Omroep dreigt met nieuwe onderbrekingen Bon: kardinaal ^.lfrink ►verleden Deetman heeft politieke lot in eigen handen 2 5 Prins mmm f W'jifVS be het samen met Gamma Helft inwoners Europa wil Europese regering VANDAAG 3 4 mDm 9 13 14 15 17 Donderdag 17 december 1987 79e jaargang no. 23990 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers. behorende tot S.jthofl Pers. Apothekersdnk 34.2312 DD Leiden. Postbus 112300 AA. tel. 071 122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro bank N.V. Leiden. Directeur-hooldredacteur IJ. Hallewas, Chef-redacteur Wim Buijtenweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23.74 (aut. betaling), kwartaal I. 70,93, jaar f. 270,20. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6% BTW)I. 0.64 per mm, kleintjes I. 0.45 per mm. les verwacht :hting wintersport I HAAG Dit weekeinde wordt de eerste vakantie-uittocht grote [te in het buitenland verwacht. ienavond en zaterdagochtend is er 'rijwel alle autosnelwegen in het en van de Bondsrepubliek Duits kans op files. Bij de grensovergan- Salzburg/Autobahn en Pfronten- itte met Oostenrijk kunnen wacht- n ontstaan. Vooral in Oostenrijk iet dit weekeinde erg druk zijn. Va- tiegangers naar noord-Italië moeten komend weekeinde rekening hou- met vertraging op de A22 Brenner- ,ano. De verkeersproblemen in nkrijk spitsen zich vooral zaterdag op de uitvalswegen van Parijs en de en in het Alpengebied. Specialistengeeltje een maand later UTRECHT Ziekenfondsverzekerden hoeven niet per 1 januari, maar per 1 fe bruari 25 te betalen voor een verwijskaart naar de specialist. De Vereniging van Ne derlandse Ziekenfondsen (VNZ) liet vorige week weten dat invoering per 1 januari on mogelijk was. Niet alleen vanwege de noodzakelijke administratieve voorberei dingen. maar ook omdat de verzekerden eerst goed moeten worden geïnformeerd. Vanuit de Tweede Kamer is vervolgens aangedrongen op uitstel bij staatssecretaris Dees van volksgezondheid, die daaraan gis teren gehoor gaf. Het zogenoemde specialis tengeeltje had volgend jaar f 100 miljoen moeten opbrengen. Ziekenfondsraad en VNZ zijn overigens fel tegen de maatregel, maar Dees heeft zijn plan toch doorgezet. „GEEN RISICO IN NEDERLAND" Duits wildbraad blijkt besmet MUNCHEN In West-Duitsland zijn totaal 100.000 afgeschoten wilde dieren (o.m. herten en zwijnen) vernietigd, nadat in het vlees een ontoe laatbaar hoge dosis radioactiviteit was vastgesteld. De kans dat met de Kerstdagen in Nederland ra dioactief wild op tafel verschijnt is evenwel vrij wel uitgesloten, zo heeft een woordvoerder van het ministerie van Volksgezondheid meegedeeld. De importen van wildvlees, vooral uit Polen en Hongarije, worden anderhalf jaar na de ramp in Tsjernobyl nog steeds op besmetting gecontro leerd. De Beierse keuringsdienst verklaarde de besmetting met het radioactief cesium uit de eer ste naaldval na Tsjernobyl. Het wild graast van de gevallen naalden, die in april 1986 de neerslag van de kernramp in zich hadden opgenomen. Deurwaarder legt beslag op kunstbezit Antwerpen BRUSSEL Een deurwaarder heeft in het stadhuis van Antwerpen beslag ge legd op de daar hangende, kostbare schilderijen, die eigendom zijn van de gemeente. Dat is gebeurd in opdracht van de advocaat van twee bedrijven, die van de gemeente een schadevergoeding eisen. De twee firma's hebben al jaren te kampen met wateroverlast, doordat de riolering op hun bedrijfsterrein niet deugt. Een rechter heeft enige tijd geleden be paald dat de gemeente voor een goede riolering moet zorgen. Bovendien heeft hij de bedrijven een schadevergoeding toegewezen. Maar het stadsbestuur van Antwerpen heeft nog niets aan het ter rein gedaan en evenmin betaald. HET WEER Perioden met regen. Mini mumtemperatuur omstreeks 10, middagtemperatuur onge veer 12 graden. Vrij krachtige, aan de kust mogelijk harde zuidwestenwind. Zon op: 08.45, onder 16.29; hoog water Scheveningen: 0.41 en 13.10; laag water 09.04 en 21.17. Medicijnen op grote schaal gehamsterd UTRECHT Veel particulier verzekerden zijn druk bezig medicijnen te hamsteren. Ze leggen een voorraadje aan, omdat voor hen na 1 januari veel geneesmiddelen aanzienlijk duurder worden. De procentuele vergoeding voor de apotheker wordt dan vervangen door een vaste „opslag" van 11,40, zodat dure mid delen goedkoper worden en goedkope duurder. Het „omslagpunt" ligt bij 46. De fabrikanten en importeurs van medicijnen hebben vorige maand vijftien procent meer medicijnen afge zet dan in november vorig jaar. Volgens voor zitter dr. J. Sanders van de Nederlandse Asso ciatie van de Farmaceutische Industrie is dat „een zeer abnormaal cijfer". De stijging heeft zich voorgedaan over de hele linie en beperkt zich niet tot bepaalde soorten geneesmiddelen. dinaal Alfrink bij de uitreiking van de Roosevelt- laille vorig jaar. FOTO: ANP IT Na een periode waarin zijn ge Iheid steeds slechter werd, is vannacht drie uur kardinaal Alfrink, tot 1976 ibisschop van Utrecht, op 87-jarige leden. Hij stierf in het St. Antoniuszie- Juis te Nieuwegein, waar hij op 21 sep jber opgenomen met verschijnselen van hersenbloeding. Kort daarna ontving iet sacrament van de ziekenzalving uit den van de vicaris-generaal van het sbisdom Utrecht, mgr. A. Vermeulen. litvaartdienst voor kardinaal Alfrink wordt op nsdag 23 december te 13.00 uur gehouden in de kerk Sint Catharina in de Lange '-•iwstraat te Utrecht. Daarin gaan voor kardi- Willebrands, kardinaal A.J. Simonis, mgr. »t en de Utrechtse hulpbisschoppen De Kok en ihaus. De preek wordt gehouden door mgr. neulen. sluitend vindt de teraardebestelling plaats op rk begraafplaats aan de Princesselaan te icht. en eerste reactie op het overlijden zei kardi Simonis dat met kardinaal Alfrink iemand is ingegaan „die de Kerk van de Heer en met ie het aartsbisdom Utrecht heeft gediend als ^~ian van geloof, als een priester van de vrede .o een bisschop die de universaliteit en collegi- Ik it van de kerk op het oog had". 'sipard Johannes Alfrink werd op 5 juli 1900 ge- n in Nijkerk en in 1924 priester gewijd. Na een leraarschap en coadjutor te zijn geweest van inaal De Jong werd hij in 1955 aartsbissehoj Utrecht. Dit ambt vervulde hij tot 28 mei 197t 960 werd hij opgenomen in college.van kardi- ina 5: Reacties. Kardinaal Alfrink veraieu- van kerk hb ALS BRINKMAN NIET NAAR KAMER LUISTERT HILVERSUM De acties van het NOS-personeel waardoor gistermiddag de uitzendingen van radio en televisie vijf minuten wer den onderbroken, kunnen in het weekeinde een ver volg krijgen. De omroep- bonden van FNV en CNV hebben gistermiddag op geroepen tot verdere ac ties als minister Brinkman van WVC vanavond wei gert een motie van de VVD over te nemen. Daarin wordt Brinkman opgeroepen het nieuwe produktiebedrijf NOB niet op te zadelen met de schulden van de NOS. De VVD-motie wordt onder steund door de PvdA. De schulden en verplichtingen van het huidige facilitair be drijf van de NOS bedragen 90 miljoen. De VVD wil deze ver rekenen met de algemene re serve van de omroep. Vanavond zullen de bonden samen met de Unie BLHP en de Kunstenbond FNV het per soneel van het facilitair bedrijf formeel raadplegen over de te voeren acties. De bijeenkomst gisteren in het decorcentrum van de NOS werd door honderden perso neelsleden bijgewoond. Be stuurder K. Koornstra van de Dienstenbond FNV verweet de minister het te privatiseren bedrijf geen gezonde bedrijfs economische basis te willen meegeven. Het tekort wordt dan afgewenteld op het perso neel. Daar dreigen zes- tot achthonderd gedwongen ont slagen als de schuldenkwestie niet anders geregeld wordt. Pagina 19: Harde reorgani satie gaat ontslagen kosten wÊÊÊM m 9 8 1 Kies-inspecteur Zuidkorea van fraude verdacht Leden van de oppositie nemen een kies-inspecteur mee voor verhoor, nadat getuigen hadden verklaard dat de man drie stembussen uit een stemlokaal in Seoul had verwijderd. De betreffende bussen werden later gevonden in een vrachtwagen achter het gebouw. Volgens de Zuidkoreaanse oppositie is op grote schaal fraude gepleegd tijdens de verkiezingen, die werden gewon nen door de regeringskandidaat Roh Tae-woo. Onafhankelijke waarnemers verklaarden echter dat „op enkele incidenten na" het stemmen eerlijk was verlopen. Pagina 6: Regeringskandidaat wint verkiezingen luto over de kop )EN HAAG Een 25-ja- lan uit Zoetermeer is isteravond om circa .wart over negen op de Itrechtse Baan over de op geslagen. De bestuur- er is er met een paar chaafwonden vanaf geko men. De auto is ernstig be schadigd. De man reed in de richting van Voorburg en zou zijn opgejaagd door een achter nem rijdende automobiliste. Hij week uit naar de rechterrijstrook en schampte de middengelei ding bij de afrit van het Schenkviaduct. De politie zoekt getuigen van dit on geluk (070-10.31.79). ewt vorst beschermer - geschikt voor verwarming van kleine ruimtes - beschermt tegen bevriezing - 500 watt. 220 volt STRAATSBURG Bijna de helft van de burgers in de landen van de Europese Gemeenschap is voorstander van een Europese regering, die verantwoording schuldig is aan het Europese Par lement. Dat blijkt uit een opiniepeiling onder inwoners van de EG. In tien van de twaalf EG-landen zijn meer mensen voor dan tegen een Europese regering. Alleen in Groot-Brittannië en Denemarken is een absolute meerderheid tegen. In Nederland is 45 procent voor een Europese regering en 25 procent tegen. Der tig procent heeft geen mening. In alle landen is een meerder heid er voor, om het Europees Parlement een grondwet voor een Europese Unie op te laten stellen. Zeearend maakt Atlantische oversteek CASTLE ISLAND Een zes maanden oude Ameri kaanse zeearend bekend als het nationale embleem van de Verenigde Staten is aangetroffen in Ierland, uitgeput en vermagerd na een vlucht van minstens 5000 kilometer over de At lantische Oceaan. De arend, die aan het bijkomen is op een menu van wildbraad en duiven, is de eerste zeearend die men ooit in Europa ge vangen heeft. De Ierse val kenier Pat O'Connell acht het niet uitgesloten dat het dier door zijn ouders uit hun gebied werd weggejaagd, verdwaalde en door zeer krachtige westelijke wind over de oceaan is meege voerd. Verpleger De Terp: euthanasie gevallen niet verdacht DEN HAAG/UTRECHT „Aan de euthanasiegevallen in verzorgingshuis De Terp waarbij ik aanwezig ben ge weest was niets verdachts. Daarom heb ik nooit reden ge zien om alarm te slaan, noch bij mijn werkgever, noch bij het openbaar ministerie". Dit verklaarde de voormalig hoofdverpleger van het Haag se bejaardenhuis De Terp gis teren voor de Centrale Raad van Beroep in Utrecht. Hij verdedigde daar zijn recht op een WW-uitkering, omdat de euthanasiezaak hem buiten zijn schuld zijn baan zou heb ben gekost. De verpleger heeft in het voorjaar van 1985 enke le weken in voorlopige hechte nis gezeten, omdat hij samen met een Haagse huisarts be trokken zou zijn geweest bij de dood van een aantal bewoners van De Terp. De huisarts werd eind vorig jaar vrijgesproken omdat justitie de gegevens over de betrokken patiënten onrechtmatig in handen had gekregen. Geen krant ontvangen 7 Bel tussen 10.00 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur. telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Alle frac ties in de Tweede Kamer, ook CDA en VVD, heb ben geëist dat minister Deetman vanmiddag het boetekleed geheel zou aantrekken. Na het ver nietigend rapport van de onderzoekscommissie, die onlangs de gang van za ken rond de studiefinan ciering heeft onderzocht, en na de uitgelekte docu menten acht de Kamer genoegzaam bewezen dat er bij de invoering van het nieuwe beurzenstelsel grove fouten en nalatighe den te constateren zijn. De politieke verantwoordelijk heid moet de minister vandaag volledig op zich nemen, zo luidde de kamerbrede mening gisteren tijdens het debat over de problemen rond de studiefi nanciering. Geen van de ka merfracties wilde gisteren evenwel al het hoofd van de bewindsman eisen, via indie ning Van een motie van wan trouwen. Ook de PvdA wilde het verweer van de minister afwachten. Maar PvdA- woordvoerder Vermeend liet wel blijken dat zijn fractie een dergelijke stap ernstig over weegt als Deetmans antwoord vandaag onbevredigend uit pakt. Nimmer tevoren kreeg Deet man het in zijn ministeriële carrière zo hard te verduren als gisteren. Ook de VVD en zijn eigen partij het CDA wen sten geen coalitie-blad voor de mond te nemen. CDA'er Lan- sink maakte duidelijk dat de minister met zijn verweer van vandaag op een groot aantal knellende vragen een glashel der antwoord zal moeten bie den. VVD-woordvoerder Franssen constateerde dat het beeld van „de ontastbare" on derwijsminister aan het wan kelen is gebracht. In zorgvul dig gekozen bewoordingen liet de VVD'er weten dat Deetman vandaag het bewijs moet leve ren dat hij het vertrouwen van de Kamer niet heeft geschaad. Pagina 3: Deetman moet vol doende halen Snelkraak bij juwelier aan Breestraat LEIDEN Bij juwelier Brinks aan de Breestraat is vanmorgen vroeg bij een snel kraak voor minstens 60.000 gulden aan horloges en andere sieraden gestolen. De daders van de inbraak sloegen rond tien over zes met veel geweld de pantserglazen etalageruit in. Terwijl het alarm afging, gristen ze de toonkast leeg en gingen er binnen enkele mi nuten weer vandoor. Tot de buit horen onder andere twin tig horloges, waarvan enkele met briljanten waren afgezet en die elk apart al een winkel waarde van 6.500 gulden heb ben. Volgens de politie is het waarschijnlijk dat de zeer luid ruchtig verlopen inbraak aan dacht heeft getrokken van voorbijgangers of omwonen den. Getuigen worden daarom gevraagd contact op te nemen via telefoonnummer 071- 258888. 20 PAGINA'S Kerststal bij jongeren in trek Hockey is leuk, maar je houdt geen tanden over Vissers mogen meer schol vangen Kardinaal Alfrink vernieuwer kerk midden in wereld 11 m~ - Afscheid Zoetemelk zonder eindzege Bestuur huize Roomburg beschuldigd van list en bedrog Restaurant houder Oude Wetering met ambitieuze plannen Schoolkrant Rijnlands Lyceum publiceert stuk Fassbinder Haitink voor het laatst voor Concertgebouw orkest De koning van Thailand, Bhumibol, is zestig jaar geworden. Reden waarom onze kroonprins Willem- Alexander op reis is gegaan om namens zijn vader en moeder het feest in net Chitrlada-paleis mee te maken. Hij blijft er vijf dagen, bekijkt er het Groot Paleis, boeddhistische tempels eïi bezoekt ook de Burma-spoorlijn, waar in opdracht van de Japanse bezetters ook duizenden Nederlanders in de oorlog te werk werden gesteld. De Leidse Cou rant houdt u daarvan op de hoogte, zoals de Leidse Courant u overal van op de hoogte houdt. Maar daarvoor is wel nodig de Leidse Courant in uw bus te krijgen. Het simpele inzenden van onderstaande bon kan daar al voor zorgen: gratis en voor niets, veertien dagen lang als proef. Dus ook als de prins al lang weer terug is. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. AI B. Indien daartoe aanleiding bestaat. kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd. CeidócSoirtaAit

Leidse Courant | 1987 | | pagina 1