Geest van Dubcek waart rond in Praag I i 7} Japans kabinet vol miljonair mÊÈi ANC weet meer blanken voor zich te winnei f Franse tv-ploeg filmde strafkamp Sovjetunie Höfer ontkent nazi-propaganda Kleurloze Jasek brengt geen radicale veranderin BUITENLAND £eidóc6outtmt VRIJDAG 18 DECEMBER 1987 PAG1 Tol bij grens van Oslo OSLO Noorse automobilisten hebben van de gemeente Oslo een „fraai" kerstgeschenk ge kregen. Voortaan moet iedereen die gemotori seerd de stad wil binnenrijden, een tol van cir ca drie gulden gaan betalen. Deze maatregel moet de gemeente de nodige fondsen opleveren om de wegen in de hoofdstad te kunnen onder houden. „Het is geen populaire maatregel, maar we hebben het geld nodig en ik denk dat de au tomobilisten wel zullen betalen", zei een ge meentewoordvoerder. Nog niet bekend is hoe de gemeente het tolgeld precies wil gaan innen. Eerder verhoogde Oslo de parkeertarieven al fors. De autolasten in Noorwegen gelden als de hoogste in het Westen. Op geïmporteerde auto's moet honderd procent heffing betaald worden en de wegenbelasting op het dure autonet ligt tientallen procenten hoger dan in Nederland. Toenadering EG en Comecon BRUSSEL De Come- con, de economische orga nisatie van de landen van het Oostblok, is bijna zo ver dat zij de Europese Gemeenschap officieel er kent. Dat is in Brussel meegedeeld door een woordvoerster van de EG- commissie. Het enige pro bleem is West-Berlijn, dat volgens de EG deel uit maakt van de EG, maar waarmee de Comecon nog moeite heeft. Voor het overige zijn beide er op uit zo snel mogelijk officiële betrekkingen aan te gaan. Atoomdepot in zoutlaag niet waterdicht NEW YORK Een duur ondergronds atoomafvaldepot in aanleg in een zoutkoepel bij Carlsbad in New Mexico, dat duizenden jaren droog moest blijven, blijkt niet watef- dicht. Volgens de New York Times loopt er per minuut vijf liter sterk zouthoudend water langs de wanden en ontstond een ander lek, toen er bij het boren van een luchtschacht een onderaardse waterader werd doorsneden. Volgens deskundigen loopt de ruimte door het lek in 25 tot 30 jaar geheel vol. Bovendien zou het zout in het water de vaten kunnen aantasten, waarin plutoniumhoudend afval van de Amerikaanse atoombommenproduktie wordt opgeslagen. Het depot op een dipte van 655 meter zou volgend najaar in gebruik moeten worden genomen. De aanleg heeft reeds rond 1,4 miljard gulden gekost. TOKYO Het Japanse kabinet is er een van ver mogende lieden. Er is geen man bij die minder dan duizend miljoen yen (omgerekend ongeveer 13,8 miljoen gulden) bezit. Maar toen de ministers af gelopen woensdag hun bezit moesten opgeven, waren ze één en al be scheidenheid. De bezittingen werden zo laag ingeschat dat de televisie-om- roep Kanaal Zes het niet ver trouwde en een eigen bereke ning maakte, met opvallende resultaten. Zoals in het geval van Seisuki Okuno, de direc teur van het Nationale Grond Agentschap. Zijn organisatie heeft als opdracht te zoeken naar „manieren om de grond prijzen in de hand te houden Daarvoor krijgt hij een salaris van omgerekend 22 duizend gulden per maand. Toch kan ook Okuno niet voorkomen, dat de grondprijzen in Tokyo jaarlijks met negentig procent stijgen. „Ik ben nooit van plan ge weest om rijk te worden luidde het commentaar van Okuno. wiens hele verschij ning benadrukt dat hij er goed van leeft. „Maar ja, dat ging vanzelf, omdat de grondprij zen zo stegen. Zelf schatte Okuno zijn vermogen op 274 miljoen yen. Maar volgens de berekening van Kanaal Zes vertegenwoordigen zijn huis in Tokyo en een buiten in het westen van Japan een waarde van 3.750 miljoen yen. De rijkdom van het Japanse kabinet wijst op een opvallen de verandering in Japan: nu een klein deel van de jr. king steeds rijker bis.' worden, kan het land niet langer op beroept „samenleving van de rr,. klasse" te zijn. Niets j/| de Japanners overigensf dan het feit dat buitenlij hen dit onder de neus wi Toen Fortune, het Amei{ se tijdschrift voor de i man, begin dit jaar schrL Japan 22 multimiljonair* werd het Fortune-agenr2 in Tokyo overspoeld mtf telefoontjes. DAVID 1 (c) The Times, t Gevangenen in de Sovjetunie gaan aan de slag in een timmer werkplaats. Het beeld was te zien in de eerste documentaire over een Russisch strafkamp, die ooit in Westeuropa werd uitgezon den. foto: epa PARIJS De Franse te levisie heeft gisteravond voor het eerst beelden uit gezonden van een straf kamp in de Sovjetunie. De makers van het program ma kregen enkele dagen voordat Sovjetleider Mi- chail Gorbatsjov naar Washington vertrok voor de topontmoeting met president Ronald Reagan onverwacht toestemming te filmen in een straf kamp bij Rjazan, zo'n tweehonderd kilometer ten zuidoosten van Mos kou. De directeur van het kamp stelde twee voorwaarden: er mochten geen vraaggesprek ken worden gehouden met de gevangenen en met „geestelijk gestoorde gedetineerden". Het programma leit zien hoe de vierhonderd mannelijke ge vangenen werken, eten en sla pen. De film toont beelden van oude mannen met kaalge schoren hoofden en ingevallen gezichten die over een kom dunne vissoep gebogen zitten. De filmploeg maakte ook op namen in de barakken, waar gevangenen die zich ziek had den gemeld voor het werk zwijgend op stalen stapelbed den liggen onder het toeziend oog van een bewaker. Pro grammamaker Le Garrec zei te vermoeden dat het kamp, waar gevangenen zitten die tussen één en dertien jaar kamp hebben gekregen, voor het bezoek van zijn filmploeg een opknapbeurt had gekre gen. BONN De Westduitse televisiejournalist Werner Hö fer heeft alle beschuldigingen over zijn nazi-verleden krachtig van de hand gewezen. In een felle toespraak noemde hij de onthullingen in het blad „Der Spiegel" over de nazi-propaganda die hij in de oorlogsjaren ge maakt zou hebben „grotesk". „Ik heb noch tegen de joden geschreven, noch Adolf Hitler ge huldigd", aldus Höfer. Óver de opmerking in „Der Spiegel" dat hij in een nazi-blad de executie van de jonge pianovirtuoos K. Kreiten voorstelde als heuglijk feit, zei Höfer dat die passage niet van hem stamde maar door het ministerie van propaganda in zijn artikel werd ingevoegd. Friedrich Nowottny, de man die namens de Westdeutsche Rundfunk (WDR) voor Höfers populaire programma „Früh- schoppen" verantwoordelijk is, had Höfer woensdag bij zich ge roepen. Hij stelde hem voor de keus de verwijten uiterlijk maart 1988 te weerleggen dan wel de leiding van het journalistenfo rum ter beschikking te stellen. Rockwell tegen aids Met voorlichting over aids kun je niet vroeg genoeg beginnen, lijkt de boodschap van deze poster. De tekening werd al in 1951 gemaakt door de wereldberoemde Amerikaanse illustrator Nor man Rockwell. Het motto van de tekening luidde toen echter: „feiten van het leven". Rockwell was jarenlang de belangrijkste il'ustrator van het blad Netv York Evening Post. fö?0: ap TSJECHOSLOWAKIJE GAAT SCHOORVOETEND HERVORMEN: tjUHnp 7. 1 -jU DEN HAAG De in 1968 met Russische tanks ver jaagde geest van vernieu wing, blijft de machtheb bers in Praag achtervol gen. De economische poli tiek die bijna twintig jaar geleden de orthodoxe communisten in Tsjecho- slowakije veel te ver ging, is in het kielzog van de hervormingen van de Russische partijleider Mi- chail Gorbatsjov schoorvoetend overgeno men en tot nieuw beleid verklaard. Het centraal comité was giste ren en vandaag bijeen om be sluiten te nemen over „pred- stavba", het Tsjechische equi valent van perestrojka. Het plenum van het centraal comi té. een soort partijparlement, zal bij die gelegenheid een nieuwe Wet op de staatsonder nemingen aanvaarden, naar voorbeeld vart eenzelfde wet geving in de Sovjetunie. De afgelopen maanden is dui delijk geworden dat ook Praag de hervormingsgezinde weg is ingeslagen. De onduidelijke periode van vorig jaar, toen hoge Tsjechische functionaris sen elkaar bij voortduring te genspraken over de toekomsti ge economische politiek is voorbij. Eensgezind wordt re constructie van de economie beleden, waarbij zelfs het woord „hervorming" niet meer wordt geschuwd. Aan economische veranderin gen viel niet meer te ontko men, omdat de afgelopen jaren steeds tegenvallende economi sche cijfers opleverden. Maar ook omdat, wil de economi sche vernieuwing in de Sovjet unie slagen, Moskou gebaat is bij een moderne industrie in de overige lidstaten van het Oosteuropese samenwerkings verband, de Comecon. Boven dien is de modernisering van de Tsjechoslowaakse industrie achtergebleven, omdat Praag de afgelopen jaren (a la Roe menië) intensief bezig is ge weest met het verminderen van zijn buitenlandse schuld. Het bezoek aan Praag van par tijleider Gorbatsjov in maart, dat uitliep op een ware triomf tocht voor de Sovjetleider, be tekende waarschijnlijk de ge nadeslag voor de conservatie ve vleugel in de Tsjechoslo waakse top. Niet alleen de toonzetting van de partijlei ders veranderde, maar ook de inhoud van de voorgestelde economische veranderingen kreeg meer gestalte. Prijsverhoging Zo voorziet de nieuwe Wet op de staatsondernemingen in een beperking van de rol van het centraal comité en krijgen be drijfsleidingen een grotere mate van zelfstandigheid, waarin onder meer concurren tie met andere bedrijven niet meer hoeft te worden ge schuwd. De arbeiders kunnen voortaan zelf hun directeur kiezen via de vertegenwoordi gende lichamen in het bedrijf. De hervormingen zullen even wel gepaard gaan met prijs verhogingen, een gevoelig on derwerp in de socialistische landen. Veel waarnemers menen dat de economische hervormingen in Tsjechoslowakije moeilijk te verwezenlijken zijn, vooral omdat elk enthousiasme bij de De nieuwe partijleider Milos Jakes spreekt voor de eerste maal het centraal comité van Tsjet wakije toe. bevolking ontbreekt. Zij wij zen er bovendien op dat het element „glasnost" door de Praagse partijleiding geen pro minente plek toebedeeld heeft gekregen. Ota Sik, de econoom achter de hervormingen van 1968, legde onlangs ook de vinger op een zere plek. „Gor batsjov kan zich voordoen als een nieuwe man die niet ver antwoordelijk kan worden ge houden voor fouten i leden, maar de Tsjechoslowaakse top uit mensen die de Lente zelf om zeep heb holpen". (Vervolg van de voorpagina) PRAAG De 65-jarige Milos Jakes, de nieuwe partijleider van Tsjecho slowakije, is een wat kleurloze politicus, die weliswaar voorstander is van economische hervor mingen, maar niet van ra dicale veranderingen. Westerse waarnemers ty peren hem als „iemand zonder uitgesproken eigen profiel. Zijn benoeming betekent een facelift, maar geen opmerkelijke verbetering". Oosteuropese diplomaten in Nederland voegden aan die karakterisering toe dat het on der de vroegere partijleider Husak niet mogelijk was, her vormingen door te voeren. Partijleider Michail Gorbatsjov heeft Jakes per telegram geluk gewenst met zijn benoeming. Gorbatsjov stelde onder meer dat het Kremlin ervan over tuigd is dat Jakes in staat zal zijn omvangrijke economische en sociale hervormingen uit te •voeren. Mogelijk dat Jasek daarmee tegelijk in staat wordt gesteld de Tsjechische politiek een meer dynamisch aanzien te ge ven, want ook in Tsjechoslo wakije wil de bevolking af van de starre, saaie en bewegings loze politiek. Sinds het midden van de jaren zeventig wordt Jaseks naam genoemd als voorstander van maatregelen ter liberalisering van de eco nomie. Als voorzitter van de controle commissie van de partij van 1968 tot december 1977 was Jakes verantwoordelijk voor 'de „zuivering" binnen de par tijgelederen, die werd gehou den na de Praagse Lente. Daarmee kwam een einde aan de hervormingen van de pro gressieve partijleider Dubcek, de voorganger van Hus dens die zuivering meer dan 460.000 mei de partij gezet. Jakes is sinds 1977 lid machtige secretariaat f Centrale Comité en si» voorzitter van de econg, commissie verantwoj voor het economische van de partij. In die* functie heeft hij dit jaarj voorzichtige hervormiri de centraal geleide ecf doorgevoerd. Hevig geweld inZuidkorea De verkiezing van regerings kandidaat Roh Tae Woo tot president van Zuidkorea heeft de onrust in het land verder aangewakkerd. Aan hangers van de oppositie hebben overal in het land gedemonsteerd tegen de fraude die volgens hen ge pleegd zou zijn bij het tellen van de stemmen. In de hoofdstad Seoel bezetten 2.00Ó betogers gisteren een bureau waar nog geteld werd. Twee keer zoveel agenten ontruimden vervol gens het kantoor, waarbij gebruik werd gemaakt van traangasgranaten en water kanonnen. Na de véldslag, die enkele uren duurde, was het vijf verdiepingen tellende gebouw veranderd in een puinhoop. Op de foto worden aangehouden beto gers in „slangenmars" door de politie weggevoerd. Ove rigens hebben Amerikaanse waarnemers bevestigd dat in verscheidene steden stem fraude is gepleegd, maar over de preciese omvang er van is nog niets bekend. foto: epa Voedselsituaf Afrika S in 1988 nog slechter ROME De Voe<' Landbouworganisatie 1 Verenigde Naties 1 voorspelt voor 1988 e1 stige verslechtering voedselsituatie in Komend jaar zal 4,6 ton aan hulp nodig procent meer dan i Voor acht landen zal een uitzonderlijke spanning nodig zijn: Angola, Mozambique wi, Benin, Tchad, N Botswana. Etiopië zwaarst getroffen. Di zal in 1988 1,3 milji voedselhulp nodig meer dan tijdens de hi nood van 1984-85. M nu heeft Etiopië volo selhulp nodig. Dat is den dat de EG 60.1 graan extra levert. Ei sturen ruim 100.000 tc voedsel naar Etiopië. dien worden vrach geleverd om het vanuit de havens op brengen. Nu duurt vele weken voordat selhulp de plaats van ming bereikt. VOORLICHTER IN BALLINGSCHAP, THABO MBEKI: AMSTERDAM Vijfen twintig jaar geleden heeft Thabo Mbeki zijn vader Govan Mbeki voor het laatst gezien. Govan Mbe ki, die vorige maand na 23 jaar gevangenschap werd vrijgelaten, was in de ja ren '50 voorzitter van het Afrikaans Nationaal Con gres. Zoon Thabo Mbeki, sinds de jaren '60 in bal lingschap, is directeur voorlichting van het ANC en de rechterhand van ANC-voorzitter Oliver Tambo. Sinds de vrijlating hebben vader en zoon al leen telefonisch contact gehad, maar als Pretoria Govan Mbeki een pas poort wil geven hopen ze elkaar na een kwart eeuw weer te zien. „Het gaat goed met mijn va der. Hij heeft direct na zijn vrijlating onze strijd weer op gepakt. De onvoorwaardelijke vrijlating van Govan Mbeki is een van onze belangrijke over winningen van het afgelopen jaar", zegt Thabo Mbeki opge wekt. In de internationale pers ver schijnen dezer dagen beschou wingen over de politieke, di plomatieke en militaire impas se in de strijd tegen het apart heidsregime. Maar het ANC heeft een heel ander oordeel over de ontwikkelingen van het afgelopen jaar „De pers heeft zichzelf bedrogen. Onder invloed van de dramatische gebeurtenissen in 1985-86 dachten sommige journalisten dat het nu snel bekeken zou zijn met het apartheidsregime. Maar wij bij het ANC waren niet zo naïef om te geloven dat de bevrijding nu binnen hand bereik was gekomen". 1 De beminnelijke verschijning van Thabo Mbeki is moeilijk te rijmen met het beeld van de nietsontziende bende terroris ten en revolutionairen, dat Pretoria gewoonlijk van het ANC schildert. Temidden van een gezelschap Zuidafrikaanse kunstenaars reciteert hij uit het hoofd sonnetten van Sha kespeare en adviseert hij waar men de mooiste uitvoering van Bach's Weihnachtsoratorium kan beluisteren Uitstraling Mebki: „Het ANC heeft van ouds twee opdrachten: de taak om leiding te geven aan de mensen in de bevrijdingsstrijd én tevens de reconstructie van een nieuw Zuidafrika. Die twee doeleinden zijn onver brekelijk verbonden. Ons doel is een verenigd, democratisch, niet-raciaal Zuidafrika. Het racisme moet vernietigd worden, niet na de bevrijding, maar nu al tijdens de bevrij dingsstrijd. Tot elke prijs moet de indruk worden vermeden dat wij een rassenoorlog voe ren. Dat zou wel gemakkelijk zijn. Blanke scholen en blanke wij ken zijn een gemakkelijk doel wit. Zeker, het is wel eens voorgekomen dat er een hom ontplofte in een blanke super markt. Maar dat was geen ANC-beleid, dat was het indi viduele besluit van een van onze strijders. Vóór hij werd opgehangen heeft hij voor de rechtbank zijn verontschuldi gingen aangeboden aan het ANC omdat hij zich niet had gehouden aan de ANC-lijn". Toch ziet het ANC, meer dan in het verleden, kans om een belangrijk deel van de Zuida frikaanse blanken voor zich te winnen: „Het afgelopen jaar heeft bewezen dat het ANC een groot deel van de blanken, inclusief de Afrikaners, aan de goede kant kan krijgen. In dit jaar zijn meer blanken dan ooit te voren betrokken ge raakt bij de democratische be weging". De ontmoeting van het ANC met een delegatie Afrikaners in Dakar h gens Mbeki een belanj stralingseffect. „Zuidafrika is het en waar de koloniale mai gekoloniseerden sani gebied delen. De k< kunnen niet terugv hun moederland. Eni de enige bevrijdingsn die haar strijd moet zonder te beschikken ses in de buurlande) geen van de buurlan! zich permitteren om 1 vanaf zijn grondgebied opereren. Maar pessiml hier en daar te bel valt, wordt door on! niet gedeeld, betoogl „Er is geen reden v<) berheid. Het zal met i wel goed komen"

Leidse Courant | 1987 | | pagina 8