Roemenië weigert Duitse voedselhulp Bush steunde Iran-beleid van Reagan Sharon wil kampen in Gaza opdoeken Monsterproces maakt geen eind aan terreur mafia Helmut Schmidt pleit voor Europees leger Kerstpost BUITENLAND E&tdaeSomani VRIJDAG 18 DECEMBER 1987 PAG1 GROENLAND VREEST KERNBOM VOOR KUST KOPENHAGEN Groenland, een semi-autonome pro vincie van Denemarken, wil van de Verenigde Staten een negentien jaar oude film zien, om na te gaan of er nog een kernbom op de zeebodem voor zijn kust ligt. In 1968 stortte een B-52-bommenwerper neer in de zee bij Groenland. Het toestel had vier atoombommen aan boord. Volgens de Amerikaanse autoriteiten explodeerde indertijd de conventionele lading van de vier waterstof bommen, waardoor zij geheel uit elkaar vielen. Maar een Deense marine-officier verklaarde onlangs dat uit een film die een Amerikaanse mini-onderzeeër indertijd maakte blijkt, dat één van de bommen nog steeds intact was en op de bodem ligt. Volgens hem zou er plutonium uit kunnen lekken. Anderen zeggen dat de VS een intac te bom allang zouden hebben verwijderd. Via de Deense regering, die de buitenlandse en defensiepolitiek van Groenland behartigt, is de VS verzocht de film uit 1968 op te sturen, zodat uitsluitsel kan worden verkregen. VS zullen communisten niet langer weren WASHINGTON De Amerikaanse rege ring mag buitenlanders niet meer op politie ke gronden de toegang tot het land ontzeg gen. Dit heeft het Amerikaanse Congres gis teren besloten. Krachtens een wet die nog dateerde van de anti-communistische hek senjacht in het McCarthy-tijdperk, mocht de Amerikaanse regering buitenlanders die er onwelgevallige politieke (communistische) opvattingen op na hielden, weren. Deze zo geheten McCarran-Walters Act wordt ge schrapt, als ook president Reagan zijn goed keuring verleent. Tot de illustere buitenlan ders die het slachtoffer werden van de wet, behoren onder anderen Pierre Trudeau (vóór hij premier van Canada werd), Nobel prijswinnaar Gabriel Garcia Marquez en de Britse schrijver Graham Greene. Hart direct aan kop in peilingen WASHINGTON Gary Hart. die zich deze week volstrekt onver wacht weer aanmeldde voor de Amerikaanse presidentsverkiezin gen van 1988, loopt meteen weer aan kop bij de Democraten. Dit blijkt uit twee opniniepeilingen. Volgens een steekproef van CBS/New York Times geeft 21 pro cent van de ondervraagde Demo craten de voorkeur aan Hart. De zwarte burgerrechtenactivist Jesse Jackson, die voor Harts terugkeer het Democratische veld aanvoerde, kreeg 17 procent. Een opiniepeiling van ABC gaf Hart een nog grotere voorsprong op zijn rivalen. Mozambique: Amnesty voor Renamo- rebellen MAPUTO De Mogambiquaanse presi dent Joaquim Chissano heeft gisteren in een toespraak tot het parlement een am nestiewet aangekondigd voor rebellen die hun wapens neerleggen. Maar hij bezwoer dat het leger de strijd zal voortzetten tegen de leden van Renamo, die geen einde wil len maken aan de gewapende strijd. Vol gens Chissano is het rechtse Renamo schul dig aan talrijke gruweldaden tegen de bur gerbevolking. Zuidafrika zou de beweging steunen, maar Pretoria ontkent dit. Vol gens Chissano zal in de ontwerpwet reke ning worden gehouden met de vernederen de toestand van de duizenden Mogambi- quanen die gedwongen werden deel te ne men aan Renamo-misdaden. Sovjet-diplomaat VN vermoedelijk spion NEW YORK De FBI heeft giste- ren een Sovjet-diplomaat aangehou den op verdenking van spionage. Volgens seceretaris-generaal Perez de Cuellar is de diplomaat, een twee de secretaris van de Sovjet-missie bij de Verenigde Naties, inmiddels op vrije voeten gesteld omdat hij diplo matieke onschendbaarheid geniet. Perez de Cuellar zei dat de diplo maat kennelijk op heterdaad was be trapt. Sovjet-amabssadeur Aleksan- der Belonogov verklaarde het be richt te kunnen bevestigen noch ont kennen. In Amerikaanse regerings kring is vernomen dat de diplomaat spoedig wordt uitgewezen. OOK EG WIL HONGERENDE BEVOLKING TE HULP SCHIETEN BUKAREST Roemenië heeft geen behoefte aan voedselhulp uit de Bonds republiek Duitsland. Dit heeft de Westduitse minis ter van buitenlandse za ken, Hans-Dietrich Gen- scher, gisteren tijdens zijn bezoek aan Bukarest be kend gemaakt. „Ik heb partijleider Nicolae Ceau- sescu niet kunnen overre den om voedselhulp te aanvaarden", aldus Gen- scher. Tegelijkertijd sprak het Europarlement zich in een resolutie uit voor gra tis voedselhulp aan de Roemeense bevolking uit de overschotten van de Europese gemeenschap. Ceausescu sloot gisteren het jaarlijkse partijcongres af, met de toezegging dat de Roeme nen volgend jaar kunnen re kenen op een wekelijkse por tie gevogelte van 290 gram, ongeveer een half ons meer dan in 1987. Maar zelfs die ge ringe verbetering van het voedselrantsoen is een vrijwel onhaalbare kaart omdat het officieel toegekende rantsoen dit jaar in de praktijk al bij lange na niet gehaald werd. In Roemenië zijn vrijwel alle levensmiddelen op de bon, aangezien Ceausescu via voed- selexporten de buitenlandse schuld binnen een paar jaar geheel wil aflossen. Dit wur gende economische beleid leid de de afgelopen maanden al tot grootschalig burgerprotest. De politie trad daarbij bijzon der hard op tegen de demon stranten. De bejaarde partijleider maak te gisteren echter duidelijk dat Roemenië er niets voor voelt zich als een ontwikkelingsland op te stellen door voedselhulp te aanvaarden. „Alles wat Roemenië uit het buitenland nodig heeft wordt tegen beta ling geïmporteerd", zou Ceau sescu gezegd hebben. Een woordvoerder van Genscher omschreef de gesprekken met de Roemeense leider als „zeer open en kortaf". Minister Genscher gaf na af loop van het gesprek toe er niet in te zijn geslaagd conces sies af te dwingen ten aanzien van de emigratie van 230.000 etnische Duitsers uit Roeme nië. Volgens een in 1978 geslo ten akkoord mogen jaarlijks 12.000 etnische Duitsers naar het Westen emigreren, maar dat akkoord loopt midden 1988 af. WASHINGTON De Amerikaanse vice-president George Bush heeft president Ronald Reagan volledig gesteund bij de verkoop van wapen aan Iran om zo Amerikaanse gijzelaars in Libanon vrij te krijgen. Dat blijkt uit stukken die gisteren zijn vrijgegeven door de senaatscommissie die de Iran-Contra-affaire onder zoekt. Bush, die van de Republikeinse kandidaten voor de presidents verkiezingen van 1988 de grootste kans heeft genomineerd te worden, heeft herhaaldelijk geweigerd uitsluitsel te geven over zijn rol in de affaire. Wel zei hij, dat hij altijd tegen een ruil van wapens voor gijzelaars is geweest. Nu deze bewering onwaar blijkt te zijn, zou de onthulling van de commissie de kansen van Bush op het presidentschap grote schade kunnen toebrengen. Intussen zijn verscheidene medewerkèrs van de Amerikaanse inlichtingendienst CIA ontslagen of gedegradeerd, wegens on juist gedrag in de Iran-Contra-affaire. Volgens de nieuwe direc teur van de CIA, William Webster, zullen verdere maatregelen worden genomen om het toezicht van topfunctionarissen op ge heime operaties te verbeteren. VS maken na 18 jaar weer chemische wapens PINE BLUFF De Verenigde Staten hebben de produktie van chemische wapens hervat. Hiermee is een eind gekomen aan een produktiestop van achttien iaar. „Alles is volgens plan ver lopen", verklaarde Phyllis Bledose, woordvoerster van de fa briek van chemische wapens in Pine Bluff. „Het moreel is hoog. Iedereen is tevreden". De VS zullen zogeheten binaire chemi sche wapens produceren. Dit zijn wapens die uit twee op zich onschuldige chemische stoffen bestaan, die pas na het afvuren van de granaat met elkaar worden verbonden tot een gifgas. In 1969 verbood president Richard Nixon de aanmaak van nieuwe chemische wapens met het argument dat het eventuele gebruik ervan „weerzinwekkend is voor het menselijk geweten". Presi dent Reagan redeneert thans echter dat hernieuwde produktie noodzakelijk is gezien het grote overwicht dat de Sovjetunie op het gebied van ae strijdgassen zou hebben. Reagan hoopt met de produktie van de binaire wapens Moskou tot concessies te dwin gen in de onderhandelingen in Genève over een totaal verbod op de chemische bewapening. Huwelijksfeest In de Pakistaanse hoofdstad Karachi vierden aanhangers van op positieleidster Benazir Bhutto vandaag „het feest van het jaar": het huwelijk van Benazir Bhutto met polo-speler en grootgrond bezitter Asif Zardari. De feestelijkheden werden bijgewoond door ongeveer 20.000 mensen. Overigens was de bruidegom voor Be nazir Bhutto door de familie voor haar uitgekozen. FOTO: AP Geen Krant ontvangen Bel te 19.00 uur. zaterdags tussen 1 uur. teletoonnr.071-122248 (Van onze correspondent Gerard Kessels) ROME De oude garde is van het tbneel verdwe nen. Met negentien ver oordelingen tot levens lang hebben acht dappere rechtere in Palermo de belangrijkste kopstukken van de Siciliaanse mafia onschadelijk gemaakt. Maar ook zonder hen be houdt de misdaadorgani satie zijn gruwelijke effi ciëntie. Te vrezen valt zelfs dat de nieuwe gene ratie bazen nog moordda diger huis gaat houden. Antonino Ciulla, een kleine vis in het proces en wegens gebrek aan bewijs vrijgespro ken, proefde slechts enkele uren de vrijheid. De 35-jarige man werd bij zijn huisdeur neergemaaid door een com mando van drie killers. Enke le uren later, bij het krieken van de dag, volgde een tweede moord die met het proces sa menhangt. In een verbrande auto aan de rand van Palermo werd het verkoolde lichaam van een mafioso gevonden. Niemand maakt zich illusies. Het bloedvergieten in Palermo zal gewoon doorgaan en wel licht zelfs toenemen uit woede over de vonnissen. Maar toch hebben diegenen die van een „historisch vonnis" spreken gelijk. De Italiaanse staat heeft in de oorlog tegen de mafia voor het eerst zijn tanden la ten zien. Dat blijkt niet alleen uit de veroordelingen, maar ook uit de wijze waarop het proces werd voorbereid. Mafia-baas Tommaso Buscetta, die de justitie tot in detail in lichtte over de structuur van de Siciliaanse mafia, deed zijn biecht bij rechter-commissaris Giovanni Falcone. Deze bril jante speurder kon in het in ternationale bankcircuit de routes van de heroïne-miljar- den reconstrueren en zo de verklaringen van Buscetta op belangrijke punten onderbou wen. Dergelijk speurwerk ont brak bij andere mafia-proces- sen waarbij steeds vrijwel alle verdachten met de zegen van de rechtbank naar huis kon den. Falcone, 's werelds best be waakte rechter, heeft na het vonnis gewaarschuwd voor zelfgenoegzaamheid. „Dit moet een nieuw begin zijn in de strijd tegen de mafia en geen eindpunt. De Siciliaanse mafia zoekt toenadering tot andere internationale misdaadorgani saties. Dat verontrust ons zeer". «W* Een man in burgerkleding, die later geïdentificeerd werd als lid van de geheime dienst Shin Bet, schiet gericht met een halfautomatisch geweer op Palestijnse demonstranten. Eem militaire woord voerder zeqde toe dat een onderzoek tegen de' man zal worden ingesteld. FOTO: AP GAZA/TEL AVIV De Israëlische minister van Industrie Ariël Sharon heeft gisteren voorgesteld enkele vluchtelingenkam pen in de Gazastrook te sluiten. In deze kampen leven bijna 300.000 Pales- tijnen, die grotendeels worden onderhouden door de vluchtelingenor ganisatie UNRWA van de Verenigde Naties. Waar die mensen dan naar toe moeten, bleef echter on duidelijk. Het harde öptreden van de Is raëlische troepen in de bezette gebieden heeft de afgelopen dagen een storm van kritiek losgemaakt. Niettemin zaten gisteren in het Israëlische par lement, de Knesset, maar een handjevol parlementariërs voor een debat over de op stand in Gaza en de onlusten op de Westelijke Jordaanoe- ver. Achter de kabinetstafel zal alleen minister van trans port, Haim Corfu President Chaim Herzog, minister van defensie Rabin en minister van buitenlandse zaken Peres vonden de „ongeregeldheden" niet de moeite waard om terug te komen van een buitenland se reis. De desinteresse in het parle ment bedriegt enigszins, want de deuk die Israels aanzien in ternationaal heeft gekregen, wordt wel hoogst serieus geno men. Het ministerie van bui tenlandse zaken heeft een cri sisteam opgezet om in ijltempo alle buitenlandse ambassades met informatie vol te pompen. Persberichten van een georga niseerde propagandacampagne echter werden ontkend. Voor het eerst tijdens botsin gen met het Israëlische leger hebben anders meestal zeer te rughoudende functionarissen van de UNRWA openlijk en ook tegenover de pers in felle bewoordingen kritiek op het gedrag van het leger, elitetroe pen en officieren incluis, gele verd. De Israëlische televisie toonde beelden van een man in burgerkleding, die op een weg in Gaza voortdurend en gericht schoot op Palestijnen. Het voorval kreeg in Israëli sche en buitenlandse media uitgebreid aandacht. Een mili taire woordvoerder zei giste ren dat de man was geïdentifi ceerd als een agent van de ge heime dienst Shin Bet en dat tegen hem een onderzoek werd ingesteld. In Gaza was het gisteren naar verhouding rustig, al leek het een kwetsbare rust. Op de hoeken van enkele straten brandden nog hopen autoban den en afval. Tanks en leger, dat de dag ervoor met groot materieel was aangerukt, had zich teruggetrokken. De inci denten die hier en daar plaats vonden leken minder geweld dadig, minder georganiseerd en minder massaal dan de da gen ervoor. Er vielen in ieder geval geen doden of gewon den. De meeste winkels waren nog steeds gesloten, maar een enkele was alweer geopend. Toch blijft de toestand uiterst explosief. Voor de Israëlische troepen is het meest angstaan jagende verschijnsel nog wel dat hun kogels de door het fundamentalisme opgezweepte Arabische jongeren steeds minder vrees inboezemen. „Wij moslims geloven dat het tijdstip van onze dood is voor bestemd", aldus Issam al Sha- waa. „Daarom kunnen de Is raëliërs ons niet doden. Dat kan alleen Allah". Oorzaken voor de religieuze opleving zijn er te over. Een van de belangrijkste is de schrijnende armoede. Israel veroverde de Gazastrook in 1967 op Egypte. Nu, twintig jaar later, woonmt tweederde van de 650.000 Palestijnen in acht vluchtelingenkampen, waar open riolen door nauwe modderstraatjes stromen, en waar vaak meer dan twaalf mensen twee kamers moeten delen in huisjes van cement en golfplaat. De ongeveer 2500 Joodse kolonisten hebben zich intussen driekwart van het land en driekwart van de wa tervoorraad toegeëigend. Oost-Jeruzalem en op de Westoever waren de protesten gisteren massaler dan in de Gazastrook. Duizenden Pales tijnen gingen de straat op, er werden barricaden opgericht. Bij het vluchtelingenkamp Ba lata gebruikte het leger traan gas tegen de demonstranten. Stenengooiende jongeren maakten overal op de West oever de wegen weer onveilig voor Israëlische auto's. Hoewel de Israëlische autoriteiten meenden dat de protesten aan het wegebben waren, waren ze toch bang dat het vandaag de dag van het gebed, weer on rustig kon worden. Bovendien is de verjaardag van de be langrijkste PLO-organisatie, de Fatah, op 1 januari in aan tocht en de voorbereidingen voor de festiviteiten van Is raels 40-jarig bestaan. Dode bij aanslagen in Londonderry Een rooms-katholiek is gedood en vijftien personen, onder wie zes kinderen, zijn gewond geraakt bij twee bomaanslagen die woensdagavond gepleegd zijn in een vooral door protestanten bewoonde wijk van Londonderry (in het noorden van Noord-ler- land). De plaatselijke politie deelde gisteren mee dat niemand zich nog verantwoordelijk heeft gesteld. Ongeveer vijftig huizen raakten beschadigd na de ontploffing van de twee bommen die in zakken verborgen waren. FOTO AP BONN De voormalige Duitse bondskanselier Hel mut Schmidt is voorstander van de vorming van een gezamenlijke Europese strijdmacht.' Het Europese leger zou in eerste instantie moeten worden opgericht door dezelfde zes landen die destijds de EG oprichtten: de Benelux, Frankrijk, Italië en de Bondsrepubliek. Schmidt bepleit zijn voorstel in een aflevering van de buiten land-rubriek van de VPRO-televisie „Diogenes", die over morgen (21.27 uur, Ned.2) wordt uitgezonden. Het Europese leger, dat volgens Schmidt binnen tien jaar operationeel moet worden, zou onder Frans opperbevel moeten komen. Naast zijn pleidooi voor Europa als vierde wereldmacht naast de VS, de Sovjetunie en China maakt Schmidt dui delijk dat hij en hij alleen de uitvinder is van de zogenaamde nul-optie (geen raketten voor de middellange afstand in Oost-Europa en West-Europa). President Reagan zei onlangs nog, dat hij in 1981 op het idee van de nul-optie was geko men. Schmidt zegt dat hij er toendertijd grote moeite mee had Reagan van het nut van de nul-optie te overtuigen. De Sovjetunie blijft met zijn grote strijdmacht een voortdurende bedreiging voor Europa, meent Schmidt. „Daar moet Europa tegen bewapend zijn". Maar wel vindt hij dat de overmacht van het Oostblok op het gebied van de conventionele strijd machten beroepsmatig overdreven wordt. BONN Massa 's kaarte vrolijke, prettige en zalii kerstwensen glijden dezt weken in de brievenbusi van de brave burgers ox ter wereld. Doorgaans zi postzegels in plaatsen afgestempeld met namei niets prozaïsch hebben. wat aan te doen. Want niet aardig kerstpost te ontvangen met op het poststempel „Himmelpfo (Hemelpoort), „Himmels Hemelstadof „Christki (Kerstkind)? Himmelpforten en Himmelstadt vinden wel Bondsrepubliek Duitslai Christkindl, al evenzeer tegendeel van een were ligt in Oostenrijk. De P ambtenaren in deze pla, c werken in de weken vo u Kerstmis op topdrukte, dikke enveloppen met kerstpost die hun uit bii u en buitenland worden c toegezonden van de ben ,j stempels te voorzien. Di\ zijn het er meer dan e< miljoen. Zo'n negentig procent v 3 binnenkomende post be 1 uit te stempelen kerstgi De rest zijn de al dan n originele verlanglijstjes, het beantwoorden waar een aantal inwoners eei dagtaak heeft. In de rr, gevallen kan gelukkig volstaan met een briefje kerstman en het kerstk alvast in fikse oplagen I laten drukken. Maar oo worden zowel het schn als de psychologische vermogens van de nami kerstman en kerstkind optredende burgers due de proef gesteld. Want kinderen als volwassem vertrouwen hen hun di geheimen en grootste w r toe. En daarbij hoort natuurlijk een gepast antwoord. De voorgedi antwoorden liggen ovei klaar in het Duits, Eng Italiaans, Frans en Nederlands. Himmelpforten vinden Niedersachsen, zo'n tie, kilometer westelijk vat stadje Stade, dat op zijl zo'n veertig kilometer westen van Hamburg a westzijde van de Elbe J Hier begon het kerstpo zo 'n vijlen t win tig jaar g- Het dochtertje van een plaatselijke kroegbaas haar verlanglijstje naai kerstkind. Maar dat ha zo kort voor zijn verjaa druk met andere besog zodat de brief naar het filiaal van de Hemelpo werd gedelegeerd. Dat plaatselijke postbestelle' Himmelpforten. Die goede man kweet dermate voortreffelijk hemelse taak, dat al ga in de verre omtrek bel werd dat kerstpost in Hemelpoort aan het ji adres was. De pers dro fikse steen bij aan de bekendheid, en zo was het moment aangebrok de postbesteller geen e vrij minuutje meer ovt Als reddende engel ba toen de gepensioneerdt gemeentesecretaris Wi, Pilarski aan. Tot op di van vandaag treedt mt Pilarski tot ieders tevredenheid op als plaatsvervangend kers Hij verwerkt jaarlijks kleine tienduizend brit met wensen van grootl klein. Iedereen die sen krijgt een meestal voorgedrukte brief ter\ een speciaal poststempl Himmelpforten. Niedel Christkinddorf". De pi voor de antwoorden oj verlanglijstjes is een si van de Bundespost. Di en veloppen stelt de gel ter beschikking. Honderden kilometers zuidelijker in de Bondsrepubliek, in Untenfranken in de bi Würzburg, ligt Himmt Het piepkleine stadje I inwoners; de postcode Hier leidt de vroegere conrector Valentin Ki gemeenschappelijke ai filiaal van kerstkind i kerstman. Hier viert 1 eerlijke handwerk no) alle brieven van de jol meisjes en ook de aam schrijfsels van volwas aan kerstkind of kers worden persoonlijk beantwoord. Voorwaa alleen dat de af zendei postzegel van 80 Pfen het antwoord meestul

Leidse Courant | 1987 | | pagina 4