Van knieleuning tot verstelbare keuken QeidócQowumt Chaos en geweld bij verkiezingen in Nigeria Waldheim wist van misdrijven erkiezingsstrijd i Zuid- Korea oerst naar climax Dertig dagen cel voor doden echtgenote Wê,899si JNENLAND/BUITENLAND MAANDAG 14 DECEMBER 1987 PAGINA 5 lldaat gijzelt :ogangers JAN Een soldaat, ipénd met een auto- .sch geweer en ver llende handgranaten zaterdagavond en- mren zestig jongeren tld in een disco- ek in de Zuidkoreaan- >laats Pusan. Hij jde één 19-jarige be- jer en verwondde er i voordat hij zich aan ïlitie overgaf. Bij de indelingen met I-jarige soldaat wer diens moeder en ingeschakeld. Zijn even werden niet id gemaakt LAGOS Chaotische toestanden, plaatselij ke uitbarstingen van geweld en geknoei met stembiljetten en kiezerslijsten ken merkten de plaatselij ke verkiezingen in Ni geria, die de eerste stap hadden moeten zijn op de weg naar een herstel van de de mocratie. Functionarissen van de kiesraad beloofden een on derzoek naar de onregel matigheden en zeiden dat in verscheidene delen van het land vermoedelijk nieuwe verkiezingen ge houden moeten worden. Nigeriaanse kranten spra ken van een armzalige start van het democratise ringsproces, dat in 1992 moet worden afgerond met presidents- en parle mentsverkiezingen. In sommige commentaren klonk twijfel door of het land al wel rijp is voor te rugkeer naar een demo cratisch gekozen burgerbe wind. Het ging zaterdag om plaatselijke verkiezingen, waarvoor zich ongeveer 15.000 kandidaten hadden gemeld. De militaire rege ring van generaal Ibrahim Babangida heeft bepaald dat politieke partijen pas in 1990 weer toegelaten zullen worden. Voor deze plaatselijke verkiezingen moesten de kandidaten dus individueel campagne voeren, zonder partijbin ding. De eerste verkiezingen sinds 1983 leidden in de hoofdstad Lagos en in ver scheidene andere plaatsin gen echter tot uitbarstin gen van geweld. Auto's werden met stenen beko geld en in brand gestoken. De noordelijke uitvalsweg van Lagos werd urenlang geblokkeerd door barrica des en brandende autoban den. De politie gebruikte traangas om boze menig ten uiteen te drijven. De opkomst was hoog, maar in veel plaatsen wer den de kiezers na lang wachten in de hete zon dnverrichterzake wegge stuurd omdat er te weinig stembussen en stembiljet ten waren, zo berichtte de Nigeriaanse televisie. Ge ruchten over een handel in stembiljetten leken te worden bevestigd door be richten over de arrestatie van sommige kandidaten, leden van stembureaus en minderjarige kiezers. Werking apparaten probleem voor vrouw UTRECHT Vrouwen kunnen au tomatische functies van apparaten vaak niet gebruiken of ze durven het niet. Dat blijkt uit een onderzoek van ir. C.M. van 't Klooster-Van Winger den, docente huishoudkunde in Wa- geningen, naar het gebruik van nieu we apparatuur. „Het lijkt me zeer las tig als je de centrale verwarming, de videorecorder of de automaat op het fornuis niet kunt instellen als man of kinderen niet thuis zijn", aldus Van 't Klooster zaterdag in Utrecht op een bijeenkomst over „De vrouw in 2012" ter gelegenheid van het 75-jarig be staan van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen. Ze waarschuwde dat dit een nieuwe vorm van afhan kelijkheid betekent. CHICAGO De Oostenrijkse president Kurt Waldheim heeft in een interview met het Amerikaanse dagblad Chicago Tribune erkend dat hij op de hoogte was van repre sailles door de Duitse troepen op de Balkan, maar voegde daar aan toe dat hij er niet di rect bij betrokken was. „Er bestonden beve len om represailles uit te voeren", zei Wald heim tegen de krant. „Die kwamen van de hoogste echelons in Berlijn. Dat was bekend bij iedereen. Alleen was ik er niet bij be trokken". Waldheim noejnde zichzelf op nieuw een slachtoffer van „een lastercam pagne" en zei niet van plan te zijn af te tre den. In februari wordt het rapport verwacht van een internationale commissie die Wald- heims oorlogsverleden heeft bestudeerd. portret van de glimlachende presidentskandidaat Roh Tae- Gisteren voerde Roh campagne in de de stad Paegue in het oosten van Zuidkorea. foto: ap GER INSTAAT VAN PARAATHEID Sul De verkie sstrijd in Zuidkorea is afgelopen weekeinde sen nieuwe fase geko- i met de afkondiging r de regering van de ;ste staat van paraat- van de strijdkrach- in verband met ver- »nde dreiging van irdkorea en van „on- 'ere elementen" in het bevolking gaat aan- inde woensdag naar de Inbus in het kader vai> eerste rechtstreekse fcidentiële verkiezingen festien jaar en de span- weerspiegelde zich in redevoeringen van de laamste kandidaten. iitiekandidaat Kim Dae- verklaarde gisteren te- 'er een menigte van on- ;r één miljoen aanhangers i regeringskandidaat Roh fwoo zal worden gestraft pe regering niet eerlijk te K gaat bij de verkiezingen. I waarschuwde de regering fukkelijk af te zien van wpte praktijken en riep Iname Roh op eerlijke en f verkiezingen te garande- jertussen beschuldigde Roh lijn geboorteplaats Taegu f en de andere kandidaat de oppositie, Kim Young- i van oprui ing tot regiona- [ijandelijkheid. Roh waar- kwde dat het optreden van pppositie heeft geleid tot jen over chaotische toe pen na de verkiezingen, hamerde hard op zijn ver- fingsthema, namelijk dat je enige kandidaat is die in I is stabiliteit en nationale Wikkeling te garanderen, jgers verspreidden traan- tijdens zijn toespraak tot (menigte van een half mil- I en gooiden later stenen t Roh's autostoet. De kan- jat werd echter niet ge it. Het persbureau Yonhap pde de arrestatie van een pnt die met traangasgrana- en benzinebommen had joid. ■er I en beide Kims zijn aan pinde van de lange bittere 9pagne verwikkeld in een aan nek race voor het identschap. Omdat de bei- Kims er niet in zijn samen onder één lijst uit te komen, is de kans niet bij ster groot dat zij Roh kunnen verslaan. Drie andere kandi daten van de oppositie maken geen enkele kans. De beide Kims zijn evenwel* niet somber over hun electo raat. Dit weekeinde waar schuwden zij dat Roh niet op een eerlijke manier aan een verkiezingszege kan komen. Kim Dae-jung beschuldigde tevens president Chun Doo- hwan ervan dat hij alles, ook fraude, zal benutten om de re geringspartij aan de macht te houden. Hij waarschuwde in dit verband de president er voor op te houden zich met de verkiezingen te bemoeien, om dat anders zijn veiligheid niet langer zou kunnen worden ge garandeerd. Chun, een voormalige gene raal die in 1980 met steun van het leger de macht greep, stemde de afgelopen zomer toe in rechtstreekse presidentiele verkiezingen, nadat daar lang durig en gewelddadig voor was gedemonstreerd en ge staakt. Chun zal op 25 februari aftreden om de eerste demo cratische machtsoverdracht in het land mogelijk te maken. Paraat Intussen heeft het ministerie van defensie bekend gemaakt dat het leger, de marine en de luchtmacht in de hoogste staat van paraatheid zijn gebracht. De nationale politie werd be gin december reeds gealar meerd. Velen in Zuidkorea zijn bezorgd dat een verkie zingszege van de oppositie zal worden gevolgd door een couppoging van de strijd krachten. Ook ligt het bloedi ge verloop van de verkiezin gen op Haïti veel Zuidkorea- nen vers in het geheugen. De regering besloot daar de ver kiezingen af te gelasten na tal rijke aanslagen bij stembu reaus. En Zuidkorea heeft nóg een reden om de komende verkiezingen met enige zorg tegemoet te zien: de aanstaan de Olympische Spelen 1988. Vóór het zo ver is, moet de rust en orde in Zuidkorea her steld zijn, heeft president Chun al gezegd. Presidentskandidaat Roh be loofde in dit verband dat hij als hij bij de verkiezingen van volgende week woensdag als overwinnaar uit de bus komt, na de Olympische Zomerspe len nieuwe verkiezingen zal uitschrijven. ITIS ELKE WOENSDAG DE iBIJLAGE BIJ UW KBANT MET FORMATIE OVER FILMS,MUZIEK fEATER, RECREATIE,EXPOSITIES ,EN EEN COMPLETE AGENDA DEN HAAG Ergono mie in theorie: studie van en streven naar aan passing van de omgeving aan de begrenzing van het menselijk lichaam. Ergonomie in de prak tijk: een kinderbox met een verstelbare vloer zo dat moeder minder diep hoeft te bukken om dochter of zoon eruit te halen; een geheel in hoogte verstelbare keu ken, een stoel met een kniesteun in plaats van een rugleuning, een beeldscherm dat zich via een knikvoet geheel naar wensen van de ge bruiker schikt, een sterk verbeterd toetsenbord met lichte aanslag. Onder het trefwoord ge bruiksvriendelijk staat het deze week allemaal in de hal van het Omniversum in Den Haag. De Nederlandse vere niging voor Ergonometrie be staat 25 jaar en viert dat met een bescheiden tentoonstel ling. Lustrumvoorzitter ir. B.A Weerdmeester zegt in een begeleidend boekje: „Het accent ligt niet op schoon heid, maar op bruikbaar heid". Doel van de ergonomie is om al bij het ontwerpen van iets rekening te houden met de mensen die het moeten gaan gebruiken. Dat voorkomt on der meer rugklachten en spanningen. Een goede op maat te stellen bureaustoel kan bijvoorbeeld het ziekte verzuim terugdringen. Het werk van een ergonoom laat zich echter niet altijd verta len in een tastbaar voorwerp. Bijna elk groot bedrijf heeft wel een ergonoom in dienst die zich met het arbeidspro ces bemoeit. Zo houdt P. Kamp zich als één van de 40 ergonomen in dienst van de PTT bezig met het ontwikkelen van arbeids processen binnen het bedrijf. „Het enige dat het publiek van mijn werk ziet is mis schien de opvallend hoge op bouw van de postwagens. Ook lange mensen moeten makkelijk zware vrachten in en uit de wagen kunnen til len". Verder bewaakt hij onder meer de positie van de PPT- beamte tijdens het sorteren* van de brieven. „We moeten voorkomen dat mensen als verlengstuk van een machine de hele dag postcodes zitten in te tikken". Door hen af en toe wat anders te laten doen en om de vijftig minuten een poosje tot bezinning te laten komen - Kamp wil absoluut het woord pauze niet in de mond nemen - moeten ook deze arbeiders plezier in hun werk houden. „Het bedrijf heeft daar ook belang bij". Psycholoog Kamp benadert de ergono mie vanuit de mens: hij is psycholoog. Weerdmeester daarentegen is afgestudeerd aan de landbouw hogeschool in Wageningen. Als mede werker aan de Technische Universiteit van Twente re deneert hij meer vanuit de machine of de stoel naar de mens toe. In de praktijk gaat het hen echter beiden om één ding: de kleine ergernis sen van alledag moeten zo veel mogelijk worden wegge nomen. Nog steeds is het bij een for nuis niet duidelijk welke knop bij welke pit hoort, nog steeds geven mensen een rijksdaalder uit als ze een gulden moeten betalen, nog steeds staan veel kantoren vol met slechte stoelen en niet verstelbare bureaus, nog steeds moeten mensen in de huishouding diep bukken met zware lasten. Zelfs is het zo dat de studie naar mensvriendelijk meubi lair wordt misbruikt. In ergo- nomiekringen gaat tenminste het hardnekkige gerucht dat een bekende Hamburger- magnaat zijn stoelen met op zet zo modelleert dat het pu bliek niet langer blijft zitten dan strikt noodzakelijk is om de honger te stillen. „Als je moe bent lijken die moderne stoeltjes inderdaad precies goed, maar al gauw merk je dat het toch niet echt lekker Vooral vroeger was het bij veel fornuizen niet echt duidelijk welke knop bij welke pit hoorde. Bij dit modernere fornuis geeft een wit puntje in één van de vier cirkeltjes boven elke knop de positie van de betreffende gaspit aan. foto: pr zit", weet Weerdmeester uit eigen ervaring. Toch heeft de in 1962 door Philips-medewerkers opge richte ergonomievereniging al wel het een ander bereikt, meent hij. Eén van de groot ste successen staat momen teel op stapel. Binnenkort wordt artikel drie van de Ar- beids Omstandigheden Wet van kracht. Naast de nu al geregelde veiligheid en ge luidsbelasting op de werk vloer worden dan ook nor men voor het welzijn van de arbeider wettelijk vastgelegd. Neemt een „normaal mens" de geconstateerde kleine on gemakken vaak voor lief, juist bij een ergonoom leiden ze tot irritaties en opmerkin gen over hoe het beter kan: Kamp ergert zich aan de vaak slechte bewegwijzering bij verkeersomleidingen. „Die zijn vaak gemaakt door mensen die de weg ter plek- 25 JAAR GEBRUIKS VRIENDELIJKHEID* IN OMNIVERSUM ke zo goed kennen dat ze vergeten dat iemand er ook nog kan verdwalen". Ook de tandartstoel voldoet niet op alle ergonomische fronten. Kamp en Weerd meester geven toe dat deze stoel ook nooit optimaal kan zijn, omdat hij of gebruiks vriendelijk is - voor de tand arts - óf aangenaam is voor de patiént. Er zal dan naar een compromis gezocht moeten worden. Gebreken Rondkijkend in de hal van het Omniversum tellen beide ergonomen moeiteloos de no dige gebreken. De bereik baarheid voor mensen in een rolstoel is redelijk, maar een versnapering kopen levert problemen op. „Ik moet mijn koffie op ooghoogte van een toonbank pakken", bromt Weerdmeester. Het meubilair kan ermee door. Er is welis waar meer op de vorm gelet dan op de houding, „maar mensen zitten hier toch geen uren, dus dat is niet zo erg". Een voor het raam opgehan gen monitor is zeker niet ge bruiksvriendelijk, omdat be zoekers tegen het licht moeten inkijken. De kassa van het filmtheater is volgens de heren een staal tje van te ver doorgeschoten techniek. Een caissière met een gewoon stapeltje bonnen zou veel sneller kunnen wer ken. Nu moeten mensen elke keer weer wachten tot hun toegangskaartje met logo en al is gedrukt. Verder zou Weerdmeester het liefst zien dat in de hal werkzame elek triciens hun (tijdelijke) ka beltjes niet over de grond zouden spannen. Hoewel het gevaar van struikelen door plakband vrijwel is geëlimi- neerd, ziet hij toch liever dat ze dergelijke bedrading langs het plafond leggen. „Maar", zegt hij direct na deze constatering, „ik pro beer meestal te blijven glim lachen om dingen die nog verbeterd kunnen worden. Je moet alles wat je ziet ook weer niet al te serieus ne men, want dan houd je het niet vol in dit vak". Gifwagens ontspoord Alle 5000 inwoners van Round Rock in Texas moesten dit week einde worden geëvacueerd toen er een trein ontspoorde. De trein vervoerde tankwagens met gifgasen. Enkele wagens vlogen door het ongeluk in brand. foto: ap Duitse liberalen akkoord met vermommings-verbod (Van onze correspondent Rink Drost) MANNHEIM De Duitse liberale partij FDP heeft zaterdag op een buitengewoon partijcon gres in Mannheim de weg vrijgemaakt voor een verscherping van het vermommingsverbod bij demonstraties. De meerderheid was minimaal: 210 stemmen voor en 185 stemmen tegen het opwaarderen van de vermomming van een overtreding tot een misdrijf. Veel afgevaardig den zeiden voor te stemmen» om van het gezeur van de coalitiepartners CDU en vooral CSU af te zijn. Maar gisteren werd al duidelijk dat het gezeur zeker zal aanhouden. De Beierse ministerpresident en CSU-voorzitter Franz Jo sef Strauss wil nog veel meer wetswijzigingen en nieuwe wetsartikelen, die het geweld bij de monstraties moeteffc voorkomen DEERFIELD BEACH Een rechtbank in Florida heeft een 77-jarige man die zijn vrouw om het le ven bracht en daarna zichzelf van het leven wil de beroven veroordeeld tot 30 dagen gevangenis straf, twee jaar huisarrest en 500 uren werkzaamhe den in een verpleegtehuis. De man stak in februari zijn vrouw neer, kort voordat ze beiden de film „It's a wonder ful life" wilden bekijken. De bejaarde man zei dat zijn vrouw de dood wenste en hij aan deze wens had toegege ven. Zij was niet ongeneeslijk ziek maar zeer depressief en bevreesd seniel te worden. In de genoemde film speelt Ja mes Stewart een man die zelf moord wil plegen, maar wordt tegengehouden door een engel die duidelijk maakt dat het le ven veel te veel waard is om zo maar weg te gooien. De veroordeelde is overigens ver plicht om de film te zien. De rechter kwam tot zijn straf maat zodat de bejaarde man kon inzien „dat al het leven gewaardeerd moet worden". Leninmonument in brand gestoken WENEN Als blijk van pro test tegen president Nicolae Ceausescu van Roemenië is af gelopen week een beeld van Lenin, de grondlegger van de Sovjetunie, in de Roemeense hoofdstad Bukarest. in brand gestoken. In benzine gedrenkte autoban den werden ongeveer een week geleden om het vijftig meter hoge beeld opgestapeld en in brand gestoken, aldus een diplomaat uit Wenen. Er ontstond nauwelijks schade aan het beeld, dat voor het ge bouw van de Roemeense radio en televisie staat. De diploma ten kennen geen nadere bij zonderheden of achtergron den. In verband met chroni sche tekorten aan voedsel en energie heeft staatshoofd en partijleider Ceausescu met steeds meer onmin van zijn volk te kampen. Arbeiders in een vrachtautofabriek in Bra- sov (Centraal-Roemenië) kwa men vorige maand in opstand (ADVERTENTIE) Canon, automatisch beter Canon TB0 Auto focus spiegelreflexcamera met 35-70 autofocus zoomobjectief. een meervoudige automaat met pictogrammen, automatische filmtransport en terug spoelen. Flitsautomaat en elektronische zelfontspanner. Alle FD objectieven blijven toepasbaar. ALTIJD IETS NIEUWS ONDER DE ZON door Roger Simons Dure premier LONDEN Premier Margaret Thatcher (62) is de duurste politicus die Groot- Brittannië ooit heeft gehad. Tegenwoordig kost zij haar land ruim vijf miljoen pond per jaar. Dat is 700.000 pond meer dan koningin Elizabeth, die kan rondkomen met een toelage van 4,3 miljoen pond. Het bedrag van 4.962.950 pond is nodig om de Thatcher-machine op gang te houden in Downing Street 10 (haar Londense ambtswoning en kantoor) en op Chequers (haar officiële landhuis). Voeg daarbij het salaris dat ze krijgt a raison van 44.775 pond en je komt aan dat bedrag van vijf miljoen pond. Wel dient gezegd, dat de premier een erg zuinige dame is. Het enige jaar waarin zij haar volledige salaris opstreek was 1979. In de overige jaren kon zij met minder toe. Deze zuinigheid wordt echter niet door iedereen gewaardeerd. Labourafgevaardigde Tony Banks, een van haar scherpste critici, vindt dat de Britten zich zo'n dure premier niet kunnen veroorloven. Hij wijst er op dat sinds Thatcher in 1979 aan het bewind kwam. de exploitatiekosten van het premierschap zijn verdrievoudigd. De zwaarste post op de begroting wordt gevormd door de loonkosten, want de premier heeft 67 man in vaste dienst. Maar premier Thatcher kost ook meer dan al haar voorgangers voor wat betreft de bescherming van haar persoonlijke veiligheid tegen terroristen en andere belagers. Agenten van de Speciale Afdeling van Scotland Yard houden dag en nacht de wacht. Voor haar verplaatsingen, onder bescherming van gewapende agenten, maakt de premier gebruik van een kogelvrije regeringsauto van het merk Daimler, wat tegenwoordig gewoon een iets minder dure Rolls-Royce is. Telkens wanneer premier Thatcher in het parlement wordt ondervraagd over de stijgende kosten van haar ambt, reageert ze erg verontwaardigd. Zij beschouwt dergelijke interpellaties als een aanslag op haar eer en goede j eigenschappen van zuinige I huisvrouw. Een van de oorzaken van de kostenstijging is het feit. dat de premier tegenwoordig van alle overige departementen de rekening krijgt gepresenteerd van de diensten die zij voor de premier verrichten. Vorig jaar liepen deze en andere ..dagelijkse" kosten op tot 528.602 pond. Thatchers officiële huishouding draagt ook de hoge kosten van de vele recepties, lunches en diners, die doorgang vinden op No. 10 en Chequers. Thatchers kantoorkosten kwamen afgelopen jaar neer op bijna 500.000 pond. De kantoren in No. 10 zijn uitgerust met de modernste com pu terappara tu ur. Sedert afgelopen november is de rechtstreekse telefoonlijn van haar ambtswoning verbonden aan een antwoordapparaat. Hiertoe werd overgegaan nadat een Londense krant het abonneenummer van Downing Street 10 had afgedrukt, wat praktisch onmiddellijk een ware stortvloedvan telefoontjes veroorzaakte afkomstig van Britten die ofwel dronken waren ofwel gewoon hun hart eens wilden luchten in de vorm van een lekkere scheldpartij. Dank zij het antwoordapparaat kan 's middags en tijdens het weekeinde, wanneer er minder telefonisten aanwezig zijn, telkens vooraf worden gecontroleerd of de persoon die No. 10 opbelt bonafide is of niet. Maar niet alles wordt voor de Thatchers betaald. De premier en haar echtgenoot Dennis betalen zelf de twee werksters die hun flat in Downing Street 10 onderhouden. Maggie en Denis (72) wonen namelijk ..boven de winkel". Telkens wanneer het echtpaar Thatcher daar in de late avonduren een poosje relaxt bij een drankje en een borrelhapje, mag de buitenwereld aannemen dat d&t op hun eigen kosten is.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 5