Volop slibstort in Kagerplasser| „Vroeger keek je het hele jaar naar de kermis en Koninginnedag uit" Alphen steunt Chilenen niet „Beshssing provincie gelegenheidspolitiek" LEIDEN OMGEVING GEMEENTERAAD ZET VRAAGTEKENS BIJ „VERKOOP-ACTIES" COLLEGE Nieuw bestuur VVD ORANJEVERENIGING EENSGEZINDHEID BESTAAT HALVE EEUW dagpuzzel Nog geen overeenstemming over wijziging ambtsgebed NIEUWKOOP VERHOOC REINIGINGSRECHTEN SaidóaQowumt VRIJDAG 18 DECEMBER 1987 PAGI aan tafel Bielenstoofpot met witte bonen - kwarkvla niet peer vegetarisch Als u met z'n tweeën bent; dan heeft u nodig: 250 g wit te bonen, zout, laurierblad, 500 g ongekookte bieten, 250 tot 500 g aardappelen, 1 zure appel, 1 volle lepel rozijnen, 1 kruidenbouillontablet, 30 g margarine, suiker, azijn; 2,5 dl melk, 12 g custard, 15 g suiker, 200 g kwark, 1 hand peer. 1 lepel citroensap, bas terdsuiker naar smaak, ka neel. Was vanavond de witte bonen een keer. zet ze onder koud water weg en kook ze morgen in dat water met weinig zout en een laurierblad gaar in on geveer een uur. Schil de bie ten, spoel ze af en rasp ze grof. Zet de bieten op met drie cen timeter kooknat van de bonen, eventueel aangevuld met wa ter. Schuif de groente na een kwartier koken aan de kant en leg de geschilde en een keer doorgesneden aardappe len in de pan. Zorg dat de aardappels zo veel mogelijk onderin komen. Leg de schij ven appel, de gewassen rozij nen en het kruidenbouillonta blet erbij. Laat de massa ko ken tot de aardappelen gaar zijn, dat duurt nog zo'n twintig minuten. Voeg de gare witte bonen met de margarine toe en schep al les luchtig door elkaar niet stampen). Warm de stoofpot goed door en voeg er naar smaak zout, suiker en azijn aan toe. Een stoofpot mag wat nattig zijn; doe er zo nodig nog wat bonenkooknat of water hij. Zet bijna alle melk op. Meng custard, suiker en de achterge houden melk tot een papje. Schenk bij dit papje wat hete melk en doe het mengsel al roerende in de pan. Laat de vla een minuut zacht koken. Zet de pan in een bak met koud water en laat de vla koud worden. Snijd de geschilde peer in ge lijke stukjes en meng die met een met citroensap en kwark. Voeg de vla toe en maak het toetje op smaak af met bas terdsuiker. Strooi er als garne ring iets kaneel op. JEANNE ZOETERWOUDE - De ge meenteraad van Zoeterwoude stond gisteravond langdurig stil bij het voorstel tot verkoop van enkele percelen weiland. Het ging daarbij om weilanden ach ter het perceel Noordbuurtse- weg lb (totaal ongeveer 2.8 hec tare). Enerzijds was de raad erg teleurgesteld over het feit dat het jaren heeft geduurd dat de weilanden te koop worden aan geboden waardoor forse verlie zen geïncasseerd moeten worden en anderzijds is de ge volgde procedure volstrekt in verkeerde aarde gevallen bij de raad. Het progressieve raadslid W. Ooijendijk maakte melding van allerlei geruchten over een soort koehandel. „Ik heb begre pen dat na het sluiten van de termijn nog met nieuwe kandi daten onderhandeld is. Als daar een grond van waarheid in zit. wil ik wel volstrekte duidelijk heid hebben", zo stelde hij. Ook de heer J. van der Salm van het CDA merkte op dat de verkoop niet in aanmerking zal komen voor de schoonheidsprijs. „Er wordt slecht zaken gedaan want ik kan u verzekeren dat op één perceel minstens 45.000 gulden verlies wordt geleden. Nu be grijp ik ook waarom u kort ge leden voorstelde de onroerend goedbelasting met 5 procent te verhogen in plaats van met 3 procent", aldus Van der Salm die tevens voorstelde één maand uitstel te vragen bij dc ruilverkavelingscommissie, zo dat alles nog eens op een rijtje gezet kan worden. Dat verzoek zou overigens later worden ge honoreerd. Burgemeester Houd ijk stelde nadrukkelijk dat er per se geen fouten zijn gemaakt. „Door de situatie op de grondmarkt zitten we inderdaad in een precaire positie. We moeten het nu snel regelen zodat het kan worden meegenomen in het plan van toedeling van de ruilverkave ling. Ik geef toe dat er discussie is geweest. Dat geldt niet voor het perceel aan de Noordbuurt- seweg, want dat gaat naar de 11 hoogste bieder. Voor het Molen pad was er één inschrijving en wij vonden het bedrag onaan vaardbaar laag. Later kwamen er twee kandidaten bij en heb ben wij tevens de eerste kandi daat gevraagd of hij zijn bod wilde verhogen. Op dit moment zijn we in onderhandeling met twee kandidaten voor de wei landen aan het Molenpad." De heer Ooijendijk merkte ver volgens op dat er geruchten zijn dat het bedrag van de eerste in schrijver bekend was en dat toen een tweede kandidaat met een hoger bedrag heeft inge schreven. Die geruchten wer den tijdens de vergadering niet duidelijk tegengesproken of ont kend. „Mensen schrijven in met het bedrag dat zij er voor over hebben" aldus Houdijk die ver volgens stelde dat de gemeente raad kunstmatig een probleem in het leven roept en hij her haalde nog eens dat er absoluut geen fouten gemaakt zijn. De raad bleef echter toch met een „wrang gevoel" zitten. Houdijk: „Voor het Molenpad zijn nu twee kandidaten. Vandaag kwa men er twee mensen informe ren doch die hebben we zonder meer afgewezen". De gemeenteraad van Zoeter woude heeft gisteravond het licht op groen gezet voor de re constructie van de Weipoortse- weg en Ommedijkseweg en de aanleg van een fietspad langs die twee wegen. Het thans ge kozen tracé van de gerecon strueerde weg kreeg de volledi ge instemming van VVD en Progressief Zoeterwoude. CDA- woordvoerder J. van der Salm was evenwel niet erg tevreden. „Op 2 september is toegezegd dat het tracé opnieuw in com missieverband aan de orde zou komen, maar dat is niet ge beurd. Tevens vraag ik me af of het technisch allemaal wel klopt. Ook is het vreemd dat er nog geen duidelijkheid is over de financiering. Ik vrees voor de toekomst, want op sommige plaastsen is de grond echt prut", aldus Van der Salm. Burgemeester Houdijk stelde alle vertrouwen te hebben in de technische aspecten. LEIDSCHENDAM de algemene ledenverga heeft de afdeling Leid J dam van de VVD een bestuur gekozen. Voorzi mevrouw A. P. de Grij gestraat die ook voorzi el van de Culturele Raadjji schendam. Secretaris vrouw J. J. Th. van dei 1 Bijstandsuitkering terecht beëindigd ALKEMADE Het beroep van de Alkemadese me vrouw A.T. Weststrate tegen beëindiging van haar bij standsuitkering in 1985 is on langs door de Kroon onge grond verklaard. Mevrouw Weststrate kreeg in 1985 en nog lang daarna landelijke bekendheid toen zij samen met andere bijstandsvrou wen het gemeentehuis van Alkemade bezette. Dit was een reactie op een beslissing van de commissie voor bij stand in Alkemade. die haar uitkering stopzette. De com missie ging ervan uit dat zij samenwoonde met een vriend, die haar en haar ge zin financieel zou kunnen onderhouden. Volgens de motivering by het Kroonbe- sluit mag een biistandverle- ner bij de beoordeling of de situatie van de bijstandsmoe der overeenkomt met een gezinssituatie, afgaan op de schijn die door de betrokke ne naar buiten toe wordt ge wekt. Omdat de vriend be schikte over voldoende in komsten om in de kosten van levensonderhoud van de betrokkene en haar kinderen te voorzien, was er volgens het kroonbesluit geen moge lijkheid voor verdere bij standsverlening aan me vrouw Weststrate. ALPHEN AAN DEN RIJN De gemeenteraad is gister avond niet ingegaan op het voorstel van raadslid J.M. Bos man van progressief Alphen om te pleiten voor politiek asiel en huisvesting van Chileense politieke gevangenen. Het gaat hierbij om 15 Chilenen die in hun land gevangen gehouden worden en daar worden bedreigd met de dood straf. Deze mensen kunnen alleen geholpen worden als een regering hen asiel aanbiedt. Al in juli heeft het Europees Parlement een motie aangenomen, waarin regeringen worden verzocht deze vijftien gevangenen politiek asiel aan te bieden. Raadslid Bosman wilde dit initiatief laten onder steunen door de Alphense gemeenteraad. Daarom heeft hij een voorstel gedaan waarover de raad gisteren een beslis sing moest nemen. In dat voorstel stond dat de raad er bij regering en parlement op moest aandringen deze gevange nen naar Nederland te halen waarbij Alphen bereid zou zijn enkele Chilenen op te vangen. De fracties van de VVD en het CDA waren tegen het voor stel. Niet omdat zij de mensen daar gevangen willen blijven zien maar uit principe omdat deze zaak niet een zaak voor een gemeenteraad is maar voor het parlement die het poli tiek asiel moet verlenen. Verder heeft de raad schenkingen aanvaard in de vorm van tien computers van een bedrijf. Deze computers zullen gebruikt worden voor informatica in het primaire onderwijs. De tweede schenking was een fon tein in de vijver bij het nieuwe winkelcentrum De Heren hof. De gemeente zal zelf zorgen voor het plateau waarop de fontein geplaatst wordt evenals voor onderhoud en beheer. De aanbieding van dit geschenk paste precies in de uitwer kingsplannen voor het nieuwe woon-winkelgebied. ALKEMADE/WAR MOND Ook in de zandwinput 't Joppe in het Warmondse deel van de Kagerplassen wordt nog volop baggerslib ge stort. Dit laten B en W van Alkemade weten aan het CDA-raadslid W. Klerks, die hierover on langs vragen had gesteld. De vers leeggezogen zandput 't Joppe, die 24 meter diep is, moet worden voorzien van een afdekkingslaag op het ta lud van de put. Hiermee wordt kwel tegengegaan. Ook is het vullen van de put noodzakelijk voor een goed onderwaterbodemmilieu. Hiermee wordt de groei van waterplanten bedoeld, die af hankelijk is van de zuursto frijkdom van het water. Te diep water is zuurstofarm. De gemeente Warmond heeft een afspraak gemaakt met de provincie om de genoemde af dekkingslaag te realiseren door het storten van bagger. De bagger, die thans wordt gestort, is afkomstig van het Rijn-Schiekanaal. Het gaat hierbij om in totaal 22.000 ku bieke meter, die volgens het Hoogheemraadschap van Rijnland van de beste kwali teit is. Deze bagger heeft de A-waarde, hetgeen staat voor „geen aantoonbare verontrei niging". Voor wat betreft controle op baggerstortingen in het Braas- semermeer meent het Alke madese college dat dit de taak is van de rijkspolitie te water en van het Hoogheemraad schap van Rijnland zelf. De rijkspolitie te water is be voegd tot controle, zodra de regionale inspectie van de Volksgezondheid voor de mi lieuhygiëne hiervoor toestem ming geeft. Op dit moment is nog niet bekend of de vereiste toestemming inderdaad wordt verkregen. In antwoord op vragen van het VVD-raadslid A. van den Bogaard laat het college we ten dat er momenteel niet of nauwelijks meer wordt gebag gerd in het Braassemermeer voor de lokale tuinbouw. Van den Bogaard had in de vergadering opgem „straks komt het Wassen 'l verontreinigde slib weei I recht op Alkemadese kwy rijen". Het college antwi B hierop nu dat men voor baggeren zal moeten best ken over een vergunning11 het Hoogheemraadschap Rijnland. Bij de beoord 1 van de vergunningaanv n zal het schap ook milie J, pecten meewegen. NIEUWE WETERING „Toen prinses Beatrix ja ren geleden als jong meis je bij ons door de Ring vaart langs kwam varen, hadden wij de brug met vlaggen versierd en ston den er ongeveer honderd kinderen met vlaggetjes te zwaaien. Jammer genoeg keek het prinsesje net de andere kant op toen ze Nieuwe Wetering passeer de". In de vijftig jaar oude geschiedenis van de Oran- jeverening Eensgezind heid in Nieuwe Wetering was dit één van de minder geslaagde gebeurtenissen. De bestuursleden Wil Kant (48), voorzitter, Ida van Hameren (50), pen ningmeester en Jan van der Broek (36), secretaris hebben echter ook tal van herinneringen aan succes volle evenementen in de halve eeuw van het be staan. Op 21 december 1937 besloten Niek Hazebroek en J. Jansen de koppen bij elkaar te steken om na De Kaag en Oude We tering ook in Nieuwe Wete ring te komen tot de oprich ting van een Oranjevereni ging. De officiële doelstelling luidde toen: „gezamenlijk een gezellig feest te vieren tot meerdere liefde voor ons Vor stenhuis". Deze nobele doel stelling werd officieel in de statuten opgetekend tijdens de oprichtingsvergadering in het café van de heer J. Remmers waal. De contributie werd Wil Kant, Ida van Hameren en Jan van der Broek maken deel uit van het bestuur van de jubilerende Oranjevereniging Eensgezindheid van Nieuwe Wetering. f0t0; wim van noort vastgesteld op een gulden voor volwassenen en vijftig cent voor kinderen tot achttien jaar. Zevenenzestig mensen „Het bestuur moest volgens de traditie hier in het dorp be staan uit vier rooms-katholie- ken en drie protestanten", weet Wil Kant nog. „Dat is ja renlang een goed gebruik ge weest in Nieuwe Wetering. Geen vereniging week daar van af. Tweederde van de be volking was rooms-katholiek en éénderde protestant. Daar om hadden ze dat zo uitgere kend. Als er echter een com missie gekozen moest worden uit het bestuur, werden de rol len weer omgedraaid; dan moesten er weer meer protes tanten in zitten". Deze voor de huidige bestuursleden nu enigszins ingewikkelde ge woonte, kon in de loop van de jaren niet volgehouden worden. „Er waren vooral vaak niet genoeg protestanten voorhanden. Het kwam wel voor dat een in het vereni gingsleven actieve protestant in bijna alle besturen en com missies zat", herinnert Jan van der Broek zich. In 1972 werd het „gedoe van leden" door de vereniging af geschaft. „Alle inwoners van Nieuwe Wetering en de bewo ners van de Huigsloterdijk en de Kaagweg in Abbenes worden nu geacht lid te zijn. We hadden geen zin meer in de rompslomp van al die kwi tanties voor het betalen van contributie". Volgens het be stuur staat dan ook 99 procent van de inwoners van Nieuwe Wetering achter het werk van Eensgezindheid. „Bij de jaar lijkse collecte draagt iedereen zijn steentje bij". Dat kan niet gezegd worden van het bijwonen van de vele evenementen die de Oranje vereniging in het jubileumjaar gehouden heeft. „Over het al gemeen is de belangstelling behoorlijk tegengevallen", al dus Ida van Hameren. Zo wa ren er nauwelijks bezoekers op de toneeluitvoering door Mas- gaven zich direct op als lid van de nieuwe vereniging, kerade, de bingo-avond, xie puzzeltocht, de bejaardlij dag en het jeugdfeest. de filmavond waar eei film van hoogtepunten Koninginnedagvieringei vertoond trok weinig stellenden", aldus Jan Broek die de film zelf met zijn neef Jan van wen gemaakt heeft. De jevereniging heeft dan sloten de film op 5 maa af 20.00 uur nog een draaien in het Culture trum in Nieuwe W( vooral omdat veel M achteraf gezegd hebbQ jammer te vinden de fb mist te hebben. De opljfj daarvan komt ten goea. muziekvereniging Doori Verkregen. De festiyi van het halve eem worden zaterdag afga met een receptie in het, reel Centrum tussen li 16.00 uur. Verder gaat Eensgezi gewoon door met het or j ren van de festiviteit jaarlijks vaste prik zijl de kermis met de kinde in mei of juni en de fes ten rond Koninginned de kampioenschappen schietvereniging, de met muziekvereniging! Gunst Verkregen, de! backshow en de bingo-a „Zoals het vroeger wasj het echter nooit meer zucht Jan van der Bro herinnert zich nog dat lijk iedereen in het dor nam aan de festiv „Toen keek je het he naar de kermis en Ko nedag uit. Er was ook ni ders. Tegenwoordig we danig concurrentie levisie en andere vorm vertier". JEANNETTE SCHRI FIGUURPUZZEL PLU8 1-PUZZEL Door telkens één letter bij de voor afgaande te voegen, kunnen wóór den van navolgende betekenis worden verkregen: 1. klinker; 2. muzieknoot; 3. vreemde titel; 4. opening v.e. schaaf waarin de beitel zit; 5. duivel; 6. kroongoed; 7. geestelijke; 8. bezit. OPLOSSING uiopueB -ie 9 '.eeuiiuop i :u|euiop 9 '.uoui -ep s :puouj :uop *e 'op <5 :o -i BROUWER DE KONING: WOUBRUGGE - Burge meester D. Brouwer de Ko ning heeft gisteravond kri tiek geuit op de manier waarop het besluit van de provincie om verontreinigd slib uit Wassenaar niet in het Braassemermeer te storten tot stand is gekomen. „Gele genheidspolitiek", noemde hij de wijze waarop het be sluit tot stand was gekomen. De betrokken gedeputeerde, de heer Van der Vlist, had hem verteld dat niet de mate van verontreiniging van het slib de reden was om een an dere stortplaats te zoeken, maar de commotie die over de voorgenomen storting bij de verschillende actievoer ders in de regio was ont staan. „Dat noem ik gelegen heidspolitiek en dat is een zeer slechte zaak", aldus de burgemeester. Overigens gaan de actiêvoer- ders P. de Boer en M. de Winter uit Woubrugge een verzoek om financiële steun bij het gemeentebestuur in dienen. Zij zeiden gisteren zo'n zeshonderd gulden uit eigen zak aan de acties te hebben besteed. Burgemees ter Brouwer de Koning zei zich over het subsidiever zoek te willen buigen. WOUBRUGGE - De raadsleden van Woubrug ge zijn het gisteravond weer niet eens geworden over de kwestie rond het ambtsgebed. Een voorstel van de VVD-fractie om in plaats van het voorlezen van het ambtsgebed voor de raadsvergadering over te gaan tot de zogenaamde Benthuizer-variant - een moment van stilte waarin ieder die daar behoefte aan heeft voor zichzelf een gebed kan uitspreken - werd verworpen. De CDA-fractie en de fractie Protestantse Groepering waren daar tegen. Over het B en W-voorstel om een gewijzigde tekst voor te lezen, waarin niet meer namens de raad het ambtsgebed uitgesproken werd, staakten de stem men, zodat de kwestie weer is uitgesteld tot een volgende vergadering. De heer P. Noordam (CDA) zei niet tegen de gewijzigde tekst als zodanig te zijn. maar niet bereid te zijn om water bij de \vijn te doen. „Je begint de vergadering met een gebed of niet. Niet met een half gebed". De heer H. Brunt (Protestantse Groepering) zei het geheel een „zeer onsmakelijke discussie" te vinden waar hij verder geen woorden aan vuil wilde ma ken. De VVD-fractie, de PvdA en Gemeentebelangen voelden alle drie het meest voor een moment van stilte. Thunnissen (PvdA): „Het respecteren van de mening van anderen moet voorop staan. Iedereen mag een gebed uitspreken, maar dit hoeft niet altijd overal in het openbaar. Met een moment stilte zetten we het gebed niet overboord. Het wordt alleen niet hardop uitgesproken". Brouwer de Koning zei hierop dat er in deze na-christelijke tijd niet teveel waarde aan dergelijke uiterlijkheden be steed moet worden. „Daar lees je het christendom niet aan af". Aarzelend gingen de raadsle den gisteravond akkoord met de aanschaf van een legesma chine. De fracties van de VVD. de PvdA en Gemeente belangen hadden hun twijfels aan het praktische nut van het apparaat. Ook vinden zij de aanschaf vrij prijzig. Op dit moment gaat de registratie van de leges nog met de hand. Burgemeester Brouwer de Ko ning deed echter een dringend beroep op de raadsleden om toch te besluiten de machine die 3.600 gulden kost aan te schaffen. Volgens hem biedt de machine tal van voordelen. De raad sprak verder unaniem haar waardering uit voor het eindrapport van de studie groep die het probleem van het vandalisme in Woubrugge heeft onderzocht en enkele suggesties voor oplossingen heeft aangedragen. Zo wil de werkgroep op de basisscholen foto-, video- en lesmateriaal over het onderwerp aanbieden om zo het verantwoordelijk heidsgevoel bij de jeugd te sti muleren. Verder moeten van- dalisme-gevoelige plaatsen be ter verlicht worden. De daders van vernielingen zouden deze zelf moeten herstellen of fi nancieel voor de schade worden aangesproken. Me vrouw M. Swarte (CDA) zei in dit verband dat de rol die de politie hierbij speelt in Wou brugge summier is. Het plaat selijke politiekorps is niet vol doende op sterkte. „Daarom is sociale controle heel belang rijk. De aangever van vanda lisme zou ook ingelicht moeten worden over de afloop van het geval". Burgemeester Brouwer de Koning zei ernaar te stre ven dat er minimaal twee poli tiemensen extra in Woubrugge en Hoogmade gehuisvest worden. NIEUWKOOP De vervui ler zal toch moeten betalen, zo werd gisteravond besloten door de gemeenteraad. De renigingsrechten werden daarom met vijf procent ver hoogd. Alleen de VVD had enige moeite met deze ver hoging. De laatste jaren valt er in Nieuwkoop een grote toena me te constateren van vuil. Deze sterke toename doet zich niet alleen in deze ge meente voor, maar blijkt zich nagenoeg overal voor te doen. Een directe verklaring hiervoor is niet te geven maar de toename wordt ver moedelijk veroorzaakt door een verbetering van de eco nomische situatie waardoor de afzonderlijke gezinnen meer vuil wordt geprodu ceerd. De heer R. Niezen (VVD) VVD stelde met nadruk dat er een onderzoek dient plaats te vinden naar de oorzaken van de verhoogde aanvoer van huisvuil. Dit kan niet af gedaan worden met een ver moeden, zo meende hij. Aan vankelijk wilde hij zijn fiat geven aan een verhoging van de reingingsrecht direct gevolg van ee hoogde aanvoer van vuil. Na een uitgebr toog van de wethou Boonstra, waarin hij leid van het college digde dat een verhogi de reinigingsrechten r procent onvermijdel ging de heer Nieze overstag met wel de u kelijke voorwaarde nauwgezet onderzoc plaatsvinden naar del ken van deze verhoog! voer. Volwasseneneducatie j de gemeente Nieuwkc belangrijke plaats inl Thans hebben zich mi 100 mensen aangemel is de bedoeling dat vol nen, die vroeger niet hebben gekregen zich plooien thans in de g heid worden gesteld I gemene basiskennis el digheden te vergroten oriëntatie op de samei te verbreden. Inmid een stichting in het Ie' roepen onder wiens woordelijkheid het Ed Plan 1988 zal worden voerd.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 12