ASEAN-top verandert Manila in vesting Massale protestmari tegen ETA-geweld Nederlandse bergers blussen brand gifschi Positie Happart is sterker dan ooit „In 1934 werd gepoogd te vervangen IRAN: NIEUW WAPEN BIJ BESCHIETING TANKERS heid van marineschepen. Pre mier Noboru Takeshita van Japan zal zich morgen bij de ASEAN-leiders voegen. Japan maakt geen deel uit van de organisatie, maar is wel de grootste handelspartner in het gebied. Geen kernwapens De president toonde zich af gelopen week duidelijk .zeer tevreden met de arrestatie van kolonel Gregorio Hona- san. De door hem geleide coup van 28 augustus was de ernstigste van de serie staats grepen die tegen Aquino zijn gepleegd. De communistische leider Sa- tur Ocampo heeft laten weten dat het verzet niet van plan is de besprekingen te verstoren. Hij vindt dat de ASEAN zich moet buigen over een verdrag voor een kernwapenvrij Zuid- oost-Azië, een indirecte aan val op de aanwezigheid van de Amerikaanse militaire ba ses op de Filipijnen. De com munisten eisen het vertrek van deze bases, waarvan de huurovereenkomst in 1991 af loopt. Volgend jaar beginnen de onderhandelingen over een eventuele verlenging van het contract. De VS betalen 900 miljoen dollar huur aan de Filipijnen voor deze strate gische bases. De Filipijnse onderminister van buitenlandse zaken Ro- dolfo Severino heeft gezegd dat het plan om Zuidoost-Azië tot kernwapenvrije zone uit te roepen, op de top zal worden besproken. Volgens hem steu nen alle lidstaten dit idee. Verwacht wordt echter dat er op de top in Manila nog geen overeenstemming zal worden bereikt over een dergelijk verdrag. De voortdurende mi litaire aanwezigheid van de Sovjetunie in Vietnam speelt daarbij een belangrijke rol. De politieke besprekingen zullen verder de kwestie- Kampuchea omvatten, waar voor de ASEAN al jarenlang naar een politieke oplossing zoekt. Bovenaan de agenda van de top staat economische samenwerking. BUITENLAND EeidwOowuMit MAANDAG 14 DECEMBER 1987 PAGINA Leger saboteerde verkiezingen Haïti WASHINGTON De Verenigde Staten beschikken over bewijzen dat een hoge Haïtiaanse legeroffi cier het geweld heeft georgani seerd dat twee weken geleden leidde tot de afgelasting op Haïti van de eerste vrije verkiezingen in dertig jaar. De officier, Jean- Claude Paul, zou nauwe banden hebben met de afgezette dictator Jean-Claude Duvalier. Volgens een woordvoerder zijn bij het State Department talrijke bewij zen binnengekomen over de cen trale rol van de kolonel bij de ge welddadigheden die aan 34 men sen het leven kostte. TASS: CHAOS IN TREINVERKEER MOSKOU Het persbureau Tass is met onthullingen gekomen over chaotische toestanden in het Russi sche treinverkeer na een recente treinramp op de lijn Tbilisi-Bakoe, in het zuiden van de Sovjetunie. Dertig mensen kwamen hier om het leven toen een goederentrein, waarvan de machinisten in slaap waren gevallen, zich achter in een passagierstrein boorde. Volgens Tass zijn bp de lijn Tbilisi-Bakoe dit jaar al 2.500 disciplinaire straf fen opgelegd wegens onverant woordelijk gedrag van spoorweg personeel. zou men zonder op gaaf van reden van het werk blij ven of verzuimen spoorrails op el kaar aan te sluiten. Massale amnestie in DDR OOST-BERLIJN De DDR heeft de afgelopen maanden meer dan 25.000 gevangenen vrijgelaten. Dat heeft het officiële Oostduitse pers bureau ADN gemeld. Het gaat vol gens het persbureau om de om vangrijkste amnestie in de geschie denis van het land. Over de reden ervan is niets bekend. Overigens hebben sommige Oostduitsers in overheidsdienst geklaagd dat na de massale vrijlating hun kleding minder snel wordt gewassen. De Oostduitse overheid laat gewoon lijk gevangenen haar was doen. Door gebrek aan mankracht is daarbij nu vertraging ontstaan. MANILA/DEN HAAG De Filipijnse regering heeft vergaande veilig heidsmaatregelen getrof fen rond de tweedaagse topconferentie van de ASEAN die vandaag in de Filipijnse hoofdstad Manila is begonnen. Tijdens de besprekingen zal de Filipijnse president, Cora- zon Aquino, het congrescen trum niet verlaten en vinden er geen bijzondere bijeenkom sten of diners elders in Manila plaats. De top, die oorspron kelijk drie dagen zou duren, is trouwens om veiligheidsrede nen met een dag ingekort. Mevrouw Aquino hecht groot belang aan het doorgaan van de ASEAN-top. Het was vol gens haar niet nodig de ASE AN-top uit te stellen of in een ander ASEAN-land te hou den. Leger en politie hebben de zaak onder controle. Rond het congrescentrum vlakbij Manila Bay zijn 10.000 militai ren samengetrokken. Het le ger is in hoogste staat van pa raatheid gebracht. De andere lidstaten besloten gewoon naar Manila te komen om ge zichtsverlies voor mevrouw Aquino te besparen en solida riteit te betuigen met haar bewind. Het is pas de derde keer dat de zes lidstaten een top beleg gen sinds de oprichting van de organisatie in 1967. De vo rige topconferentie van de Associatie van Zuidoostaziati- sche landen werd ruim tien jaar geleden gehouden. Schrik De Filipijnse regering maakt zich zorgen over de toegeno men activiteit van het com munistische Nieuwe Volksle ger (NPA), dat sinds kort spe ciale liquidatieteams in Mani la heeft ingezet. Begin no vember werd in de hal van het internationale congrescen trum van Manila, waar de top wordt gehouden, een zware bom onschadelijk gemaakt. De afgelopen dagen zijn in de stad enkele bommen ontploft, onder meer op het internatio nale vliegveld. Er viel een handjevol gewonden en de schade bleef beperkt tot enke le kapotte ruiten en bescha digde auto's. De schrik zit er goed in. Pre sident Suharto van Indonesië is veiligheidshalve dan ook pas vandaag in Manila gearri veerd, terwijl de regeringslei ders van Malaysia, Thailand, Singapore en Brunei gisteren al hun opwachting hebben ge maakt. Er liggen al vijf Indo nesische marineschepen voor anker in Manila Bay. Suharto neemt verder een kogelvrije limousine en een helikopter mee om het risico van even tuele aanslagen te verkleinen. Ook de Malaysische premier, Mahatmir Mohammad, weet zich verzekerd van de nabij- Vondst van oudste schrift in China PEKING Chinese arche ologen hebben inscripties gevonden die 8.000 jaar oud zijn en tot de oudste beho ren die men tot nu toe in China heeft aangetroffen. De voorheen oudste voor beelden van schrift in Chi na werden in 1899 aange troffen in ruïnes van bouw werken uit de Yin-dynastie in Anyangying, in de pro vincie Henan, en geschat op een ouderdom van 3.300 jaar. De ontdekking heeft volgens het persbureau Nieuw-China opwinding veroorzaakt onder archeolo gen. Ruim vijftig kinderen gedood bij busongeluk CAIRO Bij een busongeluk bij Cairo zijn zaterdag 55 school kinderen om het leven geko men, toen zij van een uitstapje naar de pyramiden terugkeer den. Volgens de politie kwamen bij het ongeluk ook zes onder wijzers en de chauffeur van de bus om. De bus, die met ruim ÏOO schoolkinderen op weg naar Cairo, werd in een voorstad op een onbewaakte spoorwegovergang door een trein geschept. Volgens de poli- tie raakten ruim 50 kinderen Een eerste hulp-medewerker draagt een van de ern- zwaar gewond. Slechts één stlg gewonde kinderen het Heliopolis ziekenhuis in meisje bleef ongedeerd. Kaïro binnen. FOTO: AP Mitterrand w schulden Af wegstrepen ANTIBES Francois Mitterrand Frankrijk is er van dat aan de armste den van Afrika de den worden den. Het probleem buitenlandse schulden de Afrikaanse staten centraal op de tussen 37 Afrikaanse den en Frankrijk. De gende Frans- top wordt in 1988 in rokko gehouden. Demonstranten in Zaragoza voerden spandoeken mee waarop stond: „Het bloed van onze k ren roept om wraak". foto: SPAANSE POLITIE WAS GEWAARSCHUWD (Van onze correspondent Paul van der Voort) BARCELONA De Spaanse politie wist al ruim drie weken geleden dat de Baskische afschei dingsbeweging ETA een aanslag wilde plegen op de woonkazerne van de Guardia Civil in Zaragoza. Vrijdagochtend ontplofte voor de deur van het ge bouw een zware autobom, wardoor vijf kinderen, twee huismoeders en vier leden van het politiekorps om het leven kwamen. Volgens de krant El Pais is de politie op 20 november op de hoogte gebracht van de ETA- plannen door de bekentenissen van een gearresteerde terro rist. Toch werden geen maat regelen genomen om de kazer ne te beschermen, aldus de krant. Van de kant van de po litie is nog niet op de berichten gereageerd. Uit protest tegen de bloedige aanslag zijn dit weekeinde in verschillende Spaanse steden betogingen tegen de ETA ge houden. De grootste manifes tatie vond gisteren plaats in Zaragoza. Daar liepen meer dan 200.000 mensen mee in een stille mars. Aan de beto ging werd ook deelgenomen door gematigde Baskische poli tici. Hen is in het verleden vaak „tweeslachtigheid" ten opzichte van de ETA verwe ten. Namens de gematigden zei de Baskische parlementsvoor zitter Jesus Eguiguren, dat on der de huidige omstandighe den onderhandelingen met de „moordenaars" van de ETA taboe zijn. „De gevangenis is voor hen de enige oplossing", zei Eguiguren. De groeiende breuk tussen de ETA en de rest van de Baski sche samenleving doet zich voor op een moment dat de af gelopen maanden de ene andere ETA-cel is opgerc Madrid, Barcelona en he kenland zelf. De enige sche beweging die zicj niet heeft geaistantieeri het ETA-geweld is Herri suna, die beschouwd wo de legale tak van de a dingsbe weging. Op grond van het toenei isolement van de ETA, 1 restatie van een aanta haar aanhangers en h< dat de organisatie veert gen lang nauwelijks vai! deed spreken, hoopt Spaanse regering dat het van twintig jaar Baskis weid in zicht was. Dat ot me werd nog versterkt a vooruitgang die lee worden geboekt in besp geh met ETA-aanhang Algerije, waarin hun e< Eerkte amnestie werd oden in ruil voor het n< gen van de wapens. Df slag van vrijdag verse) het langzaam ontluiken! timisme echter. (Vervolg van de voorpagina) SUSKE EN WISKE DE EDELE ELFEN Scheepsgraf Twee en een half jaar nadat het in de haven van Auckland door Franse duikers werd opgeblazen, heeft het Greenpeace-schip Rainbow Warrior een zeegraf gekregen. De Franse terreuractie was bedoeld om te voorkomen dat het Greenpeace-schip een vloot van schepen zou aanvoeren om te protesteren tegen de Franse kernproeven op het atol Mururoa. Het vaartuig werd zaterdag in twin tig meter diep water voor de noordkust van Nleuw-Zeeland tot zinken gebracht. Het zal dienen als kunstmatig rif en symbolisch duikersmonument. „Een passend einde voor een schip dat zolang heeft geprobeerd het milieu te beschermen", aldus een woordvoerder van Greenpeace, foto: ap MOSKOU In de Russische hoofdstad Moskou is gist een lange tijd achtergehouden deel van de mémoires het vroegere politburolid Anastas Mikojan gepubliceerd, de publikatie blijkt dat in 1934 een mislukte poging is daan om Josef Stalin als partijleider te vervangen. Het stuk bevat enige aanwijzingen voor de beweegred« achter de zuiveringen, die Stalin tussen 1934 en 1937 d voerde. Het document van Mikojan, die al vanaf het b van Stalins machtsgreep in 1924 tot zijn naaste medewei behoorde en de genoemde zuiveringen overleefde, scheen in het weekblad Ogonjok. Mikojan beschrijft hoe op het 17e congres van de commu tische partij in 1934 Sergej Kirov, politburolid en partijld in Leningrad, de meeste stemmen kreeg bij de verkiel van het centraal comité. Blijkbaar ook meer dan de seen ris-generaal van de partij, Josef Stalin. „Een groep geq geerden opperde dat hij (Kirov) secretaris-generaal I worden". Nadat dit Stalin ter ore was gekomen, werd H op 1 december 1934 onder geheimzinnige omstandig™ vermoord. Verv'olgens voerde Stalin zuiveringen dood hij rechtvaardigde als een jacht op de moordenaars. Tj 1937 waren 90 van de 139 leden van het centraal comité liquideerd. Mikojan overleefde deze tijd en bleef tot hei gin van de jaren zeventig lid van het politburo. Hij stiej 1978. ROTTERDAM/IJMUIDEN De Nederlandse bergingsbe drijven Smit Tak Uit Rotter dam en Wijsmuller uit IJmui- den hebben gisteren de brand aan boord van het Panamese vrachtschip Casön weten te blussen. Er woedde al enige dagen brand op het voor de Spaanse noordkust nabij Finis- terre gestrande schip. De brand was veroorzaakt doordat in het gif aanwezige chemicaliën met water in aan raking waren gekomen.Met het blussen van de brand is de rust weer enigszins terugge keerd in het plaatsje Finester- re. Duizenden mensen vlucht ten hier donderdagnacht hun huizen uit, nadat vier vaten met natrium aan boord van het schip waren ontploft. De meeste dorpelingen zijn dit weekeinde naar hun wonin gen teruggekeerd. Aanvankelijk trachtte een Spaans bergingsbedrijf de la ding van de Cason te bergen, maar door een gebrek aan ex pertise en materiaal lukte dat niet. Daarna werden Wijsmul ler en Smit Tak ingeschakeld. Vanavond wordt zeer waar schijnlijk begonnen met het bergen van de in containers verpakte chemicaliën. Het bergen kan op grote schaal pas donderdag worden aangepakt, als ock het andere materiaal is gearriveerd, Overigens heeft de bevolking van het kust- plaatsje San Coprian in de pro vincie Lugo protest aangete kend tegen de plannen 'óm hun haven te gebruiken voor de doorvoer van de chemische produkten, in een andere vrachtboot, naar Nederland en België. Een woordvoerder van de bei de Nederlandse bedrijven wil de niet kwijt hoeveel geld er is gemoeid met het contract van de bergingsbedrijven en de Spaanse overheid. Wel zei hij dat Smit en Wijsmuller het werk op fifty-fifty-basis uit voeren en per dag worden be taald. Dat is niet gebruikelijk bij bergingswerk. IM worden bergingsbedrijf cure-no pay basis uitbi wat betekent dat als zij succes hebben zij ook nj taald worden. De Cason liep op 5 deo op de rotsen voor de ku Noordwest-Spanje, nad! boord brand was uitgebj Daarbij kwamen 21 Azil bemanningsleden om I ven toen ze overboordi gen. Acht opvarenden k gered worden. BRUSSEL In een eer ste reactie verklaarde pre mier Martens gisteravond „ontgoocheld" te zijn over het verlies van zijn partij. „Ik had niet verwacht dat de uitspraak zo streng zou uitvallen". Aanvankelijk zei hij „van de kiezers geen duidelijk mandaat te hebben gekregen om dit karwei af te maken". La ter, toen het verlies van zijn regeringscoalitie wat minder dramatisch bleek, leek hij wat op dit stand punt terug te komen. De CVP-voorman acht zich zelf in elk geval niet geschikt als leider van een rooms-rode coalitie. „Daarvoor ben ik te- zeer verbonden met de huidige regeringsformule", aldus Mar tens. Volgens Martens heeft zijn partij de rekening gepresen teerd gekregen voor de Vlaams-Waalse tegenstellin gen, die tot de val van zijn ka binet hebben geleid. „Ik ben er niet in geslaagd aan de Vlaamse kiezers duidelijk te maken dat het sociaal-econo mische herstelbeleid voorrang verdient". Vooral de taalkwestie zal bij de onderhandelingen over de regeringsvorming opnieuw voor grote problemen zorgen. De Waalse socialisten hebben PS-lid José Happart tot para depaardje van hun verkie zingscampagne gemaakt. PS- leider Spitaels nam eerder deze week geen afstand van Happarts bewering, dat de PS niet tot een regering zal toe treden als Voeren niet wordt „teruggegeven" aan Wallonië. Daarmee is de positie van Happart en de overige fanatie ke franstaligen sterker dan ooit. De Waalse sociaal-democraten, met Happart als stemmentrek- ker, gingen immers fors voor uit. Maar als een van de socia listische voormannen tot for mateur wordt benoemd, zal hij een brug rtioeten slaan tussen Vlamingen en franstaligen. Inwilliging van de eis van Happart (het Vlaamse Voeren terug naar het franstalige Luik) is voor alle Vlaamse partijen onverteerbaar, ook voor de Vlaamse socialisten. Daarmee zouden namelijk de na decennia bikkelharde strijd in '63 eindelijk vastgelegde taalgrenzen weer op de helling worden gezet. Van de enig overgebleven échte Belg. ko ning Boudewijn, wordt nu een beslissing verwacht. In de gemeente waar het alle maal om begonnen is, Voeren, bracht precies vijftig procent van de kiezers een ongeldige of blanco stem uit. Zij volgden daarmee het advies van hun leider, loco-burgemeester Hap- f»art. Die vindt dat de fransta- igen in Voeren geen gebruik kunnen maken van hun de mocratische rechten, omdat er in deze gemeente alleen Vlaamse partijen aan de ver kiezingen mogen meedoen. DUBAYY Iran gebruikt een nieuw wapen of projectiel om tankers in de Golf in brand te schieten. Dat is gisteren in scheepvaartkringen ter plaatse vernomen. Met het nieuwe pro jectiel, vermoedelijk een met fosfor gevulde brandbom, zouden Iraanse revolutionairen de afgelopen week twee tankers in lich terlaaie hebben gezet. Eén van de schepen, geladen met het zeer brandbare nafta, kwam tot zinken en een tweede brandde ge heel uit. Tot dusverre sloegen de projectielen van de Iraniërs slechts kleine gaten in de scheepshuid en richtten over het alge meen weinig schade aan, zo verklaarde een scheepsagent. Oproep tot staking in bezette gebieden BAGHDAD De Palestijnse Bevrijdingsorganisatie PLO heefl de Arabische bevolking in de door Israël bezette gebieden opge roepen tot een algemene staking „uit eerbied voor de slachtof fers van de Israëlische onderdrukking". De staking zou een pro test moeten zijn tegen het harde optreden van de Israëlische po litie en het leger bij de ongeregeldheden in de bezette gebieden. D&arbij zijn de afgelopen weken talrijke doden gevallen. De Is raëlische regering heeft leger en politie opdracht gegeven hun uiterste best doen om niet op de demonstranten te schieten.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 6