taidóe Sou/iant Familie beschuldigt estuur Roomburgh an list en bedrog STAD OMGEVING LDM: meer water alleen uit huidige wingebieden Uitgekiend schrijfgerei Greep in kassa van bakker Economisch beleid Randstad in gevaar ADJUNCT-DIRECTRICE TEN ONRECHTE ONTSLAGEN" Latijnse school te luxe voor SBD liters pleit voor meer bekendheid mjtschelden verontreinigingsheffing Onenigheid over handelwijze Leids kamerverhuurbedrijf CcidócSouomit rj DONDERDAG 17 DECEMBER 1987 PAGINA 13 Dposium over incest EN De Boerhaave-commissie voor post-aca- ch onderwijs in de geneeskunde houdt morgen rmposium over incest in het laboratorium voor ogie aan de Wassenaarseweg 62. In het och- rogramma, dat duurt van kwart voor tien tot t voor een, wordt een overzicht gegeven van lichten over bestaan, oorzaken en behandeling éksueel misbruik binnen het gezin of binnen nilie. Van twee uur tot kwart over vijf wordt oken over de opvang van en therapie voor offers en daders. Het programma wordt in ja- 1988 herhaald. Volgens schattingen lijdt vijf- rocent van de vrouwen onder de gevolgen van lillende vormen van incest. Ook wordt steeds dijker dat mannen als jongen het slachtoffer est kunnen zijn van seksueel misbruik Omdat ichtoffers hun problemen moeilijk naar buiten ten, is het van belang dat hulpverleners de sig- i kunnen onderkennen, aldus de organisatie iet symposium. LEIDEN Door een greep in de kassa is een bakker aan de Hoge Rijndijk gisteren onge veer 700 gulden lichter ge maakt. Dat gebeurde toen te gen het einde van de middag drie „klanten" hun bestelling zouden afrekenen. Toen de geldla openging, greep een van hen naar de inhoud en ging het drietal er vandoor. De winkelbediende had aanvan kelijk het idee dat de dieven er met lege handen vandoor waren gegaan, maar bij het op maken van de kas werd toch 700 gulden gemist. Van Lierop behouden ondanks faillissement LEIDEN Hejt orthopedisch bedrijf Van Lierop blijft behou den, hoewel de president van de Haagse rechtbank gisteren het faillissement heeft uitgesproken. Het bedrijf wordt overgeno men door Fransen Orthopedie. Dit is met tien vestigingen het grootste orthopedisch bedrijf in Nederland. Van Lierop heeft vestigingen in Leiden, Venlo, Delft en Rotter dam. Van de in totaal 47 werknemers blijven er minstens 30 in dienst. Onduidelijk is welke van de 20 Leidse werknemers hun baan behouden. De Lisser makelaar L.B. Romeijn, commissaris van Franse Or thopedie, zei vanochtend dat het faillissement het gevolg was van slechte leiding. De directie, die niet in Leiden zetelt, wordt dan ook ontslagen. Romeijn toonde zich optimistisch over de toe komstkansen van het bedrijf. Overigens had Fransen deze zo mer al interesse getoond in overname. Daarom kon hiertoe gis teren meteen worden besloten. Volgens Romeijn blijft Van Lierop voorlopig nog in het huidige, „hopeloos verouderde" pand. De geplande verhuizing is opge schort. „We blijven het liefst in Leiden", aldus Romeijn. Slachthuis behouden LEIDEN Het Leidse slachthuis is definitief gered. De huidige ge bruikers zijn akkoord gegaan met de huurprijs die de gemeente dinsdag had voorgesteld. Die be draagt 43.000 gulden per jaar. Curator mr. M. Teekens verwacht dat de voor waarden die de gemeen te heeft gesteld geen probleem zullen vor men. In het slachthuis werken 100 man. DEN HAAG/LEIDEN Het is slecht voor de verdere economische ontwikkeling van ons land als het regionaal beleid in de komende ja ren geheel aan de Randstad voorbij gaat. Dat is de eerste reactie van het Randstadoverleg Eco nomische Zaken (ROEZ) op de herijking van het regionaal beleid, die het kabinet vanmiddag aan de tweede kamer heeft aangeboden. Het ROEZ is een economisch samenwerkingsver band van Noord- en Zuid-Holland en Utrecht. Het kabinet wil het regionale economische be leid de komende jaren geheel concentreren op de zeven provincies buiten het westen, om „on gewenste regionale economische verschillen" tegen te gaan. Door de afschaffing van het voorwaardescheppend beleid zal dat regionale beleid niet meer van toepassing zijn in de Randstad. JSIDEN Familieleden an de in juli bij Huize oomburgh ontslagen ijunct-directrice J. root Koerkamp hebben >n zwartboek gemaakt aarin staat dat de rouw ten onrechte is jeschuldigd van diefstal an goederen van (bewo- ers van) het rooms-ka- ïolieke verzorgingshuis 1 Leiden en het plegen an fraude. Bovendien eeft het bestuur van oomburgh, de Stichting K Bejaardencentra Lei en en Omstreken, „via q stige kunstgrepen en edrog toestemming van t kantonrechter gekre- ïn voor iet zwartboek „Mej. J.B. iroot Koerkamp van haar ïr beroofd na 23 jaar trouwe ienst" is dinsdagavond ver- onder de bewoners an Huize Roomburgh en iensen uit Leiden en omge- ing die werkzaam zijn op gebied van ouderenzorg. hmensteller van het zwart- - lek, ir. H. Groot Koerkamp, rwacht dat de Stichting n kort geding gaat aan- annen. ,JUs ze lef hebben, n doen ze dat". Gebeurt het echter niet, dan „denk ik dat we naar justitie stappen", aldus de broer van de ontsla gen medewerkster. „Wij werpen dit rapport ver van ons", reageert secretaris R. Stuurman van de Stich ting, die per 1 januari huidig directeur H. Pullens opvolgt. „Een deel van de zaken zijn wel degelijk te bewijzen. An ders zouden wij het niet zo hebben aangepakt. En ze is door de kantonrechter ont slagen zonder enige vorm van proces. Dat gebeurt na tuurlijk niet zo maar", aldus Stuurman. De heer Groot Koerkamp zegt „dat er niets overeind is gebleven" van de beschuldi gingen van diefstal van be woners. „De betrokkenen hebben verklaringen afge legd waarin zij zeggen dat mijn zuster onschuldig is". Volgens hem is er van twee zaken aangifte gedaan bij de politie. „En daaruit blijkt he lemaal niet dat mijn zuster de dader is". Stuurman: „Ik heb altijd eerlijk gezegd "dat niet alle verhalen die mij ter ore zijn gekomen, zijn te bewij zen. Maar een aantal wèl". Omkoperij Hij vervolgt: „Als het moet kan ik ook verklaringen van bewoners overleggen, die het tegendeel bewijzen. Die broer heeft de mensen onder zware psychische druk gezet. Hij heeft hen zelfs geld aangebo den als tegenprestatie. Ge woon omkoperij, dus". Stuur man zegt een verklaring te hebben van een mevrouw die 750 gulden kreeg omdat ze de ontslagen adjunct-directrice onschuldig verklaarde. „En dat is nog maar één voor beeld". De directe reden voor het ontslag was het feit dat de voormalige adiunct-directrice fraude zou hebben gepleegd. Volgens de stichting had ze voeding uit het huis meege nomen, geld gestolen uit het barpotje, kosten ten onrechte gedeclareerd en tijdschriften gekocht op rekening van de Stichting. „Uit het accoun tantsrapport blijkt echter niet dat mijn zuster frauduleus heeft gehandeld", zegt haar broer. Wel zou er volgens de accountant sprake zijn van „vele gebreken in de admini stratieve organisatie en con trole". De verantwoordelijk heid hiervoor lag bij direc teur Pullens, die gisteren af scheid heeft genomen, stelt dé heer Groot Koerkamp. „De accountant heeft op ons verzoek een summier onder zoek uitgevoerd, om te voor komen dat iemand er lucht van zou krijgen. Er kwamen een paar dingen naar voren, bijvoorbeeld dat ze ging win kelen op kosten van de zaak, hondevoer en tijdschriften kocht, en matten van Room burgh meenam naar haar woning buiten het huis", noemt Stuurman enkele voorbeelden. Slim „Wij hebben gezegd: Als je dit ontkent, dan komt er een uitgebreid onderzoek om al les boven water te krijgen. We hebben de zaak doorge sproken, haar advocaat was er bij, en hebben besloten een rekening te maken die ze zou betalen. Ze heeft nu al een deel van het geld overge maakt. Dat doe jé toch niet als je onschuldig bent", zegt Stuurman. Hij verwacht dat er na overleg met de ad vocaat van de stichting nu wel een uitgebreid accoun tantsonderzoek zal komen. Dat niet alle overtredingen uit de administratie zijn af te lezen, komt volgens Stuur man omdat ze „het spelletje slim heeft gespeeld". Oud-voorzitter van het be stuur van de Stichting, P. Menken, stelt dat „de admi nistratie sommige dingen te gemakkelijk opnam". „Maar", zegt hij, „dat was niet de schuld van mevrouw Groot Koerkamp". Menken was van 1972 tot 1986 be stuurslid. „Ze kwam op mij over als een vrijpostig mens. Afscheid van directeur Het rooms-katholieke verzorgingshuis Huize Roomburgh heeft gisteren afscheid genomen van directeur H. Pullens. Na twaalf en een half jaar in dienst te zijn geweest van het verzorgingshuis aan de Roomburgerweg, gaat Pullens gebruik maken van de VUT. Hij blijft actief voor ouderen in gemeentelijke en provinciale adviescommissies. Gistermorgen kreeg de scheidende directeur een videore corder van bewoners en medewerkers van Huize Roomburgh. Gistermiddag werd een afscheidsreceptie gehouden. Pullens wordt opgevolgd door R. Stuurman. Dinsdagavond werd een zwartboek verspreid waarin beide heren ervan worden beschuldigd de voorma lige adjunct-directrice van het verzorgings huis ten onrechte te hebben ontslagen. Room burgh zou de vrouw door middel van listige kunstgrepen en bedrog hebben weggewerkt en haar vals hebben beschuldigd van diefstal en beroving van bewoners van het tehuis. FOTO: WIM VAN NOORT Ze was iemand die dingen gemakkelijk naar zich toe kon praten. Er zijn weieens dingen aan de hand geweest. Die heb ik tot op de bodem uitgezocht, maar er bleek nooit iets van te kloppen". Kei Een keer ging mevrouw Groot Koerkamp in de fout, herinnert hij zich: „Dat was toen ze allerlei spullen mee nam op vakantie. Ik heb haar toen stevig onder han den genomen. Dat was het enige. Er zijn dingen wegge raakt, maar daar kon zij niets aan doen". Volgens haar was de adjunct-directrice „een kei sfeer was altijd goed. Er was ook heel weinig perso neelsverloop". Menken beschuldigt het hui dige bestuur van een „te gro ve aanpak". „Daar kan hij niet over oordelen", vindt Stuurman. „Er kwamen ons steeds meer verhalen van be woners en personeel ter ore. Wij dachten: Als we niets doen, neemt niemand ons nog serieus". Volgens Stuurman is er on der het grootste deel van de bewoners en personeelsleden opluchting ontstaan nadat mevrouw Groot Koerkamp is ontslagen. „Een deel staat en thousiast achter haar", meent Menken. Volgens de heer Groot Koer kamp is de emotionele scha de die zijn ontslagen zuster heeft opgelopen groter dan de materiële schade. „Mijn zuster is zo totaal kapot. Wer ken zal ze nooit meer. Ze is geestelijk vernietigd.". Groot Koerkamp heeft een exemplaar van het dossier opgestuurd naar de Inspectie voor Bejaardenoorden in Zuid-Holland. „Deze instan tie gaat zo spoedig mogelijk een onderzoek instellen", al dus de broer van de ontsla gen adjunct-directrice. LEIDEN Een meerderheid van de raadscommissie onder wijs, cultuur en emancipatie vindt het pand van de School begeleidingsdienst Rijnland (SBD), de Latijnse School in de Lokhorststraat, te groot. „De luxe huisvesting van de SBD in een monumentaal pand is te duur. Eenvoudige en goedko pere huisvesting zou een goede bezuiniging zijn. Beter dan te bezuinigen op de leerlingen- en systeembegeleiding", aldus J. van Meijgaarden (PvdA) gisteren. De gemeente Leiden wil 320.000 gulden bezuinigen op de SBD en het geld besteden voor meer leerkrachten bin nen de scholen die de leerlin gen gaan begeleiden of gaan werken met het thema eman cipatie of intercultureel onder wijs. Voor de inzet van extra personeel wil de gemeente to taal 770.000 gulden beschik baar stellen. „Alleen bezuinigen op de huis vesting en onder andere op het Onderwijs Media Centrum (OMC) kan er voor zorgen dat de leerlingenbegeleiding op een goed niveau wordt ge handhaafd en zelfs ook nog gewerkt kan worden aan sys teembegeleiding op de scho len", aldus A. Geertsema (VVD). Vertegenwoordiger van het openbaar onderwijs in de bestuurscommissie van de SBD Van Dam zei gisteravond op te stappen als de bezuini gingen op de huisvesting en het OMC worden afgewenteld. „De Latijnse school is een duur gebouw. We hebben al onderhuurders in het pand on dergebracht om een deel van de kosten te kunnen drukken. Ook binnen het gebouw heb ben we al ingekrompen. Er kan eenvoudigweg niet meer op bezuinigd worden. De voor genomen bezuiniging van 320.000 gulden op de SBD gaat onvermijdelijk ten koste van de leerlingenbegeleiding. De systeembegeleiding zal dan he lemaal niet meer haalbaar zijn. Ik kan de creativiteit niet op brengen om te bezuinigen op huisvesting of anders. Laat ie mand anders uit het openbaar onderwijs die taak dan maar op zich nemen", aldus Van Dam. De leden van de VVD, Links Leiden en PvdA waren het gisteravond allen eens met de doorgang van de bezuini gingen van 320.000 gulden op de Schoolbegeleidingsdienst Rijnland (SBD). De leden van D66 en het CDA waren wat voorzichtiger in hun mening omdat zij de problemen rond de bezuinigingen op de huis vesting nog te groot vonden. J. Hoekema (D66) vond het idee van een goedkopere huisves ting voor de SBD een te ge makkelijke benadering. gevelwand ft kunstwerk tude fabrleksmuur tus- et Energie Bedrijf Rijn- in het gebouw van de ing Studentenhuisves- lan de 3e Binnenvest- is tot kunstwerk ver- Wethouder D. Tesse- volkshuisvesting) stelde unstwerk gistermiddag In opdracht van de ge- e Leiden heeft de Leid- ihitect W. Hofman de van gedaante veran- jDe wand is zichtbaar in ÜBppenhuis tussen beide iwen en is zo'n vier ver- ^igen hoog en ongeveer eter lang. De ruw afge- muur is onder andere flgen met drie zinken jenkoppen, er staat een Vlhk, er is op geschilderd r hangen verscheidene )l(pls. „De oude gevel- I getuigt nu van een Inf stedelijke archeologie. |n ook veel oude bouw- rfltenten in verwerkt", al- uitvoerend kunstenaar fin. FOTO: WIM VAN NOORT Het Hoogheem- Nhap van Rijnland moet bekendheid geven aan it dat mensen in aanmer- kunnen komen van :helding van de veront- =2 ngsheffing. Dat stelde J. S gisteren aan de orde bij ^vergadering van het heemraadschap. De Leid- —Jthouder deed dit naar iing van een motie die s de begrotingsbehande- loor de gemeenteraad is aangenomen. Volgens Peters is de tekst in de voorlichtingsfolder van het hoogheemraadschap te sum mier. „Misschien kan het in de nieuwe folder wat duidelijker worden vermeld". Dijkgraaf E. van Tuyll van Seroosker- ken antwoordde dat bij Rijn land gemiddeld evenveel men sen kwijtschelding aanvragen als bij andere waterschappen. „Maar ik neem de opmerking mee in het overleg met de an dere organisaties". Dat is vol gens de dijkgraaf nodig omdat de waterschappen willen dat de teksten van de folders van de verschillende waterschap pen zo veel mogelijk met el kaar overeenstemmen. Vorig jaar kwamen tussen de vier- en vijfhonderd gebrui kers vrijgesteld van het beta len van verontreinigingshef fing. In totaal moesten 220.000 mensen de heffing betalen. DEN HAAG/LEIDEN De eigenaar van het pand aan de Witte Singel 8 wil dat de hoofdhuurder de huur wordt ontzegd. Eigenaar D. Vor stelman maakte gisteren tij dens een kort geding ken baar veel schade te onder vinden van A. Honders, de huidige huurder van het pand. De huurder zou vol gens hem 10.000 gulden huurachterstand hebben, de huur te laat betalen, het pand verwaarlozen en veel te hoge huur vragen voor de kamers die hij onderver huurt aan studenten. Beide partijen liggen reeds sinds 1980 met elkaar in de clinch over het pand, waarin een kamerverhuurbedrijf is gevestigd. De kantonrechter besliste op 11 november van dit jaar dat het pand per 1 december ontruimd moest worden en op diezelfde da tum de huurovereenkomst moest beëindigen. De huur der ging echter in hoger beroep. De raadsman Nieu- wenhuis van de huurder vertelde dat er in 1986 en 1987 geen sprake was van huurachterstand. Volgens hem doet ook de eigenaar van het pand weinig of niets aan het onderhoud. Zo zou den er regelmatig lekkages zijn. De eigenaar moet vol gens hem zorgen voor het onderhoud van het dak, de ramen en de kozijnen. De raadsman van eigenaar Vorstelman eiste gisteren dat de huurovereenkomst alsnog teniet wordt gedaan. De ont ruiming zou volgens hem slechts inhouden dat de huurder zijn kleine kamer in het pand, dat hij gebruikt voor administratieve werk zaamheden, moet verlaten. De kamerhuurders mogen van hem in het pand blijven. Hij wil zelfs de huren verla gen. Als deze eis door rechter Portheine wordt ingewilligd, is volgens de raadsman van de huurder hoger beroep zin loos. Uitspraak op 23 december. DEN HAAG/LEIDEN De provincie Zuid-Holland, de In spectie voor de Volksgezond heid en de VEWIN (het over koepelend orgaan van water- winbedrijven) zijn gisteren overeengekomen dat de Leid se Duinwatermaatschappij (LDM) haar produktie mag op voeren. De provincie blijft echter bij haar standpunt dat het wingebied in de duinen niet verder mag worden uitge breid. De LDM moet door middel van diep-infiltratie ervoor zor gen meer water te halen uit de huidige wingebieden, vindt de provincie. Volgens een woord voerster zaten de betrokken partijen (de VEWIN vertegen woordigde de LDM) gisteren „op een lijn". Over de hoe veelheden water dat de LDM extra gaat produceren is giste ren niet gesproken. Een regio nale werkgroep van de VE WIN gaat zich hierover bui gen. Aanleiding voor het gesprek was het feit dat de LDM op piekdagen niet kan voldoen aan de vraag naar water. Dan moeten andere waterwinbe- drijven water leveren. De LDM wil op jaarbasis meer water winnen, zodat minder vaak een beroep hoeft te worden gedaan op andere be drijven. Daarvoor wilde het Leidse bedrijf het wingebied in de duinen uitbreiden. Gede puteerde Staten van de pro vincie hebben een verzoek hierom echter afgewezen. Directeur J. Haijkens van de LDM had vanochtend „ernsti ge vraagtekens" bii de oplos sing. Volgens hem bestaat nog altijd het risico dat de LDM onvoldoende drinkwater kan leveren op piekdagen. „Wij gaan in elk geval in beroep te gen deze beslissing". ADVERTENTIE LEZERS VAN DE NCRV, KRO EN EO GIDS OPGELET!!! Deze week is in uw radio en T.V. gids een speciale kerstkaart bij gevoegd. die u persoonlijk aan partijleider Gorbatsjov kan toe zenden. We willen samen met u Gorbatsjov laten weten dat we naast de raketten ook de strafkampen graag zien verdwijnen. Een oprecht gemeende kerstgroet kan veel meer teweeg brengen dan we wellicht denken. Immers, als de kerstster in het Kremlin gaat schijnen, zal 't er ook in Afrika beter op worden! U kunt deze Christian Care Kerstgroetaktie aan Gorbatsjov, alsmede onze noodhulpprojekten (voor Oost-Europa. Afrika, etc) financieel steunen door uw giften over te maken op onze bank of girorekening: CHRISTIAN CARE EAST WEST (een werkgroep van de Oost europa Zending), Postbus 6. 3940 AA Doorn. Voor uw steun: Giro 2276 Rabo Bank 33.38.04.368. Dit hard plastic etui met uitgekiende pennenset voor werk, school of thuis is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. Het bevat een balpen, vulpotlood, twee fineliners en een marker. Vul de bon in en doe'm vandaag nog - gratis - op de bus! I Noteer als nieuwe abonnee Ingaande. Naam: Adres: I Postcode/plaats: j Telefoon(voor controle bezorging) j I Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per j maand automatisch betalen 123.74 j kwartaal acceptgiro 170,93 I I j Stuur als dank de schrijfsel naar. Naam: j Adres: Postcode/plaats: j Stuur doe bon ineen open envelop-postzegel niet nodig-naar J Leidse Courant, Antwoordnummer 9S8,2500 VD Den Haag

Leidse Courant | 1987 | | pagina 13