Woning- beleid rijp voor sloop Kabinet zet rem op subsidies Ccidóe Commit Van Kemenade burgemeester Eindhoven eerstand )A tegen rhoging elheid emt toe rkeerde Pd' betaald 4 AWBZ Leiden en Oegstgeest zijn weer vrienden Nog geen geld voor tolken asielzoekers Eis tien jaar en tbr voor moord op pompbediende INENLAND VRIJDAG 18 DECEMBER 1987 PAGINA 3 s van Kemenade (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Dr. Jos van Ke menade (PvdA) wordt met aan zekerheid grenzende waar schijnlijkheid de nieuwe burge meester van Eindhoven. Hoe wel het kabinet nog altijd niet eensgezind is, wordt algemeen verwacht dat het vandaag toch de 50-jarige oud-minister voor benoeming zal voordragen aan de koningin. Oud-staatssecretaris mr. Gerrit FOTO: DIJKSTRA Brokx (CDA), die ook had gesollici teerd, lijkt daarmee definitief de strijd te hebben verloren. De 54-jari- ge Brokx, vorig jaar weggestuurd door de CDA-fractie vanwege de af- faire-bouwsubsidies, stond aanvanke lijk vrij sterk door de steun van pre mier Lubbers. Deze beschouwt het als een ereschuld zijn oud-collega aan een nieuwe baan te helpen, zeker nu deze redelijk ongeschonden uit de verhoren van de parlementaire en quêtecommissie is gekomen. Ook de VVD'ers in het kabinet stelden zich op dat standpunt. Tegenstanders van Brokx waren de meeste andere CDA-ministers en een groot deel van de CDA-fractie. Dezen voelden er niets voor om alleen van wege Brokx oorlog te krijgen met de PvdA. Eindhoven, de vijfde stad van het land, is immers al sinds jaar en dag „in handen van" de socialisten. Het passeren van Van Kemenade, die door iedereen als een uitstekende kandidaat wordt beschouwd, zou bo vendien claims van de PvdA uitlok ken op de binnenkort vacant komen de burgemeesters-posten in Tilburg en Den Bosch. Vooral de Brabantse CDA-kamerleden van het CDA von den dat een weinig aanlokkelijk vooruitzicht. Van Kemenade, minister van onder wijs in het kabinet-Den Uyl en het kabinet-Van Agt 2, is thans nog voor zitter van het College van Bestuur van de Universiteit van Amsterdam. Vijftien procent Groninger meisjes incestslachtoffer GRONINGEN Vijftien pro- cent van de meisjes in de pro vincie Groningen is langdurig het slachtoffer van incest. In absolute aantallen worden 11.300 meisjes èn jongens in meer of mindere mate het slachtoffer van seksuele mis handeling. Dat schrijven een drietal instellingen op het ge bied van de gezondheidszorg en de jeugdhulpverlening in een rapport over hulpverle ning aan slachtoffers van in cest. Volgens het rapport blijft de mishandeling vaak onopge merkt door gebrek aan des kundigheid. parlementaire redactie) e HAAG De weer- t binnen de CDA- e in de Tweede Ka- het kabinetsbe- i de maximum snel- nje verhogen naar 120 leemt toe. Ook het kamerlid Esselink g steren weten dat het g t negatief uitvalt iet milieu. i geen stap in de goede g", zo gaf de CDA-mi- ir cialist minister Smit- van verkeer en water ig de Kamer te kennen. n s Esselink zal ook het t dat moeten erkennen, irak voorts over het ueel tijdelijk" optrek- an de maximum snel- lerder liet de vice-voor- van de CDA-fractie, ijk al weten dat zijn 1 meer garanties wil dat km. straks gehandhaafd :h De door het kabinet >r ifte garanties noemde I oldoende. Indien die si- liet beter wordt, zal het iet met het besluit kun- nstemmen, aldus de r. In februari of maart n Tgadert de Kamer over "fcHT Staatssecretaris volksgezondheid is een advies van de jfondsraad akkoord ge- jet een tijdelijke vergoe- igeling voor het „ver- ï1* bed". Daarbij gaat het ililiënten die langer dan lidh gezien nodig is in het ajjiuis moeten blijven om heen plaats vrij is in een ighuis. De vergoeding, kader van de Algemene 5 ijzondere Ziektekosten, h vier weken nadat de he indicatie voor ver- l het ziekenhuis is ver- De patiënten zullen, in het verpleeghuis ïtk via de AWBZ wordt jrl het geval is, een ei- u,jjdrage moeten betalen, rtjkenfondsraad heeft een vergoedingsregeling omdat hij vindt een structurele oplos- Jor het probleem van tort aan verpleeghuis- moet komen. Daarover raad volgend voorjaar mes uitbrengen. tegen verkleint op botbreuken irao{ lk$RBEEK Hoe jonger gint met verstandig be- hoe kleiner de kans op leeftijd botten te bre- f zelfs invalide te rni1- Maar ook ouderen die hf^n niet gedoseerd sport- slehninderen de kans op n aanzienlijk. Dat con- t. t het Nationaal Insti- rij'oor de Sportgezond- r6 (NISGZ). Staatsse- oj Dees van volksgezond- i peft onlangs aan de Ge- jv idsraad gevraagd om in osteoporose, de chro- mjziekte van het beender- :jp|Aangezien de samenle- di ïrgrÜst zal deze ziekte verwachting toenemen, jnddl daarbm een goed in- ea ebben om zoveel moge- i preventie te kunnen APELDOORN Het is zeer slecht gesteld met de kwaliteit van de wo ningen in Nederland. De overheid moet dringend met meerjarenplannen voor renovatie en onder houd komen. Want als de problemen niet krachtig worden aange pakt zullen kabinetten in de jaren negentig met zo'n gigantische last worden opgezadeld, dat ze er vermoedelijk geen kant mee uit kunnen. Die waarschuwing uiten verschillende organisa ties op het gebied van de volkshuisvesting. Volgens voorzitter F. de Vil der van het Algemeen Ver bond Bouwbedrijf (AVBB) kenmerkt het ministerie van volkshuisvesting zich door een gebrek aan daadkracht. „Alles staat stil op het mo ment. Iedereen kijkt, in af wachting van het eindrap port van de parlementaire Enquêtecommissie Bouwsub- sidies, de kat uit de boom. Terwijl er dringend iets moet gebeuren". De Vilder vindt het bedenkelijk dat het mi nisterie z'n hoop vooral ves tigt op initiatieven vanuit de markt. „Daar hoeft staatsse cretaris Heerma niet op te wachten, want die initiatie ven komen er niet. Het gaat hier om een erfenis die al leen door het ministerie weg gewerkt kan en moet worden". Volgens cijfers van het AVBB èn van het ministerie zelf, verkeren zeker drie kwart miljoen woningen in een min of meer slechte staat, op een totaal van 5,5 miljoen huizen in Nederland. Zeker 266.000 zijn bouwtech nisch zo slecht dat ze zonder renovatie het jaar 2000 niet zullen halen en 488.000 hui zen zijn „gewoon slecht". Het zijn voorzichte cijfers. Wan neer alle gebreken worden meegenomen, gaat het moge lijk om miljoenen woning waar iets aan mankeert. Zo hebben ruim twintigduizend woningen geen toilet en moeten 180.000 huizen het doen zonder douche of bad. Leeggeroofd Algemeen-directeur Aquina van het Nederlands Christe lijk Instituut voor Volkshuis vesting (NCIV) zegt dat zijn organisatie bereid is iets „aan die zorgelijke situatie te doen". „Wij kunnen onze re serves daarvoor aanwenden, maar juist die worden door het ministerie leeggeroofd. Want staatssecretaris Heerma wil of moet bezuinigen. En dus gaat de renovatie de ijs kast in. De achterstand zal voorlopig niet worden ingelo pen. Vooruitschuiven dus maar, zodat je een paar kabi netten verder met een dub bele last zit. Maar dat is lan- ge-termijn-politiek, redeneert het ministerie en daar zijn ze niet voor in Den Haag". Uit een studie in opdracht van het ministerie bleek al dat er 44,1 miljard nodig zou zijn om de kwaliteit van de slechte woningen op het niveau van de huidige nieuwbouwwoningen te til len. De staatssecretaris nam kennis van die conclusie, maar vond het uitgangspunt onzinnig. Waarom moeten ze net zo goed zijn als de nieuw bouwwoningen? „Zo goed mogelijk" leek hem voorlopig een haalbaar uitgangspunt. Volgens Aquina vergt dat al tijd nog een investering van zo'n 13 miljard. „Maar ook dat is veel geld. Dat wordt er dus ook niet ingestoken, al Fuik Voorzitter De Vilder van het AVBB neemt met belangstel ling kennis van de cijfers, maar zet er nu al vraagte kens bij. „En dat geeft iets aan van de problemen waar we straks mee komen te zit ten als er niet sneller iets ge daan wordt. Wanneer er geen duidelijke richting in het beleid wordt aangegeven komen we in een enorme fuik terecht. De financiële gevolgen daarvan zijn niet te overzien. Ik zou ze niet eens durven schatten". Volgens De Vilder ontbreekt het de overheid aan durf. „Men kijkt niet verder dan twee jaar vooruit en schuift de problemen op de lange baan. Laat men de moed eens tonen om met een program ma voor vijf jaar te komen. Natuurlijk, eigenlijk zou het veel sneller ter hand moeten worden genomen, maar dat werkt toch niet. Je kunt je eisen wel scherper stellen, maar dan schreeuwt iedereen toch dat dat absoluut onhaal baar is. Laat men daarom maar eens beginnen met prioriteiten te stellen. Het budget moet fors omhoog. Maar als Heerma zelfs dat weigert in te zien, als zelfs het allerergste niet wordt aangepakt, dan dreigt de ver ontrustende situatie dat al die woningen die nu „onder de maat zijn" dan ook slooprijp zijn. Dan vallen ook die in de categorie krotten. Je moet dat niet onderschatten. Men maakt zich weieens zorgen over de kwaliteit van het we gennet. Maar de achterstand bij de woningen is zeker groot". Onwil Een woordvoerder van de Nationale Woningraad con stateert echter de nodige on wil bij Volkshuisvesting. „Ze trekken zich niet zoveel aan van adviezen van ons en an dere organisaties. Natuurlijk, het wordt wel „meegenomen in de beraadslagingen", maar effect sorteert het niet". De Nationale Woningraad beseft dat er een programma voor renovatie is - zo'n 80.000 wo ningen per jaar worden opge knapt - maar vindt het alle maal maar „mondjesmaat". „Het tempo moet omhoog, vooral bij het slopen van hui zen. Misschien is dat nog wel het grootste probleem. Twee honderdduizend woningen zijn slooprijp, terwijl er mis schien twaalfduizend per jaar worden afgebroken. Dat gaat dus te langzaam. Juist omdat het allemaal zo traag gaat, dreigt een extra last van tien tallen miljarden guldens". Op het ministerie zelf is men intussen druk in de weer met een rapport: „De volkshuis vesting in de jaren negentig". Een zeer voorlopig concept is er inmiddels. Over de inhoud daarvan willen de ambtena ren nog niets zeggen. Het moet tenslotte eerst nog al lerlei adviezen, op- en aan merkingen en bijstellingen ondergaan. In de loop van volgend jaar moeten de plan nen echter op tafel liggen. „Misschien dat Heerma dan met plannen komt", zegt di recteur Aquina van het NCIV. Hoopvol. HUGO DE BRUIJNE OEGSTGEEST „Wij hebben goede contacten en contracten met Lei den", zei wethouder Kohl- beck (openbare werken) gisteravond tijdens de ge meenteraadsvergadering. Hij zei dit nadat een raadslid had geïnfor meerd naar de stand van zaken met betrekking tot de reconstructie van de Rijnsburgerweg waarmee Leiden op 4 januari be gint. De enige weken geleden door Kohlbeck gemaakte opmer king dat Leiden niets van zich liet horen, heeft men zich in de Sleutelstad aangetrokken. „Direct, de volgende dag al, werd ik benaderd. Alles gaat nu prima en ten aanzien van de regeling van het verkeer, tijdens de reconstructie, volgen nog nadere mededelingen die bestemd zijn voor alle wegge bruikers", aldus de wethouder. Met de regelmaat van de klok duiken klachten op over vlieg tuiglawaai. Naar aanleiding van een brief aan B en W werd door de socialist Haast- noot gisteravond gevraagd om er niet als „kennisgeving" aan voorbij te gaan. Hij stelde dat velen hinder ondervinden van met name ook vliegverkeer van het vliegkamp Valken burg. In het deelplan XIV van Haaswijk was eerder vergun ning verleend voor het bou wen van 34 woningwetwonin gen. De gemeente had echter een contingent aangevraagd voor 55 woningen. Van hoger hand werd echter het eerstge noemde aantal toegewezen. Benzinestations mogen rookwaren blijven verkopen DEN HAAG Benzinesta tions mogen ook in de toe komst rookwaren blijven ver kopen. Staatssecretaris Even huis van economische zaken is niet van plan gehoor te geven aan een oproep van de Neder landse sigarenwinkeliers orga nisatie om daaraan een einde te maken. Dit blijkt uit een brief van de bewindsman aan de Kamer. Evenhuis stelt dat er binnenkort wel een nieuwe regeling komt waardoor het aantal produkten dat in ben zinestations mag worden ver kocht, wordt beperkt. Het pakket moet nauwer aanslui ten bij de behoeften van het wegverkeer. Evenhuis wijst er echter op dat rookwaren er ook nu al verkocht mogen worden. Het beperken van die verkoop zou erg moeilijk te controleren zijn. (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG Er komt een rem op subsidies en ande re regelingen waar tot nu toe onbeperkt gebruik van gemaakt kan worden. Daartoe behoren onder meer re gelingen voor langdurig werklozen, voor sommige scholingsprojecten en voor gehandicapten die hun wo ning willen aanpassen. Welke maatregelen in het vat zitten is nog niet bekend. De ministerraad die vandaag bijeenkomt, zal volgens een woordvoerder van de Rijksvoorlichtingsdienst proberen tot een definitief besluit te komen. Overigens gaat het naar verluidt om een naar verhouding klein deel (twee miljard) van het totaalbe drag dat het rijk aan subsidies uitgeeft (veertig miljard). De discussies hierover zullen voor een belangrijk deel worden bepaald door de gevolgen voor de schatkist van dollar- en beurs val. Hoe ernstig die ge volgen zijn, is evenmin te zeg gen, maar zowel minister De Korte van economische zaken als minister Ruding van finan ciën hebben vorige week in de Tweede Kamer verklaard dat aan extra ombuigingen niet valt te ontkomen. Volgens een woordvoerder van Financiën lopen de berekeningen nogal sterk uiteen, zodat evenmin te zeggen valt hoe ver eventuele maatregelen zullen moeten reiken. Eerder deze week spraken berichten over een gat van tien miljard tot en met 1990, maar die zijn volgens Fi nanciën „zeer voorbarig, om dat er wel tien berekeningen de ronde doen". Minister Ruding FOTO: DIJKSTRA Regeerakkoord Een tweede punt dat van belang is voor de discussies vandaag in de ministerraad, is het feit dat het kabinet in januari het regeer akkoord aan een nadere beschouwing wil onderwerpen. Dat is nodig geworden na het dalen van de dollar en de aandelenkoer sen op de beurzen. Het kabinet wil weten hoever het onder deze omstandigheden nog af is van de drie hoofddoelstellingen uit het regeerakkoord: het terugdringen van de werkloosheid tot 500.000 in 1990, het verminderen van het financieringstekort tot 5,25 procent en het stabiliseren van'de collectieve lastendruk (premies, belastingen, etc). Ruding en De Korte hebben tot nu toe steeds benadrukt dat van het openbreken van het regeerak koord geen sprake is en dat juist daarom extra ingrepen noodza kelijk zijn. In de Miljoenennota maakte minister Ruding gewag van de sterk opgelopen subsidies (veertig miljard) en zogenaamde open- eindregelingen (56 miljard) die samen meer dan de helft van de rijksuitgaven beslaan; tot die regelingen behoren bijvoorbeeld ook tal van uitkeringen. Bij het uitkomen van de Miljoenennota zei de bewindsman in een interview met onze krant dat in som mige regelingen plafonds nodig zijn. Ook minister De Koning van sociale zaken heeft herhaaldelijk aangedrongen op maatre gelen om te voorkomen dat regelingen onbetaalbaar worden. DEN HAAG Advocaten die rechtsbijstand verlenen aan asielzoekers dreigen dat vanaf begin januari vol gend jaar zonder tolken te moeten doen. Volgens een woordvoerster van het Tolkencentrum Zuid-Holland is er voor volgend jaar nog geen geld toegezegd om de tolken te betalen. De woordvoerster weet dat gisteren desgevraagd aan een finan ciële strijd tussen de ministeries van WVC ën justitie. Het gaat volgens haar om een bedrag van ongeveer 300.000 gulden voor het hele land op jaarbasis. Volgens het ministerie van WVC was de regeling tot dit jaar zo dat WVC geld beschikbaar stelde voor de tolken, om dit vervol gens van justitie terug te krijgen. WVC bevestigde dat er inder- departementaal overleg wordt gepleegd. „Het geld moet toch er gens vandaan komen." Een woordvoerder van justitie liet weten dat er nog over wordt gepraat. „Er is nog geen ja en geen nee gezegd". Het afgelopen jaar werden de problemen met een eenmalig be drag opgelost, aldus de woordvoerster van het tolkencentrum. Zij zei dat de centra door het hele land niet anders dan met pijn in het hart de „kraan zullen dichtdraaien, als het dan niet an ders kan". Protest Actievoerders van Greenpeace protes teerden gisteren voor de Britse ambassade in Den Haag tegen de gevangenisstraf van de Nederlandse Greenpeace-mede- werker Hans Guyt. Deze werd in oktober in Engeland tot drie maanden veroordeeld omdat 'hij deel had genomen aan een ac tie tegen de lozing van radioactief mate riaal door de opwer kingsfabriek Sellafield aan de Ierse zee. Guyt werd bij verstek ver oordeeld, maar ver trok vrijwillig naar En geland om zijn straf uit te zitten. Ook bij de Britse ambassades in Zweden en Zwitser land werd tegen de gevangenisstraf ge protesteerd. FOTO: AP ^NOLLEN HAARLEM Tegen de 20-jarige Amsterdammer die ervan wordt verdacht op 19 mei een 51-jarige pompbediende te hebben doodgeschoten, is gisteren tien jaar gevangenisstraf en onvoorwaardelijke tbr geëist. Bij de gewapende overval op het benzinestation langs rijks weg A-4 ter hoogte van Nieuw Vennep raakte een andere be diende zwaar gewond. De overval werd uitgevoerd door vier mannen; drie mededaders werden in oktober veroor deeld tot gevangenisstraffen van acht en tien jaar alsmede jeugd-tbr. De overval vond 's nachts plaats. Onder bedreiging van twee vuurwapens dwongen de overvallers de pompbedienden de kassa te openen. Toen daar op een lichte worsteling volg de loste de hoofdverdachte eerst een waarschuwingsschot. Vervolgens schoot hij de oud ste pompbediende in de buik en door het hoofd. De man overleed ter plaatse. Zijn colle ga werd in de nek geschoten, maar overleefde de overval. De vier overvallers gingen er vandoor met bijna drieduizènd gulden. Na een intensief poli- tie-onderzoek konden ze in juni in Amsterdam worden ge arresteerd. Vooral vingeraf drukken hebben de politie uit eindelijk op het juiste spoor gezet. De hoofdverdachte ontkende gisteren de grote animator van de overval te zijn geweest, zo als de mededaders hebben ver klaard. Het was volgens hem niet de bedoeling de pompbe diende dood te schieten. De kogels zouden zijn afgevuurd om hem tot bedaren te bren gen. Volgens het psychiatrisch rapport is de verdachte ver minderd toerekeningsvatbaar. Er hoeft maar iets te gebeuren of de man reageert agressief De uitspraak is op 24 decem ber.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 3