„Wij staan op scherp!" ANTISEMITISME RACISM lütkN Kabinet heeft meer tijd nodig om doelstellingen te halen Invoering nieuw paspoort in de loop van februari ffensief gen •ugs in msterdam BREDE MANIFESTATIE TEGEN ANTI-SEMITISME VVD eist verlichting lasten automobilist NNENLAND CeidAcOomgtvt MAANDAG 14 DECEMBER 1987 PAGINA 3 a STERDAM De Am- !o damse narcoticabriga- heeft de éfgelopen k tijdens een „najaar- •nsief" een einde ge- Iikt aan de activiteiten een aantal drugshan- tren. tolitie arresteerde in totaal ersonen, onder wie veel isen en Duitsers. Ruim U^kilo heroine en drie kilo met een geschatte e,rde van enige miljoenen ens werden in beslag ge en. Er werd vier ton han dgeld aangetroffen alsmede fens. narcotica-rechercheurs in terdam zijn al geruime ictief in met name de oude apenstad. Duidelijk werd dat kleine groep handelaren een steeds steviger greep ig op de lokale drugs- kt, maar ook „intensief" in veer was met de export heroïne en cocaïne naar ikrijk en Duitsland. Bui- ei inders werden op straat toeriers geworven. De be ende groep handelaren de binnen ae Amsterdam- andel „een waar schrikbe- 1", zegt de politie. Zware e, eigingen werden geuit te- e bijvoorbeeld tussenhande- mmissie moet Jfetie Hummel en ■A herstellen ^RMOND Een commis- goede diensten moet de orde relatie tussen het lurgse PvdA-kamerlid imel en het gewest Lim- herstellen. De commissie iat uit tlrie wijze mannen ;rijgt een maand de tijd. mei kan zich vinden in oplossing omdat ook hij dat het vertrouwen moet len hersteld. Volgens ano- le beschuldigingen zou imel een duistere rol heb- gespeeld in een affaire subsidiegelden voor een burgs harmonie-orkest. >00 aanmeldingen ictie Foster Parents TERDAM De tv-actie het Foster Parents Plan sinds de TROS-uitzen- van zaterdagavond al 10 definitieve aanmeldin- voor het „financieel" teren van een buitenlands [kind opgeleverd. De 90 door de PTT beschik- gestelde lijnen (06- 345) zijn nog tot morgen- drie uur open. De toe- worden bemand door ir vrijwilligers, voorname- afkomstig uit de Aals- «e samenleving. Het suc- 'an de actie heeft het aan- ileeggezinnen van Foster its Plan te Amsterdam igeveer een derde ver- td tot 139.000. december lonprins Wlllem-Aloxander ngt van 15 tot en met 19 de- nber een bezoek aan Thai- kf- Namens koningin Beatrix prins Claus zal de prins ko- Bhumibol gelukwensen met zestigste verjaardag. Hij sluit bezoek af met het leggen een krans op het ereveld •gtfchanaburi. Nederlandse 3vangenen die in de 3 Wereldoorlog zijn omge- bij de aanleg van de Bir- i spoorweg, vonden daar hun t i ste rustplaats. voeding hebben gegeven aan het anti-semitisme. „Maar door de schok van de Shoah, de vernietiging, hebben we geleerd. De kerken staan nu in een nieuwe ver- gelukkig i houding t AMSTERDAM „Land genoten!" Met die titel begroette Dick Dolman, voorzitter van de Twee de Kamer, zaterdavond zijn gehoor in een afgela den Mozes en Aaronkerk in Amsterdam. Twaalf honderd Nederlanders, afkomstig van de homo seksuele COC tot de staatkundig-gerefor meerde SGP, waren daar bijeen onder het geza menlijke motto: „Geen anti-semitisme in Neder land". „Omdat de ratten weer uit hun holen komen", verklaar de Dolman de noodzaak van de manifestatie en hij kreeg onmiddelijk gelijk: ten min ste vijf bommeldingen kwa men bij de organisatie bin nen. Maar tegelijkertijd was het volgens initiatiefnemer Jan Ruijter voor het eerst sinds de Tweede Wereldoor log dat zo'n brede afspiege ling van de samenleving zich achter een leus schaarde: „Het handjevol racisten zal nimmer meer de kans krij gen zijn plannen ten uitvoer te brengen". Zo snel volgden de gebeurte nissen elkaar op, dat ze over elkaar dreigden te stuikelen. De Amsterdamse Theater school zette het toneelstuk „Het vuil, de stad en de dood" van Rainer Werner Fassbinder op het program ma. Joodse demonstranten, onder wie de acteur Jules Croiset, verhinderden de op voering in het Rotterdamse theater De Lantaren. Na een besloten opvoering van het stuk werden joodse toeschou wers beledigd door „Heil Hit- ler"-geroep en andere anti semitische uitingen. Vervol gens besloot de theaterschool het stuk niet op de planken te brengen, waarop Jules Croiset ontvoerd werd door heo-nazi's die eisten dat het toneelstuk toch opgevoerd zou worden. Croiset ontsnap te, maar hij bleek niet het enige slachtoffer te zijn. Ver schillende joodse gezinnen werden bedreigd. De sprekers van de bijeenkomst achter een groot spandoek voor in de kerk. Van links naar rechts organisator Jan Ruijter, actrice Monique van de Ven, kamervoorzitter Dick Dolman, voorzitter van Raad van Kerken dr. D. Mulder en Michel Negenman van het FNV. foto: anp Dat was een opstapeling van te veel verontrustende ge beurtenissen om zomaar weer over te gaan tot de orde van de dag, vond Jan Ruijter, werkzaam in het Mozeshuis in Amsterdam. Vanuit dit huis, dat een naam heeft dank zij de hulp aan buiten landers en vluchtelingen, werd in zeer korte tijd een brede manifestatie tegen anti-semitisme op poten ge zet. „Toen wij merkten dat de joodse organisaties zich af vroegen of zij alleen stonden in hun verzet, zijn wij rond gaan bellen", aldus Ruijter. „Na een dag hadden we al 25 mensen rond de tafel die al lemaal vonden dat er iets moest gebeuren, dat de niet- joodse Nederlanders zich rondom de joden moesten scharen". Zo stroomde zater dag de Mozes en Aaronkerk vol met twaafhonderd men sen, die afkwamen op een advertentie die was onderte kend door de meest uiteenlo pende organisaties en men sen, zoals alle politieke partij en, het Humanistisch Ver bond, het Nederlands Ausch witz Comité, Adriaan van Dis, bisschop Ernst, de Anne Frankstichting en Christenen voor Israel. Min of meer na mens hen spraken Jan Ruij ter, Michel Negenman (FNV), dr. D. Mulder (Raad van Kerken), Monique van de Ven en Dick Dolman de kerk toe. Wonden „Omdat de schil om onze to lerantie zo dun is", zei Jan Ruijter, „omdat we zo broos gewapend zijn tegen a-solida- riteit, omdat we zo snel in onze schulp kruipen voor brutaliteit, daarom zijn we hier vanavond bijeen. Op deze plaats bij de Dokwerker, bij de Portugese Synagoge, bij het Joods Historisch Mu seum, op de plaats Mokum waar Amsterdam haar won den heeft volgebouwd". Michel Negenman, hoofdbe stuurslid van de FNV: „Geen anti-semitisme in Nederland, dat zou een constatering moeten zijn. Maar het is een hartekreet, een bezwerings formule. We lopen bijna da gelijks tegen racisme aan en het anti-semitisme spookt nog steeds rond in de hoof den van sommige mensen. De ontvoering van Jules Croiset kun je niet afdoen als een incident. Het is een van de vormen van het anti-se mitisme dat zich ook anders uit. Denk aan de voetbalsup porters die anti-joodse leuzen met zich meedragen en aan de werkgevers die niet-jood- verklaringen voor hun perso neel afgeven. Het anti-semi tisme is overal, op de vuilnis belt en in de suite. En we moeten het overal te lijf gaan. Nu, morgen en over morgen". Intolerantie De voorzitter van de Raad van Kerken Nederland, dr. D. Mulder, hield de verza melde landgenoten voor niet al te trots te zijn op hun va derland omdat het zo tolerant en gastvrij zou zijn. „Helaas bevindt zich in ons land ook een diep gewortelde intole rantie tegen wie anders zijn, anders denken, anders gelo ven. We moeten van het joodse volk, van haar heilige geschriften, leren dat alle mensen gelijkwaardig zijn, omdat ze allemaal geschapen zijn naar het beeld en de ge lijkenis van de Almachtige", aldus Mulder. Hij erkende „met schaamte" dat de ker ken, die toch ook de joodse geschriften als heilig be schouwen. in het verleden omdat we geleerd hebben dat we allemaal gelijkwaardig zijn. Als dus onze joodse landgenoten opnieuw be dreigd worden, zullen we als een man om hen heen moeten staan". Nadat Huub Oosterhuis tek sten van de dichter Lucebert had voorgedragen (met zin sneden als: „Vandaag nog vertrekken, huilend van hoop, de deportatietreinen"), opperde de actrice Monique van de Ven anti-semieten en racisten gedwongen te laten kijken naar films waarin de gruwelen van hun soortgeno ten uitgebeeld worden. „Er zijn toch ook landen waar veroorzakers van verkeers ongelukken verplicht worden naar film te kijken over de ellende die ze hebben aangericht?" Ach kom „Landgenoten", zei Dick Dolman, „op 22 oktober 1938 hield de NSB in Amsterdam een grote vergadering. Mus- sert stelde daar in zijn toe spraak de rethorisch bedoel de vraag: „Zijn wij anti-se mieten?" Tot zijn verrassing en verwarring klonk er toen een donderend „ja" uit het publiek. We zijn nu een hal ve eeuw en honderdduizend mensenlevens verder. Slechts weinigen noemen zich nog anti-semiet. En onverschillig zijn we ook niet meer. Dat blijkt uit deze bijeenkomst. We staan op scherp". Onder luid applaus stemden de aanwezigen daarna in met de slotverklaring die door Jan Ruijter werd voorgele zen: „Wij verklaren dat wij ernstig verontrust zijn door het aantal en de aard van de anti-semitische incidenten gedurende de afgelopen we ken en wij roepen de verant woordelijke politieke en juri dische autoriteiten op alert te blijven reageren op anti-se mitische beledigingen en be dreigingen". Als om te bewij zen dat deze oproep niet aan dovemansoren was gericht, begon de politie onmiddelijk na het voorlezen van de ver klaring de kerk te ontrui men. Bij de organisatie van de manifestatie waren vijf bommeldingen binnengeko men en bij de politie onge veer evenveel. Er werd deze zterdagavond echter niets schadelijks gevonden. STEVO AKKERMAN DEN HAAG Het kabi net slaagt er niet in om voor medio 1990 de werk loosheid tot 500.000 terug te brengen. Het lukt voor die termijn ook niet om het financieringstekort van de overheid tot 5,25 procent van het nationaal inkomen tèrug te bren gen. Premier Lubbers er kende het afgelopen weekeinde voor de TROS- radio: „We moeten er re kening mee houden dat er meer tijd nodig is". Hij gaf ook toe dat ons land wordt geconfronteerd met een economische tegenwind. „We fietsen in rul zand", aldus Lubbers. De premier sloot daarbij niet uit dat de econo mische groei in 1988 niet uit zal komen op 1 tot 1,5 procent maar onder 1 procent zal blij ven. De oorzaak van het te weinig dalen van de werke loosheid legde Lubbers bij het bedrijfsleven, dat vakbe kwaamheidseisen stelt aan mensen en het ten onrechte voorbij gaat aan de groep lang durig werklozen. Lubbers noemde het niet alleen sociaal maar ook economisch fout dat grote groepen mensen langs de kant blijven staan. Voor een eventuele bijstelling van het regeerakkoord voelt Lubbers weinig. Wel noemde hij het de plicht van het kabi net te zoeken naar andere middelen om de doelstellingen te bereiken. Dat kan door de inspanningen te verhogen. De premier zei desgevraagd een coalitie PvdA-VVD waarbij het CDA in de oppossitie te recht komt niet af te wijzen. Hij toonde zich ook bereid in een dergelijk geval oppositie leider te worden. Voor een baan bij de EG, als voorzitter van de Europese Commissie, zei Lubbers niets te voelen. Voor die post noemde hij de huidige vice-president van de commissie, Andriessen. KNOLLEN Gezondheidszorg ziet weinig heil in verdere atv jnenvegers voor »rst naar Oman HAAG - De Nederlandse en ische mijnenjagers hebben de jsche Golf verlaten en varen s gisteren in de Golf van Oman. ichepen zijn op weg naar de ha- itad Masqat in Oman. Onvoorzie- omstandigheden voorbehouden en de schepen daar tegen de tdagen aankomen. Het is de be ing dat kerstmis wordt gevierd in at. Tijdens de jaarwisseling zul le schepen weer op zee zijn. De i ienjagers voeren in de nacht van 20 november via de Straat van iuz de Perzische Golf binnen, oren waren de mijnenjagers ac- geweest in de internationale route voor de haven van Fujei- jn de Golf van Oman. Verkeerd nummer Afrika-actie HILVERSUM - De ac tie „Afrika Nu" voor hongerend Afrika is wat ongelukkig van start gegaan. Bij de pre sentatie zaterdag via „Hier en nu", de actua liteitenrubriek van de NCRV televisie, is een verkeerd telefoonnum mer in beeld gebracht. Op dat nummer konden zondag vanaf 14.00 uur giften worden gemeld of vragen worden ge steld. Het juiste num mer is: 06 - 8212150. In het in beeld gebrachte nummer ontbrak de acht. „Ordedienst" van Amsterdamse winkeliers AMSTERDAM - Een aantal winkeliers in de Amsterdamse binnenstad heeft twee mannen in dienst die „patrouilleren" tussen de Dam en de Nieuwmarkt en optreden als ze groepen junks bij elkaar zien staan. De politie staat dat toe zolang de twee niet het recht in eigen hand nemen. De looproute tussen de Dam en de Nieuwmarkt is al jaren een broeiplaats voor straathandel in verdo vende middelen en een ontmoetingsplaats voor junks. De middenstand in de buurt on dervindt er veel hinder van omdat klanten lastig gevallen worden of er helemaal niet meer komen. Het is niet de bedoeling dat de ordedienst geweld gebruikt tegen junks. „De mannen lopen op straat en manen groepjes junks tot doorlopen. Daar wordt over het al gemeen gehoor aan gegeven", aldus een van de winkeliers. Martinair vervoert Australische vakantiegangers SCHIPHOL - Martinair gaat in opdracht van de Australische luchtvaartmaatschap pij Qantas een groot aantal vakantie- vluchten uitvoeren. Het contract loopt tot eind februari. Vanuit Melbourne, Sydney en Brisbane zal Martinair vluchten uit voeren naar onder meer Singapore, Los Angeles, Hongkong en Hawaii, enkele van de typische Australische vakantiebe stemmingen. Voor de order heeft Martin- air een groot aantal seizoen-stewardessen langer in dienst gehouden dan aanvanke lijk de bedoeling was. Qantas kampt al lange tijd met een tekort aan vliegtuigen. Vooral in de Australische zomermaanden die nu begonnen zijn, moeten regelmatig passagiers worden teleurgesteld. Ook door de viering van het tweehonderdjarig be staan van Australië verwacht Qantas een extra Weer ABP-verdachte voor de rechter MAASTRICHT Een 38-jarige ver- dachte uit Den Haag moet vrijdag voor de Maastrichtse rechtbank in de ABP-affaire terechtstaan. Als assis tent van een projectverwerver voor het ABP zou hij steekpenningen van bouwondernemingen hebben aange nomen tot een bedrag van rond 30.000 gulden, onder meer van het Rotterdamse bouwbedrijf Kruithof. Onlangs ontstond er na een vrij spraak twijfel of de kleinere ver dachten in de ABP-affaire nog wel vervolgd zouden worden. Nu het openbaar ministerie besloten heeft dit wel te doen zullen nog vijf ver dachten waaronder de Hagenaar moeten terechtstaan. 100.000 bezoekers in joods museum Het op 3 mei geopende Joods Historisch Museum aan het Jonas Daniel Meijerplein in Amsterdam was het afgelopen weekeinde gratis toegankelijk in afwachting van de 100.000ste bezoeker. Deze werd gisteren verwelkomd. Gidsen leidden de bezoekers in het museum - gevestigd in het Hoogduits Synangogencomplex - rond langs de permanente en twee tijdelijke exposities. De eerste toont werk van drie joodse kunstenaars uit de periode tussen de wereldoorlogen, de tweede toont oudere foto's uit het omvangrij ke oeuvre van Bert Nienhuis en Paul Babeliowsky. Beiden wer ken met steun van WVC aan het vastleggen van het dagelijkse leven van Nederlandse joden. foto: anp (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Staatssecretaris Van der Linden van buitenlandse zaken wil het nieuwe fraudebestendige paspoort in februari 1988 invoeren, een maand later dan was afgesproken. De bewindsman heeft dit het af gelopen weekeinde voor de AVRO-radio bekend ge maakt. Afgelopen vrijdag besloot het kabinet de invoe ringsdatum uit te stellen. „Ik hoop eind januari een finaal debat met de Kamer te kunnen hebben. In februari kunnen wij dan met enkele gemeenten star ten met de uitgifte van het nieuwe paspoort In maart kunnen we dan helemaal beginnen", aldus de staatssecretaris. In dezelfde uitzending liet de directie van KEP weten dat het rijk kan rekenen op een rekening van KEP als gevolg van het uitstel. „KEP is gereed om in januari te beginnen. Zijn weder partij, het ministerie van buitenlandse zaken, schuift de datum uit, er is dus een verandering in de contracten. Die wederpartij is als zodanig verantwoordelijk voor kosten die hieruit voortko men", aldus directeur Van Assen. Van der Linden liet overigens weten niet van het contract met KEP af te willen, ook niet nu de Staatsuitgeverij bekend heeft gemaakt het paspoort voor een kostprijs van ƒ7,50 te kunnen maken. Volgens Van der Linden zou het verbreken van het contract met KEP zo'n honderd miljoen gulden kosten. HILVERSUM Het kabinetsbesluit om de motorrij tuigenbelasting (MRB) te verhogen met 25 gulden, moet nog voor medio 1990 gecompenseerd worden door een lastenverlichting voor de automobilist, zo meent het VVD-kamerlid mevrouw Jorritsma. Het liberale kamerlid wees voor de VARA-radio op het regeer akkoord waarin staat dat de lasten voor burgers en bedrijven niet zullen stijgen. Met haar uitlatingen kwam mevrouw Jorrits- "ma in botsing met haar coalitiegenoot. Het CDA-kamerlid Hen- nekam zei een lastenverlichting niet te zien. Het PvdA-kamerlid Castricum stelde dat alleen een forse verhoging van de benzine prijs het autorijden zal terugdringen. Hennekam verklaarde ak koord te kunnen gaan met een elektronische tol (road-pricing), ook op bestaande wegen. Tot nu toe is het CDA altijd tegen een tol op bestaande wegen geweest. „Het is een keuze", aldus de CDA'er. Castricum noemde het systeem „ondoordacht". Hij wees onder meer op de problemen die ontstaan als iemand van noord naar zuid moet binnen Amsterdam of Rotterdam. Moeten die dan ook aangeslagen worden of niet, zo vroeg de sociaal-demo craat zich af. UTRECHT De werknemers in de gezondheidszorg voelen al leen voor een verdere arbeidstijdverkorting als er ook daadwer kelijk meer personeel bijkomt. Maar vanwege de bezuinigingen en de tekorten aan geschikt personeel hebben ze daar geen ver trouwen in. Dit blijkt uit een onderzoek in ziekenhuizen, ver pleeghuizen, psychiatrische ziekenhuizen en zwakzinnigenin richtingen. De herbezettingsgelden zijn tot nu toe meer gebruikt om werkgelegenheid te behouden dan om nieuw werk te schep pen. Daardoor hebben de werknemers hebben de atv hard nodig vanwege de toegenomen werkdruk. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zater dags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Veiling inboedel i rr wcetfQM ie >u eeu LeUice „ii è-raeeicG-oiA-M- OS. (y Het bord boven de uitgang van het Amsterdamse Lido wordt binnenkort naar beneden gehaald. Het bord zal met de totale inboedel van het horeca- complex de komende dagen worden geveild. Begin '88 verrijst op de plaats van het Lido een casino. Op de foto onder rondneuzende bezoekers tijdens de kijkdagen het afgelopen weekeinde. foto's: anp

Leidse Courant | 1987 | | pagina 3