„We krijgen zeker ;heldparti jen aan de balie JOUR NAAL toneelstuk Fassbinder Teleurstelling overheerst over toegewezen woningen Komst vuilstortplaats lijkt onafwendbaar FTTITil J/apens uit Je disco i jjuseum hoeft nog niet te betalen EIDEN OMGEVING C^idócSouoant DONDERDAG 17 DECEMBER 1987 PAGINA 15 oogheemraadschap neemt scheid van Bonnike iDEN/NOORDWIJK Het Hoogheemraadschap van van vanwege gtige ziekte van zijn vrouw. Om deze reden nam hij maand geleden ook ontslag als burgemeester. Tijdens bijeenkomst van de verenigde vergadering noemde {raaf E. van Tuyll van Serooskerken Bonnike een lendig onderhandelaar". Volgens de dijkgraaf heeft ■heidende hoofdingeland vooral een grote bijdrage erd op het moment dat het hoogheemraadschap een fa taak kreeg in de vorm van de beheersing van de (erkwaliteit. ,Hij sprak veel wijze woorden over de nier waarop wij moeten opereren met gemeenten en jvincies", aldus Van Tuyll van Serooskerken. Bonnike t van 1968 tot 1973 plaatsvervangend ingeland. Hij am toen echter geen enkele maal in actie. In 1974 rd hij gekozen tot hoofdingeland. Strandhengel- wedstrijd NOORDWIJK De Noordwijk- se hengelsportvereniging De Sportvisser houdt komende zon dag weer haar jaarlijkse kerst- strandhengelwedstrijd. Inschrij ving voor deelname kan op de dag zelf vanaf acht uur in het clubgebouw aan de Bosweg. Het inschrijfgeld bedraagt zeven gul den vijftig per deelnemer. Er wordt gevist op lengte. Het tij op zondag is gunstig voor de vissers, vol afgaand tij. Er kan gevist worden tussen negen en twaalf uur. Volgens insiders wordt er momenteel vooral veel gul en wijting gevangen vlak onder de kust. Tevens houdt De Sportvis ser een grote verloting. Verkeersmaatregelen in Voorschoten VOORSCHOTEN B en W van Voor- schoten hebben besloten een deel van het Boeyenplantsoen gesloten te verklaren voor alle motorvoertuigen. Verder heb ben zij drie invaliden-parkeerplaatsen aangewezen aan de Mulderlaan. Voor de noordwestelijke zijde van de Prof. Loren- zlaan is een parkeerverbod ingesteld. Voor gedeelten van de Bloklaan gelden nu stopverboden. In het noordwestelijk gedeelte van deze laan zijn ook vier inva liden-parkeerplaatsen aangelegd. Ten slotte is een parkeerverbod ingesteld voor het gedeelte van de Merelhof ter hoogte van de splitsing met de Koninklij ke Marinelaan. De plannen liggen in ja nuari ter inzage in de gele noodbehuizing tegenover het raadhuis. Gedurende die tijd is nog beroep mogelijk. Katwijkse gewond sch00lkrant 'Rijnlands' publiceert omstreden KATWIJK Een 56-jarige vrouw uit Katwijk is gister ochtend gewond geraakt bij een aanrijding. Het ongeluk gebeurde op de kruising In dustrieweg/Julianalaan/ Vreugdeweg in Katwijk. Een 53-jarige Katwijker ver leende toen hij van de Indus trieweg de kruising opreed geen voorrang aan een 59-jari- ge Katwijkse automobilist die op de Julianalaan reed. De vrouw die bij de botsing ge wond raakte, reed mee in de auto van de 59-jarige automo bilist. Zij is met onbekend let sel opgenomen in het Diaco- nessenhuis in Leiden. PRIJZEN VAN MEDICIJNEN OVERHOOP !GIO De samenwerken- apothekers in Leiden, Lei- trdorp, Oegstgeest en Voor- ioten zijn, net zoals hun lega's elders in het land, ;t gelukkig met de maatre- len van de overheid om de ijzen van de medicijnen per januari 1988 te wijzigen, ir die wijziging, een bezui- [ingsmaatregel, worden "kope medicijnen een ik stuk duurder, en dure licijnen wat minder duur. ziekenfondspatiënten zui daar weinig van merken, lant die betalen nog steeds leen hun eigen bijdrage van n rijksdaalder, maar de par- uliere patiënten, die hun ledicijnen zelf moeten beta- zullen vaak voor onaan- iname verrassingen komen staan. [et gaat een hoop tijd kosten de mensen uit te leggen irom een medicijn van vijf [den ineens vijftien gulden aldus mevrouw E. tinders van apotheek De loë aan het Levendaal in tiden. „We zullen best wel •n paar scheldpartijen aan balie krijgen". De apothe- irs maken zich echter nog >1 meer zorgen om de enor- hoeveelheid rekenwerk er verricht moet worden de nieuwe prijs van een icijn uit te rekenen. „In oude systeem werd uitge- i een vaste verkoop- r ijs. Hoe duurder het genees- liddel is, des te groter wordt winst. In het nieuwe sy- eem krijgt de apotheker een ïste vergoeding van om- reeks tien gulden per ge- tesmiddel, hoe duur het ook De prijs moet, afhankelijk in de hoeveelheid, steeds ^nieuw worden uitgerekend, at betekent veel extra ërk", aldus de heer F. Beker in de gelijknamige apotheek in de Lijtweg in Oegtgeest. Jnaak sp apothekers hebben al on prettige ervaringen opgedaan met de invoering van de ei gen bijdrage van twee en een halve gulden voor zieken fondpatiënten. „Die eigen bij drage kost mij 30.000 gulden per jaar", stelt de heer D. de Roode van apotheek „Tot hulp der Menschheid" in de Leidse Merenwijk. „Om al het werk dat aan het innen van de eigen bijdrage vastzit uit te voeren heb ik een halve kracht extra nodig. En er worden een hoop overbodige handelingen verricht, want het overgrote deel van de pa tiënten krijgt de ziekenfonds- kaart voor de eigen bijdrage toch niet volgestempeld". Hoewel de „ziekenfonds knaak" ook na 1 januari 1988 gehandhaafd blijft zijn de apothekers ervan overtuigd dat deze geen enkele bezuini ging oplevert. Hetzelfde ver haal is, zo stellen zij, van toe passing op de nieuwe maatre gelen van de regering. „De prijzen van de medicij nen zijn de laatste jaren ver dubbeld. De regering zou er beter aan doen de fabrikanten van geneesmiddelen aan te pakken, zoals in veel andere landen gebeurt", vindt de heer A. Cornelissen van apo theek De Luifelbaan in Lei den Zuid-West. Voor de apo thekers dreigt er bovendien een ongewenste sanering te ontstaan. „De maatregel gaat de apothekers jaarlijks naar schatting 55.000 gulden min der winst opleveren. Dat is dan een gemiddelde. Er zijn apotheken die juist meer winst zullen gaan maken, en andere apotheken lijden grote verliezen. Dat heeft te maken met het aantal recepten. Ne men patiënten grotere hoe veelheden per recept af, dan neemt de winst aanzienlijk af", aldus De Roode. Het goedkoper worden van duurdere medicijnen is vol gens. de apothekers maar be- De medewerkers van de apotheken krijgen met ingang van 1 januari 1988 heel wat extra reken werk te verrichten (apotheek Beker, Oegstgeest). foto: henk van den ende trekkelijk voordeel. „Medicij nen die toch al erg duur zijn worden ie.ts goedkoper. Óp die grote bedragen maakt dat toch minder uit. Door particu liere verzekeraars worden die dure medicijnen toch meestal wel vergoed", stelt De Roode. Inkoper Hoe de situatie per 1 januari wordt kan goed worden geïl lustreerd met de prijsverande- ring van een goedkoop en een duur medicijn. De veelge bruikte harttabletjes Lanoxin kosten nu ƒ3,15 per 30 tablet ten. Een ingewikkelde reken som leert dat per 1 januari de prijs ƒ15,40 wordt voor de partculier verzekerde. „In mijn apotheek krijg ik dage lijks omgeveer zestig mensen voor dat middel die nu het vijfvoudige moeten betalen", stelt apotheker De Roode. De maagtabletten Tagamet kos ten nu ƒ156,50 per 60 tablet ten. Wederom na veel gere ken komen de apothekers uit op ƒ130,25 in 1988. „Wat ons zo tegenstaat is dat je als apo theker wordt gedegradeerd tot een inkoper. De overheid verwacht dat je gaat zoeken naar de goedkoopste fabri kant, om nog winst te kunnen maken. Wij besteden die tijd liever aan de begeleiding van de patiënt. De overheid denkt ook dat de patënt zelf naar goedkopere medicijnen zal vragen. Maar geneesmiddelen zijn geen artikelen die je zo maar koopt. De arts schrijft het voor, de patiënt zit er dan feitelijk aan vast", meent de Roode. De apothekers in het Leidse samenwerkingsverband zul len door middel van adver tenties in de kranten de ge bruikers van medicijnen van de situatie op de hoogte stel len. Ook is er een folder ver krijgbaar in de apotheek waarin de wijzigingen per 1 januari worden toegelicht, on der de titel „Goedkoop wordt duurder, duur wordt minder duur". OEGSTGEEST Rector A. Vaessen van het Rijn lands Lyceum in Oegst geest heeft gisteren op het laatste nippertje de ver spreiding van het kerst nummer van het school blad De Roskam laten uit stellen. In het blad is de volledige tekst opgeno men van het omstreden toneelstuk „De stad, het vuil en de dood" van Fassbinder. Het is de bedoeling de schoolkrant na de kerstva kantie alsnog onder de leer lingen te verspreiden. De le raren hebben inmiddels wel een exemplaar gekregen. Vaessen heeft hen gevraagd tijdens de kerstvakantie na te denken over de opzet van een didactisch project dat de publikatie moet begeleiden. De schoolkrantredactie be sloot tot publikatie van het toneelstuk omdat het week blad HP, dat het stuk vorige week integraal publiceerde, al gauw was uitverkocht en ze achtte het nuttig dat alle leerlingen op basis van de volledige tekst een eigen me ning konden vormen. De schoolleiding krijgt nooit voorinzage van het blad dat een oplage heeft van 1500 exemplaren. Drs. Vaessen: „Ik hoorde ervan via een van de ouders wiens kind had geholpen bij het nieten van het blad. Hij vroeg of dat zo maar kon". Hoofdredacteur Vasco Groenveld (16): „We hadden wel wat commotie verwacht maar over het hoofd gezien dat publikatie emotionele re acties zou kunnen oproepen. De schooleiding heeft ons daarop gewezen. We zijn daarom akkoord gegaan met uitstel van de publikatie". „nessen, stiletto's, knip- sen, boksbeugels, spuit- es met traangas, wurg- Jjes, ploertendoders en jenstokken. Dat is het ar- tal van wapens dat de ie de afgelopen maanden maakte bij een controle er bezoekers van de dis- leken de Bob, Club '68 Boule 7 in Noordwijk. af de maand april werden ran discogangers met een .aaldetector onderzocht, •totaal Werden er 148 ver- Jen wapens in beslag ge- ;t en. „Een schrikbarend Itaat", noemde politie- ^rdvoerder Van der Plas re hoeveelheid. Overigens Y^Jde Van der Plas dat het enbezit van de discogan- ,9 sinds het begin van de ie(B fors afneemt. „De itrdwijkers laten de wa- gfc nu meestal thuis. Alleen n bezoekers van buitenaf it ben nu nog wapens aan- J ïffen". foto: henk van den ende Woningen Kerklaan officieel in gebruik LEIDERDORP De zes nieuwe woningen aan de Kerklaan in Leiderdorp werden gistermiddag officieel in gebruik genomen. De bewoners wonen er al enige tijd. De woningen zijn in de plaats gekomen van pandjes die in dusdanige staat van verval verkeerden dat renovatie niet meer mogelijk was. Daarom zijn, in de oude stijl, zes splinternieuwe woningen opgetrokken. Gro te gangmaker daarbij was Vincent Molkenboer, de broer van de fractie-voorzitter van de PvdA in de Leiderdorpse gemeente raad. Deze bewoont één van de twee vrijstaande vrije sector-wo ningen. Deze twee woningen kosten omstreeks 300.000 gulden en zijn voorzien van garages. De overige vier woningen zijn aan elkaar gebouwd en vallen in de premie-D-sector, een regeling voor woningen in binnensteden en dorpskernen. LEIDEN/REGIO De gemeenten in de Leidse regio zijn over het alge meen niet erg gelukkig met de woningbouwcon- tingenten voor de komen de jaren. De provincie Zuid-Holland heeft deze week bekend gemaakt hoeveel de gemeenten mogen bouwen in 1988. Leiden is erg teleurge steld, Alkemade zeer on tevreden en Noordwijk niet blij. Enkele gemeen ten zijn wel ingenomen met de cijfers, zoals Ter Aar, Zoeterwoude en Sas senheim. Het hoofd van de directie volkshuisvesting van de ge meente Leiden, D. Schilder, zegt erg teleurgsteld te zijn over de contingenten voor de komende jaren. Met name de toewijzing van 253 woningwet woningen in 1988 is een zware tegenvaller. „Voor volgend jaar is de sociale sector daar mee zowat gehalveerd. We hebben er in het vooroverleg met de provincie al tegen aan geschopt, maar dat heeft niet mogen helpen", aldus Schil der. Leiden heeft voor vol gend jaar 76 premie-huurwo ningen voor beleggers toege wezen gekregen, maar de ge meente wil kijken of het mo gelijk is om die aan woning bouwverenigingen „te slijten Die woningen krijgen dan meer het karakter van wo ningwetwoningen. „Voor de huurders verandert er wei nig", aldus Schilder. De heer J. van Elk, gemeente secretaris van Alkemade, zegt in reactie op het bekend worden van de cijfers zeer on tevreden te zijn met het wo ningbouwcontingent voor zijn gemeente. „Wij hadden 40 wo ningwetwoningen, 29 premie- A, 12 premie-B en 7 premie-C woningen aangevraagd. Dat staat in schril contrast met het aantal dat wij hebben gekre gen. Juist woningwetwonin gen en premie-A woningen kunnen wij volgend jaar het mooist gebruiken. Voor wat betreft de woningwetwonin gen hebben wij nog geen der- Woningbouwcontingent 1988 Gemeenten Alkemade Alphen Hazerswoude Hillegom Katwijk Koudekerk Leiden Leiderdorp Leid'dam Leimuiden Lisse Nieuwkoop Nieuwveen Noordwijk Noord'hout Rijns'woude Rijnsburg Sassenheim Ter Aar Valkenburg Voorhout Voorschoten Warmond Wassenaar Woubrugge Zevenhoven Zoeterwoude 167 8 23 189 24 25 PHB VSEB totaal 742 55 445 tig procent gekregen van wat wij hadden gevraagd en van de premiewoningen nog geen twintig procent. Dat betekent een forse tegenvaller voor ons. Heel erg jammer". Burgemeester ing. A.J.M. Hou- dijk van Zoeterwoude is in eerste instantie niet ontevre den over de 16 woningwetwo ningen en de 6 premie-C wo ningen die Zoeterwoude toege wezen heeft gekregen. „Daar mee kunnen we verder in plan De Goede Herder aan de Hoge Rijndijk. Ik mis nog 12 premie-A woningen, maar ik ga er van uit dat die dan in 1989 zullen worden toegewe zen". Burgemeester P. Verhoef van Ter Aar is wat betreft het aantal van 22 woningwetwo ningen die de gemeente vol gend jaar mag bouwen wel te vreden. „Het aantal premie koopwoningen dat wij mogen bouwen is echter wat teleur stellend. Dat zijn ér maar ze ven. Die categorie woningen hadden wij graag wat meer willen bouwen". Wethouder V. Salman van Noordwijk zegt niet blij te zijn met de toewijzing. „Maar gezien het beleid was het wel te verwachten", zegt hij. Noordwijk had gerekend op 28 woningen in de sociale huur sector, 20 premie-A woningen en 18 woningen in de sector premie huur beleggers. „Die 18 woningen hadden we dan in willen wisselen tegen pre mie koopwoningen". Katwijk is niet ontevreden, deze ge meente heeft op twee punten gekregen waarom was ge vraagd. Alleen het aantal pre mie koopwoningen valt tegen. Sassenheim is tevreden. Noordwijkerhout niet onte vreden, maar Voorhout heeft teleurgesteld gereageerd op de cijfers. LEIDERDORP De komst van de vuilstort plaats in het Leiderdorpse Doesgebied lijkt niet meer tegen te houden. Dat werd gisteravond duide lijk op een bijeenkomst, georganiseerd door de Stichting Leefbaar Lei derdorp, in wegrestaurant Alberts Corner. De vergadering werd georga niseerd met als doel het verzet tegen de stortplaats te bunde len. Het werd echter al snel duidelijk dat van de kant van de provincie en het Rijk wei nig steun valt te verwachten. Volgens het Leiderdorpse sta tenlid J. Pool (D66) is het niet meer goed mogelijk de komst van de stortplaats te verhinde ren. De procedure is in een te vergevorderd stadium. Ook zou de stortplaats opgenomen zijn in het streekplan van de provincie. Pool stelde wel een tegenstander te zijn van de stortplaats. Overigens heeft de D66-fractie in de Leiderdorpse gemeenteraad voor de puin- stortplaats gestemd. Het Tweede Kamerlid T. Vreugdendil (CDA) stelde niet van plan te zijn vragen te stel len in de Kamer over de stor tingen in Leiderdorp. Volgens hem is dat een zaak van de provincie, en is door het Lei- derdprpse gemeentebestuur op democratische wijze ingestemd met de komst van de stort plaats. Oud-chirurg Van Dongen van het Elisabeth Ziekenhuis Lei derdorp, dat dicht bij de stort plaats komt te liggen toonde zich een felle tegenstander. Hij zei te verwachten dat de lucht verversing van het ziekenhuis door stofwolken in gevaar komt. De chirurg zal de in spectie voor het ziekenhuiswe zen inschakelen. De CDA-fractie uit de naburi ge gemeente Woubrugge had ook veel bezwaren. De fractie zal proberen het gemeentebe stuur tegen de stortingen te mobiliseren. Diverse milieugroepen, waar onder Milieudefensie waren eveneens tegenstander. Wel werd daarbij opgemerkt dat de oplossing beter kan worden gezocht in het produceren van minder afval. Riet Dekkers van Leefbaar Leiderdorp kwam met enkele alternatieve stortplaatsen: de Vlietlanden, de Kagerzoom en Roelof arends veen. Daartegen kwam vanuit de vergadering echter direct al verzet Gisteravond- werd ook duide lijk dat een onderzoek naar de effecten op het milieu van de puinstortpiaats achterwege is gebleven. Dat gegeven zal door Leefbaar Leiderdorp worden ingebracht bij de Raad van State, waar beroep is aan getekend tegen de afgifte van vergunning voor de puinstort. BE De Stichting voor de Bloem- enstreek mag een jaar hten met afbetalen de lening van 100.000 pen aan de gemeente De stcihting zegt t in staat te zijn om ui- Ijk per 31 december geld terug te betalen, ♦raadscommissie finan- p ging hiermee gister- akkoord. (n W willen uitstel verle- i maar laten wel weten dat I teleurgesteld is dat het *iur zo laat met dit verzoek pkomen. „Ons inziens zou voor het bestuur al langere tijd duidelijk moeten zijn dat de aflossing van de lening per 31 december aanstaande niet mogelijk zou zijn", aldus het college. met de inrichting en renovatie van het museum was een be drag van 350.000 gulden ge moeid. Een ton had men al bij elkaar en de verwachting was dat er nog een ton zou volgen uit subsidies, bijdragen en ac ties. Die verwachting is echter niet uitgekomen. Bovendien bleken de werkelijke kosten ruim een half miljoen gulden te bedragen. Het college van B en W constateert verder dat verwachte bezoekersaantal niet is gehaald. Om de exploi tatie toch rond te krijgen, is ►vorig jaar het enige betaalde personeelslid ontslagen. Op de vraag van de heer Fr. Prins (PvdA/PPR) hoeveel bezoekers er in het museum zijn geweest, werd door burge meester G. van der Kroft ge antwoord dat dit er dit jaar on geveer 6.000 zijn. En dat ligt dan aanzienlijk lager dan de aanvankelijke verwachting van zo'n 30.000 bezoekers. Een geschrokken Prins zei hij toch nog eerst met de fractie verder over de doelmatigheid van de subsidiëring wil praten, zonder overigens het zwaard van Da mocles boven het museum te laten hangen, want duidelijk is dat men op dit moment alleen maar heeft te kiezen tussen ja of nee en dat het nee inhoudt dat het museum zal moeten 6luiten. Filmfestival Evenals vorig jaar wordt er za terdag een filmfestival gehou den in jongerencentrum 't Stek in Hazerswoude. Vertoond worden acht films met onder meer „Back to the Future" en „Crocedile Dundee". De zaal is open om half acht en de entree bedraagt vijf gulden. Niet-le- den betalen zeven gulden vijf tig- Postzegels Ruilvereniging Alkemade houdt morgen weer haar maandelijkse ruilcontactavond van postzegels en munten in Dorpshuis De Alkeburcht in Roelof arendsveen. Aanvang zeven uur. Sportkleding Sportvereniging Foreholte in Voorhout houdt zaterdagoch tend van half elf tot half twaalf een ruil- en koopbeurs van sportkleding en -schoenen in de kantine. Mariska De zangeres Mariska Lunes treedt morgenavond op in bar- dancing Blues Brothers aan het Henri Dunantplein in Hille gom. Zij brengt „stevig disco- werk". De deuren gaan om ne gen uur open. Ruilbeurs Het gemeenschapscentrum De Poel in Lisse houdt zaterdag weer een grote ruilbeurs. Alle verzamelaars van munten en postzegels zijn van harte wel kom. Deze ruilbeurs wordt van tien tot vier uur gehouden in het Poelhuys aan de Ruishorn- laan. Om half drie wordt er een grote kerstverloting ge houden. Volwassenen moeten één gulden entree betalen, kin deren een kwartje. Kerstveiling VVSB houdt zaterdag in Hotel Van der Geest in Noordwij- kerhout weer de jaarlijkse kerstveiling. Vanaf acht uur wordt er geveild en er is een speciale prijs voor vroege bin nenkomers van 250 gulden. De Witkop Postduivenvereniging De Wit kop in Alkemade houdt zater dag en zondag een tentoonstel ling in het clubgebouwtje aan de Schoolbaan. Iedereen is welkom. Zaterdag is de ten toonstelling van acht uur tot middernacht te bezichtigen; zondag kan men er van elf tot vijf uur terecht Bingo In de kantine van De Blauw- band aan de Vijf mei weg in Sassenheim wordt zaterdag een bingo-avond van de speel tuinvereniging Bijdorp gehou den. Aanvang acht uur. De toegang is gratis Klaverjassen In de Kleine Engel aan de Hereweg in Sassenheim wordt zaterdag een kerstklaverjas- wedstrijd door biljartvereni ging de Oude Haven gehouden. Aanvang acht uur. Niet-leden moeten vijf gulden toegang be talen. Pausin Het toneelgezelschap Ivonne Lex brengt zaterdag het stuk De Amerikaanse Pausin op de planken onder regie van Frans Maas in het Hooftstraattheater in Alphen aan den Rijn. Aanvang half negen De toegang bedraagt twintig gul den. Houders van een CJP of Pas 65 betalen vijftien gulden.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 15