Jongeren halen kerststal in huis Paus overleeft zichzelf door benoemingenbeleid CetdaeSouAO/r GEESTELIJK LEVEN/OPINIE kerk wereld brieuen uan lezers Ingrijpende vervoersplann weer CeidócSomant DONDERDAG 17 DECEMBER 1987 PAGI Zes extra humanistische raadslieden in krijgsmacht DEN HAAG Het aantal humanistische raadslieden in de krijgsmacht wordt bin nenkort met zes uitgebreid naar 31. Dit blijkt uit een brief van staatssecretaris Van Houwelingen aan de Tweede Kamer. Het besluit is een „voorlopige en pragmatische" oplossing voor het al jaren durende geschil tussen de kerken en het Humanistisch Verbond over de verdeling van de geestelijke verzorging binnen de krijgsmacht. Binnen twee jaar moet een „principiële" oplossing op ta fel liggen, aldus Van Houwe lingen. Een onafhankelijk onderzoeksbureau zal daartoe de voorkeur van de militai ren en de omvang en de maatschappelijke betekenis van de kerken en het Huma nistisch Verbond onderzoe ken. Wel moeten de kerken en het Verbond eerst nog in stemmen met de opzet en de vraagstelling in de onderzoe ken, wat volgens Van Hou welingen „tijd zal vergen". Het is de bedoeling dat de onderzoeken diverse keren worden herhaald om „de maatschappelijke verande ringen die van invloed zijn op de geestelijke verzorging te kunnen verwerken", zo schrijft Van Houwelingen. Al een paar jaar is het minis terie van defensie in overleg met de kerken en het Huma nistisch Verbond over de verdeling van de geestelijke verzorging in de krijgsmacht. Volgens het Humanistisch Verbond is het aantal lege raalmoezeniers en -predikan ten niet in overeenstemming met de behoefte onder mili tairen. Het aantal humanisti sche raadslieden zou volgens het Verbond moeten worden verdubbeld. Er zijn op het moment 108 protestante, 109 rooms-katholieke en 2 joodse geestelijke verzorgers. Met zijn toezegging voor de principiële oplossing komt Van Houwelingen zowel de kerken als het Humanistisch Verbond tegemoet. Begin vo rig jaar werd de commissie- Hirsch Ballin ingesteld die criteria moet opstellen voor die verdeling van geestelijke verzorgers. In december volgde een voorlopig advies: de voorkeur van de militai ren moet de doorslag geven. Onaanvaardbaar, vonden de kerken. Ook de maatschap pelijke betekenis van de kerkgenootschappen moet in ogenschouw worden geno men. Met de oplossing die Van Houwelingen heeft ge vonden, zijn zowel de kerken als het Verbond akkoord ge gaan. Gehuwde priester voorganger bij Protestantenbond RENKUM De afdeling Renkum-Heelsum van de Nederlandse Protestanten Bond (NPB) heeft de gehuw de rooms-katholieke priester B.J. ter Steeg uit Bennekom benoemd tot voorganger. Ter Steeg (57), leraar gods dienstonderwijs en maat schappijleer aan het Marnix- college in Ede, blijft rooms- katholiek. Het is voor het eerst dat een rooms-katholie ke voorganger bij de NPB, een vrijzinnige geloofsge meenschap, is benoemd. De afdeling Renkum-Heel sum heeft ongeveer honderd leden. Na zijn priesterwijding in 1958 was Ter Steeg twee jaar kapelaan in Aalten. Daarna was hij kapelaan in Vleuten (1960-1964) en Wageningen (1964-1968). Van 1968 tot 1970 was hij dekenaal assistent in het dekenaat Wageningen. Tevens was hij toen verbon den aan het Oecumenisch Pastoraal Centrum in Hem men. Ter Steeg gaat al sinds twin tig jaar geregeld voor in kerkdiensten van prote stantse kerken en geloofsge meenschappen, zoals de Ne derlandse Hervormde Kerk, de Evangelisch-Lutherse Kerk en de Nederlandse Pro testanten Bond. De middelmaat verkettert alles wat hun horizont te boven gaat La Rochefoucauld OOK PROTESTANTEN EN BUITENKERKELIJKEN HEBBEN BELANGSTELLING AMSTERDAM De kerststal is weer sprin glevend. Niet alleen de kerstboom maar ook al die figuren die het stalle tje van Bethlehem be volkten, kunnen weer op een grote aftrek rekenen bij het publiek. Voorbij is de culturele beelden storm die in de jaren zes tig en zeventig zoveel beelden uit de kerken deed belanden op de rommelzolder. Maar de nieuwe kopers van kerststallen zijn maar gedeel telijk van rooms-katholieke huize. „We krijgen ook veel protestanten in onze zaak of mensen die niet christelijk zijn. Die willen toch een kerststal hebben, want ze zien het nu eenmaal als een element uit de historie". Dat zegt mevrouw Van Paridon van de bekende katholieke kunsthandel Van Paridon in Amsterdam. Dezer dagen gaan daar weer tientallen kerststallen over de toonbank. „Ongeveer ze ventig procent van de kopers zijn jongeren. Wij conclude ren daaruit dat de kerststal geen cultuur gebonden ver schijnsel is, maar een ver schijnsel van alle tijden". Zetelend in een souterrain naast de winkel, heeft de di rectrice zojuist een nieuwe Oorsprong Een kerstgroep uit Oberammergau partij kerststallen geïnspec teerd. „Het zijn betrekkelijk goedkope stalletjes in verge lijking met het materiaal dat in de winkel is uitgestald. Daar vindt men kerststallen uit alle mogelijke landen en in alle soorten materialen en kleuren en in prijzen oplo pend tot wel meer dan vier duizend gulden" „Duitsers, Italianen en Oos tenrijkers zijn traditioneel de grootste leveraars van kerst stallen", zegt mevrouw Van Paridon, maar Italië lijkt de twee anderen behoorlijk naar de kroon te steken". In Italië worden de beelden nog volop uit hout gesneden en vervol gens kleurrijk geverfd. Ze zijn fraai, maar ook wat zoe tig. De Duitse kerstbeelden zijn een tikkeltje grover en boerser van vorm. Oberam mergau, bekend van de pas siespelen, is traditioneel de plaats waar de meeste Duitse kerststalgroepen vandaan ko men, aldus mevrouw Van Paridon. De Van Paridons brengen overigens zelf al zeventig jaar lang een eigen kerststal- groep op de markt. Het is waarschijnlijk de meest voor komende beeldengroep in de Nederlandse huiskamers, ook al zijn er in loop der jaren wel wat kleine veranderin gen in de groep aangebracht. De Van Paridons maken nu zelf sinds een aantal jaren geen beelden meer, hun ei gen atelier voor kerkelijke kunst waar ze werden ge maakt bestaat echter nog wel, maar is in andere han den overgegaan en maakt nu ook andere beelden dan al leen sacrale. In de jaren zestig toen de beeldenverkoop dramatisch terugliep, namen de Van Pa ridons hun toevlucht tot het maken van replica's van componisten en klassieke beeldhouwwerken. Nu con centreert men zich opnieuw volledig op het verkopen van kerkelijke kunst. Er is in hun zaak aan de Am sterdamse Nieuwe Zijdsvoor- burgwaleen zeer grote verza meling kerststallen uit een groot aantal landen bijeenge bracht. Men vindt er Poolse, Tsjechoslowaakse kerststal len maar ook uit Mexico, Peru, Rhwanda en Kenia. De Latijnsamerikaanse vallen op door hun barokke vorm. Dit jaar valt er voor het eerst ook een kerststal' uit de Filipijnen te bewonderen, uit hout ge sneden. Ze valt op door zijn soberheid en primitiviteit. De figuren lijken al knielend af gezaagd te zijn. Met de komst van kerststallen uit Latijns Amerika en de Filipijnen is het Europese alleenrecht op kerststallen definitief verbro ken. Tot voor enkele decen nia waren ze nog een exclu sief Europees verschijnsel. Aan de wieg van de kerststal staat St. Franciscus. Deze voerde, toen hij oud en ziek was, in 1223 met zijn naaste vrienden een levend kerst spel op in het plaatsje Grec- cio, gelegen tussen Rome en Assisi. Tevoren had hij toe stemming gevraagd aan de paus om op deze wijze het kerstevangelie uit te beelden. Er waren toen uitsluitende levende mensen en dieren bij betrokken. De eerste kerst groepen waren geïnspireerd op Middeleeuwse schilderij en. De eerste kerststal zou gestaan hebben in de Jezuïe tenkerk in Innsbruck. Het ging om metershoge figuren en grote decors die uitslui tend in de kerken te zien wa ren. Vooral in de Barok was het samenstellen van een kerstgroep een groot spekta kel, waarvoor kosten noch moeite werden gespaard. Adellijke personen, aldus mevrouw Van Paridon, wil den echter ook graag thuis een kerststal hebben. Dat werd door kerkelijke overhe den stilzwijgend door de vin gers gezien. Toen de Oosten rijkse keizer Jozef II verbood dat kribbes in kerken wer den neergezet, vond men het alternatief door de kribbe in een nabijgelegen huis van een van de parochianen te plaatsen. De weg naar de „privatisering" van de kerst stal lag toen open. Hout is al lang niet meer het meest voorkomende materi aal waaruit kerstgroepen worden vervaardigd. Het zijn wel de meest kostbare. Kerst groepen uit de Derde We- rekld zijn wel meestal van hout, in Europa wordt als materiaal gebruikt een com binatie van gips en polyester. Ook bepaalde steensoorten worden veelvuldig gebruikt. PAUL VAN VELTHOVEN (Van onze'correspondent Gerard Kessels) ROME Een mensenle ven is fragiel. Niemand weet hoeveel tijd Johan nes Paulus II nog gege ven is. De eerste dagen na zijn lange reis door de Verenigde Staten in sep tember, leek hij in een keer een stuk ouder. Een paar weken later was van vermoeidheid echter niets meer van te be speuren. De Poolse paus herstelt nog steeds snel van grote inspan ningen, een bewijs van ge zondheid en kracht. Die fit heid verschaft de 67-jarige een onschatbaar wapen bij het sturen van de mammoet tanker die de katholieke kerk is. Alles wat rang, naam en macht heeft in de kerk zal straks door hem benoemd zijn. Het benoemingenbeleid is de grootste troef van Jo hannes Paulus II bij zijn res tauratie van de katholieke kerk. Van de 4.000 bisschoi pen zijn er inmiddels al 1200 door hem benoemd. Een paus hoeft niet lang te regeren om grote invloed te hebben. Johannes XXIII ze telde slechts vijf en een half jaar in het Vaticaan. Maar hij was toch niet de overgangs paus waarvoor velen hem hielden toen hij in 1958 vol komen onverwacht als opvol ger van de aristocraat Pius de Twaalfde op de stoel van Pe trus belandde. Johannes, riep het Tweede Vaticaanse Con cilie bijeen dat met zijn ope ning naar de wereld de ba kens in de kerk grondig ver zette. Een kort pontificaat kén vol doende zijn voor een belang rijke koerswijziging. Maar een paus die de garantie wil hebben dat zijn koerswijzi ging duurzaam is moet vooral ook lang regeren. Dat laatste is nu het geval. Johannes Paulus II weet precies wat hij wil en hij benoemt men sen die ideologisch exact op zijn lijn zitten. Dat maakt zijn restauratie tot iets zeer ingrij pends. Het stempel van de Pool heeft het gezicht van de wereldkerk veranderd. Over de koers van dit ponti ficaat bestaat geen twijfel. Johannes Paulus II en zijn rechterhand de Duitse kardi naal Joseph Ratzinger zien het als hun taak „de uitwas sen" van het concilie te corri geren. Zij zeggen de ware geest van het concilie verder uit te zul len dragen, maar binden de strijd aan met de „foute in terpretatie" er van. In naam van het concilie is er vaak maar wat aangerommeld in de kerk, is er verwarring ontstaan. Anno 1987 is een strakke leiding gevraagd. De bisschoppen en priesters, in absolute trouw aan de paus, moeten de gelovigen weer zeggen waar het op staat. Jaar 2000 Paus Johannes Paulus is ge fascineerd door het jaar 2.000. Het magische jaartal duikt steeds weer op in zijn bood schappen en encyclieken aan het kerkvolk. Het lijkt wel of het Wojtyla's grote droom is het kerkvolk strak in het ge- lid over de drempel van net nieuwe millennium te leiden. In het jaar 2000 wordt Wojty- la tachtig. Met elk document, met elke instructie wordt duidelijker uit welke hoek de wind in Rome waait. Zelfs een vrij onschuldige bezigheid als het ten gehore brengen van klas sieke muziek in een in on bruik geraakte kerk, mag niet meer. Dat staat in de re cente brief van de Congrega tie voor de Goddelijke Ere dienst aan alle bisschoppen. In een aantal bisdommen in Nederland is daar nogal lako- niek op gereageerd. Dit soort „nou ja" - reacties zal de ko mende jaren steeds zeldza mer worden. Niet alleen in Nederland, maar overal ter wereld. Want met elke be noeming groeit het aantal bisschoppen en kardinalen dat bereid is het restauratie- beleid van Rome zonder morren uit te voeren. De journalist Giancarlo Zizo- la, wellicht de grootste ken ner van het Vaticaan, heeft in een recent artikel in het Italiaanse weekblad Panora ma op een rijtje gezet hoe zeer het bestuursapparaat van de kerk tijdens dit ponti ficaat veranderd is. Tweeder de van de kardinalen die de aartsbisschop van Krakau in 1978 tot paus kozen, doet niet meer mee. Ze zijn ofwel ge storven of .hebben het stem recht bij de pauskeuze verlo ren door het overschrijden van de tachtigjarige leeftijd. Het huidige kardinaalscollege van 98 draagt het stempel van Wojtyla. Het overwicht van de Wojtylianen zal nog drukkender worden. Johan nes Paulus heeft immers nog 22 zetels te verdelen voordat het aantal kardinalen het vastgelegde quorum van 120 bereikt neeft. Rond kerstmis is weer een aantal benoemin gen te verwachten. Zo wordt de kans steeds groter dat Wojtyla straks opgevolgd wordt door een paus die gro tendeels dezelfde opvattingen is toegedaan. Curie De Curie is een wapen in de handen van Wojtyla- „De paus heeft tot nu toe", schrijft Zizola, „zo veel aandacht besteed aan de bezetting van de sleutelpos- ten in het Romeinse bestuur sapparaat dat zijn macht over de Curie nu al groter is dan die van Paulus VI door mid del van diens ijzeren rechter hand Giovanni Benelli". In de Curie maakt een select groepje toegewijde kardina len de dienst uit. Vaak zijn het prefecten van Congrega ties, zeg maar de ministers van de kerk. Behalve dat ze een congregatie leiden zitten ze vaak ook nog in het be stuur van vijf, zes andere. Het Italiaanse overwicht is grotendeels verdwenen. In het hart van de kerkelijke macht zit een internationaal gezelschap. Naast de Duitser Ratzinger, prefect van de Congregatie voor de Geloofs leer, zijn dat de Tsjech Jozef Tomko, de Afrikaan Bern- hard Gantin, de Amerikaan William Baum, de Braziliaan Agnelo Rossi, de Belg Jerome Hamer, de Italianen Opilio Rossi en Silvio Oddi. Aan dat rijtje kan de Belg Jan Schotte worden toegevoegd, de secre taris van de bisschoppensy node. Hij geldt als de voor naamste kandidaat voor de opvolging van kardinaal Ca- saroli tot staatssecretaris. Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten Lange Voorhout (2) We hebben de laatste jaren ze ker geen klagen over het aan tal groot- en kleinschalige plannen voor het Den Haag van de 21e eeuw. Laatstelijk dan Brokx, die gelukkig moed gehad heeft om de verlengde Landscheidingsweg aan te be velen, maar ook met het idee voor een garage onder het Lange Voorhout het risico ge nomen heeft alleen al daarom weggehoond te worden. De lo- katie van het Congresgebouw was dus een misgreep, zo lezen we. Maar dat wisten we toch allemaal van tevoren! Waarom durven we niet te praten over de allergrootste naoorlogse vergissing: de lokatie van het Centraal Station? Ottawa deed de trein de stad uit, en kwam tot grootse resultaten, ook de Parijse stadsvernieuwers ver plaatsten een groot aantal sta tions naar buiten en vonden weer ruimte voor de stad op de openvallende emplacemen ten. Maar in Den Haag zijn uitstekende, op het terugdrin gen van de trein gerichte, voorstellen, zoals van Jokinen (1962) en van Haitsma (1987) geridiculiseerd en verder oodgezwegen. En het arme, door de trein letterlijk gevie rendeelde, Den Haag moddert voort met een moeilijk bereik baar Centraal Station en ons door de trein opgedrongen verkeersknelpunten: het einde van de Utrechtse baan bij het Malieveld en het Rijswijkse Plein en dergelijke. Laten we nog eens objectief kijken naar, nu een combinatie van, de plannen van Haitsma en Joki nen. Zij zijn nog haalbaar. Nog net! Haitsma: de trein uit Rijs wijk via een tunnel onder de Laakhavens naar het huidige tracé nabij de Laan van Nieuw Oost-Indië. Jokinen: het Haag se Centraal Station op het kruispunt van de beide spoor lijnen, A'dam/R'dam en Den Haag/Utrecht. In de buurt van het Schenkviaduct dus. Beide plannen leveren ter plaatse van het huidige spoorwegvia- duct en het huidige station semplacement „een zee van ruimte" op voor onze stads- plannenmakers. Voordat daar een spade in de grond gaat, zullen daar eerst metrotunnels moeten worden gegraven. Me trolijnen dus: in de eerste filaats een uitstekende shuttle- ijn naar het huidige Centraal Station, en voorts vanaf het nieuwe station in zuidwestelij ke richting langs het huidige Hollandse Spoor, langs het tracé van tram 11/12 uiteinde lijk richting Den Haag-West en in noordwestelijke richting, via het huidige Centraal Sta tion, om de Koekamp heen on der de Koninginnegracht (of onder het Malieveld, Jan van Nassaustraat, Oostduinlaan en Hubertaspark) uiteindelijk naar Scheveningen. Eventueel een tak naar het Congresge bouw, en verder richting Houtrust. Deze metro's bedie nen alsdan de kantoren die op het huidige stationsemplace ment zullen verrijzen, het Pro vinciehuis en Rijkswaterstaat, het SHELL-complex, de de fensiegebouwen op Waalsdorp en het Ministerie van Verkeer en Waterstaat. Duivesteijn vindt dan ook wel een betere plek voor zijn grootschalige stadhuis: het kan dé trendsetter worden in het nieuwe kantorengebied. En voor de onlangs opduikende Helihaven is op of beoosten het nieuwe station ook wel een (betere) lokatie te vinden. De Schilderswijk en het Laak kwartier kunnen naar elkaar toegroeien, tenzij we zouden besluiten tot een brede (over de metro heengelegde) „Paral lel-Waldorpverkeersweg" die Den Haag-West met het nieu we station verbindt. Als het Hollandse Spoorstation inder daad op de monumentenlijst staat, dan zullen we daarvoor een nieuwe bestemming moeten bedenken. Ottawa koos voor een congrescentrum, Parijs schiep het museum Gare d'Orsay. En wat te doen met het huidi ge Centraal Station? Wel, de hal leent zich voor een uitbrei ding van Babyion en de huidi ge perrons voor een enorme, op de Utrechtse Baan aan te sluiten parkeergarage. Alsdan, en zeker met nog een parkeer garage onder het Malieveld, nabij het metrostation aldaar, is een garage onder het Lange Voorhout niet meer nodig. De HTM hoeft ook niet te wanho pen: het huidige, lokaal gezien uitstekend gesitueerde, tram/ busstation op het stationsdak winkel- en woongebied, op de plaats van het huidige empla cement. Een paar nieuwe tram- en buslijnen naar en langs het nieuwe station zullen het grootste probleem niet zijn. Grotendeels pronkend met an dermans veren (Jokiilen en Haitsma) vraag ik geen eer voor deze plannenmakerij. Grootschaligheid in ruimte en tijd zal niet ontkend kunnen worden. Dat het plan makke lijk uitvoerbaar is, zal nie mand beweren, maar de voor delen zijn gigantisch en per slot praten we over Den Haag tot ver in de 21e, en wellicht tot in de 22e eeuw!!! En al heeft het direct invloed op de plannen voor het Spuikwartier het is nog niet te laat. Be stuurders en burgers van Den Haag: Bekijk dit plan serieus. Zoek niet alleen de bezwaren, maar zoek ook de mogelijkhe den. Veeg het niet direct van tafel. A. W. Gerretsen DEN HAAG Mozambique Diep geschokt ben ik door wat ik las in het artikel in onze krant „Kinderen Mozambique zwaar mishandeld door rebel len". Waarom in Godsnaam laten we zoiets toe? We heb ben, 42 jaar na de verschrik kingen van de Holocaust, nog steeds niets geleerd. En we kunnen nu niet meer aanko men met: „We hebben het niet geweten". Welk land, welke partij, welke regering, welk mens heeft eindelijk cfe moed alle politieke en financiële „voordelen" opzij te zetten om aan zulke vreselijke toestan den een einde te maken? Ik voel me als mens, als lid van de mensheid, tot in 't diepst van mijn wezen geraakt, maar ook zo machteloos. We kunnen dat als mensen zo toch maar niet door laten gaan? C. M. Dullemans, DEN HAAG, Meer rails Wethouder Vlaanderen van de Haagse gemeenteraad heeft weer iets nieuws uitgedacht. Meer tramrails in Den Haag, dat zal ook wel minder auto verkeer opleveren. Misschien is het de wethouder ontgaan dat in Den Haag een aantal ja ren geleden de tramrails met kilometers tegelijk onder het asfalt zijn verdwenen om het autoverkeer meer kans te ge ven. Nu gaan we het dus weer omdraaien en zo blijft het werk aan de winkel. H. Goossens, DEN HAAG. Het is de vraag of het rijk bereid en in staat zal zijl miljoen gulden bij te dragen aan de in totaal op 367 mi gulden geschatte kosten van het openbaar-vervöerspla het Haagse gemeentebestuur. Wethouder R. Vlaandere verkeer wil in de komende vijf jaar, zonder de tariei verhogen, het openbaar vervoer in de Residentie ingri verbeteren. Hij hoopt daarmee 20 miljoen passagiers aan te trekken dan de huidige 100 miljoen, waarbij hij uitgaat dat het autogebruik tijdens de spits er met 960 gens door zal verminderen. A.AN kostbare en gedurfde plannen geen gebrek ii_ Haag, zo hebben we onlangs in deze kolom al opgei maar toch zal het verkeersprobleem, niet alleen in de dentie maar in de hele Randstad, met ingrijpende maa len moeten worden aangepakt, wil er enige kans op i zijn. Hopelijk belandt het Haagse plan niet zonder meet bureaula van minister Smit-Kroes, waar al zoveel suggesties liggen te vergelen. ZOALS bijvoorbeeld het voorstel van prof.ir. J.L. de voorzitter van het centrum van verkeers- en vervoer niek van de Technische Universiteit Delft, die ervan tuigd is dat nieuwe tunnels en wegverbeteringen allél file-probleem niet blijvend kunnen oplossen. Naar zij ning moet daar een soort centrale verkeersleidin) worden toegevoegd. Dat „verkeersmanagement" zou 1 beeld met een systeem van „toerit-dosering" moeten vi men dat de automobilist bij opritten naar snelwegen! met een soms riskante behendigheid een plekje op dl verovert, om vervolgens geruime tijd in de file te sta; weggebruiker is meer gebaat bij een korte wachttijd vl snelweg, als de doorstroming óp de snelweg daardoor kerd is, zo meent prof. De Kroes. RuiM vier jaar geleden heeft hij in die zin al aanbeve gedaan, toen hij in opdracht van Rijkswaterstaat een zoek had verricht naar ervaringen met elektronische men op de A13 (Den Haag-Rotterdam) en de A2 (Ai' dam-Utrecht). Zijn rapport is volgens een woordvoerdi Verkeer en Waterstaat „wel ergens op het departemen' wezig", maar het ministerie ziet kennelijk niet veel plannen. ONDERTUSSEN is op sommige ogenblikken van de t mobiliteit van de automobilist in de Randstad gelijk aa Hij of zij staat dan lange tijd in de file. Dat veroorzaa gemis, tijd- (en dus geld-)verlies en het is slecht voor h lieu. Bovendien raken de wegen ook buiten het spitsi vol, dat het zakelijk verkeer er hinder van onder Schiphol, de Rotterdamse haven en tal van bedrijve nauwelijks bereikbaar en daardoor komt de positie in j van ons land als distributiecentrum; een van onze bel. ke inkomstenbronnen. De oorzaken zijn niet moeilijk aan te geven. De pi heeft de problemen onderschat en onvoldoende aandac had voor de toekomst. Planologen maakten mooie p voor de mensen: wonen buiten de stad. Dus werden den huizen gebouwd in Purmerend, Hoorn, Almere er stad. Niemand hield er rekening mee dat al die mense ochtend naar hun werk moesten en 's avonds naar 1 rug wilden. Er kwamen voor de forensen van bov Noordzeekanaal twee tunnels, de Coen- en de VelzertI geen onbekende namen voor de automobilist die da via de autoradio keurig wordt geïnformeerd over d< van de files ter plekke. TERUGSCHROEVEN van in het verleden gemaakte is onmogelijk. Er moet meer gebeuren. Ontmoedigir het niet-openbare vervoer moet bij de verkeersaanpa voorop staan. De automobilist moet een eigen keuze v gelaten: om zichzelf en anderen ergernis te besparen trein en bus moeten ontdekken. Om dat aan te moedig wel wat meer gedaan kunnen worden. Plannen als v Haagse gemeentebestuur en de Delftse hoogleraar De verdienen het niet om in stoffige laden te worden weg gen. Ze hebben recht op serieuze aandacht van deskun Aanhoudend zacht DE BILT (KNMI) - Het blijft voorlopig zacht weer. Een krachtige zuidwestelijke stro ming heeft een einde gemaakt aan de koude van de eerste helft van december. De vorst- grens lag vanochtend langs de lijn Kopenhagen-Berlijn-Boe- dapest. De vorst zal de komen de dagen uit Oost-Europa ver dwijnen. In de zuidwestelijke stroming wordt zachte lucht aangevoerd. In de afgelopen nacht was het in het zuiden en midden van het land tien gra den. Volgende storingen zullen vanavond en morgen veel re gen brengen. Het ziet er naar uit dat zaterdag tussen twee storingen in een korte weers- verbetering zal optreden. Overdag zal het dan overwe gend droog zijn en kan de zon af en toe doorkomen. De wind zal de komende dagen langs de kust af en toe hard zijn. Weersvooruitzichten voi Europese landen, geldig v en zaterdag: regen, op zaterdag vanuit he opklaringen. Middagtempera 15 graden. Noord- en west-Spanje, noot gal, zuid-Frankrijk: Eerst wo den, vooral op zaterdag ook tj dagtemperatuur 13 tot 18 gra Alpengebied: Voornamelijk noordzijde enige regen, bov meter ook sneeuw. Elders met zon. MiddagtemperatuiJ dalen 6 tot 12 graden. Nul grens in de middaguren eet 2300 meter, op zaterdag in h den wat dalend. Zuid-Portugal, zuid- en I Spanje: Overwegend zonnig.l temperatuur van 15 gradet binnenland tot 18 22 grad kustgebieden. Italië, Joegoslavische kust: I met zon. Vrijwel overal dro dagtemperatuur van 8 tot ll in noord-Italië en noord-Jot Elders 14 tot 18 graden. WEERRAPPORT HEDENMOR( Weer Max Ml lotregen stijgend 1 enkele graden boven nul, meer naar het noorden wat afnemende vorst. Britse Eilanden: Half tot zwaar be wolkt. Af en toe regen of motregen, vooral in het westen. Middagtempe- ratuur van 8 graden in het noorden tot 12 graden in het zuiden. Denemarken: Vooral op vrijdag re gen. Middagtemperatuur 4 tot 8 gra den. Noord-Frankrijk. Benelux, noord- en midden-Duitsland: Vooral morgen af en toe regen. Op zaterdag ook enkele opklaringen. Middagtemperatuur van 9 graden in het noorden tot 12 gra den meer naar het zuiden. Op zater dag iets lager. Eindhoven Den Helder Rotterdam Brussel Dublin Frankfurt Genève Helsinki Klagenfurt motregen 10 motregen 5 motregen 10 motregen 8 rS Split rï:

Leidse Courant | 1987 | | pagina 2