Opgaande li in in bedrijfsleven hliift Doorbraak*" a overleg onventionele itrijdkrachten Kamer overhoop met Brinkman 11 12 13 14 15 Idee Doe het samen met Gamma. Fabrikant paspoorten ziet af van schadeclaim Leidse politie gaat 's nachts boetes innen VANDAAG iileaf! CetdócGou/ia/nt HET WEER Dinsdag 15 december 1987 79e jaargang no. 23988 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers. behorende tot SijthoH Pers, Apothekersdijk34,2312DD Leiden, Postbus 11,2300 AA, tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-bank N V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur J.J. Hallewas, Chef-redacteur Wim Buijtenweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23,74 (aut. betaling), kwartaal f. 70,93, jaar f. 270,20. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl.6% BTW)f. 0,64 per mm, kleintjes f. 0,45 per mm Veel bewolking. Overdag van het westen uit enige regen. Mogelijk ijzel. Temperaturen geleidelijk oplopend tot tussen 3 graden in het oosten van het land en 8 graden langs de kust. Wind uit zuid tot zuidwest, matig tot krachtig. Zon op: 08.43; onder 16.28. Hoog water Schev: 11.18 en 23.47; laag w: 07.08 en 19.11. tgeleverd plakband over de mond een rzorgsmaatregel tegen een nieu- zelfmoordpoging wordt een itische vrouw in Seoul van het jtuig gehaald. De vrouw wordt er- verdacht de hand te hebben ge in de verdwijning van een Kore- se Boeing op 29 november en d door Bahrayn uitgeleverd. Bij •aanhouding slikte zij samen met mannelijke metgezel een cyaan- )j|, maar overleefde de zelf- irdpoging omdat haar maag tijdig d leegepompt. Volgens Zuidkorea kt de vrouw, die volgens haar poort de Japanse Mayumi Hachia zijn, voor de Noordkoreaanse eime dienst. FOTO: AP Oceanen worden weervoorspellers LONDEN Naar de overtuiging van Britse onderzoekers zullen ro bots tegen het einde van deze eeuw het weer voor een zeer lan ge periode kunnen voorspellen door de warme stromingen in de oceanen te meten. Een woord voerder van de Natural Environ ment Research Council zei giste ren dat meteorologen hun aan dacht zullen verplaatsen van de atmosfeer naar de zeeën, die enor me hoeveelheden zonne-energie absorberen en deze vrijlaten in een patroon dat het klimaat over de gehele wereld sterk beïnvloedt. Europese artsen behandelen ernstig zieke Khomeini LONDEN Een medisch team, onder wie een Britse en twee Oostenrijkse artsen, is afgelopen zondag naar Teheran gevlogen om ayatollah Khomeini te behandelen, zo is gisteren in Iran vernomen. Bronnen in Wenen en Teheran be richtten zondag dat de Iraanse leider ernstig ziek is en in coma zou liggen. Van Iraanse offi ciële zijde wordt dat echter nog steeds ont kend. De 85-jarige ayatollah zou in een klein ziekenhuis verblijven, vlakbij zijn hoofdkwar tier in Jamaran, een voorstad van Teheran. De afgelopen twee jaar werd hij voor een hart kwaal behandeld en het is bekend dat hij re gelmatig een nierdialyse moet ondergaan. Ge zien zijn leeftijd en broze gesteldheid werd al eerder gespeculeerd dat hij ziek en zelfs op sterven na dood zou zijn. (c) The Times Koningin en prins naar Australië DEN HAAG - Koningin Beatrix en prins Claus brengen komend jaar van 24 oktober tot en met 5 novem ber een staatsbezoek aan Australië. Het bezoek vindt plaats op officiële uitnodiging van de Australische gouverneur-generaal, sir Ninian Stephen. Koningin en prins zullen bezoeken afleggen aan Canberra, Tasmanië, Zuid Australië, Victoria en Nieuw Zuid Wales. Volgend jaar viert Australië het twe^-eeuwen- feest, ter herdenking van de komst van de eerste Europese kolonisten in Australië. Tussen Nederland en Australië bestaan historische ban den. ej DEN HAAG - Het Ne derlandse bedrijfsleven heeft dit jaar de op gaande lijn van de laat ste jaren kunnen vast houden. De groei zet zich voort. Steeds min der bedrijven sluiten s het jaar met verlies af en het aantal bedrijven dat tevreden is over het rendement is verder ge stegen. Voor 1988 rekenen de be drijven niet op grote omzet stijgingen, maar verwach ten wel meer te exporteren. Ook de christelijke werkge vers hebben zich optimis tisch uitgelaten over de ont wikkeling voor volgend jaar. Uit de jaarlijkse enquête van de Kamers van Koop handel, waaraan ruim 60.000 bedrijven hebben meegewerkt, blijkt dat dit jaar het aantal personen dat in het bedrijfsleven 15 uur of meer per week werkt met 2,6 procent is toegeno men. De groei was het sterkst bij de groothandel (3,9 procent) en de dienst verlening (3,8 procent). Het aantal deeltijdwerkers steeg in het bedrijfsleven met 3,4 procent. Het totaal aan investeringen is in 1987 met 7 procent af genomen, aldus de enquête. Wel hebben meer bedrijven geïnvesteerd dan vorig jaar. De werkgelegenheid is bij de bedrijven die niet inves teerden met 0,6 procent af genomen, terwijl de bedrij ven die wel investeerden het aantal arbeidsplaatsen met 3,4 procent zagen groei- Het beeld voor 1988 is niet in alle opzichten beter dan dat van dit jaar. Iets minder bedrijven (28 procent) reke nen thans op een groei van de omzet (dit jaar 31 pro cent), daarentegen ver wachten meer ondernemin gen een uitbreiding van de export (42 procent tegen 40 procent). In de industrie, de groothandel en de dienst verlening is het optimisme over de export het grootst. Pagina 6 NCW waar schuwt tegen „ombui gingsmoeheid". ■■■BH VOETBAL OP TV jn Griekenland-Nederland erafwijking mogelijk oorzaak benauwdheid KfTERDAM - Afwijkingen van de spieren in de luchtwegen B mede oorzaak van de benauwdheid die ontstaat bij astma en d nische bronchitis (CARA). Dat staat in een proefschrift "rop kinderarts drs. J. de Jongste morgen promoveert ^an de mus Universiteit Rotterdam. De kinderarts heeft een me- e ontwikkeld waarmee de werking van de spieren in de r< twegen in het laboratorium kan worden onderzocht. i wand van de luchtwegvertakkingen (bronchiën) bevinden kleine spierbundeltjes die worden bestuurd door zenuwve- Als de spieren samentrekken vernauwen de bronchiën. De •ste ontdekte dat de bronchiale spieren van astmapatiënten krachtiger zijn dan die van gezonde mensen en daardoor de 'e twegen gemakkelijker dichtknijpen. NEN In het overleg en Oost en West over lerziidse vermindering de conventionele dkrachten in Europa, isteren flinke vooruit- g geboekt. Sommige oplomaten spraken zelfs een „doorbraak". De VO-voorstellen voor ,e mindering van de con- in tionele bewapening o den tijdens de derde napreksronde in Wenen Wel geheel door het 0e "schaupact aanvaard judente (21) ^rkracht j viaduct Uit een verklaring van de Amerikaanse delegatie blijkt dat men het eens is geworden over vergroting van de stabili teit en veiligheid in Europa door een evenwicht op lager niveau te creëren in conven tionele strijdkrachten, wapens en materieel. Er zal gewerkt worden aan de eliminatie van „ongelijkheden die nadeling zijn voor stabiliteit en veilig heid", en het overleg over de eliminatie van het vermogen tot een verrassingsaanval of de opening van een grootscheeps offensief zal de hoogste priori teit krijgen. Volgens de Ame rikanen is er ook overeen stemming over de wijze waar op deze doeleinden moeten worden verwezenlijkt, zoals vermindering, beperking, of nieuwe inzet van troepen. Over de eis van het Warschau pact dat in het overleg ook de nucleaire slagveldwapens worden betrokken is men het nog niet eens. Van Ameri kaanse zijde wordt verder be nadrukt dat men pas verder wil praten als er een slotdocu ment is aanvaard waarin de Westerse voorstellen voor ver betering van de mensenrech ten in het Oostblok ook zijn opgenomen. Op 25 januari wordt het over leg in Wenen hervat. Als men het eens wordt, komen de nieuwe onderhandelingen in de plaats van het vastgelopen overleg over vermindering van de conventionele wapens, dat zich onder de naam MBFR-overleg al veertien jaar voortsleept. Pagina 7: Geen fundamente- T verbetering betrekkingen Logeetje Bronkhorst, Neerlands kleinste stadje, heeft een zeer bijzon dere logé, een flamingo. De vogel was in slechte gezond heid aangetroffen bij een rivier en mag in de slaapkamer van de familie Van Beek op krach ten komen. FOTO: PERS UNIE Snel debat over mediabesluit en afsplitsing NOS DEN HAAG De vaste kamercommissie voor welzijn en cultuur en mi nister Brinkman van WVC zijn het volstrekt oneens over het Mediabe sluit. De fracties van CDA, PvdA, VVD en D66 hadden bovendien moeite met de houding van de minister, die op geen en kel punt wenste toe te ge ven; een houding die hij 's middags ook al had in genomen bij het overleg over de splitsing van de NOS. Gevolg van de controverse is dat nu zowel het Mediabesluit als de NOS-splitsing, en dan met name de verzelfstandiging van het facilitair bedrijf, zo mogelijk nog deze week op de agenda van de Tweede Kamer zullen worden geplaatst. Lukt dat niet dan zal de Kamer voor deze zaak van het kerst reces worden teruggeroepen. De belangrijkste punten waar over in het overleg geen over eenstemming werd bereikt, zijn voor het CDA de te nauwe begrenzing van het begrip „cultuursponsering". Het CDA vreest bovendien dat de om roepbladen minder ruimte krijgen om over andere zaken te schrijven dan alleen omroe- ponderwerpen. CDA-woord- voerder Beinema wil dat de minister het begrip „cultuur" uitbreidt tot bij voorbeeld do cumentaires. Bovendien wil hij dat Brinkman ook sponse ring toelaat van cultuuruitin gen die door lagere overheden worden gesubsidieerd. De mi nister wilde daar tijdens het debat niets van weten, omdat overtredingen daarmee veel moeilijker te controleren zijn. Prins Willem-Alexander in Thailand Prins Willem-Alexan der inspecteert samen met de Thaise kroon prins Maha-Vajira- longkorn de erewacht op de militaire lucht haven van Bangkok. De Nederlandse kroonprins bezoekt Thailand ter gelegen heid van de zestigste verjaardag van koning Bhumibol Adulyadej. Morgen wordt hij in het paleis Chitladda in Bangkok door de ko ninklijke familie ont vangen, later op de dag zal hij in het Gro te Paleis aanzitten aan een diner. Het be zoek van de kroon prins is vrijdag en za terdag privé. Zater dagmiddag keert hij naar huis terug. FOTO: ANP ADVERTENTIE Solide houten toiletzitting Happy Seat - in wit, bruin, beige of grijs sterke polyester laklaag - inkl. bevestigings materiaal Vier en een half jaar voor wurgen van vriendin DEN HAAG Een 42-jarige inwoner van Berghem is giste ren door het gerechtshof in Den Haag veroordeeld tot vier en een half jaar gevangenis straf wegens het wurgen van zijn vriendin. Eerder veroor deelde de rechtbank in Rotter dam de man tot drie jaar cel plus tbr. In april vorig jaar heeft de man in Berghem zijn vriendin om het leven ge bracht tijdens een ruzie. Deze was ontstaan omdat hij het vermoeden had dat zijn vrien din een relatie had met een andere man. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Ondanks het besluit de invoering van het nieuwe paspoort tot 1 maart uit te stellen, hoeft de overheid niet bang te zijn voor een scha declaim. De fabrikant, KEP BV in Barneveld, heeft laten weten daar geen problemen mee te hebben. Dat zei staatsse cretaris Van der Linden (Buitenlandse Zaken) gis teren tijdens een commis sievergadering in de Tweede Kamer. Over de vraag of kinderen tot 12 jaar kunnen worden bijgeschreven in het paspoort van de ouders krijgt de Ka mer nog voor de Kerst nader bericht. Dit geldt ook voor de fraudebestendigheid van het nieuwe paspoort. De geldigheidsduur van het nieuwe paspoort wil Van der Linden op vijf jaar houden. Hij gaat daarmee in tegen een meerderheid in de Ka mer van VVD, PvdA en D66. De mogelijkheid van verlen ging tot tien jaar, die nu nog voor het oude paspoort geldt, zou vanwege verouderde fo to's tot te veel problemen aan de grens leiden. (ADVERTENTIE) AUTOVERHUUR F.PRANGER2 Verhuur van luie auto' sonenbusjes vanaf 30.- p dag. per- Geen krant ontvangen 7 Bel lussen 18.00 en 19 00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur. telefoonnr 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll LEIDEN De Leidse po litie wil vanaf deze week het aantal arrestatiebeve len dat nog wacht op uit voering verminderen. Het aantal loopt geregeld op tot 900. Volgens een woordvoerder van de Leidse politie is het aan bod groter dan de moge lijkheden om de bevelen 'if? verwerken. „Het werk is erg tijdrovend. We wil len daarom versneld gaan werken", aldus de woord voerder. Enkele tientallen vonnissen worden deze week uitgedeeld aan agenten in de nachtdienst. Zij trachten de boetes 's nachts tussen twee en zeven uur te innen. De verdachte wordt van zijn bed gelicht en krijgt een mogelijkheid om direct de boete te betalen. Kan deze dit niet dan wordt de verdachte meegenomen naar het bureau waar hij of zij wordt ingeslo ten. Tot in de ochtend kan de boete nog worden betaald Ge beurt dit niet dan wordt de verdachte naar het Huis van Bewaring gebracht om de straf uit te zitten. Met deze versnelde procedure hoopt de politie in maart 1988 een groot deel van de achter stand te hebben ingehaald. Veel verdachten hebben al een schrijven gehad. Ze krij gen dan de mogelijkheid om de boete alsnog vrijwillig te betalen. Vannacht is een eer ste verdachte aangehouden aan het Kwekerijplein. De 29- jarige Leidenaar moest een boete van 2.255 gulden beta len. Toen bleek dat dit voor hem niet mogelijk was, werd hij ingesloten. De Leidenaar moet 34 dagen in het Huis van Bewaring doorbrengen. 18 PAGINA'S Chinese kerk loopt als een trein Martinair met boeken en a schapen naar Australië V Electronische m stekenteller M beste idee V Rellen op bezette n gebieden kunnen f escaleren 1 Leidse 3 Octoberoptocht mogelijk via de singels CDA Koudekerk woedend over plannen met Rhijndael Raadhuis Woubrugge heeft er een eeuw opzitten Artiesten tegen invoering DAT- recorder Sassenheimer Karremans voorzitter Oranjevereniging Een elektronische stekenteller voor bij het breien. Dat is het winnende idee in de nationale ideeen wedstrijd, waarvan gisteren de uitslag bekend is geworden. De winnaar met dit uit-stekende idee werd technisch tekenaar Theo Kortsmit uit Vlissin- gen. Hij zag een keer hoeveel moeite een vriendin had bij het tellen van de steken. En zo besloot hij daar een elektronisch antwoord op te bedenken. „Op zich is het krijgen van een idee niet zo moei lijk. Het gaat om de manier van denken. Je moet over gevoel voor het ongewone en ook over humor beschikken. Ik heb wel eens aan vliegende huizen gedacht, maar je moet van onzin iets zinnigs ma ken". En zo komen wij weer op het idee u op een idee te brengen. Namelijk om de Leidse Courant een tijdje in huis te halen: door hieronder uw naam en adres in te vullen. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar. de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B Indien daartoe aanleiding beslaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 1