwekers. Hierdoor stimuleert de Aalsmeerse vei ling een betere belading en te vens de. aanvoer van grotere partijen, waardoor wellicht nog meer kleine kwekers als gastveiler naar Roelofarends- veen gaan. Leerlingen werken voor Ethiopië Ruim 5000 gulden hebben de leerlingen van de Leeuwenhorstmavo uit Noordwijkerhout gisteren bijeengebracht voor Ethiopië. De leerlingen verdienden het geld door klusjes in-het dorp te verrich ten. Veel leerlingen wasten auto's, lapten ramen, pasten op honden en deden boodschappen. Een andere groep leerlingen deed gistermorgen om half negen mee aan een sponsorloop. De conciërge L. Robbers leverde eveneens een bijdrage. Hij offerde zijn baard op voor duizend gulden. Onder grote belangstelling van de leerlingen sneuvelde de baard gistermorgen tijdens de fancy fair. waar tal van spelletjes werden gespeeld zoals op de foto het slaan van balletjes. Directeur van de Leeu wenhorstmavo, G. op den Kelder, is tevreden over het resultaat van de actie. „Alleen was het jamrher dat maar vijftig mensen de fancy fair bezochten". foto: henk van den enoe Nieuwe directeur Reinwardt Academie LEIDEN F.J. Schouten wordt met ingang van 1 janua ri 1988 faculteitsdirecteur van de in Leiden gevestigde Rein wardt Academie, de faculteit museologie van de Amster damse Hogeschool voor de Kunsten. Schouten was eerder adjunct-directeur van de Aca demie en aan deze instelling verbonden als onder andere docent museumcommunicatie en marketing. Schouten volgt J.M. Pouw op die is benoemd tot lid van de centrale directie van de Amsterdamse Hoge school voor de Kunsten. Leiderdorpse cultureel e um de Muzenhof kreeg en aan de kant van de endaal een waardige Jgwijzer": een abstract i Btwerk van de Leidse fjtenares Fredy Wolf (op A»to naast het kunstwerk). JJtunstenares gaf gisteren 3<oelichting bij haar werk. ioos voor de driehoeks- omdat die vorm ook jjherkend is voor de Mu- ajof. „Het is een open- ogende driehoek waar de fljiviteit symbolisch weer- ittven uitspringt; en dat is Ohet geval met Muzenhof. de muziekschool bijvoor- D", aldus Fredy Wolf ;unstwerk werd gisteren il overgedragen aan de nte Leiderdorp. Wet- ir mevrouw C. Huigen- Boven van cultuur was tevreden over het eindresul taat. „De beoordeling van de ontwerpen was. voor ons als selectiecommissie, een span nend karwei. We hebben de kunstenaar dicht bij huis ge- j&fessess zocht in in Leiden gevon- voorzien van een speciale den". Het kunstwerk, dat laag die het bestendig moet geen naam heeft, heeft maken tegen uitingen van 15.000 gulden gekost. De ge- graffiti, meente en de provincie be- foto: wim van noort taalden ieder de helft. Het is ALKEMADE Een kweker die twee jaar geleden bij ge brek aan tuinbouwgrond in Roelofarendsveen wegging om een bedrijf te beginnen in Poederoyen (Noord-Bra bant), wil terug. In een brief aan het gemeentebestuur van Alkemade laat kweker P.J. van Klink weten geïnteres seerd te zijn in de vestiging van een chrysantenbedrijf in Nieuwe Wetering. Het gaat hem daarbij om het land nabij het aquaduct in Nieuwe Wetering (tussen Rijksweg A4 en de Noord- veenweg). Deze grond zou oor spronkelijk worden verkocht aan NAKG. Na problemen tussen NAKG-directeur N. Koomen en de CDA-raadsle- den over het wel of niet kap pen van een bomensingel langs de Rijksweg, zijn de on derhandelingen tussen het ge meentebestuur en NAKG nog steeds niet afgerond. Zoals be kend hadden de CDA'ers lie ver gezien dat zich er een kas- tuinbouwbedrijf had gevestigd. Kassen zouden namelijk kun nen dienen als geluidsbarrière tussen de Rijksweg en het dorp Nieuwe Wetering. NAKG had de grond willen gebruiken voor vollegrond- stuinbouw. Hierdoor zou het betrokken terrein qua ver koopprijs aanmerkelijk min der opbrengen dan bij bebou wing met kassen. Het gemeen tebestuur heeft inmiddels aan de heer Van Klink laten we ten dat hij als gegadigde voor de bewuste grond staat geno teerd voor het geval de onder handelingen met NAKG niet het gewenste effect sorteren. KUIPZWAMMERS GEZOCHT VOORHOUT De carnavalsvereniging De Bokken houdt op vrijdag 12 februari weer het „Kuipzwammen". Dit ge beurt tijdens de Tiroleravond, een onderdeel van het Voor houtse carnaval. Vorig jaar werd Chris Bakker de beste kuipzwammer van Voorhout. Nieuwe kandidaten kunnen zich aanmelden bij het secretariaat van de C. V. De Bokken, P. de Hooghstraat 41, telefoon 14389. Tot en met 31 decem ber bestaat de kans zich in te schrijven voor dit evenement waar op ludieke wijze Voorhoutse situaties, mensen, politiek en verenigingen aan de kaak kunnen worden gesteld. Een „zwam" duurt maximaal 10 minuten. Boek over Veur gepresenteerd Burgemeester W. F. de Vreeze en wethouder drs. F. IJmkers hebben gisteren in het Leidschendamse gemeentehuis uit han den van Henk Brouwer Schut diens boek „Veur, een dynamische woon- en werkplek" ontvangen. De schrijver heeft het boek In een periode van negen jaar in zijn vrije tijd gemaakt. Het boek, verschenen in een oplage van 1500 exemplaren, telt 272 pagina's met ruim 200 foto's en andere illustraties. Het boek is voorlopig alleen te verkrijgen in de raadhuishal op werkdagen tussen 09.00 en 13.00 uur. De officiële uitreiking gebeurde pre cies veertien dagen voordat op 1 januari 1988 wordt herdacht dat Veur en Stompwijk tot één gemeente Leidschendam werden samengevoegd. Tijdens de feestelijke viering van Leidschendam 50. in september volgend jaar, zal een boek verschijnen over de geschiedenis van de twee vroegere gemeenten in Leidschendam waaraan ook Brouwer Schut heeft meegewerkt. foto: jeroen de jong 1'GElLLySTREEIRP-ll^fe^gg Onder redactie van Ton Pieters. !t ging tegen het einde i het jaar 1925 niet erg :d met de nog resterende i-zouaven, de Hollandse igens die rond 1870 als jijwilligers tevergeefs naar me trokken om Pio Nono het bezit te laten blijven lo^n 's pausen wereldlijke 1 at. De spoeling werd echt n: in één week tijd waren ,2 weer twee overleden. Zo rxéldde het „Geïllustreerd ndagsblad" op zaterdag 19 :ember van dat jaar. Wei ght hadden ook zij baat ge- nden bij wat de dichter is neerschreef: „Vlecht aks zich de krone der ijsheid om 't hoofd, En fa- i de krachten tot dragen; j in fluistert de Heer in Zijn cjfde ons nog toe: ,,'k Zal u lilden ouderdom schragen", "ts luchtiger ging het toe in t verhaaltje „Slim he cht1'. Onze vaders en .Jeders hadden in het :i( 'ekeinde daar dolle pret ?p i. e Fransche satiricus o an^ois Rabelais bevond g? h in het jaar 1527 te Na- :i Is, waar hij zich door on- orzichtige uitlatingen er het hof aldaar onmoge- FtDRD: „Henrl Ford, de beken- OUD-ZOUAAF: „De heer de Amerikaansche groot-in- J.Middelburg, oud-zouaaf, te dustrieel". Kwintsheul overleden". lijk maakte en ten slotte ge- bruik van een drastisch noodzaakt was te vluchten, middel. In een hotel vulde Met veel moeite bereikte hij hij twee kleine zakjes met zonder één cent op zak asch. Daarna riep hij een Lyon. Om van hier naar Pa- jongen van de straat en liet rijs te komen, maakte hij ge- dezen er op schrijven: „Ver- TOONKUNST: „De afd.Leiden van de Mij ter Bevordering der Toonkunst vierde haar 50-jarig bestaan". gif voor den koningen „Vergif voor de koningin Daarna zond hij den jongen weg, met de nadrukkelijke waarschuwing er niet over te spreken. Zooals Rabelais verwacht had, vertelde de knaap het onmiddellijk aan ziin tante. Deze waarschuwde ver schrikt de politie. Rabelais werd gearresteerd en alles werd in beslag genomen. De verdachte stond er op, zoo spoedig mogelijk voor het gerecht te Parijs gebracht te worden, daar hij zijn geheim alleen aan den koning kon openbaren. Hij werd dan ook onder veilig geleide naar Parijs vervoerd. Daar verscheen hij aan het Hof en vertelde den koning hoe goedkoop hij de reis van Lyon naar Parijs had ge maakt. Het heele Hof had toen dagen lang stof tot la chen". Een hele vondst hoor, van zo'n satiricus uit de oude doos. Ernst en Scherts door el kaar: „Menschen, die maar zorgeloos weg er op toe le ven, lijken op roeiers, die de plaats waar ze heen gaan den rug toekeeren". Grafschrift: „Hier rust een astroloog, die menigwerf de baan der sterren heeft be gaan: nu is hij naar de maan". De moppen: „Mevrouw Grijsjes: „Krijgen we nog een lied van u te hooren?" Zanger, op een partijtje: „Heel graag me vrouw, maar ik ben bang, dat mijn zingen zoo laat in den nacht de buren zal hin deren". Mevrouw Grijsjes: „O, dat doet er niet toe; om hen hoeft u het niet te laten. Zij hebben zelf een hond, die ons door zijn blaffen dikwijls den geheelen nacht wakker houdt". „Bedelaar: ,,'n Dubbeltje, alsjeblieft, mevrouw". Oude dame: ,,'k Denk er niet aan. Ik doe al 't mogelijke om be roepsbedelaars te ontmoedi- Acteur: „Ik kan ieder gewenscht karakter uitbeelden". Di recteur: „Hm, uitstekend, beeld dan 'n beleefd heer uit en neem vlug afscheid". gen". Bedelaar: „Geef me dan een rijksdaalder me vrouw, dan ben ik voor de rest van den dag ontmoe digd". „Vrijgezel, tot zijn huishoud ster, haar een jas toonend: „Kijk 'reis hier: hier ont breekt een knoop, daar is een scheur, hier is de naad getornd, en daar hangt de voering er uit. Als ik zóó wil loopen, kan ik evengoed gaan trouwen!" „Toeschouwer, zuchtend bij de Niagara watervallen: „Wat een waterverknoei- ïng!... wat een waterverspil ling!" Andere toeschouwer: „U is wellicht ingenieur?.... hoe zou u die verspilde kracht wel willen aanwen den?" Eerste toeschouwer, kermend: „Neen, ingenieur ben ik niet, maar ik ben melkboer..." „Heer, tot een dorpskaste- lein, terwijl hij zijn midda geten gebruikt: „U hebt hier ontzettend veel vliegen, bes ten man, hoe komt dat?" Kastelein: „Dat is alleen 's middags; den anderen tijd zitten ze buiten op den mest hoop". „Vrouw: „Waarom denk je dat de jonge dokter een oog je heeft op onze Marie?" Man: „Hij zat zoo naar onze brandkast te kijken".

Leidse Courant | 1987 | | pagina 13