Jaad Rijnsburg wil betere huisvesting voor bejaarden GEMEENTE WARMOND BLIJFT NEUTRAAL IN SCHOOLSTRIJD Akkoord over kinderopvang Geslaagde kerstviering Sassenheimse ouderen Schilderij weer te kijk itiek dure loennota |orschoten bereid |izen te kopen lor asielzoekers OEN OMGEVING gaidacSotvuvnt VRIJDAG 18 DECEMBER 1987 PAGINA 15 imarathon ikkerbad OWIJKER- In het Kok- in Noordwij- v wordt in de van zaterdag 19 dag 20 december »ven tot zeven weer de „nacht bordwijkerhout" en. Zwemvere- De Columbiaan 1 torhout en de n erenigingen uit •j iriikerhout en fennep houden uur lang een SASSENHEIM In de Tuinzaal van „de Bernardus" is gisteren de jaarlijkse kerstviering voor de ouderen van Sassenheim gehouden. De opkomst voor deze door de Zonnebloem georganiseerde bijeenkomst was groot, 's Ochtends was er een oecumenische viering met als voorganger ds. K.E. Bras en pater Sasse van IJsselt uit Woubrugge, die voor de twaalfde maal met z'n King's-combo aanwezig was. Na gezellig bijeenzijn na afloop en een smakelijke lunch was er 's middags een optreden door leerlingen, leerkrachten en ouders van de RK-basisschool De Startbaan met een heel mooie uitvoering van het kerstspel „Vadertje Panov", waarbij de teksten van Vadertje Panov en leerlingen werden afgewisseld door liederen gezongen door alle leerlingen en moeders. Hierna was er een succesvol optreden van Eddy Christiani die zichzelf begeleidde op gitaar. NOORDWIJKERHOUT Het schilde rij van het polenwinkeltje in Noordwij- kerhout is weer enkele weken te be zichtigen in de RABO-bank. Het om vangrijke schilderij van Jan Makkus is nog altijd niet verkocht. De kansen om er een goede prijs voor te krijgen werd wel heel klein toen het kunstwerk naar de bovenverdieping van de bank ver huisde waar niemand het meer kon zien. Nu heeft de RABO er in toege stemd het werk weer een tijd beneden ten toon te stellen. Het schilderij is te bezichtigen tot en met de eerste week van januari. Als het verkocht wordt is de opbrengst voor pastoor Bors in het Poolse Zyrardow. MEISJE GESCHEPT HAZERSWOUDE- DORP Een 10-jarig meisje uit Hazerswoude is gistermiddag met on bekend letsel naar het Academisch Zieken huis in Leiden ge bracht, nadat ze op de Dorpsstraat in haar woonplaats was ge schept door een auto mobilist. De man, een 76-jarige Hazerswoude- naar, kon het meisje niet meer ontwijken, nadat ze zonder uit te kijken de straat wilde overrennen. Protest Kamer van Koophandel tegen herindeling RBA ALPHEN/BOLLENSTREEK De Kamer van Koophan del wil niet dat Lisse en Hillegom worden ingedeeld bij het regionale bestuur arbeidsvoorziening (RBA) Haarlem. Dit zou betekenen dat het arbeidsbureau van Lisse, dat nu bij dat van Leiden hoort, bij Haarlem wordt ingedeeld. Ook voelt de Kamer van Koophandel weinig voor een samen voeging van de Alphense regio met Leiden en Gouda. Dit schrijft de Kamer in een brief aan het ministerie van sociale zaken. Aanleiding zijn voorstellen om de werkgebieden van de regionale besturen arbeidsvoorziening opnieuw in te de len en te verminderen. Dit betekent onder andere dat het aantal Gewestelijke Arbeidsbureaus wordt verminderd. De Kamer van Koophandel vindt dat zowel de Bollenstreek als de Rijnstreek een sterke binding heeft met Leiden. Verder vormt de Duin- en Bollenstreek een economische eenheid waarvan geen plaatsen plotseling bij Haarlem moeten worden gevoegd. Stelende nachtwaker hoort opnieuw negen maanden eisen DEN HAAG/LEIDERDORP Tegen een 28- jarige voormalige beveiligingsbeambte van het Leiderdorpse winkelcentrum „Winkelhof" is gisteren in hoger beroep negen maanden gevan genisstraf geëist, waarvan drie maanden voor waardelijk. De Leidenaar had vorig jaar samen met een aantal collega's diefstallen gepleegd in een reeks door hen te bewaken winkels. De ver dachte stal grote hoeveelheden drank en kle ding. Ook nam hij uit een Hifi-winkel een cd- speler mee. De nachtwakers, die allen veroor deeld zijn, liepen in november 1986 tegen de lamp. Advocaat-generaal mr. Hage eiste dezelfde straf tegen hem als waartoe de rechtbank hem in eerste instantie had veroordeeld. De verdach te, wiens huwelijk op de klippen dreigt te lopen als hij de cel in moet, vroeg het Hof om hem tot een alternatieve straf te veroordelen. Uitspraak op 29 december. ISBURG Er moet in het werk gesteld en om meer betaal- woningen voor be- en te bouwen. Die ng blijkt de Rijns- gemeenteraad iem te zijn toege- Gisteravond braken racties een lans voor betere huisvesting luderen in het bloe- iorp. ebeurde bij de vaststel en de Beleidsnota wo- ouw. Diverse partijen ien met suggesties voor en waar wellicht bejaar- iningen gebouwd kun- vorden. Erg van belang is de ligging van de eventueel te bouwen bejaardenwonin gen. Men is het er over eens dat een situering in het cen trum van Rijnsburg verreweg de voorkeur geniet. Dit van wege de gemakkelijke bereik baarheid van tal van voorzie ningen, waaronder de biblio theek, het dienstencentrum en een aantal winkels. Volgens CDA-fractievoorzit- ter G. Verheij pleit alles er voor om een soort inhaalope ratie te starten. Er is een grote groep bejaarden die wacht op een geschikte kleine huurwo ning. „Wanneer we dit soort woningen bouwen, komt door de doorstroming weer een aantal goedkope huurwonin gen vrij", aldus Verheij, daar mee doelend op de woningen die deze bejaarden bij een verhuizing achter laten. Verheij stelde voor om te kij ken welke mogelijkheden er zijn om bejaardenwoningen op het perceel grond op de hoek van de Oranjelaan en de Christinalaan te bouwen. Op deze grond staat nu nog een kwekerij. Er zijn echter ver gaande plannen om hier on geveer een 100-tal woningen te bouwen. Een andere suggestie van Verheij was om te kijken of een viertal woningen achter het gemeentehuis kan plaats maken voor „een stuk of der tig" bejaardenwoningen. Het PvdA-raadslid J. Wijne- kus vestigde nogmaals de aan dacht op een eerder door de socialisten gedaand voorstel om bejaardenwoningen op een stuk van het parkeerter rein achter het gemeentehuis te bouwen. Daarnaast zag hij mogelijkheden voor de bouw van een aantal bejaardenwo ningen op de hoek van de Floralaan en de Julianalaan. Nadeel van deze lokatie is echter de weinig centrale lig ging- Wethouder C. Vianen (CDA) liet weten dat het college al het mogelijke zal doen om woningen in de sociale huur sector voor ouderen te creër en. „Het is echter vooral een geldkwestie", zo liet de wet houder weten, doelend op de mogelijkheid om in bouw plannen ook de bouw van een aantal bejaardenwoningen mee te nemen. Vianen wilde nog niet ingaan op het voorstel van de PvdA- fraktie om het batig saldo van nieuwbouwplannen De Hoek aan te spreken, om zodoende op korte termijn de bouw van een aantal bejaardenwonigen te kunnen realiseren. „Eerst moet plan De Hoek definitief zijn afgerond. Dan pas kun nen we kijken wat we met een eventueel batig saldo gaan doen", aldus Vianen. Wel zei Vianen toe om op korte termijn de gemeente raad voor te lichten over de mogelijkheden en moeilijkhe den om te komen tot bejaar denhuisvesting. De gedane suggesties zullen worden be keken. 3URG De Rijns- Groennota valt een jjurder uit dan van i was verwacht. Dit gisteravond in de Jirgse gemeenteraad lenige opschudding (d. De PvdA-fractie forse kritiek op de lwijze van het colle- B en W. '"(pril van dit jaar stelde ii«»eenteraad een krediet ®sjna 37.000 gulden be- IJjBr voor het vervaardi gen een groennota door irn bedrijf. Naderhand et college een aantal 2j|ensen te hebben. Die 'ensen kosten bijna lden. Toch meende :ge dat het meenemen wensen noodzakelijk tot een „gedegen on- te komen. Vandaar isteravond de gemeen- di.jom een extra krdiet la 16.000 gulden vroeg, de PvdA-fractie liet haar ongenoegen .Volgens PvdA-woord- 41 j J.K. de Mooij is het irmaal" wanneer een lar gesteld en begroot 9f|met meer dan 40 pro- ordt overschreden. Bo- was De Mooij ont- er het feit dat de ge- i&jaad hierover veel te ingelicht door het col- dat wethouder K. Brul moest erkennen dat leelte van de extra telèmheden inmiddels is zonder dat de raad al krediet beschik- gesteld, was voor de actie aanleiding om Ie gevraagde krediet- ig te stemmen. „Het is eerste keer dat zoiets ibeurt. Dat moet nu ins afgelopen zijn' De Mooij de handel- het college. Burgemeester opent informatiecentrum Burgemeester C. Bos van Kat wijk heeft gistermiddag het nieuwe informatiecentrum op de School voor de Zeevisvaart geopend. In zijn openings woorden sprak hij de hoop uit dat deze Katwijkse school vooral met haar nieuwe zeer geavanceerde apparatuur het centrum voor de visserij In Katwijk blijft. Het nieuwe infor matiecentrum bestaat uit een visserijsimulator en een com puterset waarop onder andere nautische programma's ge draaid kunnen worden. De school voor de Zeevisvaart in Katwijk heeft de laatste maan den grootscheepse vernieu wing van haar apparatuur en lesmogelijkheden gekregen. De nieuwe visserijsimulator maakt het mogelijk om alle facetten van het vissen in een schoollo kaal te beoefenen. FOTO: HENK VAN DEN ENDE WARMOND De gemeente Warmond nodigt alle betrok kenen uit voor een gesprek over de toekomstige ontwik kelingen in het Warmondse onderwijs. Zij stelt daarvoor vergaderruimte beschikbaar in het gemeentehuis, maar zal vooralsnog niet aan dat over leg deelnemen. Met dit voor stel ging de gemeenteraad gis teravond akkoord bij de be handeling van de onderwijsen- quête. voor dit compromis werd bereikt, was er een schorsing van de beraadslagin gen noodzakelijk. In eerste instantie voelden de fracties van CDA en VVD niets voor enige initiatieven van de gemeente om een ge sprek op gang te brengen tus sen de schoolbesturen en een groep ouders die voorstander zijn van neutraal onderwijs. Vervolgens spitste de discussie zich toe op de interpretatie van het collegeprogramma, waarin staat dat na de enquête bij gebleken behoefte „de ge meente zal stimuleren dat er gesprekken op gang komen tussen scholen en andere be trokkenen". VVD-woordvoerder Vielvoye, wiens integriteit niet in twijfel werd getrokken, ondanks een publikatie waarin zijn woord voerderschap ter discussie werd gesteld omdat zijn echt genote in een van de schoolbe sturen zit, vond dat uit de en quête bleek dat het draagvlak voor een openbare school nu te klein was en dat over twee jaar middels een nieuw onder zoek moest worden bekeken hoe de verhoudingen dan lig- fen. Het is daarom te. vroeg et college van B en W initia tieven te laten ontplooien. Het CDA stelde bij monde van mevrouw Den Ouden dat schoolbesturen en ouders zelf maar om de tafel moesten gaan zitten en dat het stimule ren van overleg zoals in het collegeprogramma staat nog niet hoefde te betekenen dat dat overleg dan onder leiding van de gemeente diende te ge schieden. Burgemeester Hen- drikckx was het niet eens met deze stellingname. De groep ouders die zich middels een schrijven aan de gemeenteraad en tijdens de hoorzitting afge lopen dinsdag als voorstanders van neutraal onderwijs had den kenbaar gemaakt, stellen zich volgens haar redelijk op door te pleiten voor overleg. „Het is jammer, dat de raad op deze manier overleg uitsluit' aldus de burgemeester. Zij werd daarin bijgevallen door CDA-wethouder Van Schagen. De PW fractie con stateerde dat met deze opstel ling de fracties van CDA en VVD impliciet voor een derde school in Warmond zijn, om dat de ouders in hun brief stel len dat er vóór 1 maart 1988 tot een principe-overeenkomst moet zijn gekomen. Want, zeg gen zij „mocht een en ander niet lukken, dan willen wij onze handen vrij hebben om handtekeningen te verzamelen ter ondersteuning van een verzoek om een neutrale school op te richten." Dhr. Schavenmaker meende verder dat hier sprake was van het openbreken van het „regeer akkoord", zoals hij het college programma noemde en vroeg een schorsing aan met als re sultaat bovengenoemd com promis. ROTEN De ge- Voorschoten gaat zo [elijk proberen wonin- luren voor asielzoekers, ère^ niet lukt gaat Voor- proberen vrije-sector- in voor hen te kopen, instantie gaat het om of huizen. Daar gemeenteraad giste- ïsgezind op aangearon- i raad wil uiterlijk in H via de commissie wel de hoogte gesteld f van de stand van za- voor ^at dringende aan het college van B 56.; was een voorstel om voor vluchtelingen die de A- öf B-status al hebben, wonin gen te reserveren. Nu zijn daar drie huizen voor en eind 1988 moeten dat er acht zijn. PvdA- 'er mr. G. Both constateerde daarnaast dat het Rijk de ge meenten heeft verzocht asiel zoekers op te nemen. Daar voor is volgens B en W geen ruimte beschikbaar. Both sug gereerde daarom het huren van flats. Vertegenwoordigers van VVD en D66 sloten zich zonder voorwaarden bij die suggestie aan. Drs F. ten Have (CDA), maakte echter een kanttekening: „Als dit maar niet betekent dat we valse hoop geven omdat er geen wo ningen zijn". Wethouder L. Marselis (CDA) zette daarop uiteen dat het rijk meer geholpen is _met de op vang van vluchtelingen, die kunnen integreren in het plaatselijke leven, dan met de tijdelijke opvang van asielzoe kers. Hij meent dat makelaars al op voorhand zullen verkla ren dat ze geen woningen be schikbaar hebben die geschikt zijn voor de opvang van asiel zoekers. Het college wilde zich echter niet verzetten tegen het ver zoek van de voltallige raad. Marselis deed dan ook de toe zegging dat snel geprobeerd zal worden daaraan tegemoet te komen. Met deze stap komt Voorschoten overigens nog lang niet tegemoet aan de wens van het rijk om dit jaar één en volgend jaar twee pro mille van de bevolking aan asielzoekers op te nemen. Dat komt neer op de opvang van respectievelijk 22 en 44 men sen. Niet uitgesloten wordt dat om daaraan tegemoet te ko men op den duur huizen ge voederd moeten worden. VOORSCHOTEN De Stichting Kinderspeelzaal, opvanghuis belebon en het Gastouderproject Kunnen hun particuliere initiatie ven ten aanzien van kinderopvang in Voorschoten doorzetten. Met uitzondering van D66 ging de Voorschotense gemeenteraad gister avond akkoord met het toekennen van een startsubsidie aan deze instellingen. Verder wordt er jaarlijks 10.000 gulden gereserveerd voor de minst draagkrachtigen. Burgemeester en wethouders vinden dat ouders verantwoordelijk zijn voor de opvang van kinderen en dat die opvang dan ook kos tendekkend dient te zijn. Volgens wethouder L. Marselis (CDA) is de kinderopvang voor halve dagen meer een zaak van de rijks overheid dan van de gemeente. Hij toonde zich bereid om eind 1989 een evaluatie te houden over de kinderopvang. „We weten er op dit moment te weinig over, daarom gaat de gemeente alleen de particuliere instellingen steunen, die zich reeds aangemeld hebben. De tijd zal leren of er te veel of te weinig mogelijkheden zijn". Opvanghuis Bibelebon kan de beschikking krijgen over een vrij komende kleuterschool in Noord-Hofland, die dan wel moet worden gekocht of gehuurd. De Stichting Kinderspeelzaal krijgt 140.000 gulden, het Gastouderproject een startsubsidie voor T tot maximaal 17.300 gulden. Wethouder mevrouw Dalhuizen heeft gisteravond in de hal van het gemeentehuis de maquette onthuld van het ontwerp dat kunstenaar Frank Nix uit Bles- kensgraaf voor de gemeente Warmond heeft vervaardigd. De reacties op het ontwerp waren over het algemeen zeer positief. Het kunstwerk wordt geplaatst in het plantsoen aan de Marijksestraat. De heer Neefjes van de werkgroep me moreerde dat men enige tijd had moeten wachten op de Ontwerp Warmonds kunstwerk onthuld provinciale subsidie van 30.000 gulden. De gemeente Warmond heeft eenzelfde be drag ter beschikking gesteld. Nix legde uit dat het kunstwerk op een betonnen funderings plaat komt te staan en bijna zeven meter hoog wordt. De angst van omwonenden dat het kunstwerk uitzichtbelem- eerste zichtbelemmerende de len zich twee en een halve me ter boven het maaiveld bevin den. Om het kunstwerk te be schermen tegen vandalisme zijn er sterke materialen ge bruikt en zullen er struiken om heen geplaatst worden. De maquette zal vanaf vandaag te zien zijn in de vitrine van schil dersbedrijf Verhaar in de Dorpsstraat. FOTO: HENK VAN DEN ENDE Disco avond een disco-avond voor de jeugd gehouden. De disco theek Nighttown verzorgt de muziek. Aanvang 19.30 uur. De entree bedraagt een rijks daalder. Zaterdag wordt er van tien tot vijf een ruil- en verzamelbeurs in het dorps huis gehouden. De entree be draagt een gulden. Jeugd tot en met veertien jaar heeft gratis toegang. Concert Het Leiden English Choir geeft morgen een Christmas Carol Concert in de Ouds- hoornse kerk in Alphen aan den Rijn. Aanvang kwart over acht. Kaarten zijn ver krijgbaar bij de Kulturele Raad aan de St. Jorisstraat 4, 01720-94583 of aan de zaal. Bingo De supportersclub van de Zoeterwoudse voelbalvere- niging SJZ houdt morgen avond een kerstbingo. Dat gebeurt in het clubhuis op sportpark Haasbroek. Hoewel om acht uur de eerste ronde wordt gedraaid, kunnen be langstellenden zich ook later op de avond nog aansluiten. Vespers De vierde en laatste advents- vespers wordt zondagmiddag vanaf vijf uur gehouden in de kapel van het Zoeter woudse bejaardencentrum Huize Emma us. Vocale me dewerking wordt verleend door een gelegenheidskoortje bestaande uit de leden van de oecumenische werkgroep. Ook de blokfluitgroep geeft de acte de precence. Het the ma van ae bijeenkomst is „Meldt onder de volkeren Zijn glorie". Trou moet blycken De drumfanfare Trou moet blycken speelt morgen in het kerstdorp van Jaap Kooy, Heereweg, Lisse. Behalve dit Lissese korps is er om twee uur 's middags een optreden van Anak. System De Leidse band You can't beat the system treedt mor genavond op in Join aan de Weteringkade in Noord- wijk. De zaal gaat om negen uur open, maar het optreden begint pas om half elf. De terecht voor allerlei zaken. De toegangsprijs bedraagt drie gulden, kinderen moeten één gulden betalen. Samenzang toegangsprijs bedraagt vijf gulden, popkaarthouders moeten drie gulden vijftig betalen. De popwerkgroep van Join is overigens op zoek naar vrijwilligers en bands die zich voor een lage prijs aan het publiek willen verto nen. Overstag De muziekgroep Overstag treedt morgen op tijdens een zang- en muziekavond in het Evangelisch Ontmoetings centrum De Ark aan het Pic- képlein 1 in Noordwijk. Aanvang half negen. Kerstconcert In de Dorpskerk aan de Hoofdstraat in Sassenheim wordt zaterdagavond het jaarlijkse kerstconcert door het Chr. jeugd- en kinder koor de Lenteklokjes onder leiding van Henk Trommel gehouden. Aanvang half acht. De toegangsprijs be draagt drie gulden vijftig. Op het programma staan liede ren van onder anderen M. Pretorius,. Franse en Duitse componisten, maar ook van deze tijd. Handwerkexpositie De Hongaarse Vrouwenvere niging in Nederland houdt zondag een handwerkten- toonstelling in Artopa, Gre- velingstraat 50 in Lisse. Op de expositie zijn zelfgemaak te en met origineel Hongaars borduursel versierde kleden en kledingstukken te zien. De tentoonstelling wordt mu zikaal opgeluisterd door de pianist Alexis de Flart die een programma brengt van klassieke en folkloristische muziek. De expositie is te zien tussen elf en zes uur. Verzamelbeurs In Treslong in Hillegom wordt zondag van tien uur tot half vijf een verzamel beurs gehouden. Men kan er In de Matthiaskerk aan de Herenweg 76 in Warmond wordt zondagmiddag de kerstsamenzang gehouden. Er worden meerstemmige liederen gezongen door het Grootkoor van de parochie. Het herenkoor zal ook enige Gregoriaanse gezangen ten gehore brengen. De liederen worden afgewisseld met sa menzang van kerstliederen. Aanvang drie uur. Muziekschool De muziekschool Wolthuis geeft zondagmiddag een ker stuitvoering in het Cultureel Centrum aan de Marijkelaan in Voorschoten. Om één uur zijn er uitvoeringen door be ginners en gevorderden op gitaar en keyboard, afgewis seld met zang. Om twee uur is er een demonstratie muzi kale vorming met muziek van cymbaal, dulcimer en panfluit. De gevorderde leer lingen komen om drie uur aan de beurt. De Amerikaan se zanger Clinton Irving zingt eigen nummers, bege leid door het leerlingenor kest. Om vier uur is er sa menzang van bekende oude en eigentijdse kerstliederen. Verder is ook de kerstman aanwezig. Entree gratis. Kerstsamenzang De Vrienden van het Adema-Orgel houden maan dagavond een algemene kerstsamenzang in de St. Agathakerk in Lisse. Mede werkenden zijn: Groot en Klein Koor Excelsior, Riet de Jong (sopraan), het koper kwintet Ad Hoe uit Sassen heim en de organist Wim Boot. De leiding berust bij Pieter de Jong. De samen zang begint om kwart over acht, de toegang is gratis, maar na afloop volgt een col lecte. Postzegelveiling De Vereniging van Postze gelverzamelaars Noordwijk houdt maandagavond de maandelijkse postzegelvei ling Na de veiling vindt de traditionele decemberverlo- ting plaats. Aanvang kwart over acht in De Kuip. Zee straat 1 in Noordwijk-Bin- nen. Leden hebben gratis toegang. Inbreker aangehouden ALPHEN AAN DEN RIJN Een 25-jarige Hagenaar, die de afgelopen maanden drie inbra ken in Alphen en één in Lei den heeft gepleegd, is gisteren in Den Haag aangehouden. De inbraken hadden plaats in wo ningen in de Piet Heinstraat, de Diamantstraat en de Bloemhofstraat in Alphen en in de Transvaalhof in Leiden. De Hagenaar had het gemunt op allerlei huishoudelijke arti kelen zoals tv's, radio's en vi deo's voor een totaal bedrag van 6500 gulden. De man heeft alle gestolen goederen in Den Haag verkocht. Inbraak in bedrijf LEIMUIDEN Twee kapotte automaten vormen het resultaat van een inbraak in een bedrijf aan de Dr. Stapenseastraat in Leimuiden. De totale buit uit de automaten vormde honderd gulden en wat snoep uit de kantine. De inbraak werd van morgen ontdekt door een perso neelslid.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 15