Regeringskandidaat wint verkiezingen Zuidkorea Angst, geruchten en protest in bezet gebied Ragfijne sieraden naast grijnzende dodenmaskei Levenslang voor mafia-kopstukki DODEN BIJ AARDBEVING INJAPAN IRAANSE SUCCESSEN IN TANKEROORLOG EG-parlement dreigt Commissie weg te sturen Ultimatum voor presentator met nazi-verleden BUITENLAND CeidaeGommit DONDERDAG 17 DECEMBER 1987 PAG TOKIO Een krachtige aardbeving heeft vanmorgen In Japan aan twee mensen het leven gekost. De aard schok had een kracht van 6.6 op de schaal van Richter. Het zwaarst ge troffen werd een gebied ten zuidoos ten van Tokio. Voor zover bekend vielen in de hoofdstad zelf geen slachtoffers, maar gebouwen stonden op hun grondvesten te schudden, rui ten sprongen en daken stortten in. In woners van de miljoenenstad om schreven de aarbeving als de zwaarste die zij ooit hebben gevoeld. DUBAY Iran krijgt sterkere gTeep op de scheep vaart in de Golf. In nog geen week schakelde het twee tankschepen uit. Bovendien is Iran er voor het eerst in geslaagd door scherpere controle een opstop ping van schepen aan de ingang van de Golf te ver oorzaken. Sedert Iraanse fregatten zonder aarzelen niet-geëscorteerde schepen zijn gaan beschieten den ken de kapiteins wel tien keer na voor ze een stopge bod van de Iraanse marine negeren. Volgens scheep vaartkringen heeft de situatie zich zodanig ontwik keld dat de VS en Europa schepen beschermen die niet worden aangevallen, terwijl Iran schepen aan valt die niet worden beschermd. Zo beschoot Iran gis teren het Griekse tankschip „World Produce". De brand die uitbrak kon eerst na enkele uren door ber- STRAATSBURG Het Europees Parlement heeft gisteren uiterst verbolgen gereageerd op het mislukken van de Europese Top in Kopenhagen. In een motie die van links tot rechts werd onder steund spreekt het parlement zijn verontrusting uit over het uitblijven van besluiten over de toe komstige financiering van de EG. In een scherpe reactie vergeleek de Nederlandse socialist Piet Dankert de regeringsleiders met twaalf paarden die wel de Europese ruif willen leegeten, maar niet bereid zijn de Europese kar te trekken. Het parlement dreigt het vertrouwen in de Europese Commissie op te zeggen als de Commissie er met de regeringsleiders niet uit komt, aldus Dankert. „Die boodschap is overgekomen", zo reageerde de voorzitter van de Commissie, Jacques Delors, gis teren. Wijdenbosch stapt uit Surinaams parlement PARAMARIBO De voorzitter van de NDP, Jules Wijdenbosch. heeft zich gisteren uit het Surinaamse par lement teruggetrokken. De leiding van de Nationale Democratische Partij, waarvan Wijdenbosch voor zitter is, heeft besloten dat hij het landsbelang in een andere functie zal dienen. Aangenomen wordt dat Wijdenbosch namens de NDP, de po litieke partij van legerleider Desi Bouterse. een plaats in de nog te for meren staatsraad, een orgaan dat toezicht houdt op de regering, wil bezetten. Als opvolger van Wijden bosch in de Nationale Asemblée wordt Frank Playfair genoemd. Taxibestuurders in Athene boos ATHENE De taxibestuur ders in Athene houden een staking van 48 uur uit protest tegen een besluit van de rege ring het aantal taxi's in het centrum van de hoofdstad te halveren. De Griekse regering kondigde deze week een reeks maatregelen af om de vervui ling in Athene een van de grootste onder 's werelds hoofdsteden te bestrijden en een van die maatregelen is de vermindering van het aan tal taxi's. In de Griekse hoofd stad rijden momenteel onge veer 15.000 taxi's rond. Meer hongerigei en daklozen in WASHINGTON Het aanti rikanen in grote steden dat lijdt en geen dak boven he heeft is in 1987 sterk geste blijkt uit een rapport dat openbaar is gemaakt. Oorzaal bezuinigingen van de overhc derde van de daklozen in 26 zochte grote steden blijken g met kinderen. Twee van i mensen die afhankelijk zi voedselhulp zijn leden van g met kinderen. Burgemeeste mond Flynn van Boston schuld voor de rampzalige sitv heel bij de regering Reaga meest tragische is dat al dit 1 een land als het onze onnodi DEMONSTRATIES NA VERMEENDE FRAUDE BLIJVEN UIT SEOUL Roh Tae-woo, de kandidaat van de rege rende Democratische Ge- rechtigheidspartij in Zuid korea heeft zich uitgeroe pen tot winnaar van de verkiezingen. Nadat ne gentig procent van de stemmen was geteld, bleek Roh daarvan 36,6 procent te hebben be haald. De twee kandida ten van de linkse opposi tie Kim Young-sam en Kim Dea-jung kregen bei- (Van onze correspondent Rink Drost) BONN De bekende Westduitse tv-journalist Werner Höfer heeft van de Westdeutsche Rund funk (WDR) in Keulen tot eind maart de gelegen heid gekregen, aantijgin gen jegens hem in de jongste uitgave van het weekblad Der Spiegel te weerleggen. Dat maakte WDR-directeur Nowottny gistermiddag bekend. Wanneer Höfer tegen die tijd geen bevredigende antwoorden heeft gegeven op de beweringen over zijn journalistitieke nazi- verleden, moet hij de pre sentatie van het journalis tenforum „Der internatio nals Frühschoppen" opge- Aanleiding tot het WDR-be- raad was een groot artikel van Harald Wieser in het week blad Der Spiegel, over Höfers journalistieke activiteit in de nazitijd. Het gaat onder meer over een commentaar in „Das 12 Uhr-Blatt", de middageditie van de (nu nog als boulevard blad bestaande) Berliner Zei- tung, van 20 september 1943. Höfer schreef daarin een com mentaar, waarin hij de execu tie van de 27-jarige Neder landse pianist Karlrobert Kreiten toejuichte. De Gestapo had Kreiten gearresteerd om dat hij enkele maanden eerder zijn hospita had toevertrouwd, ervan overtuigd te zijn dat Duitsland de oorlog zou verlie zen en dat daarbij de Duitse cultuur verloren zou gaan. Merkwaardigerwijze bleef Hö fer, die jarenlang wekelijks commentaren had gepubli ceerd waarin het nazidom werd verheerlijkt, na de oor log steeds buiten schot. Hij dankt dat vooral aan het feit, dat de latere onthullingen over zijn journalistieke nazi verleden uit „verdachte bron" stamden, onder meer bladen van het Springerconcern, die zelf geregeld misstanden uit de nazitijd vergoelijkten. Waldheim laat maandblad in beslag nemen WENEN President Kurt Waldheim van Oostenrijk heeft -beslag laten leggen op het decembernummer van het maandblad Wiener, waarin wordt beweerd dat hij schuldig is aan oorlogsmisdaden. Als Eresident heeft hij daartoe de evoegdheid. De titel van het omstreden artikel in het blad luidde: „Waldheim wankelt". Een Joegoslaaf, die nu in de Verenigde Staten woont, zegt daarin dat Waldheim persoon lijk betrokken is geweest bij de voordracht van Joegoslavische gijzelaars voor executie. Wald heim heeft de beschuldiging afgedaan als „dezelfde geniepi ge leugens als altijd". den rond de 27 procent. De opkomst was groot: 89 procent van de kiezers heeft zijn stem uitge bracht. De grote overwinning van Roh is des te verrassender omdat iedereen ervan uit ging dat het een nek-aan- nek race met Kim Young- sam zou worden. Zodra de stembureau's dicht gingen waarschuwde de regering de oppositie dat protesten tegen de uitslag van de verkiezin gen niet zouden worden ge tolereerd. Volgens de opposi tie is op grote schaal gefrau deerd. maar toch is het van daag, ondanks oproepen tot demonstraties, rustig geble ven in de straten van Seoul. Politie en leger bleven wel in staat van paraatheid. Onafhankelijke waarnemers verklaarden dat de verkie zingen over het algemeen rustig en eerlijk waren ver lopen op enkele verspreide incidenten na. Het officiële orgaan dat de verkiezingen moest controleren ontkent eveneens dat er zich op grote schaal onregelmatigheden hebben voorgedaan. Ook winnaar Roh Tae-woo heeft de beschuldigingen van de oppositie over fraude tegen gesproken. Hij riep op tot vrede en stabiliteit. De nieu we regering van Roh treedt in februari in functie. Dan loopt de ambtstermijn van de huidige president Chun Doo- hwan af. De beide Kims, die het ove rigens ook niet met elkaar eens zijn, lieten niet na de Een Israëlische soldaat heeft een Palestijnse Inwoner van de Gaza-strook tegen de muur geplaatst, nadat honderden tanks en veschillende troepen Gaza Stad waren binnengetrokken. foto: ap (Van onze correspondent pi Ad Bloemenaaal) k; GAZA Een dagje naar de Gazastrook is normaal al geen uitje waar je vro lijk van terugkeert. Maar op deze woensdag, na een week van spanning en ge weld, zijn de indrukken wel extra somber. Een al gemene staking houdt de mannen die in Israël wer ken thuis. Winkeliers hebben de ijzeren luiken voor hun zaken gesloten en het beeld van een oor- logszóne wordt versterkt door de nasmeulende res ten van barricades. Intus sen trekken tanks van de landmacht en honderden elite-inf antiesoldaten Gaza-stad binnen, in een poging een eind te maken aan de onlusten. Hier en daar moet het schaars aanwezige verkeer een bran dende autoband omzeilen. Bo ven Gaza-stad stijgen vijf zwarte rookkolommen ten he mel. Bij het Shifa-ziekenhuis aan de zeekant van de stad heerst een gespannen rust. De portier en vijf bewakers heb ben zich in witte jassen gesto ken om duidelijk te maken dat ze tot de staf behoren. De schrik zit erin omdat Shifa dinsdag het centrum was van een harde confrontatie tussen Palestijnen en Israëlische mili tairen. De soldaten vuurden daarbij in de met mensen vol gepakte binnenplaats van het ziekenhuis, met twee doden als gevolg. Hoewel de onrust zich rjiet be- ierkt tot de vluchtelingen kampen, leveren die wel het grootste aantal actievoerders. In het kamp Shatti, vlak naast het Shifa-ziekenhuis zijn jon gens alweer bezig de half ver brande autobanden bij elkaar te zoeken voor nieuwe blokka des. In het hele kamp is geen Israëlische soldaat te zien. „Ze komen pas binnen als we echt lastig worden", licht een jonge bewoner toe. Een ander meent dat al minstens veertig men sen door Israëlische soldaten zijn neergeschoten. Het aantal gewonden schat hij losjes op vijfhonderd. „Er zijn tientallen mensen uit het kamp hier die schotwonden hebben opgelo pen. Maar die zijn niet naar het ziekenhuis gegaan, omdat ze dan gearresteerd kunnen worden". Voor de Palestijnse vluchtelin gen hebben hele geruchten en halve waarheden de laatste dagen de vorm van feiten aan genomen. Zo heerst de over tuiging dat er in Israëlische ziekenhuizen gewonde Pales tijnen sterven door opzettelijke verwaarlozing. Verder gaat het verhaal dat Israëlische troepen Palestijnen „ter be scherming.. op de bumpers van hun militaire voertuigen vastbinden. Een ander gerucht wil dat de Israëli's massaal in de drink watervoorraad van het vluchtelingenkamp bij Khan Yunis hebben staan uri- Veiligheidsraad Het zijn verhalen die de Israë li's stuk voor stuk naar het rijk der fabelen verwijzen. Maar VN-functionarissen in Gaza zijn er niet van overtuigd dat het allemaal onzin is. De VN- Veiligheidsraad, die zich deze week buigt over de spanning in de bezette gebieden, kreeg gisteren dan ook een resolutie voorgelegd van de niet-gehon- den landen waarin het Israëli sche optreden veroordeeld wordt en wordt opgeroepen tot maatregelen om de Palestijnse bevolking te beschermen. De kritiek geldt vooral het gemak waarmee de Israëlische solda ten hun toevlucht zouden ne men tot het gebruik van vuur wapens. Het probleem voor de Israëli's is dat ze het in Gaza met een relatief klein aantal militairen moeten opnemen tegen een vijandige bevolking van 650.000. Het gevolg daarvan is dat het leger selectief moet zijn voor wat betreft de gebie den die het wil beheersen. Daarnaast is er een nieuw fe nomeen: de stadsbevolking neemt veel massaler aan rel len deel dan in het verleden. Het gevolg is dat de betrekke lijk kleine patrouilles nu steeds vaker in situaties te rechtkomen waarin ze allang blij zijn het vege lijf te kunnen redden. Zo zouden gisteren in nieuwe confrontaties tussen Is raeli's en palestijnen opnieuw drie doden zijn gevallen, onder wie een achtjarig meisje. De cruciale vraag is natuurlijk of er iemand mee gebaat is dat Israëlische soldaten in de Gaza-strook patrouilleren. Sji- mon Perez, leider van de Ar beiderspartij, heeft opnieuw gezegd dat het misschien beter is de strook te demilitariseren en de tweeduizend joodse ko lonisten te verwijderen. Als onderdeel van een toekomsti ge vredesregeling, voegde hij daar later aan toe. Maar het is niet duidelijk, zeker na de on rust van de afgelopen week, waarom Israël daarmee zo lang zou moeten wachten. bedenkelijke rol van oud-ge neraal Ron tijdens de militai re staatsgreep in 1979 te be nadrukken. Maar voor een aanzienlijk deel van de Zuid- koreaanse bevolking was de binding met het huidige bewind juist een reden te zijn geweest op Roh Tae-woo te stemmen. Hij presenteerde zich als de man die het land op de ingeslagen koers zou houden en die geen bedrei ging betekende voor de on gekende economische bloei die Zuidkorea momenteel doormaakt. Ceausescu zwicht niet onder druk bevolking BUKAREST De Roemeense president en partijleider Ceau sescu heeft gisteren het drie daagse partijcongres in Buka- rest afgesloten met een rede waarin hij aangaf dat hij blijft vasthouden aan zijn economi sche politiek hoewel die een wurgende uitwerking heeft op de bevolking. De partijleider erkende dat de binnenlandse situatie „complex" is, maar hij ging op geen enkele wijze rechtstreeks in op de massale onvrede met zijn beleid onder de bevolking. Zoals gebruikelijk werd zijn betoog herhaaldelijk onderbro ken door applaus van de vijf duizend gasten en partijleden die waren verzameld in het Congrespaleis in Bukarest. Een ware ovatie brak los toen de leider de belofte deed dat de Roemenen volgend jaar kunnen rekenen op een weke lijkse portie vlees van 290 gram, omdat de vleesaanvoer zal worden verhoogd. In het gebouw van het Roe meense partijdagblad Scinfeia is maandag brand uitgebroken, waardoor de editie voor dins dag, met de redevoering van firesident en partijleider Nico- ae Ceausescu voor de partij- conferentie, in vlammen op ging. Het nummer moest op nieuw gedrukt worden. Waar nemers sluiten niet uit dat de brand is aangestoken als ge baar van protest. In de provin cie Dolj, in het zuidwesten van het land, zijn vier hoge partij functionarissen afgezet en uit de partij gestoten wegens "ernstige afwijkingen". Offi cieel werd geen reden voor het ontslag gegeven, maar het ge rucht gaat dat de vier kritiek hadden geleverd op het econo misch beleid van ae regering. Een medewerker van het Tropenmuseum legt de laatste hand aan het inrichten van een fel, waarop de schedels van overleden verwanten worden geplaatst. fc EXPOSITIE „BUDAYA INDONESIA IN AMSTERDAM: AMSTERDAM De man schuift het montuur naar het puntje van zijn neus, buigt zich voorover naar het houten scherm en bekijkt dat afwisse lend over en door de bril- leglazen. Hij lijkt verbijs terd. Zijn hand glijdt even heel snel over het patroon. Hij vraagt zich ongetwijfeld af welke ar tistieke geest een zo re gelmatige, en centimeters dikke figuratie heeft we ten te kerven in het teak houten kamerscherm van zeker zes bij vier meter. Het scherm komt oor spronkelijk uit Java en is te zien in het Tropenmu seum in Amsterdam. De gisteren geopende „Bu- daya Indonesia" is de grootste tentoonstelling over alle vol ken en culturen van de Indo nesische archipel, die ooit in Nederland is gehouden. In de enorme expositiehal van het Tropenmuseum is een verza meling van circa vijfhonderd ambachtelijk vervaardige voorwerpen uitgestald, die vanaf tweeduizend jaar gele den in Indonesië in gebruik waren. Overigens ontbreken in het overzicht niet de voor werpen uit de melanesische cultuur op Irian Jaya (Nieuw Guinea), eveneens een Indo nesische provincie, zij het fel betwist door de oorspronkelij ke bewoners, de papoea's. Zelfs zonder de pregnante lucht van speceriien en kre- tek-sigaretten in de neus, ma ken de vitrines met schilder achtige wajang-poppen, bloed stollende voorouder-maskers, ragfijne sieraden en teer hout snijwerk diepe indruk. Indo nesische ambachtslieden blij ken ware meesters van ge duld, creativiteit en uitdruk king in metaal, bamboe, tex tiel, steen en aardewerk. Verhaal „Budaya Indonesia" (lett. In donesische cultuur) vertelt in feite het verhaal vanaf de Indo-Javaanse beschaving, die in de tweede en derde eeuw groeide uit de contacten tussen het Indiase en Javaan se volk. Boedistische en hin doeïstische priesters volgden Indiase handelaren naar de kusten van de Gordel van Smaragd. Zij bouwden tem pels en kloosters en introdu ceerden de nu welbekende motieven van onder anderen Garuda, het rijdier van de god Vishnu. Later deed de islam haar in trede op de eilanden en ves tigden zich Chinezen, Portu gezen en weer een paar eeu wen later de Hollanders. En allen hadden zij hun invloed op de culturele uitingen in In donesië. De tentoongestelde kunstwer ken zijn voor het grootste ge deelte uit eigen collectie van het Tropenmuseum. Immers, meer dan de helft van de hui dige verzameling van het voormalige Koloniale Mu seum, komt uit Indonesië. Lange tijd leek het in Neder land onmogelijk een dergelijk uitgebreide expositie over In donesië te houden. Een zeker schuldgevoel maakte in de ja ren zestig en zeventig het kli- maat weinig geschikt om onze „koloniale waren" uit te stal len. Maar blijkens reacties van Indo's, Indonesiërs en (reis- en cultuurlustige) Ne derlanders wordt „Budaya In donesia" nu als een waarde volle expositie beschouwd, zo wel vanuit etnografii kunstzinnig oogpunt. Dodenmaskers Omdat het een overzie toonstelling betreft, i< het Tropenmuseum ee van uiteen lopende vi pen te zien. Allerhan ken, zoals sarongs, do scheepjesdoeken, ven via de batik- of itakn gouden sieraden met cuul gegraveerde patn het Java van de 14< een verbrandingsstier, Bali werd gebruikt overledene in te verb een schedel van een man, die door Dayaks limantan werd gesneli Dodenmaskers grijnz nisch van achter glas; pen lijken hun bronze gels uit te slaan; tal v sen, afgezet met goud en paarlemoer en gest ivoren krishouders nog niet aan hun m symboliek afgedaan; fantskop van de god C staart onbewogen vol uit. Onbewogen voor I bliek dat gisteren al j opening rond de dromde en slechts eel „ohh" en „ahh" wisl| brengen. „Budaya Indonesia" tocht 33) is tot 21 i 1988 te zien in het Tr(j seum aan de LinaeuS in Amsterdam. Op wel tussen tien en vijf uil de weekeinden tussen en vijf uur. De 283 dikke catalogus (zw bevat een overzicht tentoongestelde vooi en enkele achtergron len. Prijs 75,00 gulden; knopte brochure is dl gen voor vier guldi krijgbaar. JOOS PE (Van onze correspondent Gerard Kessels) ROME De Italiaanse iustitie heeft de mafia een harde slag toegebracht. Bij het eerste grote mafia- proces in Palermo tegen 467 verdachten zijn gister avond zware straffen uit gedeeld. Alle kopstukken verdwijnen levenslang achter de tralies. Het ,,maxi-proces" heeft bijna twee jaar geduurd. Van de verdachten zijn er nog ruim 200 op vrije voeten. In Italië wordt nu al ge sproken van een „histo risch vonnis". Naar de vonnissen was met grote spanning uitgezien. Een belangrijk deel van de aanklacht was immers geba seerd op de bekentenissen van de vroegere mafia-bazen Tommaso Buscetta en Salva- tore Contorno. Met name Buscetta heeft de justitie tot in detail ingelicht over het criminele netwerk dat de mafia over Sicilië gelegd heeft. Kort nadat Buscetta naar de justitie was gestapt volgde er een golf van arres taties. De vonnissen bewijzen dat de rechtbank veel geloof ge hecht heeft aan de verkla ringen van Buscetta, die mo menteel onder een andere naam ergens in de Verenigde Staten woont. De meeste kopstukken zijn veroordeeld wegens hun „lidmaatschap van een misdadige vereni ging", zoals de mafia in het justitiële woordgebruik wordt aangeduid. De verde diging heeft steeds gewezen op het ontbreken van harde bewijzen tegen de individue le verdachten. Het is daarom nog lang niet zeker dat de vonnissen ook in hoger beroep stand houden. De twee beroepsrechtei-s en Vrijgesproken verdachte vermo PALERMO Ongeveer vier uur na de uitspri het grote Maf ia-proces tegen 460 beklaagden in h« liaanse Palermo is een van de 114 verdachten i vrije voeten werden gesteld bij ziin huis doodgesc Het slachtoffer, Antonino Ciulla, keerde naar huil nadat hij met vrienden zijn vrijlating had gevie daders ontkwamen in een auto. zes lekenrechters keerden gisteravond na 36 dagen te rug uit de raadkamer. Daar hadden ze in volledig isole ment gewerkt. Gedurende het hele proces was er in Pa lermo een schaduw-recht- bank aanwezig, die op elk gewenst moment in kon springen. Zo zou ook bij do delijke aanslagen van de ma fia de voortgang van het pro ces gewaarborgd kunnen worden. De schaduw-rech- ters zijn echter niet in actie hoeven te komen. Geduren de de twee jaar van hel» pro ces werd geen mag» haar gekrenkt. Palermo vraagt ziel ter angstig af of van de mafia ziet stad zal ontladen. Siciliaanse mafia- chele Greco heeft I gekregen. In zijl woord had hij du dreigingen geuit de leden van de r Behalve Greco zijl gentien leden en Iers van de „koepel fia-families tot 1 veroordeeld.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 6