EeidóeG(Hi/ifl/rit«§» Groenoordhallen over paar jaar winstgevend STAD OMGEVING Eenmalige uitkering niet voor kerstdagen DIRECTEUR ANDRÉ DE JONG OPTIMISTISCH: Kinderen kiezen foto Staatssecretaris op werkbezoek Extra subsidie voor Cornelis Joppensz Milieubeheer Leiden tegen vuilstortplaats Sieraden gestolen MAANDAG 14 DECEMBER 1987 PAGINA 7 irtier casino rnielt ruiten DEN De 28-jarige Leidse por- van een casino aan de Prinsesse- p heeft zondagmorgen alle ruiten igooid van een koffieshop aan de nolengracht. De portier had de jt ervoor gevochten met de he rder van de koffieshop, die het io bezocht. Volgens de portier de man lastig. Na de vechtpartij jeten verschillende bezoekers het io. Omdat daardoor de inkom- daalden, ging de portier zondag gen verhaal halen. Volgens de tie wilde hij de beheerder op- ihten, maar toen die niet kwam agen. vernielde hij de ruiten. Di- daarna werd de Leidenaar aan- luden door de politie. Jongens snijden fietsbanden lek LEIDEN Twee Leidse jon gens van 16 en 17 jaar oud hebben zaterdagavond de ban den lek gesneden van zeven fietsen die stonden op de Vier- linghlaan. Gewaarschuwde agenten hielden vijf jongens aan in de Tesselscnadestraat. Drie van hen bleken getuigen geweest te zijn van de daden van de andere twee. Het vijftal is zondagmorgen om elf uur weer op vrije voeten gesteld. De twee daders krijgen een al ternatieve straf opgelegd in het kader van een speciale ac tie van de politie, het zoge naamde HALT-project. Dronken man wil bus niet uit LEIDEN Een dronken man uit Leiden wilde zaterdagnacht om vijf over twee de bus niet verlaten die op de remise stond aan de Rijnsburgerweg. De man was om tien uur zaterdagavond ingestapt bij de halte op de Oegst- geesterweg. Het was de bedoeling dat hij bij de Willem de Zwijger laan zou uitstappen, maar dat vergat de Leidenaar. Hij reed vier uur door de stad en wilde niet meer uitstappen, want, zo zei hij tegen de chauffeur: „Het is hier lekker warm". De chauffeur waarschuwde de politie die de man uit de bus stapte en naar huis bracht. Drugshandelaar vrij gelaten WASSENAAR De 42-jarige Brit die in mei werd aangehou den in een villa in Wassenaar op verdenking van overtreding van de opiumwet, wordt voor waardelijk in vrijheid gesteld. De man is vrijdag overgedragen aan de Koninklijke Marechaus see in Hoek van Holland, die hem terug zal brengen naar En geland. De procedure tot onge- wenst-verklaring is in gang. De Brit werd in mei veroordeeld tot twaalf maanden gevangenis straf, waarvan vier voorwaar delijk. Hij werkte mee aan het bewerken van hasj in het land huis Nieuw Rijksdorp in Wasse naar. Kerstconcert in AZL LEIDEN Het Rijnlands Christe lijk Mannenkoor (RCM) Vox Hu mana concerteert zondag 20 de cember in het Academisch Zieken huis Leiden. Het orkest staat onder leiding van Sander van Marion. Het RCM is in 1970 opgericht en bestaat inmiddels uit honderd koorleden. De liederen die het koor ten gehore brengt, komen vooral uit de opera, de operette en de musical. Voor het optreden in het AZL is een speciaal program ma met kerstliederen samenge steld. Het concert begint om 15.00 uur en wordt gehouden op het Leidse Plein, gebouw 1 op de tweede etage van de nieuwbouw. De toegang is gratis. Ruilbeurs in Koningskerk LEIDEN Verzame- laars van postzegels, munten, prentbrief kaarten. lucifermerken en sigarenbandjes zijn komende vrijdagavond welkom bij Ruilclub Koningskerk. Van 19.00 tot 22.00 uur houdt de club in de aula van de Dr. van Voorthuysen- school aan de Marnix- straat 104 een ruilbeurs. Entree voor niet-leden bedraagt 1,50, voor jeugd tot en met 15 jaar f 1. Voor meer inlich tingen tel. 071-312513. Brandweer redt gewonde vrouw (81) uit huis LEIDEN Met behulp van een ladderwagen heeft de Leidse brandweer vrijdaga vond een 81-jarige vrouw be vrijd uit haar woning aan de Botermarkt. De vrouw was op de eerste etage ten val geko men waardoor haar plastic heup kapot ging. Ze zag kans om naar de telefoon te krui pen en de Eerste Hulpdienst te waarschuwen. Die kon echter de woning niet binnenkomen omdat alle deuren waren afge sloten. De gewaarschuwde po litie heeft drie deuren openge broken. De vrouw is overge bracht naar het ziekenhuis. Man valt van zes meter hoogte LEIDEN Een 35-ja- rige werknemer van de Hollandse Con structie Groep aan de Zoeterwoudseweg is vrijdagmiddag van een stalen constructie van zes meter hoog ge vallen. De man, woon achtig in Zevenaar, is met heup- en beenlet sel en met een snij- wond aan zijn hand overgebracht naar het Elisabeth Ziekenhuis in Leiderdorp. JCIDEN Zoals vrijwel le hallen in Nederland [fnet een publieke func tie, lijden de Groenoord hallen verlies. Een ver bies dat al achttien jaar °[loor de gemeente wordt rergoed. Het ziet er naar lit dat de plaatselijke be- tuurders „ergens in de aren 90" de knip echter tunnen dichthouden. )ie voorspelling doet di- ecteur André de Jong, lie ter illustratie op de iropvolle agenda van de Iroenoordhallen wijst. .Driehonderd dagen per aar zijn we verhuurd. )at aantal is al te hoog, naar we willen er uit e ïalen wat er in zit". r< ie „De sluiting van de Rotter- lamse Veemarkt is onze red- el ding geweest", kijkt De Jong t( ittug naar de penibele finan- ri rifle situatie waarin de Groe- o oordhallen in 1973 verkeer- a en. Het tekort liep dat jaar p tot 1,3 miljoen gulden. De e ong: „Na een korte, maar evige strijd met andere [a larkten kwam het Rotter- amse aandeel naar ons. Bin- rt en enkele jaren draaiden a|ve winst". 5t Vinst die echter teniet werd et edaan door de verhuur aan portverenigingen. Die kre- 0. en vanaf de opening in 1969 J 3egang tot de hal, hoewel >e at oorspronkelijk niet de be- .p oeling was. De Jong: „Na ien jaar discussiëren was be- loten tot de bouw van een reemarkthal. Toen de teke- n( lingen klaar waren, besloot p,le gemeente dat hij ook ge- chikt moest zijn voor spor en ief gebruik. Inderdaad, om rr meer aan te kunnen ver- lienen". Die keuze bleek dus en tegenovergesteld effect e hebben toen de veemarkt vinst ging opleveren. Lekkages •Nie de Groenoordhallen be treedt, ondervindt de gevol gen van het plotselinge be- pifluit van de gemeente nog al- lijd aan den lijve: de kleed kamers bevinden zich op de »i>ovenverdieping, waar door Mie doucheruimtes een voeg loopt. Lekkages in het res taurant op de begane grond zijn het gevolg. Ook de be tonnen vloer leent zich niet bij voorkeur voor sportief ge bruik. Maar dat is dan ook zo onge veer het enige waar de vloer minder geschikt voor is. Een korte opsomming van de di versiteit aan activiteiten in de Groenoordhallen maakt duidelijk, dat de omschrij ving „veehallen" aanzienlijk te kort schiet: congressen, tentamens, tentoonstellingen, popconcerten, shows, sport wedstrijden en beurzen, vrij wel elke organisatie van een evenement kan aan de Wil lem de Zwijgerlaan terecht. In de tien jaar dat De Jong directeur is van de Groe noordhallen, hebben ver schillende evenementen in of naast „zijn" hal plaats gehad die tot ver over de grens in het nieuws kwamen. Reeds negen jaar geleden, maar toch nog vers in het geheu gen ligt de start van de Tour de France. De proloog van de Franse etappewedstrijd had in 1978 plaats in Leiden, met start en finish in de Groe noordhallen. „Om meerdere redenen heeft dat evenement ons ontzet tend veel publiciteit be zorgd", zegt De Jong. „Zake lijk was het een mislukking, omdat de Leidse organisatie financieel het schip in ging. Maar voor ons was het een groot succes, want ondanks alle ellende was alles in hal perfect geregeld. Daar worden we nu nog steeds mee gecomplimenteerd". Bewondering Boeken die over die Tour werden gesch-even bevesti gen dat. Uit hun verslagen spreekt onmiskenbaar een bewondering voor de mede werkers van de hal, die „in enkele u-en tijd" alle herin neringen aan een veemarkt uitwisten en de hal voor de proloog inrichtten. Daar kwamen zelfs spuitbussen met dennegeur aan te pas. De proloog telde voor het eerst in de geschiedenis van de Tour de France niet mee voor het algemeen klasse ment. omdat het parcours door de regen te gevaarlijk zou zijn en de Hollandse ren ners zou bevoordelen. Al weer een reden waarom de Groenoordhallen extra in het nieuws kwamen. Aan een andere gebeurtenis die grote bekendheid kreeg, bewaart De Jong minder po sitieve herinneringen: de Afrikaanse varkenspest die vorig voorjaar werd gecon stateerd. Handel en vervoer van varkens werden toen voor enige tijd verboden. „Ik hoop dat nooit meer mee te maken", zucht De Jong. „We hebben daardoor anderhalve ton schade geleden. Gelukkig was die aan het einde van André de Jong: „De Tour-proloog in 1978 was zakelijk een mislukking voor de organisatie, maar die rel heeft de Groenoordhallen een enorme bekendheid gegeven". FOTO: WIM VAN NOORT het jaar al weer wegge werkt". Tegenslagen (De Jong: „Die zijn toch niet te vermijden") kunnen het vertrouwen in de toekomst echter niet wegne men bij De Jong. In de vee marktsector wordt druk ge ïnvesteerd. „Het duurt niet lang meer voordat handela ren de berichten over de vee markt thuis op een terminal of via teletekst kunnen ont vangen. In de hal komt een groot scherm waarop de te zien is welk vee is aange voerd". Uitdaging Verwacht De Jong op het ge bied van sport slechts een ge ringe uitbreiding van het programma, in de evenemen tensfeer melden zich dage lijks nieuwe gegadigen. De Jong moet er vele teleurstel len, óf omdat er geen rek meer zit in cje agenda, óf om dat het om concurrerende huurders gaat. „Daar moet je rechtlijnig in zijn", stelt hij. „Je kunt het niet maken om concurrenten binnen te ha len. Ja, één maal, maar dan is het afgelopen". Nieuwe evenementen voor volgend jaar zijn Milieu '88 en Reprovak '88. Voor 1989 heeft zich een infomarkt voor gehandicapten aange meld: Manifestatie Leven en Handicap. „In principe kan iedereen zich bij ons aanmel den", zegt De Jong. „Ook een sexbeurs bijvoorbeeld. Ik weet nog wel dat de gemeen te dat in de beginjaren ver bood. Nu zou dat ondenkbaar zijn". De grote belangstelling van organisaties doet De Jong voorspellen dat de Groe noordhallen „ergens in de ja ren 90" winst gaan maken. „Bovendien gaan we nu de vruchten plukken van ener giebesparende maatregelen. De lasten worden lager, de baten hoger", constateert de directeur tevreden. „Maar of ik het omslagpunt nog mee maak, is de vraag. Niet door de relatie met de gemeente,, die aanmerkelijk beter zou kunnen zijn. Maar gewoon omdat de uitdaging stopt als het doel bijna bereikt is. En dat is: deze tent winstgevend te maken". PIETER EVELEIN Klrsten Verpoort, leerlinge van de Vos- seschans uit Ter Aar en een van de win naars van de krante- foto-wedstrijd van de Leidse Courant, maakte zaterdag in de Jaarbeurshallen in Utrecht deel uit van de landelijke jury. Kirsten (links op de foto) poseert hier een van haar mede juryleden. Ruim der tig vertegenwoordig sters van diverse Ne derlandse kranten kozen de beste nieuwsfoto's van het jaar. De dagbladen hebben In de afgelo pen maanden een ei gen wedstrijd geor ganiseerd. School kinderen zonden hun favoriete foto's in, die vervolgens door een jury werden ge selecteerd. De win naars van de wed strijd van de Leidse Courant werden be loond met een came ra. Die foto's dongen zaterdag mee in de landelijke wedstrijd. Uit vier categoriën (plaatselijk- en streek, binnenland, Europa en de we reld) werden de bes te foto's gekozen. De krantefotowedstrijd was georganiseerd door de Stichting Krant in de Klas en vormt een onderdeel van de Nederlandse Dagblad Pers (geor ganiseerde dagblad uitgevers). De be doeling van de wed strijden is onder meer kinderen te sti muleren in het lezen van kranten. LEIDEN Staatssecretaris mevrouw mr. Y.M.C.T. van Rooy van Economische Za ken brengt woensdag een werkbezoek aan Zuid-Hol land. Zij wil dan kennisne men van de exportproble men die het bedrijfsleven in Zuid-Holland ondervindt, 's Morgens is er een ontmoe ting met de Zuidhollandse Kamers van Koophandel, 's Middags krijgen de exporte rende bedrijven vanaf twee uur in het Provinciehuis de gelegenheid hun problemen onder de aandacht van de staatssecretaris te brengen. De provincie heeft enkele thema's voor discussie voor bereid. De „exportdag" wordt afgesloten met een in formatiemarkt, waar enige instanties zich presenteren die hulp bieden op het ge bied van export. Kerstconcert voor Chili LEIDEN Een kerstconcert ten bate van Chileense politie ke gevangenen en hun familieleden wordt zaterdag 19 de cember gegeven in het Leidse Volkshuis aan de Apothekers- dijk 33a. Het blazersensemble „Windkracht 10" voert voor de pauze werken uit van Gouvy, Jacob en Van Beethoven. Daarna brengen Conjunto Clamor en Carlos Aguilar Latijns- amerikaanse muziek ten gehore. Het concert begint om 20.00 uur. De toegang bedraagt 5 (voor kinderen 2,50). Uitreiking prijzen fotowedstrijd LEIDEN De heer Versteeg van de Leidse Amateur Fotogra fen Vereniging reikt maandag 21 december prijzen uit aan de winnaars van de fotowedstrijd „Geef mij maar de Leidse Hout", die deze zomer werd gehouden. De uitreiking heeft plaats in de hal van het Stadhuis, nadat wethouder F. Kuijers (cultuur) om 16.00 uur een tentoonstelling van de mooiste inzendingen heeft geopend. voor het internaat Lidwina huis. Op woensdag 16 decem ber zal door het comité van de Leidse Zwem vierdaagse het bedrag aan de instellin gen worden uitgekeerd. Pianoconcert Drie pianistes geven donder dag in de Kapelzaal van K&O een lunchconcert. De pianistes M. Molenaar, C. Ko- toun en C. Cormenzana zul- Leidse vereniging De jen werken ten gehore bren- ..pegelvrienden houdt gen van Mozart en Schubert. Mpvond een ruil-, contactHet concert wor<jt gegeven ■eihngavond in restaurant ,ussen J2 45 en I330 uur. lof aan de Wassenaarse- Kaarten zjjn verkrijgbaar bij De zaal is open vanaf K&Q aan de 0ude Vest 45. \em vierdaagse I opbrengst van de zwem- )fdaagse in augustus komt T jaar ten goede aan: het ïderfonds der Verenigde (bes Unicef (1000 gulden), r de stichting paardrijden Ir gehandicapten een aan- 3st zadel voor dier en be ter waarde van 1500 fden en een videorecorder I waarde van 1100 gulden Starters Voor mensen die een bedrijf willen beginnen houdt de Starterswinkel (Haarlemmer straat 73c) donderdag een oriëntatiebijeenkomst. De bij eenkomst begint om 19.30 uur en duurt tot 22.00 uur. De toegang is gratis. Opgeven en meer informatie bij de Starterswinkel, tel. 071- 146878 of 015-120447. Itmmerhawk in 't Breehuys kl a(jI)EN Liefhebbers van speedmetal-muziek kunnen jellenkort hun hart ophalen in 't Breehuys waar zaterdag 19 [zifnber de band Hammerhawk optreedt. Deze band bestaat 1 ifc 1982 en wordt aangevoerd door zanger/bassist Thijs rdrns. In het voorprogramma treedt de formatie Razende i Mand op. De toegangsprijs bedraagt zes gulden: 't Bree- S is te vinden aan de Breestraat 19. LEIDEN Slechts een klein aantal Leidenaars dat recht heeft op een eenmalige uitkering, zal die uitkering voor de Kerstdagen in handen hebben. Coördinator H. van der Meijden van het Team Eenmalige Uitke ringen van de Sociale Dienst: „We doen een po ging, maar het aantal mensen dat de uitkering voor de kerst ontvangt zal klein zijn. Onze organisa tie is er eenvoudigweg niet op ingesteld". Ondanks de inzet van twee extra krachten van de afdelin gen administratie en het ar chief blijft het moeilijk om een groot aantal aanvragen voor de kerst rond te krijgen. „We doen ons best. We behandelen nu de eerste aanvragen van de Leidenaars die hun formulie- ren correct en voor donderdag 3 december hadden ingele verd", zegt Van der Meijden. Zo'n kleine duizend aanvragen van de 3.800 formulieren die zijn uitgereikt, werden voor afgelopen donderdag ontvan gen. Van der Meijden: „We zijn nu druk bezig met het verwerken van de formulie ren maar we zullen er slechts een paar honderd voor de kerst klaar hebben. Om alle formulieren op verantwoorde lijke wijze te verwerken, heb ben we nu eenmaal meer tij'd nodig". De organisatie van het Team Eenmalige Uitkeringen is er op gericht dat de formulieren tot en met 31 januari kunnen worden ingeleverd. Dat bete kent dat de mensen hun geld eind januari, begin februari kunnen verwachten. „Dat zal ook nu in de meeste gevallen zo zijn. Ik krijg het idee dat de Sociale Diensten elkaar een beetje gek maken. Dat de me dewerkers van de Sociale Dienst in Enschede op hun vrije dag vrijwillig overwerk ten, is volgens mij gewoon een stunt. De Eerste Kamer heeft bovendien de benodigde wets wijziging pas eind november vastgesteld. Men kan niet ver wachten dat een Sociale Dienst dan binnen een paar weken de uitkeringen even re gelt. De voorbereiding kost al minstens een maand", aldus Van der Meijden. LEIDEN Het buurthuis Cornelis Joppensz heeft van de gemeente ruim 43.000 gulden subsidie ge kregen voor de inrichting van het nieuwe onderko men aan de Oppenheim- straat 6. Deze voormalige katholieke kleuterschool is dit jaar aangepast voor 130.000 gulden. Het buurt huis wordt pas zaterdag 9 januari officieel geopend, maar activiteiten vinden er al wel plaats. Cornelis Joppensz heeft ja ren onderdak gevonden in het pand van het Stedelijk Gymnasium aan de Du Rieu- straat. Toen de school deze ruimte zelf weer nodig had, werd het buurthuis tijdelijk ondergebracht in de voorma lige Lorentzschool aan de Lorentzkade. Dat gebouw brandde echter af in augus tus, waardoor Cornelis Jop pensz dakloos werd. De ope ning vindt zaterdag 9 januari plaats, de activiteiten begin nen op maandag 4 januari. Het geld voor renovatie en inventaris komt uit de pot Stadsvernieuwing van de ge meente. Voor 1987 was 350.000 gulden beschikbaar Behalve Cornelis Joppensz krijgt ook de Leidse Bond van Speeltuinverenigingen subsidie uit het fonds. Er wordt 60.000 gulden beschik baar gesteld waardoor de ac commodaties van de speel tuinverenigingen Ooster kwartier, Ons Eiland en Noorderkwartier kunnen worden opgeknapt. Voorts wordt geld gebruikt voor een onderhoudsplan voor buurt en clubhuizen die niet het ei gendom zijn van de gemeen te. Begin 1987 heeft de direc tie Gebouwen al een derge lijk meerjarenplan opgesteld voor de gemeentelijke pan den LEIDERDORP De Werkgroep Milieubeheer Leiden is tegen de aanleg van een vuilstort in het Doesgebied in Leiderdorp. De stortplaats tast het weidse polderland schap aan en hindert een woonwijk en het Sint Elisa- bethziekenhuis, zo schrijft de werkgroep aan de gemeen teraad van Leiderdorp. De vuilstort wordt in de buurt van de woningen en het ziekenhuis aangelegd. De werkgroep is vooral bang voor het stof dat door puinbrekers wordt geproduceerd. Mi lieubeheer wil dat de gemeenteraad van Leiderdorp aan de provincie Zuid-Holland vraagt om een verantwoorde afweging van alle mogelijke stortlokaties in de Leidse re gio. Milieubeheer Leiden heeft tevens bij de Kroon pro test aangetekend tegen de stortplaats. Voor 10 mille aan sieraden gestolen LEIDEN Onbekenden heb ben zaterdag sieraden met een totale waarde van tienduizend gulden gestolen uit een flatwo ning aan de Sperwerhorst. De daders hebben een ruit ver nield om binnen te kunnen komen. In de nacht van zater dag op zondag is ongeveer 2500 gulden gestolen uit een flatwoning aan het Wagner- plein. De voordeur werd ver nield. Brandje in schoorsteen OEGSTGEEST De brand weer moest er gistermiddag rond kwart voor vijf aan te pas komen om in een woning aan de Haarlemmertrekvaart een schoorsteenbrandje te blussen. De schade was ge ring. De oorzaak van de brand is niet bekend. OEGSTGEEST Uit een woning aan de Korenbloem- laan in Oegstgeest zijn zater dagavond tussen half negen en half twaalf gouden siera den en 100 gulden gestolen. De dieven forceerden een keukendeur. De bewoners waren niet thuis. Zes jaar cel voor Wassenaarse makelaar DEN HAAG/WASSENAAR Een Wassenaarse makelaar is vanmorgen door de Haagse rechtbank veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes jaar voor het wurgen van zijn 55-ja- rige echtgenote. Tegen de man was dezelfde straf geeist De man had op 11 augustus ruzie gekregen met zijn vrouw, nadat hij haar had verteld dat hij weer wilde aanpappen met zijn voormalige vriendin. Toen zijn vrouw daarop in een huilbui uitbarstte, bedwelmde hij haar met ether. Toen de vrouw weer bijkwam, onstond volgens de man een gevetht waarbij de vrouw de man naar de keel vloog. De man deed daarop het zelfde. Later bleek dat hij haar had gewurgd.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 7