Vissers mogen in 1988 meer schol vangen HÊf Heijn al honderd dagen spoorloos Veel huizen halen 2000 niet Geen stoornissen in ontwikkeling door zuurstofgebrek baby Claus: Huisvesting heeft alles te maken met werk Luchtmacht voldoet niet aan NAVO-eisen uitdeweekbladei Geen echte Kerst zonder dubbelnummers OF. TIJD deÉJÖENE BINNENLAND ÊeidócComont DONDERDAG 17 DECEMBER 1987 PAGINA HAARLEM Ahold-topman Gerrit Jan Heijn is vandaag precies honderd dagen spoorloos. De Haarlemse justitie heeft aangekondigd het 75 man sterke politieteam ook in te zullen zetten tijdens de kerstdagen en de jaarwisseling, in het geval de ontvoering dan nog niet is opgelost. Zowel familie, politie als justie hebben nog altijd goede hoop dat Heijn wordt teruggevonden. Er is tot nü toe overigens nog geen enkele concrete aan wijzing bij de familie binnengekomen dat de man nog in leven is. De bijna 1400 tips en de adviezen van enkele paragnosten die door Heijns kinderen waren geraadpleegd hebben niets opgeleverd. Wel is de onlangs gestolen dienstauto van commissaris Sietsma, leider van het onderzoek, teruggevonden, De mobilofoon was eruit gesloopt. PROEFSCHRIFT: Rol voor scholen bij terugdringen anorexia GRONINGEN Scholen kunnen hun bijdrage leveren aan het terugdringen van anorexia nervosa. Door assertiviteit- straining te geven, zouden de scholen leerlingen moeten leren om te gaan met hun emoties en het Westerse slankheid- sideaal te relativeren. Een dergelijke invloed op de leerlingen lijkt preventief te werken op het ontwikkelen van anorexia. Mevrouw G. Noordenbos uit Leiden stelt dit in haar proefschrift „Onbegrensd lijnen als pseudo-oplossing", waarop zij maandag aan de Rijksuniversiteit Groningen hoopt te promo veren. Anorexia is een ziekte waarbij vooral vrouwen door dwangmatig te lijnen sterk ver mageren. Volgens de promovenda onstaat anorexia voor al bij vrouwen die traditoneel zijn opgevoed, lief en aardig moeten zijn en zich dienen aan te passen. De meesten komen uit een traditioneel prestatiegericht gezin met een sterke rolverde ling. Moeder zit thuis en voedt op, vader is veel afwezig. Het feit dat in deze tijd de opvoeding van meisjes beter is toegesneden op de eisen van een geïndividualiseerde samenleving en dat het slankheidsideaal zal worden opgegeven, is voor Noordenbos aanleiding te veronderstel len dat daarmee ook de anorexia nervosa zal worden teruggedrongen. DEN HAAG Met de kwaliteit van de wo ningen in ons land is het slecht gesteld. Een groot deel van de huidige woningvoorraad is in feite niet meer bruikbaar. Zeker 266.000 woningen zijn bouwtechnisch zo slecht dat ze niet meer op eigen kracht het jaar 2000 halen. Hiermee loopt het woning tekort op het moment zijn er 127.000 wo ningen te weinig op tot 400.000. Verder worden 488.000 woningen gekwalificeerd als „gewoon slecht" en is er in 1,5 miljoen wo ningen geen enkele isolatievoorziening te vinden. Ruim 500.000 woningen hebben te kampen met grote vocht- en schimmelplek- ken. Djt zijn enkele conclusies uit het rap port „De groeiende vraag naar woonkwali teit" dat gisteren is gepubliceerd. BRAKS TEVREDEN DEN HAAG Minister Braks van landbouw en. visserij toonde zich na af loop van de marathonver gadering in Brussel tevre den over de bereikte re sultaten. Tijdens het over leg waarin de toegestane vangsthoeveelheden en quota voor 1988 zijn vast gesteld is onder meer be sloten dat de Nederlandse vissers meer schol mogen vangen. Voorzitter Lang straat van het Produkt- schap voor Vis en Vispro- dukten zegt in een reactie niet teleurgesteld te zijn over het eindresultaat. Braks heeft een quotumruil gepleegd met het Verenigd Koninkrijk, zodat voor de Ne derlandse vissers in 1988 in de Noordzee ruim 10.300 ton schol extra beschikbaar is. Ne derland staat in ruil quota af in de zogenoemde „kleine ge bieden" (onder meer Ierse en Keltische Zee). Bovendien is het Nederlandse haringquo tum bij de ruil betrokken. De belangrijkste quota voor Nederland zijn volgend jaar: Schol in de Noordzee: 76.730 ton (15.000 ton meer dan in 1987 inclusief de ruil met En geland) Kabeljauw in de Noordzee: 17.440 ton (1.000 ton minder dan in 1987) Haring in de Noordzee: 79.290 ton (tegen 91.450 ton in 1987) Schelvis in de Noordzee: 1.320 ton (300 ton meer dan in 1987) Tong in de Noordzee: 10.230 ton (ongewijzigd) Wijting in de Noordzee: 6.720 ton (1.000 ton minder dan in 1987) Makreel in de Westelijke wateren: 34.720 ton (ongewij zigd) Voorzitter Langstraat van het Produktschap voor Vis en Vis- produkten zegt met name te vreden te zijn over het grotere schol- en het ongewijzigde tongquotum. Het kabeljauwqu otum blijft een probleem, maar binnen de visserijwereld had men niet anders verwacht. De forse korting op het haringqu otum wordt volgens Lang straat niet gerechtvaardigd door de haringstand van dit moment. De aan Nederlandse vissers toegewezen vangsthoeveelhe den zijn volgens Langstraat niet van dien aard dat de sane ring van de vloot nu achter wege kan blijven. Hij zal zijn bestuur voorstellen om als be drijfstak zelf een dikke tién miljoen gulden bij te dragen Sleepbootoorlog Boten van het sleepbedrijf Kooren worden ingesloten door boten van Smit Inter nationale Havensleepdienst. Een poging van het perso neel van Smit om vier sleep boten van de concurrent te verhinderen de haven van Rotterdam binnen te varen mislukte gisteren echter. Met sleepboten was een blokkade gelegd. Maar de bemanning van de Smit-bo ten maakte ijlings een ope ning in de blokkade, toen bleek dat het konvooi van Kooren in volle vaart bleef doorvaren waardoor een fik se aanvaring onvermijdelijk leek. GRONINGEN - Zuurstofgebrek bij de geboorte levert over het algemeen geen bijdrage tot het ontstaan van neurologische, gedrags- en leerstoornissen. Ook andere problemen tijdens de zwangerschap, zoals zwanger schapsvergiftiging, leiden niet tot ontwikkelingsstoor nissen bij kinderen. Tot die conclusie komt drs. M. Hadders-Algra uit Appingedam in haar proefschrift waarop zij vandaag in Groningen promo veert. Uit haar onderzoek blijkt dat vooral kinderen die te vroeg of te licht worden geboren, hieraan op latere leeftijd een ont wikkelingsstoornis over kunnen houden. Zo bleek van een groep kinderen met neurologische afwijkingen kort na de ge boorte op zesjarige leeftijd acht procent gehandicapt te zijn, ter wijl dertig procent lichte neurologische stoornissen vertoont. Uit haar onderzoek blijkt overigens dat het merendeel van de kinderen met neurologische stoornissen na de geboorte later herstelt. In dat verband poneert zij de stelling dat „het dikwijls onverwacht vermogen tot functioneel herstel van het jonge ze nuwstelsel de beslissing omtrent euthanasie bij ernstig zieke pas geborenen aanmerkelijk bemoeilijkt". Kamer stemt in met langere inzet van mijnenjagers DEN HAAG De fracties in de Tweede Kamer stemmen in meerderheid in met verlen ging van de aanwezigheid van Nederlandse mijnenjagers in de Golf tot mei volgend jaar. Alleen de oppositiepartijen zien het nut van de operatie niet in en zien de mijnenjagers Hellevoetsluis en Maassluis liever terugkeren. Dit bleek gisteren bij een mondeling overleg van de commissies voor defensie en buitenlandse zaken met de bewindslieden Van Eekelen (defensie) en Van den Broek (buitenlandse zaken). Woordvoerder Van Traa (PvdA) vroeg zich af wat de zin is van de maritieme aanwezigheid, nu de scheep vaartroutes mijnenvrij zijn verklaard en de situatie in de Golf nog steeds escaleert. DEN HAAG Meer dan de helft van de stedelijke bevolking in Derde-We reldlanden, zo'n zeshon derd miljoen mensen, le ven in afschrikwekkende omstandigheden. En in enkele van de snelst groeiende steden leeft twee derde van de bevol king in omstandigheden die een ware belediging zijn van de menselijke waardigheid. Dat zei prins Claus gisteren bij het 35- jarig bestaan van het In stitute of Social Studies in Den Haag. De prins beschreef zijn gehoor het beeld dat bestaat over werk en voedsel. „Zij waren ongeschoold of onderontwik keld. Hun achtergrond maakte hen werkloos in de steden en zij waren aangewezen op nut teloos of illegaal werk. De be huizingen die zij bouwden wa ren chaotisch, ongeorgani seerd, een risico voor de volks gezondheid, een broedplaats voor criminaliteit en politieke onrust". Niet zonder ironie typeerde prins Claus vervolgens de goedbedoelde huisvestingspro gramma's van diverse regerin- fen, die er echter in resulteer- en dat de woningen voor de armen te duur waren: „De programma's beloofden huis vesting voor velen, maar ver zorgden die slechts voor enke len". Daarentegen noemde de prins de zogeheten sites-and- services-projecten een verbete ring. De regering stelt in zo'n geval land beschikbaar alsook water, sanitair, drainage, scho len, medische klinieken en huisvuildienst, maar laat het bouwen van de woningen aan de bewoners over. Maar deze verbetering is nog niet voldoende, zo waarschuw de prins Claus in deze laatste maand van het VN-Jaar van Volgens prins Claus moet In huisvestingsprogramma's in de Der de Wereld speciale aandacht aan de positie van vrouwen worden l besteed. FOTO: CEES VERKERK de Daklozen. Hij pleitte ervoor huisvesting niet als een pro bleem op zichzelf te zien, maar in het kader van het armoede probleem in het algemeen: „Wanneer mensen een baan hebben die hun een inkomen verschaft om uit de armoede te klimmen, hebben zij ook geen huisvestingsprobleem. Wanneer zij baan, noch inko men hebben, hebben zij dat probleem wèl. Zó simpel is dat!" Uitdaging In dat verband hekelde de prins het langdurig ontkennen van de informele sector in Derde-Wereldlanden. Voor beleidsmakers was die sector lange tijd het domein voor on geschoolde migranten, die om te overleven vervielen tot bedelarij, diefstal en schoenpoetsen, straatventen en prostitie. „Studies hébben aan- getoon dat de informele sector geen parasitaire enclave is, maar een geïntegreerd onder deel van de economie en te vens een positieve bijdrage le vert aan de economische groei". Daarom, zo concludeer de Claus, „moeten regeringen de informele sector niet enkel tolereren, maar actief steu nen". Prins Claus brak een lans voor de vrouwen die binnen de in formele sector werken. „Vrou wen hebben de slechtst betaal de banen en vormen de arm- sten van de armen". Vandaar dat beleidsmakers extra aan dacht aan hen moeten beste den en de specifieke proble men waarmee zij worden ge confronteerd. SUSKEENWISKE DE EDELE ELFEN (c) Standaard Ultgeverij/Wavery Productions Zeven miljoen voor aanstelling van huismeesters DEN HAAG De ministers van justitie en binnenlandse zaken hebben zeven miljoen gulden gereserveerd voor de tijdelijke stimuleringsregeling huismeesters. Deze regeling treedt op 1 januari 1988 in werking, aldus een bekendma king van het ministerie van justitie. Het aanstellen van huismeesters vloeit voort uit het beleidsplan Samenleving en Criminaliteit dat in 1985 aan de Tweede Kamer is aan geboden. Het plan beoogt on der meer de bestrijding van zogenoemde kleine criminali teit. Huismeesters in woon complexen met verloederings verschijnselen hebben, zo is het ministerie gebleken, een positieve invloed op het woon klimaat en de preventie van dergelijke criminaliteit. Alleen „sociale verhuurders" als woningbouwcorporaties en gemeentelijke woningbedrij ven komen voor een bijdrage in aanmerking. JACHTVLIEGERS: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Vereniging van Jachtvliegers (WJ) meent dat staatssecretaris Van Houwelingen (defensie) de Tweede Kamer gisteren niet juist heeft geïnfor meerd over de gevolgen van het grote tekort aan straaljagerpiloten. De bewindsman verklaarde toen dat de Koninklijke Luchtmacht nog steeds aan al haar NAVO-verplichtingen kan voldoen. Leden van de VVJ stellen evenwel dat „tenminste één van de squadrons in de noordelijke provincies" nog slechts één van haar twee NAVO-taken kan uitoefenen. De jagers van de Ne derlandse luchtmacht moeten in oorlogstijd zowel kunnen aan vallen als verdedigen. „Het betreffende squadron concentreert zich nu echter op één taak", vertelde kapitein-vlieger Donker van de vliegbasis Twente. Donker en nog zo'n vijftien andere jachtvliegers toonden zich diep teleurgesteld over het verloop van het door hen bijgewoon de overleg van de vaste kamercommissie van defensie met staatssecretaris Van Houwelingen. Weliswaar maakte een meer derheid in de Kamer, bestaande uit VVD, PvdA en D66, zich uiterst ongerust over het tekort van nu 45 jachtvliegers (moge lijk oplopend tot 90 over anderhalf jaar) op een totaal van 450, maar dat kon de staatsscretaris geen millimeter doen afwijken van zijn plannen. Deze komen erop neer dat jachtvliegers die bij de Koninklijke Luchtmacht blijven, beloond worden met een premie. In totaal heeft Van Houwelingen daar 3,5 miljoen gulden voor beschik baar. De bewindsman zei geen ruimte te hebben om in te gaan op het voorstel van de Vereniging van Jachtvliegers om de vliegtoelagen aanzienlijk te verruimen en in te bouwen in het salaris. Majoor D. Bos, voorzitter van de VVJ, meent dat er „dus geen verandering zal komen in het grote verloop bij de Koninldijke Luchtmacht. „Integendeel. Die 3,5 van de staatssecretaris zijn een nutteloze investering". Bos wees erop dat gisteren weer drie officieren-vliegers bij de KLM hadden gepraat over een over stap. „Geef hun eens ongelijk. Ze kunnen daar ruim twee keer zoveel verdienen!" voegde kapitein Donker daaraan toe. (ADVERTENTIE) Gouden aanbod Brede schakelarmband van 14-karaats goud. Gewicht ca. 10 gram. Een sieraad om te geven of... te krijgen. Eenmalige voordeelprijs. ALTIJD IETS NIEUWS ONDER DE ZON. voor het licht. Waarom zen mensen soms liever duisternis dan het licht? js de angst voor verander j en vernieuwing altijd ne j tief? Angst en moed kuni heel goed bondgenoten zij concludeert HN, en ar^t kan ook wel eens een go/; raadgever zijn. „Angst wn ons ook op onze maat. n remt waar dat nodig is, w j ons op onze grenzen. Zo is de trouwe begeleidster onze moed. De hybris, o overmoed, de grootste sch voor de Grieken, wordt d de angst in het gareel geh den". Jelle Zijlstra was en is steeds een man van ge „Ik ben steeds verbaasd weest, dat ik werd gevra voor belangrijke fund Maar de eerste tien jaar de oorlog was de beho( aan mensen die wat kon enorm. Je kon in die j; dus gemakkelijker carr maken dan nu". Theo Knippenberg is de ge Nederlander die wi genoemd in het boek P strojka van Gorbatsjov. uitgever van de Buikboe en het tijdschrift Kaos i moette de Sovjet-leider daadwerkelijk; hij sp liefst twee en een half met hem. Voortaan r Knippenberg: „Je kunt in je eentje naar een mai l Gorbatsjov stappen en schien nog een beetje vloed uitoefenen. Dat b] immers gebeurd te Kortom, eenlingen niet zo zwak als velen i ken. Als je niet bij jezelf gint, waar dan welf" Geen echte Kerst zonder dubbelnummers van de weekbladen, al ligt het dit jaar wat ingewikkeld. De Tijd, De Groene en Her vormd Nederland zijn extra dik. De Haagse Post ook, maar daarmee zijn dermate produktieproblemen ont staan dat het blad heel mis schien vanavond, maar waarschijnlijk pas even voor het weekeinde in de kiosk ligt. Elsevier doet of er niets aan de hand is en verschijnt elke week in gebruikelijk formaat; dat blad zou als dubbelnummer ook niet meer te tillen zijn. En Vrij Nederland ten slotte wijkt af door komende maandag met een feestnummer te ver schijnen. Voor VN, HP, HN en De Groene zijn de dub belnummers bovendien met een de laatste bladen van dit jaar. De Tijd komt op 30 de cember nog met een speciaal oudiaarnummer. Eén voor deel heeft dit rommeltje wel, er is tijd genoeg om heel veel te lezen. Neem die mooie reportage in De Tijd over Venetië, Rimi ni, Ravenna en Florence, waarin de vraag centraal staat hoe Louis Couperus die steden nu zou hebben beke ken. De Haagse schrijver vertoefde er aan het eind van de vorige eeuw. Over Venetië schreef hij: „En men wacht, dat er tussen de zui len van de Piazetta een hel din in brokaat zal uitwande len, die zingen gaat een heel groot aria met veel roulades tegen de nacht aan". En in Toscane zag hij „Engelse vrijgezelledames" in het Uf- fizi-museum dwepen met Boticelli. „Verzonken in ex tase, de handen vroom ge vouwen, de lippen murme lend in gebed, hem dankend voor haar laatste geluk in haar verdorrende hart!!". De Tijd, in dezelfde omgeving: „Buiten is het 1987. Onder de galerijen van de Uffizi is het vuil en rommelig en ver slonsd en er dromt een ar melijk groepje randjongeren en zwervers samen' Bijna-premier Rudolf de Korte moet er ook aan gelo ven: Frénk van der Linden klopte aan zijn deur. Met in zijn dossier uitspraken van partijgenoten die geen blad voor de mond nemen. Ka merlid Len Rempt: „De Korte is ambitieus, voor Haagse begrippen zelfs érg ambitieus". Robin Linscho- ten: „Het straalt helemaal van hem af dat hij minister is. Vindt-ie prachtig". De Korte zelf: „Ja, ik hèb ambi ties. Dat moet, wil je er in de politiek iets van maken. Maar overmatig ambitieus ben ik niet". De slag om het toekomstig leiderschap van de VVD lijkt hii inmiddels al verloren te hebben en in een kabinet met de PvdA zal hij in elk geval niet gaan zitten. Het dubbelnummer van De Groene pakt één van de gro te onderwerpen van dit jaar grondig aan, bijna té gron dig: de joden. Het weer op laaiende anti-semitisme in Nederland is één aanleiding voor de special, de andere is dat komend voorjaar de staat Israël zijn veertigste verjaardag viert. Ronald, een 24-jarige student geolo gie: „Eigenlijk vind ik het heel hinderlijk dat ik door. iou word aangesproken op het feit dat ik joods ben. Het idee dat er weer zo'n portret wordt geschreven bevestigt de positie waarin joden ver keren. Je krijgt weer een onnodig accent. Het is niet apart om joods te zijn, maar je gaat je wel zo voelen op het moment dat je mij om die reden uitkiest en dus ei genlijk isoleert. Ik ben een gewone rotstudent die bier drinkt". Het Groene-profiel gaat over de beroemdste jooa uit de geschiedenis, Jezus van Na zareth. Ondanks, of miss- hcien juist wel dank zij de zakelijke toonzetting is zeker het einde aangrijpend: „Bij het kruis werden spijkers van bijna een centimeter dik door zijn polsen en voeten geslagen. Het is bekend dat de kramp in de handen dan zodanig is dat de duimnagel in het vlees van de hand dringt. Binnen enkele minu ten ontstaat ondraaglijke kramp in armen, schouders en borst. Uitademen wordt bijna onmogelijk. Jezus heeft dit zes uur volgehouden, voor hij stierf, ten prooi aan totale wanhoop. Het is te ho pen dat hij werkelijk in zijn eigen leer heeft geloofd en dus troost heeft geput uit de gedachte dat hem dit vrese lijk lot later zou worden ver goed". Het kerstthema van Her vormd Nederland is de angst Begon de Haagse Post nieuwe leven ooit mei kreet dat het minder I voor Elsevier geldt helj genovergestelde. In no- dijde het blad uit naar formaat uit het Hoogen1 tijdperk. De hoeveelheic derwerpen is inmiddels I te veel. Een kleine gree Hermann Bleich, de n van de buitenlandse co pondenten: „Ik beschou door het buitenland zo' wraakte „hollanditis" geneesmiddel voor de reld. Een zeer gezonde stelling, passend in de t tie van de Hollandse i terheid. En hebben we géén gelijk gekregen?". 150 jaar: „Wij kiezen be* voor minder dieren,; meer ruimte tot hun: schikking hebben. Wai1 je te veel dieren laat raakt de bezoeker voerd: o, weer eentje". Portnoy op de zwarte r in Moskou: „Iedereen er bezig iets te ritselen klein akkefietje dat niet veel daglicht kon verdr In deze wereld van puriteinen had ik op di de grot gevonden waa welpen van de Russ beer zich konden laten waar ze even konden ven dat ze hun eigen handen hadden". Jan drik Oort, één van d roemdste sterrekun van deze eeuw: „Je be altijd op uit om nieuwi gen te ontdekken die niet door anderen zijn i probeerd. Als je op ver! paden gaat lopen heb meeste kans om eens nieuws te zien". Jascha Heifetz was de ste. Wie het op „één v grootsten" hield, kon nen op de gekwetste van zijn leerlingen. Itzhak Perlman, die in Nederland zegt de hele tend te hebben gehuil dat hij had vernomei zijn leermeester was oi den. De (gepensione Amsterdamse wiskur raar dr. F. Kuiper i Heifetz zelfs over de wereld achterna. „Die fectie van Heifetz, die naar het volmaakte, herken ik mezelf in. I wiskunde is het ook al niets. Het verschil I hem en mij is dat ik l en toe een fout kon p< teren". Deetman heeft iets i gepresteerd: „Corpsl die. vroeger neerkeke demonstraties lopen w met spandoeken De heeft eenheid geschape der het studentenvolk, „over democratisering je nu niet beginnen, ai op dit moment zelfi zijn". Want de studente eensgezind in hun p maar de verbeelding voorlopig niet meer a macht. In de bijlage een toegi Joost Veerkamp var weergaloze cursus gril voor beginners, die ooi te omdat hij het (gesp niet aandurfde iets gr met Khomeiny te doe verandert hij Botha m hulp van een paar n werktuigen in Nelson dela. Als dat geen ki dachte is. DICK HOF1

Leidse Courant | 1987 | | pagina 4