Langs Omwegen „Gebrek aan bestuur grootste gevaar voor universiteit" Veense scholieren bereidden eigen nenu en verorberden het met plezier llesbrander is hinderlijk adward Boef dè attractie bij Sterkste man van Leiden" üdEn omgeving giidóegou/ia/nivriidag is december i98? pagina 13 VERTREKKENDE HOOFDREDACTEUR MARE: HO JONGENS, EVEN WACHTEN TOT IEDEREEN HEEFT... et kon geen kwaad: nsdags is de zaak toch sloten, dus kon er wel n pretje vanaf deze eek. Een paar uur lang rschafte het manage- ent van restaurant „De •ansche Brug" in Roelo- rendsveen gastvrijheid n 17 jongens en meisjes, erlingen van groep 8 ;g maar 6e klas) van de .Jozefschool voor basis- iderwijs. Vorig jaar had- in Hein en Annet de ng ook al scholieren rer de vloer en in hun uken en aan tafel ont- ngen en dat was beide rtijen best bevallen, ennismaken met het .recavak. Daar ging het i. Marinus Hoogen- iorn, chef-kok van de ■ug, had er ook deze /ter wel een paar vrije irtjes voor over. Het as wel een hele cam- gne geweest. Annet de ing was een tijdje terug op school om één en ider verbaal voor te be iden, en de leerlingen in groep 8 gingen met- n al aan het werk. maakten ieder een heuse lenukaart", zoals die in or- ntelijke restaurants door de sten geraadpleegd kan Drden. De kinderen lieten er n gedachten over gaan en reikten grootse resultaten, één maakte een „mennu" ■t „reerrug filet uit het elderwoud met garnituur", n ander voerde „een ge- okt eitje en fritjes met mao- se" op. Zo prijkten op die ,f ns prachtig ontworpen me kaarten een Chatau 1984, kandel, een „heldere kwar- soep met krevel" of „saus ït mollyprat". Ook werden ';1 een „suderans" en Ma- m Blance, ja zelfs „één kop ffie" aanbevolen, of „bief- ik van een haas". Er was Leerlingen van groep 8 van de Veense St.Jozefschool aan de slag met hun pizza's, onder de bemoedigende blikken van chef-kok Rinus Hoogendoorn. foto: wim van noort een punctuele spijskaart met de prijzen achter de gerech ten, waarmee de „routinier" zich verried. Met die menukaarten vielen prijzen te winnen. Een Veens reclamebureau, Creado ge naamd, bekeek de ontwerpen nauwgezet en via een jury werd er bekroond: le prijs een kinderkookboek, 2e prijs een reclamebureau-klokje. En dan maar hopen, dat de opge klopte eerste liefde voor „het restaurant" (zo heette ook het project, dat 3 weken eerder in de groep was gestart) zal be klijven. Hein de Jong: „Het is voor die kinderen een heel nieuwe wereld geweest. Het gaat er eigenlijk om, belang stelling te kweken voor dit vak. Veel kinderen komen nooit in een restaurant. Ze zijn nu hier om de afsluiting van hun project in het restau rant zelf mee te maken". Be gin januari gaat groep 8 „op herhaling". Dan gaan de scho- Voorhout. Dan wordt het nog „echter", in die grote school die aansluit op het lager on derwijs. Wie weet wat er alle maal blijft hangen in die kin derzielen. De horeca in ons land heeft nieuw bloed nodig. De belangstelling van de Ne derlander voor goed eten en kwaliteit neemt toe, maar het aantal werkers in het veld (keuken) wordt steeds min der. Maar zolang er kinderen zijn die ons met geestdrift uit zicht bieden op „saus met mollyprat" is er hoop. En hoop doet leven. Balletjes draaien Groep 8 diende zich dinsdag middag bij De Fransche Brug aan. De ene helft begon met het opdekken van een heel lange tafel in het wit, met boeketjes en kaarsen, glim mend bestek en opgepoetste glazen. In de keuken van chef Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben. bereikbaar via 071 - 12 22 44 op toestel 10. door Ton Pielris Rinus begon het feest voor de andere helft. De jongelui kre gen een hoge koksmuts op en gingen een fruitcocktail ma ken, sneden groente voor de soep en draaiden balletjes ge hakt. De chef had al porties deeg en vulling voorbereid en daarmee maakten de drukke eendagscursistjes hun pizza's. Chef Rinus, regisseur: „Ze konden zelf boetseren, versie ren en lekker maken naar ei gen inzicht. Dat is handenar beid op horecagebied: iets leuks maken en toch ook echt smakelijk". Halverwege de tijd werden de rollen omgedraaid en wissel den de twee helften van groep 8 van opdracht. Zo kwam ieder aan bod. Wie de tafel had „gedaan" stoof in dolle pret naar het domein der cuisiniers, waar de oven al gloeiend was om de inven ties bakvast te kunnen be stendigen. En de kortstondige „koks" gingen op hun beurt de tafel opmaken, arrangeren. Dat zijn allemaal dingen die in een restaurant moeten ge beuren. Daar kom je niet on der uit als je van lekker eten houdt. Het was even serieus werken met veel vrolijkheid. Nog een paar jaar wachten en de horeca weet of ze er nog iets nuttigs aan overgehouden heeft met zo'n project „restau rant" als in de Veen bij tijd en wijle op poten wordt gezet. Tenslotte, na veel kostelijke wederwaardigheden, ging dinsdag de hele groep eensge zind aan eigengedekte tafel. Men „zat aan" en at de eigen creaties op, bediend door de staf van De Fransche Brug op een dag dat management en chef eigenlijk helden willen uitrusten. Maar zo'n jong volkje werkt aanstekelijk en de De Jongs en Rinus hadden er zelf veel schik in. IJsje als slot en cola in een wijnglas, „want", zo zeiden de cursis- tjes, „we krijgen toch zeker öök wijn?!" IJselijk concert De „meester" fungeerde als ambulante tafelpresident; on derwijzer George Reurings, supervisor van groep 8, hield een wakend oog op de woeli ge klas. „Ze vinden het schit terend. Het is een hele erva ring, dat zelf servetten vou wen, kokkerellen in de keu ken. De praktijk is altijd beter dan theorie; zoiets blijft veel langer hangen". De sfeer aan tafel was gewel dig. Bij de soep: „Hé joh hé, d'r zit er één te slurpen joh! Schei uit!", riep een gast die gevoel voor decorum had. Sommige der aanzittenden prefereerden „een wit wijn tje", en dan was appelsap fa voriet. Er werd ook geproost, en ook was er een glas „rood" dat als een helikopter over het tafellinnen scheerde. Maar het fijnste dat je met een wijnglas kon doen was met een natte vinger genade loos langs de rand te strijken zodat er ijselijke tonen ont stonden. Het werd een cacofo- nische symfonie in bes moll, met vele solisten. Het glas la ten piepen werd ervaren als een glorieuze vondst. Dat hadden ze dus al van thuis; het kon niet missen. Het was een enerverend concert, waaraan de educatieve specia list George Reurings slechts met moeite een einde kon ma ken. Daar was de soep (na het fes tival der cocktails) die begroet werd met kreten als „lekker soepie hoor!". Daar ging dan hier en daar een kwak zout in: „Dan is ie minder flauw", zei een mini prakticus. Annet de Jong, mede aanzittend en genietend: „Wie heeft er van die ontzettend mooie balletjes gemaakt? Prachtig gewoon!" Man Hein kreeg een brok in z'n keel en schoot omhoog om me een kop koffie te kunnen aanreiken. Het was allemaal met liefde gedaan. Daar waren ook de pizza's, met zorg in de juiste conditie gebracht. De pizza's werden eveneens uitbundig begroet, maar de meester riep attent: „Ho jongens, even wachten met eten tot iedereen heeft!" Daarna sjilpte zowat iedereen: „Eet ze!!' Het klonk een beet je ongeregeld, maar wel in de verwarmende kerstsfeer van Charles Dickens, waarvoor men destijds nog „God bless you" als extra over had. Elk volk zingt zoals het gebekt is. Dat is ook ethnologisch be paald. Maar volgens onze volksaard klinkt het, ook in de Veen. op dat kruispunt van lager gelegen volken, alle maal iets vrijmoediger gebekt. „Eet smakelijk", zei meneer Reurings, niettemin, netjes en voorbeeldig. Het was toch nog een hele karwei om zo'n p dukt als een kleine pizza ge sneden te krijgen. Er werd, dientengevolge, geprakt en geprikt en gehakt en gedaan, en het produkt werd allengs koud. Maar dat kon geen en kele pret meer drukken. ïrstmatinee M Alma-Materkoor ver- Kgt zondag 20 december fp kerstmatinee in de Lode- )ljkskerk aan de Steen- muur. Het concert begint r| 15.00 uur en er worden wrken ten gehore gebracht 'in onder anderen Britten, gxtehude en Kodaly. t. [S"ijkorkest jkorkest Striking Strings 't zondag op in 'In Den \schen Salon' aan de nstraat 2. Dirigent is Kramer, viQoldocent het Rotterdams Conser- \rium. Medewerking 't verleend door de 12-ia- Michèle Bruil uit Spijke- die les heeft van Jaap Zweden. Er worden wer- ej van Britten, Janêcek en \delsohn uitgevoerd. Het >rt begint om 11.30 uur 'T>de toegang is gratis. Kerstzang In de Betlehemskerk aan de Lammermarkt 57 wordt zon dagavond 20 december de jaarlijkse kerstzangavond ge houden. Behalve samenzang en koorzang wordt de musi cal „De Belofte" opgevoerd met medewerking van een ensemble onder leiding van And ré Zijlstra. Voorganger van de kerstzangavond is de evangelist Jan Zijlstra. Aanvang: 19.30 uur. Samenkomst In de Herensingelkerk aan de Herensingel wordt zondag om 11.00 uur een kerstsa menkomst gehouden. Het kinderkoor van de parochie en „De Kooiklanken" verle nen hun medewerking als mede mevr. Rini Silvester en Huub de Vriend (orgel), het kerstverhaal wordt verteld door mevr. M. van Remundt met de hulp van het koor en de band „De Sleutels". Te vens is er gelegenheid tot het bezichtigen van de grootste kerststal van Leiden. Op eer ste kerstdag is er „kindje wiegen" van 12 tot 14 uur. Coopertest De atletiekvereniging de Ba taven houdt met de Neder landse Hartstichting zaterdag een coopertest op de kunst- stofbaan in de Leidse Hout en een prestatieloop. De test begint om 14.00 uur, de Leid se Houtloop over 5 en 10 km begint om 15.00 uur. Voor in lichtingen: tel. 01717-6689. -DEN De beste bo- yuilder van Nederland liet „duoposeren", Ed- Boef, geeft zondag lecember een gastopt- ln tijdens de strijd om sterkste man van Lei- in het Anthonius jhuis. Sportschool The [Jmp organiseert dan ,r? de derde maal deze >i«, waaraan overigens j lllend weinig Leide- e fs meedoen. „De mees- g'fcngens die mee kun- jldoen denken een re- fjtie bij hun meisje 'j te moeten houden en jen de sportieve strijd D€*n aan als ze zo goed leizeker weten dat ze >g|ien.", aldus organisa- Lucas Riethoven. Het podium van het Anthoni us Clubhuis zal op die zondag na Kerst kreunen en steunen van de zware mannen die er op aan de slag gaan met ijzer, kaas en boomstammen. De strijd om 'de titel „Sterkste man van Leiden" barst om 14.30 uur los en behelst een zestal onderdelen. Voor het kaastillen, accu voor de borst houden, boomstamheffen, „legpress", dumbellrace en éénarm deadlift hebben zich echter nog maar vijf mensen gemeld. „Belachelijk ergens dat een stad als Leiden, met zijn 100.000 inwoners niet ver der komt dat één deelnemer", vindt Rob Toorenburg, één van de vijf. Noordwijker Wil Koemans (als enige voor de derde maal deel nemer) doet het alleen maar voor de sport: „Ik vind het ge woon een leuk evenement en of ik eerste wordt of vijfde, dat maakt me niet uit. Ik ben ge woon lekker bezig en de men sen amuseren zich daarbij. Dat is voor mij het belangrijkste". Onder de deelnemers is er geen uitgesproken favoriet, hoewel Ed Leunen voor eigen publiek blijkbaar iets wil laten zien, omdat hij de persconfe rentie laat voor wat het is en liever doortraint. Loek van de Post en André Jansen zijn de laatste twee namen die bij or ganisatoren Karin Gijzenij, Lucas Riethoven en Aad Slin- geland op het lijstje staan. „Daar komen nog wel wat mannen bij die eerst willen weten of'Ze kans maken op de titel, dat zie je overal", weet Riethoven zeker. Wat niet helemaal zeker is, is de status van de man die tus sen de wedstrijden door een spectaculaire show komt ver zorgen. Edward Boef verkeert namelijk momenteel in Ma drid, waar hij aan de strijd om de wereldtitel duoposeren bo dybuilding deelneemt. t<i hhEN AAN DEN RIJN van Alphen hebben de wers van een woning aan e¥ilhelmina Druckerstraat ei® februari 1988 de tijd ge- om een einde te maken idkle overlast die ontstaat let het gebruik van een al- lander. Et er'ook van de allesbrander ht en stinkt en wordt in luis van de buren gezogen. De buren hebben daar al me nig keer over geklaagd. De GG en GD en de dienst open bare werken hebben vastge steld dat er sprake is van flink wat overlast en dat de rook bovendien zeer slecht voor de gezondheid is. De rook kan naar binnen gezogen worden omdat het hier gaat om de zo genaamde spaarhuizen waarbij binnen in de huizen een roule- 'tend ventilatie- en verwar mingssysteem aanwezig is. Vooral bij wind uit bepaalde richtingen slaat de rook die vanuit de allesbrander uitge stoten wordt naar beneden en wordt dan door het ventilatie systeem aangezogen. Men krijgt dan in plaats van frisse, vieze lucht binnen. Het geheel is te verhelpen door de schoor steen van de allesbrander te verhogen. LEIDEN Officieel nam hij gisteren al afscheid, maar aan zijn werkkamer was dat niet te zien. Sta pels paperassen en een rinkelende telefoon wek ken niet bepaald de in druk van een „afbouwen de" bewoner. Niettêmin verlaat hoofdredacteur Quirien van Koolwijk eind deze maand het uni versiteitsblad Mare. Van Koolwijk stond ruim tien jaar geleden aan de wieg van het blad. Dat ging on der zijn leiding, be schermd door een redac tiestatuut, een eigen weg. Daardoor kon het volgens Van Koolwijk uitgroeien tot „het beste universi teitsblad van Nederland". Van Koolwijk vertrekt omdat hij zegt het blad zelf niet meer verder te kunnen verbeteren. „Maar ik ga ook voor me zelf, de lol is er af. Boven dien vind ik dat je weg moet als je geen nieuwe uitdagingen meer vindt". Dat „beste universiteitsblad van Nederland" verwierf voor de buitenwacht op zijn zachtst gezegd ook een reputatie van eigenzinnigheid. Als studenten te hoop liepen tegen bezuini gingen, meldde Mare doodleuk dat er her en der best nog wat meer af kon. De hoofdredac teur was al evenmin bereid opvattingen van het college van bestuur zo uitvoerig weer te geven als van die kant wei eens werd geëist. Vorig jaar was dat aanleiding voor een van de langstslepen- de conflicten over de inhoud van het blad toen het universi teitsbestuur ruimte eiste op de voorpagina van Mare om zijn mededelingen zelf te doen. Van Koolwijk weigerde dat onder het motto, dat ook ad vertenties niet op die plaats mogen worden geplaatst. Toen de druk aanhield, rea geerde hij met het plaatsen van een vraagteken achter het universiteits motto Presidium Libertatis (Bolwerk van vrij heid) dat ook de omslag van Mare siert. Pas toen deze aan Quirien van Koolwijk nog even hoofdredacteur van Mare: „Botsingen met het college van bestuur zijn interessant om na te gaan of je nog recht op de graat bent". slag op de onafhankelijkheid van Mare was afgeslagen, ver dween het weer. Aan de vooravond van zijn vertrek is Quirien van Kool wijk trots nooit te hebben ge bogen voor dergelijke perio diek terugkerende druk. Daar mee onderscheidt Mare zich volgens hem van vrijwel de complete Nederlandse pers. „Als je daar eenmaal aan be gint, kom je op een hellend vlak. Dan moet je steeds op nieuw positie bepalen. Onaf hankelijkheid is niet onder handelbaar". Graadmeter Dat hij dat principe zo zwaar weegt, verhindert Van Kool wijk niet er bij zijn vertrek met wat afstand op terug te kijken. „Botsingen met het college van bestuur zijn inte ressant om na te gaan of je nog recht op de graat bent. Ook na zo'n conflict zal ik lovend over het college van bestuur schrij ven, voor zover dat tenminste mogelijk is". Dat het college van bestuur druk uitoefent, vindt hij op zich zelf geen vreemde zaak. „Overal probeert een uitgever grip te krijgen op de inhoud van bladen. Maar wij zitten in de aparte situatie dat de uitge ver ook onderwerp is voor het blad." Dat de kwaliteit van Mare wordt getoetst vindt hij daarentegen een normale zaak. „Maar dat moet dan wel door een onafhankelijke com missie gebeuren. Als die tot de conclusie komt dat het geld aan Mare niet goed besteed is, kan ik me daarbij neerleggen". Voorlopig is dat volgens hem niet het geval. „Ongeveer 7.500 exemplaren van de 28.000 worden per post ver zonden. Dat betekent dat men sen ervoor moeten betalen, dat loopt niet terug, integendeel. Ik vind dat een goed teken." De kritische houding van de hoofdredacteur van Mare heeft nogal eens tot het ver wijt geleid dat Van Koolwijk op schoot zou zitten bij minis ter Deetman, te meer omdat hij nogal eens goed ingevoerd blijkt op diens Zoetermeerse ministerie. „Dat men denkt dat ik veel in Zoetermeer zit, kan ik me voorstellen. Maar ik zorg daarmee wel dat men weet wat er gebeurt. Het is dan van tweeën één". Niettemin steekt hij zijn waar dering voor het beleid van de omstreden minister niet onder stoelen of banken. „De ideeën die uit Zoetermeer komen zijn foto wim van noort nogal eens veel uitgesprokener en creatiever dan wat de uni versiteit zelf inbrengt." Quirien van Koolwijk zal ech ter niet van Mare overstappen naar het ministerie, waar hem, zo zegt hij banen zijn aangebo den als hoofd voorlichting en als lid van een „denktank' die de minister adviseert „Dat is wel heel interessant, maar ik hecht toch meer waarde aan de onafhankelijkheid die je als journalist hebt'Ook een baan als hoofd van een op te richten persbureau van universitaire bladen ligt niet in het ver schiet. Over zijn persoonlijke toekomst beperkt hij zich tot de uitspraak dat hij zich rustig wil oriënteren tijdens het stu dieverlof dat hij tot juli vol gend jaar heeft als hij de uni versiteit feitelijk verlaat. Verlamd Tegenover de waardering die hij naar Zoetermeer uit spreekt, stelt Van Koolwijk dat het universiteitsbestuur zich nogal verlamd opstelt. Leiden zou nogal eens geneigd zijn na te streven te houden wat het heeft, zonder daar nieuwe ideeën tegenover te stellen. „Dat is het grootste ge vaar voor de Leidse universi teit het ontbreken van be stuur, er is een bestuurscrisis. De universiteit moet zich er zorgen over maken dat er niet bestuurd wordt. Dat mag niet worden toegeschreven aan structuren en raden. Juist aan een universiteit mag je aanne men dat mensen gevoelig zijn voor goede argumenten". Bij de strijd tegen bezuinigin gen gaan medewerkers en stu denten in die visie al vanzelf sprekend uit van de universi teit als vast gegeven. „Er zou wat meer naar heden en toe komst mogen worden geke ken. De universiteit van nu is een heel ander instituut dan die van twintig jaar geleden. In de jaren zeventig zijn de universiteiten geëxplodeerd. Als je alle cijfers optelt is er in feite nog steeds geen vermin dering van gelden, alleen van beperkingen aan de toename". Hij stelt dat bezuinigingen ook niet per definitie slecht zijn. „Je moet je steeds afvragen of wat wordt besteed, ook goed wordt besteed. In vergelijking met het buitenland komen we er nog steeds goed vanaf. Er wordt weieens vergeten dat het om belastinggeld gaat, voornamelijk afkomstig van sociale groepen voor wie het nog generaties kan duren voor zij toegang hebben tot de uni versiteiten". Van Koolwijk stelt dat de uni versiteit de top hoort te zijn van het onderwijs. „Er zijn ook grote voordelen voor de genen die hier werken in ver gelijking met het bedrijfs leven. Denk aan de vrijheid, daardoor ontstaat een omge ving die moet uitnodigen tot topprestaties. Degenen die al leen binnen de universiteit hebben gewerkt, zien vooral de veranderingen, maar die zijn daarmee nog niet slecht". In diezelfde sfeer werpt Van Koolwijk de vraag op of het zo noodzakelijk is dat Nederland dertien complete universitei ten moet hebben die elk for meel in gelijke mate de top van het onderwijs vertegen woordigen. „Zeker als in de praktijk blijkt, dat studenten niet kiezen voor een universi teit. Ze gaan naar de dichtst bijzijnde. Hoe kan het anders dat er studierichtingen zijn die bijvoorbeeld alleen in Delft worden gegeven, maar waar voor 80 procent van de studen ten uit de regio komt?"

Leidse Courant | 1987 | | pagina 13