Super- puber doet Frankrijk versteld staan ichuchtere pygmeeën komen tevoorschijn uit oerwouden Moskou: NAVO ondermijnt INF-akkoord Nicaragua stemt in met kerstbestand ngeland ijst 'amils uit CYRILLE (16) ADVISEERT REGERING iAGEN VAN OLIFANTENJACHT ZIJN ZO GOED ALS VOORBIJ: iUITENLAND CeidócSonoant DONDERDAG 17 DECEMBER 1987 PAGINA 7 flumb wil gratie :s van Sharpeville ;AATSBURG De voorzitter het Europees parlement, de it Henry Plumb heeft gisteren een telegram aan de Zuidafri- inse president Pieter Botha aan- Irongen op gratie voor de Zes Sharpeville. Deze zes jonge irte activisten werden in de- iber 1985 ter dood veroordeeld zullen op eerste kerstdag door langing worden geëxecuteerd, jmb. wiens telegram ook onder- ;end werd door de socialistische' :tieleider Rudi Arndt, schreef ia het „bij uitstek gepast" te iten de veroordeelden gratie te lilrlenen. Flatgebouw stort in: zeker twintig doden RABAT In Marrakech, Marokko is gisteren een in aanbouw zijnd flat gebouw van vijf verdiepingen inge stort. Volgens het staatspersbureau MAP zijn daarbij meer dan twintig doden gevallen. Het ongeluk deed zich voor omdat het gewapende be ton niet aan de kwaliteitsregels vol deed, aldus de architect van het ge bouw. Minstens twintig bouwvak kers waren op slag dood en vermoed wordt dat nog achttien mannen on der het puin bedolven liggen. Solda ten en mannen van Bescherming Bevolking zoeken nog naar overle venden. Twee voorbijgangers wer den eveneens dodelijk getroffen. MOSKOU Maarschalk Sergej Achromejev, stafchef van de Sovjetrussische strijdkrachten, verwijt de NAVO de afschaffing van de middellange-afstands- wapens in Europa op andere ge bieden te willen compenseren. De NAVO bereidt zich op het ogen blik voor om het „nucleaire gat" dat hèt gevolg zal zijn van het INF- akkoord tussen Washington en Moskou te vullen door meer kern en schepen te brengen, vraaggesprek met de Sovjetrussi sche partijkrant Pravda waar schuwde Achromejev het Westen tegen „dit nieuwe hoofdstuk van wapenwedloop", dat „geheel in strijd is met de geest" van het on langs gesloten INF-akkoord. „Deze plannen zijn voor de Sovjetunie on aanvaardbaar en kunnen het ver trouwen tussen het Oostblok en het Westen ondergraven", aldus Ach romejev. MANAGUA De Nicaraguaanse president Daniel Ortega heeft bekendgemaakt dat het leger van zijn land op 24 en 25 december op verzoek van kardinaal Miguel Obando y Bravo een staakt- het-vuren langs het gehele front in acht zal nemen. Ook de Con tra's zullen zich aan het aangekondigde bestand houden. Aan vankelijk was de Nicaraguaanse regering niet van plan geweest een kerstbestand in te stellen. Ortega gaf geen reden, waarom hij nu toch akkoord is gegaan met het voorstel. Behalve het kerstbestand kondigde hij ook een nieuwe ronde van besprekin gen aan met de Contra's. Die zal maandag beginnen in de Domi nicaanse Republiek. Eerder hadden ook de Contra's bij monde van bemiddelaar kardinaal Obando y Bravo laten weten met de nieuwe onderhandelingsronde akkoord te gaan. Medewerker Reagan pleegde mijneed WASHINGTON Michael Deaver. een voormalig medewerker van het Witte Huis in Washington en goede vriend van president Reagan is giste ren schuldig bevonden aan meineed tegenover een grand jury en tegen over een subcommissie van het Huis van Afgevaardigden. Tegenover beide organen verklaarde Deaver onder ede dat hij geen misbruik had gemaakt van zijn goede contacten met presi dent Reagan in zijn latere werk als beroeps-lobbyist. Maar Deaver zou zich grote geldbedragen hebben laten betalen om zijn invloed aan te wen den bij Reagan ten gunste van bepaal de beslissingen. NDEN Zes Tamil-vluch- igen kunnen al op korte lijn uit Groot-Brittannië den uitgewezen. Het is niet eken dat zij bij terugkeer ri Lanka ernstige bedreigd •n worden. Hoewel de si- ie in Sri Lanka op een [eroorlog lijkt zijn er geen ijzen dat Tamils als ethni- groep vervolgd worden, bepaalde gisteren het Brit- Hooggerechtshof in een fproces, dat uiteindelijk belang is voor alle totaal i Tamil-vluchtelingen in Dt-Brittannië. Advocaten de zes zeiden dat zij de nu aan het Europese Hof de mensenrechten zullen •leggen. De Indiase vredes- ht in Sri Lanka is gisteren n begonnen aan een offensief van tankeen- •n uit de lucht gesteund gevechtshelikopters n een Tamil-bolwerk in ird-Sri Lanka. igeria moet ërkiezingen ^Ver doen *'gOS De Nigeriaanse ional Kiesraad heeft giste- de uitslagen van de zater- gehouden gemeenteraads- c kiezingen ongeldig ver- 15 ard. De verkiezingen, orga- ejtorisch slecht voorbereid v«ens waarnemers, verlie- nJzeer chaotisch. Bij de kies- "feaus braken rellen uit we- is de lange wachttijden en "tingen tot stemfraude. Het' itaire bewind noemde de Jitiezingen aanvankelijk een tes ondanks de klachten 'Muit alle delen van het land nenstroomden. De Kies- p zal spoedig een datum :nir nieuwe gemeenteraads- ^jkiezingen bekend maken, het voorspel moeten rden voor volledig herstel een burgerregering in ïartegeld voor bestaanden i imp Zeebrugge DEN Een Londense ïtbank heeft gisteren ruim miljoen gulden smartegeld fekend aan de nabestaan- van de 22 bemanningsle- van de Herald of Free En- >rise die bij de ramp in art verdronken. Een verte- 'oordiger van de familie de slachtoffers, Michael Jier, zei dat per persoon ;n de 167.000 gulden en half miljoen zal worden tekeerd. Bij de ramp met de rboot, die kapseisde kort na Iverlaten van de haven van )rugge, vonden bijna 200 isen de dood. Een openbaar Jerzoek wees uit dat de »p werd veroorfsaakt omdat boegdeur was blijven ïstaan waardoor water in laadrumte was binnenge- ïld. De rederij Townsend jresen heeft de boot ver- it aan een schroothande- Cyrille de Vignemont: „Ik had laten zien dat ik wat anders kon dan met lego spelen". (Van onze correspondent Bob van Huët) LYON „Momentje". Hij heeft dan wel ingestemd met het interview, maar nu gaat het er om een gaatje te vinden in zijn overvolle agenda. Bijna elke dag is er wel iets: een vergadering met zakenlie den uit de regio, een ge sprek met een jonge on dernemer of hij moet zijn neus laten zien op het mi nisterie van Openbaar Ambt en Planning in Pa rijs. Het gaatje zit in een donderdagmiddag. Waar spreken we af? „De bar van het Sofitel in Lyon'V zo stelt hij voor. We staan geboekt. Op zich zou er aan het boven staande niets bijzonders zijn, ware het niet dat de druk be zette persoon aan de andere kant van de lijn zestien jaar oud is. Cyrille de Vignemont heet hij, computerwonderkind en het jongste sectiehoofd dat ooit deel heeft uitgemaakt van een Frans kabinet. Op dertien jarige leeftijd onderhandelde hij met het Amerikaanse be drijf Apple al over een con tract voor een door hem zelf ontworpen software-program- ma. Aan de verkoop daarvan zou hij veel hebben verdiend. Om tijd te winnen gaat Cyrille niet meer naar school. Hij volgt schriftelijk lessen en zal volgend jaar ongetwijfeld zijn einddiploma halen Met het meest verbaasde de jongeman zijn landgenoten wel twee jaar geleden in een recht streekse televisie-uitzending met president Mitterrand. Hij ging toen met de president in debat over de boteroverschot- ten van de EG. „Mijnheer de president, in het jaar 2000 ben ik dertig, wat moet er dan in godsnaam met al die boter ge beuren?", zo vroeg hij een ver baasde Mitterrand. Le Monde plaagde hem daarop met de bijnaam „Cyrille Surdoue" of wel hyperbegaafde Cyrille Monoloog De vrees dat het een nauwe lijks te volgen monoloog gaat worden van een in zichzelf ge keerde bolleboos blijkt onge grond. Cyrille is zeker buiten gewoon intelligent, maar hij is daarom gelukkig niet minder speels dan andere jongens van zijn leeftijd. Met zichtbaar ge noegen brengt hij wat „correc ties' aan op het aankondi gingsbord in de hal van het hotel. Een receptie in salon 4 verhuist daardoor naar salon 2 en „Aglotec" klinkt veel leu ker dan 'Colgate'. Kortom, hij organiseert een kleine chaos „Iemand van 16 kun je niet als volwassen beschouwen", ver trouwt hij me toe als we later in de bar aan de cola zitten. Hij ergert zich wanneer de Franse media hem afschilde ren als een zijneefje van Ein stein. „Le Monde heeft ge schreven dat ik geen vrienden heb. Nou, daar heb ik hard om gelachen. Mijn vrienden trou wens ook". Het roemruchte televisie-op treden met president Mitter rand ziet hij als oorzaak van vele misvattingen. „De televi sie geeft een vervormd beeld van de werkelijkheid. Dat is bijna onvermijdelijk. Mijn vraag over de boter is door veel mensen als een techno cratische vraag geïnterpre teerd. Maar dat was het nipt Die boter gebruikte ik als beeld. Ik vroeg de president waarom de EG tonnen boter, graan en dergelijke opslaat als tegelijkertijd de Derde Wereld ligt te kreperen. Het is bela chelijk, temeer omdat het op slaan van al die spullen veel geld kost. Niemand denkt werkelijk aan een oplossing van dat probleem. Wat ik van Mitterrand wilde horen was een visie op de lange termijn. Daar is mijn generatie in geïn teresseerd. want straks zitten wij met de brokken. Helaas gaf hij een ontwijkend ant woord. Een normale reactie van een politicus. Ze gooien je drie, vier cijfers naar het hoofd en het onderwerp is voorbij". Indruk De uitzending maakte niettemin indruk op miljoënen televisiekijkers. De ondermeer met planning belaste minister Herve de Charette reageerde meteen en bood Cyrille een post aan als „verantwoordelij ke voor jeugd en toekomst Cyrille kreeg opdracht een rapport te schrijven over de toekomstverwachtingen van de Franse jongeren tussen 15 en 25 jaar. Een maand geleden presenteerde Cyrille zijn be vindingen. Zijn conclusie: de heren politici hebben een verkeerd beeld van de jeugd. „Ik heb acht maanden lang door Frankrijk en Europa ge wandeld en met zoveel moge lijk jongeren gesproken. Van schoolverlaters, die niet aan de slag kunnen komen tot succes volle jonge ondernemers. Poli tici hier denken vaak dat de jeugd nog in de sporen van de generatie 1968 loopt of dat het allemaal carrière-jagers ziin. Noch het een noch het ander is waar. In zijn algemeenheid kun je zeggen dat er een aan tal morele waarden is waar deze generatie erg sterk in ge looft. Solidariteit is er daar één van". Een van zijn adviezen aan de minister is dat de politici moeten ophouden met hun ge zeur over de economische cri sis. „Mijn generatie is geboren met de eerste oliecrisis. De rij ke periode van daarvóór waar men altijd over praat hebben wij nooit gekend. Wat de poli tici nu telkens crisis noemen is voor ons een normale toe stand. Ik denk dat we af moeten van het idee dat je met een toverspreuk de werkloos heid oplost. Iemand moet dur ven zeggen dat tien procent werkloosheid onvermijdelijk is. Vanaf dat moment moet je kijken wat ie die tien procent te doen geeft. Dat is belangrij ker dan telkens achterom zien. Mijn generatie heeft belang bij de toekomst". Debiel Hij speelt wat met zijn glas. „Maar misschien ligt mijn rap port al ergens onder in een la", klinkt het onverwacht. „Ik heb dan in ieder geval al het mogelijke geprobeerd om poli tici en ministers een idee te geven van wat er onder jonge ren leeft en wat de Fransen van morgen denken". Dat ie mand niet serieus wordt geno men omdat hij jong is, vindt Cyrille maar „debiel". Het brengt hem op het verhaal hoe hij drie jaar geleden met com putergigant Apple zijn eerste contract afsloot. „Ik heb een zware stem opge zet en telefonisch een afspraak gemaakt met de directeur. Om te voorkomen dat de eerste se cretaresse me al zou wegsturen zei ik dat we elkaar kenden en dat hij me gevraagd had om hem te bellen. Toen ik voor die man stond keek hij me aan alsof ik van Mars kwam. Ik zag in zijn ogen dat hij me het liefst naar buiten zou willen werken. Maar ongetwijfeld uit beleefdheid durfde hij dat toch niet. Ik legde hem toen uit wat mijn programma was en hij zei: „Oké, we kopen het' Voor mij was dat een grote overwinning. Ik had ze laten zien dat ik ondanks mijn der tien jaar ook wat anders kon dan met lego spelen. Want dat wordt iemand van dertien toch geacht te doen, nietwaar? Toen we vervolgens over geld gingen praten zag ik weer iets in zijn ogen van: „Och, het is maar een jongetje. Die zullen we twee lollies en een rol drop geven en hij verkoopt zijn pro gramma's wel gratis". Hele maal op de bluf zei ik toen: twintigduizend gulden cash en vijfentwintig procent auteurs rechten. Die man wist niet wat hem overkwam. Twee uur la ter had ik het contract gete kend". Minderjarig Rechtsgeldig was dat contract overigens niet omdat zelfs Cy rille voor de Franse wet min- deijarig blijft. Zijn vader en moeder (respectievelijk foto graaf en wetenschappelijk me dewerkster aan een instituur in Lyon) moesten daarom eveneens een krabbel zetten. Dat zijn software-programma's sindsdien veel geld hebben op geleverd doet Cyrille weinig. „Ik woon lekker thuis bij mijn ouders en geld is wel het laat ste waar ik me druk over maak. Toen ik over dat con tract onderhandelde, vond ik het veel belangrijker dat ze me serieus zouden nemen. Het be drag van twintigduizend gul den en die vijfentwintig pro cent kwamen eigenlijk spon taan bij me op. Achteraf heb ik gehoord dat het niet weinig was wat ik vroeg". Zijn tijd verdeelt hij nu over de voorbereiding van zijn exa mens, het ontwerpen van nieuwe software-programma's en conferenties over heel de wereld, waar hij vaak als cu riosum ten tonele wordt ge voerd. Sinds kort zit Cyrille in de heel serieuze commissie die zich bezighoudt met de aan staande viering van de 200ste verjaardag van de Franse Re volutie. Daarnaast heeft hij nog 1001 andere activiteiten, zoals het helpen van jongeren die voor zich zelf een bedrijf willen opzetten. Begin volgend jaar zal zijn eerste boek uitko men, dat waarschijnlijk de provocerende titel krijgt „Me moires van een 16-jarige". Fietsenmaker Als hem wordt gevraagd wat hij later eigenlijk denkt te gaan doen, trekt Cyrille een rare grimas: „En nu sta ik dus met mijn mond vol tanden. Echt, ik weet het niet. Fietsen maker op Tahiti, weet ik veel. Daar denk ik helemaal niet over na. Carrièreplanning vind ik het ergste en meest stompzinnige wat er is. Politi cus? Dat zou een mooi beroep kunnen zijn. Het is helaas vaak het lelijkste". Lachend: ^„Misschien word ik wel schrij ver en trek ik me terug op een onbewoond eiland. Maar voor lopig zal het zover niet komen Ik heb nog een,heleboel din gen te doen". pANG Zo'n vijftig, «1 kleine kindertjes van l geen turf hoog zingen schrille stemmetjes i Franse versie van „De Jzat in de olmen". Klei- petjes steken boven uniforme, rode T-shir- uit: „Koekoek. Êkoek Onderwijl i de blikken schichtig hoog naar de omvang- blanke bisschop in ige soutane, die de han- t met gespeelde verras- l ineen slaat. speelt. Het kinderlijk gezang heeft ook de ouders uit hun kampement naar het schooltje gelokt. Nieuwsgierig groepen zij rond het onaangekondigde bezoek, dat overigens weer even snel vertrekt, want klok slag half zeven maakt de nacht abrupt een einde aan de dag in het oerwoud. En de monsig- neur heeft zijn gasten nog meer te laten zien; de regen wouden in zuid-Kameroen zijn uitgestrekt en ondoorgronde lijk als de duizenden jaren oude geschiedenis van zijn be woners. eljmet al een behoorlijk kolo- 14al beeld dat zich in het in 'licht dwarrelende stof af Die geschiedenis staat staat overigens nu op een keerpunt; de pygmeeën, kleine jagers en verzamelaars komen langzaam '«de bossen uit. Het is niet alleen omdat de regering van Kame roen de pygemeeën „aanbe veelt" deel te nemen aan de „beschaafde wereld". De klei ne mensen zij worden hooguit 1.50 meter hebben steeds meer moeite het grote wild te vinden, waarop zij jaagden. De kudden olifanten zijn verdwenen en de buffels worden zeldzaam. De noten, zaden en vruchten, die de vrouwen in manden op de rug al lopende verzamelen, zijn nog niet verdwenen, maar zonder vlees is dit menu niet voldoende. Bovendien is het natuurlijk ook aan de pyg meeën niet ontgaan dat zij door hun zwervende bestaan in de oerwouden, verstoken zijn van bijvoorbeeld scholen, gezondheidszorg en communi catie met de buitenwereld. Ribbenkast Hoeveel pygmeeen in Kame roen, Centraal Afrika en Ga bon wonen en hoeveel van hun soortgenoten, de Bosjes mannen en Hottentotten in zuidelijk Afrika weet nie mand. Hun totale aantal kan de tienduizend belopen, maar het kan ook om Het kan om een paar tienduizenden gaan. Al in het stenen tijdperk be volkten zij de tropische bossen; met grote kennis van jacht technieken, van planten en za den wisten zij te overleven. Het oerwoud had voor hen geen geheimen. Hun levensstijl is de afgelopen eeuwen nauwelijks veranderd, maar dat gold niet voor de we reld buiten het hardhout en struikgewas. Het is nog niet zo lang geleden dat de pygmeeën weken- soms maandenlang konden leven van een grote gorilla of een olifant die zij. slechts bewapend met speer en mes. tot hun buit maakten Razendsnel onder de kolossen door rennend deelden zij ste ken uit in de buik, totdat het opgejaagde dier bezweek. Om alle smakelijke organen te pakken te krijgen, wroeten de tengere jagers zich langs de ribbenkast in de ingewanden van de olifant. Sigaretten Maar deze jachtpartijen, die dagenlang voortduurden, ko men niet veel meer voor, hoe wel antilopen en apen nog een goede en ruim voorradige prooi vormen. Noodgedwon gen hebben de pygmeeën hun levensstijl moeten aanpassen. Zij komen nu schuchter te voorschijn uit de rimboe en vestigen zich langs de wegen. In plaats van de ronde hut. die binnen enkele minuten van bananenbladeren wordt ge vlochten, richten zij nu semi- permanente huisjes in, deels nog van bladeren, deels van klei en palen. De mannen gaan op het land werken vaak bij de gevestigde boeren van de bantoestam. Omdat zij nog niet vertrouwd zijn met geld. worden de pyg meeën daarbij niet zelden on derbetaald of uitgebuit. Bij voorbeeld een paar losse siga retten voor een hele dag wer ken. Vandaar dat de Kame- r>ense regering in samenwer king met onder meer de Stich ting Nederlandse Vrijwilligers landbouwprojecten opzet, zo dat de pygmeeën zelf kunnen gaan boeren, de grond is vruchtbaar voor onder meer koffie, cacao, bananen en thee. Gemakkelijk verloopt de inte gratie in de „moderne Afri kaanse maatschappij" echter niet; de pygmeeën worden ge discrimineerd vanwege hun lengte en vanwege hun matige kennis van de franse taal. Ze staan nergens geregistreerd; de overheid kent hun namen en woonplaatsen niet.- Maar om naar school te kunnen gaan of zelfs om over straat te kunnen lopen, heeft men in Kameroen een identiteitskaart nodig. En op die kaart moet een pasfoto. AUeen al het overbruggen van de afstand naar de fotograaf in de stad en de betaling van deze persoon in geld, levert enorme problemen op. En wat te denken van de wei nig zachtzinnige kennisma king met alcohol, met (ge slachtsziektes. die zij voor heen nauwelijks kenden, maar ook met het geldverkeer, de wens tot het dragen van spij kerbroeken of met een swin gende ghettoblaster over straat gaan. Maar zover is het nog lang niet voor de pygmeeën. Verlegen nemen zij een plaats je in, letterljk aan de rand van de maatschappij. Bescheiden toeziend of de bantoeboeren en de fulani-veehouders een beetje willen opschikken in de Kameroense gemeenschap JOOS PERRON

Leidse Courant | 1987 | | pagina 7