ederlandse vrouw chterop in de EG j^een grotere rol jndernemingsraad Ij cao-overleg Ecidóc Souaant Deetman heeft „veel krediet verspeeld" „Mc a culpa voor fouten na invoering van beurzenstelsel Premie ziektekosten soms twintig procent omhoog Carré sluit eeuwfeest af met indrukwekkend circusprogramma Van den Broek „niet door Amerikanen misleid" ANDBOEK VOOR JURISTEN VOL RICHTLIJNEN ENENLAND VRIJDAG 18 DECEMBER 1987 PAGINA 5 (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG - CDA en VVD waren het er giste ren in de Kamer evenwel over eens dat de chaos die na de invoering van de wet studiefinanciering is ontstaan, minister Deet man wèl zwaar moet worden aangerekend. Dat Deetman gisteren zeker niet onbeschadigd uit de parlementaire arena is ge stapt, bleek vooral uit het feit dat VVD-woordvoer- der Franssen de minister nog eens flink door de mangel haalde. Deetman heeft volgens Frans sen „in het land heel wat kre diet verspeeld: De samenle ving zal voorlopig de naam van de minister niet los kun- i zien van de problemen rond de studiefinanciering". CDA en VVD nemen het hem ook kwalijk dat hij de Kamer het afgelopen jaar niet altijd op de meest vriendelijke wijze heeft bejegend, in de vele ma len dat daar de problemen bij de studiefinanciering werden aangesneden. De oppositie maakte met het tweetal moties van afkeuring duidelijk wat de minister vol gens haar te doen stond: aftre den. „Wat is er eigenlijk nog meer nodig om een minister naar huis te sturen", zo ver woordde D66-fractieleider Van Mierlo de mening van de oppositiepartijen. De motie van het PvdA-kamerlid Ver meend keurde Deetmans be leid ten aanzien van de studie financiering af. Mogelijk in de hoop dat steun uit het rege ringskamp zou kunnen worden gemobiliseerd, diende PPR-woordvoerder Lankhorst een minder harde afkeurings motie in: Deetman heeft de ri sico's verkeerd ingeschat en heeft de tekortkomingen na de invoering te laat onder ogen willen zien. Opvallend was het feit dat de fractieleiders van CDA en VVD. de Vries en Voorhoeve, het niet nodig vonden zelf het woord te nemen in dit voor CDA-minister Deetman zo cruciale debat. Van oppositie zijde kwamen in laatste in stantie wèl dc fractieleiders Kok en Van Mierlo naar de microfoons, teneinde nogmaals schande uit te spreken over de verrichtingen van de bewinds man. DEN HAAG Het zorg vuldig opgebouwde be toog van de zwaar belaag de minister viel gisteren in twee delen uiteen. Wat de situatie tot de datum van invoering (oktober '86) betreft, weerlegde Deetman de beschuldigin gen die met name van PvdA-zijde zijp geuit. Voor de fouten en gebre ken die nadien zijn opge treden (waar de kritiek van VVD en CDA zich vooral op richtte) betoon de de bewindsman zijn spijt en wenste hij ook de volle verantwoordelijk heid op zich te nemen. Volgens de minister heeft hij sinds '85 op zijn departement bewust gekozen voor een tweesporenbeleid: enerzijds een uiterste krachtsinspanning om de invoeringsdatum van oktober '86 te halen en ander zijds het operationeel houden van het oude beurzensysteem Het verwijt van de oppositie dat de Kamer niet werd geïn formeerd over de risico's vond Deetman onterecht: „Ik wist van die risico's en juist daarom heb ik een tweesporenbeleid gevoerd". Om die reden werd eind '85 een besluit tot invoe ring van de wet studiefinan ciering opnieuw uitgesteld. „Bovendien moest het eind oordeel van de Kamer nog worden afgewacht. Het zou volstrekt idioot zijn geweest om in januari '86 een besluit te nemen, terwijl de zaak mis schien weer zou moeten worden afgeblazen" De bespreking met de dienst studiefinanciering die op 2 ja nuari '86 plaatsvond, was vol gens de PvdA het moment waarop de minister in feite de finitief besloot tot invoering van de wet per oktober van dat jaar: het was „politiek noodzakelijk" geworden. Ook zou er volgens de ambtelijke top in Groningen vanaf dat moment geen weg terug meer zijn. Deetman ontkende dat gisteren: „Dat kón helemaal niet. want het wetsvoorstel moest nog door de beide Ka mers worden aanvaard. De conclusie die op deze bijeen komst werd getrokken, was dat de invoering nog onzeker was en dat het in '86 alléén zou kunnen via de voorschot- tenregeling". De politieke noodzaak tot in voering in 1986 die hij daar uitsprak, verklaarde Deetman als volgt: „Ik heb toen gezegd: als het kan, dan moet het ook gebeuren. Dan is het politiek noodzakelijk. Als het organisa- torisch-technisch kon. dan was het voor mij niet aanvaard baar als het later zou gebeu ren". Niet verschuilen Deetman wilde er gisteren geen misverstand over laten bestaan: voor wat er na het ïn- voeringsbesluit (23 juni '86) fout is gegaan, mag men hem volledig verantwoordelijk stel len: „Ik zal mij niet verschui len achter de ambtelijke top". Naast een groot aantal mea culpa's gaf Deetman gisteren voor het eerst toe dat hij zich schromelijk heeft vergist in de kwaliteit van de ontwikkelde computerprogrammatuur, het administratieve hart van het nieuwe beurzenstelsel: „Ik was op dat punt zeker van mijn zaak, maar dat bleek niet de juiste veronderstelling". Dat was zijn excuus voor het feit, dat hij de instelling van een aparte adviescommissie aanvankelijk overbodig had genoemd. Diezelfde advies commissie constateerde in het enkele weken geleden ver schenen rapport maar liefst 20 gebreken in de technische en organisatorische kant van de uitvoering van de wet. UTRECHT De premies voor de particuliere ziek tekostenverzekering gaan per 1 januari in sommige gevallen, zoals bij Enzico, met twintig procent om hoog. Een enkele verzeke raar verhoogt de premies (voorlopig) helemaal niet, zoals de VGZ in Nijmegen en NVS in Amsterdam. Maar over het algemeen is de stijging aanzienlijk ho ger dan vorig jaar. Bij de grootste verzekeraar, Zilveren Kruis (750.000 indivi dueel verzekerden), stijgt de premie gemiddeld met 3,95 procent en worden de eigen ri sico's verhoogd met 100. Ohra (400.000 verzekerden) meldt een premieverhoging van drie procent en bij VGNN in Groningen (315.000) va rieert de stijging van drie tot vijf procent. Aegon (60.000) past een „waaier" van verho gingen toe, zoals een woord voerder het uitdrukte. Ze lo pen uiteen van nul tot zeven procent en verder gaan de be dragen van de eigen risico's met ƒ50 omhoog. De stijging is het hoogst voor mensen die in een hogere klasse (2A, 2B of eerste) zijn verzekerd. Dat is ook het geval bij Enzico (80.000) waar tweede-klasver zekerden twintig procent meer gaan betalen, maar derde-klas verzekerden nog altijd vijftien procent. Volgens directeur P. Mulder van Enzico zijn kosten sterk gestegen door hogere verpleegtarieven van zieken huizen. Zo kost een verpleeg- dag in klasse 2A nu volgens hem in bij voorbeeld het West einde Ziekenhuis in Den Haag zo'n ƒ900. AMSTERDAM Met een tot in de nok toe gevulde zaal is gisteravond in het Amster damse Carré een serie circus voorstellingen begonnen die het eeuwfeest van het theater moeten afsluiten. Het is de laatste jaren al traditie gewor den dat Carré het jaar beëin digt met circus. Dit jaar heeft het theater samen met het Ne derlands Theaterbureau een eigen produktie jjemaakt van hoogtepunten uit circussen uit verschillende delen van de wereld. Het werd een flitsend, prach tig circusprogramma dat ge heel in stijl (Carré werd geeerd met het predikaat ko ninklijk) werd opgevoerd on der de naam „Koninklijk cir cus Carré". Het optreden van de hoge school van circus Knie liep als een rode draad door het pro gramma. Freddy Knie, die ook de regie van de hele voorstel ling in handen heeft, en ande re leden van de Knie-familie lieten staaltjes topdressuur zien met onder meer Lipizza- ners, Hongaarse Arabieren en zebra's. Franco Knie deed het publiek versteld staan met wat hij allemaal kon bereiken met olifanten. Het Russische staatscircus vaardigde de wereldkampioen jongleren Jevgeni Biljahouwer af en de groep Garamov met hun vliegende trapeze. Het slangenmeisje Li Xiaoping van het circus van Peking maakte diepe indruk op het publiek met haar voetjongleerkunst. Ijzingwekkend was het optre den van de Mexicaan Sabu met zijn solo-trapeze zonder vangnet De Franse clowns Petit Gougou en Edy Sosman (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Van den Broek (buiten landse zaken) ontkent dat de Verenigde Staten ons land hebben misleid wat betreft de aantallen atoomraketten in West- Europa en de Sovjetunie. Dat de Amerikanen via hun satellieten 441 SS-20's hebben geteld, terwijl er in werkelijkheid maar 405 stonden (staan), zou het gevolg geweest zijn van de mobiliteit van deze Russi sche systemen. Volgens minister Van den Broek hebben de Russen voor al eind 1985 „enorm geschoven met die raketten". Het was in de periode dat Nederland op het punt stond een besluit te nemen over plaatsing van kruisraketten in Woensdrecht. Een jaar tevoren had het kabi- net-Lubbers besloten dat dit zou gebeuren als de Sovjetunie haar toenmalige aantal van 378 SS-20's zou overschrijden. Van den Broek: „Ik kom er rond voor uit dat ik mij toen- dertijd grote zorgen maakte over mogelijke misleiding door de Sovjets. In dat jaar sloten zij tien SS-20-bases. maar ópen- den zij er zeventien". De mi nister meent nu dat die zorgen niet voor niets zijn geweest. Want uit een bijlage bij het IN F-verdrag blijkt dat de Sov jetunie maar liefst 250 SS-20- raketten in reserve heeft, waarmee het totaal aan deze wapens aanzienlijk hóger uit komt dan iemand ooit heeft durven veronderstellen, aldus Van den Broek. In de Tweede Kamer toonde een meerderheid (CDA en de linkse oppositie) zich gisteren „opgelaten" door de afwijking in de cijfers. De minister meende te hebben aangetoond dat daar geen enkele reden voor is. Dat geldt zijns inziens ook voor het feit dat er meer kruisraketten (35) en Pers- hings-II (12) in West-Europa geplaatst zijn dan de Amerika nen hadden gezegd. „Het gaat hier om reserve- en/of oefen raketten, die geen atoomkop hebben", wist Van den Broek nu te melden. De Tweede Kamer wilde graag weten wat er met de ba sis Woensdrecht gaat gebeu ren. nu er uiteindelijk toch geen kruisraketten komen. Mevrouw Beckers (PPR) stel de voor er een nationaal vre- desmonument met bijpassende expositie van te maken. Zij kreeg daarbij de steun van VVD-woordvoerder Ploeg, die echter wel problemen vreesde bij de inrichting van de ten toonstelling Minister Van Eekelen (defensie) moest daar echter niets van hebben. knoopten de circusnummers vakkundig aan elkaar met ko mische acts. De voorstelling van donder dagavond was voornamelijk voor genodigden en pers. Ie dereen moest de prijs betalen van honderd jaar geleden en dat betekende één tot ander halve gulden voor de duurste rangen. Ook de consumpties waren in stijl: voor een kop koffie hoefde men bij voor beeld maar een dubbeltje neer te leggen Die prijzen golden alleen voor de première. Voor de rest van van den Broek FOTO: ANP die vrouwen in een afhanke lijke en economisch onzelfs tandige positie houden", vindt de Amsterdamse juriste mr. Guda Oly. Ze is mede werkster van de vakgroep recht aan de economische fa culteit van de Universiteit van Amsterdam. „Vrouwen worden in Nederland meer dan in andere Europese lan den in hun rechtspersoonlijk heid aangetast doordat hen inkomen wordt onthouden en de zelfstandige uitoefe ning van hun recht op ver mogen beperkt wordt". Scheve ogen Oly sprak vandaag in Rotter dam op een congres ter gele genheid van het uitkomen van een 1200 pagina's dik handboek waarin juristen be palingen, wetten en richtlij nen kunnen vinden op het gebied van vrouwenrecht. De kritiek van mevrouw Oly richt zich in het bijzonder op de behandeling van meewer kende vrouwen van zelfstan digen als huisartsen, boeren, tuinders en detaillisten. EG- landen met een hoog percen tage werkende en meewer kende vrouwen kijken vol gens haar met scheve ogen naar ons land. Oly: „In Nederland worden meewerkende vrouwen, vaak getrouwd in gemeen schap van goederen, op de balans van een bedrijf op de goedkoopst mogelijke wijze opgevoerd om de kosten zo laag mogelijk te houden. Dat kan doordat de belangen van man en vrouw vaak samen in het bedrijf worden onder gebracht. De bedrijfsboek- houder of accountant legt dat idee op tafel omdat het fis caal aantrekkelijker is geen reële beloning in de boeken op te nemen, maar slechts een meewerkaftrek". Volgens Oly worden in de praktijk de beslissingen over de toekomst van het bedrijf afhankelijk gemaakt van de fiscale aspecten. Een werke lijke stem bij de beslissing heeft de vrouw volgens haar vrijwel niet, „hoewel zij meestal net zo hard werkt als haar man en niet zelden ook vermogen heeft ingebracht". Fiscus Oly noemt het onjuist te ver onderstellen dat meewerken de Nederlandse vrouwen het in financieel opzicht per se slechter hebben dan vrouwen in bijvoorbeeld Spanje of Ita lië. „Maar met name de fisca le behandeling en de positie van de vrouw in de sociale verzekeringen ligt in die lan den anders. Vrouwen hebben daar in principe hun eigen vermogen, waardoor ze door de fiscus anders worden be last en ze ook anders in het stelsel van sociale zekerheid worden ingepast. Die stelsels ITERDAM In enkel ander EG- houden zoveel wen op met werken de geboorte van het He kind als in Neder- Slechts één op de vrouwen tussen 25 35 jaar werkt in ons buitenshuis, ex- m weinig in vergelij- met bijvoorbeeld ;ië, waar dat percen- op zeventig ligt. In land en trouwens in Frankrijk, West- sland, Groot-Brit- Denemarken dan ook de oppas- rzieningen beter dan lederland. r aspect én het zwaarwe- e effect van de tweever- irsregeling weerhoudt Nederlandse vrouwen h i om de arbeidmarkt op an. Ondanks het bestaan vijf Europese richtlijnen et gebied van gelijkbe- iging van mannelijke en welijke werknemers, fs de beweging tegen sla- lij internationaal was en 'fe allerlei landen zich met %idiscriminatie elders be tten, zo verzetten andere Aten van de EG zich te- 'de Nederlandse regels "KONING STEUNT FNV EN CNV: (Van onze el-economische redactie) jtHAAG Minister fining van sociale za- CNV-voorzitter Hofstede en vice- tter Johan Stekelen van de FNV staan end tegenover het *J( el van Jong Mana- nt NCW om de vak- 7^als onderhandelings- r in het cao-overleg Jvangen door de on- mingsraad. P 0 eling Jong Management e christelijke werkge- anisatie NCW presen- >KE EN WISKE DE EDELE ELFEN teerde gisteren in Den Haag de uitkomsten van een enquê te onder 215 managers over het thema medezeggenschap. De eerste exemplaren van het onderzoek werden aan de mi nister en de beide voorman nen van de vakbeweging aan geboden. In hun dankwoord lieten deze drie zich zeer kri tisch uit over de conclusies. De Koning onderstreepte na drukkelijk het belang van de positie van de vakbeweging in de cao-onderhandelingen en wees een overheveling van be voegdheden. naar de OR af. Ook Stekelenburg onder streepte het primaat van de vakbeweging daar waar het gaat om het vaststellen van de arbeidsvoorwaarden. „De bon den dienen een breder belang, zoals de bestrijding van de langdurige werkloosheid, dan de ondernemingsraad voor wie het reilen en zeilen van de on derneming voorop staat". Voorzitter Hofstede van het CNV verweet de christelijke jonge managers dat ze de vak beweging buiten de poort wil len houden. Een meerderheid van de geën quêteerde managers vindt dat de ondernemingsraad meer moet worden betrokken bij de vaststelling en invulling van de arbeidsvoorwaarden. Als argument wordt hiervoor ge geven dat de OR dichter bij het bedrijf staat en daardoor beter vertolkt wat er bij de medewerkers leeft dan bij voorbeeld de vakbonden.- de voorstellingen - het circus is nog tol en met 3 januari te zien in de piste van Carré - moet weer de gewone toegang sprijs worden betaald. zijn dan ook in veel gevallen individueler gericht dan bij ons". In Nederland trouwen de meeste mensen in gemeen schap van goederen; één op de vijf stellen op huwelijkse voorwaarden. Dat aantal wordt elk jaar meer, maar is nog altijd vrij laag in verge lijking met andere EG-lan- den. Daar is trouwen in ge meenschap van goederen nog een zeldzaamheid; vrouwen hebben daar volgens Oly een veel individueler financiële positie. „In buitenlandse ogen profi teert het Nederlandse bedrijfsleven van de onder geschikte positie van de Ne derlandse meewerkende vrouw, die geen inkomen ontvangt en geen rechten heeft als ze ziek wordt of een kind krijgt. Je zou kunnen zeggen dat de uitbuiting van die vrouwen de concurren tieverhoudingen verstoort op de Europese markt. Dat is voor de EG een economische reden geweest de vijfde ge lijkheidsrichtlijn op te stel len, speciaal voor meewer kende vrouwen. Nederland is door het uitbuiten van de vrouwen in het arbeidsproces goedkoper dan de andere landen en dat bedreigt recht streeks het evenwicht in het Europese economische sy steem", aldus mevrouw Oly. „In het buitenland ziet men Grote hasj- vondst Een agent bekijkt de partij hasj van 2.200 kilo die gisteren in Nijmegen in beslag werd genomen. De partij heeft een straatwaarde van 22 miljoen gulden. De hasj was verstopt in een lading wandtegels, afkomstig uit Italië. De politie heeft inmiddels een vijftigjarige inwoner van Nijmegen aangehouden. FOTO: ANP De meewerkende vrouwen in Nederland krijgen in het alge meen geen geld voor hun arbeid. Het inkomen van man en vrouw wordt gehaald uit de gezamenlijke winst. Voor de vrouw wordt meewerkaftrek gevraagd, omdat dat het goedkoopst is. FOTO: ANP Nederland als een land waar men gewoon een blik goed kope vrouwen opentrekt als daar noodzaak toe is". Gelijkheid De EG heeft intussen hard gewerkt aan de gelijkheid van man en vrouw. De eerste richtlijn ijverde in 1975 voor gelijke betaling van manne lijke en vrouwelijke werkne mers, de tweede (1976) voor gelijke behandeling bij solli citatie en op het werk, de derde (1978) voor gelijke be handeling in de sociale ze kerheid en de vierde voor gelijkheid in regelingen als pensioen en vut. De vijfde EG-richtlijn, waarin de posi tie voor vooral de meewer kende vrouwen wordt gere geld, zal voor Nederland vol gens mevrouw Oly beteke nen dat bijvoorbeeld de soci ale zekerheidswetgeving zo wordt veranderd, dat ver vanging bij ziekte, zoals bij voorbeeld voor een boer mo gelijk is, ook voor zijn mee werkende vrouw kan gelden. „En dat een vrouw van een kruidenier een uitkering kan krijgen als zij door ziekte niet achter de toonbank kan staan. Er zal in Nederland heel wat moeten gebeuren om tegemoet te komen aan de eisen die de richtlijn stelt". ARJEN VAN DER SAR

Leidse Courant | 1987 | | pagina 5