jeidócSouwnt Jnderzoek naar armoede inder Leidse ouderen a STAD OMGEVING Handig 'miniburo' VEEK "INDE Celstraf geëist tegen stelende verslaafde fe Onzekerheid over toekomst van Seniorenrestaurant CcidócSoiwant öndwake bij Drtuskliniek ;N Enkele tientallen stu- hebben gisteravond een wake gehouden bij het Cen- roor Geboorteregeling aan het tapenburg. De wake was ge- seerd door de stichting ■euw om Leven" en was be- als een protest tegen de abor- die in de Leidse kliniek verricht. Voorzitter drs. orenbos sprak kort na elf uur wezigen toe. Hij richtte zich ame tot prof. dr. H. Depuis, de Leidse universiteit, en en oproep tot het beschermen ven, zelfs al gaat dit tegen de wens van de persoon in. Hoogleraar onderscheiden LEIDEN Prof.dr. J.P. van de Geer (61). hoogleraar psychologie aan de Rijksuniversiteit van Lei den, is benoemd tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. Hij ontving de onderscheiding tij dens een afscheidssymposium in Leiden uit handen van de rector- magnificus van de universiteit, prof. dr. J.J.M. Beenakker. Prof Van de Geer kreeg de onder scheiding als een van de voor naamste grondleggers van de huidige psyehologieopleiding in Nederland. Veel van zijn leerlin gen bezetten hoogleraarsposten in binnen- en buitenland. Jazz in Leiden LEIDEN Een tweetal jazz-groepen treedt dit weekeinde op in Leiden. De formatie Future Shock is vanavond te horen in de Waag aan de Aalmarkt. Deze formatie brengt een combinatie van funk, latin en jazz-muziek ten geho re. Het concert wordt georganiseerd door Hot House en het begint om 21.30 uur. Toegang: 7,50 (voor donateurs 2,50 en voor leden gratis). Het kwartet van de Amstelveense pia nist Jan de Bas komt zondag naar Par- doeza aan de Doezastraat om op te tre den bij Jazz on Sunday. De groep speelt mainstreams en bluesthema's. Speciale gast is trompettist Koos van der Sluis. Het concert begint om 15.00 uur en de toegangsprijs bedraagt 7,50. Half jaar gevangenis wegens bedreiging DEN HAAG/LEIDEN Een 22-jarige Leidse vrouw is gisteren door de Haagse rechtbank veroordeeld tot zes maanden cel met aftrek van voorarrest. De vrouw stond terecht voor be dreiging van twee conducteurs en een inbraak. De rechtbank had haar twee weken geleden gevraagd een opname in een psychiatrische kli niek te regelen. De vrouw zou dan niet tot een celstraf veroordeeld worden. De vrijwillige op name bleek ondanks vele pogingen niet moge lijk. Officier van justitie mevrouw I. Klopper vond ter beschikking stelling van de regering (tbr) een te zwaar middel en eiste negen maan den cel. Rechtbankpresident P. van Rossum zei bij het vonnis dat de rechtbank „uit armoede" tot een celstraf overging, omdat er geen kliniek te vinden was die de vrouw vrijwillig wilde op nemen. 1;., Vuilnisoptocht door de stad Willem Seriier, Bert Veldhuyzen en Cees Hesseling maakten gistermiddag met hun echtgenotes een laatste rondje door Leiden. De drie 60-jarige werknemers van de gemeentereiniging, die gebruik maken van de VUT-regeling, werden thuis opgehaald door een stoet karren van de gemeentereini ging. Vervolgens ging het onder politiebegeleiding naar de gemeentereiniging aan de Admiraal Banckertweg. Voor Bert Veldhuyzen was het extra genieten: hij mocht plaats nemen in een klein driewielig vuilniswagentje dat geleend was van de gemeentereiniging Katwijk. Veldhuyzen had er dertien jaar lang zelf een ter beschikking, maar zag zijn geliefde „driepoter" enkele weken geleden door de assen zakken. Daarom was het voor hem een onverwacht genoegen dat hij toch nog ach ter het stuur van een driewieler mocht plaats nemen. FOTO: WIM VAN NOORT ZATERDAG 19 DECEMBER 1987 PAGINA 11 1IDEN Er komt een derzoek naar de vraag de financiële situatie In ouderen een belem- tring vormt voor hen i zelfstandig te blijven men. De commissie so- ile zaken heeft deze %k besloten 20.000 lden beschikbaar te 'fllen voor het onder- ek, dat wordt uitge- n erd door het onder- 1 ïkscentrum Ruimtelij- Ontwikkeling en Volkshuisvesting (ROV) van de Leidse Universi teit. Ouderen die niet in een verzorgingshuis zijn opge nomen, maken veelal ge bruik van allerlei voorzie ningen zoals gezinsverzor ging, alarm-voorziening, ouderenvervoer en wijk verpleging. Daarbij komt nog dat het leven voor veel ouderen de laatste jaren duurder is geworden door veranderingen in het stelsel van ziektekostenverzeke ring, de invoering van de medicijnenknaak en het voorschieten van specialis- tenkosten als gevolg van het conflict tussen zieken fondsen en specialisten. Ook kregen de ouderen te maken met onzekerheid over onder andere de hoog te van huursubsidie. De onderzoekers proberen erachter te komen hoe hoog de eigen bijdrage is die de ouderen voor de voorzie ningen moeten betalen, van welke voorzieningen zij geen gebruik maken omdat ze er geen geld voor hebben en waarop ze bezuinigen. Ook wordt bekeken of de extra kosten voor voorzie ningen een rol spelen bij het willen opgeven van de zelfstandige woonsituatie. Voor het onderzoek maakt het ROV onder andere ge bruik van resultaten van eerdere studies, onder meer naar het Alternatief Zijloe ver en het zelfstandig wo nen onder ouderen. Het ROV voert een aanvullend onderzoek uit, omdat een geheel nieuw onderzoek het beschikbare budget van 20.000 gulden ver zou over schrijden. Het onderzoek gaat begin volgend jaar van start en zal twee maanden in beslag nemen. De onderzoekers willen vooral door middel van interviews meer inzicht krijgen in de financiële om standigheden van de zelf standig wonende ouderen in Leiden. DEN HAAG/LEIDEN Een 35-jarige Leidenaar heeft gis teren voor de Haagse recht bank 15 maanden cel tegen zich horen eisen. De man, die verslaafd is aan heroïne, heeft zich de afgelopen twee jaar schuldig gemaakt aan enige tientallen winkeldiefstallen in Leiden. De opbrengst van de diefstallen verkocht hij om aan zijn dagelijkse hoeveelheid hard drugs te komen. De man werd bij drie winkel diefstallen betrapt en aan de politie overgedragen. Hij be kende uiteindelijk nog vele andere winkeldiefstallen. Ook had hij een receptenboekje van een arts uit diens auto ge stolen en had geprobeerd om daarmee rohypnol te krijgen bij een apotheek. Hij was daar in overigens niet geslaagd. De man was verder betrokken bij het kraken van een aantal te lefooncellen en ook was hij een keer bij de uitzendappara- tuur van de radiopiraat Free- wave betrapt. De Leidenaar, al dertien jaar verslaafd, had al enkele malen geprobeerd af te kicken, maar had de behande lingen steeds beëindigd. Hij was nu bezig met een metha- donkuur en gebruikte volgens eigen zeggen slechts af en toe nog heroïne en rohypnol. Offi cier van justitie mr. D. van den Broek vond dat de maat vol was. „Er is sprake van een labiel evenwicht. Als de be hoefte aan drugs weer groter wordt, gaat de verdachte onge twijfeld weer stelen". Advocaat van de verdachte mr. Sprenger vond dat zijn cliënt niet de dupe mocht worden van een „falend over heidsbeleid". Volgens hem was het onrechtvaardig om ver slaafden zwaar te straffen om dat de overheid niet in staat blijkt de handel aan te pak ken. Hij vroeg om een halver ing van de eis. De rechtbank doet uitspraak op 31 december. 4 bijdragen van Julia van hmen, Frank Buurman, km Buijteweg en Pieter ■n "dzakelijk kwaad (1) iraak: groot goed of :akeliik kwaad?" Die stellen steeds meer burgers na ervaringen Inspraak in gemeentelijke 'Ijlen. Steeds vaker uiten vergaderingen van ge- itelijke commissies hun ioegen over de manier p de gemeente hen de lijkheid heeft geboden •ver de plannen van de nte te ventileren. Wie rslag van de ervaringen inspraakcommissie nspraakverordening hoeft niet lang over het ird op die vraag te twij- wat informatie vooraf: meente is wettelijk ver- burgers de mogelijk- tot inspraak te bieden. gemeente bijvoorbeeld Ian is op een speelplaats in te bouwen, kan dit pas burgers daar hun me- over hebben gegeven, imeente moet de plannen ïeg mogelijk bekend ma- alternatieven en gevol- "joelichten en mag pas de- ef een besluit nemen na- het beslissingsbevoegde |n kennis heeft genomen le resultaten van de in- joede zaak, zou ie zo zeg baar waar je als burger lerlei manieren in beroep 'gaan tegen beslissingen Ie gemeente, provincie of leid, is het logisch bur- de mogelijkheid te bie- lun zegje te doen op het int dat die beslissingen -en voorbereid. Daarmee 1 neteen een hoop ellende m voorkomen, i. wie het verslag van - ïspraakcommissie leest, 'Jj liet anders concluderen lat inspraak in Leiden "ichertje is. Ter illustratie e opvallende citaten uit 'erslag: „Thans is het zo dat burgers worden -ifronteerd met een kant itlaar besluit. De burger wel van goede huize ko- om daaraan nog iets te deren". En: „De nood- van de „financiële haal- t^eid" van een plan lijkt fl bij voorbaat alle zin in iak teniet te doen". De atering dat „inspraak in ïlijke kringen niet altijd ider leeft" is gebaseerd reacties van de gemeen- a directies. Reacties die al summier en soms f" waren. Geen wonder, i de eerdere citaten. Noodzakelijk kwaad (2) De ervaringen met inspraak van het Bureau Voorlichting, voor veel burgers het eerste aanspreekpunt wanneer zij iets willen vragen of opmer ken, noemt het verslag „voor zichtig gezegd niet bijzonder positief". „Inspraak lijkt een noodzake lijk kwaad", aldus de voor lichters. „Het is voor burgers vaak schrijnend te moeten er varen dat hun oordeel over een vaak gecojjipliceerde kwestie binnen enkele weken wordt ingewacht - schriftelijk en liefst gemotiveerd -, terwijl de ambtenaren en het be stuurlijk apparaat zélf al lan ge tijd op diezelfde kwestie hebben gestudeerd. Inspraak lijkt dan een voorrecht voor ingewijden of goed-georgani- seerden". Deze conclusies lezende, vraag je je als onschuldige burger oprecht af, hoe het toch mogelijk is dat leden van de gemeenteraad regelmatig tevreden opmerken „dat de procedure naar de burger toe zeer zorgvuldig is geweest", als er weer eens een besluit doorheen is gedrukt. Type rend voor de werkelijke ma nier waarop binnen het amb tenarenapparaat met inspraak wordt omgegaan is het laatste citaat ui%het verslag, dat een ambtenaar aanhaalt: „Denk erom dat het besluit ook nog even in de inspraak moet!". En daar kan je net als burger mee doen. Inspraak. In theorie een groot goed. in de praktijk een nood zakelijk kwaad. Protest De aanleg van rijksweg 11 in Zoeterwoude is deze week van start gegaan. Milieugroe pen hebben de weg nog twee jaar- kunnen tegenhouden, maar moesten uiteindelijk toch door de knieën voor het geweld dat dóór Rijk, provin cie en gemeenten werd ontke tend. De belangen van de in dustrie en bewoners aan de Hoge Rijndijk wogen zwaar der dan die van het milieu. Derhalve razen vanaf 1992 de auto's met hun herrie en uit laatgassen zij aan zij met de treinen door het lange tijd on gerepte poldergebied. het groene hart van Zuid-Hol land. De feestelijke start van de werkzaamheden, op een mis tige, donkere en vooral koude decembernamiddag bleek voor één vasthoudende na tuurbeschermer toch nog vol doende aanleiding voor een bescheiden actie. Na zich eerst verkeerd te hebben opgesteld, wist hij uiteindelijk een plaats te vinden waar het gezelschap hoogwaardigheidsbekleders, onder wie Prins Carnaval, voorbijkwam. Daar schroefde hij zijn eenzame protest haas tig in elkaar. Met een gebro ken groen hart nam hij ver volgens afscheid. Zelfs de aanwezigheid van de Raad van Elf van de Zoeterwoudse Hangkonten in de kraamka mer van de „Gekkenrijksweg 11" kon hem niet meer opvro lijken. Een eenzaam protest tegen de „gekkenrijksweg 11 (Zie Protest). Optocht Het ligt velen nog vers in het geheugen, de 3 Octoberop- tocht '87 die alle records brak. De langste en mooiste sinds jaren, maar ook de optocht die ontaardde in de grootste chaos die de 3 October Vereeniging ooit had meegemaakt. Juist door al die records (té groot, té breed, té veel publiek) brak de stoet fantastisch opgetuigde praalwagens in vele brokken. Boze tongen beweren dat de staart ook nu nóg niet is langsgekomen en nog steeds nijver doende is zich uit de bloembakken van de Haar lemmerstraat te werken. Uiteraard was de ontstane chaos reden voor velen zich over de route van de stoet te buigen. Tientallen Leidenaars droegen alternatieven aan, variërend van een tocht over de singels tot aan de Engelen- daal in Leiderdorp aan toe. Ook het bestuur boog zich over de problematiek. Deze week kwamen de bestuursle den Karstens en Wisse in onze krant aan het woord. De kans lijkt groot, dat de op tocht in komende jaren de Haarlemmerstraat zal mijden en een stukje van de singel gaat gebruiken. Een definitief besluit is echter nog niet ge nomen. In het brein van een van bei de voornoemde bestuursleden was een belachelijk idee opge weld. Hij stelde terecht vast dat de problemen mede wer den veroorzaakt door de groe pen lieden die dwars door de stoet heen wandelden om naar de kermis te gaan. „Een brug over de Haarlemmer straat van de Stille naar de Lange Mare zou soelaas kun nen bieden. Die baileybrug moest dan wel minstens 4,5 meter hoog zijn". Zo'n voorstel is uiteraard van elke realiteit gespeend. De brug zou stellig niet gebruikt worden door kermisgangers, maar juist door kijkers naar de optocht. Eenieder zou zich aan de brugleuning verdrin gen om vanuit de hoogte nu eens meer dan slechts een glimp van het schouwspel op te kunnen vangen. Er rest de 3 October Vereeni ging slechts de keuze uit twee mogelijkheden: óf de optocht kleiner maken, óf de route FOTO: WIM VAN NOORT verleggen. En is men geen van beide van zins, dan kan men alleen hopen dat het vol gend jaar op 3 oktober stevig regent. Speels De commissie onderwijs heet een saaie commissie te zijn. Met zich langdurig voortsle pende vergaderingen over el lenlange lijsten agendapun ten. Deze week was er een koststondige opleving met het verschijnen van wethouder Dick Tesselaar van volkshuis vesting. Onderwerp van discussie was de nieuwbouw voor de Stich ting Volwasseneneducatie aan de Maresingel. Tesselaar had een architecte meegebracht om tekst en uitleg te ver schaffen over de nieuwbouw- filannen. Maar de raadsleden uisterden niet ademloos, ze bleken een geheel eigen in breng te hebben. Simon de Vreeze (PvdA): „Ik vind het gebouw te strak. Kan hét niet wat speelser?". Rob van Lint (Links Leiden): „Loopt die voorgevel nu echt zo rond? Dat is wel speels. Kan het niet wat strakker?". Dat ging een tijdje zo door. Ook werd ge vraagd of de kleuren van het schetsontwerp ook de defin- tieve kleuren zouden worden. Nee hoor, het bleken slechts voortbrengsels uit de teken doos van de architecte te zijn. Tesselaar luisterde onaange daan naar de opmerkingen, wellicht wat verbaasd over de plotselinge interesse voor ste- debouwkundige zaken. Maar toen de commissieleden kwa men met voorstellen om het gebouw te veranderen en par keerplaatsen aan te leggen in plaats van een tuin, werd het hem te veel. „Het gebouw voldoet prima aan de eisen die eraan worden gesteld door de gemeente", mopperde Tes selaar. „Er wordën zelfs nog achttien woningen bovenop gebouwd. Parkeerplaatsen achter het gebouw maken, is echt onmogelijk. Er is geen ruimte voor in- en uitritten en die strook bedoeld als tuin is er veel te smal voor". Maar de commissieleden wil den niet luisteren. De Vreeze had al een nieuw plannetje gesmeed: een stukje van het gebouw er af, dan is het ook wat speelser, en er kunnen zes parkeerplaatsen worden aangelegd. Waarop Tesselaar een ouderwets stekelig ant woord in petto had: „Wat nu ter sprake wordt gebracht is absoluut onmogelijk. Maar ja, daar is het de commissie on derwijs voor...". Wie niet luis tert krijgt een draai om z'n oren, dat is nog steeds het cre do van bovenmeester Dick. Het opvallendste is altijd weer, dat na zo'n verbale uit haal, de discussie ineens stopt. Ook nu. Receptie Burgemeester Cees Goekoop spreekt geen nieuwjaarsrede uit tijdens de nieuwjaarsre ceptie van de gemeente Lei den. Dat opmerkelijke bericht ging deze week vergezeld van de uitnodiging voor die tradi tionele bijeenkomst. Sinds vo rig jaar is de nieuwjaarsrecep tie van de gemeente Leiden er kennelijk één van uiter sten. Waar al sinds eeuwen de ge meentelijke receptie wordt geopend met een heilwens van de burgervader om ver volgens de burgerij in de gele genheid te stéllen wat handen te schudden, besloot Leiden daar vorig jaar van af te wij ken. Men verliet het eigen stadhuis om in de Leidse Schouwburg neer te strijken. Daar voerde Cees Goekoop een amusante one-man-show op, een parodie op zichzelf als een soort Wim Kan in een Leidse notedop. Iedereen sprak van een geslaagde hap pening. Daar is men thans van terug gekomen. Men heeft de Schouwburg weer de rug toe gekeerd en heeft thans geko zen voor de Stadsgehoorzaal. Burgemeester Goekoop zal daar niet het woord voeren. Het waarom daarvan is vol strekt onduidelijk. Is er spra ke van een actie van jaloerse wethouders, die Goekoop het succes niet gunnen? Of is het een arrogante eenmansactie van Goekoop, die tradities aan zijn laars wenst te lappen? LEIDEN Het is nog onzeker of het eettafel-project voor oude ren in Leiden-Noord na 1 januari kan blijven voortbestaan. De commissie sociale zaken heeft deze week besloten in 1988 geen subsidie meer te verlenen voor een beroepskracht voor het Se niorenrestaurant, dat deze zomer in buurthuis *t Spoortje van start ging. Wel gaven de raadsleden te kennen dat er vanuit het Dienstencentrum voor Gecoördineerd Bejaardenwerk (DGB) professionele ondersteuning van de vrijwillige medewerkers moet komen. De gemeente is er van overtuigd dat het Seniorenrestaurant blijft bestaan: „Het draait door met beroepsmatige ondersteuning van het DGB. die de ondersteuning heeft gegarandeerd", aldus een woordvoerder van de gemeente. Volgens A. Verlaan van het DGB is echter nog niet bekend of en in welke vorm het project het komend jaar wordt voortgezet. „We moeten zo snel mogelijk een oplossing zien te vinden. Daar om gaan we eerst binnen de organisatie bekijken wat we kun nen doen en ook met de deelnemers praten over wat zij willen", aldus Verlaan. Over de overlevingskansen van het project wil hij zich niet uitlaten: „Ik praat niet over procenten en ik ben ook geen man die in de toekomst kijkt". Volgens D. Iken, DGB- medewerker in Leiden-Noord, moet de negen deelnemers van het eettafel-project volgende week worden verteld dat ze na I januari niet meer hoeven te komen. „In elk geval zal het project niet meer op de wijze zoals het nu gebeurt kunnen doordraaien", verwacht hij. Als alternatieve mogelijkheid noemt hij een eettafel-project in het dienstencen trum Noord aan de Van Hogendorpstraat. Ook Verlaan acht niet uitgesloten dat het project daar wordt voortgezet. De Wijkoude- renraad Noord liet al eerder weten geen kans te zien het Senio renrestaurant voort te zetten zonder een beroepskracht. De raad verklaarde verontwaardigd te zijn over de gang van zaken om dat half november was toegezegd dat het Seniorenrestaurant tot medio '88 volgens hetzelfde recept zou blijven doordraaien. De gemeente kwam er echter achter dat het jaarcontract van de huidige beroepskracht per 1 januari afloopt. Als zij nog langer in dienst zou blijven, zou ze een vast contract moeten krijgen. En dat betekent dat de gemeente wachtgeld moet betalen als ze ont slagen wordt, omdat er geen geld meer is om het project voort te zetten. Dit 'miniburo' is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De stevige cassette meet slechts 8 x 12 cm en bevat een schaar, een nietmachine met nietjes, een linaal(tje), paperclips, .plakband in houder, vlakgom, lijm, een en een mesje. De nieuwe abonnee wordt hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Saam. Adres Postcode/plaats: Telefoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per maand automatisch betalen f23,74 kwartaal acceptgiro f70,93 Stuur als dank het 'miniburo' aan: Saam:1Voo. Adres: Postcode/plaats: Stuur deze 2500 ["""ij e bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer I I Vd Den Haag (postzegel betalen wij).

Leidse Courant | 1987 | | pagina 11