Massa-ontslag dreigt bii Van Gend Loos uitkering 1987 Idaag Files rijkerbommen Ichten ravage an in Delft Gueriain Positie Deetman in het geding Wilton Fijenoord ltslaat 600 man •rikacties j omroep 7 15 15 16 17 (oningen Haagse inkels 25% - 70% KORTING KLIJSEN HET WEER Woensdag 16 december 1987 79e jaargang no. 23989 Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers, Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 11,2300 AA. tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hootdredacteur IJ. Hallewas, Chef-redacteur Wim Buijtenweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23,74 (aut. betaling), kwartaal f. 70,93, jaar f. 270,20. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6% BTW)f. 0,64 per mm. kleintjes f. 0,45 per mm. Zacht weer. Bewolking met af en toe regen. Minimumtempe ratuur ongeveer 7 graden. Middagtemperatuur rond 10 graden. Matige, aan de kust af en toe krachtige zuidwesten wind. Zon op: 08.44; onder: 16.28. Hoog water Scheveningen: 12.20; laag water: 08.09 en 20.17. IEDAM Bij de Schiedamse scheepswerf Wil- ^ijenoord staan achthonderd banen op de tocht, deze maand zal de directie collectief ontslag aan- en voor 600 van de 2400 personeelsleden. De ge- igen ontslagen vallen in zowel de nieuwbouw- reparatiesector van het bedrijf. Als de werf niet jrte termijn nieuwe opdrachten krijgt, zullen er eens tweehonderd ontslagen vallen. Als gevolg het uitblijven van nieuwe orders zal de afdeling wbouw nagenoeg worden gesloten. Er blijft al- voldoende personeel over om de lopende op- hten. een onderzeeër en twee patrouilleboten Taiwan, af te maken. ina 7: Wilton wil exportvergunning voor Tai- OOGLETSEL DOOR BOM ROTTERDAM Een 13- jarige jongen uit Ridder kerk is gisteren in Rotter dam ernstig gewond ge raakt aan zijn gezicht nadat een onbekende een zelfge maakte bom tussen een groepje voetballende jon gens had gegooid. De jongen werd ijlings naar het Oog ziekenhuis in Rotterdam ge bracht. Daar bleek dat zijn hoornvlies is beschadigd, dat er een scheurtje zit in zijn linkerooglid en dat hij brandwonden heeft over zijn hele gezicht. De dader is spoorloos. Zuidkorea massaal naar de stembus SEOUL De Zuidkoreanen zijn vandaag massaal naar de stembus gegaan voor de eerste verkiezin gen in Zuidkorea in 16 jaar. Zes entwintig miljoen kiezers konden een stem uitbrengen op één van de vijf presidentskandidaten. De stembureau's gingen rond tien uur vanochtend Nederlandse tijd dicht, maar over de uitslagen was bij het sluiten van deze editie nog niets bekend. Er hebben zich re latief weinig ongeregeldheden voorgedaan. Pagina 5: Argwaan en fraude bij verkiezingen Wie het vindt, mag het houden De blijdschap straalt van de gezichten af, wanneer zeven Britse kinderen hun vondst rijkelijk beloond zien. De kinderen vonden zesduizend pond op een vuinisbelt in Warrington, in het noordwesten van En geland. Zij leverden het geld keurig in bij de politie, maar die wachtte tever geefs op de eigenaar. Na dat de termijn was verstre ken, werd het geld ver deeld onder de zeven jeug dige vinders. FOTO: AP ITERSUM - De omroep en hebben hun leden ge-' ieerd vandaag prikacties luden bij radio- en tv-uit- ngen. Mogelijk zou dit gen hebben voor onder de verslaggeving van de »alwedstrijd Griekenland- rland die vanmiddag gespeeld. De bonden er- zich aan de houding van er Brinkman die het ort-Goudswaard in ver lende opzichten niet volgt. door zou volgens een di elid van het facilitair be- van de NOS het perso- van het toekomstige Ne- nds Omroepproduktie ijf volgend jaar rekening 1 houden met collectief ge- li ïgen ontslag. na 13: Omroepbonden en verlies van 600 banen DEN HAAG/HOUTEN - Bij Van Gend Loos dreigt volgens de Ver- voersfederatie FNV een nieuwe grote reorgani satie die binnen het be drijf 1000 tot 1500 van de 2500 arbeidsplaatsen zou kunnen kosten. Van Gend Loos, dat een omvangrijke vestiging heeft in de Haagse Binckhorst, zou de 21 over het land versprei de distributiecentra wil len terugbrengen naar vijf. Ook zou de directie de Technische diensten, willen opheffen. De werknemers van de werkplaatsen in onder meer Amsterdam en Zwolle heb ben de hoofdddirectie in Houten vandaag een ulti matum gesteld. Binnen 24 uur moet duidelijkheid ge geven worden. Gebeurt dat niet, dan loopt Van Gen- d Loos het risico nog voor de kerst door harde acties getroffen te worden. De laatste week voor de kerst dagen heeft het bedrijf een enorme vervoerspiek door het bezorgen van honderd duizenden kerstpakketten. De hoofddirectie Van Gen- d Loos, gevestigd in Hou ten, wilde vanochtend geen commentaar geven. Dat er een en ander staat te gebeu ren binnen het bedrijf lijkt te worden bevestigd door het feit dat de handel op de Amsterdamse effectenbeurs in stukken Nedlloyd, de moedermaatschappij van Van Gend Loos, gisteren voor onbepaalde tijd is ge staakt. Pagina 7 :Vervoersbond noemt Van Gend Loos onbetrouwbaar. ÏLFT - Een reeks aanslagen met „strijkerbommen" •ft in Delft grote schade aangericht. De aanslagen al weken voort. Volgens de verontruste politie is Peen wonder dat er door de vuurwerkbommen nog n doden zijn gevallen. |nu toe is de politie slechts twee daders op het spoor geko- beiden scholieren. Eén van hen, een 15-jarige jongen "elft, is zeer ernstig gewond geraakt aan handen, borst zicht toen hij een uit zestig strijkers samengestelde bom f controleren die niet onmiddellijk was afgegaan. 21 oktober registreerde de politie al 17 bomexplosies, jrbij zeven telefooncellen werden opgeblazen, de puien bankfilialen, winkels een bibliotheek grote schade oplie- jen een pizza-auto, een caravan en een bloemenkiosk to verden vernield. De ontploffingen zorgdèn voor een gi- sche ravage en per keer voor een schade die in de tien- £nden guldens loopt. i 3: Een kick door een knal van veertig strijkers juto die deze week in Delft werd opgeblazen door een strij- FOTO: ANP Gymleraren moedeloos van bezuinigingen LEIDEN „We worden er moedeloos van". Met deze woorden reageert M. Stauttener van de afdeling Leiden en omstreken van de Koninklijke Vereni ging van Leerkrachten Lichamelijke Opvoeding (KVLO) op de nieuwste bezuinigingsplannen van minister W. Deetman van onderwijs voor het licha melijk onderwijs. Hoewel de 290 gymleraren uit de Leidse regio woedend zijn op de minister, zullen er toch geen acties worden gevoerd. „Wij hebben daar geen tijd voor", licht Stauttener toe. „De ingrepen volgen elkaar in een onnavolgbaar tempo op, dat wij onmogelijk kunnen bij houden". De plannen van Deetman hou den in dat de vergoeding van de huur van sportvelden voor het voortgezet onderwijs wordt beëindigd. Verder wordt de bekostiging van de accomodaties voor de lichame lijke opvoeding in het basison derwijs beperkt tot anderhalf uur per groep per week. Volgens Stauttener hebben ac ties van gymleraren niet lan ger zin. „Wij hebben alles ge probeerd: besprekingen, the madagen, videobanden met voorlichting, maar niets helpt. De overheid is doof voor de noodzaak van lichamelijke op voeding van de jeugd. Zij klaagt over de onbetaalbaar heid van de gezondheidszorg, maar wil niet begriipen dat die kosten aanzienlijk kunnen worden gedrukt door de jeugd goed en voldoende gymles te geven. Als kinderen wordt ge leerd hoe belangrijk het is om te bewegen, zullen zij later minder vaak een beroep hoe ven te doen op de gezond heidszorg*'. Deze gedachten werden eerder al uitgesproken door de commissie Van Doorn. Overigens is de KVLO niet te spreken over de manier waar op wethouder H. van Dongen (onderwijs) is omgesprongen met de ideeën van de KVLO over de toekomst van gymles in het basisonderwijs in Lei den. „Het college zegt het on derwijs een warm hart toe te dragen en dat geloof ik graag, maar dat is niet terug te vin den in concrete voorstellen", aldus Stauttener. 18 PAGINA'S Gary Hart terug In de race Binnen 1 jaar zekerheid over bolbliksem Nog geen machtsstrijd rond zieke Khomeini Arbeidsbureau stuurt Leidse cursist naar kapper Leidse winkeliers hebben weer vertrouwen in Breestraat Aanleg Rijksweg 11 na vele conflicten van start Voorhoutse kalender voor burgemeester Van de Wouw Voetbal op tv VANDAAG Duitsland 1, 21.50 uur Argenti- nië-Bondsrepubliek Duitsland. HAAG Nog voor eind van volgend jaar in de eerste Hage- in een tot woning tuwde winkel in West Den Haag kun- trekken. Het Haagse 'bedrijf HABO heeft week vrijwel het ilete - sterk verpau- - winkelcentrum >j Winkelstede gekocht 1 het Pensioenfonds fische Bedrijven. De gaat de winkels in :oopcentrum ombou- tot enkele honderden ;ope huurwoningen. tzoek van de HABO uitgewezen dat de ver ing financieel haalbaar Ke Algemene Woning- 'ereniging (AWV) gaat ;uwe woningen in Bouw- •eheren. In de loop van week wordt de voorlopi- ;oopovereenkomst gete- Directeur van de de heer Buijsrogge, de aankoop gisteren be- gd Winkelstede is daarmee eerste winkelcentrum in -West Den Haag dat defi- f wordt gesloten. COMPASS DIRECT IBM-computers, software, typewriters Opleidingen en gerichte adviezen voor automatisering. Aaslmeer, Amsterdam. Eindhoven. Groningen. Den Haag. Rotterdam. Utrecht. Zwolle. Den Haag 070-614031. ADVERTENTIES BIJ DE BONNETERIE. Deze week bij aankoop van een parfum de toilette van Guer iain (f 75,-) een stuk zeep cadeau t.w.v. f 16,-. MAISON de Bonneterie Buitenhof/Gravenstraat, Den Haag Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur. telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. De eenmalige uitkering is er deze keer voor het laatst. Wie in 1986 een eenmalige uitkering kreeg - of wie'm in 1986 vergat aan te vragen maar die van 1985 wel kreeg- en in 1987 nog steeds een minimuminkomen had, zal in veel gevallen weer in aanmerking komen. Bijna iedereen die in aanmerking komt, heeft op dit moment al bericht gehad van de gemeente. Hebt u geen bericht gehad en denkt u toch recht te hebben op de uitkering, neemt u dan even contact op met de sociale dienst of afd. sociale zaken van uw gemeente. Op 31 januari 1988 sluit de aanvraagtermijn. MINISTER NEGEERDE WAARSCHUWINGEN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Deetman zal vanavond in de Tweede Kamer verant woording moeten afleg gen voor het feit, dat hij medio '86 het politieke be sluit nam tot versnelde in voering van het nieuwe studiefinancieringsstelsel. De Kamer werd niet inge licht over de risico's daar van, zoals uit de chaos in Groningen is gebleken. Toch werd de bewinds man blijkens nieuwe ge gevens vele malen ge waarschuwd voor de drei gende chaos in geval van versnelde invoering, eerder dan januari '88. Uit een reeks uitgelekte inter ne documenten, brieven en notulen blijkt duidelijk dat de minister al in 1985 het princi piële besluit namen tot invoe ring van het nieuwe beurzen stelsel. Ook zou hij op dat mo ment al op de hoogte zijn ge weest van de risico's; iets wat Deetman steeds heeft ontkend. De adviescommissie, die re- cphtelijk rapport heeft uitge bracht over de gang van za ken, kwam tot de conclusie dat de signalen over de risico's „kennelijk" bleven hangen bij de ambtelijke top in Zoeter- meer. De PvdA-fractie vindt het ma teriaal evenwel zeer belastend voor de bewindsman. „Als deze gegevens kloppen, dan heeft Deetman onaanvaardba re risico's genomen", aldus PvdA-woord voerder Ver meend. Deetmans partijgenoot, het CDA-kamerlid Lansink, noemde de positie van de mi nister „niet gemakkelijk". Maar volgens Lansink is de politieke toekomst van de mi nister niet in het geding: „Deze gegevens vormen maar een deel van de waarheid. Ik heb alle stukken gelezen en daaruit komt een heel ander beeld naar voren". De VVD-fractie wil het debat afwachten, alvorens een oor deel te geven over de politieke verantwoordelijkheid van de .minister. De PvdA laat het van het verweer van Deetman afhangen of mogelijk een mo tie van wantrouwen tegen Deetman zal worden inge diend. Minister Deetman zal morgen antwoorden op de vele vragen, die vanavond op hem zullen worden afgevuurd. Pagina 3: Stukken geven an* dc "- beeld dan Deetman (ADVERTENTIE) Tot maandag ALLE schoenen en laarzen Duo haalt 5400 kwartjes uit parkeermeters WASSENAAR De Wasse- naarse politie heeft in de nacht van maandag op dinsdag twee Hagenaars aangehouden dit hebben bekend met een valse sleutel 1350 gulden uit par keermeters in het centrum te hebben gehaald. De mannen, 23 en 18 jaar oud, werden rond twee uur 's nachts aangehou den door patrouillerende agen ten omdat ze tegen het ver keer inreden op de Kerkstraat. De agenten onderzochten de auto en troffen plastic zakken aan met daarin 5400 kwartjes. De Hagenaars hebben inmid dels bekend en gezegd dat ze met nog twee andere mannen naar Wassenaar waren geko men. De politie is nog op zoek naar de twee andere daders. Volgens een politiewoordvoer der was het waarschijnlijk de eerste keer dat de mannen in Wassenaar actief waren. „Een bedrag van dergelijke omvang is oog nooit vermist". Als we de minister mogen geloven is over acht jaar tachtig procent van de files verdwenen. Tien pro cent per jaar zou het probleem moeten afnemen. De minister geeft ons zelfs de garantie dat het ge beurt, al geeft ze toe, dat ze niet helemaal zijn weg te krijgen. Haar garantie geldt overigens alleen in dien het kabinetsplan voor de oplossing van de fi les wordt uitgevoerd. Besluiten tot hogere motorrij tuigenbelasting, houw van tunnels, een harder par keerbeleid en de elektronische tolheffing.. Over acht jaar lezen we in de Leidse Courant wel weer of het ook gelukt is. Maar daar moeten we wel eerst de Leidse Courant voor lezen. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. NB Indien daartoe aanleiding beslaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 1