Karpov heeft titel binnen handbereik /ader Zoetemelk houdt herinnering aan Joop levend Wild-cards te „verdienen" tijdens Districtstitelstrijd ^sportuitslagen PORT £eidóc<3ouACMit VRIJDAG 18 DECEMBER 1987 PAGINA 9 Mirjam Siemerink: twee plaatsingen. LEIDEN Bij de in Warmond te verspelen districts kampioen schappen BI zijn, behalve de titels in die categorie, ook twee wild-cards te verdienen voor het Dekker A-toernooi. De wed strijdleiding verwacht deze presentjes voor een stijging op de na tionale ranglijst te kunnen verstrekken aan de dames Astrid Bouw (1) en Madelijn Damen (2), en de heren Michael van den Berg (1) en Freek Tanis (2). Het lijkt niet waarschijnlijk, dat Bionda Zonderop, resp. de voor Nieuwkoop spelende Adriaan Panman dit streven zullen doorkruisen. Morgen starten in het Alphense tenniscentrum Nieuwe Sloot de districts indoor jeugd kampioenschappen 1988. De plaatsingen voor deze titelstrijd leveren feitelijk alleen verrassingen op door het aantal prominente Leidse jeugdspelers, dat niet zal meespe len. Rijnsburgse Mirjam Siemerink werd verblijd met twee >ij de veertienjarigen. Heieen van den Berg voert het veld zes tienjarigen aan, maar ontmoet geen tegenstand van betekenis nu Marquérite Patiwael (toernooi Frankrijk), Bionda Zonderop, Ca- rola Geerlings en Fleur Meijer op de deelnemerslijst ontbreken. Bij de jongens t/m 16 jaar ontbreekt Kees-Jan Schuilenburg. Na 7 districtstitels op rij houdt hij dit gebeuren voor gezien, en kiest voor een tweetal toernooien in het Franse Bretagne. Onno Gui- nau neemt nu de eerste plaats in voor Patrick Kieboom. Op de lijsten voor veertienjarigen komen de namen van de Hillegom- mers Cindy Berkhout, Maurice de Lijster en Jeroen Vink niet voor. De elfjarige meisjes zijn bij die van 12 jaar gevoegd. De elfjarige jongens vormen een interessant veld. De nummers 1 t/m 4 geplaatst, Harold van Schie, Martijn van der Berg, Ralph van der Velde en Jasper van Ingen spelen alle vier in het Mas- terstoernooi voor deze leeftijdsgroep op 16 en 17 januari 1988 in Harderwijk. Plaatsingen Districts BI Dames: 1. Astrid Bouw, 2. Madelijn Damen, 3. Bionda Zonderop; Heren: 1 Michael van den Berg. 2. Freek Tams, 3. Adriaan Panman. Jeugd t/m 16 jaar: Meisjes: 1. Heieen van den Berg, 2. Karin Croese, 3. Mirjam Siemerink, 4. Liesbeth Hooghoudt; Jongens: 1. Onno Guinau, 2. Patrick Kie boom, 3. Jan-Pieter Hartwijk, 4. Perry Paauw. Jeugd t/m 14 jaar: Meisjes: 1 Mirjam Siemerink, 2. Tineke Kramer. 3. Natha lie van der Voort, 4. Aukje Baayens; Jongens: 1 Benny de Bruin, 2. Armando Paoloni, 3 Rogier van Duyn, 4. Robbert-Paul Hartwijk. Jeugd t/m 12 jaar: 1. Marieke Bethlehem, 2. Ingrid Kruit, 3 Barbara Kieboom, 4. Davina Feeleus; Jongens: 1 Jochem van Doorn, 2. Roeland Kuiper, 3. Mat- thijs van Sterkenburg, 4. Harold van Schie Jeugd t/m 11 jaar: Meisjes: toegevoegd aan t/m 12 jaar; Jongens: 1. Harold van Schie 2. Martijn van der Berg, 3. Ralph van der Velde, 4. Jasper van Ineen. Jeugd t/m 10 jaar: Meisjes: Poule I no. 1: Marit Bierman, Poule II no. 1: Julia Knott; Jongens: 1. Martijn van der Berg, 2. Martin Verkerk, 3. Walter van Schie, 4. Vincent van Rennesse van Duyvenbode. BASKETBAL EC landskampioenen Maccabi Tel Aviv - Milaan 93-99, Aris Saloniki - Keulen 107-101. Stand na vier ronden: 1. Aris Saloniki 7 pnt 379-370. 2. Partizan belgrado 7 pnt 366-360, 3. Milaan 7 pnt 366-370, 4. Keulen 6 pnt 401-388, 5. Den Bosch 6 pnt 385-386, 6. Maccabi Tel Aviv 6 pnt 398-400. 7. EB Orthez 5 pnt 367-377, 8. FC Barcelona 4 pnt 377-388. BILJARTEN WK kunststoten Mönchengladbaeh Stand na achttien figuren (punten en pogingen): 1. Brunnekreef 102 uit 40. 2. Steylaerts 101 uit 38, 3. Corin 84 uit 33. 4. Fonellosa 83 uit 34, 5. Schmidt 83 uit 36. 6. Oliver 78 uit 44. 7. Reverchon 78 uit 48, 8. Machida 74 uit 33. 9. Bessems 61 uit 37. 10.Brockshus 42 uit 44. DAMMEN EK dammen mannen Moskou Dertiende en laatste ronde: Paluch (Pol)-Manzana (Ita) 1-1. Modzgrisjvili (lsr)-Jansen (Ned) 0-2, Recj (JoepVer- poest (Bel) 0-2, Virni (Sovj-Clerc (Ned) 1-1, Korenevski (SovpVan der Zee (Ned) 1-1, Valneris (SovpBonave (Fra) 2-0, Machado (Porpissalene (Fra) 0-2. Eindstand: 1. en Europees kampioen Gèrard Jansen 23 punten. 2. Virni 22. 3. Clerc en Van der Zee 21. 5. Kore nevski 19, 6. Valneris 17. 7. Verpoest 12, 8. Paluch 10. 9. Bonave 10. 10 Manzana 9. 11 Issalene 8. 12. Modz grisjvili 6. 13. Recj 5. 14. Machado 0 SCHAATSEN Selectie 10 kilometer Heerenveen 1. Bart Veldkamp (Den Haag) 14.18,41, 2. Robert Vunderink (Raal- te) 14.21,53, 3. Herbert Dijkstra (Pes- se) 14.28,48, 4. Jos Niesten (Heems kerk) 14.28.78, 5. Thomas Bos (Den Haag) 14.33,42, 6. Jaap Woestenburg (De Rijp) 14.33,92, 7. Ben van den Burg (Den Hoorn) 14.36,36, 8. Anne Jan Portijk (Heerenveen) 14.39,99, 9 Robert Jan Tel (Enschede) 14.40,29, 10. Richard van Kempen (Nieuwveen) 14.40,67. WIELRENNEN Veldrit Oldenzaal Profs: 1. Hennie Stamsnijder (Enter) 1 uur en 1 rónde (1.05,21), 2. Martin Hendriks (Assen) z.t., 3. Frank van Bakel (Deurne) z.t., 4. Reinier Groe- nendaal (St. Michielsgestel) z.t., 5 Ivan Meselis (Bel) z.t.. 6. op 1,22 Huub Kools (Baarle Nassau), 7. Claus Peter Thaler (Wdl) z.t., 8 Peter Ha- rings (Sibbe). 9 op 2,12 Cees van de Wereld (Alphen aan den Rijn), 10. op 2,42 Dieter Ubingh (Wdl) Amateurs: 1. Gerrit Moëhlman (Apel doorn) 50 minuten en 1 ronde (54,33), 2. Gerben van Heun (Nijverdal) z.t.. 3. Noël van der Ley (Mechelen) z.t. ZAALHANDBAL WK B-groep Bulgarije Groep A: Joegoslavie-Oost-Dultsland 22-18 (11-8) Groep B: Roemenië-Oostenrijk 25-15 (10-9). Van der Valk blijft bij LENS DEN HAAG Trainer Piet van der Valk en LENS blijven elkaar trouw. De oefenmeester heeft zijn contract bij de der deklasser voor een jaar ver lengd. Van der Valk gaat straks zijn tweede seizoen bij LENS in. Een van de vele huldiging die Joop Zoetemelk in zijn carrière heeft ondergaan. Deze Is in Rijpwete- ring. Vader Zoetemelk zit links. FOTO: COR VOS Niet zo maar een timmerman, maar een echte. Hij is bij zijn opa van moederskant, een aannemer, in de leer gegaan. Desondanks, heeft hij mij 'na zijn officiële werktaak nog vaak geholpen. Als er zakken aardappels met een totaalge wicht van 35 kilo naar de klanten moesten worden ge bracht dan was Joop nooit te beroerd om mee te helpen. Hoewel die zakken vaak drie hoog moesten worden afgele verd, versaagde hij nooit. Hij was sterk zat, had de techniek - het is een bepaalde slag om die zakken omhoog te brengen - snel te pakken. Joop kon echt iets verstouwen. Hij wilde het overigens zelf ook graag. Hij wilde potig worden." Kalm Wie zich het schriele mannetje van de race-fiets voor ogen haalt, kan het zich moeilijk voorstellen. Joop Zoetemelk heeft echter wel vaker ge toond anders te zijn dan velen ooit hebben gedacht. Een ding is echter altijd heel duidelijk geweest. Joop Zoetemelk kan met de beste wil ter wereld niet worden omschreven als een 'stapper'. Zijn vader kan zich er nog over verbazen. „Joop is altijd een stuk kalmer geweest -dan de meeste jon gens. Nooit driftig. Nooit poe ha. Nooit een boezemvriend gehad. Op school altijd met de hakken over de sloot. Hij heeft in zijn jeugd ook amper aan sport gedaan. Alleen een poos je gebiljart in het café. Toen bleek dat hij 's winters op de kanalen met schaatsen uit blonk, was ook dat snel afgelo pen. En toen de fiets was ont dekt, was het helemaal ge beurd." Stang De eerste race-fiets. Voor een klein prijsje gekocht van een coureur uit de buurt die het voor gezien heeft gehouden. Een fiets die is gekocht onder voorwaarde dat Joop nooit zou roken. „Het ding heeft 125 gulden gekost. Samen met de tubes en de helm. Door het za del op de stang te monteren kon Joop er nèt op." Het heeft hem er niet van weerhouden zo veel mogelijk te rijden. Vaak in wedstrijden ver van Rijpwetering vandaan. Ook in die dagen heeft het tijdstip van bezorging van de post name lijk te wensen overgelaten. Te gen de tijd dat Joop kan reage ren op advertenties in het blad de Wielersport blijken de inte ressante koersen al volge boekt. Joop moet daardoor ver uit de buurt zijn weg naar het succes zoeken. Onder begelei ding van vader die met plezier zijn VW pick-up extra kilome ters heeft laten maken. „Mooie dagen waren dat. We namen melk, brood en limonade mee. Dat was het. Trouwens we hebben thuis ook nooit iets bij zonders met het eten gedaan. Joop heeft gegeten wat de pot schafte. Welbeschouwd is er nooit iets bijzonders gepas seerd. Niemand heeft zijn ban den opgepompt of veters vast gemaakt. Hij heeft het alle maal zelf moeten doen." Band Mede door alle sportieve acti viteiten is het geloof op de achtergrond geraakt. „Van huisuit waren we allemaal honderd procent katholiek. Het was een kwestie van ge hoorzamen. Het was God zus en zo. Later ga je wat twijfe len. Je ontdekt dan dat som mige dingen moeilijk te rijmen zijn. Waarom moet Joops moe der op 66-jarige leeftijd overlij den en mag een ander blijven leven. Eerlijk gezegd gooien we er nu met de pet naar. Ik zelf ook. Pff..." Alleen na die verschrikkelijke valpartij in de Midi Libre is de naam van de Allerhoogste weer komen bovendrijven. Moeder is overi gens naar het franse zieken huis gegaan. Vader is door werkzaamheden verhinderd geweest. De band tussen moe der en zoon is volgens hem al tijd al sterker geweest. „In de beginfase en na miin pensioe- nering ben ik veel met Joop meegegaan. Ik heb hem wei nig kunnen helpen. Ik weet zelfs niet waarom hij voor het fietsen heeft gekozen. Er is geen verklaring voor. Even min als voor zijn succes. Ik ben wel eens benaderd door de plaatselijke slager die Joop voor Molteni (Belg.wieiers tal- .red) heeft willen interesseren. Ik heb me er niet mee be moeid. Ben achteraf blij ge weest. De keuze van Joop voor Mars/Flandria is goed ge weest. Ik heb me nooit zorgen gemaakt over Joop. Alleen toen ik die verhalen hoorde dat Cruyff was getild. Toen dacht ik wel: als dat maar goed gaat." De angst is niet nodig geweest. Joop Zoetemelk heeft het op zijn eigen manier gered. Ook de dopingaffaires hebben hem achteraf niet geschaad. Vader Zoetemelk: „Die scheldwoor den als doping Jopie hebben ons wel pijn gedaan. Je moet er echter boven staan. Wat moet je anders! Joop heeft al tijd gezegd: ik pak nilt. Ik rijd voor de zege. Zit altijd bij de eerste drie. Dope kan niet. De zaken zijn vaak door de media opgeblazen. De mensen zijn in hem blijven geloven. De aan hang heeft hem bevrijd. Hij is mateloos populair. In Simpel- veld heeft het volk zelfs een keer het peloton tegengehou den omdat Joop was ontsnapt. Die moest van de mensen win nen. Ik ben blij dat hij bij Su- perconfex wat in de public re- lation-sfeer gaat doen. Blijft hij tenminste bij de wieler sport betrokken. Kan hij het allemaal rustig afbouwen." PETER VAN PUTTEN ADVERTENTIE Zaterdag 16 januari 1986 vorechijnt bij deze krant de bijlege Informatie over de adverteermogelijkheden in deze special wordt u graag verstrekt door Nico Jungschlager, bereikbaar onder nummer 071 - 122.244 ederlands elftal jplaatst bij EK De winst van het erlands elftal op Griekenland is alleen voor het geld en voor de stieken goed geweest. Door de ■winning wordt Oranje op dins- 12 januari in Düsseldorf bij de lo- voor de eindronde van het Euro- i kampioenschap geplaatst als een de nummers twee. Dat betekent Nederland als „beschermd elftal" West-Duitsland of Engeland in groep komt. Italië neemt die •gebleven plaats in in de andere Ie. Het directe resultaat van de tsing is dat Nederland pas in de ste poule-wedstrijd tegen de als imer één geplaatste Duitsers of eisen speelt. Winst voor het volleybalteam TILBURG Het Nederlands heren volleybalteam, dat zich voorbereidt op het kwalificatie-toer nooi van de Olympi sche Spelen, heeft gisteren zijn derde oefenwedstrijd in drie dagen gespeeld. Het team kwam in België tweemaal uit tegen Cuba. In Til burg werd met 3-0 gewonnen van een Japans team. De set standen waren 15-9, 15-10. 15-8. EG-commissie wil prijs voor club sportiefste fans BRUSSEL De EG-commissie gaat prijzen geven aan Europese voetbalclubs die de correctste sup porters hebben. Dat heeft de Eu ropese Commissaris voor culturele zaken. Carlo Ripa di Meana. tij dens een persconferentie gezegd. Alle voetbalfederaties in de twaalf lidstaten van de Gemeen schap zal gevraagd worden een club aan te wijzen uit de hoogste voetbalklasse waarvan de suppor ters zich goed gedragen. Die clubs krijgen allemaal een prijs. Ook voor de supportersvere nigingen van de clubs zal er een prijs zijn. Aantal kiunplaatsen kan aanzienlijk dalen APELDOORN - Als het aan TNO (organi satie voor Toegepast Natuurwetenschap pelijk Onderzoek) ligt, zullen nog deze winter op een aantal beruchte knelpunten (kiunplaatsen) in de route van de Elfste dentocht proeven worden genomen om de ijsaangroei te bevorderen, dan wel te voorkomen dat afsmelting optreedt. Het TNO-rapport 'Onderzoek Knelpunten Elfstedentocht', waarin de maatregelen worden voorgesteld, is vanmiddag gepre senteerd tijdens de jaarvergadering van de vereniging De Friesche Elf Steden. TNO heeft het rapport opgesteld in opdracht van het bestuur van de vereniging. Blijkens een onderzoek van de afdeling Warmte- en Koudetechniek van TNO, uitgevoerd onder leiding van drs. B.D. (Dick) Mennink uit Zutphen, moet het met enkele, merendeels eenvoudige maat regelen mogelijk zijn het aantal knelpun ten, met name bij bruggen, aanzienlijk te verminderen, waardoor een vlottere en veiligere afwikkeling van het schaats- spektakel wordt bevorderd. De maatregelen hebben betrekking op verhoging van de (uit)stralingskoeling bij bruggen, beperking van de stroming in het water (onder andere door het staken van de bemaling vóór een vorstperiode), beperking van de invloed van de wind tij dens het dichtvriezen, verhoging van de zonlichtreflectie op ijs en brugdelen, ver snelde ijsproduktie en verwijdering van op het ijs aanwezige sneeuw. Mexicaanse kunststoter blijft weg MÖNCHENGLADBACH De Mexi- caanse biljarter Roberto Rojas is zon der opgaaf van reden weggebleven bij de start van de wereldtitelstrijd kunst stoten in Mönchengladbaeh. De num mer zes van het vorige toernooi om het wereldkampioenschap in Acapulco (Mexico) is op het laatste moment ver vangen door de 28-jarige Gtlnther Brockshus, die onlangs als tweede ein digde tijdens de Westduitse titelstrijd. Waar Jean Bessems niet aan de ver wachtingen kon voldoen, presteerde Jan Brunnekreef, de tweede Neder landse deelnemer, gisteren op de eer ste dag van het toernooi bijna opti maal. De olijke kastelein uit Goor staat namelijk eerste na achttien figuren. Noren schrappen WK allround dames SKIËN De Noorse ijsclub Herkules uit Skiën is niet in staat het schaatstoernooi om het allround-wereldkampi oenschap voor dames te or ganiseren. De financiële middelen voor het houden van het evenement zouden ontbreken. De schaatsbond van Noorwegen en de inter nationale schaatsfederatie zijn op zoek naar een ande re locatie voor het toernooi, dat voor 12 en 13 maart op de kalender staat. iatoli Karpov verlaat het gebouw, waar hij Gari Kasparov een verrassende nederlaag toebracht. Rechts zijn vrouw Natasja. 1 FOTO: AP SEVILLA Anatoli Karpov staat op het punt de wereldtitel schaken, die hij na een heerschap pij van bijna tien jaar op 9 november 1985 kwijt raakte aan Gari Kaspa rov, te heroveren. Hij had gisteren in Sevilla slechts zeventien zetten nodig om Kasparov in het vervolg van de cruci ale 23ste en voorlaatste partij tot capitulatie te dwingen. Alleen door een zege in de laatste partij van vandaag kan Kasparov de titel behou den. De stand is 12-11 in Karpovs voordeel. Gesterkt door de uitkomst van nachtelijke analyses be gon de 36-jarige Karpov aan de tweede zitting van de par tij, die woensdag na veertig zetten werd afgebroken. De stand, die op het bord stond, was zodanig gecompli ceerd, dat weinige kenners er een oordeel aan durfden wa gen. Hoe dieper echter werd geanalyseerd des te voor de hand liggender het werd, dat Karpov met zijn verbonden vrij-pionnen op de c- en d- lijn iets moest hebben. De spanning steeg navenant. Een zege van Karpov zou im mers betekenen, dat de door zijn opvolger dikwijls ver guisde oud-wereldkampioen er beter voor zou komen te staan dan de eerste keer dat hij Kasparov tegenover zich trof. Bij die tweekamp van drie jaar geleden in Moskou, had hij weliswaar een voor sprong van 5-0, maar toen moest hij nog één partij win nen. Daar kwam het niet van. Toen FIDE-voorzitter het duel na 48 partijen stop zette, was de stand 5-3. Ze ventig partijen - en drie tweekampen - verder heeft Karpov aan nog een gelijk spel voldoende om zich weer in het bezit te stellen van de wereldtitel. Voorteken Vriend en vijand verdrongen zich gisteren bij de hervat ting van de 23ste partij. De gelaatstrekken van de bin nenkomenden werden met meer dan gewone belangstel ling bestudeerd. Op Karpovs gezicht viel zoals gewoonlijk niets te lezen. Maar het feit dat zijn jonge echtgenote Na tasja breeduit lachtte, werd hier en daar als een voorte ken uitgelegd. Titelhouder Kasparov was gespannen. Hij reageerde enigszins opge lucht toen de enveloppe werd geopend en wits afgebroken zet te voorschijn kwam. Ken nelijk had Karpov met Tel- gl niet de zet afgegeven, waarvoor in het Kasparov- kamp de grootste angst had bestaan. Er volgde een perio de van omzichtig manoeu vreren, waaraan zwart plot seling een einde maakte met een toren-offer op f3. Een ge niale zet, of een blunder- In de perskamer kwam men er zo snel niet uit. evenmin als de toeschouwers in de zaal. Velen verkeerden nog in het ongewisse, toen na 57 zetten het ineens was afgelo pen. Wie had gewonnen? Het bleek Karpov te zijn. De oud kampioen had in stijgende tijdnood remise door eeuwig schaak omzeild en op de 53e zet van zijn kant een toren- offer gebracht, dat winnend was. „Briljant", was de ver blufte reactie van de diverse experts. In de perskamer, die wel een heksenketel leek. waren het Karpovs secon danten die de ontknoping meteen door hadden. Onder aanvoering van Karpovs vrouw Natasja applaudisseer den zij voor het video scherm. Het vervolg van de 23ste partij: Afgebroken stand: Wit: (Karpov): Khl. Dd3, Tal en el. Ld2. pionnen e4. d5. e4, g2 en h3 Zwart (Kasparov) Kg7. Df6. Tf8 en f2. Lc5, pionnen a7, d4. e5. g6 en h7 Vervolg: 41. Tel-gl. h7-h5. 42. Ta2- a5. Df6-e7. 43. Tgl-bl. h5-h4. 44 Ta5-a6, Tf8-f7. 45 Ta6-c6. De7-f8. 46 Tbl-gl. Lc5-e7, 47. Te6-e6. Kg7- h7. 48. Ld2-el. Tf2-fl. 49 Lel-d2. Le7-c5. 50 Te6-e6. Tf7-f3. 51. g2xf3. Tflxf3. 52. Tc6-e7+, Kh7-h8. 53 Ld2-h6. Tf3xd3. 54 Lh6xf8. Td3xh3+, 55. Khl-g2, Th3-g3+. 56. Kg2-h2. Tg3xgl, 57. Lf8xe5. d4-d3. zwart geeft het op. Jan Timman heeft zijn punt voorsprong in de schaak tweekamp met Ljubomir Ljubojevic behouden. De vierde partij eindigde na de 29e zet van de met wit spe lende Joegoslaaf in remise. Met nog twee duels te spelen is de stand 2 1/2 - 1 1/2 voor Timman. 'WETERING Rijpwe- ig ligt er bij zoals in de ter mag worden verwacht. beetje verloren. De karak- itieke bruggetjes blijven t. Het jachthaventje is De zeilboten - enkele uit- leringen daargelaten - zijn Iwenen. De rust wordt al- verbroken wanneer de ken in de al vele jaren ge il gebouwde katholieke i in beweging komen. wetering doet voor de bui- paander eigenlijk in niets inoeden dat daar de zo po- gfire Joop Zoetemelk van- komt. Zelfs in de periode ie beste Nederlandse wiel- ler aller tijden van het ene 1 het andere afscheid snelt, het in het dorpje rustig. in de directe omgeving 1 zijn ouderlijk huis. Alleen en blijken de herinnerin- aan de voormalige tour jaar, ex-wereldkampioen N evendig te worden gehou- Verantwoordelijke man de schermen is de va- jóvan Joop, de al weer 73-ja- heer G.J. Zoetemelk, h heeft zijn werk goed ge- Zelfs in het kleinste ka- 0lje is merkbaar dat de ve is? van het Nederlandse jjerbestel de wereld heeft verd. De naamsvermel- op de verjaarkalender is bijzonder. Wel de herin- r.ngen aan tal van grote strijden. Trouwens ook in al kan de bezoeker er niet leen. Met name het in Ita- tehaalde wereldkampioen- heeft veel los gemaakt, i in de huiskamer is Joop ingend aanwezig. Een -)t schilderij is voorlopig in ïoek gezet. De definitieve Bmming moet nog worden •zen. „Joop vindt het ei- ijk niet zo mooi," laat va- 1 Zoetemelk zich ontvallen. J rs tekst is niet verrassend, (i Zoetemelk mag veel heb- J meegemaakt; hij is niet 1 veranderd. Joop is, alle lessen en onderscheidingen ïnj spijt, wars van uiterlijk acjoon. Net zoals zijn vader mtveliswaar trots, maar nooit wreven over het leven va zijn beroemdste zoon ver- n' Een tijdsspanne waarin sbHoud het hoogste goed is ït feest. Jaren ook waarin het n iolieke geloof centraal lelt gestaan. Een periode infin eigenlijk slechts ruimte i liweest voor één ding: wer- edvan 's morgens vroeg tot 's möds laat. 3e) de lagere school in Rijp- infering en de ambachts- jgttol in Leiden heeft Joop vaeen beroep mogen kiezen, t (jis timmerman geworden.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 9