Hockey is leukmaar je houdt geen tanden over iëkS Ie moet't proeven om 't te geloven. t? taatsloterij moet üseren met lotto en lationale loterij CNV dringt aan op aanpassing van CD A-nota „zorgzame samenleving' Deetman moet voldoende halen CeidaeSotittwI Jtkoord ver vut- lan voor nderwijs PROMOTIE ANDRÉ BOLHUIS OP GEBRUIK GEBITSBESCHERMER Décafë van Douwe Egberts. Net zo lekker als gewone koffie. NNENLAND DONDERDAG 17 DECEMBER 1987 PAGINA 3 udent eist via chter bijdrage ouders MELO Een Enschedese mbo-student gisteren in kort geding bij de Almelose itbankpresident mr. Van den Biesen gevor- d dat zijn ouders worden veroordeeld tot be- ig van de krachtens de Wet op de studiefi-. ciering vastgestelde ouderbijdrage. De jon- n volgt een opleiding sociale dienstverle- Hiervoor is hem door de minister van on wijs en wetenschappen een basisbeurs van 40 gulden per maand toegekend. Het minis- heeft op 3 augustus 1987 bepaald dat de ers vanaf januari 1987 tot en met maart 223,65 gulden per maand hadden moeten ragen en vanaf april 1987 tot en met decem- 1987 309.48 gulden. De student die op ka- woont heeft tot nu toe echter nog geen van zijn ouders ontvangen, rechtbank wijst 23 december vonnis. Willem-Alexander bij koning Bhumibol BANGKOK - Prins Willem-Alexan- der heeft gisteren een bezoek ge bracht aan koning Bhumibol Aduly- adej en koningin Sirikit van Thai land in verband met de zestigste ver jaardag van de vorst. Eerder op de dag heeft de prins het Groot Paleis bezocht, waar de Thaise koningen sinds 1782 resideerden, en heeft hij een aantal boeddhistische tempels rond Bangkok bekeken. Morgen overhandigt Willem-Alexander aan vertegenwoordigers van Thaise uni versiteiten geschiedenisboeken waarin de betrekkingen tussen Ne derland en Thailand worden bespro ken. De prins zal ook een bezoek brengen aan de 415 kilometer lange Burma-Spoorlijn. Verdacht koffertje op het Binnenhof Een verdacht koffertje, opge merkt door medewerkers van de Tweede Kamer, heeft ge zorgd dat het Binnenhof giste ren van half zes 's middags tot kwart over zeven 's avonds af gesloten is geweest. De zalen van de parlementsgebouwen aan de kant van het binnen plein werden ontruimd. De Ex plosieven Opruimingsdienst heeft de koffer die midden op de binnenplaats stond en door politiemensen met balen stro was ingepakt, onderzocht. Er bleken oude kranten, tijd schriften en een lege plastic tas in te zitten. De eigenaar heeft zich nog niet gemeld. ii N HAAG Minister »tman van onderwijs titft met de drie onder- i ivakbonden ACOP, ij OOP en CMHA giste- overeenstemming be over zijn nieuwe ilan voor oudere leer- chten. Zijn plan houdt j lat leerkrachten van 55 tot 58 jaar voor de [t van hun werktijd vut kunnen of vanaf jaar kunnen kiezen Jlr de volledige vut. kt blijkt uit een gezamenlijke ledeling van het ministe- de ACOP, de CCOOP en CMHA. Het Ambtenaren- rum heeft laten weten het 13 stel van Deetman als eni- te hebben afgewe- ,jnieuwe regeling van Deet- genaamd Doorstroming ,'rwijs Personeel (DOP), 9rziet erin dat onderwijsper- 1<|^1 van 55 tot en met 58 in basis- en voortgezet on- js met deeltijd (DOP) ;aan. Onderwijspersoneel 7 en 58 jaar kan ook kie- voor een volledige vut-re- >i|ng- n vacatures die ontstaan door Iname aan DOP of vut ten in het primair onder- vervuld worden door en boventalligen rtloor mensen van 27 jaar of In het voortgezet on- den die leeftijden ver- bd. reactie zegt een woord- Ier van het Ambtenaren- iim onoverkomelijke be- m te hebben tegen het dat minister Deetman in 'oorstel de groep van 53- v£4-jarigen heeft laten val- elterwijl eerder bij hen na- Jckelijk verwachtingen zijn N VANDAAG^ SOEST Hockey is leuk, maar je houdt bijna geen tanden meer over. Elk jaar krijgen bijna ne genhonderd spelers en speelsters een bal of stick tegen hun gebit, waaraan ze een flinke schade overhouden. Die narig heid is voor en belang rijk deel te voorkomen door met een gebitsbe schermer te spelen. Maar hoewel ongeveer de helft van de sporters zo'n ding in huis heeft, draagt bij na niemand die op het veld. Ze vinden het niet nodig of hebben last van de beschermer. Voorma lig hockey-international en tandarts André Bol huis (40), die vandaag aan de universiteit van Utrecht op dit onder werp promoveerde, con cludeert dan ook dat ge bitsbeschermers in elk geval gratis verstrekt zouden moeten worden. Bolhuis heeft voor zijn proef schrift „Tandletsels in de hockeysport" de afgelopen ja ren bijna 3600 hockeyers on dervraagd. En omdat topspe- lers trendsetters zijn, heeft hij deze groep apart geno men. In de tijd aat Bolhuis zelf deelnam aan hockey-in- De kans om bij hockey een bal of stick in het gezicht te krijgen Is groot. Het dragen van een gebitsbeschermer zou volgens André Bolhuis al heel wat narigheid kunnen voorkomen. FOTO: ANP terlands en internationale toernooien heeft hij zijn me despelers en tegenstanders danig aan de tand gevoeld. Hij ondervroeg in totaal 279 topspelers uit vijftien landen. Hoewel twintig procent van deze internationals gebitsbe schermers bleek te gebrui ken, was het aantal ongeval len onder hen niettemin vier keer zo groot als onder de re creanten. Bolhuis heeft zelf lange tijd zonder gebitsbeschermer ge speeld en tot zijn schande on dervonden hoe link dat is. Het nare van gebitsletsels is bovendien dat net oorspron kelijke gebit vrijwel nooit meer is te maken. Daarom zijn er protheses nodig, die ook nog eens om de paar jaar moeten worden vernieuwd. Hockeyers die dat zelf of in hun omgeving hebben mee- femaakt, blijken daar be- oorlijk van onder de in druk. „Niettemin verloopt de invoering van gebitsbescher mers in de hockeysport niet zonder slag of stoot", zegt Bolhuis. Waarbij hij wel op merkt dat het dragen van een beschermer de kans op tandletsel weliswaar beperkt, maar allerminst geheel uit sluit. Bolhuis concludeert dat het gemak van zelf gemaakte ge bitsbeschermers aanzienlijk populairder is dan de twee typen confectie-beschermers, die met professionele hulp individueel kunnen worden aangepast. „Ik heb ook kun nen vaststellen dat het bij de gebruikers niets uitmaakt of zij een thermoplastische semi-individuele gebitsbe- schemer door een tandarts of door een tandtechnicus aan gemeten krijgen". Eén van de andere uitkom sten van Bolhuis' studie is dat vrouwen vaker een gebitsbe- schemer dragen dan mannen en dat er in dit opzicht geen verschil is tussen junioren en senioren. „Het blijkt trou wens niets uit te maken of het gebruik van gebitsbe schermers door teambegelei ders wordt aangemoedigd of niet." zegt Bolhuis. Wel heeft hij geconstateerd dat het gratis beschikbaar stellen van beschermers in het kader van het onderzoek het gebruik ervan deed toe nemen; negenendertig pro cent van de spelers deed ze toen ineens in, terwijl dat percentage anders maar net zes is. Bolhuis: ,3ijna de helft koos voor de comfortabele beschermer en een kleine dertig procent voor de min der comfortabele versie. Met andere woorden: het comfort van de gebitsbeschemer is de meest bepalende factor in het consequente gebruik ervan". Wanneer hockeyers eenmaal gewend zijn gebitsbescher mers te dragen, blijven zij die ook gebruiken. Dat blijkt uit een vervolgonderzoek. Bol huis: „De spelers die in het kader van mijn onderzoek een comfortabele beschermer kregen uitgereikt, hebben die bijna allemaal bij wedstrijden ingehouden. En dat was na tuurlijk ook de bedoeling". Bolhuis realiseert zich dat het gebruik van een beschermer niet de oplossing is voor de agressie op het veld. „Want", zegt hij, „zolang er onvol doende aandacht wordt ge schonken aan de toenemende agressie op de sportvelden, zal door het gebruik van op bescherming gerichte attribu ten de kans op letsel slechts worden verplaatst". (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG - Diep ineengedoken achter de regerings tafel aanhoorde minister Deetman het betoog van CDA-woordvoerder Lansink. Deze confronteerde de minister onder meer met de kamerbreed gegroeide ir ritatie over het feit, dat Deetman de problemen met het beurzenstelsel voortdurend heeft gebagatelliseerd. In feite heeft de Kamer, met de PvdA voorop, de minister giste ren een aantal „examenvragen" voorgelegd die alles bij elkaar een 'voldoende' moeten opleveren. Zou dat vandaag niet het ge val blijken, dan zal de positie van deze minister op zijn minst ernstig zijn worden verzwakt. Op onder meer de volgende vra gen zal Deetman een bevredigend antwoord moeten geven: was hij op de hoogte van de veelvuldig gesignaleerde risico's die aan vervroegde invoering van de Wet Studiefinanciering kleefden?.Verzweeg hij die informatie vervolgens bewust tegen over het parlement? Heeft hij bewust onverantoorde risico's genomen? Stond bij zijri besluit tot invoering van de wet, in juni 1986, inderdaad nog altijd de mogelijkheid open om het oude stelsel langer toe te passen? Of was er al sinds eind '85 geen weg meer terug en nam hij in feite toen al de definitieve beslissing? Wat was „de politieke noodzaak" die Deetman tegenover zijn ambtenaren voorhield, om het beurzenstelsel per oktober '86 in gevoerd te krijgen. Zachte berm Wat die laatste vraag betreft opperde D66-woordvoerder Nuis gisteren de suggestie, dat het kabinet wellicht om bezuinigings redenen Deetman onder hevige druk heeft gezet om de zaak te versnellen. In die periode liet de Kamer bijvoorbeeld een aan merkelijke verhoging van de collegegelden afhangen van het tijdstip, waarop een „rechtvaardiger" beurzenstelsel zou worden ingevoerd. Nuis vergeleek de operatie studiefinanciering met een auto die, scheefgezakt in een zachte berm, zich door veel gas geven steeds dieper in de modder graaft. „En de koppige man die doof voor goede raad, zijn voet stijf op het gaspedaal hield, was de minis ter". PvdA'er Vermeend liet zijn vragen aan de minister vergezeld gaan van eigen antwoorden die telkenmale de beschuldigende vinger richting Deetman wezen. Voor de PvdA stond het giste ren al vast, dat de minister „ernstig te kort is geschoten": hij heeft de Kamer op het verkeerde been gezet door voor te wen den, dat pas medio '86 geen weg terug meer was. En na de in voering bracht Deetman volgens Vermeend het parlement op nieuw op een dwaalspoor door zijn mededeling dat alles volgens plan verliep. „De minister heeft tegenover deze Kamer voortdu rend een beeld geschetst dat in strijd was met de realiteit". Maatregelen geëist Naast de opheldering van al deze onduidelijkheden eist de Ka mer ook snel maatregelen die de schade voor studenten en Staat zoveel mogelijk te beperken. CDA en VVD hebben gezamenlijk een groot aantal „dringende verzoeken" op de regeringstafel ge deponeerd. CDA'er Lansink eiste bijvoorbeeld dat alle aanbeve lingen van de adviescommissie worden opgevolgd. Ook wil het CDA dat de automatiseringsprojecten bij de overheid worden doorgelicht op hun effectiviteit. Beide regeringsfracties deden voorts het „dwingende verzoek" aan Deetman voor 1 maart van het volgend jaar aan te geven hoe hij een eind denkt te maken aan de chaos in Groningen. De VVD wil verder een overzicht van de financiële schade die is opgelopen door de problemen. Bij alle kritische opmerkingen leefde vooral bij de regerings fracties ook wel enig begrip voor het feit, dat minister Deetman al in '85 druk op de ambtelijke ketel moest zetten. Hij had de Kamer namelijk beloofd zijn uiterste best te doen om invoering per 1 oktober '86 mogelijk te maken. „Dat de minister om die reden maximale druk heeft uitgeoefend om die datum te halen, vindt de VVD-fractie niet onjuist", aldus Franssen. Lansink be aamde dit en kon de gekwelde bewindsman gisteren nog een an der opstekertje aanbieden. Voor de CDA-fractie staat namelijk vast dat Deetman inderdaad pas medio '86 definitief de knoop heeft doorgehakt en niet al eerder. Waar zijn vrouwen in geschiedenisboek? DEN HAAG - Staatssecretaris Ginjaar-Maas wil dat in het nieu we geschiedenisprogramma voor het voortgezet onderwijs „de vrouwen een wat duidelijker rol zullen spelen dan tot nu toe het geval is". Als je nu een geschiedenisboek leest, zo betoogde zij, lijkt het wel dat in de Middeleeuwen en in de Gouden Eeuw de wereld alleen maar bevolkt werd door mannen. Als je daar goed over nadenkt is dat natuurlijk heel raar. (Van onze >arlementaire redactie) HAAG De Staats- rij moet samen met de emene loterij Neder- |n 1 (ALN) en de stich- nationale sporttotali- ,0<Dr (SNS) opgaan in een e richten Stichting na- •Rjiale loterij Nederland, "leen op deze manier ft het zin de Staatslote- ie verzelfstandigen. advies heeft de eommissie- Aardenne (oud-minister economische zaken) giste- uitgebracht aan staatsse- aris Koning van financiën. L had de commissie eind ens de commissie werken tsloterij, ALN en SNS nu drie op ongeveer hetzelfde /ein. Daarmee is men el- concurrent Als deze si tuatie blijft bestaan, zullen alle drie hun omzet zien dalen door de concurrentie van ille gale kansspelen. Door bunde ling van krachten is het echter mogelijk de hele legale kans- spelmarkt te beheersen. Tegelijk ontstaan dan naast de bestaande loterijvormen meer mogelijheden om het aanbod aan loterijen uit te breiden. Te denken valt dan een de in stantloterij (een loterij waar door de speler meteen door het wegkrassen van een laagje op het lot ziet of er iets gewonnen is) en een kanslotspel (loten die alle recht geven op zeer hoge prijzen van een of twee miljoen gulden). Door de betere mogelijkheden kan de op te richten stichting een grotere omzet bereiken, hetgeen zowel voor de Staat als maatschappelijke doelen (charitas en de sport) gunstig uitpakt. Volgens de commissie zal de oprichting van de stich ting nog twee jaar duren, aan gezien daarvoor wetswijziging nodig is. Dat geeft de betrok kenen ook de tijd om op de zaak in te spelen. Om de operatie voor de Staat niet nadelig te laten verlopen wil de commissie-Van Aarden- ne de op te richtren stichting 19 procent belasting over de omzet laten betalen. Alle prij zen zouden belastingvrij moeten worden. De legale kansspelmarkt (naast Staatsloterij, ALN en SNS ook de casino's, paarden- totalisator en ad-hoc kansspe len) beloopt ongeveer 1250 miljoen gulden per jaar. De omzet in illegale spelen ligt naar schatting tussen twee en 3,2 miliard gulden. Die omzet stijgt Op de legale kansspel- markt heeft de Staatsloterij een marktaandeel van 62 pro cent. Van de Nederlandse be volking speelt ongeveer de helft. Dit percentage ligt veel hoger dan het aantal mensen dat spontaan toegeeft goklustig te zijn (32 procent). KNOLLEN (ADVERTENTIE) (Van onze sociaal- economische redactie) DEN HAAG Het Chris telijk Nationaal Vakver bond wil een kritische aanpak van de CDA-nota „de verantwoordelijke en zorgzame samenleving". De bond roept zijn leden op bij CDA-partijbijeen- komsten de CNV-verlan gens naar voren te bren gen. CNV-voorzitter Henk Hofstede maakte dit giste ren in Utrecht bekend in een toelichting op de CDA-nota. Volgens Hofstede valt er met de christelijke vakcentrale best te praten over een verant woordelijke samenleving, waarin bepaalde overheidsta ken worden gedelegeerd naar werkgevers en vakbeweging. „Maar een dergelijke discussie mag niet ontaarden in bezuini gingsvoorstellen en verdere verlaging van de overheidsuit gaven. Met name de CDA-mi- nisters Deetman (onderwijs) en Van Dijk (binnenlandse za ken) doen daar hard aan mee en dat soort pleidooien zint ons helemaal niet", aldus Hofstede. De CNV-voorzitter wijst het voorstel van CDA-fractielei- der Bert de Vries, die onlangs een collectieve lastendruk van 60 procent van het nationaal inkomen bepleitte (de zoge naamde „Bert-norm") van de hand. „Ik heb noem geen „Henk-norm" omdat elk per centage niets meer is dan een slag in de lucht". De CNV-verlangens die de CDA-nota moeten bijstellen zijn vervat in 21 amendemen ten. De vakcentrale is eenzelf de aanpak van plan met de „Schuivende Panelen" van de PvdA en met een eventuele nota van de VVD. Aandacht Het CNV vindt onder meer dat het CDA in zijn nota te weinig aandacht besteedt aan maatschappelijke organisaties als de vakbeweging. Ook vindt men dat meer nadruk moet worden gelegd op het verkrij gen van een gelijkwaardige onderhandelingspositie voor de ambtenarenbonden in het arbeidsvoorwaardenoverleg. Daarnaast vindt het CNV dat de nota zich moet uitspreken vóór het laten meegroeien van de uitkeringen met de groei van de welvaart, vóór verho ging van de kinderbijslag en vóór winstdelingsregelingen. In het licht van een verant woordelijke samenleving past volgens het CNV ook de be trokkenheid van de vakbewe ging bij de uitvoering van de werknemersverzekeringen als de ziektewet, de nww en de wao. Momenteel zijn deze uit keringen, waarvan werkge vers en werknemers de premies opbrengen, de primai re verantwoordelijkheid van de overheid. De ziektewet zal in januari 1989 als eerste werknemersverzekering worden overgeheveld naar de sociale partners. De wettelijke minimum-uitkering van 70 procent blijft dan van kracht, maar werkgevers en werkne mers kunnen dan, zonder in menging van de overheid, de premies en de aanvullingen op de uitkeringen bepalen. De sociale partners zijn nu wel vertegenwoordigd in de bestu ren van de verschillende uit voeringsorganisaties. Het CNV wil echter dat de betrokken heid van de bond bij de werk nemersverzekeringen voor de leden duidelijker wordt Om dit te bereiken stelt de vak centrale voor om vertegen woordigers van de vakbewe- fing de eerste opvang van uit- eringsgerechtigden te laten verzorgen, in plaats van de „onpersoonlijke loketten" van de bedrijfsverenigingen.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 3